Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χαμηλή Προγεστερόνη ή Μείωση Προγεστερόνης


Recommended Posts

ΚΟΡΙΤΣΙΑ, ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ.

ΟΠΟΙΑ ΞΕΡΕΙ ΚΑΤΙ ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ : ΕΙΜΑΙ 6,5 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ ΕΓΚΥΟΣ. ΠΡΙΝ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ Η ΠΡΟΓΕΣΤΕΡΟΝΗ ΜΟΥ ΗΤΑΝ 174,45 nmol/l. ΧΤΕΣ ΗΤΑΝ 129,05 nmol/l. ΠΙΝΩ ΟΥΤΡΟΤΖΕΣΤΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΕΜΑΘΑ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ = 3 ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΒΑΖΩ ΚΑΙ 9 ΚΟΛΠΙΚΑ.

Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΠΟΥ ΕΠΕΣΕ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΧΡΙ 120. ΤΗΝ ΑΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΘΑ ΞΑΝΑΚΑΝΩ ΠΡΟΓΕΣΤΕΡΟΝΗ. ΤΟ ΕΜΒΡΥΟ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΔΕΙ, ΠΑΛΛΕΤΑΙ ΚΑΙ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΕΣ. ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ????ΕΧΩ ΑΓΧΩΘΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ !!! ΣΥΝΕΒΗ ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΣΑΣ ΚΑΤΙ ΑΝΑΛΟΓΟ???

 

 

Edit admin 2022 

Δείτε και εδώ σε αυτά τα θέματα δημοσιεύσεις σχετικά με την προγεστερόνη. 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 119
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

στην πρωτη εξεταση προγεστερονης ειχα μονο 17 ο γιατρος μου εδωσε utrogestan 3 3 φορες την ημερα κια στην επομενη εξεταση ειχα 50 μονο μετα τα σταματησα μονη μου γιατι με πειραζαν παρα παρα πολυ και σημερα το μωρακι μου ειναι 9 μηνων χωρις κανενα προβλημα σε ολη την εγκυμοσυνη μην ανησυχεις καθολου :D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Καλησπέρα κορίτσια, εν συντομία θα σας πώ το ιστορικό μου για να καταλήξω στην τιμή της προγεστερόνης...

34 ετών, πρώτη εγκυμοσύνη κατέληξε σε παλίνδρομη, απόξεση στις 21 Οκτώβρη. Επόμενη περίοδος 21 Νοέμβρη.

Κάνω κάποιες εξετάσεις που μου έγραψε ο γιατρός, θυρεοειδή (βρέθηκε πολύ υψηλή tsh, θα με παρακολουθεί ενδοκρινολόγος), ερυθρά κλπ. και τέλος προγεστερόνη. Γράφει λοιπόν:

Τιμή : 0.29 ng/ml

 

Kαι δίπλα έχει τις φυσιολογικές τιμές ως εξής:

0.2 - 1.5 παραγωγική φάση

0.8 -3.0 ωορρηξία

1.7 - 27 εκκριτική φάση

0.1 - 0.8 εμμηνόπαυση.

 

Βρε κορίτσια, επειδή πρώτη φορά αρχίζω να ασχολούμαι με την προγεστερόνη, τί γίνεται μ' αυτήν? Πώς δηλαδή πρέπει να είναι οι μονάδες μας? Η εκκριτική φάση πότε είναι?

Την εξέταση την έκανα 1 Δεκεμβρίου, δηλαδή 12η μέρα του κύκλου (σε κύκλο 31 ημερών).

Ο γιατρός μου είπε ότι στην επόμενη εγκυμοσύνη (η επίτευξη της οποίας θα ξεκινήσει΄μόλις περάσει ένα εξάμηνο από την παλίνδρομη - συμβουλή γιατρού), μόλις διαπιστωθεί, θα ξεκινήσουμε χάπια. Με τόσο χαμηλή προγεστερόνη μπορώ να μείνω έγκυος??

Η προγεστερόνη ενός κύκλου είναι πάνω κάτω ίδια σε όλους τους κύκλους, λέω μήπως και ανέβει στους επόμενους!!

Μήπως χρειάζεται και θεραπεία πριν καν μείνεις έγκυος?

Αχ, διαφωτίστε με γιατί μου ρθε κεραμίδα μόλις μου είπε ο γιατρός ότι είναι πολύ χαμηλή. Άραγε μπορούμε να κάνουμε τίποτα (κανένα tip) για να τη βελτιώσουμε, να τη σμπρώξουμε λίγο, από μόνες μας?? Δείτε που κατάντησα, τί να κάνεις, αν υπάρχει κανένα γιατροσόφι, θα το κάνω, όλα πλέον θα τα κάνω!!

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια, εν συντομία θα σας πώ το ιστορικό μου για να καταλήξω στην τιμή της προγεστερόνης...

34 ετών, πρώτη εγκυμοσύνη κατέληξε σε παλίνδρομη, απόξεση στις 21 Οκτώβρη. Επόμενη περίοδος 21 Νοέμβρη.

Κάνω κάποιες εξετάσεις που μου έγραψε ο γιατρός, θυρεοειδή (βρέθηκε πολύ υψηλή tsh, θα με παρακολουθεί ενδοκρινολόγος), ερυθρά κλπ. και τέλος προγεστερόνη. Γράφει λοιπόν:

Τιμή : 0.29 ng/ml

 

Kαι δίπλα έχει τις φυσιολογικές τιμές ως εξής:

0.2 - 1.5 παραγωγική φάση

0.8 -3.0 ωορρηξία

1.7 - 27 εκκριτική φάση

0.1 - 0.8 εμμηνόπαυση.

 

Βρε κορίτσια, επειδή πρώτη φορά αρχίζω να ασχολούμαι με την προγεστερόνη, τί γίνεται μ' αυτήν? Πώς δηλαδή πρέπει να είναι οι μονάδες μας? Η εκκριτική φάση πότε είναι?

Την εξέταση την έκανα 1 Δεκεμβρίου, δηλαδή 12η μέρα του κύκλου (σε κύκλο 31 ημερών).

Ο γιατρός μου είπε ότι στην επόμενη εγκυμοσύνη (η επίτευξη της οποίας θα ξεκινήσει΄μόλις περάσει ένα εξάμηνο από την παλίνδρομη - συμβουλή γιατρού), μόλις διαπιστωθεί, θα ξεκινήσουμε χάπια. Με τόσο χαμηλή προγεστερόνη μπορώ να μείνω έγκυος??

Η προγεστερόνη ενός κύκλου είναι πάνω κάτω ίδια σε όλους τους κύκλους, λέω μήπως και ανέβει στους επόμενους!!

Μήπως χρειάζεται και θεραπεία πριν καν μείνεις έγκυος?

Αχ, διαφωτίστε με γιατί μου ρθε κεραμίδα μόλις μου είπε ο γιατρός ότι είναι πολύ χαμηλή. Άραγε μπορούμε να κάνουμε τίποτα (κανένα tip) για να τη βελτιώσουμε, να τη σμπρώξουμε λίγο, από μόνες μας?? Δείτε που κατάντησα, τί να κάνεις, αν υπάρχει κανένα γιατροσόφι, θα το κάνω, όλα πλέον θα τα κάνω!!

 

καλησπερα τσαρλι!

η εξεταση για προγεστερονη γινεται στην 21η μερα του κυκλου εαν ο κυκλος ειναι 28 ημερων! Απορω πως δεν στο ειπε αυτο ο γιατρος, αλλα σκεφτομαι μηπως ακομη δεν εχει προσαρμοστει ο κυκλος απο την αποξεση;

Κοιτα πολλοι γιατροι λενε πως η χαμηλη προγεστερονη ειναι "συμπτωμα" κακης ποιοτητας ωορηξιας οποτε πρεπει εξ' αρχης να φτιαξεις την ωορηξια σου κατι που θα το συζητησεις με τον γιατρο σου!

Εμπειρικα θα σου πω πως με προγεστερονη 0,50 (αθλια) καταφερα κι εμεινα εγκυος αλλα δυστυχως ηταν βιοχημικη η κυηση. Στην επομενη μου κυηση πηρα με τη θετικη χοριακη και ουτροτζεσταν, αλλα τελικα παλλινδρομησε απο αλλη αιτια (θρομβοφιλια).

Στην επομενη εγκυμοσυνη παλι με το θετικο αποτελεσμα θα ξεκινησω προγεστερονη(ουτροτζεσταν). Τωρα ομως για να ενισχυσω την ωορηξια μου παιρνω γλουκοφαζ(το επαιρνα και πριν την παλλινδρομη και με βοηθησε πολυ).

Πρεπει να κανεις μια συζητησουλα με τον γιατρο σου και να σε κατευθυνει αναλογως!

Καλη επιτυχια και συντομα εγκυουλα!

569129i0tzap526i.gif 10/5/12

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια, εν συντομία θα σας πώ το ιστορικό μου για να καταλήξω στην τιμή της προγεστερόνης...

34 ετών, πρώτη εγκυμοσύνη κατέληξε σε παλίνδρομη, απόξεση στις 21 Οκτώβρη. Επόμενη περίοδος 21 Νοέμβρη.

Κάνω κάποιες εξετάσεις που μου έγραψε ο γιατρός, θυρεοειδή (βρέθηκε πολύ υψηλή tsh, θα με παρακολουθεί ενδοκρινολόγος), ερυθρά κλπ. και τέλος προγεστερόνη. Γράφει λοιπόν:

Τιμή : 0.29 ng/ml

 

Kαι δίπλα έχει τις φυσιολογικές τιμές ως εξής:

0.2 - 1.5 παραγωγική φάση

0.8 -3.0 ωορρηξία

1.7 - 27 εκκριτική φάση

0.1 - 0.8 εμμηνόπαυση.

 

Βρε κορίτσια, επειδή πρώτη φορά αρχίζω να ασχολούμαι με την προγεστερόνη, τί γίνεται μ' αυτήν? Πώς δηλαδή πρέπει να είναι οι μονάδες μας? Η εκκριτική φάση πότε είναι?

Την εξέταση την έκανα 1 Δεκεμβρίου, δηλαδή 12η μέρα του κύκλου (σε κύκλο 31 ημερών).

Ο γιατρός μου είπε ότι στην επόμενη εγκυμοσύνη (η επίτευξη της οποίας θα ξεκινήσει΄μόλις περάσει ένα εξάμηνο από την παλίνδρομη - συμβουλή γιατρού), μόλις διαπιστωθεί, θα ξεκινήσουμε χάπια. Με τόσο χαμηλή προγεστερόνη μπορώ να μείνω έγκυος??

Η προγεστερόνη ενός κύκλου είναι πάνω κάτω ίδια σε όλους τους κύκλους, λέω μήπως και ανέβει στους επόμενους!!

Μήπως χρειάζεται και θεραπεία πριν καν μείνεις έγκυος?

Αχ, διαφωτίστε με γιατί μου ρθε κεραμίδα μόλις μου είπε ο γιατρός ότι είναι πολύ χαμηλή. Άραγε μπορούμε να κάνουμε τίποτα (κανένα tip) για να τη βελτιώσουμε, να τη σμπρώξουμε λίγο, από μόνες μας?? Δείτε που κατάντησα, τί να κάνεις, αν υπάρχει κανένα γιατροσόφι, θα το κάνω, όλα πλέον θα τα κάνω!!

 

Καλησπέρα,

 

Και γώ να σου πώ την ίδια απορία είχα με την προγεστερόνη γιατί πριν μείνω έγκυος είχα κάνει μια εξέταση και μου είχε βγεί χαμηλή αλλά εμένα μου είπαν να το κάνω γιατί μετά από υπέρηχο είδαν ότι το ενδομήτριο μου δεν είναι πολύ παχύ ήταν 8 χιλ. μετά την ωορηξία και μου είπε ότι για να συλλάβω πρέπει να πάρω utrogestan 200mg για 10 μέρες πριν την περίοδο μετά άλλαξα γιατρό γιατί αυτος ήταν πανάκριβος (εξωσωματκός) και αυτός που πήγα μου λέει σταμάτα την προγεστερόνη γιατί το ενδομήτριο σου δεν είναι και τόσο μικρό και για να παχύνει θα πρέπει να τοπαίρνεις με οιστρογόνα μαζί. Μόλις το σταμάτησα ένα μήνα μετά έμεινα έγκυος. Μετά λοιπον έπαθα στην 6η εβδομάδα μια αποκόλληση και είχα αιμοραγία και μου έδωσε utrogestan 200mg ένα το πρώι και ένα το βράδυ για 2 μήνες τώρα και τώρα που μπαίνω στο 4ο μήνα θα το κόψω....επειδή λοιπόν τρόμαξα τώρα στο ραντεβού τον ρώτησα και του λέω μήπως δε πρέπει να κόψω τη προγεστερόνη και αυτός μου είπε ότι

δε χρειάζεται πια να παίρνω και ότι έτσι και αλλιώς όποτε και να έκανα εξέταση παλιά υπάρχουν διακυμάνσεις της προγεστερόνης στο αίμα ανάλογα με το κύκλο και τη μέρα που κάνεις την εξέταση και δε μπορεί να βγεί συμπέρασμα για έλλειψη ή όχι και ότι στο μήνα που μπαίνω δε χρειάζεται να παίρνω πια συμπλήρωμα..Ελπίζω να σε βοήθησα μην αγχώνεσαι, όλα θα πάνε καλά , το Θυροειδή σου κοίτα να ρυθμίσεις βασικά!!

Link to comment
Share on other sites

tsarli να ξανακάνεις εξετάσεις 3-4 μέρες μετά την ωορηξία... εγώ έκανα εξέταση προγεστερόνης την 21η μέρα του κύκλου και είχα τιμή παρόμοια με τη δική σου.. εκείνο το μήνα έμεινα έγκυος! (η ωορηξία έγινε την 24η μέρα ή τουλαχιστον η σύλληψη γιατί ο σύζυγος που ήταν ταξίδι και δεν είχαμε επαφή νωρίτερα- ο κύκλος μου είναι περίπου 34 μέρες) Βέβαια, η εγκυμοσύνη ήταν ανεμβρυική τελικά και έκανα και γω απόξεση.. Έκανες παλιότερα εξετάσεις για να δεις τι τιμή προγεστερόνης είχε??

Link to comment
Share on other sites

Οχι, πρώτη φορά κάνω για προγεστερόνη. Ο γιατρός δεν μου είπε για συγκεκριμένη μέρα, γιατί μου έγραψε μετά την πρώτη περίοδο εξετάσεις για ερυθρά, θερεοειδή, τοξόπλασμα και προγεστερόνη, οπότε τις έκανα όλες μαζί χωρίς να ξέρω για ημερομηνία. Τώρα συμφωνήσαμε μόλις περάσει και ο τρίτος κύκλος από την απόξεση και θα' χει δυναμώσει ο οργανισμός, να κάνω πλήρη προγεννητικό έλεγχο, τον οποίο και θα φροντίσω να κάνω την κατάλληλη μέρα ώστε να είναι αξιόπιστα τα αποτελέσματα της προγεστερόνης.

Θα τον ξαναδώ τέλη Δεκέμβρη για να πάρω και αποτελέσματα από τεστ παπ και θα τον ρωτήσω για τα γλουκοφαζ.

Πιστεύετε πάντως ότι η χαμηλή προγεστερόνη μπορεί να οδηγεί σε αποτυχία της κύησης (είτε μιλάμε για παλίνδρομη, αποβολή, βιοχημική κλπ)?

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Θεωρείτε επίσης ότι είναι ανησυχητικό, ή σύνηθες (όπως π.χ. το ότι έχω υψηλη tsh, το οποίο αν κατάλαβα καλά είναι πολύ συνηθισμένο και αντιμετωπίζεται άμεσα, χωρίς κανέναν κίνδυνο και επιπλοκή σε επόμενη κύηση).

Η απόξεση μπορεί να ευθύνεται για μία χαμηλή προγεστερόνη? Ε, σε 6 μήνες τί στο καλό, δε θα ανέβει?? Αφού θα έχει επανέλθει πλήρως ο οργανισμός στα φυσιολογικά. Αν και τα φυσιολογικά μου επίπεδα προγεστερόνης δεν τα μέτρησα ποτέ..

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οχι, πρώτη φορά κάνω για προγεστερόνη. Ο γιατρός δεν μου είπε για συγκεκριμένη μέρα, γιατί μου έγραψε μετά την πρώτη περίοδο εξετάσεις για ερυθρά, θερεοειδή, τοξόπλασμα και προγεστερόνη, οπότε τις έκανα όλες μαζί χωρίς να ξέρω για ημερομηνία. Τώρα συμφωνήσαμε μόλις περάσει και ο τρίτος κύκλος από την απόξεση και θα' χει δυναμώσει ο οργανισμός, να κάνω πλήρη προγεννητικό έλεγχο, τον οποίο και θα φροντίσω να κάνω την κατάλληλη μέρα ώστε να είναι αξιόπιστα τα αποτελέσματα της προγεστερόνης.

Θα τον ξαναδώ τέλη Δεκέμβρη για να πάρω και αποτελέσματα από τεστ παπ και θα τον ρωτήσω για τα γλουκοφαζ.

Πιστεύετε πάντως ότι η χαμηλή προγεστερόνη μπορεί να οδηγεί σε αποτυχία της κύησης (είτε μιλάμε για παλίνδρομη, αποβολή, βιοχημική κλπ)?

 

ναι!!

 

Θεωρείτε επίσης ότι είναι ανησυχητικό, ή σύνηθες (όπως π.χ. το ότι έχω υψηλη tsh, το οποίο αν κατάλαβα καλά είναι πολύ συνηθισμένο και αντιμετωπίζεται άμεσα, χωρίς κανέναν κίνδυνο και επιπλοκή σε επόμενη κύηση).

Η απόξεση μπορεί να ευθύνεται για μία χαμηλή προγεστερόνη? Ε, σε 6 μήνες τί στο καλό, δε θα ανέβει?? Αφού θα έχει επανέλθει πλήρως ο οργανισμός στα φυσιολογικά. Αν και τα φυσιολογικά μου επίπεδα προγεστερόνης δεν τα μέτρησα ποτέ..

 

η TSH ειναι ορμονη που εχει να κανει με την καλη λειτουργια του θυρεοειδους. Οπωσδηποτε πρεπει να πας σε εναν ενδοκρινολογο για να τη ρυθμισεις με αγωγη!

Επισης αρυθμιστος θυρεοειδης ειναι αιτια αποβολης, παλλινδρομης κτλ κτλ

569129i0tzap526i.gif 10/5/12

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

το θεμα δεν ειναι η προγεστερονη αλλα ο θυροειδης και ειναι εξαιρετικα σοβαρο για τη επιτυχη εκβαση αρχη μιας εγκυμοσυνης, ξεκινας απο χθες κιολας με εδοκρινολογο

Link to comment
Share on other sites

Έκλεισα το συντομότερο ραντεβού με ενδοκρινολόγο γαι 16/12 (ναι, αυτό ήταν το συντομότερο). Θέλω να πιστεύω ότι σε κάνα 2μηνο-3μηνο θα το έχω ρυθμίσει. Πάντως πλέον είμαι πεπεισμένη ότι όποια εξέταση και να΄κάνω, κάτι θα βρεθεί, τις πιο απλές έκανα και βρέθηκε αμέσως κάτι. πού να δώ και το τεστ παπ που περιμένω..την Άρτα με τα Γιάννενα θα' χει ...

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σε κυκλο 31 ημερων η 12 μερα ειναι στην παραγωγικη φαση οποτε η τιμη ειναι στα φυσιλογικα.

Παντως ορμονικες εξετασεις γινονται συγκεκριμενη μερα του κυκλου.. 3-5 και ελεςγχος προγεστερονης μετα την ωορηξια. Αν μετα την ωορηξια ειναι χαμηλη σημαινει οτι μαλλον δεν εγινε καλη ωορηξια. Αν στην εγκυμοσυνη ειναι χαμηλη τοτε κατι δεν παει καλα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε κυκλο 31 ημερων η 12 μερα ειναι στην παραγωγικη φαση οποτε η τιμη ειναι στα φυσιλογικα.

Παντως ορμονικες εξετασεις γινονται συγκεκριμενη μερα του κυκλου.. 3-5 και ελεςγχος προγεστερονης μετα την ωορηξια. Αν μετα την ωορηξια ειναι χαμηλη σημαινει οτι μαλλον δεν εγινε καλη ωορηξια. Αν στην εγκυμοσυνη ειναι χαμηλη τοτε κατι δεν παει καλα...

 

και πότε το διαπιστώνεις αυτό στην εγκυμοσύνη? Αφού προγεννητικό έλεγχο κάνουν αφού ακούσουν καρδιά. Πρέπει δηλαδή μόλις αντιλαμβάνεται κάποια την εγκυμοσύνη, να κάνει έλεγχο προγεστερόνης και αμέσως αν χρειάζεται να ξεκινάει θεραπέια. Διαφορετικά, μάλλον συμβαίνει αυτό που είπε σε μένα ο γιατρός "στην επόμενη εγκυμοσύνη θα ξεκινήσουμε αμέσως χάπια".

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

και πότε το διαπιστώνεις αυτό στην εγκυμοσύνη? Αφού προγεννητικό έλεγχο κάνουν αφού ακούσουν καρδιά. Πρέπει δηλαδή μόλις αντιλαμβάνεται κάποια την εγκυμοσύνη, να κάνει έλεγχο προγεστερόνης και αμέσως αν χρειάζεται να ξεκινάει θεραπέια. Διαφορετικά, μάλλον συμβαίνει αυτό που είπε σε μένα ο γιατρός "στην επόμενη εγκυμοσύνη θα ξεκινήσουμε αμέσως χάπια".

 

Κανονικα οταν κανουμε χοριακη και ειναι θετικη πρεπει εκεινη τη στιγμη να κανουμε και εξεταση προγεστερονης! Λιγες ομως το κανουμε επιτοπου αυτο!

Συνηθως ομως οταν υπαρχει και καποιο ιστορικο αποβολη, παλλινδρομη, βιοχημικη κτλ οι γιατροι ουτως ή αλλως σου δινουν με το θετικο αποτελεσμα και ουτροτζεσταν.

Η εξεταση προγεστερονης δεν ειναι μεσα στις εξετασεις προγεννητικου, τουλαχιστον εμενα δεν την ειχε.

569129i0tzap526i.gif 10/5/12

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω την δική μου ιστορία και ίσως σε βοηθήσει να καταλάβεις το όλο σύστημα αν και το δικό μου δεν είχε να κάνει με αδυναμία σύλληψης. 20 ετών μου κόβεται ξαφνικά η περίοδος. Μετά από 4 μήνες (στα 20 κάνεις ένα τεστ και αν βγει αρνητικό λες δεν βαριέσαι θα μου 'ρθει) πάω σε γυναικολόγο ο οποίος βλέπει με υπερηχογράφημα ότι έχω πολυκυστικές ωοθήκες. Μου συστήνει ορμονικές εξετάσεις και Τ3, Τ4. Τις κάνω βγαίνουν χάλια (αλλ'αντί άλλων) και η προγεστερόνη χαμηλά. Μου λέει το εξής:

Πρόσεξε μην κάνεις ελεύθερα έρωτα, το ότι δεν έχεις περίοδο δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να μείνεις έγκυος. Τα οιστρογόνα φέρνουν την ωορρηξία και η προγεστερόνη ωριμάζει το ενδομήτριο για να έρθει η περίοδος. Σε σένα η προγεστερόνη είναι σε χαμηλά επίπεδα.

 

Ξεκινάω θεραπεία με αντισυλληπτικά, φεύγουν οι κύστες αλλά περίοδος πουθενά. Την φέρναμε τεχνητά με Duphaston (συνθετική προγεστερόνη). Σε κάποια φάση βαρέθηκα, είπα δεν παίρνω τίποτα κι ας μην έρθει (22 ετών). Μετά από 10 μήνες χωρίς περίοδο πάω σε ενδοκρινολόγο ο οποίος βρισκει TSH 4.6 αντί 4,2 που ήταν το όριο. Μου δίνει θυροξίνη μισό χάπι του 1 mg και σε 10 μέρες ήρθε!!! Τι θέλω να πω: ο θυρεοειδής ελέγχει τα πάντα και σε τέτοιες περιπτώσεις ο ενδοκρινολόγος έχει τον πρώτο λόγο. Σου μιλάω εγώ που έμπλεξα με γυναικολόγο ξερόλα και κατάφερα στα 23 μου πλέον να έχω κάθε μήνα περίοδο.

 

Στα 26 μου κόβω τα χάπια του θυρεοειδή (μόνη μου, κακώς αλλά σε μια εξέταση αίματος βγήκα ΟΚ και είχα να πάρω τα χάπια πάνω από 20 μέρες οπότε λέω δεν τα χρειάζομαι). Η περίοδος ερχόταν κανονικά.

 

Μένω έγκυος στον 2ο-3ο μήνα προσπαθειών στα 30 μου και αναφέρω στον καινούριο μου πλέον γυναικολόγο το ιστορικό μου και το ότι έχω κάτι ροζ σταγόνες. Μου έδωσε utrogestan (φυσική προγεστερόνη 3 χάπια των 100 mg την ημέρα μέχρι την αυχενική διαφάνεια 12η εβδομάδα). Αυτά ήταν για να βοηθήσουμε το ενδομήτριο να παχύνει και να κρατήσει το έμβρυο. Στο δικό μου το μυαλό - γιατρός δεν είμαι - προγεστερόνη = ενδομήτριο. Δεν έχει να κάνει με την ικανότητα σύλληψης τουλάχιστον απ'ότι κατάλαβα με μένα. Τώρα είμαι έγκυος στο 2ο και το "πιάσαμε" στον πρώτο μήνα προσπαθειών και αυτό στο χαλαρό (ούτε μέρες μετρούσαμε ούτε τίποτα).

 

Εγώ θα μίλαγα πρωτίστως με ενδοκρινολόγο. Είναι ο πλέον αρμόδιος για ορμόνες και θυρεοειδή. Δυστυχώς πολλοί γυναικολόγοι ανακατεύονται στα χωράφια των ενδοκρινολόγων και μας ταλαιπωρούν άδικα.

 

Σου εύχομαι σύντομα να σου λέμε "με το καλό"!!!

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύετε πάντως ότι η χαμηλή προγεστερόνη μπορεί να οδηγεί σε αποτυχία της κύησης (είτε μιλάμε για παλίνδρομη, αποβολή, βιοχημική κλπ)?

 

Θεωρείτε επίσης ότι είναι ανησυχητικό, ή σύνηθες (όπως π.χ. το ότι έχω υψηλη tsh, το οποίο αν κατάλαβα καλά είναι πολύ συνηθισμένο και αντιμετωπίζεται άμεσα, χωρίς κανέναν κίνδυνο και επιπλοκή σε επόμενη κύηση).

 

Στανταράκι και τα δυο! Πρέπει οπωσδήποτε και τα δυο να είναι ρυθμισμένα για εγκυμοσύνη.

 

και πότε το διαπιστώνεις αυτό στην εγκυμοσύνη? Αφού προγεννητικό έλεγχο κάνουν αφού ακούσουν καρδιά. Πρέπει δηλαδή μόλις αντιλαμβάνεται κάποια την εγκυμοσύνη, να κάνει έλεγχο προγεστερόνης και αμέσως αν χρειάζεται να ξεκινάει θεραπέια. Διαφορετικά, μάλλον συμβαίνει αυτό που είπε σε μένα ο γιατρός "στην επόμενη εγκυμοσύνη θα ξεκινήσουμε αμέσως χάπια".

 

Καταρχήν ο προγεννητικός έλεγχος (που συμπεριλαμβάνει εκτός από ορμονικές εξετάσεις και κολπική καλλιέργεια) πρέπει να γίνεται πριν την εγκυμοσύνη, για να είσαι σίγουρη ότι όλα είναι ΟΚ κι ότι δεν έχεις κάποιο μικρόβιο που μπορεί να ευθύνεται για αποβολές, καθώς επίσης κι ότι δεν έχεις κολήσει τοξόπλασμα ή μεγαλοκυτταροϊό πολύ πρόσφατα. Από κει και μετά, αν έχει μεσολαβήσει μεγάλο διάστημα από τον προγεννητικό μέχρι την εγκυμοσύνη, πρέπει να τον επαναλάβεις μόλις ακούσετε καρδιά.

Link to comment
Share on other sites

και πότε το διαπιστώνεις αυτό στην εγκυμοσύνη? Αφού προγεννητικό έλεγχο κάνουν αφού ακούσουν καρδιά. Πρέπει δηλαδή μόλις αντιλαμβάνεται κάποια την εγκυμοσύνη, να κάνει έλεγχο προγεστερόνης και αμέσως αν χρειάζεται να ξεκινάει θεραπέια. Διαφορετικά, μάλλον συμβαίνει αυτό που είπε σε μένα ο γιατρός "στην επόμενη εγκυμοσύνη θα ξεκινήσουμε αμέσως χάπια".

 

Ζητας να κανεις μια προγεστερονη μαζι με την χοριακη. Δεν ειναι εξεταση στα πλαισια του προγεννητικου ελεγχου.

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολία στη σύλληψη δεν υπήρξε, η σύλληψη έγινε την 1η φορά που κάναμε ελεύθερα (αμέσως μετά το γάμο μας).

Θα ακολουθήσω τις συμβουλές σας και θα κάνω τον προγεννητικό, κολπική καλλιέργεια και προγεστερόνη 1 μήνα πριν ξεκινήσουμε ξανά προσπάθειες...και αν είναι όλα καλά, ε, θα πηγαίνω και με άλλο αέρα στην "προσπάθεια"!!

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ΚΚαλησπέρα κορίτσια, πέρασε ο καιρός και έχω πλέον αποτελέσματα στα χέρια, τα οποία βέβαια ο γιατρός θα δει μετά από 2 βδομάδες που έχουμε ραντεβού. Λοιπόν, τα νέα μου..

Μετά την απόξεση της 21 Οκτώβρη, ο κύκλος μου ρυθμίστηκε στις 27 μέρες νταν (παλιότερα ήταν 28-29 νταν)!! Πήρα τιμές προγεστερόνης:

Προγεστερόνη 13η μέρα του κύκλου (1 μήνα μετά την απόξεση περίπου):0,29

Προγεστερόνη 3η μέρα του κύκλου (4 μήνες μετά την απόξεση περίπου):0,44

 

(Την 21η μέρα θα επαναλάβουμε την εξέταση).

 

Ο κος Χασιμότο κατέβηκε και πάμε πολύ καλά, από TSH 6,97 έφτασα με θεραπεία σε 2 μήνες 1,99!!! Μεθαύριο θα με δει και η ενδοκρινολόγος.

 

Ο σύζυγος έκανε σπερμοδιάγραμμα, βρέθηκε με ουρεόπλασμα (εγώ πάλι όχι) σε πολύ χαμηλό ποσοστό, αλλά εν τέλει ο ουρολόγος του έδωσε θεραπεία 20 ημερών και θα ξαναεπαναλάβει την εξέταση μετά.

 

Θεωρώ ότι η προγεστερόνη μου θα είναι χαμηλή και την 21η μέρα που θα κάνω πάλι την εξέταση, αλλά έχω διαβάσει ότι ρυθμίζεται κι αυτό, οπότε δεν με απασχολεί. Το ερώτημα μου είναι αν κατά τη θεραπεία μπορούμε παράλληλα να προσπαθούμε ή θα πρέπει να ολοκληρώσω πρώτα μία πολύμηνη θεραπεία, να ελέγχω αν ανεβαίνει και αφού βεβαιωθούμε ότι ανέβηκε να ξεκινήσουμε? Αν κάποια κοπέλα γνωρίζει ας μου απαντήσει. Στην επόμενη πάντως σύλληψη σίγουρα θα παίρνω ουτροτζεσταν.

Γνωρίζετε από τί εξαρτάται η μείωση της προγεστερόνης? Τυχαίο γεγονός ή ευθύνεται κάποιος παράγοντας??

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να αναφέρω ότι μετά παό εξέταση βρέθηκε φυσιολογικό το πάχος του ενδομητρίου. Επίσης θέμα σύλληψης δεν υπήρξε, αφού προέκυψε εγκυμοσύνη με την πρώτη ελεύθερη επαφή. Η προγεστερόνη προφανώς όμως χρειάζεται να είναι αυξημένη μετά τη σύλληψη.

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημερα σας τι κανετε? να σας πω τα πραγματα απο την αρχη...τελευταια περιοδος μου στις 12-2-2012 στις 14-3 εκανα χοριακη 233 μοναδες πηγα στο γιατρο κ μου ειπε σε μια εωδομαδα να παω γιατι ακομα ειναι νωρις στις 19-3 εκανα παλι χοριακη κ ηταν 880 μοναδες ανυσηχησα πηγα στο γιατρο εχθες μου ειπε οτι ειναι καλη μου εκανε κολπικο υπερηχο κ ειδαμε ενα σακο αδειο ομως κ μου ειπε σε καμια εβδομαδα θα φανει μου εδωσε ενα καρο εξετασεις κ μου ειπε της προγεστερωνεις να την εκανα εχθες οπωσδηποτε την εκανα ηταν χαμηλη 14.2 και μου εδωσε χαπια κ μια κολπιλη αλοιφη ειναι σοβαρο αυτο γνωριζει καποιος να μου πει? και οτι ο σακος ηταν αδειος???

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Ράνια. Εύχομαι να σου πάνε όλα καλά. Δεν ξέρω τι συμβαίνει στην περίπτωση σου, γιατί υποθέτω ότι μιλάς για φυσιολογική σύλληψη. Εγώ που έκανα εξωσωματική και είχα πολύ χαμηλή προγεστερόνη μου έδωσε ένα σκασμό χάπια και την ανέβασα (cyclacur & ultrogestan). Δεν μπορεί να σου δώσει και σένα κάτι να σε βοηθήσει; Η αλήθεια είναι ότι η χοριακή σου δεν ανέβηκε πάρα πολύ αλλά και εμένα με το σταγονόμετρο ανέβαινε (είμαι στην 9η εβδομάδα τώρα). Καλά αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...