Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

παρκο ή παρκοκρεβατο?


Recommended Posts

καλημερα!ο μικρος μου κοντευει τους 6 μηνες και τα 8,5 κιλα και σε λιγο η κουνια ριλαξ δεν θα μας σηκωνει!!!θελω να του παρω παρκο ή περκοκρεβατο αλλα δεν ξερω ποιο απο τα 2.......το κλασικο παρκο θα τον βοηθαει να σηκωνεται γιατι εχει μεγαλο διχτυ για να πιανεται αλλα τωρα πια τα παρκοκρεβατα νομιζω οτι προτιμωνται περισσοτερο......τα φωτα σας και τις εμπειριες σας παρακαλω!!!!;);)

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα και χρόνια πολλά. Εμείς έχουμε πάρκο αν και ο μικρός δε τοχει βολευτει καθόλου γιατί θέλει την άπλα του. Εξαρτάται πάντα από το παιδί. Εγώ είμαι υπερ του πάρκου. Αν θέλεις να τοχεις μαζί σου για να κοιμηθεί μπορείς να πάρεις ένα ειδικό στρωματάκι και να το βάζεις μέσα για να ναι άνετο. το καλοκαίρι που φιλοξενήσαμε ένα μωρό το κάναμε έτσι. Βαλαμε μέσα ένα στρωματάκι και κοιμήθηκε μια χαρά!

Το χαμογελό σου μου φτιάχνει τη μέρα!!! Σε λατρεύω μικρέ μου πρίγκιπα!!!:P

Link to comment
Share on other sites

χρονια πολλα!το παρκο το θελω μονο για να καθεται να απασχολειται την ημερα αλλα λογικα θα ψιλοκοιμαται λιγες ωρες εκει μεσα....στο χωριο επειδη κοιμαται εκει το βραδυ του εχω παρκοκρεβατο με 2 οροφους...εδω ομως?

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμας το πάρκο μας βοήθησε πολύ στο να σηκωθεί ο μικρός.Αν καταλήξεις εκεί θα σου πρότεινα να διαλέξεις ένα που να έχει το διχτάκι πυκνή πλέξη μέχρι την μέση και πιο μεγάλες "τρυπούλες" από εκεί και πάνω.

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμας το πάρκο μας βοήθησε πολύ στο να σηκωθεί ο μικρός.Αν καταλήξεις εκεί θα σου πρότεινα να διαλέξεις ένα που να έχει το διχτάκι πυκνή πλέξη μέχρι την μέση και πιο μεγάλες "τρυπούλες" από εκεί και πάνω.

 

εχεις να μου προτεινεις καποιο?

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμεις πηραμε παρκο, ειναι καλυτερο κατα την γνωμη μου, το παιδι μας βλεπει απο τις μεγαλες τρυπες, μπορει να πιαστει για να σηκωθει και γενικα ειναι πιο βολικα πιστευω.

Αν τωρα πρεπει να κοιμηθει βαζεις ενα στρωμα μεσα, αν και τα παρκα δεν μεταφερονται ενω τα παρκοκρεββατα ναι. εμεις στο σπιτι της γιαγιας εχουμε παρκοκρεββατο ενω στο δικο μας πηραμε παρκο.

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

εμεις εχουμε ενα παρκο τετραγωνο και παιζει μεσα ο ένας και ο αλλος εχουμε παρκοκρεββατο και μας εχει βολεψει πολυ γιατι οταν πηγαινουμε στο χωριο το παιρνουμε μαζί σαν ενα δεμα στο αυτοκινητο εχει το στρωματακι του, και το πρωι το χρησιμοποιουμε σαν παρκο.Ασε που το βραδυ τελευταια το εβαλα στο δωματιο μας και οταν ξυπναει ο μεγαλος και κλαιει για να μην ξυπναει τον αλλο τον φερνω και τον κοιμιζω μεσα στο παρκοκρεββατο διπλα μου.

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμεις εχουμε και παρκο και παρκοκρεβατο

Σηκωθηκε και στα 2 μια χαρα βασικα και περναει χρονο και απασχολειται κ στα 2.Δεν ξερω...δεν προτιμω καποιο.Εμεις ειχαμε αγορασει παρκοκρεβατο,το παρκο μας το εφεραν.Νομιζω πως στον μπεμπη προσφερουν ακριβως το ιδιο.Απλα στο παρκοκρεβατο μπορει και κοιμαται κιολας.

pEJHp3.png
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι και εγώ ευκαιρία δοθείσης :), υπάρχει κάποια κοπέλα που να έχει χρησιμοποιήσει παρκοκρέβατο για μόνιμο ύπνο , για τους πρώτους 6 μήνες τουλάχιστον του μωρού της; , και αν ναι, με τι στρώμα;

----------------------

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι και εγώ ευκαιρία δοθείσης :)' date=' υπάρχει κάποια κοπέλα που να έχει χρησιμοποιήσει παρκοκρέβατο για μόνιμο ύπνο , για τους πρώτους 6 μήνες τουλάχιστον του μωρού της; , [b']και αν ναι, με τι στρώμα;[/b]

Μπορεις να παραγγείλεις κανονικό στρωμα στις διαστάσεις του παρκοκρέβατου που έχεις αφου θες να το χρησιμοποιείς μόνιμα .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμείς στο σπίτι εχουμε παρκο. Από τα τετράγωνα όμως και μας έχει βολέψει πολύ . Μου φαίνεται πιο άνετο . Βέβαια ειχε πυκνή πλέξη και ανησυχουσα πως δεν θα μαθει να σηκώνεται κτλ . Αλλά τελικά μια χαρά βολέυτηκε και εμαθε να σηκώνεται . Ειδικά τωρα που εχει μεγαλώσει - επειδή τα τετράγωνα παρκα ειναι λιγο πιο ψηλά νομίζω - δεν έχω προβλημα γιατί ακόμα δεν μπορέι να το φτασει . Ετσι δεν φοβάμαι μην σκαρφαλώσει στο δίχτυ και πέσει .

Στις διακοπές μας έχουμε παρκοκρέβατο με κανονικό στρώμα . Το πρωί το χρησιμοποιούμε σαν παρκο για να παίζει και το βράδι κανονικά σαν κρεβάτι . Και αυτό βολικο .

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να παραγγείλεις κανονικό στρωμα στις διαστάσεις του παρκοκρέβατου που έχεις αφου θες να το χρησιμοποιείς μόνιμα .

 

 

Έχω ήδη επικοινωνήσει με κάποιες γνωστές εταιρίες στρωμάτων, όπου διαθέτουν και κωδικούς βρεφικών/παιδικών στρωμάτων, απλά θα ήθελα κάποιες απαντήσεις από μητέρες με πείρα στην συγκεκριμένη περίπτωση, με περισσότερες λεπτομέρειες.;)

 

Να σου πω άρχισα να το σκέφτομαι όταν το έψαξα και με το SIDS, πως το παρκοκρέβατο για ύπνο είναι μια άκρως ενδεδειγμένη λύση.

 

Αερίζεται σωστά, χωρίς να χρειάζεσαι πάντες κλπ...

 

Εδώ:

http://city.milwaukee.gov/cribsforkids

----------------------

Link to comment
Share on other sites

εχεις να μου προτεινεις καποιο?

Το δικό μου το πήρα από τα Λητώ, αλλά νομίζω οτι θα βρείς σε όλα τα μεγάλα καταστήματα.Είχε και στρωματάκι που το πουλούσαν ξεχωριστά.

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου το πήρα από τα Λητώ, αλλά νομίζω οτι θα βρείς σε όλα τα μεγάλα καταστήματα.Είχε και στρωματάκι που το πουλούσαν ξεχωριστά.

 

Κι εγώ το ίδιο. Συγκεκριμένα πήρα της Chicco το οποίο έχει στις 2 πλαϊνές πλευρες φερμουάρ. Αυτό βολευει σε μεγαλύτερη ηλικία για να μπαίνει και να βγαίνει το παιδί (με τη βοήθειά σου βέβαια) και να μη χρειάζεται να σκύβεις. Αυτό καναμε φετος το καλοκαίρι που η μικρή ήταν 2,5. Γενικά για διακοπές εμάς μας βόλεψε πολύ γιατί κλεινει εύκολα και μεταφέρεται παντού σε θήκη. Και το στρωματάκι αφρολεξ έκλεινε στα 2, δεν έπιανε πολύ χώρο και ήταν άνετο στον υπνο. Επίσης το χρησιμοποιούσαμε μέχρι 13 μηνών περίπου για να παίζει μέσα σε αυτό. Ξέρω όμως παιδάκι που καθόταν και έπαιζε στο παρκοκρβατο μέχρι 21 μηνών.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω ήδη επικοινωνήσει με κάποιες γνωστές εταιρίες στρωμάτων' date=' όπου διαθέτουν και κωδικούς βρεφικών/παιδικών στρωμάτων, απλά θα ήθελα κάποιες απαντήσεις από μητέρες με πείρα στην συγκεκριμένη περίπτωση, με περισσότερες λεπτομέρειες.;)

 

Να σου πω άρχισα να το σκέφτομαι όταν το έψαξα και με το SIDS, πως το παρκοκρέβατο για ύπνο είναι μια άκρως ενδεδειγμένη λύση.

 

Αερίζεται σωστά, χωρίς να χρειάζεσαι πάντες κλπ...

 

Εδώ:

http://city.milwaukee.gov/cribsforkids[/quote']

 

Ναι εχεις δικιο. Καλύτερα να σου απαντησουν μητερες που το εχουν χρησιμοποιήσει μόνιμα. Ισως ειναι καλη ιδεα αν δεν εχεις χώρο για κρεβάτι και αργότερα για πάρκο .

Προσωπικά προτιμώ πιο φυσικά υλικά για μονιμο ύπνο - ειδικά για νεογέννητο . Εμείς για τους πρωτους 6 μηνες είχαμε μεγάλο λίκνο .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι εχεις δικιο. Καλύτερα να σου απαντησουν μητερες που το εχουν χρησιμοποιήσει μόνιμα. Ισως ειναι καλη ιδεα αν δεν εχεις χώρο για κρεβάτι και αργότερα για πάρκο .

Προσωπικά προτιμώ πιο φυσικά υλικά για μονιμο ύπνο - ειδικά για νεογέννητο . Εμείς για τους πρωτους 6 μηνες είχαμε μεγάλο λίκνο .

 

Ναι γιατί άλλο το να πηγαίνεις μερικές μέρες διακοπές και να το χρησιμοποιείς και άλλο για μόνιμη λύση τουλάχιστον 6μήνου.

 

Αυτό που θέλω είναι να κοιμάται στο ίδιο δωμάτιο με εμάς (το οποίο θα έλεγα πως είναι αρκούντως άνετο) και δίπλα στο κρεβάτι μας ίσως και για 12μηνη παραμονή και για πιο άμεση παρακολούθηση, παιδικό δωμάτιο υφίσταται και με σωστές προδιαγραφές.

Το θέμα είναι πως έχουμε σκοπό να μετακομίσουμε μόλις ξεπεταχτεί λιγάκι και το μωρό, οπότε από εξοπλισμό δωματίου και απαραίτητων θα αγοραστούν με γνώμονα το νέο δωμάτιο και το καινούργιο σπίτι.

Είμαι υπέρμαχος των φυσικών υλικών, για παράδειγμα το στρωματάκι τα έπιπλα τα ρουχαλάκια και τα σκεπάσματα και οτιδήποτε έρχεται σε άμεση επαφή με το παιδί, θα τηρούνται αυτές οι προδιαγραφές ,αυτό εννοείται.

Επίσης, αυτό θα ισχύει και για το καινούργιο δωμάτιο του παιδιού.

 

Τώρα στο forum ίσως να υπάρχει άλλο θέμα που να έχει ανοιχθεί σχετικά, αλλά στην αναζήτηση δεν μπόρεσα να βρω κάτι, αν εσύ, η κάποιος άλλος έχει πέσει στην αντίληψή σας κάτι για αυτό που ψάχνω ας με παραπέμψει παρακαλώ!:P

 

 

Υ.Γ.Xristinio, συγγνώμη και για την κατάχρηση του χώρου!:)

----------------------

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Καλησπέρα! Έχω έναν ζωηρούλη και πολύ δραστήριο μπέμπη 8 μηνών, που εδώ και ένα μήνα σηκώνεται από το κάθε τι μες στο σπίτι, μέχρι και τζάμια ή τοίχο όπου δεν έχει καθόλου πιασίματα, με αποτέλεσμα οι τούμπες να 'ναι καθημερινές κι εμείς συνεχώς από πίσω σε όλα τα δωμάτια!

 

Μέχρι τώρα δεν έχουμε πάρκο ή παρκοκρέβατο κι έτσι έστω για 1 ωρίτσα για να φτιάξω ένα φαγητό τις μέρες που είμαι μόνη με τον μπέμπη έχω τεράστια δυσκολία να τον αφήνω χωρίς επίβλεψη. Βέβαια παίζει και στην κούνια του και του αρέσει, αλλά είναι στο υπνοδωμάτιο και δεν τον βλέπω.

 

Ήθελα γνώμες για το τι απ' τα δυο είναι καλύτερο και κυρίως σταθερότερο για να σηκώνεται και να πιάνεται και να παίζει. Στην κούνια του κυρίως σηκώνεται και περπατάει περιμετρικά γύρω γύρω και δευτερευόντως να παίξει και μισή ωρίτσα καθιστός.

 

Είδα πάρκα και παρκοκρέβατα, παρατήρησα όμως ότι τα δεύτερα ήταν λίγο πιο ασταθή. Φυσικά θα ήταν τέλειο να το πάρουμε και του χρόνου διακοπές για ύπνο, αλλά κυρίως το θέλω για να παίζει για μισή με μία ωρίτσα μέσα και να μπορεί να σηκώνεται χωρίς να ταρακουνιέται όλο το παρκοκρέβατο συθέμελα, να τον βολεύει δηλ.

 

Θεωρείτε σταθερά τα παρκοκρέβατα για κάτι τέτοιο; Επίσης, του χρόνου το καλοκαίρι που θα είμαστε 18 μηνών πιστεύετε να χωράει να κοιμάται σε ένα παρκοκρέβατο 120χ60 με κανονικό στρώμα;

 

Ή να προτιμήσω το σταθερότερο πάρκο; Τι σας βόλεψε;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Έχω έναν ζωηρούλη και πολύ δραστήριο μπέμπη 8 μηνών, που εδώ και ένα μήνα σηκώνεται από το κάθε τι μες στο σπίτι, μέχρι και τζάμια ή τοίχο όπου δεν έχει καθόλου πιασίματα, με αποτέλεσμα οι τούμπες να 'ναι καθημερινές κι εμείς συνεχώς από πίσω σε όλα τα δωμάτια!

 

Μέχρι τώρα δεν έχουμε πάρκο ή παρκοκρέβατο κι έτσι έστω για 1 ωρίτσα για να φτιάξω ένα φαγητό τις μέρες που είμαι μόνη με τον μπέμπη έχω τεράστια δυσκολία να τον αφήνω χωρίς επίβλεψη. Βέβαια παίζει και στην κούνια του και του αρέσει, αλλά είναι στο υπνοδωμάτιο και δεν τον βλέπω.

 

Ήθελα γνώμες για το τι απ' τα δυο είναι καλύτερο και κυρίως σταθερότερο για να σηκώνεται και να πιάνεται και να παίζει. Στην κούνια του κυρίως σηκώνεται και περπατάει περιμετρικά γύρω γύρω και δευτερευόντως να παίξει και μισή ωρίτσα καθιστός.

 

Είδα πάρκα και παρκοκρέβατα, παρατήρησα όμως ότι τα δεύτερα ήταν λίγο πιο ασταθή. Φυσικά θα ήταν τέλειο να το πάρουμε και του χρόνου διακοπές για ύπνο, αλλά κυρίως το θέλω για να παίζει για μισή με μία ωρίτσα μέσα και να μπορεί να σηκώνεται χωρίς να ταρακουνιέται όλο το παρκοκρέβατο συθέμελα, να τον βολεύει δηλ.

 

Θεωρείτε σταθερά τα παρκοκρέβατα για κάτι τέτοιο; Επίσης, του χρόνου το καλοκαίρι που θα είμαστε 18 μηνών πιστεύετε να χωράει να κοιμάται σε ένα παρκοκρέβατο 120χ60 με κανονικό στρώμα;

 

Ή να προτιμήσω το σταθερότερο πάρκο; Τι σας βόλεψε;

 

Εγώ μόνο παρκοκρέβατο αγόρασα και μάλιστα μικρότερων διαστάσεων από 120Χ60, μια χαρά βόλεψε και στα 2 παιδιά, με την επισήμανση βέβαια ότι κανένα από τα δύο δεν τρελλαινόταν να μένει μόνο του εκεί μέσα για ώρα.

 

Πάντως πρόβλημα αστάθειας δεν είχα ποτέ. Σε παρκοκρέβατο με τις διαστάσεις που λες άνετα κοιμούνται μωρά ακόμα και μεγαλύτερα από 18 μηνών, σκέψου ότι τέτοιες διαστάσεις έχουν οι απλές κούνιες (όχι αυτές δηλαδή που μετατρέπονται σε προεφηβικά κρεβατάκια).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω κι από τα δύο (τα κληρονόμησα), αλλά εξαρτάται από τη χρήση που τα θες. Αν κατάλαβα σκοπεύεις να το χρησιμοποιήσεις του χρόνου το καλοκαίρι για κρεβάτι του μικρού, οπότε πάρε παρκοκρέβατο. Ναι, θα χωράει τότε μεσα.

Πάντως, όπως είπε και η Deena, μη φανταστείς ότι θα το αφήσεις εκεί μέσα και θα κάτσει με τις ώρες. Κάποια στιγμή αρχίζουν και βαριούνται. Όμως αν του βάλεις μέσα και παιχνιδάκια απασχολείται, ώστε να μην έχεις κι εσύ άγχος με την ασφάλειά του, για να κάνεις κάποιες δουλειές

Link to comment
Share on other sites

Για λίγη ώρα θα κάτσει. Τώρα είναι στα ντουζένια του και είναι απόλυτα υγιές να θέλει να σηκώνεται και να εξερευνεί.

Για τη χρήση που λες (30' - 1 ώρα) και για τις διανυκτερεύσεις αλλού, χωράνε μια χαρά μέχρι και 3 - 4 χρονών σε παρκοκρέβατο. Εγώ προσωπικά πήρα και στρώμα καλό μαζί με το παρκοκρέβατο που αφενός το κάνει πιο σταθερό κι αφετέρου είναι και καλύτερο για τον ύπνο του παιδιού.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σας ευχαριστώ για τις τόσο γρήγορες απαντήσεις. Άρα χωράει και 1,5 έτους, ε; Πολύ καλά τότε, μάλλον παρκοκρέβατο για να μεταφέρεται εύκολα. Ευτυχώς για μισή ωρίτσα για ένα φαγητό το θέλω, γιατί τον βάζω και στο καρεκλάκι φαγητού, αλλά με έναν συνδυασμό από καρεκλάκι και παρκοκρέβατο θα φτιάχνω έναν μουσακά στα γρήγορα ελπίζω :lol::shock::cool:

Link to comment
Share on other sites

Εμείς είχαμε παρκοκρεβατο και αντι για παρκο είχαμε "περιφραξει" ενα χωρο στο σαλόνι με καγκελα σφαλείας απο το ΙΚΕΑ.

 

Πολύ ενδιαφέρον, θα το ψάξω! Αν και δεν θυμάμαι να έχω δει τελευταία στα ικέα κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σας ευχαριστώ για τις τόσο γρήγορες απαντήσεις. Άρα χωράει και 1,5 έτους, ε; Πολύ καλά τότε, μάλλον παρκοκρέβατο για να μεταφέρεται εύκολα. Ευτυχώς για μισή ωρίτσα για ένα φαγητό το θέλω, γιατί τον βάζω και στο καρεκλάκι φαγητού, αλλά με έναν συνδυασμό από καρεκλάκι και παρκοκρέβατο θα φτιάχνω έναν μουσακά στα γρήγορα ελπίζω :lol::shock::cool:

 

Άσε τους μουσακάδες για όταν μεγαλώσει λίγο. Προς το παρόν κρέας ψητό ή κατσαρόλας με ρύζι, πατάτες και μακαρόνια ή μακαρόνια με σάλτσα.... ;)

Link to comment
Share on other sites

Για την ιστορία, τελικά πήγα και είδα και τα δύο είδη, όμως τα παρκοκρέβατα (ακόμα και τα ακριβότερα που κοίταξα) καθ' ότι πτυσσόμενα είχαν πολύ ασταθή πάτο για να σηκώνεται όρθιος ο μπέμπης και να τριγυρνάει περιμετρικά κι επίσης είχαν κι ένα πολύ πυκνό δίχτυ που κάνει το βλέμμα να κουράζεται (μυρμηγκιάζει όπως μου είπε ο υπεύθυνος και δεν το είχα σκεφτεί). Πολλά είχαν και ελάχιστο δίχτυ για να βλέπει δηλαδή. Είναι περισσότερο ένα πτυσσόμενο κρεβατάκι για εύκολη μεταφορά πιστεύω.

 

Οπότε πήραμε πάρκο, που είναι πολύ σταθερό, έχει ψιλό δίχτυ χαμηλά για να μη σκαρφαλώνει, αλλά χοντρό δίχτυ ψηλά για να πιάνεται και να βλέπει ξεκούραστα. Μας χρειάζεται περισσότερο για τον μουσακά που λέγαμε :cool:

 

Για τις διακοπές μας σε εξοχικό, μάλλον στο πάρκο θα βάλουμε το στρώμα που έχουμε το ορθοπεδικό κι εκεί θα κοιμάται. Έχει έναν όγκο στη μεταφορά για όσες σκέφτονται την ίδια λύση, αλλά είναι ελαφρύ. Χωράει στα πόδια των πίσω καθισμάτων. Για τα...Κουφονήσια θα χρειαστεί παρκοκρέβατο!

 

Σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...