Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μία άλλη άποψη για τον αποκλειστικό θηλασμό!


Recommended Posts

Το μωρό μας δε θα είναι για πάντα εκεί να μας περιμένει. Ο καιρός περνάει γρήγορα. Και η Μελίνα μου που τώρα πηγαίνει στην τρίτη δημοτικού σαν χθες ήταν τόσο δα μωράκι στην αγκαλιά μου. Και σαν αύριο θα ανοίξει τα φτερα της και θα πετάξει. Τι μου κόστισε δλδ για λίγους μήνες να γίνω το λιμανάκι της;

Τί όμορφα που τα λες!!!

Έτσι νιώθω κι εγώ κι ας ήμουν υποχόνδρια με την τάξη και την καθαριότητα. Βλέπω το μωράκι μου, που μέρα με τη μέρα μεγαλώνει, και τρελαίνομαι όταν ανοίγει το στοματάκι του και αρχίζει και με γλείφει και μελαγχολώ στη σκέψη ότι θα έρθει η στιγμή που δεν θα την έχει πια αυτή την ανάγκη.

Εμείς θηλάζαμε όποτε και για όσο ήθελε, και ακόμα έτσι κάνουμε. Περάσαμε από διάφορα στάδια, άλλοτε πιο στρωμένο πρόγραμμα κι άλλοτε ότι νά ναι. Απ' όταν γύρισα στη δουλειά, ας πούμε, έχουμε μαραθώνιους νυχτερινούς θηλασμούς που δεν είχαμε πριν. Πάντα το ρυθμό τον επιβάλλει ο άγγελός μου. Κι εγώ ακολουθώ. Και αντέχω.

Να προσθέσω ότι βοήθεια δεν έχω από μαμά, πεθερά, έχω όμως και βοήθεια και απεριόριστη υποστήριξη από τον άντρα μου, που τον ευχαριστώ πολύ πολύ και γι αυτό το ρόλο που παίζει στη ζωή μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


daisy ένα μεγάλο μπράβο στον άντρα σου. Ένας λόγος που πολλές μανούλες δυσκολεύονται να τα φέρουν βόλτα με τις απαιτήσεις ενός μωρού (και όχι μόνο με το θηλασμό) είναι και το γεγονός πως οι σύζυγοι είναι καλομαθημένοι και δεν βοηθούν όπως οφείλουν.

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Είμαι ακριβώς στη φάση που περιγράφεις, ότι βρισκόσουν και πραγματικά σε ζηλεύω που κατάφερες να βάλεις πρόγραμμα.

Ειλικρινά, ώρες ώρες δεν αντέχω να είμαι η πιπίλα του, να είμαι άπλητη, νηστική (ποια προσεκτική διατροφή κατά το θηλασμό;;;;) κλπ. κλπ.

Άλλωστε γιατί τα μωρά που τρέφονται με μπιμπερό πρέπει να έχουν πρόγραμμα και αυτάπου θηλάζουν όχι;

 

Σου εύχομαι να συνεχίσετε έτσι και καλύτερα.

Το παιδί μπαίνει στη ζωή σου & κάνει τόση φασαρία, που δεν αντέχεις.

Το παιδί φεύγει και αφήνει τόση ησυχία, που νομίζεις θα τρελαθείς.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όσον αφορά τον αποκλειστικό θηλασμό να ρωτήσω κάτι??

η μπέμπα μου είναι 5μηνών και θηλάζει αποκλειστικά και έχουμε φτάσει τα 6.350κιλά.

περίοδος μου ήρθε πριν από περίπου 27 μέρες για πρώτη φορά ύστερα από την εγκυμοσύνη και όταν είχε έρθει παρατήρησα τις προηγούμενες 2-3 μέρες να λιγοστεύει αισθητά το γάλα μου και το παιδί να δείχνει ότι πεινάει πιό συχνά.Νόμιζα ότι μου τελειώνει το γάλα αλλά απλά μειώθηκε η παραγωγή για εκείνες τις ημέρες και μετά επανήλθε στα ίδια επίπεδα.

Λογικά επειδή από σήμερα έχω παρατηρησει μία εντονη επιθυμία μου για γλυκά,έχω την αίσθηση ότι θα μου ξαναέρθει όπου ναναι.Και επίσης βλέπω ότι η μπέμπα θέλει να τρώει πάλι πιό συχνά που σημαίνει ότι η παραγωγη μου πάλι μειώθηκε...

όποτε περιμένω περίοδο αυτό το πράγμα θα συμβαίνει?ή απλά ήταν τυχαίο την πρώτη φορά?να ανησυχώ???:roll::roll::roll: μήπως το γάλα μου άρχισε να μην της φτάνει?:roll: ποιά ξέρει να μου δώσει τα φώτα της?

 

Το αντιμετώπισες με ψυχραιμία!:D

 

Εκτίμησες πολύ σωστά την κατάσταση.;)

 

Είναι κάτι που συμβαίνει και θα συμβαίνει. Το μωρό με τα περισσότερα γεύματα παίρνει όσο γάλα χρειάζεται και σε λίγες μέρες που επανέρχεται η παραγωγή μειώνει πάλι τα γεύματα!

 

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Απλά δεν είναι κάτι που μπορεί να επιτευχθεί σε όλα τα μωρά και καμιά φορά το να το προσπαθούμε επίμονα, επειδή λειτούργησε για κάποιους, για μερικά μωρά μπορεί να έχει και κινδύνους υποσσιτισμού.

 

Το φυσιολογικό έχει πολύ μεγάλο εύρος. Στο θηλασμό υπάρχουν κάποια ελάχιστα μωρά που από την αρχή κάνουν 5 γεύματα των λίγων λεπτών και βάζουν διπλάσιο βάρος από άλλα μωρό που κάνουν 18 γεύματα της μιας ώρας.

 

Μέχρι τώρα έχω συναντήσει 3 μωρά που από την αρχή εφάρμοζαν το πρόγραμμα των 5 γευμάτων το 24ωρο και όλα έκαναν ολιγόλεπτους θηλασμούς και έβαζαν βάρος πολύ πάνω από το φυσιολογικό.

 

Για τα περισσότερα μωρά αυτά είναι γεύματα πείνας και αν τα ακολουθήσουν για 3 εβδομάδες θα πάθουν αφυδάτωση και ίσως χρειαστεί και να νοσηλευτούν.

 

Τα περισσότερα νεογέννητα τρέφονται οριακά όταν κάνουν 8 γεύματα το 24ωρο. Τα 12-16 γεύματα είναι πιο σύνηθες γι αυτή την ηλικία.

 

Μετά τις 40 μέρες τα περισσότερα μωρά αποκτούν κάποιο πρόγραμμα και κάποιο ρυθμό και αν έχουν πάρει ικανοποιητικό βάρος σημαίνει ότι η γαλουχία έχει εδραιωθεί, οπότε μόνα τους μειώνουν και τη διάρκεια και τη συχνότητα των γευμάτων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λενα μου μακαρι να ανηκα στις τυχερες που να μπορουσαν να θηλαζουν και πανω απο εξαμηνο. Εγω πρεπει να επιστρεψω στην εργασια μου οποτε ο αποκλειστικος θηλασμος δεν θα ναι εφικτος απο ενα σημειο και περα, !

 

Έτσι κι αλλιώς ο αποκλεστικός θηλασμός διαρκεί περίπου 6 μήνες. Μετά τους 6 μήνες τα περισσότερα μωρά πρέπει να ξεκινήσουν στερεές τροφές, οπότε και τελειώνει το διάστημα του αποκλειστικού θηλασμού.

 

Είσαι πολύ τυχερή που μπορείς να μείνεις για 6 μήνες με το μωρό σου. Οι περισσότερες μητέρες εδώ μέσα αναγκάζονται να επιστρέψουν πολύ νωρίτερα στη δουλειά τους και συνεχίζουν το θηλασμό. Αν θέλεις κι εσύ να το κάνεις θα βρεις σίγουρα συμπαράσταση και ιδέες.:)

 

Δεν χρειάζεται να το αποφασίσεις από τώρα. Οι μικροί στόχοι είναι πιο εύκολα εφικτοί. Αν φτάσεις στο εξάμηνο καλό είναι να ξέρεις ότι υπάρχει και αυτή η εκδοχή, να συνεχίσεις.

 

(Επέστρεψα στη δουλειά μου μόλις το μωρό μου έκλεισε τον 3ο μήνα -δυο μήνες η άδεια λοχίας και 1 μήνα η κανονική άδεια, συνέχισα χωρίς κανένα πρόβλημα)

Link to comment
Share on other sites

Prinzessin να σου ζήσει το μωράκι σου, συγχαρήτηρια που τα κατάφερες και θηλάζεις το μωράκι σου, δεν θα ξεχάσω όσο ζω την κατάσταση που περνούσα και εγώ τους πρώτους δύο μήνες και πόσες φορές ήμουν στο όριο να τα παρατήσω, είναι ευχάριστο κάθε μαμά να βρίσκει στο τέλος το δικό της τρόπο με το δικό της μωρό και να τα καταφέρνει να του προσφέρει αυτό το πολύτιμο δώρο. Μην απογοητευτείς αν το "πρόγραμμα" κάποια στιγμή χαλάσει μέσα στο παιχνίδι είναι και αυτό, εμένα τώρα είναι 7 μηνών και θηλάζει τη νύχτα κάθε 2 ώρες ενώ από 3 μηνών κοιμόταν 6 ώρες συνεχόμενες, Όσο για την επιστροφή στην δουλειά μου φαίνεται και εμένα πολύ δύσκολο παρότι τότε ο Άγγελος θα είναι 14 μηνών αλλά μην το σκέφτεσαι από τώρα έχεις καιρό, απόλαυσε τις στιγμές με το μωράκι σου γιατί ο καιρός φεύγει πολύ γρήγορα...

 

iTLNp3.pnguQzNp3.png

 

If my heart can become pure and simple, like that of a child, I think there probably can be no greater happiness than this. -- Kitaro Nishida

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα!!

Άφησα να περάσει χρόνος, να σαραντήσω και να σας ενημερώσω σχετικά με το "πρόγραμμά" μας:P και την έκβασή του. Έχουμε φτάσει αισίως τα 3.900 γραμμάρια, δηλαδή χτες που σαράντησα (23.11), η μικρή έχει πάρει απο τη γέννα της 1300 γρ. (14.10) και απο την εξοδο μας απο την κλινικη (19.10) σχεδον 1.400 γρ.

Αναλυτικα παραθετω τις επιμερους ζυγισεις

 

14.10 / γεννα> 2600

19.10 εξοδος> 2520

27.10> 2650

3.11.> 2950

10.11.> 3270

17.11.> 3590

24.11> 3.890

 

Εννοειται πως νιωθω υπερευτυχισμενη με το αποτελεμα! Θελω να ελπιζω πως εδραιωθηκε ο θηλασμος, αλλα ας με ενημερωσει η Αγλαια, την παρακαλω θερμα!!!

Οσο για τα ταισματα, εξακολουθουμε να κυμαινομαστε αναμεσα στους 7 η 8 θηλασμους την ημερα, βεβαια τη νυχτα ξεκιναμε τελευταιο ταισμα στις 12 και η μικρη ξυπναει κατα τις 4.30 :-Pκαι ζηταει παλι φαγακι!!!!

Φιλια σε ολες!!!

 

Goofy υπομονη!!!! Να ξερεις πως σε νιωθω απολυτα!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Α, δεν τα βλέπω καλά τα πράγματα. Έτσι όπως πας, στρουμπουλούλα θα την κάνεις και θα τρέχει στα ινστιτούτα αδυνατίσματος όταν μεγαλώσει. :mrgreen:

Καλή συνέχεια!

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

και η μανουλα θελει ινστιτουτο αδυνατισματος να χασει 9 ακομα κιλα που εχουν σφηνωσει και δε λενε να φυγουν με τιποτε:-P και να φανταστεις σε κατι κουτσομπολιστικα που χαζευα σημερα ειδα την αιδο Κελλυ Κελλεκιδου 25 κιλα μειον απο τελη Αυγουστου που γεννησε:eek: καλα, πως τα καταφερνουν???? μαλλον δεν θα χαρηκε πολυ το μικρο της το μητρικο γαλατακι:wink:

φιλια!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

για να σας γράψω τις εμπειρίες μου σας λέω ότι έχω τρεις κόρες. η 1η θήλασε μόνο δικό μου γάλα από το μαιευτήριο και μετά για ένα χρόνο. θήλαζε στην αρχή ανα τρίωρο και κάποια στιγμή το βράδυ κοιμόταν εξάωρο αλλά την τάιζα και κοιμισμένη όταν κοιμ'όταν πάνω από 4 ώρες χωρίς νατην ξυπνω, εκτός από το βράδυ που εδραίωσε το εξάωρο περίπου στο σαρανταήμερο. η δεύτερη κόρη μου θήλασε 8 μήνες επίσης αποκλειστικά δικό μου και τότε επέλεξα εγώ να στατήσω. βέβαια η δεύτερη ήταν λιγόφαγη και ενω η πρώτη ήταν σαν φούσκα αυτη έτρωγε 5 λεπτα και μετα με εσπρωχνε βέβαια υπέφερε από κολικούς και επερνε λιγότερα κιλά και εγω είχα πεθάνει από το άγχος μήπως δεν χορταίνει. και αυτή την είχα με πρόγραμμα τρίωρα αλλά δε ζητούσε και παραπάνω και ήταν στα μέσα των καμπλύλων (εξακολουθεί να με τυραννάει στο φαί τώρα 3 ετών). τώρα θηλάζω την τρίτη κόρη μου 5 μηνών με ελαφρώς πιο ελευθερο πρόγραμμα όταν πεινάει. επίσης είχε προγραμμα που προσπαθώ να επαναφερω αλλά αυτή αν προσπαθήσω να την ταίσωπχ ενω κοιμάται και την ξυπνήσω δεν τρώει και τσιρίζει. όταν χορτάσει ή δεν πεινάει δεν γυρνάει το κεφάλι της ούτε να με κοιτάξει εκει που της προτείνω το στήθος. επίσης πολλές φορές αφου χορτάσει δεν κοιμάται στο στήθος όπως οι άλλες δύο αλλα κλαίει και σταματα μόνο αν της δώσω πιπιλα.

το θέμα πιπιλα, στην πρώτη ήμουν ανενδοτη και δεν της έδωσα παρα μόνο όταν τριων μηνων αρχισε να πιπιλα μανιωδώς το δάχτυλο και φοβήθηκα. την δεύτερη της έδωσα από την αρχή και τη λάτρευε. τωρα στην τρίτη έδωσα (μη γελάσετε) γιατι όταν έμπαινε στο αυτοκίνητο ουρλιαζε αν σταματούσε στο φαναρι ή είχε μποτιλιαρισμα με αποτέλεσμα ο άντρας μου να παίζει με το συμπλέκτη και ναπιάνει ναυτία τους υπόλοιπους...

αυτά είχα να σας πω και να τονίσω ότι μόλις στην μικρή βρήκα το σαιτ σας οι παιδιατροι μου δεν ήταν αρνητικοί αλλά δεν με βοηθούσαν κιόλας (υποθέτω δεν ήξεραν) αυτό που έχω να πω είναι ότι ήμουν και είμαι απολύτως αποφασισμένη να θηλάσω αποκλειστικά....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...