Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΦΡΙΚΤΟΣ ΠΟΝΟΣ ΣΤΗ ΜΕΣΗ & ΠΑΥΣΙΠΟΝΟ?


Recommended Posts

Καλημέρα! σήμερα το πρωί έκανα την εξυπνάδα να καθίσω σε σημείο που είχε ρεύμα και εδώ και 2 ώρες έχω φρικτό πόνο στην μέση!! δεν μπορώ όχι απλά να τεντωσω το κορμί μου όρθιο,αλλά ούτε να περπατήσω καλά καλά....πιθανολογώ ότι είναι ψύξη γιατί ποτέ δεν είχα θέμα με την μέση μου...

 

θηλάζω αποκλειστικά το 2 μηνών μπέμπη....τι κάνω?? υπάρχει κάποιο παυσίπονο??? δεν αντέχω......και έχω και ένα κοριτσάκι 2 χρονών που έχει απίστευτο κυνήγημα.....:(:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αντιφλεγμονώδες θέλεις, αλλά δε νομίζω ότι είναι καλή ιδέα να πάρεις όσο θηλάζεις. Δεν κάνεις ένα τηλεφώνημα στο γυναικολόγο σου; Ή στον παιδίατρο.

Link to comment
Share on other sites

μα δε ξέρω καν αν είναι ψύξη.Υποθέτω από τις κινήσεις που έκανα σήμερα....

το μόνο που ξέρω είναι ότι έχω φοβερό πόνο και δεν μπορώ να κάνω τίποτε....άρα κατευθείαν παυσύπονο....αλλά με τον θηλασμό ποιό να κάνει?

mesulid? το ξέρει κανένας?

Link to comment
Share on other sites

πήγα αλλά δεν μπορεί να ξέρει αν είναι ψύξη.Αυτό που κάνουν σε αυτες τις περιπτώσεις είναι να δίνουν αντιφλεγμονώδη αλλά λόγω θηλασμού δεν μπορώ να πάρω...οπότε βολεύομαι όπως όπως με τα depon....άντε και κανένα έμπλαστρο..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

απο οσο ξερω γιατι καποια στιγμη εψαχνα,δεν βρηκα ουτε αντιφλεγμονωδες,ουτε μυοχαλαρωτικο,ουτε εμπλαστρο που να επιτρεπεται στον θηλασμο..διαβασες τις οδηγιες για το εμπλαστρο? περιεχει ουσιες που απορροφα ο οργανισμος και δεν επιτρεπονται στην γαλουχια..ριξε μια ματια..και αν βρεις κατι που να επιτρεπεται,γραψτο να το ξερουμε..

 

τοτε παντως που ειχα την μεση πηγα κι εκανα βεντουζες!!

ναι ,παλιομοδιτικο,αλλα ημουν μια χαρα μετα..αν βρεις κανεναν δοκιμασε το..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

όχι έμπλαστρο δεν βάζω,δεν κάνει για τον θηλασμό...

οι βεντούζες ειναι ότι πρέπει το ξέρω,έκανε ο άντρας μου όταν ήταν πιασμένος...και όσο και αν σου φανεί χαζό..εγώ τις φοβάμαι....! θα μείνω στα ντεπον και στην υπομονή μου...

Link to comment
Share on other sites

κ εμενα ο παιδιατρος δεν με αφηνε να παρω τπτ, παρα μονο ντεπονακι κ με ρεγουλα, οταν θηλαζα κ ειχα προβληματα με τη μεση μετα τον 1ο τοκετο.

 

ενα παυσιπονο που μου προτεινε ο γυναικολογος, που με λυπηθηκε βλεποντας με να κουτσαινω κ να σφαδαζω κυριολεκτικα, δεν ηταν συμβατο με τον θηλασμο.... οποτε δεν!

 

ενα γιατροσοφι της μαμας μου (εκτος απο τις βεντουζες) εχω να σου προτεινω, που εμενα με εσωσε μερικως: κανε μια εντριβη με βαζελινη κ καθαρο οινοπνευμα κ κουκουλωσου σε ζεστη (τωρα το βραδυ αν μπορεσεις καντο). θα ισιωσεις καπως.

 

καλα κουραγια ευχομαι κ περαστικα!

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

όχι έμπλαστρο δεν βάζω,δεν κάνει για τον θηλασμό...

οι βεντούζες ειναι ότι πρέπει το ξέρω,έκανε ο άντρας μου όταν ήταν πιασμένος...και όσο και αν σου φανεί χαζό..εγώ τις φοβάμαι....! θα μείνω στα ντεπον και στην υπομονή μου...

 

δεν μπορεις να φανταστεις ποσο φοβομουν τις βεντουζες!!!

και νομιζα οτι ημουν η μονη!!!!:lol::lol::lol::lol::lol:

χωρια οτι με ανατριχιαζε η εικονα και δεν μπορουσα καν να τις βλεπω..

οταν λοιπον μου ειπε ο αντρας μου οτι θα με παει για να ισωσω,τα εβαψα μαυρα. Πηγα με βαρια καρδια και ημουν σιγουρη οτι θα εφευγα στο λεπτο..

ε λοιπον καμια σχεση!!!

δεν ειναι τιποτα!!!

δεν αισθανεσαι τιποτα απολυτως!!!

στις προτεινω ανεπιφυλακτα!

εδω γεννησαμε,στις βεντουζες θα κολλησουμε????:wink:

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! σήμερα το πρωί έκανα την εξυπνάδα να καθίσω σε σημείο που είχε ρεύμα και εδώ και 2 ώρες έχω φρικτό πόνο στην μέση!! δεν μπορώ όχι απλά να τεντωσω το κορμί μου όρθιο,αλλά ούτε να περπατήσω καλά καλά....πιθανολογώ ότι είναι ψύξη γιατί ποτέ δεν είχα θέμα με την μέση μου...

 

θηλάζω αποκλειστικά το 2 μηνών μπέμπη....τι κάνω?? υπάρχει κάποιο παυσίπονο??? δεν αντέχω......και έχω και ένα κοριτσάκι 2 χρονών που έχει απίστευτο κυνήγημα.....:(:(

 

 

Καλησπέρα Ntinti, θηλάζω και εγώ το κοριτσάκι μου και αντιμετωπίζω κατά καιρούς πρόβλημα με τη μέση μου. Η παιδίατρος μου σύστησε το αντιφλεγμονώδες χάπι Algofren το οποίο περιέχει την ουσία ibuprofen. Tο Algofren είναι ασφαλές στο θηλασμό καθώς το ίδιο φάρμακο (σε σιρόπι) το δίνω στο μωρό ως αντιπυρετικό. Το έχω τσεκάρει και στο site για τη συμβατότητα φαρμάκων και θηλασμού :

 

http://www.e-lactancia.org/ingles/inicio.asp

 

Ρώτα και την παιδίατρό σου για να είσαι σίγουρη.

Πεινάμε περισσότερο από την έλλειψη αγάπης και εκτίμησης σ΄αυτό τον κόσμο, παρά από την έλλειψη τροφής. Η αγάπη καρπίζει όλες τις εποχές και ο καρπός της είναι προσιτός σε όλους. (Mother Tereza)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 6 months later...

τον τελευταιο καιρο με ποναγε η μεση μου οταν αλλαζε ο καιρος κυριως τη νυκτα στον υπνο μου.χθες το βραδυ πεθανα απο τον πονο.σημερα με ενοχλει κ μες τη μερα...μπορω ενω θηλαζω να βαλω καποια κρεμα η κατι αλλο;

Επεξεργάστηκαν by xara mou
ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΠΟΝΟΣ ΣΤΗ ΜΕΣΗ;

Το αντράκι μου είναι η ζωή μου!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...