Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πότε και πως κόβουμε την πιπίλα


Recommended Posts

να ΄σαι καλά mariaeva1, θα προσπαθήσω να το βρω το βιβλίο.

Και εγω πιστευώ πως 2 χρονών είναι ακόμα μικρή η ηλικία για να κοπεί η πιπίλα ειδικά αν δεν τηνχρησιμοποιεί όλη την ημέρα.Το δικό μου μωρό την θέλει μόνο για τον ύπνο και μόλις κοιμηθεί την βγάζω απο το στόμα του

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το θεωρούσα ακατόρθωτο!!!Κάθε φορά που αποφάσιζα ότι θα την πετάξω κάθε φορά υπέκυπτα στο παράπονο του και στα αναφιλητά του...Τον λυπόμουν γιατί και εγώ έτσι ακριβώς το ίδιο χούι :lol: όχι μία δύο πιπίλες!μεγάλο πάθος!

Μου έλεγαν να την κόψω με ψαλίδι να βάλω πιπέρι και διαφορα τέτοια τα οποία μου ακούγονταν κάπως...Το συζητήσαμε μία δυο τρεις χώρις απότέλεσμα ώσπου όταν έτυχε να είμαστε στη γιαγιά μετά το καρναβάλι ερχόμενοι στο σπίτι κάναμε οικογενειακή συζήτηση/συμφωνία (τώρα μεγάλωσες και έγινες αντράκι και δεν τη θες την πιπίλα, την πήρε ο πιπίλης και θα σου φέρει αυτό και μπλα μπλα μπλα) ... ΣΥΜΦΩΝΗΣΕ και αυτό ήταν!!! Μπορεί να έπεξε ρόλο το ότι άλλαξε συγχρόνως και περιβάλλον. :roll:

 

Όταν γυρίσαμε στο σπίτι μας εκεί που καθάριζα, να μία κάτω από τον καναπέ τη βλέπει και παει να την πάρει...Τον αφήνω την πιάνει κάνει να τη βάλει στο στόμα την ακουμπάει στα χείλη του αλλά δεν...Τον παίρνω τον απάσχολώ με κάτι ευχάριστο και τη ξεχνααααει.Κατα διαστήματα έλεγε έιμαι μικρό παιδάκι είμαι μωρό για να του τη δώσω αλλά μετά από λίγο το ξεχνούσε.Το βράδυ παραμυθάκι ...

Τώρα ούτε που το αναφέρει.

 

Όλες οι συνήθειες πιστεύω κόβονται με απόφαση καταρχίν και υπομονή...............

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εμείς κάναμε το κόλπο με την νεραιδοπιπιλα.

 

Ενα πρωι αγοράσαμε ενα όμορφο τσαντάκι και μαζέψαμε μαζί εκεί όλες μας τις πιπίλες. Είχαμε προσυμφωνήσει ότι θα τις κρεμάσουμε στα κάγκελα στο μπαλκόνι και την νύχτα θα περάσει η νεραιδα και θα πάρει το τσαντάκι και σε αντάλλαγμα θα φέρει ενα δώρο που είχε διαλέξει αυτή. Είχα φροντίσει να προμηθευτώ το δωράκι της σε περίπτωση που τα καταφέρναμε. Κρεμάσαμε την τσαντούλα με όλες τις πιπίλες στο μπαλκόνι. Μέσα στην διάρκεια της ημέρας τις αναζητούσε. Πήγαινε στο τζάμι έβλεπε την τσαντούλα έξω κρεμασμένη- ελεγα και πάλι την ιστορία και ηρεμούσε. Εφτασε η νύχτα και εκεί ήταν το ζόρι. Δυσκολεύτηκε να κοιμηθεί- μιας και με την πιπίλα ηρεμούσε. Κατα τη διάρκεια της νύχτα ξυπνούσε και την έψαχνε. Εκείνο το βράδυ θυμάμαι κοιμήθηκα κοντά της ώστε να την ηρεμώ και να ξεχνάει την πιπίλα. Την επόμενη μέρα το πρωι σηκώθηκε και έτρεξε στην κυριολεξία να δει τι έγινε η τσάντα. Μόλις είδε το δωράκι στη θέση της τσαντούλας από την μία χάρηκε αλλά από την άλλη μου είπε δεν θέλω το δώρο... θελω τις πιπίλες μου. Της έλεγα συνέχεια την ιστορία με μεγάλο ενθουσιασμό, και επίσης την παρότρυνα να το λέει σε όλους και όλοι της έλγαν μπράβο και χαιρόταν πολύ. βγαλαμε και ενα ωραίο τραγουδάκι σχετικό και το λέγαμε. Η ιστορία τράβηξε 4-5 μέρες ώσπου δεν αναφέρθηκε ξανά.

Εγω πιστεύω ότι οποτε αποφασίσεις να κόψεις την πιπίλα με όποιον τρόπο και να επιλέξεις πρέπει η απόφασή σου να είναι τελεσίδικη. Δεν πρέπει να πισωγυρίσεις ούτε για λίγο... ούτε για τον ύπνο. Οταν την κόψαμε ηταν 31 μηνών.

 

Και καλά είναι να το κάνεις τώρα πριν ανοιξουν οι μπαλκονοπορτες και ακούγεται σε όλη την γειτονια αν τυχόν το πάρει στραβα και κλαίει. Στο λέω γιατι το επιχειρήσα και τον σεπτέμβριο(οχι με την ίδια ιστορία- την είχε δώσει σε σκύλο) και μέσα στην νύχτα ούλιαζε στην κυριολεξία για την πιπίλα.οπότε το 2ο βράδυ της την έδωσα να μην λέει και η γειτονια "τι κάνει η τρελλη στο παιδί της?"

 

Καλή επιτυχία πάντως.

.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστεύω ότι οποτε αποφασίσεις να κόψεις την πιπίλα με όποιον τρόπο και να επιλέξεις πρέπει η απόφασή σου να είναι τελεσίδικη. Δεν πρέπει να πισωγυρίσεις ούτε για λίγο... ούτε για τον ύπνο. Οταν την κόψαμε ηταν 31 μηνών.

 

Καλή επιτυχία πάντως.

 

Μόνο έτσι κοβεται η πιπιλα, σε περιπτωση που πισογυρίσεις μετά είναι ακομα πιο δυσκολα γιατι το παιδι εχει στο μυαλο του οτι μπορεί και να την ξαναπάρει...

Και ο δικός μου λιγο πριν τα 3 την έκοψε,αλλά εμείς είχαμε τρομερή εξαρτηση..τρεις τρεις τις 'επερνε:?

Η πιπίλα κόβεται όταν είναι ο γονιός έτοιμος,όχι το παιδί...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΕΓΩ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΠΙΠΙΛΑΣ ΕΙΧΑ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΟ ΑΜΗΝ!

ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΠΕΙ ΚΙ ΕΜΕΝΑ ΝΑ ΤΗΣ ΒΑΛΩ ΠΙΠΕΡΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΨΩ ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΤΕΤΟΙΑ.

ΕΠΕΙΔΗ ΟΜΩΣ ΤΗ ΛΥΠΟΜΟΥΝ ΤΗΝ ΚΑΗΜΕΝΗ, ΟΛΟ ΕΛΕΓΑ ΑΣΤΟ ΛΙΓΟ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΣΤΟ ΛΙΓΟ!

ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΕΝΑ ΩΡΑΙΟ ΠΡΩΙ ΠΗΡΕ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΤΙΣ ΠΙΠΙΛΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΕΤΑΞΕ ΣΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ!!!!! "ΜΑΜΑ ΜΕΓΑΛΩΣΑ ΤΩΡΑ Ε? ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΠΙΠΙΛΑ"!

ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΗ ΖΗΤΗΣΕ ΛΙΓΟ ΑΡΓΟΤΕΡΑ, ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΙΣ ΠΗΡΕ Ο ΣΚΟΥΠΙΔΙΑΡΗΣ!

ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ, ΠΙΠΙΛΑ ΤΕΛΟΣ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

την κοψαμε...γου χου ΤΗΝ Ειχε στο αυτοκινητο που γυριζαμε το πασχα απο το χωριοα.κοιμοταν στο δρομο και με το που φτασαμε σπιτι της την πηρα και μισοκοιμισμενη δεν το καταλαβε.το βραδυ που την ζητησε μονη της μου ειπε οτι την ξεχασαμε στη γιαγια στο χωριο.εννοειται πως συμφωνησα.τη ζηταγε κανα δυο μερες την ωρα του υπνου αλλα αυτο ηταν παει.αντε και την πανα το καλοκαιρι

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια και εμεις εχουμε ενα θεμα με την πιπιλα, ειμαστε 2,5 χρονων και οταν ειναι με αλλα παιδακια δεν την ζηταει οταν ειναι μονος ομως συνεχεια, μια μερα καταλαθος την πεταξε στο τζακι (επειδη ειδε εμας που πεταγαμε ξυλα και ηθελε και αυτος κατι να πεταξει) το τι εγινε δεν μπορειτε να φανταστειτε την ειδε που καιγοταν και καιγοταν και η καρδια του μαζι αναγκαστικα του φεραμε αλλη. πιστευω ομως οτι σιγα σιγα θα την κοψουμε γιατι θα παμε και παιδικο οποτε θα βλεπει και τα αλλα παιδακια χωρις πιπιλα τι θα κανει και αυτος?

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites

Εμείς την κόψαμε τα Χριστούγεννα γιατί από καιρό του έλεγα ότι όταν θα ερχόντουσαν τα Χριστούγεννα θα έπρεπε να τη δώσουμε στον Άγιο Βασίλη (πήγαμε στο mall) για να τις δώσει σε άλλα ΜΩΡΑ παιδάκια που δεν είχαν λεφτά... παιδιά έπιασε! όταν γεννήθηκαν τα δίδυμα τέλη Φλεβάρη ήμουν σίγουρη ότι θα τους έπαιρνε την πιπίλα.. κι όμως ούτε καν τους δίνει σημασία. Μαζί με την πιπίλα κόψαμε και το μπιμπερό γιατί πίνουμε στο ποτήρι γάλα μαζί με corn flakes με καλαμάκι.. όταν βαριέται να το πιεί του λέω να κάνει μπουρμπουλίθρες και να τις πιει μετά... και αυτό έπιασε, έτσι στην πλάκα κόψαμε και την πάνα σε μία ημέρα... τρομερό;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμένα είναι 3μισυ χρονων και τη ζηταει οταν ειναι για να κοιμηθει το μεσημερι και το βραδυ....καμμια καλη ιδεα απο τις πιο εμπειρες???

''...for those about to rock we salute you...''

Link to comment
Share on other sites

nat-left μια χαρα τα καταφερατε και με την πανα, εμενα ακομα δεν μιλαει καλα οποτε δεν μπορω να του πω ιστορια περι νεραιδων ξωτικων και αλλα.....

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Kathi, ακόμη καλύτερα που δε μιλάει γιατί μόνο θα γκρινιάζει και σε λίγες ημέρες θα σας περάσει... ενώ όταν είναι μεγαλύτερο και σου λέει που είναι η πιπίλα τι απαντάς; πάντως θέλει σταθερότητα το παιδί από εμάς για να μη ξανακυλίσει... (Σήμερα έφτιαχνα ένα μεγάλο συρτάρι με παλιά του πράγματα και βρήκε και μία παλιά του πιπίλα και με ρώτησε γιατί δεν την πήρε ο Άγιος βασίλης και του απάντησα ότι θα την πάρει του χρόνου (με έπιασε απροετοιμαστη) και τον ρώτησα γιατί την θέλεις; αφού εσύ είσαι μεγάλο αγόρι τώρα.. και αν θα βάλεις πάλι πιπίλα θα σε βγάλω από το κρεβάτι και θα σε ξαναβάλω στην κουνια..αυτό μου ήρθε να του πω.... ο καημένος που τον πήρα από τα μούτρα και δεν είχε προλάβει να πει τίποτα μου απάντησε ..δεν είμαι μωρό και έφυγε από το δωμάτιο χωρίς κάν να την έχει ζητήσει. Στα μικρά μου θα την κόψω όταν χρονίσουν δημοκρατικά θα τις πετάξω και τέλος, θα μουρμουρήσουν μία μέρα, δύο, τρεις... ε μετά θα σταματήσουν

Link to comment
Share on other sites

εεε μαλλον αυτο θα γινει θα γκρινιαξει και τι θα κανει στο τελος? αλλα πιστευω οτι ο παιδικος θα παιξει καλο ρολο.

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites

Ο μεγάλος μου είναι 3,5 και την παίρνει το μεσημέρι και το βράδυ που κοιμάται. Πέρισυ το καλοκαιρι την κόψαμε για μια βδομάδα αλλά του την ξανάδωσα, δεν άντεξα την αυπνία το μεσημέρι και τα κλάματα το βράδυ.. Ισως δεν έπρεπε, αλλά ψυχολογικά δεν άντεχα άλλο τη γκρίνια. Γι΄αυτό και συμφωνώ με την dalia που έγραψε πιο πάνω ότι η πιπίλα κόβεται όταν ο γονιός είναι αποφασισμένος. Βλέπει και τον μικρό να μασάει και δεν έχω επιχειρήματα! Το καλοκαίρι θα προσπαθήσω να την κόψω και στους δύο... κι ο Θεος βοηθός!

Αγόρια μου είστε οι λατρείες μας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θέλω να συμφωνήσω και γω με την Dalia στο ότι ο γονιός πρέπει να είναι αποφασισμένος. Θέλει τρομερή υπομονή απο τους γονείς, ίσως να παίζει σημαντικό ρόλο και απο το πόσο εξαρτημένο είναι ένα παιδί.

 

Εμένα η μικρή μου ήταν πλήρως εξαρτημένη, για να κοιμηθεί κρατούσε από μια σε κάθε χέρι και μία στο στόμα. Έπρεπε να υπάρχει πάντα δίπλα της μια πιπίλα και μια στο στόμα της!!! Κατα την διάρκεια της μέρας το μεγαλύτερο διάστημα ήταν με την πιπίλα στο στόμα ακόμη και όταν μιλούσε!

 

Για καιρό συζητούσαμε ότι μόλις μεγαλώσει θα την πετάξει μόνης της, ένα απόγευμα λοιπόν που το ξανακάναμε κουβέντα πήρε την πιπίλα και την πέταξε στα σκουπίδια, την ακολούθησε και ο αδερφός της (ο οποίος την χρησιμοποιήσουμε μόνο την ώρα που ήταν να κοιμηθεί).

 

Το βράδυ ξεκίνησε το μαρτύριο τόσο το δικό της όσο και το δικό μας!!! Παιδευόταν να κοιμηθεί και δεν μπορούσε, την λυπόμουν αλλα δεν έκανα πίσω. Για δύο περίπου μήνες πηγαίναμε μαζί για ύπνο κατα της 930-10 και δεν μπορούσε να κοιμηθεί,πρίν της 12 ζήτημα να κοιμηθήκαμε κανα δύο φορές.

Είχε νεύρα, υπερένταση, φώναζε, έκλεγε. Τις πρώτες μέρες κανα δυο τρεις φορές μου λεγε "Είμαι μικρή, γιατί μου είπατε ότι είμαι μεγάλη? Δεν είμαι μεγάλη.". Την έβλεπα να ζορίζεται ακόμη και την ώρα που κοιμόταν. Την έψαχνε στον ύπνο της.

 

Ο μικρός την ζήτησε μόνο μια φορά μετα απο δύο βδομάδες περίπου, και αυτό γιατί ήταν πολύ κουρασμένος και τον είχε πιάσει υπερένταση.Ποτέ ξανά.

 

Ομολογώ ότι της ήταν πολύ δύσκολο και πολλές φορές αναρωτήθηκα αν έπρεπε να το αφήσω για λίγο αργότερα, μήπως ήταν μικρά ακόμη (2 χρονών και 3 μηνών).

Ευτυχώς τα κατάφεραν και οι δύο και μεις μαζί γιατί δεν λυγίσαμε.

 

Μετά απο αυτό ήταν που αποφάσισα να θέσω τον εαυτό μου στην ίδια δοκιμασία και να αποχωριστώ την δική μου εξάρτηση Το τσιγάρο! Οφείλω να ομολογήσω ότι ήταν πολύ δύσκολο, όμως μέχρις στιγμής τα έχω καταφέρει και εύχομαι έτσι να συνεχίσω.

 

Καλή Επιτυχία στις προσπάθειες σας! Οπλιστείτε με πολύ ΥΠΟΜΟΝΗ!!

«Δικαίωμα δεν είναι κάτι που σου δίνει κάποιος, αλλά κάτι που κανείς δεν μπορεί να σου πάρει». Ramsey Clark

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα. Σημερα διανύουμε την 4η μέρα χωρίς την πιπίλα μας!!!Μόλις γυρίσαμε από τις διακοπές του Πάσχα, τους είπα ότι τη ξεχάσαμε στο χωριό και ότι η γιαγιά τις πέταξε. Συμφωνώ και εγώ ότι θέλει πολύ υπομονή. Έχω σκεφτεί αρκετές φορές να υποκύψω αλλά το έχω πάρει απόφαση. Εκεί που κοιμόντουσαν σε 10 λεπτά τώρα κάνουμε τουλάχιστον μία ώρα, ξυπνάνε τη νύχτα και δεν μπορούν να ξανακοιμηθούν. Που θα πάει κάποια στιγμή θα συνηθίσουν....Δεν μπορούσα να τα βλέπω πια να αποχαυνώνονται με αυτό το πράγμα! Καλή δύναμη σε όλες μας που βρισκόμαστε στην ίδια θέση.

Link to comment
Share on other sites

μπραβο σε ολες/και τωρα που μετα απο 15 μερες ψαχνει το δαχτυλο της τι κανουμε?καμια συμβουλη αν και δεν το πολυκανει η μικρη.προς το παρον της λεω να χαιδευει τα μαλλια της ή τπ μαξιλαρι αλλα ψιλογκριναιζει.εσας σας ετυχε?

Link to comment
Share on other sites

ΕΜΑΣ ΤΗΝ ΠΗΡΕ Ο ΑΗ ΒΑΣΙΛΗΣ ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ(Η ΜΙΚΡΗ ΗΤΑΝ 2 ΕΤΩΝ ΚΑΙ 3 ΜΗΝΩΝ) ΚΑΙ ΜΑΣ ΑΦΗΣΕ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΔΕΝΤΡΟ ΕΝΑ ΔΩΡΑΚΙ!!!ΕΙΧΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ,ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΑΠΟΧΩΡΙΣΤΗΚΕ ΤΗΝ ΠΙΠΙΛΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΞΑΝΑΖΗΤΗΣΕ ΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΟΤΕ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία για να κόψει ο μικρός μου την πιπίλα κράτησε περίπου 2 μήνες. Η αρχή ήταν να μην παίρνει ποτέ πιπίλα εκτός σπιτιού. Μετά να παίρνει πιπίλα μόνο στον ύπνο. Ο μικρός είχε τη συνήθεια να δαγκώνει την πιπίλα του πολύ έντονα με αποτέλεσμα να τις κόβει και να μην προλαβαίνω να αγοράσω. Κάποια στιγμή λοιπόν του λέω είναι η τελευταία φορά που αγοράζω πιπίλες. Πήγαμε μαζί στο φαρμακείο διάλεξε όποια ήθελε και κάθε φορά που κοβόταν η πιπίλα την πετούσε. Για να κοιμηθεί ήθελε μία πιπίλα στο στόμα και από μία σε κάθε χέρι. Ένα πρωί λοιπόν και ενώ του έχουν μείνει τρεις πιπίλες (ακριβώς όσες χρειαζόταν για τον ύπνο) μου λέει μαμά αυτές κόπηκαν (2 από τις 3) και του απαντώ ξέρεις τι πρέπει να κάνεις. Πηγαίνει λοιπόν και τις πετάει. Το μεσημέρι και ενώ έχουμε ξαπλώσει για ύπνο μου λέει θα την πετάξω κι αυτήν και πετάει και την τελευταία του πιπίλα. Δεν έκλαψε καθόλου και δεν την ξαναζήτησε. Φυσικά τις πρώτες μέρες έκανε πάνω από μία ώρα να κοιμηθεί ενώ πριν ήθελε μόλις ένα πεντάλεπτο......

 

Το πρόβλημα τώρα είναι ότι ενώ από τότε έχουν περάσει 6 μήνες του λείπει ακόμη. Δεν κλαίει για να πάρει πιπίλα και δεν παίρνει ποτέ της αδερφής του αλλά μου λέει συνέχεια πόσο πολύ του λείπει και βάζει στο στόμα του οτιδήποτε βρεθεί μπροστά του την ώρα του ύπνου.

 

Αυτός που ποτέ δεν έβαζε το χέρι στο στόμα τώρα είναι μονίμως με ένα δάχτυλο στο στόμα :-(

Και άντε την πιπίλα την πετάς το δάχτυλο τι το κάνεις?????

Η ζωή μου όλη .....

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλησπερα και απο μενα το προβλημα μου ειναι το εξης ο γιος μου ειναι 30 μηνων πριν 2 μηνες αποφασισαμε να την κοψουμε και επειδη ειχε τρελα με τις μαμουνες του ειπαμε οτι την πηρε η μαμουνα εκλαψε λιγο εκεινη την ωρα και αυτο ηταν οποτε τη ζητουσε του λεγαμε αυτο και ετσι σταματησε και μεις χαιρομασταν με τον αντρα μου πως καταφεραμε ετσι ευκολα να το κοψει και ξαφνικα μετα απο δυο βδομαδες και χωρις να εχει δει αλλο παιδακι να το κανει αρχισε να βαζει τα χερια στο στομα στην αρχη για λιγο μετα κανονικα και με το νομο παιρνουμε το παιδιατρο τι να κανουμε βρε τι του λεγαμε εμετο θα κανεις τι βρισκαμε διαφορα τιποτα και μας ειπε ο γιατρος να του δωσετε την πιπιλα παλι και τωρα εχουμε περασει στο αλλο ακρο δεν την βγαζουμε με την τιποτα καμια συμβουλη?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά καταφέραμε να κόψουμε την πιπίλα απο τα τέλη Μαϊου σχετικά πολύ εύκολα.Είπαμε στον μικρό πως μας τηλεφώνησε η παιδϊατρος μας (η κυρία Ναταλία όπως την φωνάζει) και μας είπε πως αν θέλει ο Μανωλάκης να κρατήσει την πιπίλα αλλά πολύ γρήγορα θα μαυρίσουν τα δόντια του και σίγουρα θα χρειαστεί να του κάνει ένεση......φυσικά ο μικρός μας που όλα τα καταλαβαίνει αποχωρίστηκε τη πιπίλα του για το καλό των δοντιών του!! Του αγοράσαμε και μια μηχανη ως επιβράβευση και αυτό ήταν όλο!!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια να ρωτήσω κάτι...

Μέχρι τώρα είχα την πιίλα σιλικόνης.Τώρα όμως που μεγάλωσε 18 μηνών κι έχει δοντάκια μου την δαγκώνει και την κόβει και φοβάμε μην την καταπιέι...

Να δοκιμάσω την πιπίλα καουτσούκ ή σιλικόνη καλύτερα

και πιά μάρκα ή είδος πιπίλας είναι κατάληλλη για μεγαλύτερα παιδιά;

δεν την χρησιμόποιεί πολύ μόνο σον ύπνο την ζητάει αλλά φοβάμε μην την δαγκώσει το βράδυ και καταπιεί κανένα κομάτι....

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

φυσικα και θα σταματησεις την σιλικονη και θα δωσεις καουτσουκ γιατι η σιλικονη κοβεται.παρε του την ιδια μαρκα της σιλικονης σε καουτσουκ γιατι το μωρο εχει συνηθισει αυτην την μαρκα.μην αλλαξεις εταιρια καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς, πριν μερικά χρόνια βέβαια, αντιμετωπίσαμε το πρόβλημα με την πιπίλα. Ακολούθησα τη συμβουλή ενός φίλου και την πιπίλα τη δώσαμε στον ... παιδίατρο, διότι "έτσι κάνουν όλα τα παιδάκια κι εκείνος τις φυλάει σε μικρά ντουλαπάκια με το όνομα κάθε παιδιού"!! Τα παιδιά μου αγαπούσαν πολύ, όπως και τώρα, τον παιδίατρό μας, συμφώνησαν και τα ίδια σε μία επίσκεψή μας τις έδωσαν!

Με το κόψιμο της πιπίλας, όμως, για ένα μήνα περίπου υπήρχε γκρίνια! Δεν πειράζει. Είναι για το καλό τους κι εμείς οι γονείς έχουμε μάθει ότι απαιτείται μεγάλη υπομονή, όταν μεγαλώνεις παιδιά!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...