Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σποράδες(Σκιάθος-Σκόπελος-Αλόννησος)


Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΤΑΥΡΟΥΛΑ.ΕΜΕΙΣ ΚΛΕΙΣΑΜΕ 17-22/7 ΣΚΟΠΕΛΟ ΝΑ ΠΑΜΕ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΝ ΜΙΚΡΟ.ΘΑ ΜΕΙΝΟΥΜΕ ΣΕ ΚΑΤΙ ΔΩΜΑΤΙΑ ΣΤΗ ΜΗΛΙΑ,ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΙΑ ΕΚΕΙ.ΠΕΣ ΜΟΥ ΟΤΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΜΠΟΡΕΙΣ,ΘΑ ΤΟ ΕΚΤΙΜΟΥΣΑ ΠΟΛΥ.ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΕΣ ΠΑΡΑΛΙΕΣ,ΤΑΒΕΡΝΑΚΙΑ..ΚΛΠ.ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 161
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Λοιπον ξεκιναω

 

για μπανιο : για εμενα μακραν καλυτερη και ιδανικη για παιδια ειναι η παραλια στον Σταφυλο απιστευτη, εχει και ξαπλωστρες οποτε δεν κουβαλας χιλια διο σιμπραγκαλα μαζι ειναι πολυ ψιλο χαλικακι ειναι πεντακαθαρη, απλα υπεροχη εμεις καθισαμε 8 ημερες τις 4 εκει πειγαμε για μπανιο

στην Μηλια πειγαμε δεν ξετρελαθηκα γιατι ειναι σχετικα μικρη παραλια και μαζευει πολυ κοσμο εχει γινει γνωστη και απο την ταινια εμεις πειγαμε ειδαμε φυγαμε,πρεπει να ειναι ωραια αλλα μαζευει τοσο κοσμο και ψιλοξενερωνεις μετα πειγαμε στην Καστανι ωραια δεν λεω αλλα ειχε κυματακι και δεν ευχαριστηθηκαμε εκει ειχε και κατι σφιγκες και φυγαμε σχετικα γρηγορα, μια λλα παραλια που πειγαμε ειναι στον Πανορμο εκει ο μικρος για εναν περιεργο λογο ξετρελαθηκε εμενα αυτο που δεν μου αρεσε ειναι οτι ειχε πολλες πετρες κοτρονες δεν μπορουσα να περπατισω χωρις παντοφλα τανερα ωραια μονο η πετρα ηταν το θεμα.

γενικα η γνωμη μου για παραλιες ειναι σταφυλος μακραν η πιο ωραια( δεν πιανει κυμα σχεδον ποτε),Λιμνοναρι (μικρη παραλια σαν κολπιγκος δεν πανε πολυ και ειναι ομορφα) τωρα για τις αλλες παραλιες Ελιος και Χοβολο οσοι μηνουν χωρα ειναι αρκετα μακρια και εχει και στροφες αλλα ειναι ωραια εχει και κατι μικτους κολπισκους ερημηκους αλλα εχει σκαρφαλομα οσοι αντεχουν να κουβαλανε παιδια να πανε εμενα ο συζηγος μου εβγαλε κοκκινη καρτα μονοι μου πηγα σε μια.

Link to comment
Share on other sites

για φαγητο στον Σταφυλο εχει μια ταβερνα ακριβως πανω απο την θαλασσα καλη ηταν μια φορα να πατε στον Πανορμο εχει 3 ταβερνες κολλητα και μια σε μια ακρη να πατε σε αυτην που ειναι στην ακρη θα την δειτε ειναι στο τελος της παραλιας οι αλλες δεν αξιζουν στην Χωρα μετα απο 1 αποτυχημενη προσπαθεια βρικαμε μια με τελοιο φαγητο και μαγειρευτο λεγετε τα κυματα ειναι στο δημαρχει κοντα η τελευταια ταβερνα εκει που τελειωνη το λιμανι σχετικα διπλα στην εκλησια που φενεται απο το λιμανι την εχει ενας πατερας με τους 4 γιους του εχει φρεσκο ψαρι και πολυ καλη εξυπηρετηση εμεις εκει μειναμε πολυ ευχαριστημενη και αλλη μια καλα ειναι η Τερψη λιγο πριν φτασεις στον Σταφυλο αυτη ανοιγει ομως μετα τις 8 το βραδυ και για ψαρι εχει φρεσκο στον Αγνωντα αλλα και στην ταβερνουλα στο Λιμνοναρι

 

 

Για καφε εχει μια μπροστα στο λιμανι πολυ μεγαλη θα την δειτε εχει κατι περιεργα καθισματα που ξετρελενουν μικρους και μεγαλους πολυ ωραιο παγωτο και απιστευτο σουφλε σοκολατας, ο Γκικας σαν φουρνος ειναι πολυ καλος εχει μεγαλη ποικιλια σε σαντουιτσ και τυροπιτοειδη και για λουκουμαδεσ οπσδηποτε στην Αμβροσια α π ι σ τ ε υ τ ο ι απλα

οι τιμες εμας μας φανηκας καλες οχι πολυ ακριβα .

Link to comment
Share on other sites

εχει πονυ στο λιμανι που κανους βολτιτσες τα μικρουλια με 5 ευρω και αμαξες με 15 ευρω( δεν αξιζει καλυτερα τα πονυ) εμενα ο μικρος αν και ξετρελαθηκε δεν ανεβενε με τιποτα φοβοταν ειναι και μικρουλης απλα τα βλεπαμε να πειγαινουν περα δωθε,

 

εχει παιδικη χαρα στο λιμανι και στην Γλωσσα

 

εμεις κανεμε και την εκδομη που ειναι για Αλοννησο εχει 2-3 καραβακια που την κανουν με 20 ευρω το ατομο τα μικρα δωρεαν ωραια περασαμε η αλλονησος η παλια χωρα απλα απιστευτη απλα ο μικρος κουραστηκε πολυ αν κοιμουνται ευκολα τα μικρα σας να την κανετε αλλιως θα ταλαιπωρηθουν μην σας ξεγελασουν με το οτι θα δειτε δελφινια δεν βλεπεις παντα

 

εχω και τηλεφωνο παιδιατρου για οσες θελουν το στελνω με πμ, αυτον εχει ολο το νησι και ακουσα τα καλυτερα ερχεται μια φορα την ημερα απο Σκιαθο.

 

οτι αλλο θελετε ρωτηστε με

 

να περασετε καλα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

STAUROULA, θέλω το τηλ του παιδίατρου (αχρείαστος να΄ναι). Αλήθεια οι δρόμοι πως είναι; Σφήγκες βρήκατε μόνο στην παραλία που είπες ή έχει γενικώς; Πόση ώρα ήταν για Αλλόνησο; Σας άφησε σε κάποια παραλία το καραβάκι ή μετά πρέπει να πας μόνη σου; 20Ε είναι πηγενελα;

 

Άντε και του χρόνου με υγεία (είδες που φοβόσουν άδικα;) . Δε σου λέω καλό χειμώνα, είναι νωρίς ακόμα!

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13 το τηλ στο στελνω με πμ, οι δρομοι ειναι πολυ καλη με ασφαλτο μονο χωμα ειχε στο δρομακι που κατεβαινεις για τις παραλιες καστανι και μηλια.

για Αλλονησο εχει προγραμμα σε παει πρωτα στο λιμανι της Αλοννησου σε αφηνη 2 ωρες και αν θες πας στην παλια χωρα που ειναι 8 λεπτα με το λεωφορειο(εχουν πουλμαν να σε πανε αν θες με 4 ευρω πειγαινε ελα) μετα σε πανε σε μια παραλια για μπανιο μετα σε ενα αλλο μερος για φαγητο και τελος στην μπλε σπηλια για φωτοφραφιες (τιποτα φοβερο) και γυρω απο το θαλλασιο παρκο για να δεις αν εχει δελφινια και φωκιες (ειδικα φωκιες πολυ σπανια) κια μετα γυρνας. τα 20 ευρω ειναι πειγαινε ελα το ατομο.

 

σφηκες εμεις ειδαμε μονο σε εκεινοι την παραλια πουθενα αλλου, αν και εγω ειχα παρει και μια ενεση κορτιζινης μαζι για τον μικρο για καλο και για κακο γιατι ειναι και αλλεργικος ο μικρος

 

α ξεχασα εχει 3 με 4 φαρμακεια στην χωρα και ειναι ανοιχτα μεχρι τις 11 το βραδυ.

 

 

να περασεις καλα

Link to comment
Share on other sites

Αχ παιδιά έχω πάει και εγώ Σκόπελο. Ήταν οι πρώτες διακοπές όταν γνώρισα τον άντρα μου. Δεν μας είχε μιλήσει κανείς για αυτό το νησί, τυχαία το επιλέξαμε. Θυμάμαι έντονα την απόλυτη ηρεμία, που έβγαινα το πρωί στο μπαλκόνι και έβλεπα την απερίγραπτη θέα. Έχει πάρα πολλά δέντρα, μιλάμε για απίστευτη βλάστηση, τα δέντρα φτάνουν μέχρι τις παραλίες. Είχα πει τότε στον άντρα μου όταν ποτέ κάνουμε παιδί να ξαναπάμε. Είναι άκρως οικογενειακό νησί, πας μόνο για ξεκούραση. Επίσης είχε και πολύ λογικές τιμές. Έχει και άμαξες που σε πάνε βόλτα. Τέλεια.

mKndp2.png
Link to comment
Share on other sites

θελω κι εγω το τηλεφωνο του παιδιατρου,για καλο και κακο.χαρηκα που λες οτι ηταν ωραια.το λιμανι εχει για να περπατησεις δρομακια ?αν εχει κοσμο τον αυγουστο θα μπορουμε να κουνηθουμε?παρκινγκ στη χωρα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΣΑΣ ΕΣΤΕΙΛΑ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΜΕ ΠΜ, ΠΑΡΚΙΝΓΚ ΣΤΗΝ ΧΩΡΑ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΕΥΚΟΛΑ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΤΟ ΛΙΜΑΝΙ ΔΡΟΜΑΚΙΑ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΗΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΘΑ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ

Link to comment
Share on other sites

mselini μου εγώ είμαι Ελληνίδα αλλά λειτουργώ όπως και αυτές δεν αγχώνομαι καθόλου χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν τον λατρεύω...

 

STAURYLA βάλε στο μυαλό σου ότι τιποτα δεν πρόκειται να συμβεί και ότι και να συμβεί κάτι θα αντιμετωπιστεί...έτσι και αλλιώς βρε κοριτσάκι μου η αλήθεια είναι αυτή, μιλάμε για πιθανότητες απιροελάχιστες...

 

πέρυσι το καλοκαίρι πήγαμε Πάρο ο μικρός έπαθε σταφυλόκοκο, πάμε στο κέντρο υγείας και είχε μόνο κάτι μαθητευόμενους άσχετους...πήρα τον παιδίατρο μου του έκανα την αγωγή που μου είπε και όλα οκ...ΠΕΡΑΣΑΜΕ ΤΕΛΕΙΑ και ο μικρός όλο για την Πάτο μιλάει...

 

Και εγώ Ντάλια μου στη ίδια κατηγορία με εσένα ανήκω και εγώ. Το ερώτημά μου για τις Ευρωπαίες μανούλες ήταν ρητορικό:wink:

Εμείς φεύγουμε σχεδόν κάθε Σαββατοκύριακο και δεν ανησυχώ καθόλου.

Όπως λες και εσύ όλα αντιμετωπίζονται.

Link to comment
Share on other sites

STAUROULA,μπορεις να γραψεις απο πού πηρατε πλοιο και ποσο κοστισε; περυσι μια φιλικη οικογενεια σκεφτοταν να πανε κι εβγαινε,οπως μας ειπαν, περιπου 400 ευρω για αυτοκινητο και τεσσερα ατομα(μεταβαση κι επιστροφη).Ετσι ειναι;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

 

 

ναι τα εισητηρια ειναι λιγο ακριβα αλλα εχουν διαφορες οι εταιριες μεταξυ τους δλδ:

 

εμας μας κοστισε με hellenic seaways (τωρα εγινε anek) με το hidhspeed 1 απο αγ. κωνσταντινο 40 ευρω το ατομο ο μικρος δεν πληρωσε και 90 αυτοκινητο και για να γυρισουμε προσεχε απο το αλλο λιμανι της σκοπελου την Γλωσσα με την ιδια εταιρια 30 ευρω το ατομο και 80 το αυτοκινητο πιο φτηνα δλδ παρολου που ειναι κοροιδια εμεις τα ειχαμε κλεισει απο Αθηνα τα εισητηρια και στο πρακτορειο για το γυρισμο μου ειχαν βγαλει για Κυριακη απογευμα να γυρισω απο Σκοπελο μου ειχαν πει οτι δεν υπαρχει αλλο δρομολογιο και στην Σκοπελο ετυχε και ειδα σε ενα ταξιδιωτικο που ειχε αναρτημενα τα δρομολογια οτι εχει για την ιδια μερα με την ιδια εταιρια πρωινο δρομολογιο αλλα απο το αλλο λιμανι και τα αλλαξα εκει, βεβαι εχασα 30 ευρω αλλα θελαμε να φυγουμε πρωι για να μην ταλαιπωρησουμε τον μικρο.

 

απο οτι εμαθα τα πλοια απο Βολο ειναι πιο φτηνα αλλα προσοχη να ρωτατε και για Γλωσσα ειναι πιο οικονομικα

Link to comment
Share on other sites

Καί από Κύμη Ευβοιας είναι μισή τιμή, δηλ το αμάξι 55ε. Εχει όμως μόνο Τρίτη και Πεμπτη. Εγώ την πάτησα γιατί έκλεισα από εργατική εστία το ξενοδοχείο Παρασκευη με Παρασκευη, δεν είχε κενό άλλες μέρες για 4κλινο και έτσι αναγκαστικά δε μπορούσα να πάω από Κύμη. Αν μπείτε skopelosweb.gr θα δείτε πληροφορίες και τηλέφωνα και από Κύμη και από τα άλλα λιμάνια. Ετσι πλήρωσα για είσητήρια τις τιμές που γραφει η STAUROULA από Αγ. Κων/νο (άτομο 44, αμαξι 90), ενώ επιστροφή από Βόλο (τα δρομολόγια για Αγ. Κων/νο δε βολευανε) λίγο πιο φτηνά. Τα εισητήρια είναι πράγματι ακριβά!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Είναι αυτές τις μέρες μία συναδελφός μου στη Σκόπελο, της τη πρότεινα εγώ κιόλας, και έχει απογοητευτεί πλήρως. Μου είπε για πολλές σφήγκες, παντου!. Οι παραλίες είναι απαίσιες όλο κοφτερό χαλίκι και κοτρώνες και βαθαίνουν στο μισό μέτρο, ο Αγνώντας γεμάτος αχινούς, για τίποτα με παιδιά. Δε μπορείς να πας με το αμάξι μέχρι την παραλία. Αν πας (σε ελάχιστες από αυτές) πληρώνεις και σα βλάκας στάθμευση. Μου πε ότι ολόκληρο νησί δεν έχει μια παραλία όμορφη, κρίμα τη διαφήμιση.

Σας παρακαλώ πείτε μου εσείς που έχετε πάει, έτσι είναι; Ποια παραλία προτείνετε πιο πολύ για παιδιά;

Link to comment
Share on other sites

Είναι αυτές τις μέρες μία συναδελφός μου στη Σκόπελο, της τη πρότεινα εγώ κιόλας, και έχει απογοητευτεί πλήρως. Μου είπε για πολλές σφήγκες, παντου!. Οι παραλίες είναι απαίσιες όλο κοφτερό χαλίκι και κοτρώνες και βαθαίνουν στο μισό μέτρο, ο Αγνώντας γεμάτος αχινούς, για τίποτα με παιδιά. Δε μπορείς να πας με το αμάξι μέχρι την παραλία. Αν πας (σε ελάχιστες από αυτές) πληρώνεις και σα βλάκας στάθμευση. Μου πε ότι ολόκληρο νησί δεν έχει μια παραλία όμορφη, κρίμα τη διαφήμιση.

Σας παρακαλώ πείτε μου εσείς που έχετε πάει, έτσι είναι; Ποια παραλία προτείνετε πιο πολύ για παιδιά;

 

Καμία απάντηση; Αρχίζω να φοβάμαι!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοιτα ολα ειναι σχετικα εμενα μ αρεσε εγω πηγα νωρις και δεν ειδα σφιγγες στον Αγνωντα δεν πηγα για μπανιο αλλα για φαγητο για εμενα καλυτερη παραλια και για παιδια ηταν ο Σταφυλος εμεις δεν πληρωναμε παρκινγκ αλλα την τελευταια ημερα που πηγαμε για μπανιο στο παρκινγκ που το βαλαμε (ενα εχει) μου ειπε ο αντρας μου οτι πληρωσε μαλλον τον Ιουλιο και τον Αυγουστο το βαλανε για να βγαλουνε αλλα εχει και να παρκαρεις και απεξω αλλα να πατε νωρις μετα θα περπατησης λιγο,

 

στην Μηλια και στην Καστανη εχει χωματοδρομο και κατηφορα και κει παρκαρεις και μετα με τα ποδια καλα μην φανταζεσε και την τρελη αποσταση κανα 5λεπτο το πολυ.

 

δεν αρεσουν σε ολους τα ιδια μην τρελενεσαι θα περασετε μια χαρα ειναι ο καθενας τη ζηταει απο ενα νησι εσενα μπορει να σου αρεσουν πραγματα που εμενα δεν μου αρεσαν η στην συναδελφο σου και το αντιθετο θα περασετε τελεια μην αγχωνεσε.

 

και εμενα πχ δεν μου αρεσε στην Αμοργο που ειχα παει και αλλοι την ειχαν βρει τελεια.. ολα ειναι σχετικα...

Link to comment
Share on other sites

STAUROULA σ΄ευχαριστώ. Προσπαθώ να το δώ πιο ψύχραιμα, δε μπορεί ολόκληρο νησί να μην έχει έστω μια καλή παραλία! Ελπίζω να μη καταλήξουμε στο τέλος στην πισινα του ξενοδοχείου. Θα πάω και όταν γυρίσω θα σας πω και τη δική μου γνώμη χωρίς σάλτσες. Ολα είναι σχετικά όπως λες STAUROULA!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

παρασκευη δεν ξερω αν γυρισες.αν σε προλαβω εχω να σου πω τα εξης.σφιγγες εχει παντου,οχι υπερβολικα αλλα εχει.στην παραλια δεν μπορεις να κανεις κατι απλα να εχεις μαζι σου fenistil ή fucidin.στις ταβερνες μπορεις να τους λες να καινε λιγο καφε για να τις διωχνει.εμενα το καναν απο μονοι τους μολις εβλεπαν τη μικρη.κατα ταλλα εμας μας αρεσε πολυ το νησι,πολυ ωραιες παραλιες,καθαρα νερα και πολυ χωρος για περπατημα το βραδακι.μετανιωσαμε που δεν ειχαμε παρει το ποδηλατακι της μικρης.το μονο μειον δυσκολο παρκαρισμα.

Link to comment
Share on other sites

οντος το πλοιο ειναι ακριβω. ευτυχώς δεν πληρωνουν τα διδυμα γιατι αλλιως ... τρια ατομα και αυτοκινητο (θα παρουμε αναγκαστικα το μικρό γιατι εχει 80 ευρω διαφορα απο το μεγαλο) 230 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

γυρισαμε και εμεις απο Σκοπελο παρα πολυ ωραιο νησι με ωραιες παραλιες το μονο προβλημα οι σφιγγες , οι οποιες οπως μας ενημερωσαν εμφανιζονται Αυγουστο οποτε αν θελει κανεις να παει ας προτιμησει αλλον μηνα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...