Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

οικογενειακο επιδομα ΟΑΕΔ


Recommended Posts

καλημέρα.καταθέσαμε τα χαρτιά για το επίδομα παιδιου στον οαέδ οκτώβριο 2012 και ακόμη δεν έχουμε πάρει τα χρήματα.είναι κανείς που έκανε τα χαρτιά του το ίδιο διάστημα και πληρώθηκε ή γνωρίζει κάτι παραπάνω?

Κι εγώ έχω καταθέσει τα χαρτιά το Νοέμβριο και ακόμα τίποτα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 644
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εχω ενα παιδι , ο συζυγος παιρνει επιδομα τεκνου και εγω ειμαι ανεργη..οικογενειακο εισοδημα 18.000...μπορω να κανω τα χαρτια μου εγω σαν δικαιουχος για την ενιαια στηριξη τεκνων απο τον ΟΓΑ ή δεν το δικαιουμαι...????

Link to comment
Share on other sites

τα νεα που ακουσα χτες δια στοματος ειναι οτι επειδη δινεται απο τον ογα και απο την εφορια φετος ο οαεδ δεν θα το δωσει.

Μην ελπιζετε και πολυ για τον ΟΑΕΔ γενικοτερα κοριτσια , τον πανε για κλεισιμο :( ακουστηκε και αυτο .... θα τα κανουν ολα ηλεκτρονικα και μαλλον τα επιδοματα η θα πανε προς εφορια η προς ικα.... ο θεος να βαλει το χερι του τι σκ..... θα κανουν!!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

την παρασκευη επιασα στο τηλ.τον ογα.μου ειπαν οτι ολοι απο ογα και εφορια θατο παρουμε,και ετσι εκανα την αιτηση.κοριτσια καντε την γρηγορα μηπως προλαβετε τα λεφτα μες το καλοκαιρι αλλιως απο σεπτεμβριο,ψαξτε το στο ιντερνετ.οσοι κανουν αιτηση εως τελη ιουνη μπορει να το δουν αρχες ιουλη,οι μετεπειτα αιτησεις θα δουν λεφτα απο σεπτεμβριο.διεκδικηστε οτι ανηκει στα παιδια σας γρηγορα.

Link to comment
Share on other sites

την παρασκευη επιασα στο τηλ.τον ογα.μου ειπαν οτι ολοι απο ογα και εφορια θατο παρουμε,και ετσι εκανα την αιτηση.κοριτσια καντε την γρηγορα μηπως προλαβετε τα λεφτα μες το καλοκαιρι αλλιως απο σεπτεμβριο,ψαξτε το στο ιντερνετ.οσοι κανουν αιτηση εως τελη ιουνη μπορει να το δουν αρχες ιουλη,οι μετεπειτα αιτησεις θα δουν λεφτα απο σεπτεμβριο.διεκδικηστε οτι ανηκει στα παιδια σας γρηγορα.

 

Ίσχυει ότι πρέπει πρώτα να κάνουμε την φορολογική δήλωση και μετά την αίτηση; Εσύ έκανες πρώτα τη δήλωση;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τα νεα που ακουσα χτες δια στοματος ειναι οτι επειδη δινεται απο τον ογα και απο την εφορια φετος ο οαεδ δεν θα το δωσει.

Μην ελπιζετε και πολυ για τον ΟΑΕΔ γενικοτερα κοριτσια , τον πανε για κλεισιμο :( ακουστηκε και αυτο .... θα τα κανουν ολα ηλεκτρονικα και μαλλον τα επιδοματα η θα πανε προς εφορια η προς ικα.... ο θεος να βαλει το χερι του τι σκ..... θα κανουν!!!!!

 

ακόμη και τα επιδόματα ανεργίας;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι?Καταθέτουμε τίποτα δικαιολογητικά στον ΟΓΑ ή άμα μας τα ζητήσουν?

κανετε πρωτα τη δηλωση,μετα το εντυπο για τα οικογενειακα,θα γινει διασταυρωση απο δου για την 10ετη παραμονη στη χωρα μεσω του συστηματος.αν υπαρξει προβλημα θα ζητησει ο ογα χαρτια.διαβαστε και την εγκυκλιο στο σαιτ του ογα η παρτε τηλ,αν το σηκωσουν βεβαια, για τυχον διευκρινισεις,

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ έχω καταθέσει τα χαρτιά το Νοέμβριο και ακόμα τίποτα...

εμεις τα πηραμε 20/12 και ειχαμε κανει τα χαρτια 2 μηνες πριν.

Ίσχυει ότι πρέπει πρώτα να κάνουμε την φορολογική δήλωση και μετά την αίτηση; Εσύ έκανες πρώτα τη δήλωση;

Αφου καναμε την δηλωση, συμπληρωσαμε ηλεκτρονικα την αιτηση στο gsis

Να ρωτήσω κάτι?Καταθέτουμε τίποτα δικαιολογητικά στον ΟΓΑ ή άμα μας τα ζητήσουν?

''Άρθρο 4

Απαιτούμενα δικαιολογητικά 1. Οι δικαιούχοι οφείλουν να υποβάλλουν, εντός προθεσμίας που θα καθορίζεται με απόφαση του Διοικητή του Ο.Γ.Α., στους ανταποκριτές του Ο.Γ.Α. ή και σε υπαλλήλους του Δήμου που ορίζονται για το σκοπό αυτό από τον Δήμαρχο, τα κάτωθι δικαιολογητικά για τα οποία έχουν ήδη συμπληρώσει τα αντίστοιχα πεδία του εντύπου Ε20:.........''

 

 

αλλα μετα αναφερει

 

 

''Άρθρο 5

Έλεγχος φακέλου δικαιούχου

1. Ο Ο.Γ.Α. δια των αρμοδίων οργάνων του διενεργεί έλεγχο των υποβληθέντων από τον δικαιούχο δικαιολογητικών, ως προς την πληρότητα και την ισχύ τους. Ο Ο.Γ.Α. μπορεί να ζητήσει συμπληρωματικά στοιχεία από τον δικαιούχο καθώς και από οποιαδήποτε δημόσια ή δημοτική αρχή ή Ν.Π. . . ή Οργανισμό ή Ίδρυμα, που υποχρεούνται σε άμεση απάντηση.

 

Το αρμόδιο όργανο μπορεί να ορίσει στον ενδιαφερόμενο προθεσμία ενός (1) μηνός ''

Κατι δεν καταλαβαινω....καταθετουμε δικαιολογητικα ή μονο αν μας ειδοποιησουν?

r1OMp3.png

ts7Bp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα στο Δημαρχειο οπως ελεγαν οι πληροφοριες στο εντυπο ομως δε δεχονται τπτ εκει γιατι εκτυπωσα το Α21 με τα δικαιολογητικα αλλα δε τα παιρνουν.Είπαν οτι συμπληρώνουμε το εντυπο Α21 στο ιντερνετ το στελνουμε και τιποτα αλλο μετα θα ελεγχτουν απο την εφορία και ότι άλλο χρειαστεί θα μας ενημερώσει η εφορία. Με ποιο τροπο ομως δεν ξέρουν.

age.png

CfYbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα στο Δημαρχειο οπως ελεγαν οι πληροφοριες στο εντυπο ομως δε δεχονται τπτ εκει γιατι εκτυπωσα το Α21 με τα δικαιολογητικα αλλα δε τα παιρνουν.Είπαν οτι συμπληρώνουμε το εντυπο Α21 στο ιντερνετ το στελνουμε και τιποτα αλλο μετα θα ελεγχτουν απο την εφορία και ότι άλλο χρειαστεί θα μας ενημερώσει η εφορία. Με ποιο τροπο ομως δεν ξέρουν.

 

ακόμη καλύτερα έτσι να μην ταλαιπωρούμαστε!

στη σελίδα του ογα διαβάζω πολλά πολλά δικαιολογητικά!

και τελικά μέχρι τί εισόδημα;έχω μπερδευτεί!

Link to comment
Share on other sites

μου είπαν σήμερα στον οαεδ ότι δεν έχει βγει ακόμη κάτι για το οικ/κό επίδομα!το περίμένουν!και ότι από τον ογα θα πάρουν όσοι είναι ασφαλισμένοι στον ογα και όχι όλοι!

άντε βγάλε άκρη τώρα!

έχετε καμιά καινούργια ενημέρωση;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
μου είπαν σήμερα στον οαεδ ότι δεν έχει βγει ακόμη κάτι για το οικ/κό επίδομα!το περίμένουν!και ότι από τον ογα θα πάρουν όσοι είναι ασφαλισμένοι στον ογα και όχι όλοι!

άντε βγάλε άκρη τώρα!

έχετε καμιά καινούργια ενημέρωση;

 

έχετε κάποιο νεότερο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

έχετε κάποιο νεότερο;

γιατι δεν παιρνεις στον ογα τηλ?εμενα μου ειπαν οτι το δικαιουμαστε και οι ασφαλισμενοι του ικα.στον οαεδ δεν ηξεραν απολυτως τιποτα.ολα αυτα τα δικαιολογητικα δεν χρειαζονται μονο αν σε καλεσουν απο ογα να τους τα πας.μαλιστα ακουσα οτι απο αλλη βδομαδα θα αρχισουν να μπαινουν τα λεφτα των 2 τριμηνων.μη σε παρω βεβαια στο λαιμο μου,ψαξτο,παρε τηλ στον ογα,ρωτα ακι το λογιστη σου,εγω ξερω και ατομα του πρωην τεβε που εκαναν την αιτηση

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι ειναι ξεκαθαρο οτι ολοι πλεον ασχετα με το ποσα παιδια εχουν θα παιρνουν το επιδομα μεσω ογα αφου γινεται η φορολογικη δηλωση.δεν ειναι μονο για μας τους τριτεκνους κ τους πολυτεκνους αυτο.ειναι για ολους.πιστευετε δλδ οτι θα μας δωσουν αυτο(οποτε αποφασισουν)ΚΑΙ οικογενειακο απο τον οαεδ??για να μειωσουυν τα εξοδα το εκαναν οχι για να βαλουν κ αλλα!!

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ξεκινησε απο οτι διαβασα το οικογενειακο επιδομα μεσω οαεδ το οποιο θεωρουσα οτι ειχε κοπει.agkiolina,για αλλη μια φορα τα φωτα σου.δεκεμβρη του 11 ηταν η τελευταια επιταγη που πηρα απο τον οαεδ.απο τοτε ανανεωνω την καρτα μου.περισυ πηρα κανονικα το οικογενειακο επιδομα.γνωριζεις αν φετος το δικαιουμαι??

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΓΕΩΡΓΙΚΩΝ ΑΣΦΑΛΙΣΕΩΝ

Ο.Γ.Α.

Δελτίο Τύπου

Παρασκευή 19.07.2013

 

«ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΤΩΝ ΝΕΩΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΩΝ ΕΠΙΔΟΜΑΤΩΝ»

 

Η Διοίκηση του ΟΓΑ ανακοινώνει ότι:

H καταβολή των νέων οικογενειακών επιδομάτων, του ενιαίου επιδόματος στήριξης τέκνων

(Ν 4093/2012) και του ειδικού επιδόματος τρίτεκνων και πολύτεκνων οικογενειών (Ν

4141/2013) θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 24 Ιουλίου 2013 στους πρώτους

39.381 δικαιούχους, για τους οποίους έγινε οριστική εκκαθάριση του εντύπου Ε1 από

την Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων, συμπλήρωσαν σωστά το έντυπο Α21

και κρίθηκαν δικαιούχοι μετά τους σχετικούς ελέγχους. Το ποσό που θα καταβληθεί

ανέρχεται σε 23.750.000 ?.

Θα ακολουθήσουν και άλλες καταβολές οικογενειακών επιδομάτων στους υπόλοιπους

δικαιούχους, τον επόμενο μήνα, σύμφωνα με την πορεία των οριστικών εκκαθαρίσεων που

θα μας διαβιβάζεται από την Γ. Γ. Π. Σ.

Όπως είναι γνωστό δικαιούχοι είναι πλέον και όσοι έχουν ένα παιδί και πληρούν τα

κριτήρια που θέτει ο Νόμος. Ο ΟΓΑ ενημερώνει για μία ακόμη φορά ότι αυτό που πρέπει

να κάνουν, είναι να υποβάλουν ηλεκτρονικά, μετά την φορολογική τους δήλωση και το

έντυπο Α21 μέσω του TaxisNet της Γ. Γ. Π. Σ.

Από τη Διοίκηση του ΟΓΑ

Link to comment
Share on other sites

ξεκινησε απο οτι διαβασα το οικογενειακο επιδομα μεσω οαεδ το οποιο θεωρουσα οτι ειχε κοπει.agkiolina,για αλλη μια φορα τα φωτα σου.δεκεμβρη του 11 ηταν η τελευταια επιταγη που πηρα απο τον οαεδ.απο τοτε ανανεωνω την καρτα μου.περισυ πηρα κανονικα το οικογενειακο επιδομα.γνωριζεις αν φετος το δικαιουμαι??

δεν ειμαι στο ποστο του οικογενειακου φετος....αλλα με τα περσινα δεδομενα θελει 50μερες επιδοτησεις ταμειου ανεργιας να εχεις κι οχι απλης καρτας ανεργιας...

 

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!εγω περσυ ημουν επιδοτουμενη ανεργη για 6 μηνες και ο συζυγος για 11.φετος ο συζυγος ακομα ανεργος αλλα εγω εδω και 2,5 μηνες εργαζομαι.το δικαιουμαστε?

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites

Απαντηστε μου pleaseee.....Εχω ενα παιδι , ο συζυγος παιρνει επιδομα τεκνου και εγω ειμαι ανεργη..το 2012 εργαστηκα για 9 μηνες, μετα απολυθηκα...ταμειο ανεργιας δεν πηρα γιατι μου ελειπαν καποια ενσημα...οικογενειακο εισοδημα 18.000...μπορω να κανω τα χαρτια μου εγω σαν δικαιουχος για το οικογενειακο επιδομα ή δεν το δικαιουμαι...????

Link to comment
Share on other sites

Απαντηστε μου pleaseee.....Εχω ενα παιδι , ο συζυγος παιρνει επιδομα τεκνου και εγω ειμαι ανεργη..το 2012 εργαστηκα για 9 μηνες, μετα απολυθηκα...ταμειο ανεργιας δεν πηρα γιατι μου ελειπαν καποια ενσημα...οικογενειακο εισοδημα 18.000...μπορω να κανω τα χαρτια μου εγω σαν δικαιουχος για το οικογενειακο επιδομα ή δεν το δικαιουμαι...????[/QUO

εαν εχεις 50 ενσημα ναι.διαβασε τις προυποθεσεις.και πτις ημερομηνιες αναλογα με τα παιδια.

:-Pτο καλο ειναι οτι μπορουμε να παρουμε και τεκνων και οαεδ.μας λυπηθηκαν.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!εγω περσυ ημουν επιδοτουμενη ανεργη για 6 μηνες και ο συζυγος για 11.φετος ο συζυγος ακομα ανεργος αλλα εγω εδω και 2,5 μηνες εργαζομαι.το δικαιουμαστε?

εαν δεν κανω λαθος το παιρνουμε με βαση το 2012 οποτε εαν εχεις 50 ενσημα η νομιζω διμηνη επιδοτουμενη το δικαιουσαι.κοιτα την εγκυκλιο.μπες και στο φορουμ του dikaiologitika.grειναι κατατοπιστικοι

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...