Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πώς αντιδρατε οταν ενα παιδακι χτυπαει το παιδι σας?


Recommended Posts

Καλα και εγω δεν θα ημουν μεσα στην τρελη χαρα αλλα ο τροπος που θα το διαχειριστεις ειναι το θεμα κατανοω οτι τρελαθηκε η κοπελα και εχασε την ψυχραιμια της οκευ την επομενη φορα θα ειναι πιο ετοιμη να το διαχειριστει φανταζομαι.

αυτο εννοουσα και γω οτι της ηρθε πολυ ξαφνικο.εχω βρεθει σε φαση οπου οι γονεις μιλουσαν στη κορη τους να μη πειραζει το γιο μου αλλα τιποτα παραπανω,καμια προσπαθεια να το απομακρυνουν.ε εκει αν το παιδι ειναι βιαιο μιλας στο παιδι πλεον.αμα οι γονεις δε κανουν κινηση να το παρουν και το παιδι δεν ακουει τι κανεις?

 

Καλο ειναι να μαθουν απο μικρα τι ειναι αποδεκτο και τι οχι.

αυτο ακριβως.και μενα ο δικος μου με γραφει σε σημειο εκνευριστικο αλλα οταν προκειται για αλλα παιδακια εχουμε εξηγησει και προπαντως εχει καταλαβει οτι δε περνουμε παιχνιδια και δε χτυπαμε.και οντως το κανει και ας ειναι μικρος.ποσο μαλλον ενα παιδακι 3 ετων που αν μη τι αλλο καταλαβαινει απλα επιλεγει πλεον να μην ακουσει!

qcKmp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 171
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

και οντως το κανει και ας ειναι μικρος.ποσο μαλλον ενα παιδακι 3 ετων που αν μη τι αλλο καταλαβαινει απλα επιλεγει πλεον να μην ακουσει!

Αχ ....αχ....ειναι μικρο ακομα το παιδακι σου..πιστεψε με η επιλεκτικη ακοη που αποκτουν με τον καιρο θα σε εκπλήξει...

Οταν ο μικρος μου ηταν 15 μηνων θυμαμαι οτι σε διακοπες καμαρωναμε με τον ανδρα μου- τι καλο παιδακι εχουμε που κυνηγουσε ολααα τα παιδια να δειξει τα παιχνιδια του...και πως μας ακουγεεεε!!!-Και καμαρι εμεις.......δε σου λεω τιποτα!

Μετα αναθεωρησα... μεχρι πρωτινως που πλεον μπορω να πω οτι ηρεμησε.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ ....αχ....ειναι μικρο ακομα το παιδακι σου..πιστεψε με η επιλεκτικη ακοη που αποκτουν με τον καιρο θα σε εκπλήξει...

Οταν ο μικρος μου ηταν 15 μηνων θυμαμαι οτι σε διακοπες καμαρωναμε με τον ανδρα μου- τι καλο παιδακι εχουμε που κυνηγουσε ολααα τα παιδια να δειξει τα παιχνιδια του...και πως μας ακουγεεεε!!!-Και καμαρι εμεις.......δε σου λεω τιποτα!

Μετα αναθεωρησα... μεχρι πρωτινως που πλεον μπορω να πω οτι ηρεμησε.

 

 

χαχαχα...σωστή...

 

όντως μαρία μου αν ξαναμπείς στο θέμα μετά κανα- ενάμισι χρόνο πιστεύω πως θα έχεις αναθεωρήσει αρκετές απ'τις απόψεις σου... παθούσα κι εγώ...γι'αυτό στο λέω

Link to comment
Share on other sites

πραγματικα δισκολο θεμα .....και αποψεις πολλες , εγω εχω μια κορη 23 μηνων και παμε συχνα σε μια φιλη μου που ι κορη της ειναι 3 χρονων ......το τι ξυλο εχει φαει ι μικρη μου απο την μεγαλιτερη δεν λεγιετε ........ ( ι φιλη μου εκανε συνεχεια παρατιριση στην μεγαλη να μην χτιπαει να μην σπροχνει με το καλο τροπο το ελεγιε και με το κακο , το παιδι δεν επερνε χαπαρι απο λογια ).

τορα κανενα μινα που παμε εκει πριν να ξεκινισο απο σπιτι της κανο κιριγμα τισ μικρης οτι αν σε χτιπισει ι χριστινα βαρα την και εσυ μην κατεσε και κλαις !

ι κορη μου το καταλαβε και τορα αν την βαρεσει ι μεγαλιτερη δεν μασαει και ριχνει και ι δικια μου καμμια αναποδη.... πιστεψτε με εχει αποτελεσμα γιατι ι αλλι μαλλον καταλαβε οτι πλεον δεν την περνει να βασανιζει το μικρο και σταματισε την βια.

Δεν ξερω ισος ειμαι λαθος αλλα δεν να βλεπω με σταυρομενα τα χερια να βαρανε την μικρη μου και αυτι να κλαει......

ΑΛΛΑ ......... αν ι κορη μου να χτιπαει αλλα παιδακια ( που δεν το κανει ποτε ) χορις λογο να την μαλοσο πολυ !!

Link to comment
Share on other sites

Αλλο να λες στο παιδι σου να αμυνθει (αν και εγω ειμαι της αποψης οτι δεν πρεπει να τους λεμε να χτυπησουν ,θεωρω οτι την αμυνα τους θα την αναπτυξουν μονα τους αργα ή γρηγορα αλλα οκ δεν ειμαι απολυτη γιατι δεν ετυχε να δω το παιδι μου να καθεται να της τρωει συστηματικα, οποτε δεν ξερω τι θα του ελεγα)και αλλο να τα βαζεις εσυ, ο ενηλικας ,με ενα παιδι και κυριως ξενο.

 

Εντωμεταξυ δεν ειναι τυχαιο καπου εδω ηρθε η ωρα της δικιας σου (2χρονο)να αμυνθει και καπου εκει αρχισε και το 3χρονο (ισως) να ηρεμει...;)

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω παλι αναρωτιεμαι οταν το παιδι σου γινει 3 η 4 χρονων και καποια στιγμη χτυπησει καποιο αλλο,γιατι αυτο θα γινει να εισαι σιγουρη δεν υπαρχει παιδι που δεν εχει χτυπησει αλλο παιδι, και πεταχτει εκεινη την ωρα η μανα του αλλου παιδιου λεγοντας στο δικο σου

-θα σε ξεμαλλιασω η θα σου σπασω τα μουτρα κλπ

τι θα κανεις?πως θα αντιδρασεις?

εξω απο το χορο πολλα τραγουδια λεμε.

τωρα ειναι ουτε καν εναμισι ετων. σε 1-2 χρονια ομως θα δεις μεγαλες αλλαγες.

η μητερα του παιδιου αντεδρασε αμεσως.

το οτι το παιδακι 3χρονων ακουμπησε το ποδηλατο της κορη σου σε πειραξε?

εβγαλες μια εκδικητοτητα απεναντι σε ενα παιδι και μαλιστα λεγοντας στη μανα του οταν μαθει στο παιδι της τροπους τοτε να το βγαζει εξω.

εγω εχω μικρο παιδι ακομα αλλα ρωταω ολες τις μαμαδες με παιδια ηλικιας 2-3 ετων και ανω.

το παιδακι σας δε σηκωσε ποτε χερι σε αλλο παιδι?και αν αυτο γινει σημαινει οτι πρεπει να το κλεισετε στο σπιτι η οτι δε του μαθατε τροπους?

ολα τα παιδια χτυπανε.θα το διαπιστωσεις αργοτερα και ευχομαι να μη βρεθει καμια αλλη μητερα να απειλησει το παιδι σου και να σου πει να το κρατας μεσα στο σπιτι γιαττι δε του εμαθες τροπους.

npbIp1.png

 

jqdhp1.png

Link to comment
Share on other sites

εγω πιστευο οτι αν ι μανα του παιδιου στην αρχη να εχει αντυδρασει αλλιος και να εχει κανει παρατιριση με αυστιρο τονο στο αγορακι για το μαλιοτραβιγμα δεν να γινοτανε ολη ιστορια .

επισης πιστευο οτι στην ιλικια που ειτανε το παιδι (3 χρονων?) δεν επιτρεπετε να φευγει χορης να ζιτισει συγνομη

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα...σωστή...

 

όντως μαρία μου αν ξαναμπείς στο θέμα μετά κανα- ενάμισι χρόνο πιστεύω πως θα έχεις αναθεωρήσει αρκετές απ'τις απόψεις σου... παθούσα κι εγώ...γι'αυτό στο λέω

 

εγω δεν ειπα οτι με ακουει!με γραφει κανονικα!ΑΛΛΑ!οταν προκειται για αλλα παιδακια ειναι λιγο φοβιτσιαρης και εκει με ακουει.δε παιρνει παιχνιδια και δεν εχει σηκωσει ποτε το χερι του,μια φορα χαιδεψε ενα παιδακι στο μαγουλο και ηδα τη κινηση απο μακρια και ετρεξα να δω τι εγινε.ειπα στο αλλο παιδακι εισαι καλα χαρα μου σε χτυπησε?οχι κυρια με χαιδεψε ο μπεμπης,μου ειπε το παιδακι και εκει ηρεμισα.επειδη εχουν διαβασει και προπαντως εχουν δει πολλα τα ματακια μου προσπαθω οσο μπορω βεβαια να ειμαι απο πανω.

αποφευγω κουνιες με πολλα παιδακια και λοιπα γιατι αν γινει κατι φοβαμαι οχι πως θα αντιδρασουν τα παιδια αλλα πως θα αντιδρασω εγω.προσεχω για να εχω με λιγα λογια.μπορει να ειμαι λαθος αλλα οσο μπορεσω θελω να καθυστερησω τετοιες φασεις!

qcKmp2.png
Link to comment
Share on other sites

εγω πιστευο οτι αν ι μανα του παιδιου στην αρχη να εχει αντυδρασει αλλιος και να εχει κανει παρατιριση με αυστιρο τονο στο αγορακι για το μαλιοτραβιγμα δεν να γινοτανε ολη ιστορια .

επισης πιστευο οτι στην ιλικια που ειτανε το παιδι (3 χρονων?) δεν επιτρεπετε να φευγει χορης να ζιτισει συγνομη

 

σωστη!

qcKmp2.png
Link to comment
Share on other sites

εγω πιστευο οτι αν ι μανα του παιδιου στην αρχη να εχει αντυδρασει αλλιος και να εχει κανει παρατιριση με αυστιρο τονο στο αγορακι για το μαλιοτραβιγμα δεν να γινοτανε ολη ιστορια .

επισης πιστευο οτι στην ιλικια που ειτανε το παιδι (3 χρονων?) δεν επιτρεπετε να φευγει χορης να ζιτισει συγνομη

 

Ουουου ξερεις ποσες φορες θα αντιδρασεις και φωναχτα και χαμηλοφωνα και θα σε γραψει στο μελλον;κουφαμαρα σου λεω!Μονη σου το ειπες για το παιδακι της φιλης σου

( ι φιλη μου εκανε συνεχεια παρατιριση στην μεγαλη να μην χτιπαει να μην σπροχνει με το καλο τροπο το ελεγιε και με το κακο , το παιδι δεν επερνε χαπαρι απο λογια )

Δυστηχως ετσι ειναι.....

 

Ναι οντως,η συγνωμη ειναι απαραιτητη στο μυαλο των ενηλικων ομως,που ειναι η δεδομενη ορθη συμπεριφορα.Τα παιδια αυτο το μαθαινουν σιγα- σιγα!Ολοι ημασταν παιδια!Υπομονη,κατανοηση και επιμονη απο ολους χρειαζεται!

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για να μην επαναλαμβάνω τα ίδια, θα συμφωνήσω με foubi, marcopolo και ριτα79 και απλά να επισημάνω ότι, δεν συμφωνώ να φέρνουμε ένα παιδί σε δύσκολη θέση δημοσίως (ούτε το δικό μας, ούτε ξένο). Όπως εμένα, αν είχα κάνει "πατάτα" δεν θα ήθελα ο προϊστάμενός μου να με επιπλήξει παρουσία όλου του προσωπικού της εταιρείας, έτσι διακριτικά θα έκανα την όποια παρατήρηση και στο παιδί.

 

ΥΓ το έχουμε ξανασυζητήσει το θέμα εδώ

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=67009

etCDp3.png hk8kp3.png

 

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι τοσο ζορικη η φαση και απειληται η σωματικη ακεραιοτητα του παιδιου μου και δεν υπαρχει ενηλικας να το απομακρυνει θα επεμβω αλλα οχι με απειλες και φασαρια υπαρχουν και αλλοι τροποι μιλας στο τριχρονο ηρεμα αλλα σοβαρα και ψαρωνουν αμεσως. Δεν χρειαζεται ουτε να τσακωθεις ουτε να απειλησεις. Ολα θεμα χειρισμου ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρος μας δεν εχει πολλες συναναστροφες με παιδακια της ηλικιας του γιατι οσα ξερουμε ειναι σαφως πολυ μεγαλυτερα.Καθε φορα λοιπον που παμε παιδικη ειμαστε διπλα του γιατι ειναι πολυ μικρος μηπως καποιος τον σπρωξει. Ειναι πολυ συνεργασιμο παιδι αν κ διαολακι μερικες φορες.Παρολα αυτα ειναι πολυ καλος στην παρεα κ στο παιχνιδι με αλλα παιδακια.Το κυριοτερο ειναι οτι θα σου δωσει το παιχνιδι του αν του το ζητησεις,ακομα κ την μπουκια του.Τον εχουμε μαθει να μοιραζεται.Τις προαλλες ειχαμε παει σε μια μεγαλη πλατεια με μεγαλη απλα.Ο μικρος μας ειχε δυο μικρα αυτοκινητακια στα χερια κ επαιζε.Ξαφνικα εμφανιζεται ενα παιδακι σαν σιφουνας εσπρωξε το παιδι μας κ του πηρε τα αυτοκινητακια με το ετσι θελω.Μου ανεβηκε το αιμα στο κεφαλι να μην του αστραψω καμμια.Η λογικη επικρατησε κ του λεω κρατησε το ενα να παιξεις κι εσυ κ ενα ο Μιχαηλ.Δεν τα αφηνε απο τα χερια του με τιποτα.Ο μικρος αρχισε να δυσφορει κ εγω το ιδ ιδιο αλλα του λεω ασε να παιξει κ το παιδακι κ θα σου τα ξαναδωσει.Ο μικρος μας ειχε μεινει στηλη αλατος.Μεχρι που μπηκε στη μεση ο παππους του αλλου παιδιου του τα πηρε με το ζορι και μας τα εδωσε πισω.Μας δικαιολογηθηκε οτι ειναι ενα πολυ δυσκολο παιδι και το πηρε και εφυγαν. Το συναντησαμε παλι στην ιδια πλατεια μετα απο λιγες μερες και ειχε την ιδια επιθετικη συμπεριφορα με αλλα παιδακια.Σε αυτο φυσικα ευθυνονται οι γονεις. Παντως αν μου τυχαινε περιστατικο κ μου χτυπουσαν το παιδι

ουτε ξερω κι εγω πως θα αντιδρουσα.Το σιγουρο ειναι οτι θα τα ακουγε η μανα που θα συνοδευε αυτο το παιδι.Κοινως θα την εκανα να αιστανθει πολυ ασχημα για τη συμπεριφορα του παιδιου της.

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις κατι σου λεω σιγουρα οτι ολα το περνανε.Ολα.Αλλα περισσοτερα αλλα λιγοτερο...

Το ιδια που γραφω εδω, ειχα πει σε μια μανα πριν κατι μηνες οταν ο δικος μου αρνουμενος να δωσει ενα παιχνιδι εριξε κατω ενα μικρακι και η μαμα του μιλησε τοσοοοο ασχημα στον γιο μου (ενω ημουν διπλα και προσπαθουσα να τον βαλω να ζητησει συγνωμη) που στο τελος εγινε ο χαμος...

Μετα απο καποιο καιρο το ιδιο παιδι(χωρις να μας θυμαται φυσικα)εφερε στο κεφαλι του γιου μου ενα φορτηγο δικο του, που διεκδικουσε ο δικος μου αυτη τη φορα.Εγω δε μιλησα και τα αφησα να τα βρουν μεχρι τη στιγμη που ειδα τη συγκεκριμενη μανα να ξαναφωναζει στον δικο μου οτι -αφου δεν ειναι δικο σου τι το πειραζεις; τα ηθελες και τα επαθες.....-χαχα καμαρωνε κιολας...!

Της θυμησα το παλιο περιστατικο και τα λογια μου οτι δλδ θα βρεθει σε αναλογη θεση καποια στιγμη με μενα και απλα εφυγα...

Ο καθενας ας κανει οτι νομιζει με το παιδι του.

συμφωνω απολυτα με την θεση που κρατησες και στις δυο περιπτωσεις..

και δεν αμφιβαλλω οτι δεν θα περασουμε απο αυτην την φαση και οτι θα ειμαστε τα πιο ησυχα παιδια του κοσμου,σε καμια περιπτωση..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω βαρεθει να πρεπει να τρεχω απο πισω της στις παιδικες χαρες, οχι γιατι το παιδι μου δεν μπορει πλεον μονο του να κανει τσουληθρα κλπ, αλλα γιατι παντα υπαρχουν παιδακια που χτυπανε, σπρωχνουν, βριζουν και οσες φορες συνεβη-ευτυχως ελαχιστες γιατι ειμαι διπλα της- η δικια μου απλα, πληγωνεται χωρις να μιλαει. Σχεδον ποτε δεν επεμβαινουν οι γονεις τους.

Για να ειμαι ειλικρινης, συμφωνω δεν συμφωνω με αυτην τη συμπεριφορα αν ημουν στη θεση σου τα ιδια θα εκανα. Μια φορα ειδα να χτυπαει με γροθια ενα μικροτερο παιδακι ενα ξενο αγορακι και με το ζορι κρατιομουν.

Οσο γι αυτο που λεει για τους παιδικους, οχι, δεν θα περιμενα να μου το φερνουν χτυπημενο :confused:, αν δεν μπορουν και οι "εξειδικευμενοι παιδαγωγοι" που μας πλασαρουν ενα σωρο αηδιες για προγραμματα συμπεριφορας και ψυχολογιας κλπ να τα διαπαιδαγωγησουν σε αυτο ο θεμα, τοτε αστα βραστα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εντάξει θα μπορούσε να βάλει το παιδί να ζητήσει συγνώμη… και αν δεν ήθελε ή είχε μουλαρώσει, ας ζήταγε συγνώμη η ίδια στο κοριτσάκι… Εγώ τουλάχιστον αυτό θα έκανα!!!! Θα μιλούσα στο κοριτσάκι ‘’πόνεσες?’’ ‘’συγνώμη… αυτό που έκανε ο γιος μου δεν ήταν καθόλου σωστό…. κτλ κτλ’’ Θα μπορούσε να δείξει λίγο ενδιαφέρον… Ίσως αυτό να έφερε την Paros στην κατάσταση αυτή!!!!

 

αυτο ακριβως με πειραξε..

ας μην μαλωνε το παιδι..θεωρω ομως οτι επειδη η μανα ηταν γαιδουρα,δεν ηρθε καν να ρωτησει αν ειμαστε ενταξει και να πει εστω εκεινη συγγνωμη..

απλα συνεχισε σαν να μην εγινε τιποτα..και δεν μιλαμε για παιδακια της ιδιας ηλικιας..μιλαμε οτι το ενα ειναι 16 μηνων και το αλλο 3+. Υπαρχει μεγαλη διαφορα.Επισης η κορη μου δεν αντεδρασε,απλα πλανταξε στο κλαμα και στην συνεχεια καθοταν και κοιταγε τα υπολοιπα παιδακια που επαιζαν λιγο απομακρυσμενη..δεν μου ηταν καθολου ευχαριστο αυτο..

καταλαβαινω οτι δεν ειναι ευκολο να ελεγχεις τα παιδια σου και οτι καποιες συμπεριφορες σε εκπλησουν..και πιστευω οτι και η δικη μου κορη οπως σχεδον καθε παιδακι καποια στιγμη θα κανει κατι που θα με φερει σε δυσκολη θεση.. δεν θα το παιξω κινεζος ομως και οτι δεν τρεχει τιποτα..

θα την μαλωσω αναλογα με την ηλικια της και την πραξη της , ισως και με καποια τιμωρια αναλογα και παλι απο το γεγονος..παντως σιγουρα σε ενα παιδακι 3-4 χρονων μπορεις να το μαλωσεις και να καταλαβει,ασχετα αν θα το επαναλαβει.. το συγκεκριμενο παιδακι φαινοταν γενικα οτι ειχε ενα θεμα..και εννοειται οτι θα ενδιαφερθω για το αλλο παιδακι,καθως θα εχω ερθει σε ασχημη θεση για την οποια συμπεριφορα του παιδιου μου..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Παντως αν μου τυχαινε περιστατικο κ μου χτυπουσαν το παιδι ουτε ξερω κι εγω πως θα αντιδρουσα.Το σιγουρο ειναι οτι θα τα ακουγε η μανα που θα συνοδευε αυτο το παιδι.Κοινως θα την εκανα να αιστανθει πολυ ασχημα για τη συμπεριφορα του παιδιου της.

 

και στο περιστατικο το δικο μου η μανα το ακουσε οχι το παιδι..και γι αυτην το ειπα.. ημασταν 2-3 μετρα αποσταση και εκεινη παλευε με το μικρο να μην το αφησει να ανεβει στο παιχνιδι της μικρης. Ο μικρος ουτε που καταλαβε τιποτα, για το οτι προσβληθηκε ο μικρος? ουτε καν..

 

ξεχασα να γραψω οτι μολις ηρθε στην παιδικη χαρα ο μικρος , πηγε στο παιχνιδι της μικρης και προσπαθησε να ανεβει. Πηγε η μανα και το πηρε παλι και της εκανα νοημα να το αφησει..οπως κανω και σε καθε παιδακι που θελει να παιξει με τα παιχνιδια της κορης μου.. αλλα αφου το συγκεκριμενο δεν θελει να αγγιζουν κατι δικο του,ετσι δεν θα του επιτρεψω να αγγιξει και κατι δικο μας...

οσο για τα μαλλια δεν ηταν κατι στιγμιαιο,της τα τραβηξε και εφυγε. Της κρατουσε τα μαλλια,τα τραβουσε, η δικη μου τρομαξε,εκλαιγε και την κοιταζε. Δεν ηταν μια κινηση που εκανε και εφυγε..Εμεινε εκει,της τραβουσε τα μαλλια και την κοιταγε που εκλαιγε..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ουουου ξερεις ποσες φορες θα αντιδρασεις και φωναχτα και χαμηλοφωνα και θα σε γραψει στο μελλον;κουφαμαρα σου λεω!Μονη σου το ειπες για το παιδακι της φιλης σου

 

Δυστηχως ετσι ειναι.....

 

Ναι οντως,η συγνωμη ειναι απαραιτητη στο μυαλο των ενηλικων ομως,που ειναι η δεδομενη ορθη συμπεριφορα.Τα παιδια αυτο το μαθαινουν σιγα- σιγα!Ολοι ημασταν παιδια!Υπομονη,κατανοηση και επιμονη απο ολους χρειαζεται!

 

δεν αμφιβαλλω οτι μπορει να εχει επιλεκτικη ακοη και να με γραφει..

 

ακριβως επειδη οι ενηλικες θεωρουν καποια συγκεκριμενη συμπεριφορα ως ορθη,θα πρεπει να αποδοκιμαζουν ενεργειες των παιδιων τους -αναλογα με την σοβαροτητα- και κυριως να εχουν τροπους και να ζητανε συγγνωμη..

επειδη η μικρη ειναι μικροτερη και πλανταξε στο κλαμα,θα θεωρουσα τουλαχιστον λογικο να ερθει η μαμα και να με ρωτησει ''εισαστε ενταξει?''

το λιγοτερο..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω ολες για τις απαντησεις σας..

σιγουρα δεν μπορουμε να συμφωνησουμε ή μαλλον ειναι λιγο δυσκολο να συζητησουμε γραπτως,γιατι μαλλον ολες θα καταληγαμε να συμφωνουμε στο τελος..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τους λέω να μην κάνουν παρέα με παιδάκια που χτυπάνε, γιατι αυτά συνήθως το έχουν μόνιμο το θέμα "χτυπάω "

να λενε στο παιδάκι δεν σε έχω φίλο γιατι χτυπάς ή θα σε παιξω μόνο αν πάψεις να χτυπάς κτλ

αν γίνει κάποιο σκηνικο στο πάρκο και ερθει και μου πει το παιδι μου το ταδε παιδι με χτύπησε θα πάω απευθείας και θα κάνω παρατήρηση στο άλλο παιδακι δεν θα περιμένω τη μάνα του:evil: (προυποθεση να ειναι συνομηλικα γιατι αν ειναι μικρότερα τους λέω ειναι μικρό και δεν καταλαβαινει;))

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει τύχει και μένα αρκετές φορές να σμπρώχνουν το μικρό μου μεγαλύτερα παιδάκια, αλλά πάντα απευθύνομαι στη μητέρα που τα συνοδεύει και ποτέ στο παιδί.

Όσο και να μας φαίνεται μεγαλύτερο από το δικό μας και να θυμώνουμε πάντα πρέπει να θυμόμαστε ότι είναι παιδί, περνάει φάσεις, δοκιμάζει τη δύναμή του κλπ....

Όλα τα παιδάκια περνάνε τέτοιες φάσεις, είναι ο νόμος του δυνατού "είμαι πιο δυνατός από εσένα, άρα θα σε χτυπήσω"

Θέλει ψύχραιμους χειρισμούς ώστε και το δικό σου το παιδί να καταλάβει ότι δεν είναι σωστό αλλά και το άλλο παιδάκι να μην τρομάξει από μια υπερβολική δική σου αντίδραση

Οι ισορροπίες είναι λεπτές....

Και πάντα πρέπει να θυμόμαστε ότι και τα πολύ ήσυχα παιδιά ζωηρεύουν, εκεί που δεν το περιμένεις

Link to comment
Share on other sites

Το συναντησαμε παλι στην ιδια πλατεια μετα απο λιγες μερες και ειχε την ιδια επιθετικη συμπεριφορα με αλλα παιδακια.Σε αυτο φυσικα ευθυνονται οι γονεις.

Κοινως θα την εκανα να αιστανθει πολυ ασχημα για τη συμπεριφορα του παιδιου της.

 

\

 

Μην το λες....Τα παιδιά περνάνε και ξεπερνάνε διάφορες φάσεις στη ζωή τους, ειδικά τα πρώτα χρόνια.

Ο χαρακτήρας τους πλάθεται....

 

 

Καλύτερα θα έλεγα να την έκανες να αισθανθεί άσχημα για τη δική της συμπεριφορά και αδιαφορία, όχι για του παιδιού. Αν η μάνα αντιδράσει, δεν έχεις λόγο να επέμβεις νομίζω.Δε θα βάλεις εσύ μυαλό στο ξένο παιδί

Link to comment
Share on other sites

Έχω πει την άποψη μου πολλές φορές εδώ μέσα για το συγκεκριμένο θέμα...:D

Οπότε για να μην επαναλειφθώ...

 

 

 

όμως σε καμία περίπτωση δεν θα μπορούσα να μιλήσω έτσι σε άλλο παιδί... όπως δεν θα ήθελα φυσικά να μιλήσει κάποιος άλλος έτσι στο δικό μου...

 

και να σου πω την αλήθεια κι εμένα αν κάνει κάτι που δεν μου αρέσει δεν θα το κάνω ρεζίλι σ'όλη την παιδική χαρά... θα προσπαθήσω να του εξηγήσω όμορφα και στην περίπτωση που χτυπούσε κάποιο παιδάκι -χωρις λόγο- θα τον έβαζα να ζητήσει συγγνώμη...για να μάθει όμως ο ίδιος ότι αυτό που έκανε δεν ήταν σωστό...

 

το παιδάκι σου είναι ακόμα πολύ μικρό...μεγαλώνοντας θα δεις πως κι εκείνο κάποιες φορές θα κάνει κάποια πράγματα που δεν είναι σωστά ή δεν τα συνηθίζει...θα σου άρεσε να επέμβει κάποιος άλλος και να το προσβάλλει έτσι?

 

Λυπαμαι που θα σε δυσαρεστησω αλλα δε συμφωνω καθολου με καθολου με την αντιμετωπιση σου!

 

Ο αναμάρτητος, πρώτος το λίθο βαλέτω....

Επίσης: εκεί που είσαι ήμουνα και δω που είνα θα΄ρθεις....

 

Πολύ σοφή τοποθέτηση αλλά δυστυχώς λίγοι είναι αυτοί που τα έχουν στο νου τους τα παραπάνω

Προσωπικά θα ντρεπόμουνα πάρα πολύ να πω στο 3χρονο θα σε ξεμαλιάσω...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Έχω πει την άποψη μου πολλές φορές εδώ μέσα για το συγκεκριμένο θέμα...:D

 

Οπότε για να μην επαναλειφθώ...

Πολύ σοφή τοποθέτηση αλλά δυστυχώς λίγοι είναι αυτοί που τα έχουν στο νου τους τα παραπάνω

 

 

Προσωπικά θα ντρεπόμουνα πάρα πολύ να πω στο 3χρονο θα σε ξεμαλιάσω...

 

 

Dalia μου, εμείς συμφωνουμε σε αυτό το θέμα, το έχουμε ξαναπει και αλλού.

Οχι απλώς θα ντρεπόμουν να πω κάτι τέτοιο σε ένα παιδάκι 3 ετών, ουτε καν μου έχει περάσει από το νου.

Και ναι, αν το έλεγε κάποια μαμά στο δικό μου παιδί, μάλλον εγώ θα ήμουν αυτή που θα την ...ξεμάλλιαζε.....:rolleyes::confused:

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...