Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΟ ΜΠΑΝΣΚΟ


margotte

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους!!:):)

Ενόψει των εορτών λοιπόν κανονίσαμε με τους κολλητούς μας φίλους να πάμε εκδρομή στο Μπάνσκο για την Πρωτοχρονιά.

Αυτοί έχουν 2 παιδάκια (4-6 ετών) κι εμείς μία κορούλα 3,5 ετών.

Έχει κανείς από εσάς κάποια εμπειρία από το Μπάνσκο?

π.χ. κάποιο ωραίο μέρος για φαγητό, τι θα πρέπει να προσέξουμε, πώς είναι το χιονοδρομικό για παιδιά αυτών των ηλικιών?

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!!:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα Margotte, εμείς μιας και είμαστε πολύ κοντά (Σέρρες), έχουμε πάει πολλές φορές στο Μπάνσκο. όχι όμως και με την μικρή μου! Να ξέρεις ότι απο φαγητό δεν έχει πολλά (τα περισσότερα είναι φαστ φουντ). κανα 2 πιτσαρίες ωραίες, αλλά η καλύτερη λύση είναι να τρώτε στα ξενοδοχεία (είτε στο δικό σας, είτε σε άλλο). Έχει καλούτσικα φαγητά!

όσο για πρωινό έχει μαγαζάκια με τυρόπιτες και λοιπά, αλλά πάλι η καλύτερη και φθηνότερη λύση είναι τα ξενοδοχεία!

όσον αφορά το χιονοδρομικό, είναι τέλειο και για τα παιδιά! Για να πάτε όμως χρειάζεται τελεφερίκ (μόνο) που κοστίζει 25?/άτομο την ημέρα για απεριόριστες διαδρομές! Κάνεις 20 λεπτά για να ανέβεις! Πάνω στο χιονοδρομικό έχει δυο μαγαζάκια (ρεστοραντ + φαστ φουντ). Έχει να κάνεις σκι και πολλά άλλα για παιδάκια! η Αλήθεια είναι πως τέτοιες μέρες γίνεται χαμός και μπορεί στο τελεφερίκ να περιμένετε και 1 ώρα για να ανεβείτε! εκέι είναι λίγο ζόρι για τα παιδιά! Εμείς πέρισυ που πήγαμε Καθαρά Δευτέρα περιμένα ουρά 2,30 ώρες (χωρίς υπερβολές)!!!! Μέσα στο χωριό έχει και παγοδρόμιο!!!

Ελπίζω να βοήθησα λίγο! Καλά να περάσετε! Αλήθεια για πότε κλείσατε και σε ποιο ξενοδοχείο?

Τα παιδιά θέλουν την αγάπη μας!!!!

 

fd1dp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα festar και σ'ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ για τις πληροφορίες!!

Εμείς κλείσαμε για το τριήμερο 31/12/09 - 03/1/10 και θα μείνουμε σε ένα νέο απ'ό,τι κατάλαβα ξενοδοχείο που λέγεται Premier Luxury Hotel.

Το κλείσαμε από νωρίς, από τον Σεπτέμβριο και φαίνεται αρκετά ωραίο!!

Είναι όμως κάπως ακριβό το εστιατόριό του οπότε σε κάποιο άλλο μας βλέπω να πηγαίνουμε για φαγητο. Για το πρωτοχρονιάτικο δείπνο, θέλουν 90 ευρώ το άτομο και από 50 ευρώ το κάθε παιδί!!!

Τώρα με προβλημάτισε αρκετά αυτό που μου έγραψες για την αναμονή στο τελεφερίκ αλλά τι να κάνουμε θα το υποστούμε κι αυτό?

Εσείς που μένετε όταν πηγαίνετε??

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα,

Να κάνω μια ερώτηση ? Πόσο μακριά είναι το Μπάνσκο από τη Θεσσαλονίκη ? Αν ξέρατε και σε απόσταση χιλιομετρική αλλά και σε χρόνο θα με βοηθούσε πολύ. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Γιούλη!

Την χιλιομετρική απόσταση δεν την γνωρίζω αλλά με το αυτοκίνητο πρέπει να είναι γύρω στις 2,5 ώρες. Είναι 1,5 μέχρι τα σύνορα (Προμαχώνας) και άλλη μία ώρα μέχρι το χωριό Μπάνσκο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Margotte, εμείς συνήθως μένουμε στο Royal Tower που είναι δίπλα στο τελεφερίκ (θα το δεις)! Έχεις κάτι δωμάτια σαν σουίτα (γύρω στα 35-40?) Δεν ξέρω βέβαια τιμές για Χριστούγεννα! Έχουμε μείνει και στο Kempinski! Αλλά είναι πιο ακριβό!

 

Youli, Από Σέρρες κάνουμε περίπου 1,5 ώρα (ή και λιγότερο, ανάλογα τον καιρό, ικαι αν βρεις μπροστά σου φορτηγά), οπότε υπολόγισε άλλα 3/4 από Θεσ/νικη...

Τα παιδιά θέλουν την αγάπη μας!!!!

 

fd1dp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι youli είναι αρκετά μακρυά! Έχετε τόσα πολλά μέρη κοντά στην Αθήνα που μπορείτε να διαλέξετε ό,τι σας βολεύει!

festar το royal towers για την πρωτοχρονιά εάν κάναμε την ίδια κράτηση (δωμάτιο, μέρες κλπ.) που κάναμε στο premier θα μας κόστιζε 400 ευρώ για 3 βράδια!

Πάντως απ'ό,τι έχω δει οι τιμές των εορτών με τις τιμές τον υπόλοιπο χρόνο απέχουν ΠΑΑΑΑΡΑ πολύ.

Πήγε μία φίλη στο κεμπίνσκι 2 σκ πριν, και κόστιζε 70 ευρώ η βραδιά ενώ για τα χριστούγεννα που ρώτησε της είπαν 340!!!

Εσείς θα κάνετε τίποτα τις γιορτές?

Link to comment
Share on other sites

η ωρα που χρειαζεται για να φτασεις ΒΑΣΙΚΑ εξαρταται απο την ουρα που θα συναντησεις στα συνορα!!!!

 

να επισημανω προσοχη στους δρομους αν πατε με δικο σας οχημα γιατι γραφουν επειδη εισαι ελληνας !!!! και δεν ειναι μονο το προστιμο (δηλαδη το οικονομικο και οτι θα σου χαλασουν τη διαθεση...) σε εμας ζητησαν να κρατησουν και το διπλωμα. γί'αυτο καλο ειναι να ακολουθησετε καποιον βουλγαρο που ξερει το τη στηνουν για γραψιμο και κοβει ταχυτητα.

 

επισης στο χωριο για να γλιτωσεις την ουρα του λιφτ μπορεις να ανεβεις με το δικο σου αυτοκινητο μεχρι επανω θελει ομως σιγουρα αλυσιδες. βεβαια θεωρω οτι αξιζει να κανεις τη διαδρομη με το λιφτ γιατι ειναι τελεια. επισης δεν ειμαι σιγουρη αλλα νομιζω οτι αν πας μονο για βολτα και δεν κανεις σκι (δηλαδη αν χρησιμοποιησεις μονο τη γονδολα και οχι τα αλλα λιφτ -καρεκλακια-) η τιμη ειναι πολυ λιγοτερη.μπορειτε να το τσεκαρετε στο σιτε το μπανσκο.

 

για φαγητο θα βρειτε σιγουρα και ντοπιες ταβερνες αρκει να κανετε μια βολτα, να ρωτησετε και να ψαξετε.πιθανον να θελει κρατηση λογω των ημερων

 

καλα να περασετε!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, η αλήθεια είναι ότι οι τιμές απέχουν κατά πολύ στις γιορτές, όπως σε όλα τα μέρη εξάλλου!!!! Μπά εμείς προτιμούμε να κάνουμε γιορτές με τους δικούς μας ανθρώπους!!! Εξάλλου ο σύζηγος δουλεύει σε αρτοζαχαροπλαστείο, οπότε τέτοιες μέρες είναι φουλ!!!

 

ΧΧΧ η τιμή του lift είναι συγκεκριμένη, είτε κάνεις μια διαδρομή είτε ανεβοκατεβαίνεις! δεν έχει σημασία αν αν ανέβεις ή οχι στα άλλα lift (μικρότερα)! Η διαδρομή με το αυτοκίνητο μέχρι επάνω είναι αρκετά δύσκολη!!

Αυτό για τους δρόμους ισχύει! Οπο΄τε προσοχή!

όσο για το φαγητό, έχει αρκετές τοπικές ταβέρνες, αλλά η ποιότητα???? Αντε για εμάς τους μεγάλους κάτι γίνεται! Για τα παιδιά???

Τα παιδιά θέλουν την αγάπη μας!!!!

 

fd1dp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ski passes

from 01.12.2009 to 23.12.2009 /incl./ and from 11.01.2010 to 31.03.2010 /incl./

Period Adults Children up to 12 years old

1 day 50,00 30,00

2 days 97,00 59,00

3 days 147,00 89,00

4 days 194,00 117,00

5 days 242,00 146,00

6 days 283,00 171,00

9 days 393,00 237,00

13 days 545,00 329,00

1/2 day after 12:30 pm 37,00 23,00

Gondola lift (both ways) 18,00 14,00

Season Ski Pass 860,00 660,00

απο http://www.banskoski.com/?page=pricing⊂=lifts-pricing

 

οι τιμες ειναι σε leva οπου 2λεβα περιπου 1 ευρω

 

οποτε για να ανεβεις (και να κατεβεις φυσικα)με τη γονδολα ειναι περιπου 9 ευρω. σωστα?

 

ο δρομος για να αποφυγεις το λιφτ ειναι οντως δυσκολος γι'αυτο εγραψα οτι θελει αλυσιδες. αν εχεις και παιδια μεσα τοτε ισως να 8ελεις να τον αποφυγεις!

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

ΑΞΙΖΕΙ ΓΙΑ ΕΝΑ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ?

ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΠΑΕΙ ΑΣ ΔΩΣΕΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΔΕΛΕΑΣΤΙΚΑ ΤΑ ΠΑΚΕΤΑ ΠΡΟΣΦΟΡΑΣ ΓΙΑ 2ΜΕΡΟ ΣΕ 4ΣΤΕΡΟ ΜΕ 50 ΕΥΡΩ ΤΟ ΑΤΟΜΟ

Link to comment
Share on other sites

για ενα σ/κ ναι αξιζει να πας οχι για παραπανω δεν εχει τιποτα να δεις αξιζει να πας για σκι πολυ καλες πιστες κι εγκαταστασεις στο χιονοδρομικο

πολυ καλα ξενοδοχεια με σπα και πισινες

εξω για βολτα δεν εχει να δεις και τιποτα και λιγα μαγαζια για φαγητο αξιζουν κλεισε σε ξενοδοχειο με πισινα και σπα για χαλαρωση!

καλα να περασετε!!!

QnFwm8.png

VyFvm8.png

Link to comment
Share on other sites

Φέτος θα πάω για δεύτερη φορά στο Μπάνσκο. Αξίζει για ένα Σαββατοκύριακο, ειδικά αν κάνεις σκι. Αν δεν κάνεις σκι αξίζει για τα λουξ ξενοδοχεία του.

Εγώ και πέρσυ και φέτος που θα πάω έκλεισα στο Kempinski, τρομερό ξενοδοχείο με απίστευτο προσωπικό και παροχές. Είναι το καλύτερο στο Μπάνσκο, ακριβούτσικο για τα δεδομένα της Βουλγαρίας αλλά πραγματικά για ένα ή δύο ΣΚ το χρόνο αξίζει με τα χίλια. Προσοχή όταν κλείσεις ξενοδοχείο να ρωτήσεις γνωστούς σου που έχουν πάει διότι όλα παρουσιάζονται 4 αστέρων αλλά κάποια στην πραγματικότητα δεν είναι ούτε 2 αστέρων.

Για βόλτα δεν έχει τίποτα σπουδαίο να δεις, ένα μικρό χωριό είναι του οποίου τα κτίσματα θυμίζουν αλπικό στυλ. Ακόμη και αν δεν κάνετε σκι θα ήταν ωραίο να πάτε στο χιονοδρομικό με το λιφτ, η διαδρομή είναι όμορφη και το εισιτήριο φτηνο (8 λεβα να πας και να 'ρθεις αν θυμάμαι καλά).

Πηγαίνετε σε ένα καλό ξενοδοχείο και θα περάσετε ένα πολύ χαλαρωτικο ΣΚ :)

as1cxHCFg2B0010MzUzNjZsfDQwMzk2Mmx8d2UgYXJlIGluIGxvdmUgZm9y.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προσοχή στην επιλογή ξενοδοχείου!!!! Κάποιοι γνωστοί μου την πάτησαν!

Εγώ προτιμώ Ελλάδα!!!! Ειδικά τώρα με την κρίση πρέπει να βοηθάμε ο ένας τον άλλο! Κάποιοι να ρίξουν λίγο τις τιμές κι εμείς να μένουμε "εντός"!!!

Link to comment
Share on other sites

Mono gia sk k na prosexeis gt den paizontai.emeis perysi thn prwtoxronia eixame kleisei 4diklina k ta akyrwsame gt mas zitousan 90euro gia to deipno k tous eipame oti den to 8elame gt eixame kanonisei kati allo afou ta dwmatia ta eixame kleisei apo tin septembrio k autoi mas enimerwsan 15 meres prin.mas eipan oti tin xrewsei tha tin ekanan etsi k alliws

Link to comment
Share on other sites

εμεις ειχαμε παει με τα δικα μας αυτοκινητα ολα οκ.

πρωτοχρονια ειχαμε παει επισης στην σοφια αλλα με γκρουπ .νομιζω οτι ηταν τα καλυτερα χριστουγεννα μεχρι στιγμης.οντως σε μπανσκο κ σαντανσκι εαν δεν κλεισεις ξενοδοχειο με σπα κτλ δεν εχει να κανεις τιποτα αξιολογο εκτος απο ψωνια στο σαντανσκι.η Σοφια ειναι πολυ πιο ωραια καθως κ η πρωτευουσα.

φετος που η πρωτοχρονια ειναι σαββατο τα τουριστικα γραφεια θα εχουν ωραια 3μερα κ 4 ημερα.κριμα που δεν μπορω να παω φετος η μπουμπου μου ειναι πολυ μικρη.....θα κανω ονειρα για του χρονου

Link to comment
Share on other sites

Να πας, να πας, να πάς!!! Εμείς είχαμε πάει με δικό μας αυτοκίνητο και δεν είχαμε πρόβλημα! Για ΣΚ είναι μια χαρά! Αν κάνετε και σκί...ούυυυ!!! Και Σόφια αν μπορείτε να πεταχτείτε καμια βόλτα είναι ωραία αλλά δε θυμάμαι να σου πώ πόση ώρα δρόμος είναι! Πάντως αξίζει! εχει πολλά ωραία μέρη η Βουλγαρία! Εγώ σπούδαζα εκεί 5 χρόνια και το μετάνοιωσα που δεν την γύρισα όλη! Είναι στα μελλοντικά μου σχέδια να ξαναπάω μια βόλτα με τη συγκάτοικο μου και τους συζύγους μας!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Και εμεις πηγαμε περσι για ενα τριημερο.Ειχαμε παει οκτωβρη.Πηγαμε με το δικο μας αυτοκινητο πηγαμε απο εξοχη γιατι μας βολευε καλυτερα.Κανενα προβλημα στους δρομους η γενικως.Βεβαια δεν τρεχαμε πουθενα!Το μπανσκο ειμαι μια συμπαθητικη πολη.Οταν πηγαμε δεν ειχε ακομα χιονια αλλα δεν ειμαστε λατρεις του σκι!Ανεβηκαμε με το αυτοκινητο πανς στο βουνο και ηταν πολυ ομορφα.Μειναμε σε ξενοδοχειο 4 αστερων με 20 ευρω την βραδια με πρωινο και εσωτερικη πισινα και σπα.Ηταν πολυ χαλαρωτικα ωραιο φαγητο ςτις ταβερνες.Κατα τα αλλα ομως δεν ειχε πολλα να κανεις η να δεις.Για 2 βραδια ειναι μια χαρα.Την τριτη μερα πηγαμε σαντανσκι και γυρισαμε μεσω σερρων.Το σαντανσκι δεν με συγκλονισε σε τιποτα.

Θα ξαναπηγαιναμε αυτο το σκ αλλα ξεχασαμε να βγαλουμε πρασινη καρτα απο την ασφαλιστικη και δεν προλαβαιναμε τελευταια στιγμη.

ΤΟ συνιστω για 2-3 μερες.

Αμα θελεις και αλλες πληροφοριες για τι που μειναμε πως κλεισαμε ξενοδοχειο κτλ να σου πω!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Και εμεις πηγαμε περσι για ενα τριημερο.Ειχαμε παει οκτωβρη.Πηγαμε με το δικο μας αυτοκινητο πηγαμε απο εξοχη γιατι μας βολευε καλυτερα.Κανενα προβλημα στους δρομους η γενικως.Βεβαια δεν τρεχαμε πουθενα!Το μπανσκο ειμαι μια συμπαθητικη πολη.Οταν πηγαμε δεν ειχε ακομα χιονια αλλα δεν ειμαστε λατρεις του σκι!Ανεβηκαμε με το αυτοκινητο πανς στο βουνο και ηταν πολυ ομορφα.Μειναμε σε ξενοδοχειο 4 αστερων με 20 ευρω την βραδια με πρωινο και εσωτερικη πισινα και σπα.Ηταν πολυ χαλαρωτικα ωραιο φαγητο ςτις ταβερνες.Κατα τα αλλα ομως δεν ειχε πολλα να κανεις η να δεις.Για 2 βραδια ειναι μια χαρα.Την τριτη μερα πηγαμε σαντανσκι και γυρισαμε μεσω σερρων.Το σαντανσκι δεν με συγκλονισε σε τιποτα.

Θα ξαναπηγαιναμε αυτο το σκ αλλα ξεχασαμε να βγαλουμε πρασινη καρτα απο την ασφαλιστικη και δεν προλαβαιναμε τελευταια στιγμη.

ΤΟ συνιστω για 2-3 μερες.

Αμα θελεις και αλλες πληροφοριες για τι που μειναμε πως κλεισαμε ξενοδοχειο κτλ να σου πω!

 

Kαλημέρα, επειδή είμαι άσχετη, για να πάμε Βουλγαρία θέλουμε κάρτα, διαβατήριο ή πάμε μόνο με την ταυτότητα;

Θα με ενδιέφερε , επίσης, το όνομα του ξενοδοχείου που μείνατε, ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα, επειδή είμαι άσχετη, για να πάμε Βουλγαρία θέλουμε κάρτα, διαβατήριο ή πάμε μόνο με την ταυτότητα;

Θα με ενδιέφερε , επίσης, το όνομα του ξενοδοχείου που μείνατε, ευχαριστώ πολύ!

 

Εμείς πάντως και Βουλγαρία και Τουρκία έχουμε περάσει με ταυτότητα (του άντρα μου μάλιστα ήταν και από τις παλιές). Αν θα πας Βουλγαρία με δικό σου αυτοκίνητο , χρειάζεσαι αυτό που λένε "πράσινη κάρτα" , μίλα με τον ασφαλιστή σου για να τη βγάλεις , είναι απλό.

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πάντως και Βουλγαρία και Τουρκία έχουμε περάσει με ταυτότητα (του άντρα μου μάλιστα ήταν και από τις παλιές). Αν θα πας Βουλγαρία με δικό σου αυτοκίνητο , χρειάζεσαι αυτό που λένε "πράσινη κάρτα" , μίλα με τον ασφαλιστή σου για να τη βγάλεις , είναι απλό.

 

Σ΄ευχαριστώ. Ποιόν ασφαλιστή; αυτόν που κάνω την ασφάλεια αυτοκινήτου π.χ;

Link to comment
Share on other sites

Για βουλγαρια πας με ελληνικη ταυτοτητα η διαβατηριο της ΕΕ.

ΓΙα το αυτοκινητο για να ισχυει η ασφαλεια χρειαζεται η πρασινη καρτα που την βγαζει η ασφαλιστικη εταιρια κια ισχυει απο ενα μηνα-1 χρονο η ως τη ληξη του συμβολαιου. συνηθως δεν πλήρωνεις κατι και βγαινει σε μια εργασιμη μερα.

Οσο για το ξενοδοχειο εγω εμεινα στο vihren palace.

Στο booking.com εχει τιμες διαθεσιμοτητα και δεν σου χρεωνουν την πιστωτικη παρα μονο αφου πας και δωσεις το ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...