Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Εκανα εξετασεις 3 μηνες μετα τη γεννα και εδειξαν υψηλες τιμες του θυροειδους.

Συγκεκριμενα: TSH 0 FT3 4.18 FT4 1.81

Aυριο θα δω το γιατρο μου αλλα με αγχωσε.

Μου ειπε προς το παρον να κοψω το χαπι (επινα το Τ4 100mg) και μαλλον εχω υπερθυροειδισμο.

Θα ηθελα να ρωτησω αν ειναι επικίνδυνο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μάλλον μετά την γέννα δεν έπρεπε να συνεχίσεις το Τ4 των 100, προφανώς ο υπερθυροειδισμός έγινε από το χάπι. Παίρνω και εγώ το Τ4 των 100 τωρα στην εγκυμοσύνη(ξεκίνησα από των 50) αλλά επειδη πριν την εγκυμοσύνη δεν έπαιρνα ρώτησα την ενδοκρινολόγο μόλις γεννήσω θα συνεχίσω το ίδιο και μου είπε μόλις γεννήσεις θα αρχίσεις των Τ4 50 μέχρι να κάνουμε εξετάσεις. Πάντως δεν νομίζω να έιναι ανησυχητικό που σου έκανε για λίγο το χαπι υπερθυροειδισμό, αφού γέννησες προφανώς είσαι εντάξει και θα δει ο γιατρός σου αν έχεις πλέον θυροειδή. Τηλεφωνησέ του να σου πει τι να κάνεις, μη περιμένεις το ραντεβού και σίγουρα μη κόψεις τιποτα και μην πάρεις τιποτα από μόνη σου.

tEksp3.png?8gzbt5YV
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Έκανα επαναληπτικές εξετάσεις και υπέρηχο θυροειδούς γιατί στην εγκυμοσύνη είχα ξεκινήσει προς το τέλος να κάνω υποθυροειδισμό και ενώ όλα ήτανε μέσα στα φυσιολογικά όρια τα anti-tg ήτανε 490 με όριο <20!!!!Καμία ιδέα τι είναι αυτό??Εννοεταί πως δεν τίθεται να βρω τον γιατρό μου αυτή τη βδομάδα ούτε και κανέναν άλλο...

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΟΥ.

ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΜΗΠΩΣ ΕΙΣΑΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΚΑΠΟΙΑΣ ΘΥΡΕΟΕΙΔΙΤΙΔΑΣ.

 

ΝΑ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΛΑΘΟΣ ?

ΕΧΕΙΣ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΣΤΟ ΜΙΚΡΟΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ?

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΟΥ.

ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΜΗΠΩΣ ΕΙΣΑΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΚΑΠΟΙΑΣ ΘΥΡΕΟΕΙΔΙΤΙΔΑΣ.

 

ΝΑ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΛΑΘΟΣ ?

ΕΧΕΙΣ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΣΤΟ ΜΙΚΡΟΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ?

 

Στην βιοιατρική τις έκανα τις εξετάσεις..ξέρω και γω?Η αλήθεια είναι πως έπαιρνα χάπι στην εγκυμοσύνη γιατι προς το τέλος είχα κάνει λίγο υπό. Η μαμά μου έχει hashimoto άρα έχω και κληρονομικότητα..:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας,σημερα πηρα τα αποτελεσματα του θυροειδη και ειναι τα εξης

tsh 2,36

t3 1,98

t4 131,0

anti tpo 32,0

anti tg 18,0

με ανησυχη η Τ4 που ειναι τσιμπιμενη

πειτε μου τη γνωμη σας

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ft3 και Ft4 εκανες?

Κοιτα και αυτο

''Τα οιστρόγονα αυξάνουν τη συγκέντρωση μιας εκ των πρωτεινών που συνδέονται με τις θυρεοειδικές ορμόνες, της TBG, και επομένως αυξάνουν και τη συγκέντρωση της ολικής Τ3 και Τ4 (σε ποσοστό 25 με 50%) στην εγκυμοσύνη, σε γυναίκες που λαμβάνουν αντισυλληπτικά, σε γυναίκες στην εμμηνόπαυση που λαμβάνουν οιστρόγονα και σε μικρότερο βαθμό (10-25%) σε γυναίκες που παίρνουν ταμοξιφένη και ραλοξιφένη. ''

http://www.endokrinologos.com/blog/%CE%B8%CF%85%CF%81%CE%B5%CE%BF%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CE%AE%CF%82/%CE%B1%CF%85%CE%BE%CE%B7%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%B5%CF%82-%CF%844-%CE%AE%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%843-%CE%BC%CE%B5-%CF%86%CF%85%CF%83%CE%B9%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%BB%CE%B5%CE%B9

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

γεια σας..

προσφατα ανακαλυψα πως εχω χρονια θυρεοειδιτιδα και παιρνω ενα χαπακι..μηπως ξερετε σε ποσο καιρο ρυθμιζεται ? θελω να κανω ενα νινι και αγχωνομαι..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...