Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΠΟΚΟΛΛΗΣΗ ΠΛΑΚΟΥΝΤΑ


Recommended Posts

Καλημέρα! Ειμαι 11 εβδομαδων και προχτες ειδα λιγο αιμα που μετα απο υπερηχο που εκανα μου ειπαν οτι εχω αποκολληση πλακουντα 5 χιλιοστων. Εχτες ειχα μονο καφε υγρα και σημερα τιποτα. Ο γιατρος μου ειπε ξεκουραση και πρωι-βραδυ utrogestan. Θα ηθελα αν εχει περασει καποια κατι αντιστοιχο να μου λυσει καποιες αποριες-μπορει και λιγο "χαζες"! Οταν ο γιατρος λεει ξεκουραση, εννοει να μην κουνιεσαι απο το κρεβατι? Γιατι, ολοι εχουν πεσει πανω μου και με εχουν ακινητοποιησει... Ακομα, να ρωτησω αυτο που αποκολληθηκε ξανακολαει, και αν ναι μετα απο ποσο καιρο? Τα χαπια γιατι μου τα εδωσε? Που βοηθανε? Βασικα αυτες ειναι οι αποριες μου. Το απογευμα θα παρω ξανα και τον γιατρο, αλλα αν με κατατοπιζατε νωριτερα θα το εκτιμουσα!!!!!!!!!!!Σας ευχαριστω πολυυυυυυυυυ!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 79
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Λοιπόν να και οι απαντήσεις σου:

α. ξεκούραση εννοεί κατά κύριο λόγο ξάπλα, όχι "να πλύνω και αυτό το φλυτζάνι, άντε μωρέ ας βάλω και ένα πλυντήριο, μήπως να ρίξω και ένα σίδερο μιας και είμαι σπίτι". δηλαδή, με λίγα λόγια κρεβάτι-καναπέ-τουαλέτα-κουζίνα (όχι για δουλειές!) και ξανά από την αρχή!

β. ξανακολλάει, αρκεί να ακολουθήσεις τα παραπάνω!

γ. τα utrogestan είναι ορμόνη, βοηθάνε να μην κάνει συσπάσεις η μήτρα, σχεδόν όλες τα έχουμε πάρει κάποια στιγμή, εγώ πχ τα πήρα μετά από λήψη τροφοβλάστης, καλό κάνουν, κακό δεν κάνουν

 

καλή τύχη, καλή ξεκούραση, καλή συνέχεια στην εγκυμοσύνη σου!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τα παραπάνω. Για να ξανακολλήσει θέλει 20 μέρες περιπου.Εκτος αν προκειται για μεγάλη αποκολληση, οποτε θελει παραπάνω. Εγω την εβγαλα στο κρεβατι, οπως κ σε όλη την εγκυμοσυνη, αντε κ σε καρεκλιτσα. Ξεκουρασου τώρα γιατι μετα θα τρέχεις...:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερας!τι συμπτωματα εχει η αποκολληση?Εχω πονακια και συσπασεις απο δευτερα που αρχισα και τη προγεστερονη με ξεκουραση(οσο γινεται με τον μικρο μου ταλιμπαν)!Αιμα δεν εχω!Σηερα ενω ημου μια χαρα ξεθαρεψα και πηγα μεχρι τον φουρνο με το αμαξι και γυρισα μαγειρεψα,μαζεψα κτλ και πριν καμια ωρα με επιασε πονος παλι πιο δυνατος απο αλλες μερες!Αυριο θα παω στον γιατρο δεν απει αλλα!Εχω χ@#@τει πανω μου!Μπορει να να αποκολληση?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σπανια η αποκολληση δεν εχει αιμα! Οποτε αποκολληση δεν ειναι. Ο πονος είναι απο τις συσπάσεις που κάνει η μητρα καθως μεγαλώνει το κυημα. Αν ο πονος είναι οξυς τοτε πρέπει να ξεκουραστεις. Ασε το σπιτι κλπ δε θα παθουν τπτ, περιορισε οσο μπορεις τις κινησεις σου κ ακου το σωμα σου. Οι συσπάσεις, περα οτι μεγαλώνει η μητρα, μπορει να ειναι απο κουραση που ο οργανισμος στην παρουσα φάση δεν αντεχει.

Οποτε ξεκουρασου για να εισαι ησυχη!

 

Φιλάκια!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!!Τι μου κάνετε? Εγω μια χαρά! Εκανα την Δευτερα αυχενικη και ολα ειναι τελεια!!! Μου ειπαν οτι η αποκολληση ειναι εν αποδρομη! Παντως εχτες ειδα παλι κατι καφε υγρακια και μια βλεννα....2 εβδομαδες περασαν και αυριο τελειωνει η αγωγη, ποτε θα σταματησει αυτο το πραμα????? Δε κουραζομαι, αλλα δεν καθομαι και συνεχεια στο κρεβατι, προσεχω πολυ ομως....! Μακαρι να το ξεπερασουμε και να παμε παρακατω!!!!!Φιλιααααα!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!!Τι μου κάνετε? Εγω μια χαρά! Εκανα την Δευτερα αυχενικη και ολα ειναι τελεια!!! Μου ειπαν οτι η αποκολληση ειναι εν αποδρομη! Παντως εχτες ειδα παλι κατι καφε υγρακια και μια βλεννα....2 εβδομαδες περασαν και αυριο τελειωνει η αγωγη, ποτε θα σταματησει αυτο το πραμα????? Δε κουραζομαι, αλλα δεν καθομαι και συνεχεια στο κρεβατι, προσεχω πολυ ομως....! Μακαρι να το ξεπερασουμε και να παμε παρακατω!!!!!Φιλιααααα!!!!!!!!

 

 

εγω παντως που έβλεπα καφε υγρά αν θυμαμαι καλα μέχρι τέλος 3ου ισως και παραπάνω είμαι έγκυος σε αγορακια,απο ότι τουλάχιστον μου έχουν πει πολλες φορες τα αγοράκια μας φέρνουν καφε υγρα...:-D

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
εγω παντως που έβλεπα καφε υγρά αν θυμαμαι καλα μέχρι τέλος 3ου ισως και παραπάνω είμαι έγκυος σε αγορακια,απο ότι τουλάχιστον μου έχουν πει πολλες φορες τα αγοράκια μας φέρνουν καφε υγρα...:-D

επαθα μερικη αποκοληση πριν 1 εβδομαδα!αρκετο αιμα!πηγα στο νοσοκομειο με τις πυτζαμες!κλαμα πολυ.γιατι ειδα και ενα κομματι σαν ιστο.η εξυπνη η νοσοκομα μου ειπε οτι μαλλον ειναι σακος και οτι το εχασα!μεχρι να με βαλει ο γιατρος στον υπερηχο και να ακουσω την καρδια κατατρομαξα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

εγώ έπαθα αποκόληση στις 13η βδομάδα, τώρα είμαι στη 16η.Είδα αίμα και κατατρόμαξα.Ηγιατρός μου συνέστησε ξεκούραση για 3 μέρες και μετά πολλή προσοχή!Αχ, αυτός ο πλακούντας

5o64p3.png

CQZ6p3.png

Link to comment
Share on other sites

pffffffffffffff!!! agxos!!! exw mia apokolhsh 3xiliosta sthn 6h evdomada!!! eimai se akinhsia edw kai 5 meres kai shmera eida liga kitrinokafe ugra!!! mporei na sunevh kati? deutera exw rantevou!!!

Πρεπει να προσεχεις πολυ!!Ελπιζω οτι δεν ειναι κατι ανησυχητικο αλλα μεχρι το ραντεβου μεινε ξαπλα και μην κανεις τιποτα απολυτως!!

Biggp3.png

 

 

l2Czp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

κοριτσια!!!! καιγω θελω βοηθεια.. πηγα σημρα στη γιατρο πρωτο ραντεβου. ειχα κανει τεστ πριν μια βδομαδα. Λοιπον εκεινες τις μερες η αληθεια δεν εκατσα καθλου. ειχε παρτυ η κορη μου και εκανα χιλια δυο πραγματα. ταχα παιξει στην κουραση. και στο παρτυ χορεψα σαμπα και μακαρενα!χαχα

σημερα λοιπον μου ειπε η γιατρος πως μπαινω στην 6η βδομαδα, και οτι εχω μια μικρη αποκολληση. μουδωσε τα utrogestan νατα περνω 3 φορες την ημερα και θα με ξαναδει σε 10 μερες λεει. ειναι ανησυχητικο αυτο? μουπε και το κλασικο περι ξεκουρασης αλλα οχι οπως διαβαζω εδω.. νομιζα απλα ξεκουραση οχι να μη κουνιεμαι.. για πειτε μου γνωμες...

 

να πω πως ειναι το τριτο μωρακι μου. εχω αλλα 2. ειναι 4 και 6 χρονων. δεν ειχα κανενα προβλημα στα αλλα γιαυτο μου ειναι αγνωστη η αποκολληση.

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

οταν εχεις αποκόλληση εχεις συνεχεια αιμα?

 

εγω ειχα την προηγουμενη Πεμπτη λιγο , πηγα στην γυναικολογο Παρασκευη ολα οκ

και μετα Κυριακη πηγα τουαλετα και ειχα παλι και την Τριτη παλι

 

ολες τις φορες ειναι οταν παω τουαλετα

στο εσωρουχο αιμα δεν εχω ,μονο καθε φορα που ειδα αιμα για λιγο ειχα καφε υγρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οταν εχεις αποκόλληση εχεις συνεχεια αιμα?

 

εγω ειχα την προηγουμενη Πεμπτη λιγο , πηγα στην γυναικολογο Παρασκευη ολα οκ

και μετα Κυριακη πηγα τουαλετα και ειχα παλι και την Τριτη παλι

 

ολες τις φορες ειναι οταν παω τουαλετα

στο εσωρουχο αιμα δεν εχω ,μονο καθε φορα που ειδα αιμα για λιγο ειχα καφε υγρα

 

καλημερα Αναστασια,συνηθως το αιμα στην αρχη της εγκυμοσυνης ειναι αποκολληση,γι αυτο θελει ξεκουραση(ξαπλα) κ ηρεμια.βασικα οτι κ αν βλεπετε τηλ αμεσως στον γιατρο,αυτος ξερεις καλυτερα!!

μην φοβασαι ειμαι σιγουρη πως ολα θα πανε μια χαρα!!!:D

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αννα πηρα την γιατρο μου και μου ειπε αν δω μεγαλη ποσοτητα αιμα να την παρω τηλεφωνο

αυτο μονο και ξεκουραση και θα με δει την Δευτερα!!!!!

 

ουπς Αναστασια εισαι εσυυυυυ???!!!καλα εσυ μια χαρα θα τα καταφερεις!!!!!!φιλακια πολλα!!!!τι καλα την δευτερα θα ξαναδεις το θαυματακι σας!!!

φαρμακα δεν σου εδωσε?

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

να κανω μια ερωτηση. τα παιρνω τα χαπια αυτα κολπικα γιατι μουπε η γιατρος και διαβασα μετα οτι μπορω και απτο στομα και κολπικα.αλλα κολπικα λεει εχει πιο αμεσα αποτελεσματα. αλλα επειδη εχω πολλα.. λερωμενα υγρα απτο φαρμακο μπορω να σινεχισω απτο στομα? τοχει κανει καμια? η οπως αρχιζεις ετσι συνεχιζεις? δε νομιζω να υπαρχει προβλημα. λεω τωρα το βραδυ να παρω απτο στομα

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ...ΥΠΟΜΟΝΗ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΕ ΠΟΛΛΕΣ!!! ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ ΣΟΥ ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ!!! 3 ΑΙΜΟΡΡΑΓΙΕΣ ΦΡΙΚΤΕΣς ΠΕΡΑΣΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΚΚΟΛΗΣΗ. ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟΝ 5 ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΤΗ ΖΑΧΑΡΕΝΙΑ ΜΑΣ ΜΕ ΠΟΛΥ ΛΑΧΤΑΡΑ!!! ΜΕΙΝΕ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΓΙΑ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ.ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΦΑΓΗΤΟ , ΤΟΥΑΛΕΤΑ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΝΑ ΞΕΜΟΥΔΙΑΣΕΙΣ ΜΕΣ ΤΟ ΣΠΙΤΙ...ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΕ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΣΟΥ...ΔΙΑΒΑΣΕ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ..ΚΡΑΤΑ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ..ΚΑΝΕ ΣΧΕΔΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ.. ΤΑ ΟΥΤΡΟΓΚΕΣΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΓΕΣΤΕΡΟΝΗ...ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΙΩΘΟΥΝ ΟΙ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΔΥΝΑΜΩΣΕΙΣ!!!ΞΑΝΑΚΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΘΕΛΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ..ΚΑΝΤΟ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙΣ ΝΑ ΧΑΡΕΙΣ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΤΗΣΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΣΟΥ!!!!

ΚΑΛΗ ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΟΜΗΝΗ ΚΥΗΣΗ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΑΠΟ ΚΑΡΔΙΑΣ.........

Link to comment
Share on other sites

να κανω μια ερωτηση. τα παιρνω τα χαπια αυτα κολπικα γιατι μουπε η γιατρος και διαβασα μετα οτι μπορω και απτο στομα και κολπικα.αλλα κολπικα λεει εχει πιο αμεσα αποτελεσματα. αλλα επειδη εχω πολλα.. λερωμενα υγρα απτο φαρμακο μπορω να σινεχισω απτο στομα? τοχει κανει καμια? η οπως αρχιζεις ετσι συνεχιζεις? δε νομιζω να υπαρχει προβλημα. λεω τωρα το βραδυ να παρω απτο στομα

 

10 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΤΑ ΕΠΕΡΝΑ ΤΑ ΟΥΤΡΟΤΖΕΣΤΑΝ....ΜΕ 3 ΑΙΜΟΡΡΑΓΙΕΣ ΦΡΙΚΤΕΣ ΟΠΩΣ ΑΝΕΦΕΡΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ..ΕΜΕΝΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΑ ΠΑΙΡΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΟΜΑ..ΑΛΛΩΣΤΕ ΗΤΑΝ ΑΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΣΤΟ ΚΟΛΠΟ ΜΕ ΤΟΣΟ ΑΙΜΑ..ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΠΟΥ ΚΑΘΑΡΙΣΑΝ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΦΕ ΥΓΡΑ ΤΑ ΕΒΑΖΑ ΚΟΛΠΙΚΑ.ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΑ ΕΤΣΙ ΓΙΑΤΙ ΠΑΝΕ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΣΤΗΝ ΜΗΤΡΑ. Η ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ 10 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ Η ΙΔΙΑ. 2 ΤΟ ΠΡΩΙ 2 ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ 2 ΤΟ ΒΡΑΔΥ.. ΕΜΕΝΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΑΓΩΓΗΣ ΜΟΥ ΧΟΡΗΓΗΣΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΚΟΛΠΙΚΗ ΚΡΕΜΑ VASCLOR ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΠΡΟΓΕΣΤΕΡΟΝΗ ΑΛΛΑ ΜΙΚΡΟΤΕΡΗΣ ΠΕΡΙΕΚΤΙΚΟΤΗΤΑΣ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια καλησπερα,

ειμαι εγκυος τωρα 6 εβδομαδων (τελευταια περιοδος 17/02)

Πηγα στο γιατρο πριν καμμια 6 μερες μου ειπε ειμαι 5.5 εβδομαδων ειδαμε σακο ειδαμε κ μια ασπρη κουκιδα( το εμβρυο δηλ) και οκ...αλλα....

Μου ειπε εχω καποια αποκολληση μου εδωσε τα γνωστα utrogestan ( 3 τη μερα) και μουπε δουλεια να πηγαινω κανονικα εφοσον δεν ειναι κουραστικη η δουλεια μου κ κατα ταλλα να μη κανω πολλα πολλα κ να προσεχω...Σε λιγες μερες θα ξαναπαω για να ακουσουμε καρδια...

Φοβαμαι πολυ!!!Θα πανε αραγε ολα καλα???Αποκολληση τοσο νωρις?Φτιαχνεται αυτο???Αιμα δεν εχω...εχω κατι μπεζ ανοιχτο εκκρισεις αλλα αυτος μουπε οτι το ειδε στον υπερηχο την αποκολληση...Τι λετε???Εχει καποια αναλογη εμπειρια και να πηγαν ολα καλα???

Link to comment
Share on other sites

:-Dολα καλα θα πανε μικρουλα μου!!! να εισαι αισιοδοξη για το φασολακι σου και όλα θα πανε καλα! μην κουραζεσαι και να ακους τι εχει να σου πει ο γιατρος σου!! και να γελας, να γελας...
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...