Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΟΗΘΕΙΑ! ΞΕΒΓΑΛΜΑ ΡΟΥΧΩΝ


Recommended Posts

whitemusk andras eimai apla epeidh grafw se greeklish anti na grapsw xarhs egrapsa xaris.Loipon meta to pasxa pou tha gurisw apo diakopes tha dokimasw thn skonh se kauto nero twra mou teleiwse.....

VeLouTeLa emena exei thn epilogh na xrhsimopoieisei perisotro nero sto ksevgalma kai panta pataw to plhktro.Poio malaktiko xrhsimopoieis? me endiaferei na xrhsimopoiw sto telos kati upoallergiko,afou exw thn dunatothta giati na mhn to kanw??

 

Και γω για αντρα απο την αρχη σε ειχα λογω του ψευδωνυμου αλλα μετα σκεφτηκα μπορει το xaris να ειναι και γυναικειο ;). Πως και ασχολεισαι τοσο με αυτα τα θεματα? Συνηθως οι αντρες δε πολυ δινουν σημασια. Βαζουν οτι απορυπαντικο να ναι και βαζουν το πλυντηριο και πλενει :rolleyes:

* Ωραιο το πλυντηριο σου τελικα βρε Χαρη. Μακαρι να χα και γω την επιλογη να βαζω περισσοτερο νερο στο ξεβγαλμα που μου την δινει φοβερα να μην ξεπλυθουν καλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 74
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ζώντας με ατοπική δερματίτιδα και εκζέματα από μικρή ότι αφορά το δέρμα, απορρυπαντικά ρούχων αφρόλουτρα σαπούνια κτλ τα έχω περάσει με το κόσκινο.

Το ίδιο πρόβλημα είχα με τα υγρά απορρυπαντικά πλυντηρίου, μόνο που λόγω ευαισθησίας το καταλάβαινα στο δέρμα μου και όχι παρακολουθώντας την πλύση. Γύρισα στην πατροπαράδοτη σκόνη , συγκεκριμένα η μόνη που μου έκατσε καλά ήταν το σκιπ με το αριέλ είχα το ίδιο θέμα, και ησύχασα. Βάζω λιγότερη δόση από αυτή που λένε ότι χρειάζεται, η κυρία στην επίδειξη είχε γεμίσει όλη την θήκη του πλυντηρίου ποτέ δεν βάζω τόση σκόνη. Χρησιμοποιώ μαλακτικό, συγκεκριμένης εταιρίας και μετά από ψάξιμο και αυτό, και βάζω το πρόγραμμα στους 90 με άδειο κάδο κάθε 30-40 ημέρες. Α το πλυντήριο μου έχει επιλογή για έξτρα ξέβγαλμα και το χρησιμοποιώ για καλό και για κακό.

 

Ποσο σκιπ βαζεις ακριβως σε ml? Και γω βαζω λιγοτερο απο οτι λεει το κουτι γιατι δεν μπορω να τα ξεβγαλω αλλα αναρωτιεμαι αν φτανει για να πλυθουν καλα.

Απο μαλακτικο δεν ειμαι ευχαριστημενη. Επαιρνα τα φτηνα , τιποτα δε κανανε. Πηρα και τα επωνυμα τα συμπυκνωμενα, ουτε αρωμα αφηνουν ουτε απαλα γινονται τα ρουχα. Μαλλον θελει περισσοτερη δοση για να αφησουν λιγη μυρωδια. Μια γειτονισσα ηλικιωμενη μου πε προχθες οτι τα μαλακτικα δεν πιανουν γιατι το πλυντηριο ξεπλενει τα ρουχα με κρυο νερο. Βαλε μου πε μαλακτικο σε λεκανη με ζεστο νερο και ρουχα να δεις πως θα μοσχοβολανε και ποσο ****** θα ειναι. Αλλα φυσικα αυτο δεν μπορει να γινει για πολλα ρουχα.

Link to comment
Share on other sites

εγ'ω πάντος μέχρι να καταλήξω εκανα πολλούς συνδιασμούς απορριπαντικών και μαλλακτικών. Για τα σεντόνια τα δικά μας πχ χρησιμοποιώ Αρι... υγρό και μαλακτικό λεβάντα. Μοσχοβολάνε τα σεντονια μας όταν τα στρώνω. Με το σκιπ σκόνη ακόμα όμως δεν εχω βρει τον καλό συνδιασμό. Καμία πρόταση??

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ σκόνη χρησιμοποιώ, αδιάλυτη βάζω σε λευκά, χρωματιστά και μαύρα. Μονό στα ευαίσθητα βάζω ειδικό υγρό και σπάνια βλέπω σαπουνάδα στο τζάμι.

Βάζω βέβαια πάντα 1 εχτρα ξέβγαλμα και σκόνη βάζω στο σύνολο 120 ml (40 στην πρόπλυση και 80-100 στην κυρία πλύση).

Ξέχασα να πω ότι το πλυντήριο είναι 8 κιλό!

Εσείς ποσό σκόνη βάζετε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα, έχω 7κιλο miele πλυντήριο καινούριο και μια φορά είχε βγάλει μια βλάβη. κάλεσα τον τεχνικό και μου είπε ότι βάζω πάρα πολύ απορρυπαντικό! Μου είπε να προτιμώ τη σκόνη από τα υγρά, είναι λέει καλύτερη για τα πλυντήρια και να βάζω μέγιστο 45 ml! αν το πιστεύετε, τόσο βάζω πλέον και πεντακάθαρα βγαίνουν τα ρούχα. και χωρίς υπολλείματα απορρυπαντικου. Για το υγρό, μου είπε να βάζω μέγιστο ένα καπάκι. Τόσο βάζω και όλα μια χαρά

Link to comment
Share on other sites

πολύ μου αρέσει αυτή η κουβέντα, το ψώνιο μου..ο χάρης είναι ο νοικοκύρης του φόρουμ χα χα, κι εμένα το σκιπ μου αρέσει πιο πολύ από όλα, καθαρίζει και πιο καλά από όλα τα απορρυπαντικά έχω την αίσθηση, να σας πω ότι κι εγώ είμαι τρελή φαν της σκόνης και όχι των υγρών, αφού είχα δει σε ένα από τα ταξίδια μου στην ολλανδία ariel σκόνη για χρωματιστά και μαύρα και είχα φάει τα λυσσακά μου να τη βρω και εδώ - for the record την έφερε πριν από κανα δεκαπενθήμερο ο μασούτης της γειτονιάς μου και μόνο που δεν χειροκρότησα μόλις την είδα- στο θέμα μας τώρα, κι εμένα το πλυντήριο μου κάνει αυτό με τις σαπουνάδες και λίγο που το έψαξα κατάλαβα ότι τα πλυντήρια νέας γένιας για οικολογικούς λόγους δεν παίρνουν πολύ νερό ούτε κατά το πλύσιμο και κυρίως ούτε κατά το ξέβγαλμα - εκτός εάν είναι σαν του Χάρη που έχουν τη δυνατότητα επιλογής ξεβγάλματος με πιο πολύ νερό, έχω εντοπίσει ένα τέτοιο και μόλις αυτό που έχω τώρα ψοφήσει θα το πάρω-..από μαλακτικά με το σκιπ εμένα μου αρέσει το κλασσικό μπλε σουπλίν και το λενόρ το λευκό -υποαλλεργικό- που έχει πολύ ήπια μυρωδιά, πιο πολύ σαν φρεσκάδα έρχεται είναι πολύ ευχάριστο, το παίρνει η μαμά μου και σκοπεύω να το πάρω κι εγώ μόλις τελειώσει το σουπλιν που έχω

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, έχω 7κιλο miele πλυντήριο καινούριο και μια φορά είχε βγάλει μια βλάβη. κάλεσα τον τεχνικό και μου είπε ότι βάζω πάρα πολύ απορρυπαντικό! Μου είπε να προτιμώ τη σκόνη από τα υγρά, είναι λέει καλύτερη για τα πλυντήρια και να βάζω μέγιστο 45 ml! αν το πιστεύετε, τόσο βάζω πλέον και πεντακάθαρα βγαίνουν τα ρούχα. και χωρίς υπολλείματα απορρυπαντικου. Για το υγρό, μου είπε να βάζω μέγιστο ένα καπάκι. Τόσο βάζω και όλα μια χαρά

 

ναι έχεις δίκιο δεν χρειάζεται πολύ απορρυπαντικό για να γίνει η δουλειά, άλλωστε κάπου είχα διαβάσει ότι οι μεσογειακοί λαοί για κάποιο λόγο υπερδοσολογούν στο απορρυπαντικό, α να σας πω και κάτι άλλο, είχα διαβάσει κι εγώ ένα κείμενο σχετικό με τις θερμοκρασίες πλύσεις που παρέθεσε μια κοπέλα πιο πάνω και από τότε έχω κανόνα, δεν πλένω τίποτα κάτω από 60 βαθμούς εκτός από πουλόβερ, μαύρα και χρωματιστά σε 60 και λευκά σε 95

Link to comment
Share on other sites

whitemusk kai gw afto thelw na vazw aporripantiko na plenei!!! apla apo thn arxh eipa pws thelw na vrw afto pou tha me volevei kai na mhn psaxnomai.Perasa kai mia fash pou eimoun me thn prwhn mou kai pswniza ta pio akriva rouxa(apo thn sxesh mono afta meinane!!!!) opote mou erxontan krima na ta katastrepsw twra.

Dustuxws to thema plunthrio apodeiknietai megalh upothesh!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, έχω 7κιλο miele πλυντήριο καινούριο και μια φορά είχε βγάλει μια βλάβη. κάλεσα τον τεχνικό και μου είπε ότι βάζω πάρα πολύ απορρυπαντικό! Μου είπε να προτιμώ τη σκόνη από τα υγρά, είναι λέει καλύτερη για τα πλυντήρια και να βάζω μέγιστο 45 ml! αν το πιστεύετε, τόσο βάζω πλέον και πεντακάθαρα βγαίνουν τα ρούχα. και χωρίς υπολλείματα απορρυπαντικου. Για το υγρό, μου είπε να βάζω μέγιστο ένα καπάκι. Τόσο βάζω και όλα μια χαρά

 

Μου φαινεται παρα πολυ λιγο 45ml σκονη σε 7κιλο πλυντηριο!! Ειδικα αν το γεμιζεις ολο το πλυντηριο με ρουχα. Εγω εχω 5κιλο. Η συνιστωμενη δοση του σκιπ για 5κιλο σε μαλακο νερο χωρις αλατα ειναι 95ml. Εγω μενω σε πολη, δε χρησιμοποιω αποσκληρηντικα και βαζω 80ml.

Θελω τουλαχιστον οταν βγαινουν τα πρωτα νερα να βλεπω σαπουναδες στο νερο ωστε να νιωθω οτι πλυθηκαν αλλα στο τριτο ξεβγαλμα να εχουν ελαχιστες ωστε να ξερω οτι ξεπλυθηκαν. Υποψιν οτι κατα την πλυση που τα ρουχα γυρνανε, δε βλεπω καθολου σαπουναδα στον καδο.

Παλια αυτο με εκανε να πειραματιζομαι γιατι νομιζα οτι πρεπει να βλεπω σαπουναδες κατα την πλυση και εβαζα περισσοτερο απορρυπαντικο και στο τελος δε ξεβγαζονταν με τιποτα. Οποτε καταλαβα οτι δε παιζει ρολο αν εγω βλεπω αφρους στην πλυση.

Επισης διαπιστωσα οτι οσο πιο μεγαλη η θερμοκρασια θελει λιγοτερη σκονη. πχ σε πετσετες στους 60 βαθμους βαζω 70ml αντι για 80. Το ζεστο νερο βοηθαει το πλυσιμο. Γενικα τα ρουχα τα βαζω στους 40. Εκτος απο πετσετες και εσωρουχα που τα βαζω στους 60 βαθμους.

Οι σκονες του σκιπ ειναι πλεον πιο συμπυκνωμενες απο παλια. Παλια με σκιπ αντι για 80ml εβαζα 100. Αλλα η αληθεια ειναι οτι δε παιρνω συνεχεια το ιδιο απορρυπαντικο αλλα οτι υπαρχει σε προσφορα και καθε φορα αναγκαζομαι να πειραματιζομαι, αλλα καθε κουτι με παει πολλους μηνες. Γενικα βαζω λιγο λιγοτερο απο την συνιστωμενη.

* Ο τεχνικος σου ειπε 45ml για σκονη και ενα καπακι για υγρο , αλλα το υγρο που βαζεις ειναι το συμπυκνωμενο? Γιατι αν ειναι τοτε σκεψου οτι ενα καπακι συμπυκνωμενο αντιστοιχει περιπου σε μια δοση σκονης. Οποτε οταν βαζεις υγρο, στην ουσια βαζεις περισσοτερο απο 45ml σκονης. Θα πρεπε λογικα να βαζεις μισο καπακι, με την λογικη του τεχνικου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μου φαινεται παρα πολυ λιγο 45ml σκονη σε 7κιλο πλυντηριο!! Ειδικα αν το γεμιζεις ολο το πλυντηριο με ρουχα. Εγω εχω 5κιλο. Η συνιστωμενη δοση του σκιπ για 5κιλο σε μαλακο νερο χωρις αλατα ειναι 95ml. Εγω μενω σε πολη, δε χρησιμοποιω αποσκληρηντικα και βαζω 80ml.

Θελω τουλαχιστον οταν βγαινουν τα πρωτα νερα να βλεπω σαπουναδες στο νερο ωστε να νιωθω οτι πλυθηκαν αλλα στο τριτο ξεβγαλμα να εχουν ελαχιστες ωστε να ξερω οτι ξεπλυθηκαν. Υποψιν οτι κατα την πλυση που τα ρουχα γυρνανε, δε βλεπω καθολου σαπουναδα στον καδο.

Παλια αυτο με εκανε να πειραματιζομαι γιατι νομιζα οτι πρεπει να βλεπω σαπουναδες κατα την πλυση και εβαζα περισσοτερο απορρυπαντικο και στο τελος δε ξεβγαζονταν με τιποτα. Οποτε καταλαβα οτι δε παιζει ρολο αν εγω βλεπω αφρους στην πλυση.

Επισης διαπιστωσα οτι οσο πιο μεγαλη η θερμοκρασια θελει λιγοτερη σκονη. πχ σε πετσετες στους 60 βαθμους βαζω 70ml αντι για 80. Το ζεστο νερο βοηθαει το πλυσιμο. Γενικα τα ρουχα τα βαζω στους 40. Εκτος απο πετσετες και εσωρουχα που τα βαζω στους 60 βαθμους.

Οι σκονες του σκιπ ειναι πλεον πιο συμπυκνωμενες απο παλια. Παλια με σκιπ αντι για 80ml εβαζα 100. Αλλα η αληθεια ειναι οτι δε παιρνω συνεχεια το ιδιο απορρυπαντικο αλλα οτι υπαρχει σε προσφορα και καθε φορα αναγκαζομαι να πειραματιζομαι, αλλα καθε κουτι με παει πολλους μηνες. Γενικα βαζω λιγο λιγοτερο απο την συνιστωμενη.

* Ο τεχνικος σου ειπε 45ml για σκονη και ενα καπακι για υγρο , αλλα το υγρο που βαζεις ειναι το συμπυκνωμενο? Γιατι αν ειναι τοτε σκεψου οτι ενα καπακι συμπυκνωμενο αντιστοιχει περιπου σε μια δοση σκονης. Οποτε οταν βαζεις υγρο, στην ουσια βαζεις περισσοτερο απο 45ml σκονης. Θα πρεπε λογικα να βαζεις μισο καπακι, με την λογικη του τεχνικου.

καλημέρα! σχετικά με τις συνιστώμενες δόσεις, μου΄είπε ότι οι εταιρίες τις βάζουν για να ξοδεύουμε πολύ απορρυπαντικό'! του έδειξα τις συσκευασίες δλδ γιατί με έκραξε. Να διευκρινίσω ότι μου εξήγησε οτι τα 'νέας γεννιάς' πλυντήρια σαν το δικό μου δεν απαιτούν πολύ απορρυπαντικό. 'χτυπάνε' τα ρούχα με τέτοιο τρόπο που καθαρίζουν εύκολα, σε χαμηλές θερμοκρασίες και με οικολογικό τρόπο.

Αποσκληρυντικό βάζω μόνο φορά το μήνα περίπου. Σκόνη χρησιμοποιώ αριελ και υγρό πάλι αριελ, όχι συμπηκνωμένο. μετά από πολλούς πειραματισμούς κατέληξα σε αυτά και δεν τα αλλάζω. περιμένω καμιά προσφορά, έχω και κουπόνια που μου στέλνουν και όλα καλά. Εγώ δεν χρησιμοποιώ υψηλές θερμοκρασίες, τα λυπάμαι τα ρουχαλάκια! μόνο 30 και 40 εκτός από τίποτα πατάκια κλπ. στους 60.

Α! και κάτι άλλο: πιστεύω ότι τα πλυντήρια που πλένουν 7-8 κιλά πλένουν καλύτερα, το μικρό το παραγεμίζουμε συνήθως και δεν τα ξεπλένει καλά

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχεις δικιο. Τα μεγαλα πλυντηρια ειναι καλυτερα και επειδη χωρανε και πολλα ρουχα με μια πλυση τελιωνεις. Ενω εγω που εχω 5κιλο βαζω δυο πλυντηρια για τα ιδια ρουχα και ξοδευω περισσοτερο ρευμα και νερο και χρονο. Τωρα για τα 45ml μου φαινεται υπερβολικα λιγο αλλα αφου εσυ νιωθεις οτι πλενονται τα ρουχα, καλα κανεις:wink:. Εγω τοσο βαζω για να πλυνω πολυ λιγα ρουχα. Το μισο πεντακιλο πλυντηριο. Το επομενο κουτι που εχω στο ραφι ειναι αριελ. Μολις μου τελιωσει το σκιπ θα το δοκιμασω. Το πηρα και εγω με εκπτωση και κουπονι και βγηκε φτηνα ;)

Αλλα να σας πω δε καταλαβαινω διαφορα στο πλυσιμο οποια μαρκα και να παρω. Ολα το ιδιο πλενουν ακομη και τα φτηνα νομιζω. Παλια επαιρνα εσεξ . Ηταν το μονο που συμφερε οικονομικα και εκεινο μια χαρα επλενε νομιζω. Τα ρουχα μου ειναι ολα χρωματιστα και δε καταλαβαινω και πολλα για το αν πλυθηκαν καλα η οχι.

Τα εσωρουχα τα βαζεις και αυτα στους 40?

Link to comment
Share on other sites

Τα ρουχα τα βαζετε να πλυθουν απο την κανονικη πλευρα η τα γυρνατε αναποδα :?: Διαβασα καπου οτι πρεπει ολα να τα γυρναμε αναποδα για να μην καταστρεφονται και τωρα τελευταια ετσι κανω. Αλλα παρατηρησα οτι καποιοι λεκεδες δεν φευγουν ετσι. Πχ σαπουναδα απο οδοντοκρεμα. Και τελικα δε ξερω αν αξιζει να το κανω αυτο αν ειναι να μην πλενονται καλα.

*Ξερει κανεις αν το σιδερωμα χαλαει τα χρωματα των ρουχων και αν ειναι καλυτερα να τα σιδερωνουμε αναποδα?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, και τα εσώρουχα στους 40 τα πλενω.

Τα γυρίζω ανάποδα τα ρούχα στο πλύσιμο, ιδίως τα σκούρα , για να μην ξεβαψουν και μετέπειτα στο άπλωμα. Αλλά αν είναι κανένα λεκιασμενο, πχ του παιδιού, δεν το γυρίζω

Link to comment
Share on other sites

Ναι, και τα εσώρουχα στους 40 τα πλενω.

Τα γυρίζω ανάποδα τα ρούχα στο πλύσιμο, ιδίως τα σκούρα , για να μην ξεβαψουν και μετέπειτα στο άπλωμα. Αλλά αν είναι κανένα λεκιασμενο, πχ του παιδιού, δεν το γυρίζω

 

Μου φαινεται λιγο εσωρουχα στους 40. Εχουν πολλα μικροβια. Εγω τα βαζω στους 60 βαθμους (ενω παλια τα βαζα στους 90) και προχθες παρατηρησα κατι, (αν θες διαβασε το θεμα που ανοιξα για τις θερμοκρασιες πλυσης), και επαθα πλακα. Σε καθαρο εσωρουχο, ενας λεκες, μυριζε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα ρουχα τα βαζετε να πλυθουν απο την κανονικη πλευρα η τα γυρνατε αναποδα :?: Διαβασα καπου οτι πρεπει ολα να τα γυρναμε αναποδα για να μην καταστρεφονται και τωρα τελευταια ετσι κανω. Αλλα παρατηρησα οτι καποιοι λεκεδες δεν φευγουν ετσι. Πχ σαπουναδα απο οδοντοκρεμα. Και τελικα δε ξερω αν αξιζει να το κανω αυτο αν ειναι να μην πλενονται καλα.

*Ξερει κανεις αν το σιδερωμα χαλαει τα χρωματα των ρουχων και αν ειναι καλυτερα να τα σιδερωνουμε αναποδα?

Καλησπέρα! Ναι απ'ότι ξέρω τα χρώματα ξεθωριάζουν και με το σιδέρωμα, γι'αυτό κι εγώ πάντα τα σιδερώνω από την ανάποδη μεριά.

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ!!ΜΕΡΕΣ ΕΙΧΑ ΝΑ ΓΡΑΨΩ!ΛΟΙΠΟΝ ΟΤΑΝ ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΡΟΥΧΑ ΕΧΟΥΝ ΕΝΑ ΚΑΡΤΕΛΑΚΙ ΜΕ ΑΝΑΛΥΤΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΠΛΥΣΙΜΟ ΣΙΔΕΡΩΜΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΑΠΛΑ ΤΟ ΠΕΤΑΝΕ.ΜΕΣΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΕΝΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΑΠΟΔΗ ΚΑΙ ΤΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΣΙΔΕΡΩΜΑΤΟΣ.ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΜΕ ΠΙΣΤΑ!!!

whitemusk ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΤΥΧΕ ΜΕ ΤΟΝ ΛΕΚΕ ΜΑΛΛΟΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΛΥΘΗΚΕ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΗΘΕΛΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΟΕΡΓΑΣΙΑ Η ΠΡΟΠΛΥΣΗ.Η ΑΠΛΑ ΟΤΙ ΤΟ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΤΑ ΠΑΙΖΕΙ....

sofouli ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΞΕΘΩΡΙΑΖΟΥΝ ΣΤΟ ΣΙΔΕΡΟ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΠΟΥ ΠΑΕΙ?ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΚΑΤΙ ΑΝ ΚΑΙ ΣΠΑΝΙΑ ΣΙΔΕΡΩΝΑ ΤΩΡΑ ΤΟΝ ΧΕΙΜΩΝΑ.

Link to comment
Share on other sites

Kοριτσια να ρωτησω κατι και εγω?

Εμενα το πλυντηριο μου εχει τα προγραμματα κανονικα και επιλεγεις αν θες με προπλυση η οχι...Ποιο ειναι το σωστο?Να πλενουμε με προπλυση η οχι?

 

Εγω επιλεγω προπλυση μονο στου μωρου μου διοτι εχω την εντυπωση πως πλενονται καλυτερα...επισης τα ρουχα του μωρου μηπως μπορω να τα βαζω και στο γρηγορο προγραμμα που εχει το πληντυριο??

**ANGEL**:lol:MLUSp3.png

Link to comment
Share on other sites

Με προπλυση βαζεις συνηθως τα πολυ λερωμενα ρουχα. Εγω πχ βαζω μονο τα εσωρουχα γιατι θελω να γινει ενα ξεβγαλμα πρωτα να φυγουν οι πολλες βρωμιες και μετα να πλυθουν κανονικα χωρις το νερο να ειναι φορτωμενο με υπερβολικη βρωμια. Εμενα το πλυντηριο μου δεν εχει προγραμμα προπλυσης σε ολα τα προγραμματα, παρα μονο στους 60 βαθμους. Αλλα και να ειχε δε νομιζω οτι θα το χρησιμοποιουσα σε χαμηλοτερς θερμοκρασιες γιατι πχ τα ρουχα που βαζω στους 40 δεν ειναι και τοσο λερωμενα για να χρειαζονται προπλυση. Αν εσυ το κανεις σε καθε προγραμμα, αδικα σπαταλας νερο και ενεργεια.

Τα ρουχα του μωρου ειναι ρουχαλακια που μαλλον τα πλενεις πολυ συχνα και νομιζω οτι και στο γρηγορο προγραμμα θα ειναι μια χαρα και δε χρειαζεται προπλυση.Εξαλλου μωρο ειναι, τι βρωμια να εχει πια.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!whitemusk ΕΜΕΝΑ ΤΟ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΠΡΟΠΛΥΣΗ!!!!!ΒΑΣΙΚΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΩ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΨΑΞΑ. ΚΑΙ ΤΟ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΟ ΚΥΡΙΟ ΣΠΙΤΙ ΣΤΟ ΠΑΤΡΙΚΟ ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 60ΠΡΟΠΛΥΣΗ ΚΑΝΕΙ ΠΡΟΠΛΥΣΗ ΕΝΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΑΠΟΘΗΚΗ ΚΑΝΕΙ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ.

ΤΟ ΓΡΗΓΟΡΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΦΡΕΣΚΑΡΕΙΣ ΤΑ ΡΟΥΧΑ ΣΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΓΙΑ ΤΑ ΒΡΕΦΙΚΑ ΡΟΥΧΑ.ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΣΑΣ ΠΟΣΑ ΞΕΒΓΑΛΜΑΤΑ ΚΑΝΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ? ΕΜΕΝΑ ΜΟΝΟ 2 ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΡΚΟΥΝ.

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου πλυντήριο έχει εξτρά κουμπί για την πρόπλυση, στο παλιότερο έπρεπε να διαλέξω το πρώτο πρόγραμμα είναι ανάλογα την συσκευή. Το σύντομο 20λεπτο πρόγραμμα το βάζω πολύ σπάνια, για καθαρά ρούχα που απλά είναι σκονισμένα ή θέλουν ένα πλύσιμο για να σιδερωθούν πιο εύκολα.

Μαλακτικό χρησιμοποιώ μόνο soupline, όλα τα άλλα με πειράζουν.

Link to comment
Share on other sites

ουτε εγω την χρησιμοποιω την προπλυση αν και την δινει επιλογη μονο στους 60 βαθμους του κυριου προγραμματος..

παντως το ξεβγαλμα 2 φορες με υγρο απορρυπαντικο αρκει.

Link to comment
Share on other sites

Με προπλυση βαζεις συνηθως τα πολυ λερωμενα ρουχα. Εγω πχ βαζω μονο τα εσωρουχα γιατι θελω να γινει ενα ξεβγαλμα πρωτα να φυγουν οι πολλες βρωμιες και μετα να πλυθουν κανονικα χωρις το νερο να ειναι φορτωμενο με υπερβολικη βρωμια. Εμενα το πλυντηριο μου δεν εχει προγραμμα προπλυσης σε ολα τα προγραμματα, παρα μονο στους 60 βαθμους. Αλλα και να ειχε δε νομιζω οτι θα το χρησιμοποιουσα σε χαμηλοτερς θερμοκρασιες γιατι πχ τα ρουχα που βαζω στους 40 δεν ειναι και τοσο λερωμενα για να χρειαζονται προπλυση. Αν εσυ το κανεις σε καθε προγραμμα, αδικα σπαταλας νερο και ενεργεια.

Τα ρουχα του μωρου ειναι ρουχαλακια που μαλλον τα πλενεις πολυ συχνα και νομιζω οτι και στο γρηγορο προγραμμα θα ειναι μια χαρα και δε χρειαζεται προπλυση.Εξαλλου μωρο ειναι, τι βρωμια να εχει πια.

 

Στους 60 όμως δεν χαλαρώνουν τα λάστιχα από τα εσώρουχα?:confused: Εμένα μου εχει συμβεί και σκέφτομαι να τα πλένω στους 50 μηπως δεν ταλαιπωρούνται τόσο.

Link to comment
Share on other sites

Παλια τα εβαζα στους 90 τα εσωρουχα και πραγματι τα λαστιχα καταστρεφονταν! Η μαμα μου μια ζωη στους 90 τα εβαζε και ετσι εκανα και εγω. Ελεγε οτι ηθελε να βραζουν για να ναι ησυχη και ας χαλανε τα λαστιχα.(Βεβαια στο πατρικο μου, ολοι ειχαμε μονο λευκα εσωρουχα ).Θεωρω οτι ειναι η πιο σωστη θερμοκρασια για τα εσωρουχα λογω του υψηλου μικροβιακου φορτιου. Αλλα επειδη δε θελω να τα καταστρεφω τα λαστιχα τα βαζω πλεον στους 60 αν και δε νιωθω ιδιαιτερα ησυχη οσο αφορα τα μικροβια !! Τωρα τα χρωματα που βαζω ειναι και λευκα και χρωματιστα, αλλα δε με νοιαζει που απο την θερμοκρασια ξεβαφουν, σκασιλα μου αν ξεβαψουν. Βαζω και χρωμοπαγιδα. Πιο πολυ τα λαστιχα σκεφτομαι. Αλλα στους 40 με τιποτα δε τα πλενω! Δε θα θελω να τα φορεσω. Ασε που στους 40 δε καθαριζουν. Στους 60 ενα καλο ποσοστο μικροβιων σκοτωνεται. Στους 40 οχι ουτε στους 50. Οσο υψηλοτερη η θερμοκρασια καλυτερα και ας χαλανε και λιγο.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!whitemusk ΕΜΕΝΑ ΤΟ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΠΡΟΠΛΥΣΗ!!!!!ΒΑΣΙΚΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΩ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΨΑΞΑ. ΚΑΙ ΤΟ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΟ ΚΥΡΙΟ ΣΠΙΤΙ ΣΤΟ ΠΑΤΡΙΚΟ ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 60ΠΡΟΠΛΥΣΗ ΚΑΝΕΙ ΠΡΟΠΛΥΣΗ ΕΝΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΑΠΟΘΗΚΗ ΚΑΝΕΙ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ.

ΤΟ ΓΡΗΓΟΡΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΦΡΕΣΚΑΡΕΙΣ ΤΑ ΡΟΥΧΑ ΣΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΓΙΑ ΤΑ ΒΡΕΦΙΚΑ ΡΟΥΧΑ.ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΣΑΣ ΠΟΣΑ ΞΕΒΓΑΛΜΑΤΑ ΚΑΝΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ? ΕΜΕΝΑ ΜΟΝΟ 2 ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΡΚΟΥΝ.

 

Στο γρηγορο προγραμμα δε θα βαλεις πολλα ρουχα. Ειναι για λιγα, οποτε δυο ξεβγαλαματα αρκουν. Και το δικο μου δυο ξεβγαλματα κανει και στο γρηγορο και στο οικονομικο των 40 βαθμων. Βεβαια στο γρηγορο πλενει με κρυο νερο και η πλυση διαρκει πολυ λιγο και δε το χρησιμοποιω.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...