Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Να εκφράσω και μια άποψη ακόμα....

 

Γιατί το παιδί να βλέπει video-clips στον υπολογιστή ή την τηλεόραση;

 

Ας τα ακούει από cd ή ΜP3 και ας φτιάξετε μόνοι σας το video-clip..... Και ωραία θα περάσετε και το παιδί θα αναπτύξει τη φαντασία του!

 

Γενικά, όσο μπορείτε περιορίστε τις δραστηριότητες που περιορίζουν τη φαντασία του παιδιού και του δίνουν "έτοιμες" λύσεις.....

π.χ. μην του δίνετε "πρότυπες" εικόνες για να βάψει (αυτές που δείχνουν σπιτάκια με κόκκινη στέγη και κίτρινους τοίχους κλπ και πρέπει το παιδί στη διπαλνή σελίδα να χρωματίσει την ίδια εικόνα με τα ίδια χρώματα) ή μη του δείχνετε πώς να ζωγραφίσει (π.χ. ένα δέντρο δεν είναι ποτέ το ίδιο με κάποιο άλλο, γιατό θα πρέπει στη ζωγραφιά του παιδιού να είναι φουντωτό σαν παγωτό, πράσινο, με συγκεκριμένο καφέ κορμό;), διαβάστε του παραμύθια και μετά αφήστε το να κάνει μόνο του την εικονογράφηση ή να μεταμφιεστεί και να "παίξει" το παραμύθι.....ΦΑΝΤΑΣΙΑ!!!!!! λέξη κλειδί!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Και ευτυχώς τα παιδιά διαθέτους απίστευτη φαντασία!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμεις αυτα τα κανουμε δαχτυλομπογιες εργα τεχνης δικα του πλαστελινες φτιαχνουμε φωλιες με τεραστια μαξιλαρια και παιζουμε κανουμε πολλα και διαφορα ολη την ημερα μαγειρευει που εχει παθος και φορτωνει με μπουλντοζες φορτηγα μακαρονια για χαλικια και κανελες για κορμους και αλλα πολλα αλλα το δεκαλεπτακι του να δει μπουλντοζες στον υπολογιστη το θελει ασχετως με τις φουλ δραστηριοτητες παιχνιδια κρυφτα και αλλα που κανουμε.

Βιβλια διαβαζουμε πολλα γενικα ειναι γεματος απο διαφορα αλλα θελει να βλεπει δεινοσαυρους και μπουλντοζες πριν κοιμηθει και το πρωι με το γαλα του λιγο ευτυχως.

Με την μουσικη θελει να χορεψει λιγο παιζουμε και μουσικες καρεκλες αλλα γενικα με την μουσικη στο τελος καταληγει να χοροπηδα στους καναπεδες μιας και εχει θεμα και με τα χοροπηδητα γενικως.

Link to comment
Share on other sites

[quote=MarcoPolo;2319040 αλλα το δεκαλεπτακι του να δει μπουλντοζες στον υπολογιστη το θελει ασχετως με τις φουλ δραστηριοτητες παιχνιδια κρυφτα και αλλα που κανουμε.

:P Μα σαν να περιγραφεις τον γιο μου! Ολα καλα και δημιουργικά και τα σχετικα, αλλα το δεκαλεπτακι της μπουλντόζας στανταρ!:)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
ΠΡΙΝ παω να διαβασω οποιαδηποτε απαντηση να πω οτι και εμενα βλεπει youtube και μουσικη, μαλιστα δουλευει ποντικι και οθονη τελειως μονη της (3χρ) και διαλεγει οτι της αρεσει στο ματι (με δικη μου επιβλεψη). Απλα η δικια μου δεν καθετε. Δλδ θα βαλει μουσικη, θα την διαλεξει μονη της και μετα θα κατεβει και θα παει στον διαδρομο να χορεψει. Δλδ, δεν μπορω να την απασχολησω με ιντερνετ περαν των 10 λεπτων. Ειναι ομως ετσι η ριξια της μαλλον. Ουτε σε ντβιντι καθετε. Σπανια να καταφερει να δει πανω απο 20 λεπτα σερι....μετα σηκωνετε. Η δικια μου αυτοαπασχολειτε και με απασχολει και εμενα. Κανει ολες τις δουλειες του σπιτιου μαζι μου εκτος απο σιδερο, και παιζει ΟΛΗ μερα με τις κουκλες της. Παιζει θεατρικα δικα της και παραμυθια που διαβασαμε με τα δικα της κουκλακια. Την παει ΟΛΗ μερα αυτο.....προτιμαει αυτο να παιζουμε παρα να ειναι ιντερνετ ή τηλεοραση. Αφου πολλες φορες εχω μπαφιασει και της λεω θες να δουμε ντιβιντι? Και μου λεει οχι θα παιξουμε τωρα.....:P Εκτος αυτου ασχολουμαστε με ζωγραφικη απο δαχτυλομπογιες και στιλο μεχρι τεμπερες και μαρκαδορους, πλαστελινες, ζυμαράκια, παζλ......και φυσικα ΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΤΗΣ.....εννοειτε.....'μπορει ο Νεμο να πει στον Μαρλιν μπαμπα οχι θα με φαει το μπαρακουντα?'.........ισως και 400 φορες μεσα στην μερα......

 

ΥΓ: οσο για το ποσο ειναι σωστο να μενουν μπροστα σε ιντερνετ και τβ δεν ξερω. Εγω δεν θελω να την αφηνω πανω απο 1 ωρα την μερα, αλλα ετσι και αλλιως ποτε δεν καθετε.....

 

 

τα ιδια κι εμεις, μονο στο καρεκλακι του φαγητου καθετε πανω απο 5 λεπτα κι αυτο γιατι μια φορα ειχε πεσει και τωρα φοβαται. την υπολοιπη μερα ενω θελει η τηλεοραση να παιζει οποιο ντιβιντι βαζει αυτη, σηκωνεται και χορευει, δεν κοιταει σχεδον καθολου, ζωγραφιζει μαζι μου με τα πινελα μου, λεμε παραμυθια, ανεβαινει στις καρεκλες και πλενει πιατα πλαθει κουλουρακια με ζυμαρι, οταν εχει καλο καιρο παιζουμε εξω στην αυλη, τραγουδαει, λεει απ εξω πααρμυθια αλλα και οτιδηποτε ακουει στην τηλεοραση πχ τον "ομορφαντρα" και την "τασουλα" αλλα και δικες της ιστοριες, λεει την αλφαβητα σχεδον ολοκληρη με λιγα λαθη(σαν τραγουδακι, ελαχιστα γραμματα αναγνωριζει), μετραει ως το 20, παιρνει τη σκουπα και κανει οτι σκουπιζει κι αν την αφησω λιγο μονη για να κανω δουλειες οπως σιδερο ή μαγειρεμα ή ν αναψω το τζακι ή θα κανει ζημια ή θα τσακωθει με το μωρο(ξυπνησαν οι σκλαβοι, καθε φορα που παει να τον δαγκωσει ή να του παρει τα παιχνιδια βαζει μπρος την αμυνα και μαλλιοτραβιουνται, κι εγω κανω το διαιτητη).

κολλημα ειχε πριν ενα χρονο για λιγο καιρο με το youtube αλλα μας χαλασε το λαπτοπ απο αστραπη και αυτος ο υπολογιστης ειναι πολυ παλιος και δνε τα σηκωνει. εκλαιγε βεβαια αλλα της περασε. τα κινητα εννοειτε τα παιζει στα δαχτυλα και παιρνει μονη της τηλεφωνο τη γιαγια της (τη μανα μου συνηθως την εχω στις τελευταιες κλησης και μαλλον γνωριζει τα γραμματα), και τον υπολογιστη τον ανοιγει αλλα δεν μπορει να κανει πολλα, μονο την πασιετζα ανοιγει.

και στον παιδικο που πηγαινε δεν καθοταν σ ενα σημειο ολο ηθελε να κανει κατι, ευτυχως δεν πειραζε τα αλλα παιδια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνώ και διαφωνώ με διάφορα από αυτά που είπατε βρε κορίτσια....αλλά στην εποχή που ζούμε υπάρχει περίπτωση να μην μάθει το παιδί μας να χειρίζεται άριστα τον υπολογιστή, καλύτερα και από εμάς ενδεχομένως; Γιάτι πρέπει να το μάθει τώρα στην ηλικία των 3 χρονών;

Ειλικρινά δε βρίσκω τον λόγο να το μάθει τώρα...

 

ξερω κοριτσακι 7 χρονων που μονο προγραμματα δεν εχει φτιαξει, γραφει πιο γρηγορα απο μενα, κατεβαζει προγραμματα, χειριζεται πολλες εφαρμογες κια εχει λογαρισμο και μπαινει μονη της σε σαιτ με παιχνιδια, βεβαια το κοριτσακι μεγαλωσε με τα ξαδερφια της που ειναι στη δικη μου ηλικια και ολη μερα ηταν στον υπολογιστη, οι γονεις της ειδικα η μανα της που δε δουλευει ειναι στη κοσμαρα τους. εχουν κι αλλο μωρο κι αυτο το φορτωσαν στ ανιψια τους.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...