Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σας Αρέσει το πλέξιμο, ράψιμο,κέντημα.....


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 415
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αν το έχεις το θέλω και εγώ και αν μπορείς να μας δώσεις και κάποιες οδηγίες όπως τί ύφασμα έχεις επιλέξει,πόσο κενό αφήνεις από την αρχή γιατί από ότι καταλαβαίνω είναι μετρητό και δεν γνωρίζω τουλάχιστον εγώ και πολλά πράγματα και θα ήθελα πολύ να μάθω.

Ευχαριστώ και πάντα να έχεις υπομονή και θέληση να κεντάς τόσο ωραία πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μόλις σας ανακάλυψα!

Με ενδιαφέρει πολύ να παρακολουθήσω μαθήματα για πλέξιμο.

Ξέρεις κάποια κάτι για αυτό;

 

Κάποιο μέρος όπου να πουλάνε έστω βιβλία για πλέξιμο;

 

Να'στε καλά.

Ε.

4RMtp3.png
Link to comment
Share on other sites

νουφαρο είναι υπέροχα σουπερ όσα έχεις φτιάξει:D:D:D ξετρελάθηκα και τα χαζεύω.μακάρι να είχα τον χρόνο να φτιάξω κι εγώ.όταν ημουν μικρή κάθε καλοκαίρι,όταν κλείναν τα σχολεία κεντούσα και κατι.τώρα πια όχι,αλλά πάντα ζηλεύω οταν βλέπω τόσο όμορφα χειροποίητα κεντήματα.

μπράβο σου κοπελιά !!!!

ποιό περιοδικό προτιμάς για να παίρνεις σχέδια?ίσως με πιάσει προκοπή ξανά

lMVOp3.png

 

HcIWp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας, ασχολουμε και εγω με το πλεξιμο κεντημα κλπ και πραγματικα τα εργα της κοπελας ειναι υπεροχα! οποια ενδιαφερεται μπορει να βρει σχεδια στο περιοδικο αλεξια (νομιζω καθε τριμηνο κυκλοφορει) υπαρχει και το "εκεινη" αλλα τετοια γεματα με σταυροβελονια σπανια βαζει. Οσο για το πλεξιμο υπαρχει ενα αρκετα καλο βιβλιο που εξηγει με εικονες "η εγκυκλοπαιδεια του πλεξιματος" εκδοσεις ιων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια μόλις σας ανακάλυψα!

Με ενδιαφέρει πολύ να παρακολουθήσω μαθήματα για πλέξιμο.

Ξέρεις κάποια κάτι για αυτό;

 

Κάποιο μέρος όπου να πουλάνε έστω βιβλία για πλέξιμο;

 

Να'στε καλά.

Ε.

καλησπερα!εγω επαθα περισυ ψυχωση με το πλεξιμο,με βελονες και βελονακι.

ξεκινησα με το ιντερνετ το οποιο εχει πολυ αναλυτικα βιντεακια αλλα μονο για τα βασικα.στις βελονες πχ περα απο το πως να ριχνω τις θηλιες και να κανω καλη και αναποδη πλεξη δεν καταφερα να μαθω κατι παραπανω.η γιαγια ηταν λιγο πιο διαφωτιστικη αλλα τα κανει πολυ γρηγορα για να την παρακολουθησω στο 100%.βιβλια εχω ακουσει οτι υπαρχουν πολλα κ σκεφτομαι κι εγω να το ψαξω λιγακι το θεμα.

οποτε καποια απο μας βρισκει κατι καλο μπορει να το ανεβαζει εδω και να ενημερωνομαστε και οι υπολοιπες.

tt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο τόπικ! Μόλις το ανακάλυψα!

Εγώ έμαθα να πλέκω πριν απο μερικούς μήνες με βελονάκι και τώρα φτιάχνω καπελάκια για την μπουμπού μου. Δεν το συζητάμε, κάθε φορά που βγαίνουμε βόλτα και φοράμε τα καπελάκια μας, γίνεται χαμός!!!!!!

Εμένα όμως δεν με ενδιαφέρουν και τόσο τα πετσετάκια και σεμέν. Απο αυτά φτιάχνει η πεθερά μου. Βασικά παίρνουν και πολύ χρόνο, ενώ τα καπελάκια τσάκα-τσάκα!

Ήθελα να σας ρωτήσω εάν έχει ψωνήσει καμιά σας κλωστές απο το Ίντερνετ. Είτε απο ελληνικό σάιτ είτε απο ξένο. Προσπαθώ να βρω κάποιες κλωστές αυτή την περίοδο, αλλά δεν μου είναι καθόλου εύκολο να κατέβω στην Θεσσαλονίκη.....

Έκανα μια ονλάιν έρευνα, αλλά ή δεν στέλνουν στην Ελλάδα ή είναι πολυ ακριβά τα σάιτ που βρίσκω...

 

Επίσης, έω να δοκιμάσω να φτιάξω πλεκτά παιχνιδάκια....

KVQKp3.png5gpbp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

εγω τωρα ειπα να μαθω να πλεκω να κανω μια κουβερτουλα στον μπεμπη που περιμενουμε αλλα ειμαι ανεπιδεκτη μαθησεως!μου φαινεται οτι δεν πιανω καλα τις βελονες, οι ακρες δεν ειναι καλες, βεβαια εμαθα την καλη και αναποδη (μονο αυτο) αλλα μου φαινεται πολυ δυσκολο.επισης, για κουβερτα απορω που θα χωρεσει στη βελονα...θελω να κανω βεβαια μια μικρη για το πορτ μπεμπε αλλα και παλι πως θα γινει;

εχει κανει καμια κουβερτουλα;

τα σκουφακια ειναι ωραια ιδεα αλλα βεβαια δεν εχω ιδεα πως γινονται, βελονακι παλια εκανα αλλα δεν θυμαμαι καθολου, αν εχετε κανενα βιντεακι στο youtube βαλτε το Link

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα. Εγω εχω φτιαξει μονη μου κουνουπιερα για το κρεββατι τις μπεμπας αλλα και για το λικνο.Βγηκαν πολυ πιο ομορφες απο τις αγοραστες. Τωρα φτιαχνω και την προικα για το κρεββατακι. Επισης της επλεξα τερλικια και σκουφακι.Μου αρεσει γενικοτερα το πλεξιμο το κεντημα,ραψιμο και ολα τα σχετικα.Το πλεξιμο το εμαθα απο τη γιαγια τσιγκελακι και βελονες, το ραψιμο και το κεντημα απο τη μαμα και αυτα σε ηλικια των 12 13, τωρα ειμαι 30.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κορίτσια!

 

Μετά από προτροπή της marag βρήκα το τόπικ!

 

Καταπληκτικές οι δουλειές σας!

 

Κι εγώ πλέκω και κεντάω από πρώτη δημοτικού σχεδόν(βελονάκι και πλέξιμο με βελόνες μου έμαθε η γιαγιά μου, καλή της ώρα). Το άθλημα το είχα ξεχάσει από την γέννα του πρώτου μου παιδιού, τότε είχα κεντήσει πολλά σεντονάκια και πάνες αγκαλιάς. Τώρα, ούσα έγκυος στο 3ο παιδάκι μου, αγοράκι, μου ξαναήρθε η όρεξη και άρχισα το κέντημα και πάλι!

 

Θα προσπαθήσω να ποστάρω λίγες φωτό από την δουλειά μου....

 

Marag, πολύ ωραίες οι σαλιαρίτσες!!!

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα,

εγω τωρα ειπα να μαθω να πλεκω να κανω μια κουβερτουλα στον μπεμπη που περιμενουμε αλλα ειμαι ανεπιδεκτη μαθησεως!μου φαινεται οτι δεν πιανω καλα τις βελονες, οι ακρες δεν ειναι καλες, βεβαια εμαθα την καλη και αναποδη (μονο αυτο) αλλα μου φαινεται πολυ δυσκολο.επισης, για κουβερτα απορω που θα χωρεσει στη βελονα...θελω να κανω βεβαια μια μικρη για το πορτ μπεμπε αλλα και παλι πως θα γινει;

εχει κανει καμια κουβερτουλα;

τα σκουφακια ειναι ωραια ιδεα αλλα βεβαια δεν εχω ιδεα πως γινονται, βελονακι παλια εκανα αλλα δεν θυμαμαι καθολου, αν εχετε κανενα βιντεακι στο youtube βαλτε το Link

δεν ξέρω κι εγώ πολλά,2 κασκόλ έχω φτιάξει και μια κουβέρτα για καρότσι, δεν πρέπει να σφίγγεις πολύ το νήμα στις βελόνες για να μπορείς να το δουλέψεις...

όταν έφτιαξα τη κουβέρτα τη στρίμωξα στις βελόνες...και σιγά σιγά την έφτιαξα.

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

vasdeli θεικα!ιδιως αυτο με τον winnie τελειο!μπραβο σου, καλα που να σε πιασει κανεις;;;

εγω με την κουβερτα δειτε τι εκανα...επειδη δεν ξερω να μετραω απο κομπους κτλ, γεμισα ολη την βελονα, καλα η πρωτη γραμμη τι να πω, ατελειωτη μου φανηκε, να μη σας τα πολυλογω, ξεκινησα με ζαχαρι, 4 εκατοστα και συνεχισα με γαλαζιο και θα το τελειωσω με ζαχαρι, πολυ ωραιο γινεται, το πηρα το κολαι αλλα τι ανακαλυψα μετα απο λιγο που ειναι βαρυ και ασηκωτο και ισα ισα χωραει...αυτο γινεται περιπου 90 ποντους!!!οσο ηθελα για να κανω υψος και οχι φαρδος...επειδη ειναι για πορτ μπεμπε υπολογιζα (λεμε τωρα) να το κανω 50 ποντους και να πλεξω 80 περιπου...τωρα τι να κανω, θα το κανω αναποδα...ελπιζω να ειναι οκ!απο κατω σκεφτομαι να βαλω επενδυση μια πανα βαμβακερι γαλαζια ή ενα λεπτο πικεδακι υφασμα παλι γαλαζιο και να το δεσω με την κουβερτα με γαλαζια φασουλα με μικρη δαντελα στις πλαινες και κατω ακρες...δεν ξερω αν με πιανετε.οποιαδηποτε ιδεα ή προταση ευπροσδεκτη

τη καθε σειρα την κανω 15 λεπτα με το ρολοι, αν τα καταφερω θα την κανω τετραγωνη αλλα δε το βλεπω να προλαβαινω!!!!

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ κορίτσια....

 

Sunset, δεν ξέρω γιατί δεν μπορείς να τα δεις...είσαι στο parentscafe; Οι φωτό είναι ανεβασμένες από το εκεί άλμπουμ μου, ίσως αυτό να παίζει κάποιο ρόλο....κάτι άλλο δεν μπορώ να σκεφτώ...

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην να ευχαριστησω την Coraline που μολις της ζητησα τα βιβλια μου εστειλε αμεσως email..............ευχαριστωωωωωωωωωωωωωωω!!!!!!!!1

 

λοιπον βρηκα αυτο το site http://verypink.com/

για οσους θελουν τωρα να μαθουν να πλεκουν

η γυναικα ειναι πολυ καλη και εξηγει καλα

Link to comment
Share on other sites

μπορει κανεις να μου πει πως κανουμε το λαστιχο στα σκουφακια- πουλοβερ κτλ με πλεξιμο;

επισης ξερει καμια αν εχω βελονες πχ νο6 και θελω να πλεξω 20 εκατοστα ποσους ποντους να κανω;

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

πόσο μου αρέσει αυτό το θεματάκι βρε κορίτσια .. σας δείχνω κι εγώ τα σχέδιά μου

αυτό είναι το πρώτο μου .. κανονικά είναι σελιδοδείκτης αλλά εγώ το έκανα καδράκι :P

th_scotish_piper.jpg

 

αυτό είναι κίτ που ήρθε μαζί με την κορνίζα

th_fluffy.jpg

 

 

αυτά είναι για τα ονόματα των παιδιών μου

th_names.jpg

 

διάφορα

th_ducks.jpg

 

th_sleepy_bear.jpg

 

με αυτό παιδεύομαι τώρα .. είναι κέλτικοι άγγελοι για καλοτυχία .. έχει χάντρες πολλά χρώματα και όταν θα τελειώσει θα είναι πάρα πολύ όμορφο !!

th_angels.jpg

 

έχω και άλλα που έχω τελειώσει αλλά κάπου τα έχω βάλει και δε θυμάμαι .. :(

όταν τα βρώ θα σας τα δείξω και αυτά :)

Θεοδώρα : 31/03/2006 , Νικόλας : 25/11/2008

All I ever wanted..All I ever needed is here in my arms!!

 

Thank you Roger Waters for bringing this AMAZING show in Greece .. Ευχαριστούμε !!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην να ευχαριστησω την Coraline που μολις της ζητησα τα βιβλια μου εστειλε αμεσως email..............ευχαριστωωωωωωωωωωωωωωω!!!!!!!!1

 

λοιπον βρηκα αυτο το site http://verypink.com/

για οσους θελουν τωρα να μαθουν να πλεκουν

η γυναικα ειναι πολυ καλη και εξηγει καλα

πολύ ωραίο σίτε,θα καθήσω να το δω με την ησυχία μου,μπας και μάθω και κάτι περισσότερο εκτός από τα κλασικό μονοκόματο "μακρινάρι"...:D

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

vasdeli θεικα!ιδιως αυτο με τον winnie τελειο!μπραβο σου, καλα που να σε πιασει κανεις;;;

εγω με την κουβερτα δειτε τι εκανα...επειδη δεν ξερω να μετραω απο κομπους κτλ, γεμισα ολη την βελονα, καλα η πρωτη γραμμη τι να πω, ατελειωτη μου φανηκε, να μη σας τα πολυλογω, ξεκινησα με ζαχαρι, 4 εκατοστα και συνεχισα με γαλαζιο και θα το τελειωσω με ζαχαρι, πολυ ωραιο γινεται, το πηρα το κολαι αλλα τι ανακαλυψα μετα απο λιγο που ειναι βαρυ και ασηκωτο και ισα ισα χωραει...αυτο γινεται περιπου 90 ποντους!!!οσο ηθελα για να κανω υψος και οχι φαρδος...επειδη ειναι για πορτ μπεμπε υπολογιζα (λεμε τωρα) να το κανω 50 ποντους και να πλεξω 80 περιπου...τωρα τι να κανω, θα το κανω αναποδα...ελπιζω να ειναι οκ!απο κατω σκεφτομαι να βαλω επενδυση μια πανα βαμβακερι γαλαζια ή ενα λεπτο πικεδακι υφασμα παλι γαλαζιο και να το δεσω με την κουβερτα με γαλαζια φασουλα με μικρη δαντελα στις πλαινες και κατω ακρες...δεν ξερω αν με πιανετε.οποιαδηποτε ιδεα ή προταση ευπροσδεκτη

τη καθε σειρα την κανω 15 λεπτα με το ρολοι, αν τα καταφερω θα την κανω τετραγωνη αλλα δε το βλεπω να προλαβαινω!!!!

έτσι κι εγώ ξεκίνησα,μια χαρά...αλλά θέλει πολύ χρόνο...γέννησα και δεν την είχα τελειώσει...

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...