Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μαρμελαδα δαμασκηνο


Abbie

Recommended Posts

Εχω μια δαμασκηνια στον κηπο και λεω να κανω μαρμελαδα. Εχω τις εξης δυο αποριες

1. για την αναλογια φρουτου - ζαχαρης ζυγιζουμε τα φρουτα πριν τα καθαρισουμε, δηλαδη με τα κουκουτσια?

2. προσθετετε νερο? βλεπω καποιες συνταγες λενε και νερο, αλλα φοβαμαι μηπως δεν πηξει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καθαρίζεις τα φρούτα και μετά τα ζυγίζεις...

Συνήθως στις μαρμελάδες οι αναλογία είναι ένα κιλό φρούτο με ένα κιλό ζάχαρη. Εξαρτάται πόσο γλυκά είναι τα φρούτα. Στην εγκυμοσύνη που είχα διαβήτη έφτιαξα με λίγη ζάχαρη. Η ζάχαρη εκτός από γλυκαντικό χρησιμοποιείτε και σαν συντηρητικό στις μαρμελάδες...

Νερό ρίχνουμε πολύ λίγο εως καθόλου. Σίγουρα Θα πήξει απλώς μπορεί να πάρει περισσότερο χρόνο

Link to comment
Share on other sites

akamatra ευχαριστω πολυ για την γρηγορη απαντηση. Την αναλογια για ενα κιλο φρουτα - ενα κιλο ζαχαρη την βρηκα στο ιντερνετ σε πολλες συνταγες, αλλα δεν διευκρινιζε πουθενα αν ηταν καθαρισμενα τα φρουτα. Και στα δαμασκηνα ειναι μεγαλα τα κουκουτσια, οποτε πιστευω θα κανει αρκετη διαφορα (και μπορει να μου βγει παραπανω η ζαχαρη οποτε να ειναι πολυ γλυκο)

Νερο να ριξω μισο φλιτζανακι? εχω περιπου 2 κιλα φρουτα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν τα ψιλοκόψεις από την αρχή, βάλε ένα ποτηρι νερό για να μαλακώσουν τα φρούτα βράζοντας.

Να την ξαφρίσεις καλά και όχι πολύ ανακάτεμα. Μόλις δεις ότι το νερό κοντεύει να εξατμισθει ανακάτευε γιατί κολλάει πολύ ευκολα.

Πρέπει να φύγω θα ξαναμπώ το βράδυ αν θέλεις κάτι...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!!!Ως κλασσικη μαμα μ αρεσει να φτιαχνω σπιτικες μαρμελαδες.Φετος ανακαλυψα ενα αλλο τροπο παρασκευης.Το βρασιμο αντι για την κατσαρολα το κανω στο φουρνο,σε βαθυ ταψι και χαμηλη φωτια(στην αρχη λιγο δυνατα να παρει βραση και στη συνεχεια στους 100 βαθμους).Δοκιμαστε το γιατι απλοποιει πολυ την παρασκευη και δενει πολυ καλα!!!Καλη επιτυχια.

Η ΩΡΑΙΟΤΕΡΗ ΛΕΞΗ...."ΜΑΜΑ"!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα. είχα ακούσει ότι μετά το ξάφρισμα μπορούμε να τη βάλουμε στο φούρνο αλλά δεν το έχω δοκιμάσει γιατί απλώς βαριέμαι. Θέλω να τελειώνω γρήγορα. μπορεί το αποτέλεσμα να είναι καλύτερο αλλά τώρα τελευταία με κουράζει η μαγειρική (Ποτέ δεν πιστευα ότι θα συμβεί αυτό)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα! καλη εγινε (αποτι ειδα τωρα το πρωι που την δοκιμασα) - mama2 ωραια ακουγεται η ιδεα σου, αλλα ετσι πως την ξαφριζεις?

 

 

 

Καλησπερα.Η διαδικασια ειναι ακριβως ιδια με της κατσαρολας.Οταν δεις οτι πρεπει να ξαφρισεις,βγαζεις τι ταψι απ το φουνο και ξαφριζεις.Αλλωστε η επιφανεια στο ταψι ειναι μεγαλη,με αναλογο ανοιγμα,αρα θα ξαφρισεις 1-2 φορες μονο.Επισης εγω δεν βαζω ποτε νερο και αν χρειαστει υγρο προσθετω το χυμο απο 4-5 πορτοκαλια.Ελπιζω να βοηθησα.

Η ΩΡΑΙΟΤΕΡΗ ΛΕΞΗ...."ΜΑΜΑ"!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...