Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΑ ΑΓΓΛΙΚΩΝ


madeleine

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 107
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ξαναγυρισα πισω και ειδα οτι η κορη σου δεν εκανε τα 2 νηπια επειδη τα ειχε κανει στο σχολειο...

Δωσε της χρονο να ενσωματωθει στο τμημα και εξηγησε της πως δεν χρειαζετε να απιρνει μονο 20.Κανε τη νια νιωσει οτι μπορει και ας κανει και κανα λαθος.Νομιζω ωπς η μαυριλα προερχετε απο τις απαιτησεις που η ιδια εχει απο τον εαυτο της.

Και κανε μια συζητηση με την καθηγητρια της γαι αν της θυμισεις οτι δεν εχει κανει νηπια .

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Ξερεις απο βιβλια..ειναι μ εναν εξωγηινο :D (αν ξερεις θεωρειτε καλο βιβλιο :roll: )

Ειμαι κι εγω καθηγητρια και η εμπειρια μου ειναι οτι ειναι απο τα πιο καλα βιβλία και εχει πολυ καλες αποδοσεις σε παιδια μικρά ειδικά οταν ειναι σε φροντιστηριο.

Για το βιβλιο λοιπον να εισαι ησυχη!

Link to comment
Share on other sites

manina είναι στην α΄κανονική. (όπως είχα πει έκανε 2 χρόνια στο σχολείο της)

 

vicky, σε ευχαριστώ. το σαββατοκύριακο καθήσαμε με η ρ ε μ ί α και διαβάσαμε. πήρα τα βιβλία του σχολείου και του φροντιστηρίου και σύγκρινα. διαπίστωσα πως -τελικά- τα ίδια θα κάνουν.

 

Όσο για αυτό που μου είπες: """"κανε μια συζητηση με την καθηγητρια της γαι αν της θυμισεις οτι δεν εχει κανει νηπια """"

 

Τί να της πω, αφού αυτή επέμενε να πάει α΄κανονική!!! (αφού είχε δει τα βιβλία σχολείου αλλά και την ίδια την μικρή )

 

Θα αφήσω να κυλήσει ο μήνας... να δούμε...πάντως βλεπω πως θέλει διάβασμα - διαβασμα και όλα καλά θα πάνε.

Link to comment
Share on other sites

Παντως κοριτσια μπερδευτηκα πιο πανω που απαντατε :D

 

 

 

Ξερεις απο βιβλια..ειναι μ εναν εξωγηινο :D (αν ξερεις θεωρειτε καλο βιβλιο :roll: )

Ειμαι κι εγω καθηγητρια και η εμπειρια μου ειναι οτι ειναι απο τα πιο καλα βιβλία και εχει πολυ καλες αποδοσεις σε παιδια μικρά ειδικά οταν ειναι σε φροντιστηριο.

Για το βιβλιο λοιπον να εισαι ησυχη!

 

Ευχαριστω....προς το παρων δεν εχουμε μπει στα βιβλια και μολις ολοκληρωσαμε την αλφαβητα..(a junior)

Τα παει πολυ χαλαρα κι αυτο μ αρεσει..εξαλλου η δικια μου ειναι δευτερα δημοτικου και στο τμημα της υπαρχουν 6 παιδακια..απ τα οποια τα 4 ειναι συμμαθητες και στο σχολειο :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 11 months later...
επειδη οι τιμες πανε με τη σεζον,δηλαδη 8 δοσεις εχουμε και λεμε

για λοουερ της ζητανε 8*110=880ε

για τριτη 8*75=600ε

τα ποσα ειναι πολυ λογικα

Ενδεικτικα θα σου πω οτι ο συλλογος εδω οριζει τη λοουερ γυρω στα 1300ε το 8μηνο...και για 10μελη τμηματα.

 

 

Kαλησπέρα, στα Ν.Φιλαδελφεια, ζητησαν απο το φροντiστηριο των παιδιών μου για a junior 55 euro και για B senior 100 euro + 40 euro την εγγραφή για κάθε παιδί.

Η εγγραφή είναι το "καπάρωμα" της θέσης ( ετσι μας είπαν) αλλά μετά το διόρθωσαν λέγοντας οτι είναι μέρος των διδάκτρων όλης της σχολικής χρονιάς.

 

Αυτο που κατάλαβα επιπλέον ειναι οτι κάθε χρονο το συγκεκριμένο φροντiστηριο ανεβάζει τα δίδακτρα 5 euro.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας !

Μπορεί καποιος να μου εξηγησει πόσες ταξεις πρέπει να κανει το παιδι για να φτασει στο Lower?

Και ακόμα ασ μου πει καποιος τι επιπεδο αγγλικων έχουν στο σχολειο στην Τρίτη Δημοτικού που ξεκινανε στο σχολειο απ΄ότι κατάλαβα?Γιατι αν περιμενει το παιδι να παει Τριτη Δημοτικού για να ακουσει τα Αγγλικά από το σχολείο τοτε πως και το άλλο παιδί μπορεί να γραφεται στην Α΄κανονική του φροντιστηρίου και να ειναι Τρίτη Δημοτικού και αυτό??Τελικά το Lower σε ποια ταξη σχολείου και με πόσα χρονια φροντιστηρίου πρέπει να το παρεί?

Ασ μας τα εξηγησει καποιος ειδικος παρακαλω.

 

Ευχαριστώ εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Θα σταθώ σε αυτό, γιατί για το πρώτο δεν είμαι και πολύ σίγουρη. Είναι βέβαια σίγουρα η πιο κοινή γλώσσα για εμπορικές συναλλαγές, αλλά η περισσότερο ομιλούμενη νομίζω είναι τα ισπανικά. Και πάλι όμως δεν είμαι σίγουρη.

 

Δεν ξέρω.. προβληματίζομαι (προκαταβολικά βέβαια)...αν θα πρέπει να αρχίσουν από τα αγγλικά...

QUOTE]

 

Η πρώτη γλώσσα σε αριθμό ομιλητών είναι τα κινέζικα, δεύτερη τα αγγλικά και τρίτη τα ισπανικά.

 

Πάντως τα αγγλικά είναι η πιο διαδεδομένη γλώσσα τόσο για τις εμπορικές συναλλαγές αλλά και εν γένει για τη συνεννόηση καθώς, καλώς ή κακώς, χρησιμοποιείται ως κοινή γλώσσα συνήθως.

 

Ίσως το καλύτερο είναι - έτσι όπως έχουν τα πράγματα στην Ελλάδα, τουλάχιστον - στη 2α δημοτικού να υπάρχει μια πρώτη επαφή με τα αγγλικά και να ξεκινάει το παιδί κανονικά στην 3η, ώστε να έχει πρώτα μια καλύτερη επαφή με την ελληνική γραφή και γραμματική.

 

Πάντως εγώ έχω μια άλλη απορία: Γιατί (μόνο) οι Έλληνες μαθητές κάνουν 8 χρόνια αγγλικά, αν και δεν αποδίδει κιόλας; Πιστεύω ότι στην Ελλάδα τα παιδιά κάνουν υπερβολικά πολλά χρόνια αγγλικά και ίσως δεν είναι έτοιμα λόγω ηλικίας γι' αυτό και δεν αποδίδει.

Το σχολιάζω και σε σύγκριση με άλλες χώρες στις οποίες τα παιδιά ξεκινούν στα 11-12, στα 16 πηγαίνουν και για 1-2 μήνες το καλοκαίρι στην Αγγλία και μετά μιλούν πολύ πολύ καλύτερα απ' ότι οι συνομήλικοί τους Έλληνες. Βέβαια, για κάποιες εθνικότητες, μπορεί να τους βοηθά κι η μητρική τους (π.χ. για τους Γερμανούς είναι ευκολότερο να μάθουν αγγλικά απ' ότι για τους Έλληνες), αλλά δε ομίζω ότι είναι μόνο αυτό.

 

Τι πιστεύετε;

Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως μπαινουν οι κινεζοι μεσα στις δουλειες,οποιος ξερει μεθαυριο κινεζικα θα ειναι και ο πιο καλοπληρωμενος και περιζητητος. τελος παντων να κανω και εγω μια ερωτηση που με προβληματιζει πολυ? Τα παιδι που πανε σε ιδιωτικο σχολειο και κανουν αγγλικα μεσα χρειαζεται να πανε και φροντιστηριο εξω?(μου ειπαν οτι δινουν εξετασεις και μεσα στο σχολειο για τα διπλωματα αλλα φοβαμαι μην περνανε τα χρονια ετσι).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Αυτά τα έξτρα χρήματα της εγγραφής ποτέ δεν κατάλαβα τί ήταν!!

 

Δυστυχώς καποιοι καλοπληρωτές την κάνουν με οφειλές ακόμα και 4-5 μηνών και υποψιάζομαι οτι ίσως εχει να κάνει και με αυτό (μια ιδέα λέω)

Επίσης κάποια φροντηστήρια δίνουν και υλικό (αυτοκόλλητα, κατασκευές κλπ) μήπως αφορά αυτά τα έξοδα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τιμές δεν ξέρω να πω όμως μια φίλη έχει φροντηστήριο και μου εξήγησε τι είναι το μάθημα στα pre-junior και πιστέψτε με δεν είναι μάθημα τουλάχιστον όχι έτσι οπως το έχουμε μαθει εμεις:

εχουν διαδραστικό πίνακα, τραγουδάνε, κολλάνε αυτοκόλλητα, κάνουν κατασκευές, σκετσάκια, μέχρι κυνηγητό παιζουν μεσα στην τάξη και έρχονται σε μια πρωτη επαφή μεσα απο όλο αυτο με τα αγγλικά. Αφορά δλδ τον προφορικό λόγο και επειδή πήγαινα σε ξενόγλωσσο σχολείο θυμάμαι όλες μας οι καθηγήτριες στα παιδιά τους μιλούσαν αποκλειστικά την ξένη γλώσσα και μια χαρά ήταν τα παιδιά. Κοινώς ψήνομαι και εγω :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Υπάρχει εμπειρία από το συγκεκριμένο φροντιστήριο ξένων γλωσσών στον Πειραιά? Για τα Αγγλικά κατ' αρχήν αλλά και για άλλες γλώσσες ενδεχομένως (έχω ακούσει για φροντιστήρια όπου τα Αγγλικά είναι πολύ δυνατά αλλά τα Γερμανικά π.χ. μέτρια). Εκεί πήγαινα κι εγώ, πριν ποοοολά χρόνια, αλλά επειδή η απόσταση είναι αρκετή, θέλω να μάθω αν αξίζει τον κόπο και σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλο φροντιστηριο αγγλικων στα μελισσια για παιδι 4 ετων? μονο για τα αγγλικα να ειναι καλο σουπερ δηλαδη οχι γενικα για ολες τις γλωσσες

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κάποια κοπέλα έλεγε γιατί να κάνει αγγλικά πρώτη γλώσσα και όχι Κινέζικα....θέλω να πω πως πράγματι όλοι λένε ότι σε μερικά χρόνια όσοι ξέρουν κινεζικά θα έχουν ένα γερό πρωσόν.

Πάντως, τα αγγλικά θεωρώ ότι είναι εξαιρετικά απαραίτητα οπουδήποτε πια και θα ήθελα για να παιδιά μου να μπορούν να τα μιλάνε τόσο καλά όσο και τα ελληνικά. Εμένα με έχει βοηθήσει πάρα πολύ επαγγελματικά αλλά και στην κοινωνική ζωή μου το ότι ξέρω πολύ καλά αγγλικά και ευγνωμονώ τους γονείς μου που μου ξεκίνησαν μαζί με τα ελληνικά από πολύ μικρή αγγλικά και μάλιστα κοντά 40 χρόνια πριν !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επειδή κάποια κοπέλα έλεγε γιατί να κάνει αγγλικά πρώτη γλώσσα και όχι Κινέζικα....θέλω να πω πως πράγματι όλοι λένε ότι σε μερικά χρόνια όσοι ξέρουν κινεζικά θα έχουν ένα γερό πρωσόν.

Πριν 30+ χρόνια που ξεκίνησα εγώ να μαθαίνω αγγλικά, η γλώσσα που θα μας έσωζε "σε μερικά χρόνια" ήταν τα ισπανικά. Είχαν γίνει σοβαρές μελέτες πάνω σε αυτό το θέμα, γράφτηκαν και βιβλία. Τελικά όμως... μάπα το καρπούζι. Γιατί δεν παίζει ρόλο πόσοι άνθρωποι μιλάνε την κάθε γλώσσα ως μητρική, και ποιος έχει τα περισσότερα εργοστάσια, αλλά ποια γλώσσα προτιμάνε οι περισσότεροι να μάθουν ως δεύτερη. Κοινώς, αν ξέρεις ισπανικά, μιλάς με τους Ισπανούς και κάποιους Λατινοαμερικάνους. Αν ξέρεις κινέζικα με τους Κινέζους. Και αν ξέρεις αγγλικά, με όλους.

 

Γλυκός, μήπως να ξεκινούσες καινούριο θέμα για το φροντιστήριο στα Μελίσσια, γιατί εδώ δύσκολο να δει κάποιος την ερώτησή σου. Δυστυχώς εγώ μόνο φροντιστήριο στον Άλιμο μπορώ να προτείνω...

Link to comment
Share on other sites

Τinsey , δεν διαφωνούμε αν διάβασες καλά το μήνυμα μου γράφω πως ευγνωμονώ τους γονείς μου που με έσπρωξαν να μάθω τόσο καλά αγγλικά. Τα αγγλικά είναι η πρώτη γλώσσα παντού σήμερα σε όλους τους χώρους , επιστημονικού, κοινωνικούς, καλλιτεχνικούς παντού. Εγώ δεν γνωρίζω άλλη γλώσσα τόσο καλά ( λίγα γαλλικά μόνο ) αλλά με αγγλικά έχω ταξιδέψει παντού και έχω δουλέψει σε πάρα πολλές χ'ώρες του εξωτερικού.

Για την δεύτερη ξένη γλώσσα, επιλέγει κανείς , ισπανικά , γερμανικά , κινέζικα ,ιταλικά κτλ

Link to comment
Share on other sites

Τinsey , δεν διαφωνούμε αν διάβασες καλά το μήνυμα μου

Ναι, φυσικά καταλαβαίνω τι είπες και δεν είχα πρόθεση να διαφωνήσω μαζί σου. Απλά έκανα quote για να φαίνεται η συνέχεια στη συζήτηση :)

 

Εννοείται ότι συμφωνώ: τα αγγλικά σε πάνε παντού!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον κοριτσια ! Η πιο ομολουμενη γλωσσα ειναι τα ισπανικα, ειναι μητρικη γλωσσα σε καμμια 40αρια κρατη, παει αυτο! Τωρα σαν καθηγητρια αγγλικων που εφαγα τα νειατα μου στα φροντιστηρια να σας πω το εξης...καποτε ξεκινουσαμε στη Δ δημοτικου, μετα στην Γ, μετα στην Β, μετα εφευρεθηκαν τα prejunior, μετα εγιναν 2 ταξεις τα prejunior, τωρα ακουω αρχιζουν και απ τα 4-5??? Εχετε βαλθει να κανετε πλουσιους τους ιδιοκτητες φροντιστηριων μου φαινεται...

Λοιπον η γνωμη μου θα ηταν Γ δημοτικου αλλα η κοπελα που εξηγησε τη δυασκολια της Γ ταξης με επεισε, οποτε θα πω Β δημοτικου να ξεκινανε.........οσο για την αποψη ας μαθουνε στο Λυκειο σε 3-4 χρονια, να πω, ξερετε πολλους που να μπορεσαν οταν μεγαλωσαν να κανουν κατι τετοιο??? Συνηθως τα οαρατανε γι αυτο το λεω..

Εγω θα ξεκινησω μονη μου στον μεγαλο μου (και στον μικρο αργοτερα) να κανουμε μαζι την prejunior και αν παμε καλα θα συνεχισω να του μαθω μονη μου....αν δεν παμε καλα θα παει φροντιστηριο........αν και συγχωρεστε με, με τα λεφτα που ακουω και ετσι οπως παμε σε λιγα χρονια δε θα εχουμε την επιλογη, θα ειναι ετσι τα οικονομικα μας που θα ευχαριστουμε το θεο που καποτε μαθαμε αγγλικα και μπορουμε να τα διδαξουμε κιολας....

Link to comment
Share on other sites

[quote=Tinsey;

 

ισπανικα μιλανε ΟΛΟΙ οι λατινοαμετικανοι και οι νοτιοαμερικανοι εκτος απ τους βραζιλιανους, οι ισπανοι, και τα εχουν οι αμερικανοι, οι αγγλοι, οι αυστραλιανοι νομιζω και οι γαλλοι ξενη γλωσσα στο σχολειο αρα μιλανε μια χαρα και αυτοι.........

οσο για τα αγγλικα, σε πληροφορω οτι δεν πας παντου..........

στην Λατ. και Νοτια Αμερικη (και ειναι αρκετα κρατη αυτα) δεν ξερουν αγγλικα κι αυτα που υποτιθεται οτι καποιοι ξερουν αναθεμα με αν ειναι αγγλικα

και στην Ισπανια που εχω παει αρκετες φορες σε αρκετες πολεις, δυσκολα συνεννοηθηκε ο συζυγος μου στα αγγλικα και μιλαει απταιστα....

αυτο που θελω να πω ειναι μη φανταζεστε οτι ολοι αυτοι που υποτιθεται οτι μιλανε αγγλικα τα μιλανε κιολας...........

Link to comment
Share on other sites

Μια ξένη γλώσσα δεν παίζει ρόλο μόνο πόσοι την μιλάνε αλλά και ποιοι. Δηλαδή πιο είναι το οικονομικο πολιτικό κύρος των ομιλητών της παγκοσμίως.

Τα γαλλλικά πχ μιλιούνται σε πολλές ηπείρους ως πρώτη γλώσσα (Αφρική, Καναδάς, Ευρώπη, Πολυνησία) και είναι η πρώτη ξένη γλώσσα σε ισπανόφωνες περιοχές. Επίσης είναι επίσημη γλώσσα εργασιών της Ουνέσκο, του Συμβουλίου της Ευρώπης (μόνο αγγλικά και γαλλικά εκεί) της διπλωματίας και άλλων θεσμικών οργάνων παγκοσμίως. Αυτό δείχνει ότι σε αντίθεση με την αντίληψη που τα θεωρεί ξεπερασμένα στην Ελλάδα, είναι μια γλώσσα απαραίτητη σε όσους στοχεύουν να επιδιώξουν εργασία εκτός ελληνικών συνόρων. Τα γερμανικά είναι μια εκ των τριών κύριων γλωσσών στην επιχειρηματική Ευρώπη, αλλά στην Ευρώπη μόνο, η διάχυσή τους εκτός Ευρώπης είναι πολύ μικρή. Τα Ισπανικά μιλιούνται περισσότερο ανά την υφήλιο, αλλά στις ΗΠΑ τείνουν να εκτοπιστούν από τα Αγγλικά αφού οι ίδιοι οι Ισπανόφωνοι για να έχουν μια καλύτερη τύχη αναγκάζονται να μιλάνε Αγγλικά. Οι Ισπανόφωνοι δεν διαφέρουν από τους Ελληνες που για να έχουν μια καλύτερη τύχη πρέπει να μιλούν μια δεύτερη γλώσσα, αγγλικά κυρίως. Τα Αγγλικά είναι η πρώτη γλώσσα χάρη στον αριθμό όσων την μιλάνε και το στάτους της ως επίσημη γλώσσα σε πολλούς οργανισμούς και θεσμικά όργανα. Φυσικά αυτό δεν σημαίνει ότι όλοι πρέπει να υποκλιθούμε στον αγγλοσαξωνικό τρόπο έκφρασης και να θεωρήσουμε ότι μόνο με τα αγγλικά κάνεις διεθνή καριέρα. Προσωπικά ξέρω ανθρώπους που μόνο με τα γαλλικά έχουν καταφέρει να καταλάβουν πολλά αξιώματα διεθνώς. Από εκεί και πέρα ο κάθε γονιός ξέρει ποια πορεία προβλέπει για το παιδί του και ποια γλώσσα θα του χρειαστεί περισσότερο.

Τώρα θα συμφωνήσω ότι αν το παιδί δεν αρχίσει να κατακτά την ξένη γλώσσα από τα γενοφάσκια του σαν β' μητρική, ακούγοντας και μιλώντας με κάποιον στο περιβάλλον του ή πηγαίνοντας σε ξενόγλωσσο παιδικό σταθμό και νηπιαγωγείο, τα νηπιακά τμήματα μόνο κούραση είναι, προχωράνε πολύ αργά και όλα αυτά που κάνουν το παιδί καλείται να τα ξαναμάθει πιο συστηματικά αργότερα. Ίσως μόνο σαν δημιουργική απασχόληση να το δει κανείς. Το καλύτερο είναι να ξεκινάει το παιδί την ξένη γλώσσα στις μεσαίες τάξεις του Δημοτικού κατά τη γνώμη μου και να τη μαθαίνει σωστά χωρίς βιασύνες.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από εμένα.. Έχω μια κορούλα που τώρα πάει τρίτη δημοτικού, πέρυσι ξεκινήσαμε αγγλικά a junior και έμεινα αρκετά ευχαριστημένη καθώς είδα ότι τα αφομοίωνε και η καθηγήτρια μου έλεγε τα καλύτερα! Χθες κάναμε το πρώτο μάθημα αγγλικών για φέτος..μόλις τελειώσαν η καθηγήτρια μου είπε ότι δεν θυμόταν πολλά πράγματα και της έκανε λάθος ακόμη και στην άλφα βήτα..με καθησύχασε και μου είπε ότι είναι φυσιολογικό και ότι προφορικά η μικρή θυμόταν και γραμματική και αρκετό λεξιλόγιο απλά υστερεί στον γραπτό λόγο γιατί δεν έχει καλή οπτική μνήμη! Αυτό το έχω παρατηρήσει και στα ελληνικά γιατί γενικά κάνει πολλά ορθογραφικά λάθη ακόμα ας πούμε και αν μαθαίνει μια λέξη την επόμενη μπορεί να την γράψει λάθος! Αχ δεν ξέρω! Μου είπε ότι με μερικές επαναλήψεις θα είναι εντάξει αλλά έχω πανικοβληθεί! Εσείς έχετε παρατηρήσει ανάλογες περιπτώσεις??? Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγώ τη γνώμη μου ως πιο ειδική; Μιλάω 6 ξένες γλώσσες (τις 3 τις έμαθα ως παιδί και τις 3 ως ενήλικας) και έχω εργαστεί ως καθηγήτρια Αγγλικών και Γαλλικών σε φροντιστήρια και ιδιαίτερα επί σειρά ετών. Από τότε που άφησα τη διδασκαλία έχω εργαστεί και συνεργαστεί σε πολλές χώρες όπως Αγγλία, Σουηδία, Φινλανδία, Αμερική, Ιαπωνία, και έχω ταξιδέψει εκτενώς στην Ευρώπη, τη βόρεια Αμερική και τη Μέση Ανατολή. Κακά τα ψέμματα, η μόνη γλώσσα που σε πάει παντού (όπως ελέχθηκε πιο πάνω) είναι τα αγγλικά, με την έννοια ότι μιλιούνται λίγο έως πολύ σε όλες τις χώρες του κόσμου. Σίγουρα μπορείς να διαπρέψεις επαγγελματικά με οποιαδήποτε γλώσσα μιλάς άπταιστα, αλλά αν πρόκειται να μάθεις μία μόνο γλώσσα, αυτή πρέπει να είναι τα αγγλικά, γιατί θα σου ανοίξουν πολύ περισσότερες πόρτες.

 

Σαν δεύτερη γλώσσα, προσωπικά πιστεύω ότι το κάθε παιδί πρέπει να διαλέξει τη γλώσσα που προτιμάει, και όχι αυτή που θα του επιβάλλουμε εμείς με γνώμονα ποια γλώσσα πιστεύουμε ότι είναι πιο χρήσιμη ή ποια μας αρέσει περισσότερο ή την πορεία που προβλέπουμε μελλοντικά, απλά γιατί κανείς δεν μπορεί να ξέρει τι θα του χρησιμεύσει (π.χ. ένας φίλος μου με άψογα αγγλικά και αρκετά καλά γερμανικά σπούδασε στην Αγγλία, δούλεψε στην Αγγλία και τη Γερμανία και τελικά έκανε καριέρα στη Γαλλία, σε Βραζιλιάνικη εταιρεία... και αναγκάστηκε στην ηλικία των 30+ Μαρτίων να μάθει πορτογαλικά και γαλλικά). Καλύτερα λοιπόν το παιδί να επιλέξει μια γλώσσα που για οποιονδήποτε λόγο του αρέσει και να τη μελετήσει με πιο πολύ ενθουσιασμό, παρά να πηγαίνει στο φροντιστήριο ή στο ιδιαίτερο με μισή καρδιά (και να πηγαίνουν και τα λεφτά μας χαμένα).

 

Από την δική μου προσωπική και επαγγελματική εμπειρία, έχω να πω τα εξής σχετικά με την εκμάθηση ξένων γλωσσών.

 

1. Εφόσον γνωρίζει κανείς τουλάχιστον δύο γλώσσες (τη μητρική του και άλλη μία) μπορεί να μάθει δεύτερη ξένη γλώσσα άνετα ως ενήλικας. Και να μην γνωρίζει ξένη γλώσσα, πάλι μπορεί να μάθει, και μάλιστα σε πολλές περιπτώσεις καλύτερα και γρηγορότερα από ένα παιδί. Έχω διδάξει μαθητές μέχρι και 60 χρονών. Ως επί το πλείστον, είναι καλύτεροι από τους έφηβους, αρκεί να αφιερώνουν τον απαραίτητο χρόνο (αντίθετα με το τι πιστεύουν πολλοί, το πρόβλημα όταν προσπαθείς να μάθεις μια ξένη γλώσσα ως ενήλικας δεν είναι ότι δεν τα πιάνεις τόσο εύκολα, είναι ότι δεν έχεις χρόνο να διαβάσεις).

 

2. Οι ταξεις Pre-Junior έχουν αποτέλεσμα μόνο όταν το παιδί έχει επαφή με την ξένη γλώσσα και εκτός φροντιστηρίου (π.χ. αν ο ένας γονιός είναι ξένος ή έχει ξένη νταντά ή πάει σε ξενόγλωσσο νηπιαγωγείο). Αλλιώς το μόνο που προσφέρουν είναι δημιουργική απασχόληση και ακριβό baby sitting. Το ίδιο ισχύει και για τα αγγλικά που διδάσκονται σε ελληνικούς ιδιωτικούς παιδικούς σταθμούς. Χαμένος κόπος.

 

3. Το κάθε παιδί είναι διαφορετικό, αλλά για τα περισσότερα παιδιά η καλύτερη ηλικία να αρχίσουν ξένη γλώσσα είναι τα 8-9 χρόνια. Αν το παιδί δυσκολεύεται στο διάβασμα των ελληνικών, πιέζεται να ανταπεξέρθει στα μαθήματα του σχολείου ή κάνει πολλά ορθογραφικά λάθη, δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να ξεκινάει ξένη γλώσσα πριν την Τρίτη Δημοτικού.

 

4. Η καλύτερη ηλικία να δώσεις για Proficiency (ή ανάλογα πτυχία) είναι μετά τα 16 ή ακόμα καλύτερα στο πανεπιστήμιο.

 

5. Ένα παιδί που έχει έφεση στις γλώσσες / στρώνει πωπό και διαβάζει, θα μάθει ξένη γλώσσα και στο ελληνικό σχολείο. Ένα παιδί που δεν έχει έφεση στις γλώσσες / δεν διαβάζει, δεν θα μάθει ούτε με ιδιαίτερο. Και αυτό το λέω εγώ που έχω διδάξει μόνο σε φροντιστήρια και ιδιαίτερα.

 

6. Ένα παιδί που δεν τραβάει, είναι καλύτερα να πηγαίνει πιο αργά παρά πιο γρήγορα. Τα εντατικά τμήματα είναι γεμάτα από παιδιά που δεν έχουν την έφεση που χρειάζεται για να μάθουν καλά μια γλώσσα και που θα μάθαιναν καλύτερα αν μάθαιναν πιο αργά. Είναι μεγάλη βλακεία να πιέζονται παιδιά για να δώσουν για Lower πριν την ώρα τους και να το πάρουν με ένα C της κακιάς ώρας.

 

7. Τα καλά πανεπιστήμια στην Αγγλία δεν δέχονται εδώ και πολλά χρόνια το Proficiency (Cambridge ή Michigan, δεν έχει σημασία) ως πιστοποιητικό γλωσσομάθειας. Καλύτερα να ξέρεις καλά τη γλώσσα και να μην έχεις ούτε ένα πτυχίο, παρά να έχεις Proficiency με Α και να μην μπορείς να μιλήσεις.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω οτι τα παιδια πρεπει να μαθουν αγγλικα αλλα για τη δευτερη γλωσσα πρεπει να διαλεγουν τα ιδια

 

εμενα, να σας πω τον πονο μου, με ενοχλει που τα παιδια πρεπει να διαλεξουν μονον αναμεσα σε γαλλικα η γερμανικα,,,θα επρεπε να ειχαν τη δυνατοτητα να διαλεξουν και αναμεσα σε ιταλικα και σε ισπανικα

 

επισης μου κανει εντυπωση που στα περιβοητα πανακριβα ιδιωτικα σχολεια τα παιδια δεν εχουν αυτη τη δυνατοτητα επιλογης,,,,εγω που εχω οικογενεια στην ιταλια και συμφεροντα το παιδι μου δεν εχει αυτην την επιλογη,,,μονον στην ιταλικη σχολη αλλου τιποτα

 

στα αλλα σχολεια γιατι δεν προτεινουν και ιταλικα τουλαχιστον ως β γλωσσα??

 

η μηπως το κανουν και απλα δεν το ξερω εγω? τι λετε? ξερετε κατι?

Link to comment
Share on other sites

στα αλλα σχολεια γιατι δεν προτεινουν και ιταλικα τουλαχιστον ως β γλωσσα??

 

η μηπως το κανουν και απλα δεν το ξερω εγω? τι λετε? ξερετε κατι?

 

Eδώ στη Θεσσαλονίκη ξέρω κάποια σχολεία που κάνουν ιταλικά!

“Teachers open the door, but you must enter by yourself.”

Chinese Proverb

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...