Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

HOL -Απολύσεις


arieta

Recommended Posts

Δεν άκουσα τίποτα στην τηλεόραση... αλλά αν αυτή ήταν η πρώτη μέρα που άνοιξαν Κυριακή, λογικό μου ακούγεται. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα βγάλουν τα έξοδά τους αν ανοίξουν άλλες Κυριακές στο μέλλον. Τους αναγκάζει κάποιος να ανοίξουν αν δεν θέλουν;

Αυτο στο ανεφερα πιο πολυ για να παρεις μια ιδεα για την παραπληροφορηση που γίνεται και μας πασαρουν καποια πραγματα οτι ειναι προς το συμφερον μας. Αμα εισαι εξω απο το χορό... σε πολλους κλαδους αναφερομαι. Πχ παρε τους γιατρους το ΕΟΠΥΥ και την απεργια τους. Στο πασαρουν σαν να φταινε αυτοι αλλα την πραγματικοτητα δεν την ξερεις ουτε εσυ ουτε εγω. Βλεπε γενοσημα και καλα για πιο φθηνα αλλα η ουσια ηταν να υποστηριξουμε τις γερμανικες εταιρειες και να χασουν οι ελληνικες φαρμακοβιομηχανιες κλπ κλπ κλπ

Το κυλιωμενο ρεπο ειναι να παιρνεις καθε εβδομαδα και ρεπο στη σειρα δηλ την πρωτη εβδομαδα θα παρεις ΤΡιτη, την επομενη Τεταρτη μεχρι που σου πεφτει Σαββατο και καπακι Δευτερα. Ναι ειναι παρανομο να μην το παιρνεις ετσι.

Υποχρεωτικο δεν ειναι να ανοιγεις τις Κυριακες αλλα καποια στιγμη θα γινει....

 

Λυπάμαι που σε φουντώνω, αλλά πιστεύω ότι δικαιούμαι να έχω γνώμη ακόμα κι αν δεν συμφωνεί με τη δική σου

Εννοειται αλλα ειναι θεμα που με ποναει γιατι το βιωνω χρονια. Ομως εσυ λες τη γνωμη σου για κατι που δεν γνωριζεις εκ των εσω όπως εγω. Εκει υπαρχει μια διαφορα στην επιμονη μου και στο εντονο υφος μου γιατι εγω δεν διαφωνω απλα μαζι σου. Σου εξηγω πως εχουν τα πραγματα....

Και συγνωμη που θυμωνω δεν το συνηθιζω, αλλα ποναει το συγκεκριμενο θέμα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 78
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Επισης, χανεται η ουσια της συζητησης.

Η ουσια ειναι, οτι σιγα-σιγα μας πειθουν οτι εισαγουν "θετικα" μετρα για την οικονομια τα οποια δεν εχουν αλλο στοχο, απο τον εκμηδενισμο των εργατικων δικαιωματων, που κατακτηθηκαν με αγωνες δεκαετιων.

Πρωτα οι μισθοι, μετα τα δωρα, μετα οι αδειες, μετα να εργαζομαστε 7 ημερες την εβδομαδα.

 

Πρεπει ομως να εισαι εδω κοριτσι μου για να τα δεις αυτα. Πηγαινε μια βολτα στην Ερμου του σημερα να δεις πικρα Χριστουγεννιατικα. Καμμια σχεση πχ με του 2008. Μιζερια και αδεια μαγαζια. Ολοι απλα σουλατσαρουν. Ζητιανοι, φτηνο ντεκορ και λιγοστες σακκουλες. Η Κυριακη θα μας σωσει;

Link to comment
Share on other sites

Το κυλιωμενο ρεπο ειναι να παιρνεις καθε εβδομαδα και ρεπο στη σειρα δηλ την πρωτη εβδομαδα θα παρεις ΤΡιτη, την επομενη Τεταρτη μεχρι που σου πεφτει Σαββατο και καπακι Δευτερα. Ναι ειναι παρανομο να μην το παιρνεις ετσι.

Αν είναι παράνομο, αλλάζεις δουλειά. Ή κάνεις μια καταγγελία. Ή αν δεν μπορείς να αλλάξεις δουλειά ή να κάνεις καταγγελία, προσπαθείς με άλλους τρόπους να επιβληθούν οι νόμοι του κράτους. Δεν είναι λύση να μην δέχεσαι καμία αλλαγή στο ωράριο επειδή πιστεύεις ότι ο δικός σου εργοδότης παρανομεί.

 

Γιατί προφανώς δεν παρανομούν όλοι οι εργοδότες.

 

Πρεπει ομως να εισαι εδω κοριτσι μου για να τα δεις αυτα. Πηγαινε μια βολτα στην Ερμου του σημερα να δεις πικρα Χριστουγεννιατικα. Καμμια σχεση πχ με του 2008. Μιζερια και αδεια μαγαζια. Ολοι απλα σουλατσαρουν. Ζητιανοι, φτηνο ντεκορ και λιγοστες σακκουλες. Η Κυριακη θα μας σωσει;

Δεν ξέρω αν θα μας σώσει η Κυριακή, αλλά και το ότι τα καταστήματα μένουν κλειστά τις Κυριακές δεν μας έσωσε τόσο καιρό. Ενώ αυτό που βλέπω στην Αγγλία είναι ότι η κίνηση στην αγορά (η οποία σε μεγάλο βαθμό επιτυχνάνεται με τρόπους που στην Ελλάδα θεωρούνται αποτρόπαιοι - άνοιγμα τις Κυριακές, εκπτώσεις / προσφορές όλο το χρόνο, ελεύθερος ανταγωνισμός στις τιμές κλπ) έχεις πολλάκις στηρίξει την ντόπια οικονομία.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν θα δουλεύουν όλοι τις ίδιες ώρες. Αυτό σημαίνει απελευθέρωση ωραρίου. Όπως τώρα "οι γιατροί, οι υπάλληλοι των ζαχαροπλαστείων κτλ" δεν δουλεύουν 24 ώρες το 24ωρο 365 μέρες το χρόνο, έτσι θα είναι και μετά την απελευθέρωση του ωραρίου για τους υπαλλήλους των εμπορικών. Πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί νομίζετε ότι η απελευθέρωση του ωραρίου θα σημαίνει ότι όλοι θα δουλεύουν συνέχεια :rolleyes:

Δεν ειναι οτι θα δουλευεις συνεχεια, οσο οτι δεν θα δουλευεις με τα δικαιωματα που πρεπει. Ηδη χαρη μνημονιου εχουν καταργηθει πολλα δικαιωματα εργαζομενων.

 

 

Νομίζω σου έδωσα σχετικά παραδείγματα από ανθρώπους στο φιλικό μου περιβάλλον που μπορούν συνδιάζοντας τα ωράριά τους να μην πληρώνουν παιδικούς, νταντάδες κλπ και να μεγαλώνουν οι ίδιοι τα παιδιά τους στο σπίτι τους. Δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω.

Συγνωμη αλλα ολοι με ελαχιστες εξαιρεσεις οι συναδελφοι μου εχουν μεγαλυτερο προβλημα στο μεγαλωμα των παιδιων τους γιατι το ωραριο μας δεν ειναι σταθερο και τη μια εβδομαδα δουλευουν ετσι την αλλη αλλιως. Και ειναι δυσκολο να συνδυασουν ακομα και τις αδειες.Επισης μπορει οπως λες καποιος να την βολευει χωρις βοηθεια αλλα το ζευγος ποτε βλεπεται. Τα παιδια πότε βιωνουν και τους δυο γονεις μαζι;

 

 

Δεν έχουν όλοι οικογένεια και δεν θέλουν όλοι να περάσουν χρόνο με την οικογένεια τις Κυριακές.

Λιγο αστοχο γιατι και αυτοι θελουν να πανε με τους φιλους τους μια εκδρομη ενα δυημερο και δεν μπορουν γιατι δουλευουν. Αρα...

Εφόσον δεν θα δουλεύουν όλοι συνέχεια, μπορεί να επιλέξει ο καθένας το ωράριο που τον βολεύει.

Που ζεις; δεν ξερω κανεναν που να δουλευει το ωραριο που τον βολευει!!Εκτος αν προκειται για δικη του δουλεια ισως...

Εγώ που έχω οικογένεια δεν έχω πρόβλημα να δουλεύω τα σαββατοκύριακα και να είμαι ελεύθερη μέσα στην εβδομάδα. Τα 20 χρόνια που δούλεψα πριν κάνω οικογένεια, σαφώς με βόλευε καλύτερα να δουλεύω σαββατοκύριακα ή περίεργα ωράρια - και όποτε είχα την ευκαιρία το έκανα.

 

Δεν σκεφτόμαστε όλοι το ίδιο και δεν είμαστε όλοι το ίδιο. Προφανώς.

Ε ναι ο τροπος σκεψης σου στο συκεκριμενο με αφηνει αφωνη...Δεν το καταλαβαινω ... ισως αν επρεπε να το κανεις μονιμα χωρις επιλογη,να ειχες διαφορετικη αποψη.

Link to comment
Share on other sites

Επισης, χανεται η ουσια της συζητησης.

Η ουσια ειναι, οτι σιγα-σιγα μας πειθουν οτι εισαγουν "θετικα" μετρα για την οικονομια τα οποια δεν εχουν αλλο στοχο, απο τον εκμηδενισμο των εργατικων δικαιωματων, που κατακτηθηκαν με αγωνες δεκαετιων.

Πρωτα οι μισθοι, μετα τα δωρα, μετα οι αδειες, μετα να εργαζομαστε 7 ημερες την εβδομαδα.

 

Πρεπει ομως να εισαι εδω κοριτσι μου για να τα δεις αυτα. Πηγαινε μια βολτα στην Ερμου του σημερα να δεις πικρα Χριστουγεννιατικα. Καμμια σχεση πχ με του 2008. Μιζερια και αδεια μαγαζια. Ολοι απλα σουλατσαρουν. Ζητιανοι, φτηνο ντεκορ και λιγοστες σακκουλες. Η Κυριακη θα μας σωσει;

Αυτο προσπαθω να πω και εγω...

Και προφανως οταν ζεις σε αλλη χωρα ειδικα στην Αγγλια η πραγματικοτητα σου ειναι πολυ διαφορετικη απο αυτη που ζουμε εδω....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ο ότι τα καταστήματα μένουν κλειστά τις Κυριακές δεν μας έσωσε τόσο καιρό. Ενώ αυτό που βλέπω στην Αγγλία είναι ότι η κίνηση στην αγορά (η οποία σε μεγάλο βαθμό επιτυχνάνεται με τρόπους που στην Ελλάδα θεωρούνται αποτρόπαιοι - άνοιγμα τις Κυριακές, εκπτώσεις / προσφορές όλο το χρόνο, ελεύθερος ανταγωνισμός στις τιμές κλπ) έχεις πολλάκις στηρίξει την ντόπια οικονομία.

 

Καταρχας, η Αγγλια που εχει ανοικτα τα μαγαζια απο παντα, δεν γλυτωσε την κριση.

 

Και παλι ομως κοιτας το δεντρο και χανεις το δασος. Σου εξηγουμε τοση ωρα οτι δεν υπαρχουν πια στην Ελλαδα εργατικα δικαιωματα. Τι σοι καταγγελια λες στην αλλη να κανει;; Αφου βαζουν στους εργαζομενους τη θηλια στο λαιμο, η υπογραφεις το ταδε η απολυεσαι. Σε γνωστη πολυεθνικη τους εβαλαν να υπογραψουν οτι εργαζονται 10ωρο, χωρις να θεωρειται υπερωρια. Οσοι δεν το υπεγραψαν ΑΠΟΛΥΘΗΚΑΝ. Για ποιο 40ωρο μιλας λοιπον;;;

 

Ολα αυτα συμβαινουν για εναν και μοναδικο λογο: θελουν να "σπασουν τη μαγκια" απο ολους τους εργαζομενους. Να δημιουργησουν μια στρατια μακροχρονια ανεργων σε αθλια κατασταση, που οταν ερθει ο ξενος ¨¨επενδυτης΄΄ και πει "θελεις δουλεια με 300 ευρω, 7μερες/εβδομαδα, χωρις αδειες" να πει κι ευχαριστω!! Καταλαβες τωρα;

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι παράνομο, αλλάζεις δουλειά. Ή κάνεις μια καταγγελία. Ή αν δεν μπορείς να αλλάξεις δουλειά ή να κάνεις καταγγελία, προσπαθείς με άλλους τρόπους να επιβληθούν οι νόμοι του κράτους. Δεν είναι λύση να μην δέχεσαι καμία αλλαγή στο ωράριο επειδή πιστεύεις ότι ο δικός σου εργοδότης παρανομεί.

 

Γιατί προφανώς δεν παρανομούν όλοι οι εργοδότες.

Ε τωρα τι να σου πω; Τι δεν καταλαβαινεις για την ελλαδα μας και τους νομους της; Οτι δεν τηρουνται; Και οτι δεν μπορεις να βρεις το δικιο σου; Και Ποσο μαλλον στην ελλαδα του σημερα οχι αυτη πριν το 2008.

Για ελα να ψαξεις εσυ δουλεια εδω και αμα βρεις κατι που θα σου δινουν εστω και τα νομιμα 586 ευρω μικτα θα παραδεχτω οτι ειμαι λαθος.

Εδω ξερω επιχειρηση που δινει στο τετρωρο 250 ευρω το μηνα....ενω στη δικια μου που παιρνει το νομιμο το 4ωρο παιρνει 420 καθαρα...

Link to comment
Share on other sites

Έρχομαι πολύ συχνά στην Ελλάδα και έχω συγγενείς και φίλους εδώ, μερικοί από τους οποίους βρήκαν δουλειά τον τελευταίο χρόνο με αρκετά καλούς μισθούς. Άρα το "έλα κι άμα βρεις δουλειά θα παραδεχτώ ότι κάνω λάθος" είναι (για μένα) άκυρο επιχείρημα.

 

Δεν είμαι Αυστραλία να έχω ρίξει μαύρη πέτρα πίσω μου και να έχω ξεχάσει πώς είναι τα πράγματα "στην πατρίδα". Ούτε έχω δουλέψει μόνο στην Αγγλία για να αγνοώ παντελώς την ελληνική πραγματικότητα στο χώρο της εργασίας.

 

Αυτή τη στιγμή είμαι Αθήνα και χθες ήμουν στην Ερμού. Πήγα και σε άλλα μαγαζιά τις τελευταίες μέρες και όπου πήγα γινόταν λαϊκό προσκύνημα. Μέχρι και σε βιβλιοπωλεία είχε ουρές από κόσμο. Η Ερμού θεωρώ ότι αργοπεθαίνει γιατί τόσα χρόνια με τις πορείες και τις απεργίες ο κόσμος σταμάτησε να κατεβαίνει στο κέντρο και άρχισε να ψωνίζει στις τοπικές αγορές και στα εμπορικά κέντρα. Και να σας πω την αλήθεια, δεν πιστεύω ότι θα αναβιώσει στο εγγύς μέλλον - αν αναβιώσει ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν άκουσα τίποτα στην τηλεόραση... αλλά αν αυτή ήταν η πρώτη μέρα που άνοιξαν Κυριακή, λογικό μου ακούγεται. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα βγάλουν τα έξοδά τους αν ανοίξουν άλλες Κυριακές στο μέλλον. Τους αναγκάζει κάποιος να ανοίξουν αν δεν θέλουν;

 

Λυπάμαι που σε φουντώνω, αλλά πιστεύω ότι δικαιούμαι να έχω γνώμη ακόμα κι αν δεν συμφωνεί με τη δική σου :rolleyes:

 

επειδη δε ζεις στην ελλαδα απ οτι καταλαβα μαλλον δε γνωριζεις οτι πλεον ο εργαζομενος δεν εχει καμια καλυψη, δεν προστατευει κανεις τα δικαιωματα του. δεν ειμαι αντιθετη στη λειτουργεια της κυριακης υπο προυποθεσεις ομως. ο υπαλληλος να παιρνει το ρεπο του αλλη μερα και να πληρωνεται την κυριακη, οχι να του χρωστανε 5 μηνιατικα και να τον αναγκαζουν να δουλευει κυριακες και υπερωριες απληρωτα με την απειλη της απολυσης. επισης οπως εχεις καταλαβει φανταζομαι οι περισσοτεροι ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΛΕΦΤΑ, οποτε και τα μαγαζια δεν εχουν κινηση, τα μαγαζια κλεινουν το ενα μετα το αλλο, δεν μπορουν να καλυψουν ουτε τα λειτουργικα εξοδα τους, οι περισσοτεροι χρωστανε στην εφορια και το ασφαλιστικο

ταμειο.

 

 

****οταν λες καλους μισθους τι εννοεις? οι δικοι μου φιλοι και συγγενεις οσοι δεν ειναι ανεργοι ή απολυμενοι δουλευουν με 400-700 ευρω το μηνα, και μερικοι ειναι τυχεροι και πληρωνονται στην ωρα τους.

ολο το χρονο μονο τωρα στις γιορτες βγηκε κοσμος να ψωνισει κυριως για τα παιδια, οσο για την ερμου που λες οτι φταινε οι πορειες και οι απεργιες οποιος το πιστευει αυτο ας διεκδικησει με μειλ στην κυβερνηση ειναι κι αυτο μια αντιδραση πολιτισμενη.

τελικα ξερεις κατι? καλα μας κανουν, πολυ καλα μας κανουν αφου ειμαστε ραγιαδες, σκλαβοπαζαρο θα καταντησει η ελλαδα σε λιγα χρονια, να το θυμηθειτε....

Link to comment
Share on other sites

Έρχομαι πολύ συχνά στην Ελλάδα και έχω συγγενείς και φίλους εδώ, μερικοί από τους οποίους βρήκαν δουλειά τον τελευταίο χρόνο με αρκετά καλούς μισθούς. Άρα το "έλα κι άμα βρεις δουλειά θα παραδεχτώ ότι κάνω λάθος" είναι (για μένα) άκυρο επιχείρημα.

 

Δεν είμαι Αυστραλία να έχω ρίξει μαύρη πέτρα πίσω μου και να έχω ξεχάσει πώς είναι τα πράγματα "στην πατρίδα". Ούτε έχω δουλέψει μόνο στην Αγγλία για να αγνοώ παντελώς την ελληνική πραγματικότητα στο χώρο της εργασίας.

 

Αυτή τη στιγμή είμαι Αθήνα και χθες ήμουν στην Ερμού. Πήγα και σε άλλα μαγαζιά τις τελευταίες μέρες και όπου πήγα γινόταν λαϊκό προσκύνημα. Μέχρι και σε βιβλιοπωλεία είχε ουρές από κόσμο. Η Ερμού θεωρώ ότι αργοπεθαίνει γιατί τόσα χρόνια με τις πορείες και τις απεργίες ο κόσμος σταμάτησε να κατεβαίνει στο κέντρο και άρχισε να ψωνίζει στις τοπικές αγορές και στα εμπορικά κέντρα. Και να σας πω την αλήθεια, δεν πιστεύω ότι θα αναβιώσει στο εγγύς μέλλον - αν αναβιώσει ποτέ.

 

Η δουλεια μου σχετιζεται με την καταπολεμηση της ανεργιας...δεν ξερω ποιοι ειναι οι "γνωστοι σου που βρηκαν δουλεια με καλους μισθους" αλλα θελουμε ονοματα και διευθυνσεις ειναι μοναδικοι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 2 χρονια τους ψαχνουμε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

:lol::lol::lol:

αντε παιδια καληνυχτα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και πριν το 2008 ίσχυε αυτό το θέμα με τη μη απόδοση του ρεπό και των υπερωριών σε γνωστές (και μεγάλες θα έλεγα) εταιρίες. Όταν μου πρότειναν:

α. να εργάζομαι σε δουλειά σχετική με το πτυχίο μου, αλλά να μην πληρώνομαι αντίστοιχα, (για συλλογική σύμβαση εργασίας, ούτε λόγος! τζιζ!!)

β. να εργάζομαι και Κυριακές όποτε αυτό χρειαζόταν (συχνά) αλλά θα γινόταν μόνο ανταλλαγή με ρεπό, χωρίς να πληρώνομαι Κυριακάτικο,

γ. να εργάζομαι σταθερά υπερωριακά αλλά να μη ζητάω υπερωρίες

ήταν μόλις 2005. Και όταν είπα πως δεν το δέχομαι, με ύφος υπεροπτικό μου είπαν "με αυτή την ανεργία (στον κλάδο μου) τολμάς να μην το δέχεσαι;! "

 

Φαντάσου λοιπόν τι κάνει αυτός ο εργοδότης τώρα...

Και στην επιχείρησή του ΕΥΤΥΧΩΣ εγώ ΔΕΝ εργάζομαι. Όσοι όμως εργάζονται, από τότε, σκύβουν ακόμα περισσότερο το κεφάλι. Και είναι πολλοί! Γιατί είναι αρκετά μεγάλη επιχείρηση. Και ΔΕΝ είναι η μοναδική που λειτουργεί με αυτό το καθεστώς στην Ελλάδα.

 

Ξέρεις, ρώτησα τότε στην επιθεώρηση εργασίας -χωρίς ονόματα και επωνυμίες- έτσι γενικά και αόριστα για δικαιώματα κτλ και τι γίνεται στην περίπτωση που κάποιος κάνει αυτά τα α., β., γ., κτλ

Είπαν πως κάνεις καταγγελία και πως θα ερευνηθεί το θέμα. Αλλά ... συμπλήρωσσαν, μετά "δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι να βρεις δουλειά". Τα ονόματα, διαρρέουν (είπαμε είναι μεγάλες επιχειρήσεις, άρα... έχουν και τα "δόντια" τους). Κάνεις λοιπόν τουμπεκί...

 

 

Η δουλεια μου σχετιζεται με την καταπολεμηση της ανεργιας...δεν ξερω ποιοι ειναι οι "γνωστοι σου που βρηκαν δουλεια με καλους μισθους" αλλα θελουμε ονοματα και διευθυνσεις ειναι μοναδικοι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 2 χρονια τους ψαχνουμε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

:lol::lol::lol:

αντε παιδια καληνυχτα

 

:lol: :lol: :lol:

Είναι καμουφλαρισμένοι σε μακροχρόνια άνεργοι... και το καμουφλάζ είναι ιδιαιτέρως επιτυχημένο! :lol:

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Είναι καμουφλαρισμένοι σε μακροχρόνια άνεργοι... και το καμουφλάζ είναι ιδιαιτέρως επιτυχημένο! :lol:

Ναι, φυσικά, γιατί εκτός από δουλευταράδες και καλοπληρωμένοι είναι και ψεύτες που παίρνουν επίδομα ανεργίας για να ανεβάζουν τα ποσοστά των ανέργων.

 

Ξέρω αρκετούς που βγάζουν 1000-1500 ευρώ το μήνα καθαρά στην Ελλάδα του σήμερα και πολύ περισσότερους που βγάζουν 600+ ευρώ καθαρά. Καταλαβαίνετε βέβαια ότι δεν μπορώ να σας δώσω ονόματα και διευθύνσεις για να μην τους καταγγείλετε στον ΟΑΕΔ γιατί όπως είπαμε είναι δηλωμένοι ως άνεργοι για να παίρνουν επίδομα ανεργίας :rolleyes:

 

Και πού 'στε κορίτσια, την επόμενη φορά που θα σας έρθει όρεξη μέσα στο σαββατοκύριακο να πάτε τα παιδιά σε παιδότοπο ή να παραγγείλετε πίτσα ή να φάτε σουβλάκι ή να πάτε σε καφετέρια ή να πάτε σινεμά ή παιδικό θέατρο (καλά, για λουλούδια και γλυκά δεν τολμάω να πω) να σκεφτείτε ότι εκμεταλλεύεστε κάποιον κακομοίρη που δουλεύει Σαββατιάτικα ή Κυριακάτικα (ή ακόμα χειρότερα Σαββατιάτικα ΚΑΙ Κυριακάτικα) για να περνάτε εσείς καλά.

 

Οπότε κομμένες οι έξοδοι και οι παραγγελίες τα Σαββατοκύριακα. Σπίτι με την τηλεόραση κλειστή ώστε να πέσουν έξω τα κακά κανάλια που κάνουν πρόγραμμα Κυριακάτικα (α πα πα απατεώνες και εκμεταλλευτές) για να έχετε εσείς διασκέδαση. Και χωρίς τηλέφωνα γιατί πλέον οι επικοινωνίες είναι ιδιωτικές άρα και οι δικοί τους εργαζόμενοι πέφτουν θύμα εκμετάλλευσης. Το πολύ-πολύ βόλτα στην Ερμού να κοιτάζετε τα κλειστά μαγαζιά. Μέχρι εκεί και ούτε βήμα παραπέρα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, φυσικά, γιατί εκτός από δουλευταράδες και καλοπληρωμένοι είναι και ψεύτες που παίρνουν επίδομα ανεργίας για να ανεβάζουν τα ποσοστά των ανέργων.

 

Ξέρω αρκετούς που βγάζουν 1000-1500 ευρώ το μήνα καθαρά στην Ελλάδα του σήμερα και πολύ περισσότερους που βγάζουν 600+ ευρώ καθαρά. Καταλαβαίνετε βέβαια ότι δεν μπορώ να σας δώσω ονόματα και διευθύνσεις για να μην τους καταγγείλετε στον ΟΑΕΔ γιατί όπως είπαμε είναι δηλωμένοι ως άνεργοι για να παίρνουν επίδομα ανεργίας :rolleyes:

Αρα θα πρεπε να καταλαβαινεις αυτο που λεμε . Εδω το κρατος δεν μπορει να προστατευτει, θα προστατεψει εμενα;

Ωραιους γνωστους εχεις , γιατι δεν τους καταγγελνεις εδυ που τρωνε τα λεφτα τα δικα μου;(ΒΛΕΠΕΙς ΕΓΩ ΠΛΗΡΩΝΩ ΦΟΡΟΥς ΚΡΑΤΗΣΕΙς ΚΑΝΟΝΙΚΑ))

 

 

Για τα υπολοιπα που λες στο ποστ σου οι περισσοτεροι δεν εχουν λεφτα ουτε για παιδοτοπο ουτε για ντελιβερι. Πολλοι παιδοτοποι εχουν κλλησει και πολλοι δουλευουν εντελως οικογεννειακα ως επιχειρηση. Αλλα τι καθομαι και σου λεω... Ειπαμε εισαι εξω απο τον χορό.

Link to comment
Share on other sites

Μερικοί άνθρωποι δεν θέλουν τελικά να ξυπνήσουν. Συγνώμη Little Monkey αλλά είσαι εκτός πραγματικοτήτας. Ευτυχώς βλέπω ότι όλες οι απαντήσεις συμφωνούν για το θέμα της Κυριακής.

Να πω ένα παράδειγμα δικού μου ανθρώπου?

Η αδερφή μου δουλεύει σε κατάστημα του Χαλανδρίου στο πεζόδρομο. Γνωρίζει πολλές κοπέλες από άλλα καταστήματα. Κόπηκαν όλα τα ρεπό και εάν θέλεις να πάρεις ρεπό πολύ απλά δεν το πληρώνεσαι πια. Για την Κυριακή δεν το συζητάμε. Ακόμα περιμένουν να πληρωθούν την Κυριακή στις 3 Νοεμβρίου που δούλεψαν. Τι δεν καταλαβαίνεις λοιπόν? Οι εργαζόμενοι στην Ελλάδα εξαθλιώνονται και απειλούνται καθημερινά. Πότε επιτέλους θα σταματήσουμε να σκεφτόμαστε τον εαυτό μας και θα μπούμε και στην θέση του συνανθρώπου μας? Και ναι δεν θέλω να αγοράσω μπλουζάκι την Κυριακή όταν ξέρω ότι εγώ κάνω την βόλτα μου και ο υπάλληλος στερείται την οικογένεια του απλήρωτος υπό την απειλή της απόλυσης??? Μην συγκρίνεις την Αγγλία με την Ελλάδα και μη βγάζεις συμπεράσματα όταν έρχεσαι εδώ μόνο για διακοπές. Έλα να ζήσεις ΤΩΡΑ στην Έλλαδα και άκουσε καθημερινά ιστορίες τρέλας και μετά το ξανασυζητάμε.

Link to comment
Share on other sites

Παντού συμβαίνει, όλοι το συζητάνε, κανείς δεν κάνει τίποτα. Απορω γιατι ακομα κοιμάται ο κόσμος...θέλουν να μας κάνουν Κίνα, να εργαζόμαστε 12 ώρες για ένα ξεροκόμματο χωρίς άδειες χωρίς κανένα δικαίωμα....

Ακόμα πιστεύουν πολλοί ότι φταίει το χρέος!.....πόσο ακόμα....

 

Δυστυχως πολυς κοσμος δεν το εχει καταλαβει ακομα.

Μας κοιμιζουν τοσο καλα απο τα ΜΜΕ και ενω μας εχουν εξαθλιωσει τελειως, πιστευουμε οτι ειμαστε και υπευθυνοι της καταστασης.

 

Δεν κατηγορω την little Μonkey για αυτα που λεει γιατι ζει στην Αγγλια.

Εχω πελατες μεταναστες και οι περισσοτεροι δυστυχως εχουν την εντυπωση οτι εμεις εδω στην Ελλαδα ειμαστε τεμπεληδες, απαταιωνες που δηλωνουμε ψευδη στοιχεια για να εισπαραξουμε χρηματα απο το κρατος

Και ποιο κρατος αυτο που μας εχει κατασπαραξει ολα τα χρονια .

Που το πληρωνουμε συνεχως, μας κλεβει συνεχεια τα χρηματα των ασφαλιστικων μας ταμειων, τις συνταξεις και οι παροχες του ειναι μηδενικες .

Ομως το τελυταιο δεν το γνωριζουν γιατι υπαρχει ο διασυρμος που εχει γινει στο εξωτερικο για τους Ελληνες, μεσα απο τα ΜΜΕ.

 

 

Σαν χωρα αυτο ομως προωθουμε εδω και χρονια απο τους Ολυμπιακους Αγωνες. . ΤΗ ΔΥΣΦΗΜΙΣΗ ΜΑΣ .

Και τωρα λουζομαστε και την κριτικη εκτος των ξενων και των Ελληνων μεταναστων.

 

Δυστυχως ακομα και στην Ελλαδα καποιοι επειδη δεν τους εχει αγγιξει η κριση εχουν την ιδια αποψη για τους αλλους . Δεν μπορουν να δουν γυρω τους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι, φυσικά, γιατί εκτός από δουλευταράδες και καλοπληρωμένοι είναι και ψεύτες που παίρνουν επίδομα ανεργίας για να ανεβάζουν τα ποσοστά των ανέργων.

 

Ξέρω αρκετούς που βγάζουν 1000-1500 ευρώ το μήνα καθαρά στην Ελλάδα του σήμερα και πολύ περισσότερους που βγάζουν 600+ ευρώ καθαρά. Καταλαβαίνετε βέβαια ότι δεν μπορώ να σας δώσω ονόματα και διευθύνσεις για να μην τους καταγγείλετε στον ΟΑΕΔ γιατί όπως είπαμε είναι δηλωμένοι ως άνεργοι για να παίρνουν επίδομα ανεργίας :rolleyes:

 

Και πού 'στε κορίτσια, την επόμενη φορά που θα σας έρθει όρεξη μέσα στο σαββατοκύριακο να πάτε τα παιδιά σε παιδότοπο ή να παραγγείλετε πίτσα ή να φάτε σουβλάκι ή να πάτε σε καφετέρια ή να πάτε σινεμά ή παιδικό θέατρο (καλά, για λουλούδια και γλυκά δεν τολμάω να πω) να σκεφτείτε ότι εκμεταλλεύεστε κάποιον κακομοίρη που δουλεύει Σαββατιάτικα ή Κυριακάτικα (ή ακόμα χειρότερα Σαββατιάτικα ΚΑΙ Κυριακάτικα) για να περνάτε εσείς καλά.

 

Οπότε κομμένες οι έξοδοι και οι παραγγελίες τα Σαββατοκύριακα. Σπίτι με την τηλεόραση κλειστή ώστε να πέσουν έξω τα κακά κανάλια που κάνουν πρόγραμμα Κυριακάτικα (α πα πα απατεώνες και εκμεταλλευτές) για να έχετε εσείς διασκέδαση. Και χωρίς τηλέφωνα γιατί πλέον οι επικοινωνίες είναι ιδιωτικές άρα και οι δικοί τους εργαζόμενοι πέφτουν θύμα εκμετάλλευσης. Το πολύ-πολύ βόλτα στην Ερμού να κοιτάζετε τα κλειστά μαγαζιά. Μέχρι εκεί και ούτε βήμα παραπέρα.

στον τομεα των σπουδων μου παλι, σπανια βρισκεις δουλεια με μισθο, οι περισοστεροι που χρειαζονται ατομα παιρνουν μονο παιδια που κανουν πρακτικη (τα οποια φυσικα πληρωνονται απο τον οαεδ, ο εργοδοτης εχει τη δυνατοτητα να μην δωσει τιποτα), και αν σε παρει καποιος σου λεει να σου δινει ενα χαρτζιλικη και να εχεις την "προυπηρεσια".

στο θεμα σου τωρα

επειδη ως φοιτητρια δουλευα κυριως στο χωρο της εστιασης συνηθως τα σαβατοκυριακα εργαζομουν, και καθομουν αλλες μερες βεβαια τοτε επαιρνα 25 ευρω μεροκαματο και 30-35 τα σκ που ειχαμε πιο πολυ δουλεια κι εβγαζα και αρκετα απο τιπς. δυστυχως ομως σ αυτο τον κλαδο υπηρχε μεγαλο προβλημα με τα ενσημα, σχεδον κανεις δεν εβαζε ενσημα ή βαζανε 1-2 την εβδομαδα, κι οποιος τολμουσε κι εκανε καταγγελια δεν εβρισκε δουλεια ΠΟΤΕ. (σε μικρες κοινωνιες αυτα διαδιδονται πολυ γρηγορα).

προσωπικα τις κυριακες προτιμαμε οντως να καθομαστε σπιτι ή να πηγαινουμε στην παιδικη χαρα, σε σπιτια φιλων ή βολτες στη θαλασσα κι οχι να πηγαινουμε σε μαγαζια, οσο για την τιβι, την εχουμε συνηθως κλειστη, ολες τις μερες, οχι μονο γιατι εχουν απλρωτους υπαλληλους και απολυουναλλα και για την προπαγανδα υπερ της κυβερνησης και επισης γιατι δεν υπαρχει σχεδον κανενα καλο προγραμμα- κι οτι καλο κανουν τα καναλια το βαζουν μετα της 11-12 τη νυχτα που για μας ειναι ωρα υπνου.

επισης υπαρχουν και μαγαζια που οντως σεβονται τους υπαλληλους τους και ναι θα τα προτιμησουμε στις σπανιες εξοδους μας-ειτε κυριακη ειτε καθημερινη- αλλιως εχουμε τη δυνατοτητα να αφησουμε τιπ για τους υπαλληλους που μας εξυπηρετησαν.

Link to comment
Share on other sites

επισης υπαρχουν και μαγαζια που οντως σεβονται τους υπαλληλους τους και ναι θα τα προτιμησουμε στις σπανιες εξοδους μας-ειτε κυριακη ειτε καθημερινη- αλλιως εχουμε τη δυνατοτητα να αφησουμε τιπ για τους υπαλληλους που μας εξυπηρετησαν.

Δηλαδή αυτό που λες είναι ότι δεν επιλέγεις να μην ψωνίσεις / φας έξω / παραγγείλεις πίτσα / δεις τηλεόραση τα σαββατοκύριακα επειδή σε ενοχλεί η εκμετάλλευση του διπλανού σου, απλά δεν έχεις ανάγκη να χρησιμοποιήσεις τις συγκεκριμένες υπηρεσίες στο συγκεκριμένο χρονικό πλαίσιο. Και όταν νιώθεις ότι το έχεις ανάγκη, εξιλεώνεσαι με ένα φιλοδώρημα (το οποίο στην πραγματικότητα το έχει περισσότερο ανάγκη αυτός που δεν αμοίβεται καλά, αλλά τέλος πάντων δεν πειράζει, εσύ το δίνεις στον καλοπληρωμένο). ΟΚ. Απόλυτα αποδεκτό.

 

Να υποθέσω επίσης ότι όταν πάτε στους φίλους σας, αν σας προτείνουν να παραγγείλετε σουβλάκια, εσείς λέτε όχι για να μην ενισχύσετε την σαββατιάτικη εργασία? Και αν στην παιδική χαρά ή στη θάλασσα το παιδί σου διψάσει ή θελήσει να φάει ένα παγωτό, δεν του το αγοράζεις γιατί είναι σαββατοκύριακο και λυπάσαι τον υπάλληλο του περίπτερου.

 

Να υποθέσω επίσης ότι παντρευτήκατε και βαφτίσατε τα παιδιά σας εργάσιμη μέρα; Και ότι ακόμα κι όταν είσαστε διακοπές, τα σαββατοκύριακα δεν βγαίνετε έξω, δεν ψωνίζετε πράγματα, δεν πάτε σινεμά, δεν παίρνετε εφημερίδες κλπ;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αυτό που λες είναι ότι δεν επιλέγεις να μην ψωνίσεις / φας έξω / παραγγείλεις πίτσα / δεις τηλεόραση τα σαββατοκύριακα επειδή σε ενοχλεί η εκμετάλλευση του διπλανού σου, απλά δεν έχεις ανάγκη να χρησιμοποιήσεις τις συγκεκριμένες υπηρεσίες στο συγκεκριμένο χρονικό πλαίσιο. Και όταν νιώθεις ότι το έχεις ανάγκη, εξιλεώνεσαι με ένα φιλοδώρημα (το οποίο στην πραγματικότητα το έχει περισσότερο ανάγκη αυτός που δεν αμοίβεται καλά, αλλά τέλος πάντων δεν πειράζει, εσύ το δίνεις στον καλοπληρωμένο). ΟΚ. Απόλυτα αποδεκτό.

 

Να υποθέσω επίσης ότι όταν πάτε στους φίλους σας, αν σας προτείνουν να παραγγείλετε σουβλάκια, εσείς λέτε όχι για να μην ενισχύσετε την σαββατιάτικη εργασία? Και αν στην παιδική χαρά ή στη θάλασσα το παιδί σου διψάσει ή θελήσει να φάει ένα παγωτό, δεν του το αγοράζεις γιατί είναι σαββατοκύριακο και λυπάσαι τον υπάλληλο του περίπτερου.

 

Να υποθέσω επίσης ότι παντρευτήκατε και βαφτίσατε τα παιδιά σας εργάσιμη μέρα; Και ότι ακόμα κι όταν είσαστε διακοπές, τα σαββατοκύριακα δεν βγαίνετε έξω, δεν ψωνίζετε πράγματα, δεν πάτε σινεμά, δεν παίρνετε εφημερίδες κλπ;

 

Μιλαμε για εργασια μονο την Κυριακη, οχι το Σαββατο. Επισης δεν μιλαμε για τον ιερεα που κανει λειτουργημα, αλλο λειτουργημα κι αλλο εργασια. Οι εκκλησιες παντα Κυριακη ειναι ανοικτες, γι αυτο λεμε δεν πρεπει να εργαζεται ο Χριστιανος (που πιστευει) Κυριακη το λεει η θρησκεια του. Γενικα που το πας;;;;

 

Με καθε σεβασμο, δεν ξερω κοπελα μου τι προσπαθεις να μας αποδειξεις απο εχθες, ομως αν ζουσες ΕΔΩ και ειχες τη ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ, που ερχονται καθε μερα εξαθλιωμενοι και πεινασμενοι μεσα στο κλαμμα 10δες ανεργοι κι εργαζομενοι που δεν τους πληρωνουν μηνες τωρα και δεν θα τους πληρωσουν θα ντρεποσουν με αυτα που λες. Συγνωμη που στο λεω αλλα ειναι αληθεια.Ατομα με διδακτορικα, που παλια ειχαν δουλεια σε πολυεθνικες 2 αι 3 χιλιαρικα, με σπουδες εξω. Να μην εχουν να πληρωσουν τη ΔΕΗ.

 

Συγνωμη και παλι που ειμαι σκληρη και δεν σε κατηγορω απλα εισαι μακρια οσο κι αν πιστευεις οτι εχεις επαφη.....αλλα η εργασια μου με εκανε σκληρη. Ειδες κοσμο στο βιβλιοπωλειο στη Ερμου και πιστεψες οτι εχει λεφτα ο Ελληνας. Κι εγω ημουν εκει ξερεις γιατι; Γιατι μεχρι προπεσρυ επαιρνα στο βαφτιστηρι δωρα 80 και 100 ευρω και φετος της πηρα DVD των 9,90!!!!! Βγαλε συμπερασμα μονη σου. Ειναι κατι το απιστευτο αυτο που γινεται στην Ελλαδα.

Link to comment
Share on other sites

Επισης δεν μιλαμε για τον ιερεα που κανει λειτουργημα, αλλο λειτουργημα κι αλλο εργασια. Οι εκκλησιες παντα Κυριακη ειναι ανοικτες, γι αυτο λεμε δεν πρεπει να εργαζεται ο Χριστιανος (που πιστευει) Κυριακη το λεει η θρησκεια του. Γενικα που το πας;;;;

Ποιον ιερέα; Ανέφερα εγώ πουθενά ιερέα; Ο ιερέας εννοείται ότι θα εργαστεί κυρίως Κυριακές, είναι το επάγγελμα / λειτούργημα / πες το όπως θες τέτοιο.

 

Όμως όταν κάνεις γάμο, δεν απασχολείς μόνο ιερείς. Απασχολείς και ανθοπωλείο για να σου στολίσει εκκλησία / αμάξι / μπουκέτο, απασχολείς ζαχαροπλαστείο για την τούρτα και τα γλυκά, μάγειρες, σερβιτόρους, εργάτες κουζίνας, καθαρίστριες στο κέντρο όπου θα κάνεις το τραπέζι και ένα σωρό άλλους αναλόγως τι ακριβώς απαιτήσεις έχεις, από κομμωτές και μακιγιέζ μέχρι DJ και κλόουν. Μην μου πεις τώρα ότι εσύ δεν είχες τίποτα από όλα αυτά στους γάμους και στα βαφτίσια που έκανες ή δεν τα έχεις δει σε αυτά που έχεις πάει.

 

Όσο για τη Σαββατιάτικη εργασία, είναι άλλο το εργάζομαι μέχρι Σάββατο μεσημέρι ή απόγευμα, κι άλλο μέχρι τα ξημερώματα της Κυριακής. Και στην τελική γιατί να μην προασπίσουμε και τα δικαιώματα αυτών που εργάζονται Σάββατο γενικώς αντί να οφελούνται από το 5νθήμερο; Αυτοί δεν έχουν ψυχή;

 

Δεν μου φαίνεσαι καθόλου σκληρή, οπότε δεν χρειάζεται να ζητάς συγνώμη. Τυχαίνει απλά να πιστεύω ότι αν θέλεις να υπάρχει εργασία για όλους (ή για όσο το δυνατόν περισσότερους) πρέπει να έχεις αγορά (όχι μόνο εμπορικά μαγαζιά αλλά αγορά γενικότερα). Με το να περιορίζεις και να προασπίζεις (επιλεκτικά πάντα) τα δικαιώματα μιας μερίδας υπαλλήλων, να μποϋκοτάρεις εταιρίες επειδή απολύουν κλπ δεν καταφέρνεις απολύτως τίποτα, εκτός ίσως από το να χειροτερεύεις τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Ζεις στο εξωτερικο. Δεν ξερω για ποιυς λ'ογους και ουτε με ενδιαφερει. Οι περισσοτεροι φιλοι γνωστοι μου, συγγενεις μου και η αδελφη μου που ζουν στο εξωτερικο, ειναι εκει γιατι εδω θα ψωμολισαγαενε. Γιατι στην Αγγλια και καθε Αγγλια υπαρχει κρατος που προστατευει τον πολιτη, μαθητη φοιτητη ,αρρωστο,εργαζομενο κλπ κλπ.

Τι προσπαθεις να μας πεισεις οτι θα ειναι ωραια να εργαζομαστε Κυριακη; Αφου σου λεμε οτι δεν θα πληρωνομαστε , δεν θα παιρνουμε αυτα που πρεπει κλπ κλπ. Οχι λοιπον δεν θα ειναι ωραια. Αστο γιατι προκαλεις και τα παραδειγματα σου δεν εχουν βαση. Στην τελικη αυτα τα μαγαζια δεν θα υπηρχαν αν δουλευαμε και τις Κυριακες γιατι δεν θα υπηρχε κοσμος να παει....

Link to comment
Share on other sites

Ζεις στο εξωτερικο. Δεν ξερω για ποιυς λ'ογους και ουτε με ενδιαφερει. Οι περισσοτεροι φιλοι γνωστοι μου, συγγενεις μου και η αδελφη μου που ζουν στο εξωτερικο, ειναι εκει γιατι εδω θα ψωμολισαγαενε. Γιατι στην Αγγλια και καθε Αγγλια υπαρχει κρατος που προστατευει τον πολιτη, μαθητη φοιτητη ,αρρωστο,εργαζομενο κλπ κλπ.

Τι προσπαθεις να μας πεισεις οτι θα ειναι ωραια να εργαζομαστε Κυριακη; Αφου σου λεμε οτι δεν θα πληρωνομαστε , δεν θα παιρνουμε αυτα που πρεπει κλπ κλπ. Οχι λοιπον δεν θα ειναι ωραια. Αστο γιατι προκαλεις και τα παραδειγματα σου δεν εχουν βαση. Στην τελικη αυτα τα μαγαζια δεν θα υπηρχαν αν δουλευαμε και τις Κυριακες γιατι δεν θα υπηρχε κοσμος να παει....

Τωρα διαβασα και το επομενο μνμ σου. Τιποτα δεν κερδηθηκε χωρις αγωνα και παλη απο τους εργαζομενους. Αν αυτο θα ειναι μπουκοταζ ή οχι δεν το ξερω.

Εγω ας πουμε αρνουμαι να ψωνιζω Γερμανικα προιοντα και επιμενω Ελληνικα . Ναι λοιπον μποικοταρω τους Γερμανους και γενικα τα ξενα προιοντα και το θεωρω σωστο γιατι ετσι θα εχουν περισσοτερη ζητηση τα ελληνικα προιοντα αρα περισσοτερες δουλειες στην Ελλαδα. Ναι λοιπον μποικοταζ οπου μπορεις να παλεψεις.

Link to comment
Share on other sites

Ποιον ιερέα; Ανέφερα εγώ πουθενά ιερέα; Ο ιερέας εννοείται ότι θα εργαστεί κυρίως Κυριακές, είναι το επάγγελμα / λειτούργημα / πες το όπως θες τέτοιο.

 

Όμως όταν κάνεις γάμο, δεν απασχολείς μόνο ιερείς. Απασχολείς και ανθοπωλείο για να σου στολίσει εκκλησία / αμάξι / μπουκέτο, απασχολείς ζαχαροπλαστείο για την τούρτα και τα γλυκά, μάγειρες, σερβιτόρους, εργάτες κουζίνας, καθαρίστριες στο κέντρο όπου θα κάνεις το τραπέζι και ένα σωρό άλλους αναλόγως τι ακριβώς απαιτήσεις έχεις, από κομμωτές και μακιγιέζ μέχρι DJ και κλόουν. Μην μου πεις τώρα ότι εσύ δεν είχες τίποτα από όλα αυτά στους γάμους και στα βαφτίσια που έκανες ή δεν τα έχεις δει σε αυτά που έχεις πάει.

 

Όσο για τη Σαββατιάτικη εργασία, είναι άλλο το εργάζομαι μέχρι Σάββατο μεσημέρι ή απόγευμα, κι άλλο μέχρι τα ξημερώματα της Κυριακής. Και στην τελική γιατί να μην προασπίσουμε και τα δικαιώματα αυτών που εργάζονται Σάββατο γενικώς αντί να οφελούνται από το 5νθήμερο; Αυτοί δεν έχουν ψυχή;

 

Δεν μου φαίνεσαι καθόλου σκληρή, οπότε δεν χρειάζεται να ζητάς συγνώμη. Τυχαίνει απλά να πιστεύω ότι αν θέλεις να υπάρχει εργασία για όλους (ή για όσο το δυνατόν περισσότερους) πρέπει να έχεις αγορά (όχι μόνο εμπορικά μαγαζιά αλλά αγορά γενικότερα). Με το να περιορίζεις και να προασπίζεις (επιλεκτικά πάντα) τα δικαιώματα μιας μερίδας υπαλλήλων, να μποϋκοτάρεις εταιρίες επειδή απολύουν κλπ δεν καταφέρνεις απολύτως τίποτα, εκτός ίσως από το να χειροτερεύεις τα πράγματα.

 

 

Και παλι βγαινεις εκτος θεματος. Εχεις κολλησει στο "κυριακη αντι τριτης, τεταρτης κλπ" ενω σου εξηγουμε οτι περα απο τα επαγγελματα που εχουν θεσπισει ρεπο απο παλια, οπως τα φαρμακεια με τις εφημερειες, περα απο ελευθερους επαγγελματιες που λες οπως η κομμωτρια που κανονιζει ΜΟΝΗ της ποτε θα παρει το ρεπο της, προσπαθουν να εργαζεσαι

7 ημερες/εβδομαδα. ΧΩΡΙΣ ΡΕΠΟ. ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ.

καταλαβες τωρα;;;;

Link to comment
Share on other sites

Αστο γιατι προκαλεις και τα παραδειγματα σου δεν εχουν βαση. Στην τελικη αυτα τα μαγαζια δεν θα υπηρχαν αν δουλευαμε και τις Κυριακες γιατι δεν θα υπηρχε κοσμος να παει....

 

Δεν εχουν βαση αλλα συνεχιζει....

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αυτό που λες είναι ότι δεν επιλέγεις να μην ψωνίσεις / φας έξω / παραγγείλεις πίτσα / δεις τηλεόραση τα σαββατοκύριακα επειδή σε ενοχλεί η εκμετάλλευση του διπλανού σου, απλά δεν έχεις ανάγκη να χρησιμοποιήσεις τις συγκεκριμένες υπηρεσίες στο συγκεκριμένο χρονικό πλαίσιο. Και όταν νιώθεις ότι το έχεις ανάγκη, εξιλεώνεσαι με ένα φιλοδώρημα (το οποίο στην πραγματικότητα το έχει περισσότερο ανάγκη αυτός που δεν αμοίβεται καλά, αλλά τέλος πάντων δεν πειράζει, εσύ το δίνεις στον καλοπληρωμένο). ΟΚ. Απόλυτα αποδεκτό.

 

Να υποθέσω επίσης ότι όταν πάτε στους φίλους σας, αν σας προτείνουν να παραγγείλετε σουβλάκια, εσείς λέτε όχι για να μην ενισχύσετε την σαββατιάτικη εργασία? Και αν στην παιδική χαρά ή στη θάλασσα το παιδί σου διψάσει ή θελήσει να φάει ένα παγωτό, δεν του το αγοράζεις γιατί είναι σαββατοκύριακο και λυπάσαι τον υπάλληλο του περίπτερου.

 

Να υποθέσω επίσης ότι παντρευτήκατε και βαφτίσατε τα παιδιά σας εργάσιμη μέρα; Και ότι ακόμα κι όταν είσαστε διακοπές, τα σαββατοκύριακα δεν βγαίνετε έξω, δεν ψωνίζετε πράγματα, δεν πάτε σινεμά, δεν παίρνετε εφημερίδες κλπ;

 

κοιτα εγω πλεον ακολουθω εναν τροπο ζωης πολυ μακρια απο τα καταναλωτικα προτυπα, κια λογω κρισης αλλα και γιατι το επελεξα. λοιπον για να οσυ λυθουν οι αποριες, ζουμε σε μικρο χωριο, οπου κια να θελουμε δε μπορουμε να παραγγειλουμε τπτ, δευτερον τις σπανιες φορες που βγαινουμε προτειμαμε να πηγαινουμε σε μαγαζια που ειτε τα δουλευουν τα μελη της οικογενειας ειτε αν προκειτε για καφετερια/μπαρακι ξερουμε οτι πληρωνονται οι υπαλληλοι. αν τυχει και παμε καπου εκτος περιοχης που δε γνωριζουμε τι παιζει αφηνουμε τιπ. το αν εξιλεωνομαι ή οχι ειναι δικο μου θεμα και δε νομιζω οτι πρεπει να απολογηθω κι απο πανω, μιας και ουτε εργοδοτρια ειμαι ουτε δουλευω σα σκυλι εκμεταλευομενη ανθρωπους, απειλωντας, εκβιαζοντας κλπ

δευτερον προσπαθω να μπουκοταρω οσο μπορω επιχειρησεις που εκμεταλευονται εργαζομενους ή ζωα ή πουλανε προιοντα που παραγονται απο παιδικη εργασια ή εργασια για ενα κομματι ψωμι. ετσι εχω καταληξει να κανω ελαχιστες αγορες το μεγαλυτερο μερος των τροφιμων που καταναλωνουμε το καλλιεργω ή αν προκειται για ζωικα (εγω και τα παιδια εχουμε γινει χορτοφαγοι) τα παιρνουμε απο την πεθερα μου, ενω πολλα αλλα προιοντα τα εχουμε βγαλει εντελως απο τη ζωη μας ή τα καταναλωνουμε ελαχιστα.

τριτον οταν παμε σε φιλους ή τους εχουμε καλεσμενους τρωμε σπιτικο φαγητο ή πολλες φορες συναντιωμαστε απογευματα ή πρωινα για καφεδακι οσο παιζουν τα παιδια μας.

για τα υπολοιπα θα σου απαντησω αυριο γιατι τωρα δεν προλαβαινω

 

 

συνεχιζω

παμε τωρα στο κυριως θεμα. οπως ειπα και πιο πανω οσα χρονια σπουδαζα εργαζομουν παραλληλα ως σερβιτορα, μπαργουμεν κλπ σε καφετερειες μπαρακια εστιατορια, οπου εβρισκα τελος παντων. παντα λοιπον τα σκ ειχαμε περισσοτερη δουλεια για τον απλουστατο λογο οτι οι εργαζομενοι σε αλλους τομεις δε δουλευαν οποτε και ειχαν την δυνατοτητα να βγουν για ενα καφε ή ενα φαγητο, πραγμα που δε γινοταν τις καθημερινες. το τριημερο παρασκευη -σαββατο-κυριακη λοιπον καναμε καλο τζιρο και ειχαμε δουλεια, τις καθημερινες πιο πολυ δουλευαμε με φοιτητες, αλλα κι εγω επειδη ημουν φοιτητρια δε μπορουσα να δουλευω τις καθημερινες γιατι ειχα μαθηματα, οποτε δεν εμενε κανενας παραπονεμενος. επισης τα μαγαζια που κανουν γαμους βαφτισεις κλπ δουλευουν συνηθως μονο αυτες τις μερες.

τωρα ομως στην ελλαδα εχουν αλλαξει πολυ τα πραγματα. τα εμπορικα μαγαζια κλεινουν το ενα μετα το αλλο, δε μπορουν οχι να πληρωσουν υπαλληλους αλλα ουτε το ρευμα να πληρωσουν και το τεβε, ο κοσμος ΔΕΝ εχει λεφτα να ψωνισει, σχεδον 30% ανεργια, στους νεους το ποσοστο αυτο ειναι πολυ μεγαλυτερο, οσοι δουλευουν σπανια πληρωνονται στην ωρα τους, οι μισθοι εχουν πεσει παρα πολυ, πληρωνουμε ενα σωρο φορους τη στιγμη που γινονται περικοπες παντου, ακομα κι απο τα νοσοκομεια πετανε εξω παιδια με καρκινο γιατι ειναι ανασφαλιστα!

η κυριακη λοιπον βολευει μονο τις μεγαλες αλυσιδες και τα μαγαζια οπως το μωλ, ολοι οι αλλοι χαμενοι βγαινουν, και οι υπαλληλοι και οι ιδιοκτητες.

Link to comment
Share on other sites

η κυριακη λοιπον βολευει μονο τις μεγαλες αλυσιδες και τα μαγαζια οπως το μωλ, ολοι οι αλλοι χαμενοι βγαινουν, και οι υπαλληλοι και οι ιδιοκτητες.

Αυτό το συμπέρασμα δεν καταλαβαίνω πώς βγαίνει, μπορείς να το εξηγήσεις;

 

Εγώ κοιτώντας μόνο το δικό μου παράδειγμα έχω να πω ότι αν τα μαγαζιά (εμπορικά) ήταν ανοιχτά τις Κυριακές σίγουρα θα ξόδευα περισσότερα χρήματα σε ψώνια. Δουλεύω όλες τις μέρες Δευτέρα με Σάββατο και ποτέ δεν προλαβαίνω να βγω για ψώνια. Ακόμα και τα δώρα των Χριστουγέννων τα πήρα όλα την τελευταία Κυριακή που ευτυχώς τα μαγαζιά ήταν ανοιχτά. Εμένα από μια άποψη με συμφέρει να είναι τα μαγαζιά κλειστά τις Κυριακές για να μην χαλάω τα ωραία μου ευρουλάκια, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αυτό συμφέρει όσους δουλεύουν σε μαγαζιά, γιατί αλήθεια σας το λέω, αν όλοι ήταν σαν εμένα, δεν θα είχε μείνει ούτε ένα εμπορικό ανοιχτό! Συν ότι όταν πας για ψώνια όλο και θα βρεθείς με κάποιον, θα πάτε για καφέ, θα πάρεις ένα σάντουιτς, ίσως παρασυρθείς και αγοράσεις κάτι παραπάνω. Αυτό δεν θέλει η αγορά; Περισσότερη κίνηση;

 

Τέλος νομίζω ότι οι μαγαζάτορες δεν είναι χαζοί. Αν δουν ότι δεν τους συμφέρει να ανοίγουν Κυριακή, θα σταματήσουν. Πάντως για τους υπαλλήλους δε νομίζω ότι είναι πρόβλημα. Τόσα επαγγέλματα εργάζονται Κυριακές, αργίες, περίεργες ώρες και κάπως γίνεται και δεν καταπατούνται τα δικαιώματα των εργαζομένων {περισσότερο απ' ότι θα καταπατούνταν αν εργάζονταν πενθήμερο} έτσι δεν είναι;

 

Εμείς πάντως και σουβλάκια τρώμε, και πίτσες παραγγέλνουμε, και σινεμά πάμε, και γλυκά αγοράζουμε τις Κυριακές γιατί μόνο τότε έχουμε την ευχέρεια. Δεν θεωρώ ότι ο καταναλωτικός τρόπος ζωής είναι εκμετάλλευση. Άλλωστε όποιος δεν θέλει να ζήσει με αυτά τα δεδομένα, μπορεί να επιστρέψει στο χωριό του και να κάνει βουκολική ζωή. Δεν μπορείς όμως να δέχεσαι μερικές ευκολίες του καταναλωτισμού και όχι άλλες.

 

Και να ρωτήσω κάτι άλλο (επειδή κάποια κοπέλα το ανέφερε πιο πάνω) - γιατί είναι πιο σημαντικό να φάω σουβλάκι την Κυριακή από το να αγοράσω μία μπλούζα? Αν εγώ έχω ανάγκη να πάρω μια μπλούζα, γιατί να πρέπει να απολογηθώ;

 

Δεν είδα κανέναν να κόπτεται για τους ψήστες και τους σουβλατζίδες που δουλεύουν Κυριακές... μόνο για τους υπαλλήλους των εμπορικών. Γιατί;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...