Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

με ανησυχεί ο 4χρονος γιος μου


Recommended Posts

ο γιος μου ειναι 4 χρονων και το υψος του ειναι 98 εκατοστα και ειναι 16 κιλα προσπαθουμε με το ζορι να παρει βαρος, ειναι ενα υπερκινητικο παιδι και η αλιθεια ειναι οτι αν δεν τον ταισω εγω δεν θα φαει και σπανια θα μου πει οτι πειναει, η παιδιατρος μου λεει να μην ανυσηχω και θα το παρακολουθουμε αλλα εγω ανυσηχω, εχει και κατι μαυρους κυκλους κατω απο τα ματακια του βλεπω και αλλα παιδακια που ειναι πιο ψηλα και πιο παχια απο αυτον και τρελενομαι.

θα του κανω εξετασεις αλλα φοβαμαι η αληθεια ειναι μονο βλακειες σκεφτομαι, γιατι δεν τρωει και γιατι δεν παχαινει ολο αυτο λεω....

 

ενα αλλο ειναι οτι σχεδον καθε βραδυ τρομαζει στον υπνο του, βλεπει ονειρα να τωρα ξυπνησε και ελεγε μην με σπρωχνεις προφανως καποιο παιδακι απο τον παιδικο εννοουσε ολο κατι τετοια λεει η αναφερει σκηνες απο παιδικα, η μαμα μου ειπε την εξης ςξυπναδα να τον παω σε εναν παπα να του διαβασει μια ευχη, σιγα μην τον παω και για εξορκισμο....

 

βρε κοριτσια ανυσηχω με το δικιο μου η με εχει πιασει η τρελα της υπερπροστατευτικης μαμας??????

 

πειτε καμμια γνωμη γιατι με βλεπω για το δαφνη...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Βρε κοπέλα μου, 16 κιλά? Σωστά το έγραψες?

Γιατί εμένα οι κόρες μου στην ηλικία του γιου σου είναι και είναι 14 κιλά και μια χαρά τις βρίσκω.

Μήπως υπερβάλεις? Οσο για το ότι δεν τρώει αν δεν τον ταισεις, ε, είναι σε μία ηλικία που έχουν το νου τους στο παιχνίδι, όχι στο φαί. Αφου είναι υγιής, μια χαρά. Κάποια στιγμή θα φάει.

Τώρα σχετικά με τα όνειρα. Και εμένα το κάνουν αυτό. Λογικό είναι. Εχουν πολλές εμπειρίες καινούργιες, επηρεάζονται και βλέπουν όνειρα. Εκτός αν έχει εφιάλτες. Άλλο αυτό, αν και δεν ξέρω τι θα μπορούσες να κάνεις.

Νομίζω ότι ανησυχείς πολύ χωρίς λόγο. Βέβαια εσύ είσαι η μανούλα του και ξέρεις καλύτερα. Εχεις κάποιο λόγο να ανησυχείς? Εγώ ας πούμε θα ανησυχούσα αν ετρωγε παλιά και τώρα το έκοψε. Αν έχανε βάρος. Τέτοια πράγματα.

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

φυσιολογικοτατες μου ακουγονται οι διαστασεις του. Η δικι μου ηταν ακομα πιο μικροκαμωμενη στην ηλικια του. Εχεις δικιο, τα περισσοτερα ειναι πιο ψηλα, ε και λοιπον; Ασε που το υψος ειναι θεμα γονιδιων κυριως, αν ειναι να ψηλωσει θα ψηλωσει. Αν το υψος εξαρτωταν αμεσα και μονο απο τη διατροφη τοτε θα επρεπε ολα τα παιδακια που γεννιουνται και μεγαλωνουν σε συνθηκες υποσιτισμου να ειναι πιο κοντα. Δεν γινεται ομως ετσι.

 

Οσο για το φαγητο, δεν ξερω τι κανεις ,αλλα αν του λες συνεχεια "φαε", "δεν εφαγες τιποτα" κλπκλπ, τοτε οχι μονο εχεις τα αντιθετα αποτελεσματα βραχυπροθεσμα, αλλα πολυ πιθανο να του δημιουργησεις προβλημα και ανυγιη σταση απεναντι στο φαγητο μακροπροθεσμα. Η συμβουλη μου θα ηταν να καθεστε μαζι (ολοι μαζι αν και οποτε ειναι δυνατον) στο τραπεζι για να φατε, κι ο καθενας ν'ασχολειται με το πιατο του. Συζητηστε για το σχολειο, τι θα κανετε αργοτερα, γαι τη γατα του γειτονα... δωσ'του 15-20 λεπτα. Υστερα σηκω και μαζεψε τα πιατα. Ρωτα τον αν τελειωσε, κι αν σου πει ναι παρε το πιατο του χωρις αλλη κουβεντα. Αργοτερα, ΑΝ επινασει δωσ'του ενα φρουτο. Αν δεν το θελει δωσ'του δυο επιλογες, αλλα μην αδειασεις και το ψυγειο μεχρι να βρει τι θελει. Αν πειναει θα φαει αυτο που υπαρχει. Και ου το καθ'εξις.

 

Μπορει δυο-τρεις μερουλες να μη φαει, μην τρελλαθεις, θα δεις ποσο θα ωριμασει η σχεση του με το φαγητο και θ'αρχισει να τρωει. Μην εχεις βεβαια και μεγαλες απαιτησεις, μικρουλης ειναι, μπορει να φουσκωσει με δο τρεις μπουκιτσες, το θεμα ειναι να τρωει ποιοτητα και ποικιλλια, η πσοσοτητα θα ερθει αργοτερα.

 

Επισης πολλα παιδια αρνουνται να φανε επειδη τους φαινεται πολυ μεγαλη η μεριδα τους. Βαζε του λιγο φαγητο, ισα με τη μπουνιτσα του γι'αρχη, και μετα βλεπωντας και κανοντας.

 

Οι μαυροι κυκλοι ισως να σημαινουν οτι παιε για υπνο πολυ αργα ή οτι δε συμπληρωνει τις ωρες του. Τα ονειρα και οι εφιαλτες ειναι φυσιολόγικοτατοι σε αυτη την ηλικια, επεξργαζονται ο,τι τους συνεβει μεσα στη μερα οπως κι εμεις.

 

Και τελος θα ελεγα να βεις στον ηλιο και να πιεις ενα δροσερο-δροσερο καφεεεεεε... Το παιδακι σου ειναι νομιζω μια χαρουλα (και οχι, σε παρακαλω, μη φωναξεις τον εξορκιστη :P ), και αφου σου το λεει κι ο γιατρος που το παρακολουθει, γιατι σκας;

 

Αντε, καλο μας καλοκαιρι :)

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ οταν διάβασα 16Kg λέω κάποι λαθος θα έχει κάνει κοιτα εμας μας ρίχνετε κάποιους μήνες η κόρη μου είναι 14Kg. και 1μέτρο ε ολα μα όλα τα παιδάκια της τάξης της ειναι πιο ψηλά και πιο χοντρόυλικα απο εκείνη αφου την κοροίδευουν μικρή ,κάναμε και εξετασεις είδαμε τα πάντα τώρα θα κάνουμε πάλι επαναληπτικές ε και κάποια στιγμή ο παιδιάτρος μας είπε ξεκάθαρα " Ο μπαμπάς μπορεί να ειναι ντερέκι αλλά η μαμά είναι μικροκαμωμένη ε το παιδάκι σας ειναι φυσιολογικο να είναι κάτι ανάμεσα σε εσας τους δύο" οπότε χαλαρώσαμε ολοι και τέλος.Οσο για τα όνειρα είναι απόλυτα φυσιολογικά ξέρεις ποσα βράδυα η δικιά μου γλωσσοκοπάνα πιάνει ψιλή κουβεντούλα στον ύπνο της και ξυπνάω τρελλάμενη γιατι νομίζω οτι κάποιος μπήκε σπίτι μας?:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θεωρείτε τα 14 κιλά λίγα ρε παιδιά?

Εγώ τις κόρες μου (περίπου 1 μέτρο, ίσως λίγο πιο πάνω) δεν τις θεωρώ αδύνατες αλλά κανονικές (εντάξει, προς το αδύνατο, όχι προς το παχύ) και δεν αγχώνομαι καθόλου.

Μην σας πώ ότι τις προτιμώ έτσι, παρά να είχαμε πρόβλημα βάρους και άντε να κάνεις δίαιτα σε μικρό παιδί.

Λέτε να έχω πρόβλημα που δεν έχω πρόβλημα???:rolleyes:

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Stauroula,

 

σε βρίσκω τουλάχιστον υπερβολική. Εμένα ο γιος μου που είναι 4 ετών, 107 cm και 16,5 κιλά θα πρέπει τότε να νοσηλευτεί και να είναι με ορούς? Μην τρελλαθούμε. Το παιδί σου είναι προφανώς μέσα στις καμπύλες και αυτό και μόνο θα πρέπει να σε καθησυχάζει. Αν και δεν καταλαβαίνω πως αφού η παιδίατρος δεν ανησυχεί, γιατί εσύ είσαι τόσο αναστατωμένη. Εξ όσων γνωρίζω δεν υπάρχει περίπτωση κάποιο παιδάκι να μη φάει τίποτα όταν πεινάσει. Καταλαβαίνω βέβαια το άγχος σου όταν δεν τρώει τακτικά τα γεύματά του, αλλά νομίζω ότι αν τον αφήσεις λίγο πιο χαλαρό και τον ξεγελάσεις σε κάποια στιγμή, δεν μπορεί κάτι θα φάει.

 

Σε ότι αφορά για τα όνειρα κι εμείς το έχουμε αυτό, ίσως όχι τόσο έντονο αλλά αυτό που λες για τις σκηνές από τα παιδικά αποκλείεται να το έχετε περισσότερο έντονο από εμάς. Υπάρχουν στιγμές που δυσκολεύομαι να συνεννοηθώ ΄γιατί όλη την ώρα μου ρίχνει λέιζερ (όπως στο toy story) και μου έλεγε κάτι ασυναρτησίες. Μετά έκατσα και είδα μαζί του τα toy story, οπότε κατάλαβα ότι μου έλεγε σκηνές από εκεί....

 

Μάλλον έχεις ένα φυσιολογικό τετράχρονο ή εγώ είμαι αναίσθητη....

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θεωρείτε τα 14 κιλά λίγα ρε παιδιά?

Εγώ τις κόρες μου (περίπου 1 μέτρο, ίσως λίγο πιο πάνω) δεν τις θεωρώ αδύνατες αλλά κανονικές (εντάξει, προς το αδύνατο, όχι προς το παχύ) και δεν αγχώνομαι καθόλου.

Μην σας πώ ότι τις προτιμώ έτσι, παρά να είχαμε πρόβλημα βάρους και άντε να κάνεις δίαιτα σε μικρό παιδί.

Λέτε να έχω πρόβλημα που δεν έχω πρόβλημα???:rolleyes:

 

Οχι καθόλου εγω τα κιλά τα θεώρω και λίγο παραπάνω απο αυτό που θα ήθελα να είναι η μικρή εμένα το ύψος πιο πολύ με ανυσηχούσε αλλά με το που ανοιγει ο καιρός και βολτάρει στον ήλιο τσιμπάει πόντο κατευθειαν οποτε χαλαρώνω.

Link to comment
Share on other sites

εμενα η μικρη ειναι 4 χρονων και 14 κιλα ειναι η πιο μικροκαμωμενη στο σταθμο που παει αλλα καναμε ολες τις εξετασεις οταν ηταν πιο μικρη και ειναι μια χαρα γιατι και εγω ανησυχουσα και μενα βλεπει ονειρα που εχουν να κανουν με παραμυθια και συνδιαζει τους ηρωες με παιδακια απο το σχολειο της..τωρα αν σε αβησυχουν αυτα που βλεπει ρωτα και στο σχολειο αν ειναι ολα καλα η αν εχει προβλημα με καποια απο τα παιδακια και οντως δεν του φερονται καλα οποτε τα μεταφερει και στον υπνο του..ελπιζω τιποτα να μην συμβαινει και να ειναι οι ανησυχιες μιας μανουλας.

Link to comment
Share on other sites

το ποσο και το εαν τρωει ενα παιδι εξαρταται... απο τη μανα.

μια παχια μανα, βλεπει το παιδί της αδυνατο. συνηθως βαζουν στο πιατο του παιδιού οση ποσοτητα τρωνε εκεινες.

προσεξτε τα παιδιά σας! ενα παιδι που εχει φαγητο δεν υπάρχει περιτπωση να μεινει νηστικο.

μη τα κυνηγατε! ολα τα παιδιά εφαγαν καποια στιγμη. προσοχη!!!!!!!!!!! αν ξεκινησει να τρωει, μπορει να μη σταματησει. και τοτε... θα 'ναι χειροτερα!

ενα ενα παιδι, πινει γαλα και τρωει αυγο... ειναι μια χαρα!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

Εγω θα έλεγα να μην ανησυχεις τόσο για τα κιλά του μικρού σου, της κουμπάρας μου ο γιος είναι 8 χρονών και φοράει το 6 νούμερο και του είναι και άνετο!Φαντάσου τσιλιβίθρας που είναι (και τρώει όλο το φαγάκι του.)

 

Εγώ θα σου έλεγα να δεις τους μαύρους κύκλους του.

Αν δεν είναι κληρονομικό, μάλλον έχει έλλειψη σιδήρου το παιδι και να το κοιταξετε. Τα ίδια έπαθα πριν καιρό και εκανα εξετασεις, σίδηρος 20 και φεριττίνη 5 (σχεδον μηδαμινα αποτελέσματα) και πήρα σίδηρο.

Ας κανει μία εξεταση αίματος και θα δείτε στην πορεία. Το πολυ πολυ να πάρετε καμια βιταμίνη, μην βαζεις το κακο στο μυαλό σου.

433965qzur0la2nd.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Άντε βρε κοπελιά, ξεκόλλα , μια χαρά είναι το μικρό σου..τα κιλά είναι μια χαρά ,το ύψος επίσης, απλά είναι του παιχνιδιού !! Κουράζεται πολύ στο παιχνίδι και το βράδυ έίναι σε υπερένταση..το να τον πας σε παπά για ευχούλα δεν είναι κακό ,καθόλου μάλιστα, βοηθάει το παιδί ψυχολογικά αν φοβάται και έχει εφιάλτες, κακό σίγουρα δεν κάνει..Μη το ζορίζεις να φάει πιο πολύ ,απλά προσπάθησε να το χαλαρώνεις συχνά με κανένα μπανάκι, μασαζάκι, δείτε κανένα εργάκι αγκαλιά, να έχεις δηλαδή στιγμές χαλάρωσης για να ξεκουράζεται δηλαδή..Όσο για τους μαύρους κύκλους ,ο παιδίατρος μου λέει πως είναι σημάδι ότι περνάει κάποια ιωσούλα, όπως και τα δύσοσμα χνώτα, κοίτα να του δίνεις φρούτα αρκετά και θα έιστε μια χαρά .. χαλαρά ,ναι ??

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλημέρα και σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, η αλήθεια ειναι οτι με εχουν αγχωσει και οι γυρω μου βλεπω και τον ξαδερφο του διπλα που εχουν ιδια ηλικια και το τι τρωει δεν λεγεται δεν ζηταω την υπερβολη απλα να τρωει μα να μην λεει ποτε πειναω το δικο μου το παιδι... θα του κανω και τις εξετασεις για να μου φυγει και το αχγος και ελπιζω τωρα το καλοκαιρι με τα μπανια να του ανοιξει η ορεξη.

καλα του οτι γινομαι υπερβολικη το ξερω ειμαι απο την φυση μου αγχωθεις και προσπαθω να το καταπολεμησω ....

 

οσο για τα ονειρα χτες ξυπνησε 3 φορες την μια τον δερνανε την αλλη απειλουσε και την τριτη κατι ελεγε απο ενα παραμυθη δεν το πιασα καλα... μας λενε και στο σχολειο οτι εχει γινει λγο νευρικος και γενικως μπλεκετε σε καυγαδες αλλα μου ειπαν οτι λιγο πολλα ολα εχουν ζωηρεψει λιγο τι να πω του εχω κοψει και τα πολλα παιδικα ελπιζω να καλυτερεψη αυτο γιατι δεν κοιματε καλα ρε γαμωτο

 

catalina αυτο το toy story μας εχει καταστεψει και εμεις με αυτο το λειζερ ειμαστε ολη την ωρα και αναβασμενη σε εναν καναπε και να φωναζουμε στο απειρο και ακομα παραπερα ασε για γελια ειμαστε..

 

παντως σας ευχαριστω και μονο που τα εβγαλα απο μεσα μου με ηρεμησαν καπως

Link to comment
Share on other sites

Αν αγχώνεσαι για τα κιλά του νομίζω πως είναι υπερβολικό....και εμένα τα 16 κιλά και μάλισττα για αυτό το ύψος μου φαίνονται υπεραρκετά!!

Αν αγχώνεσαι για το ύψος τα αγόρια ψηλώνουν μέχρι τα 18 τους οπότε έχετε πολυυυυύ χρόνο ακόμα μπροστά σας!Μπορεί τώρα να είναι κοντούλης αλλά μετά από λίγα χρόνια να είναι ο πιο ψηλός στη τάξη του!

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα ο γιος μου ειναι 3 ετων και 7 μηνών και είναι 98 εκ.και 14 κιλά (οεοοοοο!!!). Τρώει απίστευτα πολύ! Θέλει μια μπριζόλα μόνος του μαζί με πατάτες και σαλατούλα για να στανιάρει. Επίσης τρώει τα πάντα το καμάρι μου. Σε κάποια φάση λοιπόν μας ειχαν πρήξει τα πεθερικά πως το παιδί δεν αναπτυσεται σωστά και τον πήγαμε σε έναν καθηγητή παιδιατρικής και ο άνθρωπος μας είπε πως το παιδί μας είναι μια χαρά και πως δεν υπάρχει λόγος ούτε εξετάσεις να κάνουμε!

Σε μας το ερώτημα είναι πού το βάζει τόσο φαί που κατεβάζει!;

Οσο για τα όνειρα και ο δικος μου βλέπει και παραμιλάει στον υπνο του. Πολλές νυχτες με φωνάζει κιόλας. Ειναι της ηλικίας... θα περάσει. Απλά πηγαίνω και ξαπλώνω κοντά του για λίγο και ηρεμεί.

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγαπητή φίλη μήπως οι φόβοι σου -που είναι δικαιολογημένοι εν μέρει- μεταδίδονται ασυνείδητα στο παιδάκι σου? Δηλαδή μήπως είναι μόνιμο αίτημα σου το φαγητό και το μικρούλη το καταλαβαίνει και έτσι δημιουργείται φαύλος κύκλος? Από την στιγμή που η παιδίατρος διαβεβαιώνει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και είναι όπως μας ανέφερες και υπερκινητικός τότε νομίζω ότι δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι! Άλλωστε πολλά παιδάκια είναι λιγόφαγα και είναι μια χαρά! Μην φτάσουμε στο σημείο ο μικρούλης να περάσει στο αντίθετο άκρο δηλαδή να παχαίνει μη φυσιολογικά και μετά ξαναγχώνεσε γιατί όντως η παχυσαρκία δεν είναι καλή! ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ!;)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο μικρός μου θα γίνει 5 χρονών τον Ιούλιο, πήγαμε στο γιατρό να κάνουμε εμβόλιο πριν 2 μέρες και είναι ύψος 1,15 και βάρος 17,5. Δεν τρώει όπως θα έπρεπε να φαει, πίνει πολύ γάλα, δηλ πεινάει και ζητάει γάλα. Εντάξει προσπαθώ να μην αγχώνομαι, γιατί πιστεύω ότι κάποια στιγμή θα φάει μόνος του. Έτσι ήταν και ο μεγάλος μου μέχρι 6 χρονών και ξαφνικά του άνοιξε η όρεξη. Σαν ένα κοκαλάκι είναι το ζουζούνι. Όσο για τον ύπνο του, παραμιλάει συχνά και συνήθως για τον αδερφό του. Στην αρχή και μένα κάπως μου φάνηκε, άσε που τρόμαξα, τώρα το έχω συνηθίσει και μου φαίνεται αστείο. Για αυτό μην αφήνεις αλλους να σε αγχώνουν.

s-age.pngs-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

θα σου εγραφα τις "διαστασεις" του δικου μου αλλα συμφωνουν με ενα παιδακι πιο πανω οποτε δε θα μπω σ αυτη τη διαδικασια, αλλα θα πω το εξης

 

για το υψος και το βαρος υπαρχουν οι καμπυλες

και ΟΧΙ ΤΟ ΤΙ ΛΕΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ η η γειτονισσα που εχει ενα μπουλουκακι και σε αγχωνει

 

το φαε φαε φαε εχει αποδειχτει οτι μονο κακο κανει αρα δεν το κανεις

 

ασε το παιδακι να φαει οταν πειναει, εγω εχω εναν 4 χρονω και ενα 2 και εχουν μονο 2 κιλα διαφορα γιατι ο μεγαλος δεν τρωει και ο μικρος τρωει ολη μερα τι να κανω να τα σκοτωσω?

 

σα μανουλα δικαια φοβασαι και ανησυχεις αλλα ηρεμησε καλη μου

 

οσο για τα ονειρα ολα τα παιδακια βλεπουν

 

μην ακους κανεναν αγχωτικο παλαιο αναθρεμενο που νομιζει οτι πρεπει τα παιδι να ειναι βουβαλακι αυτα εχουν ξεπεραστει το παχος πια δε θεωρειται υγεια οπως παλια

 

εγω σου λεω εχω κι απ τα δυο και δεν ανησυχω

 

να φανταστεις ειχα παρει και σιροπακι να του ανοιξει η ορεξη και ο παιδιατρος ειπε οτι αν το δωσω δεν τον ξανεξεταζει ποτε...........

 

ηρεμα ολα ειναι μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

αχ αυτο το σιροπακι με εχει φαει η πεθερα μου να του το παρω και ειναι κ νοσηλευτρια, απλα ολη μερα να τον αφησω αταιστο σκασιλα του μεγαλη για να καταλαβετε τον ταιζω εγω μονος του με τιποτα και κραταει την μπουκια στο στομα του και κοιταζει γυρω του χαζευει βαριετε μεχρι και να μασηση μασα του λεω τιποτα εκεινος εκει το μωρο πιο γρηγορα μασαει απορο στο σχολειο πως τρωει μονος του γιατι ετσι μου λενε.

 

βαριετε και χαζευει στο φαγητο αυτο κανει συνεχεια τι και αν κατσουμε ολοι μαζι τι και αν κατσει μονος του, τι να πω ολη την ωρα απο πισω του εχει καταντηση εφιαλτης, μονο το καλοκαιρι στην παραλια τρωει γιατι εκει του ανοιγει η ορεξη και μονο με την μανα μου που ειναι γκεσταμπο στο φαγητο...

Link to comment
Share on other sites

αχ αυτο το σιροπακι με εχει φαει η πεθερα μου να του το παρω και ειναι κ νοσηλευτρια, απλα ολη μερα να τον αφησω αταιστο σκασιλα του μεγαλη για να καταλαβετε τον ταιζω εγω μονος του με τιποτα και κραταει την μπουκια στο στομα του και κοιταζει γυρω του χαζευει βαριετε μεχρι και να μασηση μασα του λεω τιποτα εκεινος εκει το μωρο πιο γρηγορα μασαει απορο στο σχολειο πως τρωει μονος του γιατι ετσι μου λενε.

 

βαριετε και χαζευει στο φαγητο αυτο κανει συνεχεια τι και αν κατσουμε ολοι μαζι τι και αν κατσει μονος του, τι να πω ολη την ωρα απο πισω του εχει καταντηση εφιαλτης, μονο το καλοκαιρι στην παραλια τρωει γιατι εκει του ανοιγει η ορεξη και μονο με την μανα μου που ειναι γκεσταμπο στο φαγητο...

 

τρωει στο σχολειο; γιαιτ; μηπως επειδη εκει δεν το πιεζει κανενας κι εχει την ησυχια του;

Θεωρεις οτι δε θα φαει ολη μερα, επειδη τον πιεζεις να φαει, κι ετσι ολο και κατι κατεβαζει. Αν τον αφησεις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ μονο του, τοτε σε λιγες μονο μερες θα δεις διαφορα. Κι ας μη φαει μια-δυο μερες (ισως και απο πεισμα) τι πειραζει; Δε θα παθει απολυτως τιποτα. Προφανως το'χει καταλαβει οτι ειναι και το κουμπι σου και το χρησιμοποιει.

Link to comment
Share on other sites

ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ....και εμενα η κορη μου ειναι 4 χρονων ειναι 16 κιλα και 110 υψος ....και τρωι συνεχεια ..χωρις να της λεω να φαει ........οι εξετασεις τις βγηκαν πολυ καλες ...ναι ειναι αδυνατη...αλλα ειμαστε μοντελακια καλε .......πολυ ποιο αδυνατη απο τα αλλα δυο παιδια ...αρα εσενα σταυρουλα ειναι 98 ποντους και 16 κιλα ειναι πολυ ποιο παχη απο την δικια μου χιχιχι......και αφου λε ς οτι ειναι και υπερκοινητικο πως να πιασει κρεας .....μην βαζεις στην ζωη σου κιαλλαες ενιοες απο αυτες που εχεις ειπαμε να μην αγχονωμαστε με το παραμικρο ε???

Link to comment
Share on other sites

μουρινολαδο του εδωσε ς ? ειναι απαισιο με κυνηγουσε η μανα μου για να το πινω.....ασε το παιδι καλε .........αφου ο παιδιατρος δεν σου λεει να ανησηχησεις τι τρωγεσαι με τα ρουχα σου??

Link to comment
Share on other sites

Βρε συ μη τρελαίνεσαι!!!!!

Μια χαρά είναι το παιδάκι σου. Εγώ είμαι 50 κιλά και ύψος 1,70. Πάντα ήμουν υπερβολικά αδύνατη, από παιδί ακόμη. Έτσι ήταν το ''σκαρί'' μου.

Μην ανησυχείς και σε καμία περίπτωση μη τού δώσεις τίποτα βιταμινούχα για να του ανοίξουν την όρεξη!

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πάντως και εγώ που το είχα συζητήσει με τον παιδίατρό μου, μήπως χρειάζεται κάποια βιταμίνη για να του ανοίξει η όρεξη, μου είπε να μην του δώσω τίποτα. Επίσης μου είπε για κάποιους γονείς που όταν τα παιδιά τους ήταν μικρά και δεν τρώγανε, τους είχαν δώσει βιταμίνες και μετά όταν τα ξαναείδε ο γιατρός στην εφηβεία, ήταν χοντρά και έπρεπε να κάνουν δίαιτα. :rolleyes:

s-age.pngs-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...