Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τρομερό άγχος με πίεση και όχι μόνο


Recommended Posts

Κορίτσια έχω πελαγώσει απο τα προβλήματα που μου προέκυψαν έτσι ξαφνικά και έχω απίστευτο άγχος που θέλω κάπως να το εκφράσω. Σαν να μην έφτανε που είχα αποκόλληση στην αρχή της εγκυμοσύνης, τώρα με τη Β επιπέδου ο γιατρός μου διέγνωσε πρόβλημα σε μία απο τις δύο μητριαίες αρτηρίες και η πίεση μου είναι πάντα μεταξύ 13-15. Δεν πέφτει με τίποτα. Υπάρχει κίνδυνος προεκλαμψίας και απ' ότι μου είπε ο γιατρός δεν το γλιτώνουμε το χάπι της πίεσης, το οποίο παρεμπιπτόντως παλιότερα είχε απαγορευτεί!!!

Και σαν να μην έφταναν όλα αυτά διαγνώστηκε οτι έχω ουρολοίμωξη και πρέπει να πάρω αντιβίωση...:(

Αν κάποια έχει παρόμοια εμπειρία ας μου πει τη γνώμη της και την κατάληξη. Το ξέρω οτι όλες οι περιπτώσεις δεν είναι ίδιες, αλλά...τα έχω παίξει:-(:sad:

cN3ep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το φασολακι σου θα ειναι μια χαρα!!

Ειχα παρουσιασει και εγω πιεση 13-14.5 στον 9ο μηνα. Πηρα Aldomet, ειναι το μονο που επιτρεπεται κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης. Μου επεσε αρκετα, βεβαια εγω πιστευω πως η πιεση τουλαχιστον για μενα ειναι πολυ αμεσα συσχετισμενη με το αγχος.....

Προσεχα απο κει και επειτα και το αλατι αλλα και γενικα τα γλυκα και λιπαρα για να μη παρω και αλλο βαρος, που και αυτο παιζει καθοριστικο ρολο!!!

Να εισαι ηρεμη και να ακολουθεις ισορροπημενη διατροφη...

Με το καλο, καλη λευτερια!!αν και νωρις ακομα..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κοριτσάκια για τις συμβουλές. Έχω πήξει στο ανάλατο:evil::evil:, αλλά τουλάχιστον σήμερα μου έπεσε στο 12,5;-). Ο μεγάλος μου φόβος είναι μήπως έχω πρόωρο τοκετό!! Και είμαι μόνο στην 23 βδομάδα...Εν τω μεταξύ υπάρχει ελπίδα να γεννήσω με φυσιολογικό αν αποφύγουμε τον κίνδυνο του πρόωρου? ΄Τι λέει η εμπειρία σας:confused::confused::confused: και κλάψ

cN3ep3.png
Link to comment
Share on other sites

Μη στενοχωριέσαι και μην αγχώνεσαι, το αγχος παιζει παρα πολυ συμαντικο ρολο στην πιεση. Εγω ανεβασα πιεση στην 30η βδομαδα, εφτασα να χω 14-15 και 10 την μικρη της καρδιας!!! Ξεκινησα αμεσως χαπια (αρχικα 2-3 την ημερα) και τα συνεχισα μεχρι την γεννα!!! Με τα χάπια επεσε και καπως η πιεση μου!!! Και γω αγχωνομουν για την πιθανοτητα προωρου τοκετου να σου πω την αληθεια!!! Αλλα ολα πηγαν καλα και γεννησα την μπουμπουκα μου!!! Γεννησα με καισαρικη αλλα αυτο το ειχα αποφασισει απο την αρχη της εγκυμοσυνης μου!!!!

Το βασικο ειναι να κοψεις το αλατι!!!

Καλη συνεχεια στην εγκυμοσυνη σου!!!

Με το καλο!!!

as1cF2f0g410000MTA5bGR8MDAwNjc0NGR8bXkgcHJpbmNlc3MgaXM.gifas1cMbX0g410020NjJifDAwOTg5M2J8.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στην δευτερη εγκυμοσυνη μου γεννησα προωρα λογω προεκλαμψιας (πιεση 17 με 11.5). Ο γιατρος ηταν στον κοσμο του....

Στην τριτη μου εγκυμοσυνη με το που αρχισε να τσιμπαει η πιεση πηρα μισο χαπακι που μου ειπε ο γιατρος (επαιρνα καθημερινα μεχρι που γεννησα), προσεχα πολυ το αλατι και την ζαχαρη, προσπαθουσα να μηνα αγχωνομαι και να ξεκουραζομαι και γεννησα στον μηνα μου.

Ολα θα πανε καλα. Καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

μακάρι! φοβάμαι πολύ ότι μπορεί να πάθει κάτι το μωράκι μου:(

υπάρχει ελπίδα να γεννήσω με φυσιολογικό?:confused::confused:

Το θέλω πάρα πολύ!!!

cN3ep3.png
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια επαναφέρω το θέμα, γιατί ενώ ο γιατρός με καθησυχάζει , εμένα μου έχει κολλήσει ένας τρελός φόβος οτι θα γεννήσω πρόωρα λόγω πίεσης. Αν απο την 22η εβδομάδα έχω πίεση! πώς θα αντέξω να φτάσω 37η- 40η?:confused:

Φοβάμαι οτι έιναι πολύ μεγάλο το διάστημα και οτι δε θα τα καταφέρω, οτι θα πάθω προεκλαμψία και οτι θα πρέπει να πάω σε τοκετό πολύ πολύ νωρίς με κίνδυνο να....ξέρετε:(

cN3ep3.png
Link to comment
Share on other sites

to fasolaki mou καταρχην μην αγχωνεσαι γιατι το αγχος στην εγκυμοσυνη δεν ειναι και ο καλυτερος συμβουλος προτεινω ξεκουραση χαλαρωση και ολα θα πανε καλα σε ποιο μηνα εισαι?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, αλλά μου έχει μπει η ιδέα οτι θα κινδυνεύσει το μωρό λόγω πρόωρου τοκετού και δε μου βγαίνει με τιποτα. Τώρα είμαι 24η εβδομάδα, δηλαδή έχω πολύ ακόμα μπροστά μου.

cN3ep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το ξέρω δεν είναι εύκολο να μην αγχωνεσαι, αλλά το άγχος ανεβάζει την πίεση. Πόσο έχεις τώρα; Αφού ο γιατρός σου είναι χαλαρος, ακολουθησε τις οδηγιες του, προσεξε τη διατροφή σου πολύ κ όλα θα πανε καλα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

πλέον παίρνω ένα χάπι για την πίεση (το αλντομετ έχει αποσυρθεί και παίρνω ένα άλλο) και την ασπιρινούλα μου. Μου συμβαίνει το εξής περίεργο: όσο είμαι ξαπλωμένη όλα μια χαρά, η πίεση είναι 11,5 με 12. Με το που σηκώνομαι έστω και μέχρι την κουζίνα χτυπάω κάτι 13,5-14:shock: Μα είναι λογικό αυτό? Με λίγα βήματα μόνο να τραβάει η πιεσούλα την ανηφόρα? Θα αντέξω άραγε μέχρι το μήνα μου?:confused:

cN3ep3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...