Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ


Recommended Posts

οπότε κανείς δεν ασχολείται να ζητήσει από τον δήμο να τον φέρει. .

Είμαστε μακράν ο χειρότερος Δήμος ( για να μην πω ο μοναδικός) στο θέμα της ανακύκλωσης.

 

Έχεις απόλυτο δίκιο :cry:

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ ΗΛΕΚΤΡΙΚΩΝ ΣΥΣΚΕΥΩΝ

ΣΥΧΝΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ

http://www.electrocycle.gr/new/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=28&Itemid=108

 

Εαν μπεικατε στην ιστοσελιδα με τις ΣΥΧΝΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ θα προσεξατε οτι η εταιρεια δεν ανακυκλωνει σπασμενες ηλεκτιρκες συσκευες και σπασμενους λαμπτυρες ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ, ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΑΠΛΩΣ ΝΑ ΤΑ ΠΕΤΑΜΕ ΣΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ -ΧΩΜΑΤΕΡΕΣ δηλ.λες και δεν μπορει να προτεινει αλλη λυση Οι λαμπτυρες φθορισμου (εξοικονομησης ενεργειας οντως εξοικονομουν ενεργεια αλλα περιεχουν βαρεα μεταλλα ενα εξ αυτων και ο υδραργυρος (σε ποσοτητα ιση με τη μυτη ενος στυλο) που ομως μπορει να ξαναχρησιμοποιηθει πληρως.Εκτος απο αυτο προτεινει λανθασμενη μεθοδο συλλογης ενος σπασμενου λαμπτυρα ο σωστος τροπος ειναι με υγρο πανι και γαντια και να αερισουμε για ενα τεταρτο τον χωρο .ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΗΝ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ ΤΩΝ ΛΑΜΠΤΥΡΩΝ αν και απευθυνεται πιο πολυ στους επαγγελματιες http://www.electrocycle.gr/documents/lighting_flyer.pdf

επιμενω σε αυτο γιατι νομιζω οτι κανεις απο μας δεν ανακυκλωνει λαμπες.

Στην Ιρλανδια θα απαγορευθει η χρηση λαμπτυρων πυρακτωσεως απο το 2009.Οι εκπομπες του διοξειδιου του ανθρακα απο το ρευμα φωτισμου αντιστοιχουν στο 70% αυτων απο τα καυσαερια αυτοκινητων.ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΤΑ ΦΩΤΑ ΜΑΣ

 

ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΘΑ ΒΡΕΙΤΕ ΤΑ ΣΗΜΕΙΑ ΣΥΛΛΟΓΗΣ ΤΩΝ ΗΛΕΚΤΡΙΚΩΝ ΣΥΣΚΕΥΩΝ http://www.electrocycle.gr/new/index.php?option=com_content&view=article&catid=14%3A2008-03-18-12-09-54&id=49%3A2008-03-18-12-13-07&Itemid=64

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

εγω οπως ξαναειπα ειμαι πολυ τυχερη διοτι εχω πολυ κοντα καδο ανακυκλωσης και πραγματικα παιδια γλιτωνω πολυ σκουπιδαριο διοτι αυτα της ανακυκλωσης με ενα ξελυματακι ειναι πεντακαθαρα και φυσικα δεν μυριζουν.Αυτο που ηθελα να ρωτησω εναι που κανουμε ανανυκλωση φαρμακα ( ληγμενα,ανοιγμετα κ.τ.λ ) διοτι ακουσα οτι αυτα κανουν το χειροτερο κακο στο περιβαλλον? Εχει κανεις υποψη κατι?

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εμας μας έβαλαν πριν απο μια εβδομάδα κάδους στον Κορυδαλλό και είμαστε πανευτυχείς! Ολο γεμάτοι ειναι οι κάδοι μας :lol:

Θυμάμαι που πήγαινα δημοτικό και έστελνα γράμματα στο Δήμο για ανακύκλωση....αργησαν καμιά 20ετία αλλα τα κατάφεραν!

Αθανατο, δοξασμένο Έθνος!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως βρε παιδια τι να πω..

Αν και μενω σε μια περιοχη που για πολλους θεωρειται υποβαθμισμενη το μονο που εχω να σας πω ειναι οτι ο καδος ανακύκλωσεις βρίσκεται στη γωνία του σπιτιου μου και ανα 3 τετραγωνα υπαρχει καδος ανακύκλωσης.

Και ενα κουτακι να εχω δεν μου ειναι κοπος να παω να το πεταξω εκει αντι για τα σκουπιδια

Η αληθεια ειναι οτι μου πηρε καμποσο καιρο να συνηθισω να διαχωριζω τα σκουπιδια μου το παλευω.. Αυτο που δεν ξερω και δεν βρισκω κανεναν να ρωτησω ειναι αν πρεπει να πεταμε μονο καθαρα σκουπιδια ή μπορουμε να πεταμε και βρωμικα.. καλα δεν εννοω αρκαιες καταστασεις αλλα πχ την χαρτοπετσετα που σκουπιζομαστε οταν τρωμε και ουσιαστικα δεν εχει τιποτα αντε λιγη σαλτσουλα πανω που την πεταμε? :lol:

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στην περιοχη μουκανενα 8μηνο εχουν βαλει καδους

Μαζευω οτι μπορω αλλα οταν παω να τα πεταξω γινομαι ενα με το χωμα...βρισκω μεσα στους μπλε καδους οτι μπορεις να φανταστεις

Καποια στιγμη ηταν ο ενας γεματος χαλασμενα καρπουζια....και ο καδος σκουπιδιων διπλα του αδειος... :evil:

4

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Παρέλαβα σήμερα αυτό το mail

 

 

ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ

 

Στα άδυτα των μπλε κάδων

 

Της ΓΕΩΡΓΙΑΣ ΖΑΒΙΤΣΑΝΟΥ,

Φωτογραφίες: ΚΑΝΑΡΗΣ ΤΣΙΓΚΑΝΟΣ

 

Το ΟΙΚΟ έκανε «βουτιά» σε δεκάδες κάδους σε όλη την Αθήνα και έμαθε... από τα λάθη μας. Φαίνεται πως μετά από πέντε χρόνια «γνωριμίας», η σχέση μας με την ανακύκλωση συσκευασιών παραμένει ένα μυστήριο. Οι περισσότεροι από εμάς δεν ξέρουν τι ακριβώς πετάμε στους μπλε κάδους και πώς. Αφού διαπιστώσαμε ποια είναι τα πιο συνηθισμένα λάθη, συντάξαμε τον οδηγό του καλού ανακυκλωτή. Καλή επιτυχία.

 

ΤΑ ΠΙΟ ΣΥΝΗΘΙΣΜΕΝΑ ΛΑΘΗ

1. Βρόμικες συσκευασίες

Είναι ένα λάθος που εντοπίσαμε σχεδόν σε όλους τους κάδους. Μπουκάλια μισογεμάτα με χυμούς και αναψυκτικά, κεσεδάκια με απομεινάρια από γιαούρτι, σκεύη αλουμινίου από έτοιμα αγορασμένα γεύματα -με το φαΐ που περίσσεψε-, συσκευασίες με το λάδι που έχει μείνει από το περιεχόμενό τους, καλαμάκια με το σουβλάκι που δεν φάγαμε και πολλά άλλα. Το πρόβλημα που δημιουργείται από αυτά είναι ότι αυξάνουν το μικροβιακό φορτίο στα εργοστάσια διαλογής και έτσι εκτίθενται σε κίνδυνο οι εργαζόμενοι σε αυτά. Η λύση δεν είναι βέβαια να σαπουνίσουμε τη συσκευασία - μη γινόμαστε υστερικοί ούτε σπάταλοι στο νερό. Ενα μικρό ξέπλυμα ή ένα σκούπισμα με τις χαρτοπετσέτες που χρησιμοποιήσαμε είναι αρκετό.

2. Σφιχτοδεμένες σακούλες

Η λογική των μπλε κάδων θέλει τα σκουπίδια χύμα. Bέβαια, κάτι τέτοιο θα είχε νόημα αν άδειαζαν τους κάδους κάθε μέρα και δεν σωρεύονταν σακούλες με ανακυκλώσιμα γύρω και έξω από αυτούς. Με τα προβλήματα που υπάρχουν, όμως, στην αποκομιδή, μπορούμε να ελιχθούμε ανάλογα με την περίπτωση. Αν πετύχουμε τον κάδο άδειο, αδειάζουμε μέσα τη σακούλα με τα ανακυκλώσιμα. Αν είναι γεμάτος, την αφήνουμε επάνω στο σωρό με κάποιο χαλαρό δέσιμο, για να μη χυθεί στο δρόμο το περιεχόμενο και να είναι εύκολο να ανοίξει από τον υπάλληλο στο κέντρο διαλογής.

3. Ελλιπής διαχωρισμός

Για να λειτουργήσει εύρυθμα η αλυσίδα της ανακύκλωσης, είναι καλύτερα να πετάμε τα υλικά όσο πιο διαχωρισμένα γίνεται. Με άλλα λόγια, όταν υπάρχει χαρτί ενωμένο με πλαστική μεμβράνη ή με σκληρό πλαστικό, όπως συμβαίνει σε διάφορα παιχνίδια, καλλυντικά ακόμα και στο πακέτο των τσιγάρων, ας κάνουμε τον κόπο να τα διαχωρίσουμε. Το ίδιο ισχύει και για τα γυάλινα μπουκάλια (και όχι απαραίτητα τα πλαστικά) που έχουν πλαστικά ή μεταλλικά καπάκια, αλλά και για το χαρτί της σοκολάτας, που δεν πρέπει να το τσαλακώνουμε μαζί με το αλουμινόχαρτο.

4. Λάθος υλικά

Αυτό είναι ίσως το μεγαλύτερο πρόβλημα, γιατί πολλοί συνεχίζουν να πετούν τα αποφάγια και άλλα ακατάλληλα υλικά στην ανακύκλωση συσκευασιών. Το να πετάμε οργανικά είδη, τα οποία «δηλώνουν» την ύπαρξή τους με μια έντονη μυρωδιά, είναι η αιτία ή η δικαιολογία που χρησιμοποιούν οι δήμοι για να αδειάζουν τους μπλε κάδους με τα κοινά απορριμματοφόρα. Δεν είναι όμως μόνο τα αποφάγια. Οι κάδοι είναι γεμάτοι από διάφορα άλλα υλικά: μικρά έπιπλα, ρούχα, αφρολέξ, μπουκάλια μπίρας -που, όπως είναι γνωστό, επιστρέφονται και μάλιστα με αντίτιμο και ξαναχρησιμοποιούνται-, αποτσίγαρα, προφυλακτικά, βιοδιασπώμενες σακούλες. Ακόμα και μαρμάρινο νεροχύτη εντοπίσαμε!

5. Ογκώδη αντικείμενα

 

 

 

Είναι συνηθισμένο να βλέπουμε κάδους γεμάτους μέχρι επάνω με λίγες χαρτόκουτες. Αυτό συνήθως συμβαίνει όταν οι κάδοι βρίσκονται κοντά σε καταστήματα που παραλαμβάνουν εμπορεύματα και πρέπει μετά να ξεφορτωθούν τις κούτες. Σε κάποιο σημείο μάλιστα, στου Ζωγράφου, όπου υπάρχουν πέντε κάδοι σε παράταξη, έμαθα ότι εξυπηρετούν κυρίως ένα μαγαζί: το μανάβικο που βρίσκεται πίσω τους. «Τώρα πια δεν έχουμε ξύλινα τελάρα που επιστρέφονται και γεμίζουμε χαρτόκουτες. Ε, αντί να τις πετάμε στα κοινά σκουπίδια, ζήτησα από τον δήμο να φέρει την ανακύκλωση», μας εξομολογήθηκε ο μανάβης. Πολύ καλά έκαναν και οι δύο, όμως με ένα άλλο μεγαλύτερο σε χωρητικότητα δοχείο ανακύκλωσης, που θα είναι μόνο για χαρτί, και με τις κούτες να μπαίνουν μέσα τσακισμένες, δεν θα χρειάζονταν τόσοι μπλε κάδοι - που όπως διαπιστώσαμε λείπουν από την υπόλοιπη γειτονιά.

 

ΤΟ ΕΓΧΕΙΡΙΔΙΟ ΤΟΥ ΚΑΛΟΥ ΑΝΑΚΥΚΛΩΤΗ

 

ΤΙ ΦΡΟΝΤΙΖΟΥΜΕ ΠΡΙΝ ΤΙΣ ΠΕΤΑΞΟΥΜΕ

. Να είναι άδειες από τροφές και υγρά.

. Να τις ξεπλύνουμε, αν χρειαστεί, ώστε να μην έχουν υπολείμματα τροφών, λάδια κ.λπ.

. Να τσακίζουμε τις χαρτόκουτες για να μην πιάνουν όλο το χώρο.

. Οταν υπάρχει χώρος, να ρίχνουμε χύμα τις συσκευασίες και όχι μέσα σε σφιχτοδεμένες σακούλες, για να βοηθάμε τη διαδικασία του διαχωρισμού στο εργοστάσιο.

. Στους φακέλους για εύθραυστα αντικείμενα -αυτούς που έχουν πλαστική επένδυση με τις φουσκαλίτσες αέρα για ασφάλεια- είναι καλύτερα να διαχωρίζουμε μόνοι μας το χαρτί από το πλαστικό. Στην ίδια λογική, βγάζουμε τα καπάκια από τις γυάλινες συσκευασίες - στις πλαστικές δεν έχει μεγάλη σημασία γιατί διαχωρίζονται αργότερα στη διαδικασία ανάκτησης.

. Να συμπιέζουμε τα πλαστικά μπουκάλια, όταν μπορούμε, για να εξοικονομούμε χώρο.

. ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να πετάμε σπασμένα τζάμια ή καθρέφτες, γιατί η διαλογή γίνεται στο χέρι και είναι επικίνδυνο για τους εργάτες.

ΤΙ ΔΕΝ ΑΝΑΚΥΚΛΩΝΟΥΜΕ ΣΤΟΥΣ ΜΠΛΕ ΚΑΔΟΥΣ

. Τα υλικά που ανήκουν σε άλλα συστήματα ανακύκλωσης: μπαταρίες, κάθε είδους ηλεκτρικές και ηλεκτρονικές συσκευές, ελαστικά, μέταλλα, ρούχα, παπούτσια, πλαστικά δοχεία από λάδια αυτοκινήτων ή από φυτοφάρμακα, οικοδομικά υλικά, στρώματα, παλιά έπιπλα, την παλιά δερμάτινη τσάντα, τα οργανικά υπολείμματα των τροφών, τα κλαδιά από τα δέντρα.

. τις βιοδιασπώμενες σακούλες (αυτές θεωρούνται συμβατικά σκουπίδια και δημιουργούν μεγάλο πρόβλημα στην ανακύκλωση. Είναι καλύτερα να τις χρησιμοποιούμε στα κοινά σκουπίδια γιατί, όταν η σακούλα διασπάται, επιταχύνεται ο χρόνος αποδήμησης).

. τα μικρά χαρτάκια, εισιτήρια και σκισμένες σελίδες (όχι γιατί δεν ανακυκλώνονται, αλλά επειδή δεν έχει μεριμνήσει η ΕΕΑΑ για την ανακύκλωσή τους).

. Αποτσίγαρα από έτοιμα ή από στριφτά τσιγάρα.

. Χρησιμοποιημένες χαρτοπετσέτες και χαρτομάντιλα.

ΤΙ ΠΕΤΑΜΕ ΣΤΟΥΣ ΜΠΛΕ ΚΑΔΟΥΣ

. Χαρτιά: κουτιά από τσιγάρα, λογαριασμούς, εφημερίδες, βιβλία, χαρτοκιβώτια όλων των ειδών, όλα τα περιοδικά, ακόμα και αυτά με τις γυαλιστερές σελίδες, όλους τους φακέλους αλληλογραφίας.

. Αλουμινένιες και λευκοσίδηρες συσκευασίες: κουτάκια από αναψυκτικά και μπίρες, κονσέρβες κάθε είδους, σακουλάκια μέσα στα οποία αγοράζουμε τον καφέ, αλουμινένια μπολ μιας χρήσης, τα μεταλλικά ταψάκια μιας χρήσης, το κομμάτι από το αλουμινόχαρτο που χρησιμοποιήσαμε χθες αλλά δεν χρειαζόμαστε πια, μεταλλικά αντικείμενα γραφείου, τα κλειδιά που δεν χρειαζόμαστε κ.λπ.

. Ολες τις γυάλινες συσκευασίες: βαζάκια από τρόφιμα, μπουκάλια από ποτά, από αρώματα, από χυμούς, από φάρμακα κ.λπ.

. Ολες τις πλαστικές συσκευασίες από: αναψυκτικά, λάδι, αποσμητικά, απορρυπαντικά, δοχεία από τις μπογιές που βάφουμε, σακουλάκια από καπνό. Επίσης, τα σπασμένα χαρακάκια του παιδιού, τα νάιλον από το πακέτο των τσιγάρων, το φιλμ περιτυλίγματος από τα τρόφιμα ή τα έντυπα, τα πλαστικά από τα είδη διατροφής (αλλαντικά, τυριά κ.λπ.) που πωλούνται συσκευασμένα στο σούπερ μάρκετ, το κεσεδάκι από το γιαούρτι, το σακουλάκι από το ρύζι ή τα μακαρόνια, το περιτύλιγμα από τις πάνες και όλα τα σχετικά είδη, τη σακούλα από το απορρυπαντικό πλυντηρίου που τελείωσε, τα παλιά γάντια κουζίνας που τρύπησαν κ.λπ.

. Πλαστικά αντικείμενα: κρεμάστρες σπασμένες, την πλαστική κουτάλα που χάλασε, τις πλαστικές σακούλες που δεν θα χρησιμοποιήσουμε, τα πλαστικά εργαλεία γραφείου, τις θήκες από τα CD, τις παλιές κασέτες που δεν ακούμε κ.λπ.

. Συσκευασίες τετραπάκ

. Ξύλινες συσκευασίες: κουτάκια από ποτά ή δώρα, οδοντογλυφίδες, ξύλινες κουτάλες που χάλασαν, κρεμάστρες ρούχων κ.λπ.

. CD, DVD - ανεξάρτητα από το είδος της μουσικής που έχουν.

 

 

 

ΣΥΜΠΙΕΖΩ:

Τα πλαστικά μπουκάλια του νερού είναι καλό να συμπιέζονται, όπως βλέπετε στη φωτογραφία, προκειμένου να μην πιάνουν χώρο. Στην περίπτωση των μπουκαλιών αυτών δεν χρειάζεται να βγάζετε το καπάκι.

ΠΛΕΝΩ:

Πλαστικές συσκευασίες από γιαούρτια, όπως αυτή, αλλά και μπίρες, αναψυκτικά ή άλλα τρόφιμα, θα πρέπει να ξεβγάζονται ώστε να μην έχουν υπολείμματα τροφών, λάδια ή άλλα υγρά.

ΔΕΝ ΣΚΙΖΩ:

Αποκόμματα εισιτηρίων, αποδείξεις, σκισμένες σελίδες και γενικά, χαρτιά που είναι μικρότερα του μεγέθους Α4 δεν ανακυκλώνονται - όχι γιατί δεν γίνεται, αλλά γιατί δεν έχει μεριμνήσει η ΕΕΑΑ για την ανακύκλωσή τους.

ΒΓΑΖΩ ΚΑΠΑΚΙΑ:

Καλό είναι να ξεπλένετε τα γυάλινα μπουκάλια αναψυκτικών ή ποτών, ενώ όταν διαθέτουν μεταλλικά καπάκια, θα πρέπει να τα βγάζετε για να διευκολύνετε τον διαχωρισμό των υλικών.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

DALIA μου σ'ευχαριστω προσωπικα για το παρα πανω σου μην.αν και τωρα ειμαι σε γραφειο,η προηγουμενη μου συμβαση ηταν στην διαλογη.δεν φανταζεσαι ποσο βοηθας και εμας που δουλευουμε σε τετοιες υπηρεσιες αλλα και αυτους που θελουν να κανουν πραγματικη ανακυκλωση.

να θυμαστε οτι οταν ενα φορτηγο ειδικα το καλοκαιρι αδειαζει στην μοναδα το υλικο του και βρωμαει,φευγει κατευθειαν για την χωματερη.

οταν μαζευουμε ανακυκλωσιμα υλικα τα σκουπιδια μας ειναι πολυ λιγοτερα.

ανακυκλωση γινετε πραγματικα δεν πουλαμε φουμαρα αρκει να γινετε και απο τους πολιτες σωστη δουλεια.

βρεθηκα τυχαια σε αυτη την θεση και αλλαξα τελειως νοοτροπια.δεν πεταω πλεον τιποτα αν δεν ειμαι σιγουρη οτι δεν ανακυκλωνεται.

δεν ειναι απαραιτητο να ειναι ο καδος στην εισοδο μας.και 2 τετραγωνα μακρυα μπορουμε να περπατησουμε,δεν λεω να μην εχει καδο σε λογικη αποσταση αλλα εστω και λιγο μακρυα δεν νομιζω οτι ειναι προβλημα.εγω περπαταω αρκετα και ομως τα παω.

αν ειχε σε καθε τετραγωνο καδους θα χαναμε 1-2 θεσεις παρκιν και θα μετακινουσαμε τους καδους για να βολευαμε το αμαξακι μας.

δεν ξερω αν γινομαι κακια,αλλα εγινα και με τους συναδελφους μου.δουλευουμε στην ανακυκλωση και μονο εγω απο το γραφειο ανακυκλωνω.οποτε τα μαζευω ολα.με εχουν πει γνωστοι μου ρακοσυλλεκτρια,αν ειναι για το καλο του τοπου μου ναι θα γινω ρακοσυλλεκτρια μεχρι αυτο που προκειται να πεταξω να ανακυκλωθει.

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

vicky μου, όποιος δοκιμάσει να κάνει ανακύκλωση δεν θα την αλλάξει με τίποτα, όσο μακρυα και αν ειναι ο κάδος, όταν διαπιστώσει πόσο σκουπιδομάνι γλιτώνει.

Εγώ έτσι την ξεκίνησα τότε δεν είχα καθόλου οικολογική συνειδηση :oops:

Καταρχην τη σακούλα της ανακυκλωσης επειδη είναι καθαρά σκουπίδια και στο αμαξι να τη βαλεις δεν τρεχει και τίποτα.

Απλά εγώ δεν ξέρω ποιες σακούλες κάνεινα μπενουν στην ανακυκλωση..πως τις ξεχωρίζουμε...τωρα τελευταια κάποια σουπερ γραφουν ότι ειναι ανακυκλωσιμες..τις αλλες??? ξέρει κανείς????

 

Επίσης ξέρει κανεις που πρέπει να πετάμε ληγμενα φάρμακα??? είναι πολύ επικυνδινα για το περιβάλλον.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

για τα φαρμακα το φαρμακειο της γειτονιας μου τα μαζευει.

για σακουλες εχω και εγω το ιδιο προβλημα.εμεις δεν τα ανακυκλωνουμε.οποτε μεχρι να μαθω ποιος τα δεχεται τα μαζευω.εχω 9 σακουλες σουπερ μαρκετ γεματες με σακουλες.ρακοσυλλεκτρια ειμαι :lol: ειπαμε.για οτιδηποτε θες μπορεις να ρωτησεις και τον δημο αλλα δεν νομιζω να εξυπηρετηθεις.ρωτα και εμενα και ισως βγαλουμε ακρη.

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επίσης ξέρει κανεις που πρέπει να πετάμε ληγμενα φάρμακα??? είναι πολύ επικυνδινα για το περιβάλλον.

ΑΥΤΟ παλι δε το ηξερα!! σοβαρα τωρα?

Link to comment
Share on other sites

ειμαι φανατική της ανακύκλωσης,ευτυχως κοντα στο σπίτι υπάρχει μπλέ καδος,στη δουλειά μου πετάνε ενα σωρο σκουπίδια που ανακυκλώνονται στο κοινό κάδο και δεν μπορώ να τους πείσω με τίποτα,μου λένε εσυ απ την Ελβετία είσαι?

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως δεν μπορουμε να πεισουμε εμεις τον κοσμο για το καλο της ανακυκλωσης.αυτο ειναι δουλεια των αρμοδιων.ειδα προσφατα μια διαφημιση που μου αρεσε πολυ αλλα εχω καιρο να την ξανα δω, οσοι την ειδαν, την ειδαν.και αν επεισε κανεναν καλως.δεν εχουμε ουτε τα χρηματα για να κανουμε διαφημισεις σε μεγαλα καναλια.το μονο που μπορορυμε να κανουμε ειναι να το λεμε και να το ξανα λεμε και οτι κερδισουμε.οντως η θεσσαλονικη ειναι πρωτη στην ελλαδα στην ανακυκλωση,αλλα απορω πως.απο τον κυκλο μου γνωστοι φιλοι συναδελφοι μονο εγω ανακυκλωνω και προσφατα αρχισε και η μαμα μου.

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

βρε βικυ να ρωτησω κατι? ξερεις τα ανακυκλωσιμα υλικα της κρητης που πανε? και υπαρχει μονο ενα εργοστασιο στην ελλαδα? σε αυτο δουλευεις εσυ?

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω για την κρητη ουτε για πουθενα αλλου μονο μερικα πραγματα για την θεσσαλονικη και συγκεκριμενα για την δικη μας δουλεια.δεν δουλευω σε εργοστασιο.δουλευα το 2006 σε κεντρο διαλογης (δημοσιο)και το 2007 με πηγαν στο λογιστηριο.οτι ξερω ειναι απο αυτα που εβλεπα και απο οτι ακουω τυχαια.δεν μας ενημερωνουν.

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είμαι από Χαλκίδα. Ο δήμος μας πραγματικά έχει κάνει πολύ μεγάλο έργο όσο αφορά την Ανακύκλωση. σε κάθε τετράγωνο βρίσκεις και έναν κάδο.

 

Οι πολίτες όμως τι κάνουν για αυτό?

ΤΙΠΟΤΑ!

Ευτυχώς όχι όλοι όμως δεν αρκούν μονό αυτοί που το κάνουν.

Συγκεκριμένα στην δική μου γειτονιά είμαστε περίπου 10 σπίτια.. ε στον κάδο ρίχνω μονό εγώ και 2 κοπέλες ακόμη. :? Μια γειτόνισσα και όχι μεγάλη σε ηλικία πετούσε τα σκουπίδια της εκεί ..και το έμαθα όταν πήγα να πετάξω τα δικά μου που μου είπε (ριχτά στον καινουργιοοοο στον μπλε τον κάδο…μην λερώνεσαι…) :shock::shock::shock:

ΕΛΕΟΟΟΟΟΟΟΟΣΣΣΣΣ

Πόσο άσχετοι μπορεί να είναι μερικοί?

:twisted::twisted:

Link to comment
Share on other sites

με τσατισε η γειτονισσα σου.

πολλες φορες καθομαι μπραστα στον καδο και λεω στον κοσμο που παταει πραγματα εκει τι πρεπει να πεταει.

εγω θα σωσω τον πλανητη?τι να κανω το καημενο,προσπαθω.

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς στο δημο Βυρωνα Αττικης , εχουν τοποθετησει καδους ανακυκλωσης και επισης το σουπερ μαρκετ Βασιλοπουλος εχει τοποθετησει μεγαλες κατασκευες οπου μπορεις να ανακυκλωσεις μπουκαλια γυαλινα και πλαστικα και σακουλες , και ο κοσμος ανταποκρινεται .

Σ' αυτο το τομεα ειμαι πολυ ευχαριστμενη...

Αλλα αγαπητοι μου φιλοι πέρα απο τους καδους ανακύκλωσης , μπορουμε να κανουμε πολλα πραγματα για να σωσουμε το περιβαλλον και δεν πρεπει να σκεφτομαστε το συνηθες ερωτημα . "καλα εγώ θα σωσω το περιβαλλον"? Ναι φιλοι μου εμεις θα σωσουμε το περιβαλλον , αν δεν σκορπαμε και τα σκουπιδια απο δω και εκει , και προσεχουμε λιγο πιο πολυ μεσα στο σπιτι μας , τοτε ναι εμεις θα σωσουμε το περιβαλλον .

ΠΑΝΤΑ ΔΙΠΛΑ ΣΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ

Link to comment
Share on other sites

Κάπου είχα διαβάσει ότι δεν πρέπει να ρίχνουμε λάδι στο νεροχύτη αλλά δε συγκράτησα τους λόγους και τις εναλλακτικές λύσεις. Μπορεί κάποιος να μας δώσει πληροφορίες σχετικά; Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Θέλω να σας ρωτήσω : Στον κάδο που πετάμε χαρτί , γυαλί για ανακύκλωση . Πρέπει να είναι τα αντικείμενα καθαρά ? Δηλαδή απο χαρτί πετάτε μόνο εφημερίδες και οχι για παράδειγμα χαρτοπετσέτες που μπορεί να εχουν κάποιες βρωμίτσες ?

JJBjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα σήμερα αυτό το mail

 

 

ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ

 

Στα άδυτα των μπλε κάδων

 

Της ΓΕΩΡΓΙΑΣ ΖΑΒΙΤΣΑΝΟΥ,

Φωτογραφίες: ΚΑΝΑΡΗΣ ΤΣΙΓΚΑΝΟΣ

 

Το ΟΙΚΟ έκανε «βουτιά» σε δεκάδες κάδους σε όλη την Αθήνα και έμαθε... από τα λάθη μας. Φαίνεται πως μετά από πέντε χρόνια «γνωριμίας», η σχέση μας με την ανακύκλωση συσκευασιών παραμένει ένα μυστήριο. Οι περισσότεροι από εμάς δεν ξέρουν τι ακριβώς πετάμε στους μπλε κάδους και πώς. Αφού διαπιστώσαμε ποια είναι τα πιο συνηθισμένα λάθη, συντάξαμε τον οδηγό του καλού ανακυκλωτή. Καλή επιτυχία.

 

ΤΑ ΠΙΟ ΣΥΝΗΘΙΣΜΕΝΑ ΛΑΘΗ

1. Βρόμικες συσκευασίες

Είναι ένα λάθος που εντοπίσαμε σχεδόν σε όλους τους κάδους. Μπουκάλια μισογεμάτα με χυμούς και αναψυκτικά, κεσεδάκια με απομεινάρια από γιαούρτι, σκεύη αλουμινίου από έτοιμα αγορασμένα γεύματα -με το φαΐ που περίσσεψε-, συσκευασίες με το λάδι που έχει μείνει από το περιεχόμενό τους, καλαμάκια με το σουβλάκι που δεν φάγαμε και πολλά άλλα. Το πρόβλημα που δημιουργείται από αυτά είναι ότι αυξάνουν το μικροβιακό φορτίο στα εργοστάσια διαλογής και έτσι εκτίθενται σε κίνδυνο οι εργαζόμενοι σε αυτά. Η λύση δεν είναι βέβαια να σαπουνίσουμε τη συσκευασία - μη γινόμαστε υστερικοί ούτε σπάταλοι στο νερό. Ενα μικρό ξέπλυμα ή ένα σκούπισμα με τις χαρτοπετσέτες που χρησιμοποιήσαμε είναι αρκετό.

2. Σφιχτοδεμένες σακούλες

Η λογική των μπλε κάδων θέλει τα σκουπίδια χύμα. Bέβαια, κάτι τέτοιο θα είχε νόημα αν άδειαζαν τους κάδους κάθε μέρα και δεν σωρεύονταν σακούλες με ανακυκλώσιμα γύρω και έξω από αυτούς. Με τα προβλήματα που υπάρχουν, όμως, στην αποκομιδή, μπορούμε να ελιχθούμε ανάλογα με την περίπτωση. Αν πετύχουμε τον κάδο άδειο, αδειάζουμε μέσα τη σακούλα με τα ανακυκλώσιμα. Αν είναι γεμάτος, την αφήνουμε επάνω στο σωρό με κάποιο χαλαρό δέσιμο, για να μη χυθεί στο δρόμο το περιεχόμενο και να είναι εύκολο να ανοίξει από τον υπάλληλο στο κέντρο διαλογής.

3. Ελλιπής διαχωρισμός

Για να λειτουργήσει εύρυθμα η αλυσίδα της ανακύκλωσης, είναι καλύτερα να πετάμε τα υλικά όσο πιο διαχωρισμένα γίνεται. Με άλλα λόγια, όταν υπάρχει χαρτί ενωμένο με πλαστική μεμβράνη ή με σκληρό πλαστικό, όπως συμβαίνει σε διάφορα παιχνίδια, καλλυντικά ακόμα και στο πακέτο των τσιγάρων, ας κάνουμε τον κόπο να τα διαχωρίσουμε. Το ίδιο ισχύει και για τα γυάλινα μπουκάλια (και όχι απαραίτητα τα πλαστικά) που έχουν πλαστικά ή μεταλλικά καπάκια, αλλά και για το χαρτί της σοκολάτας, που δεν πρέπει να το τσαλακώνουμε μαζί με το αλουμινόχαρτο.

4. Λάθος υλικά

Αυτό είναι ίσως το μεγαλύτερο πρόβλημα, γιατί πολλοί συνεχίζουν να πετούν τα αποφάγια και άλλα ακατάλληλα υλικά στην ανακύκλωση συσκευασιών. Το να πετάμε οργανικά είδη, τα οποία «δηλώνουν» την ύπαρξή τους με μια έντονη μυρωδιά, είναι η αιτία ή η δικαιολογία που χρησιμοποιούν οι δήμοι για να αδειάζουν τους μπλε κάδους με τα κοινά απορριμματοφόρα. Δεν είναι όμως μόνο τα αποφάγια. Οι κάδοι είναι γεμάτοι από διάφορα άλλα υλικά: μικρά έπιπλα, ρούχα, αφρολέξ, μπουκάλια μπίρας -που, όπως είναι γνωστό, επιστρέφονται και μάλιστα με αντίτιμο και ξαναχρησιμοποιούνται-, αποτσίγαρα, προφυλακτικά, βιοδιασπώμενες σακούλες. Ακόμα και μαρμάρινο νεροχύτη εντοπίσαμε!

5. Ογκώδη αντικείμενα

 

 

 

Είναι συνηθισμένο να βλέπουμε κάδους γεμάτους μέχρι επάνω με λίγες χαρτόκουτες. Αυτό συνήθως συμβαίνει όταν οι κάδοι βρίσκονται κοντά σε καταστήματα που παραλαμβάνουν εμπορεύματα και πρέπει μετά να ξεφορτωθούν τις κούτες. Σε κάποιο σημείο μάλιστα, στου Ζωγράφου, όπου υπάρχουν πέντε κάδοι σε παράταξη, έμαθα ότι εξυπηρετούν κυρίως ένα μαγαζί: το μανάβικο που βρίσκεται πίσω τους. «Τώρα πια δεν έχουμε ξύλινα τελάρα που επιστρέφονται και γεμίζουμε χαρτόκουτες. Ε, αντί να τις πετάμε στα κοινά σκουπίδια, ζήτησα από τον δήμο να φέρει την ανακύκλωση», μας εξομολογήθηκε ο μανάβης. Πολύ καλά έκαναν και οι δύο, όμως με ένα άλλο μεγαλύτερο σε χωρητικότητα δοχείο ανακύκλωσης, που θα είναι μόνο για χαρτί, και με τις κούτες να μπαίνουν μέσα τσακισμένες, δεν θα χρειάζονταν τόσοι μπλε κάδοι - που όπως διαπιστώσαμε λείπουν από την υπόλοιπη γειτονιά.

 

ΤΟ ΕΓΧΕΙΡΙΔΙΟ ΤΟΥ ΚΑΛΟΥ ΑΝΑΚΥΚΛΩΤΗ

 

ΤΙ ΦΡΟΝΤΙΖΟΥΜΕ ΠΡΙΝ ΤΙΣ ΠΕΤΑΞΟΥΜΕ

. Να είναι άδειες από τροφές και υγρά.

. Να τις ξεπλύνουμε, αν χρειαστεί, ώστε να μην έχουν υπολείμματα τροφών, λάδια κ.λπ.

. Να τσακίζουμε τις χαρτόκουτες για να μην πιάνουν όλο το χώρο.

. Οταν υπάρχει χώρος, να ρίχνουμε χύμα τις συσκευασίες και όχι μέσα σε σφιχτοδεμένες σακούλες, για να βοηθάμε τη διαδικασία του διαχωρισμού στο εργοστάσιο.

. Στους φακέλους για εύθραυστα αντικείμενα -αυτούς που έχουν πλαστική επένδυση με τις φουσκαλίτσες αέρα για ασφάλεια- είναι καλύτερα να διαχωρίζουμε μόνοι μας το χαρτί από το πλαστικό. Στην ίδια λογική, βγάζουμε τα καπάκια από τις γυάλινες συσκευασίες - στις πλαστικές δεν έχει μεγάλη σημασία γιατί διαχωρίζονται αργότερα στη διαδικασία ανάκτησης.

. Να συμπιέζουμε τα πλαστικά μπουκάλια, όταν μπορούμε, για να εξοικονομούμε χώρο.

. ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να πετάμε σπασμένα τζάμια ή καθρέφτες, γιατί η διαλογή γίνεται στο χέρι και είναι επικίνδυνο για τους εργάτες.

ΤΙ ΔΕΝ ΑΝΑΚΥΚΛΩΝΟΥΜΕ ΣΤΟΥΣ ΜΠΛΕ ΚΑΔΟΥΣ

. Τα υλικά που ανήκουν σε άλλα συστήματα ανακύκλωσης: μπαταρίες, κάθε είδους ηλεκτρικές και ηλεκτρονικές συσκευές, ελαστικά, μέταλλα, ρούχα, παπούτσια, πλαστικά δοχεία από λάδια αυτοκινήτων ή από φυτοφάρμακα, οικοδομικά υλικά, στρώματα, παλιά έπιπλα, την παλιά δερμάτινη τσάντα, τα οργανικά υπολείμματα των τροφών, τα κλαδιά από τα δέντρα.

. τις βιοδιασπώμενες σακούλες (αυτές θεωρούνται συμβατικά σκουπίδια και δημιουργούν μεγάλο πρόβλημα στην ανακύκλωση. Είναι καλύτερα να τις χρησιμοποιούμε στα κοινά σκουπίδια γιατί, όταν η σακούλα διασπάται, επιταχύνεται ο χρόνος αποδήμησης).

. τα μικρά χαρτάκια, εισιτήρια και σκισμένες σελίδες (όχι γιατί δεν ανακυκλώνονται, αλλά επειδή δεν έχει μεριμνήσει η ΕΕΑΑ για την ανακύκλωσή τους).

. Αποτσίγαρα από έτοιμα ή από στριφτά τσιγάρα.

. Χρησιμοποιημένες χαρτοπετσέτες και χαρτομάντιλα.

ΤΙ ΠΕΤΑΜΕ ΣΤΟΥΣ ΜΠΛΕ ΚΑΔΟΥΣ

. Χαρτιά: κουτιά από τσιγάρα, λογαριασμούς, εφημερίδες, βιβλία, χαρτοκιβώτια όλων των ειδών, όλα τα περιοδικά, ακόμα και αυτά με τις γυαλιστερές σελίδες, όλους τους φακέλους αλληλογραφίας.

. Αλουμινένιες και λευκοσίδηρες συσκευασίες: κουτάκια από αναψυκτικά και μπίρες, κονσέρβες κάθε είδους, σακουλάκια μέσα στα οποία αγοράζουμε τον καφέ, αλουμινένια μπολ μιας χρήσης, τα μεταλλικά ταψάκια μιας χρήσης, το κομμάτι από το αλουμινόχαρτο που χρησιμοποιήσαμε χθες αλλά δεν χρειαζόμαστε πια, μεταλλικά αντικείμενα γραφείου, τα κλειδιά που δεν χρειαζόμαστε κ.λπ.

. Ολες τις γυάλινες συσκευασίες: βαζάκια από τρόφιμα, μπουκάλια από ποτά, από αρώματα, από χυμούς, από φάρμακα κ.λπ.

. Ολες τις πλαστικές συσκευασίες από: αναψυκτικά, λάδι, αποσμητικά, απορρυπαντικά, δοχεία από τις μπογιές που βάφουμε, σακουλάκια από καπνό. Επίσης, τα σπασμένα χαρακάκια του παιδιού, τα νάιλον από το πακέτο των τσιγάρων, το φιλμ περιτυλίγματος από τα τρόφιμα ή τα έντυπα, τα πλαστικά από τα είδη διατροφής (αλλαντικά, τυριά κ.λπ.) που πωλούνται συσκευασμένα στο σούπερ μάρκετ, το κεσεδάκι από το γιαούρτι, το σακουλάκι από το ρύζι ή τα μακαρόνια, το περιτύλιγμα από τις πάνες και όλα τα σχετικά είδη, τη σακούλα από το απορρυπαντικό πλυντηρίου που τελείωσε, τα παλιά γάντια κουζίνας που τρύπησαν κ.λπ.

. Πλαστικά αντικείμενα: κρεμάστρες σπασμένες, την πλαστική κουτάλα που χάλασε, τις πλαστικές σακούλες που δεν θα χρησιμοποιήσουμε, τα πλαστικά εργαλεία γραφείου, τις θήκες από τα CD, τις παλιές κασέτες που δεν ακούμε κ.λπ.

. Συσκευασίες τετραπάκ

. Ξύλινες συσκευασίες: κουτάκια από ποτά ή δώρα, οδοντογλυφίδες, ξύλινες κουτάλες που χάλασαν, κρεμάστρες ρούχων κ.λπ.

. CD, DVD - ανεξάρτητα από το είδος της μουσικής που έχουν.

 

 

 

ΣΥΜΠΙΕΖΩ:

Τα πλαστικά μπουκάλια του νερού είναι καλό να συμπιέζονται, όπως βλέπετε στη φωτογραφία, προκειμένου να μην πιάνουν χώρο. Στην περίπτωση των μπουκαλιών αυτών δεν χρειάζεται να βγάζετε το καπάκι.

ΠΛΕΝΩ:

Πλαστικές συσκευασίες από γιαούρτια, όπως αυτή, αλλά και μπίρες, αναψυκτικά ή άλλα τρόφιμα, θα πρέπει να ξεβγάζονται ώστε να μην έχουν υπολείμματα τροφών, λάδια ή άλλα υγρά.

ΔΕΝ ΣΚΙΖΩ:

Αποκόμματα εισιτηρίων, αποδείξεις, σκισμένες σελίδες και γενικά, χαρτιά που είναι μικρότερα του μεγέθους Α4 δεν ανακυκλώνονται - όχι γιατί δεν γίνεται, αλλά γιατί δεν έχει μεριμνήσει η ΕΕΑΑ για την ανακύκλωσή τους.

ΒΓΑΖΩ ΚΑΠΑΚΙΑ:

Καλό είναι να ξεπλένετε τα γυάλινα μπουκάλια αναψυκτικών ή ποτών, ενώ όταν διαθέτουν μεταλλικά καπάκια, θα πρέπει να τα βγάζετε για να διευκολύνετε τον διαχωρισμό των υλικών.

 

Πολύ κατατοπιστικό μήνυμα!!!

Κάνω ανακύκλωση φανατικά, αλλά είχα απορίες που μου λύθηκαν τώρα!!!!

Ευχαριστούμε κοριτσάκι μου!!!!:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα στην περιοχή κοντά στο Θησείο , είδα να πετάνε τα σκουπίδια των μπλέ κάδων μαζι με τα άλλα στο σκουπιδιάρικο .

Αν γίνεται γενικά αυτό , τότε δεν έχει νόημα ο διαχωρισμός των σκουπιδιών απο μέρους μας .

JJBjp3.png

Link to comment
Share on other sites

αν και δεν διαβασα ολα τα μηνυματα θα σας πω κ την δικη μου αποψη.πριν αρκετα χρονια οταν πηγαινα στο δημοτικο σε περιοχη της αν.αττικης μας ζητουαν να μαζευουμε τα κουτακια απο τα ανα ψυχτικα για να τα ανακυκλωνουμε. αυτο πριν αρκετα χρονια και ηταν μαλλον οι πρωτες προσπαθειες.

το θεμα της ανακυκλωσης νομιζω οτι αφορα το δημο και αν αυτος εχει δημιουργησει εγκαταστασεις.εγω εδω που μενω εχουμε μπλε καδους σχεδον 5 χρονια.εγω ανακυκλωνω χαρτι, συσκευασιες τροφιμων και απορυπαντικων.το κακο ειναι οτι οταν τα πηγαινω στον μπλε καδο αυτος ειναι ΓΕΜΑΤΟΣ απο ενα σωρο αλλα ΠΡΑΓΜΑΤΑ.το ξερετε οτι ΦΕΛΙΖΟΛ πουυ βρισκετε σε διαφορες συσκευασιες ΔΕΝ ΑΝΑΚΥΚΛΩΝΕΤΕ???? ουτε τα στρωματα ουτε τα ραφια ουτε τα μπαζα και οτι αλλο τελως παντον περισσευει στο σπιτι σας.γι'αυτα υπαρχει ειδικο οχημα στο δημο που απλα πρεπει να καλειτε για να ερθουν να το παρουν.

 

δοκιμαστε για 1 μερα μονο να διαχωρισετε τα σκουπιδια σας σε ανακυκλωσιμα και μη και θα παθετε σοκ απο τον ογκο των ανακυκλωσιμων.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...