Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βιταμινη Ε !βοηθαει καπως??


Recommended Posts

Μακάρι να πάνε όλα καλά annisa και να μας πείς τα ευχάριστα την άλλη εβδομάδα...:) :) :)

 

Συμφωνώ με την amelie άς γίνει το πολυπόθητο και μετά το κόβουμε...στο κάτω κάτω για να το δώσει ο γιατρός κάτι παραπάνω θα ξέρει από μας....και να σας πώ την αλήθεια για να μείνω έγκυος και μισό ποτηράκι κώνιο την ημέρα θα έπινα άν μου έλεγαν ότι βοηθάει...!!!! :P

gETUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


mikio μου εγώ δεν εννοώ λήψη βιταμίνης e κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης αλλά κατά την προσπάθεια σύλληψης...

Όταν μάθουμε τα ευχάριστα τη σταματάμε.

Πάντως καλά κάνεις και μας ενημερώνεις πρέπει να γνωρίζουμε τους κινδύνους και να ψάχνουμε καλά πριν πάρουμε κάτι.

 

Φιου!! (αναστεναγμός ανακούφισης) :lol: :lol: Κορίτσια κόντεψα να πιστέψω ότι κανείς δε μου δίνει σημασία... στο τέλος σκέφτηκα "μωρέ μπας και δε φαίνονται τα μνμτ μου"?? :lol:

 

Το θέμα το είχα ψάξει πολύ και γενικά είχα ψαχτεί πριν την 1η μου εγκυμοσύνη γιατί από κληρονομικότητα σε πολλά θέματα έχουμε...θέματα... κι ήθελα όσο μπορούσα... να συμβάλω στη γέννηση ενός γερού μωρού. Κι ένα από τα θέματα είναι και τα καρδιακά προβλήματα οπότε το ξεψάχνισα πολύ. Ρώτησα και γιατρούς, χίλια δυο. Στην έρευνα όμως αν είδες αναφέρει ότι ο κίνδυνος είναι εξίσου μεγάλος ακόμα κι αν λαμβάνεται η βιταμίνη κι ένα μήνα πριν τη σύλληψη.

Κι επειδή μέχρι να γίνει αντιληπτή η εγκυμοσύνη περνάει επίσης κάποιο χρονικό διάστημα είπα να σας παραθέσω το άρθρο για να το γνωρίζετε. Επίσης την έρευνα τη διάβασα και σε γνωστό περιοδικό για γονείς.

 

Αν η διατροφή σας είναι ισορροπημένη, δεν κάνετε καταχρήσεις και ασκήστε τακτικά δε χρειάζεστε συμπληρώματα για να βοηθήσετε τη σύλληψη. Μόνο το φυλλικό οξύ είναι απολύτως απαραίτητο να λαμβάνεται πριν τη σύλληψη (ούτε αυτό βοηθάει πάντως στη σύλληψη) γιατί στα πρώτα στάδια της εγκυμοσύνης αναπτύσσεται ο εγκέφαλος και το κεντρικό νευρικό σύστημα του μωρού και η βιταμίνη αυτή συμβάλει στην υγιή ανάπτυξη των παραπάνω. Αλλά πολλές φορές δεν επαρκούν τα αποθέματα του οργανισμού ή η λήψη του από τις τροφές και γιαυτό δίνεται και συμπλήρωμα στην εγκυμοσύνη. Επίσης μέχρι ουσιαστικά να ανακαλύψει η γυναίκα ότι είναι έγκυος τα παραπάνω όργανα έχουν δημιουργηθεί οπότε είναι καλύτερο να λαμβάνεται από τις προσπάθειες σύλληψης.

Έτσι εγώ το λάμβανα πάνω από 6 μήνες προτού να μείνω έγκυος... ;)

Μπόλικο απόθεμα δλδ! :lol:

 

Καλή επιτυχία σε όλες σας κορίτσια! Το άγχος να διώξετε και θα έρθει πιο γρήγορα το μωρό! Όσα συμπληρώματα κι αν πάρετε αν δε φύγει από το μυαλό σας το σκουληκάκι της αγωνίας... Αυτό είναι το μυστικό! Καλοκαιράκι έρχεται... να πάτε διακοπές και να περάσετε καλά! ;)

Link to comment
Share on other sites

δεμς,

σε ευχαριστω πολυ για το π/μ.

καλή λευτεριά και μόνο με ένα πονό.

 

και εγώ σε ευχαριστώ για τις ευχές σου και (επειδή έχω βρεθεί στη θέση σας) εύχομαι και σε σένα και στα υπόλοιπα κορίτσια που προσπαθούν γρήγορα ένα θετικό τέστ εγκυμοσύνης και εννέα μήνες αργότερα ένα υγιέστατο μωράκι :D

etCDp3.png hk8kp3.png

 

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας

Link to comment
Share on other sites

....και να σας πώ την αλήθεια για να μείνω έγκυος και μισό ποτηράκι κώνιο την ημέρα θα έπινα άν μου έλεγαν ότι βοηθάει...!!!! :P

 

χαχαχαχα :P:p και γω μια απ τα ίδια, μη σου πω πίνω και ολόκληρο!

mikio τώρα μόλις πρόσεξα οτι είσαι έγκυος.

Μπράβο, με το καλό να ρθει το αδερφάκιι!

Και ένα άσχετο τώρα, τα Χανιά είναι τέλεια. Έμεινα στην Κρήτη δυο χρόνια λόγω δουλειάς και επειδή την αγάπησα τόσο επέλεξα να κάνω το "ταξίδι του μέλιτος" στην Παλιόχωρα, ρομαντικά και εναλλακτικά.

Φιλιά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Κορίτσια,

Μία μαία που γνώρισα χτες μου είπε ότι αρκετές κοπέλες που κάνουν εξωσωματική παίρνουν προηγουμένως για κάποιους μήνες 4 κάψουλες την ημέρα eviol, που είναι βιταμίνη Ε. Μία μάλιστα που είχε κάνει 3 αποτυχημένες προσπάθειες, μετά τη θεραπεία έμεινε έγκυος. Της το είχε συστήσει ο γιατρός της να το παίρνει για τουλάχιστον 4 μήνες.

Είναι πολύ φθηνό. Το πήρα κι εγώ.

Να δούμε τι άλλο θα καταπιώ!:cool:

Πάντως στις ενδείξεις λέει για προβλήματα γονιμότητας, οπότε δεν βλάπτει. Και δεν έχει παρενέργειες!

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω ότι αποδίδεις την επιτυχία της 4ης εξωσωματικής σε μια βιταμίνη! Ήταν το τυχερό της να μείνει έγκυος με την 4η η κοπέλα κι έμεινε. Όχι ότι κάνει κακό η βιταμίνη, γενικά η σωστή και ισορροπημένη διατροφή βοηθάει. Φολικό οξύ συνήθως συνιστούν όταν σκοπεύεις να μείνεις έγκυος.

Link to comment
Share on other sites

Τη βιταμίνη Ε γνωρίζω οτι τη δίνουν στους άντρες για καλύτερο σπέρμα όταν προσπαθούν για μωράκι!

Στη γυναίκα δίνουν φολικό οξύ που βελτιώνει τη γονιμότητα!

Παρόλα αυτα η σωστή διατροφή παίζει σημαντικό ρόλο και φυσικά γενικότερα οι βιταμίνες καλό κάνουν!

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω ότι αποδίδεις την επιτυχία της 4ης εξωσωματικής σε μια βιταμίνη! Ήταν το τυχερό της να μείνει έγκυος με την 4η η κοπέλα κι έμεινε. Όχι ότι κάνει κακό η βιταμίνη, γενικά η σωστή και ισορροπημένη διατροφή βοηθάει. Φολικό οξύ συνήθως συνιστούν όταν σκοπεύεις να μείνεις έγκυος.

 

Μια πληροφορία σας μετέφερα, όπως μου την είπαν. Δεν είναι δική μου εκτίμηση. Το φολικό οξύ πάντως το συνιστούν για τη σωστή ανάπτυξη του παιδιού, όχι για τη διευκόλυνση της σύλληψης.

Link to comment
Share on other sites

και εμάς μας είπε ο γιατρός να παίρνουμε και εγώ και ο άντρας μου βιταμίνη Ε αλλά με σύστημα: 15 μερες παίρνουμε 1 την ημέρα ο καθενας και 15 μέρες δεν παίρνουμε και μετά πάλι τα ίδια. επίσης παίρνω Φολικό οξύ αλλά και αυτό μου είπε για 15 μέρες και μετα στοπ για 15. ενω παλιά μου είχε πει να παίρνω κάθε μέρα. δεν ξέρω τι να πω. μηπως έχει σχέση που είμαι χορτοφάγος και τρώω πολλά φυλλώδη "πράσινα" και ξηρούς καρπούς; ξέχασα να τον ρωτήσω. ότι μου λεει το κάνω. άντε και μέχρι το τέλος του χρόνου να είμαστε έγκυες! αυτήν την ευχή θα την λέω μέχρι να πιάσει.

AAH8p2.png

 

tt18974d.aspx

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εμάς μας είπε ο γιατρός να παίρνουμε και εγώ και ο άντρας μου βιταμίνη Ε αλλά με σύστημα: 15 μερες παίρνουμε 1 την ημέρα ο καθενας και 15 μέρες δεν παίρνουμε και μετά πάλι τα ίδια. επίσης παίρνω Φολικό οξύ αλλά και αυτό μου είπε για 15 μέρες και μετα στοπ για 15. ενω παλιά μου είχε πει να παίρνω κάθε μέρα. δεν ξέρω τι να πω. μηπως έχει σχέση που είμαι χορτοφάγος και τρώω πολλά φυλλώδη "πράσινα" και ξηρούς καρπούς; ξέχασα να τον ρωτήσω. ότι μου λεει το κάνω. άντε και μέχρι το τέλος του χρόνου να είμαστε έγκυες! αυτήν την ευχή θα την λέω μέχρι να πιάσει.

δες τα προσωπικα σου μηνυματα!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κορίτσια , βιταμίνη Ε παίρνουμε και εγώ και ο άνδρας μου τώρα που είμαστε στις προσπάθειες , το κυριότερο είναι να το παίρνει ο άνδρας -βελτιώνει την ποιότητα σπέρματος- όσο αναφορά τις γυναίκες εκεί που βοηθάει είναι στο ότι ρυθμίζει τον κύκλο και την ωορηξία (αυτά τουλάχιστον ξέρω εγώ απο την γιατρό) , ξέρω επίσης μια συνάδελφο που ήταν πολύ Fun της συγκεκριμένης βιταμίνης και έπαιρνε πριν μείνει έγκυος ο γιατρός της το είχε δώσει σ'αυτή και στον άνδρα της , εγώ εκεί που είδα βελτίωση είναι στα μαλλιά και στα νύχια ...βοηθάει πολύ ! τώρα για το φολικό οξύ παίρνω 1 χαπάκι την ημέρα για τον λόγο που αναφέρθηκε και πιο πάνω , δλδ να έχει αποθέματα ο οργανισμός (βοηθάει στο σχηματισμό του εμβρύου τις πρώτες εβδομάδες) :-P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...