Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εγχείρηση καρδιάς λόγω μεσοκολπικης επικοινωνίας.


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια. Το μωράκι μου είναι 11 μηνών και έχει μεσοκολπικη επικοινωνία.δηλαδη έχει μια τρυπιτσα αναμεσα στους δυο κόλπους της καρδουλας του και ετσι ανακατεύεται το καθαρό με το ακαθαρτο αίμα με αποτέλεσμα η καρδούλα να επιβαρύνεται και να υπερλειτουργει.ο παιδοκαρδιολογος μας είπε ότι η τρυπιτσα πρεπει να κλείσει άμεσα, ετσι μέσα τον επόμενο μήνα θα μεταβουμε στην Ελβετία για την Εγχείρηση στο νοσοκομείο που διευθυντής είναι ο γνωστός παιδοκαρδιοχειρουργος Αυξεντιος καλαγκος.

Αγχωνομαι παααααρα πολυ...σας παρακαλώ αν κάποια ξέρει κάτι για τη περίπτωση του μωρού μου,είτε για το νοσοκομείο αυτο ας μου πει κάτι.χρεαζομαι κουράγιο και βοήθεια απο την Παναγία.

Πως περνούσε δύναμη την ώρα που το παιδι φεύγει απο την αγκαλιά και η πόρτα του χειρουργειου κλείνει?

wMpkp2.png

tUiRp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


δεν ξερω απο αυτο το θεμα,αλλα σου ευχομαι ολοψυχα να πανε ολα καλα!!!!!!!!!!!!κουραγιο θα βρεις απο το παιδι σου για το παιδι σου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ολα θα πανε τελεια!!!!!!!!

line_line_b_beg_17_time_1159329600_text_cf20e3e9fcf220eceff520e5dfede1e9.gif

line_feet_beg_39_time_1281412800_text_c720eafcf1e720eceff520e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια. Το μωράκι μου είναι 11 μηνών και έχει μεσοκολπικη επικοινωνία.δηλαδη έχει μια τρυπιτσα αναμεσα στους δυο κόλπους της καρδουλας του και ετσι ανακατεύεται το καθαρό με το ακαθαρτο αίμα με αποτέλεσμα η καρδούλα να επιβαρύνεται και να υπερλειτουργει.ο παιδοκαρδιολογος μας είπε ότι η τρυπιτσα πρεπει να κλείσει άμεσα, ετσι μέσα τον επόμενο μήνα θα μεταβουμε στην Ελβετία για την Εγχείρηση στο νοσοκομείο που διευθυντής είναι ο γνωστός παιδοκαρδιοχειρουργος Αυξεντιος καλαγκος.

Αγχωνομαι παααααρα πολυ...σας παρακαλώ αν κάποια ξέρει κάτι για τη περίπτωση του μωρού μου,είτε για το νοσοκομείο αυτο ας μου πει κάτι.χρεαζομαι κουράγιο και βοήθεια απο την Παναγία.

Πως περνούσε δύναμη την ώρα που το παιδι φεύγει απο την αγκαλιά και η πόρτα του χειρουργειου κλείνει?

 

Κοπελα μου λυπαμαι που δε μπορω να σε βοηθησω,θελω ομως και γω με τη σειρα μου να ευχηθω καλη επιτυχια!Η Παναγια,μητερα ολου του κοσμου,να ειναι διπλα σας αυτες τις στιγμες!Να προστατεψει Ο Χριστουλης το παιδακι σου και να σας δωσει δυναμη!Να προσευχεσαι καθε μερα,αυτο θα σου δινει δυναμη κοπελα μου!Ο Θεος μαζι σας!

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να πανε ολα καλα....ειναι πολυ δύσκολο οταν κλείνει η πόρτα του χειρουργείου....πιστέψει με!εμεις στο ωνάσειο πήγαμε κ ευτυχώς ειμαστε καλα.τωρα για την ελβετία δεν ξερω κατι...παντως ο συγκεκριμένος γιατρός πρεπει να ειναι άριστος...απίστευτη φήμη....καλο κουραγιο..ολα καλα θα πανε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Την ίδια εγχείρηση είχε κάνει η αδερφή μου σε ηλικία 6 ετών στην Αμερική, το 1985. Τότε είχε κρατήσει μου λέει η μητέρα μου 12 ώρες αλλά η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και βέβαια μιλάμε για σχεδόν 27 χρόνια πριν. Απλά ήθελα να σου πω ότι η συγκεκριμένη εγχείριση γίνεται χρόνια τώρα και πλέον οι γιατροί είναι πολύ πολύ έμπειροι. Θα έχεις τον συζυγο κοντά και θα πάνε όλα καλά.

 

Καλή επιτυχία και καλή δύναμη σε όλους σας!

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω κοπελες για τα καλα σας λόγια.μου δίνεται κουραγιο. λιζα εσεις στο ωνασειο την ιδια εγχειρηση με μας κανατε;αν ναι,θα ηθελα λιγες λεπτομέρειες αν μπορεις!!!!!

μην μου λετε για 12 ωρες εγχείρηση γιατι θα τρελαθω!!!!!εγω για μια ώρα χειρουργειο άκουσα και γι’αυτο ψαχνω καποιο που να έχει κάνει την ίδια επεμβαση.

wMpkp2.png

tUiRp2.png

Link to comment
Share on other sites

μην μου λετε για 12 ωρες εγχείρηση γιατι θα τρελαθω!!!!!εγω για μια ώρα χειρουργειο άκουσα και γι’αυτο ψαχνω καποιο που να έχει κάνει την ίδια επεμβαση.

 

Γι'αυτό και σου διευκρίνησα την χρονική στιγμή. Τότε, το 1985, η συγκεκριμένη εγχείρηση διαρκούσε τόσο τουλάχιστον για την περίπτωση της αδερφής μου. Σου είπα την χρονική στιγμή για να σκεφτείς πόση εμπειρία έχει αποκτηθεί στα 27 αυτά χρόνια. Πλέον απ'ότι γράφεις διαρκεί 1 ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Να σκέφτεσαι ότι όλα θα πάνε καλά και μετά όλα αυτά θα είναι μια δυσάρεστη ανάμνηση!! Το μωρούλίνι σου θα γίνει καλά, δεν θα έχει προβλήματα στο μέλλον -και αυτό είναι το σημαντικό-. Σε καταλαβαίνω τόσο πολύ και ας μην έχω περάσει κάτι τέτοιο, μόνο που το φαντάζομαι. Είναι, όμως, για καλό, αυτό να έχεις στο μυαλό σου. Καλή δύναμη, να πάνε όλα κατ΄ευχήν και σύντομα να είσαι με την οικογένειά σου σε ξέγνοιαστες στιγμές, έχοντας αφήσει πίσω σας τα υπόλοιπα. Από καρδιάς σου εύχομαι τα καλύτερα για το μωράκι σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που σου στέλνω χωρίς να έχω μια παρόμοια εμπειρία να μοιραστώ. Δε θέλω να κάνω κατάχρηση του χρόνου σου και καταλαβαίνω ότι θα ήθελες να σου στείλουν περισσότερο άτομα που έχουν παρόμοια εμπειρία, για να μοιραστούν μαζί σου όλα αυτά που πέρασαν και εκείνοι. Έχω όμως κι εγώ ένα παιδάκι κοντά στην ηλικία του δικού σου (η δικιά μου είναι 13 1/2 μηνών) και θα ήθελα να σου στείλω τις πιο θερμές μου ευχές. Καταλαβαίνω ότι αγωνιάς και σου στέλνω την αμέριστη συμπαράστασή μου. Να σκέφτεσαι μόνο ότι είναι για καλό και ότι όλα θα πάνε πολύ πολύ καλά. Φιλιά σε σένα και το μικρούλι σου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν έχει σημασία αν δεν έχετε παρόμοια εμπειρία.και μόνο οι ευχές και οι προσευχουλες σας για το μωρο δίνουν κουράγιο σε μένα.σας ευχαριστω όλες......

wMpkp2.png

tUiRp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

evinicolas σας ευχομαι μεσα απο την ψυχη μου να πανε ολα καλα!!!!

Να αναρρωσετε και να τα ξεχασετε ολα πολυ γρηγορα!!!

Οι σκεψεις μας θα ειναι μαζι σας!!

Οσο δυσκολο και να σου ακουγεται σαν ιδεα και μονο, δειξε οση δυναμη και κουραγιο εχεις για το παιδακι σου, γιατι θα σε καταλαβαινει να ξερεις και αυτο θα περνει δυναμη απο εσενα!!!

Είσαι όλη μου η ΖΩΗ!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια. Το μωράκι μου είναι 11 μηνών και έχει μεσοκολπικη επικοινωνία.δηλαδη έχει μια τρυπιτσα αναμεσα στους δυο κόλπους της καρδουλας του και ετσι ανακατεύεται το καθαρό με το ακαθαρτο αίμα με αποτέλεσμα η καρδούλα να επιβαρύνεται και να υπερλειτουργει.ο παιδοκαρδιολογος μας είπε ότι η τρυπιτσα πρεπει να κλείσει άμεσα, ετσι μέσα τον επόμενο μήνα θα μεταβουμε στην Ελβετία για την Εγχείρηση στο νοσοκομείο που διευθυντής είναι ο γνωστός παιδοκαρδιοχειρουργος Αυξεντιος καλαγκος.

Αγχωνομαι παααααρα πολυ...σας παρακαλώ αν κάποια ξέρει κάτι για τη περίπτωση του μωρού μου,είτε για το νοσοκομείο αυτο ας μου πει κάτι.χρεαζομαι κουράγιο και βοήθεια απο την Παναγία.

Πως περνούσε δύναμη την ώρα που το παιδι φεύγει απο την αγκαλιά και η πόρτα του χειρουργειου κλείνει?

κοριτσακι μου περαστικα στο μωρακι σου να γυρισετε γεροι κ δυνατοι,εμεις πριν 2.5 χρονια χειρουργησαμε την μεγαλη μου κορη σε κατι παρομοιο,ανοιχτο βωταλειο πορο.κ μας μια τριπα ηταν που εριχνε αχρηστο αιμα,αφου θα επρεπε να εχει κλεισει μεχρι 40μερες μετα τη γεννα.το αγχος που ειχαμε....αστο καλυτερα...η επεμβαση κρατησε μιαμιση ωρα ισως λιγο παραπανο,της εκαναν καθετηριασμο,σωληνακι δηλ απο το μοιρο κ το ανεβασαν στην καρδια να βαλουν ομπρελα να κλεισει.σε νιωθω απολυτα κ τωρα που απλα τα γραφω τρεμω.παρε οση δυναμη εχεις,ξερω οτι τα χερια δεν ανοιγουν την ωρα που θα πρεπει να παρουν το παιδι,κ η ωρα θα κολλησει εκει.ειναι ομως για το καλο του παιδιου σου.εμεις το καναμε στο ωνασειο πολυ καλος γιατρος κ ολη του η ομαδα επισης. για να κανεις αυτο το ταξιδι μαλλον εχεις καλο γιατρο.η Παναγια θα ειναι κοντα σας,δεν αφηνει ετσι τα Παιδια της.στο λεω εγω που το περασα.εχε πιστη κ δυναμη.κ θα δεις που οταν τελειωσει κ βγουν να σου πουν το οκ θα γελας,εγω εβαλα τα γελια μολις την ακουσα να κλαιει:confused::confused:...ΟΛΑ ΚΑΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ μεσα απο την καρδια μου.....α!!περιμενω μηνυμα σου να μου πεις τα νεα!!!
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικά μας όρισαν ημερομηνία.8 του μαρτη και η εισαγωγή θα γίνει 6 του μήνα.το ταξίδι στην Ελβετία θα το κάνουμε γιατι το υπουργείο υγείας στην Κύπρο συνεργάζεται με το συγκεκριμένο καρδιοχειρουργο.δε μας φτάνει το άγχος μας, θα πρεπει να τρέχουμε και στην Ελβετία που για την οποία δεν έχει απο δώ απευθείας πτήση.το μωρο στην επιστροφή θα είναι εγχειρισμενο και ταλαιπωρημένο και θα πρεπει να μπει σε δυο αεροπλάνα για να φτάσει σπίτι του.

wMpkp2.png

tUiRp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι μου γλυκό καλησπέρα και από εμένα.Δεν έχω παρόμοια εμπειρία,όμως ήθελα και εγώ να σου ευχηθώ από καρδιάς όλα να πάνε καλά με το μωράκι σου.Και θα πάνε είμαι σίγουρη.Να σκέφτεσαι μόνο πως το παιδάκι σου θα μπει στο χειρουργίο για να βγει γερό,δυνατό και υγιές!!!!Κουράγιο κοπέλα μου και θα δεις πως όλα μετά θα είναι μια κακή ανάμνηση!!!Θα προσεύχομαι για σας και το παιδάκι σας!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μας όρισαν ημερομηνία.8 του μαρτη και η εισαγωγή θα γίνει 6 του μήνα.το ταξίδι στην Ελβετία θα το κάνουμε γιατι το υπουργείο υγείας στην Κύπρο συνεργάζεται με το συγκεκριμένο καρδιοχειρουργο.δε μας φτάνει το άγχος μας, θα πρεπει να τρέχουμε και στην Ελβετία που για την οποία δεν έχει απο δώ απευθείας πτήση.το μωρο στην επιστροφή θα είναι εγχειρισμενο και ταλαιπωρημένο και θα πρεπει να μπει σε δυο αεροπλάνα για να φτάσει σπίτι του.
καλημερα κοριτσακι μου με το καλο να πατε κ να γυρισετε σπιτακι σας γεροι κ πιο δυνατοι απο ποτε.δυστηχως εχεις μεγαλη ταλαιπορια οσο αφορα το ταξιδι,αλλα ειμαι σιγουρη οτι θα αποζημιωνεσαι καθε λεπτο κρατωντας αγκαλια το μωρο σου που θα ειναι υγειες.σε εχω στο μυαλο μου απο την ωρα που διαβασα την ιστορια σου,ειναι σα να ξαναβιωνω την αγωνια της αναμονης που ειχαμε κ μεις για την ημερομηνια,κ πιστεψε με δεν μας αφησαν περιθωριο να το εμπεδοσουμε,παρασκευη πηραν τηλ δευτερα μπηκαμε,κ τριτη καναμε την επεμβαση...τσακ μπαμ..ολα καλα.κοιτα να δειχνεις οσο μπορεις ηρεμη στο παιδι γιατι τα τερατακια τα πιανουν στον αερα....
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Θα προτιμουσα να μου όριζαν ημερομηνία αμέσως γιατι το άγχος που εχω απο το Δεκέμβριο μέχρι το Μάρτιο που τελικά θα εγχειριστει με τρελλαινει.

wMpkp2.png

tUiRp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας κοριτσια. Ειμαι στη γενευη και ο νικολας εκανε τελικα την εγχειρηση την περασμενη παρασκευη στο πανεπιστημιακο νοσοκομειο. Το μωρακι ταλαιπωρηθηκε αρκετα αλλα τωρα αναρρωνει μια χαρα, δοξα το θεο!!!!! Οι γιατροι εδω μας εκαναν να νιωθουμε πολυ ηρεμοι, την ωρα του χειρουργειου ημασταν πολυ καλα και τωρα ο νικολας θα μεινει στο νοσοκομειο για ακομα 4 μερες, πρωτα ο θεος. Οποισδηποτε θελει, οποιαδηποτε πληροφορια, ας επικοινωνησει μαζι μου!!! Σας ευχαριστω ολες για το κουραγιο και τις προσευχες σας.

wMpkp2.png

tUiRp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Γεια σας είναι η πρωτη φόρα που γράφω παρακολουθώ απο καιρο το site και χάρη σαυτο έμαθα για τον Κύριο ΧΡΗΣΤΟ ΑΛΕΞΙΟΥ καρδιοχειρουργό και την συνεργασία του με τον κύριο ΑΥΞΕΝΤΙΟ ΚΑΛΑΓΚΟ.

Ο γιός μου είναι 17 ετών και τον Ιούλιο του 2013 εκανε την τριτη εγχειρηση ανοιχτής καρδιάς λογω πνευμονικης ανεπαρκειας βαλαμε βαλβιδα ομοιομοσχευμα την εγχείρηση έκανε ο κύριος Καλαγκός μαζί με τον κύριο Αλεξίου την ομάδα του και τον ειδικο καρδιολόγο κύριο Γιαννακούλα .

Η εγχειρηση έγινε στο ΔΙΑΒΑΛΚΑΝΙΚΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ και όλα όσα λένε για τον κύριο Καλαγκό είναι αλήθεια είναι ενας άνθρωπος εξαιρετικός απο την ωρα που μπήκε στο δωμάτιο και μας μιλησε και εμεις και ο γιος μας νιώσαμε οτι όλα θα πανε καλά .

Μπήκε στο χειρουργείο στης 7το απογευμα και γύρω στης 11 τον πήγαν στην μονάδα την άλλη μέρα τον ανεβασανε στο δωμάτιο.

Θέλω να ευχαριστήσω δημόσια τον κύριο Αλεξίου γιατί μας έφερε σε επικοινωνία με τον κυριο Καλαγκο μα πανω απ'όλα για όλη την συμπαράσταση

που μας πρόσφερε ιατρικά και ηθικά ήταν συνέχεια εκεί οπως επίσης και ο κυριος Γιαννακουλας και ολη η ομάδα του κυρίου Αλεξίου αλλά και το προσωπικό του Διαβαλκανικού τα κορίτσια ηταν δίπλα μας συνεχώς .

Τους ευχαριστώ όλους και προπάντον τον κύριο Αυξέντιο Καλαγκό που ήρθε και χειρουργησε το παιδί μου ευχομαι να είναι παντα κάλα για να μπορεί να είναι δίπλα σε ολα τα παιδά που τον χρειάζονται .

ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...