Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ-ΗΣΥΧΟ ΑΛΛΑ ΜΙΚΡΟ Η' ΠΑΛΙΟ Κ ΜΕΓΑΛΟ??


Recommended Posts

μετακομιζουμε και απο οσα σπιτια εχουμε δει προκυπτει το παραπανω διλημμα.. τα δεδομενα? οικογενεια με 2 μικρακια, νοικιαζουμε, ψαχνουμε καταρχην για δυαρι, γιατι δεν θελουμε να χωρισουμε απο τωρα τα παιδια..

ειδαμε ενα απο πολλαααα που μας εκανε κλικ.. ρετιρεδακι, κουκλιστικο, με τζακι (χουχουλιασμα..) ολοκαινουριο αλλα μικρο.. (75τμ) το ερωτευτηκαμε..

ολα τα αλλα(και εχουμε δει πολλα) ειναι μεγαλυτερα, αλλα παλιοτερα και απεριποιητα και σε μεγαλυτερες οικοδομες που θα εχει πολυ φασαρια.. για πειτε γνωμες..

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


μετακομιζουμε και απο οσα σπιτια εχουμε δει προκυπτει το παραπανω διλημμα.. τα δεδομενα? οικογενεια με 2 μικρακια, νοικιαζουμε, ψαχνουμε καταρχην για δυαρι, γιατι δεν θελουμε να χωρισουμε απο τωρα τα παιδια..

ειδαμε ενα απο πολλαααα που μας εκανε κλικ.. ρετιρεδακι, κουκλιστικο, με τζακι (χουχουλιασμα..) ολοκαινουριο αλλα μικρο.. (75τμ) το ερωτευτηκαμε..

ολα τα αλλα(και εχουμε δει πολλα) ειναι μεγαλυτερα, αλλα παλιοτερα και απεριποιητα και σε μεγαλυτερες οικοδομες που θα εχει πολυ φασαρια.. για πειτε γνωμες..

 

Το πρώτο έτσι όπως το περιγράφεις ακούγεται πολύ ωραίο. Καλύτερα σαφώς σε καινούργιο σπίτι. Το μόνο που σκέφτομαι τώρα είναι ότι επειδή είναι ρετιρέ το καλοκαίρι μπορει να έχετε περισσότερη ζέστη. Δεν το συζητώ αν έχει και τζάκι.....:-D

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι το ρετιρε ειναι καλυτερο....με μια επιφυλαξη ομως, για τον οροφο δηλαδη αν εισαι πολυ ψηλα τι κανεις με το μπαλκονι και οταν χαλαει το ασανσερ.....για τα αλλα που ειναι πιο παλια αν ειναι σε μονοκατοικιες νομιζω ειναι καλη λυση.

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites

ειναι 5ος, για την ζεστη το ξερουμε, αλλα πιο πολυ μας αγχωνει το θεμα του μεγεθους.. kathi, τι εννοεις για το μπαλκονι?

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχει δυο υπνοδωματια, κανονικα δλδ το παιδικο χωραει κουκετα, ντουλαπα 2φυλη κ συρταριερα, απλα εχει μικρη σαλοκουζινα

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites

kathi, εννοειται θα μπει πλεγμα στο μπαλκονι, αλλα κι εγω πιστευω οτι αμα ειναι να σου τυχει το κακο κι απο τον πρωτο οροφο σου τυχαινει.. παντως ειναι αληθεια πως μας αρεσε απο την αρχη,, ονειρευομαστε το τζακακι, την απομονωση του ρετιρε(κι οροφοδιαμερισμα). γιατι τωρα δεν τολμαω ουτε με τις πιτζαμες να βγω να παρω ενα κρεμμυδι απο την ντουλαπα απο πανω κατω πλαι απεναντι ολοι με κοιτανε.. το εχουμε βαλει κι αυτο στα συν..

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μετακομιζουμε και απο οσα σπιτια εχουμε δει προκυπτει το παραπανω διλημμα.. τα δεδομενα? οικογενεια με 2 μικρακια, νοικιαζουμε, ψαχνουμε καταρχην για δυαρι, γιατι δεν θελουμε να χωρισουμε απο τωρα τα παιδια..

ειδαμε ενα απο πολλαααα που μας εκανε κλικ.. ρετιρεδακι, κουκλιστικο, με τζακι (χουχουλιασμα..) ολοκαινουριο αλλα μικρο.. (75τμ) το ερωτευτηκαμε..

ολα τα αλλα(και εχουμε δει πολλα) ειναι μεγαλυτερα, αλλα παλιοτερα και απεριποιητα και σε μεγαλυτερες οικοδομες που θα εχει πολυ φασαρια.. για πειτε γνωμες..

 

1) 75 τετραγωνικά και δύο παιδιά νομίζω ότι είναι λίγα, κυρίως διότι θα στερούνται αποθηκευτικών χώρων. Σε δύο χρόνια θα σκοντάφτετε ο ένας πάνω στον άλλο.

Και εγώ προτίμησα το χουχουλιάρικο σπίτι και δεν έχω που να βάλω τα παιχνίδια και τα παπούτσια τους....

2) Ρετιρέ σημαίνει εκτός από ζέστη το καλοκαίρι και περισσότερο κρύο το χειμώνα δηλαδή πολλά κοινόχρηστα. Για τσέκαρέ το (σου μιλάω η πετρελαιοκαμμένη μάνα....)

.pngy3DLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εκ των πραγματων τα ρετιρε ειναι πολυκρυα το χειμωνα και πολυ ζεστα το καλοκαιρι. Απο την αλλη ομως αυτο που μετραει ειναι να ειναι σωστα διανεμημενοι οι χωροι. Δλδ να ειναι σχετικα ανετες οι κρεβατοκαμαρες σου ωστε να σου προσφερουν πολλες ντουλαπες για αποθηκευση. Το να ειναι μικρο το σαλονι δεν ειναι κακο. Αλλωστε τι να βαλεις σε ενα σαλονι. Τα βασικα (καναπες, τραπεζι μεσης και μια τραπεζαρια) ειναι αρκετα. Καλη επιτυχια σε οτι αποφασισετε.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εχει κλειστη αποθηκη με πλακακι στο υπογειο που μπορουν να μπουν χαλια ρουχα η ο,τι αλλο.. δεν με αγχωνει η αποθηκευση τοσο αλλα το στριμωγμα των παιδιων η των μεγαλων οταν εχουμε πχ παρεα..

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites

Και γω το καινουργιο ψηφιζω παντως.Εμεις με ενα παιδι μενουμε σε καινουργιο σχεδον,4 οροφος μεγαλη βεραντα ομως.Μια χαρα ειμαστε εχουμε και 2 υπν/ια και μια χαρα.Αυτο με την αποθηκη εισαι σημαντικο σε μικρο σπιτι,εμενα με εχει σωσει.Βαλτο στα συν.Επισης και το λιγοτερο και το γρηγοροτερο καθαρισμα.Επισης μας εχει βολεψει και το κρεβατι μας που ανοιγει απο κατω.Γενικα τσεκαρε αν χωραει ολα σας τα πραγματα με τα ντουλαπια και τετοια.Για μενα παντως χιλιες φορες μικρο και κοινουργιο και ησηχο παρα μεγαλο παλιο και με φασαρια.Καλη επιτυχια ευχομαι.

adEup3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Mετακόμιση σε μικρότερο σπίτι σημαίνει και ξεσκαρτάρισμα αντικειμένων που δεν χρειάζεσαι πραγματικά. Λίγα και καλά πράγματα ίσον θετική ενέργεια, για μένα.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Κι οι δύο περιπτώσεις έχουν τα υπέρ και τα κατά τους.Το ρετιρέ και στο λέω γιατι μένω στον τελευταίο όροφο σε οικογενειακή κατοικία ,έχει πολυ ζέστη το καλκαίρι και κρύο το χειμώνα.Αυτό αυτόματα σημαίνει περισσότερα έξοδα:(.Βέβαια και ένα πιο παλιό σπίτι μπορει να μην έχει καλά αλουμίνια και να έχεις πάλι έξοδα:rolleyes:.Εσυ που έχεις δει τα σπίτια κάνε λίστα των υπέρ και των κατά και αποφάσισε;).

Link to comment
Share on other sites

Καλά δεν είναι και απαραίτητο οτι όλα τα ρετιρέ έχουν πολλή ζέστη το καλοκαίρι και κρύο το χειμώνα. Από τη στιγμή που η πολυκατοικία είναι καινούρια κάποια σχετική μόνωση θα έχει η ταράτσα. Επίσης ένα πέρασμα με ένα μονωτικό υλικό θα κάνει την διαφορά.

Και αυτά τα λέω γιατί το πατρικό μου είναι ρετιρέ 5ου ορόφου και 40ετούς οικοδομής. Και δεν διέφερε τόσο σε θερμοκρασία από τα υπόλοιπα διαμερισμάτα. Αλλά συχνά πυκνά ο μπαπάς μου περνούσε στην ταράτσα μονωτικό υλικό το οποίο προστάτευε και από το κρύο αλλά και από την ζέστη.

Ultraviolet εγώ θα σου πρότεινα να διαλέξεις εκείνο το διαμέρισμα που σου θα δώσει αυτό που μέχρι τώρα δεν είχες σε άλλα διαμερίσματα.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το καινούριο και μικρό θα ψηφίσω. Εμείς μένουμε σε παλιά οικοδομή (40ετίας) και όλο ζημιές βγαίνουν (ειδικά στα υδραυλικά, 3 φορές έχουν σπάσει οι σωλήνες μέσα σε 1,5χρόνο σε διάφορα σημεία). Για να μην αναφέρω το πρόβλημα με τις κατσαρίδες ορισμένα καλοκαίρια (αυτό έχει να κάνει και με την περιοχή βέβαια αλλά στα παλιά σπίτια είναι πάντα εντονότερο). Και τι δε θα έδινα να μετακομίζαμε σε καινούριο σπιτάκι κι ας ήταν και μικρότερο! Αυτό το καθαρίζω, το καθαρίζω και δεν αισθάνομαι ποτέ βρε παιδί μου να αστράφτει, να λαμποκοπάει! Τα παλιά πλακάκια, τα παλιά είδη υγιεινής,τα παλιά ντουλάπια, ο παλιός πάγκος της κουζίνας, όσο και να τα τρίβω, λόγω της φθοράς όλο "βρώμικα" μου φαίνονται.

Το θέμα του ρετιρέ που είναι ζεστό το καλοκαίρι-κρύο το χειμώνα μπορεί να αυξάνει τα κοινόχρηστα αλλά από την άλλη τα λίγα τετραγωνικά τα μειώνουν. Επίσης τα παλιά σπίτια έχουν απώλειες που κι αυτά με τη σειρα τους αυξάνουν τα κοινόχρηστα!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το καινούριο και μικρό θα ψηφίσω. Εμείς μένουμε σε παλιά οικοδομή (40ετίας) και όλο ζημιές βγαίνουν (ειδικά στα υδραυλικά, 3 φορές έχουν σπάσει οι σωλήνες μέσα σε 1,5χρόνο σε διάφορα σημεία). Για να μην αναφέρω το πρόβλημα με τις κατσαρίδες ορισμένα καλοκαίρια (αυτό έχει να κάνει και με την περιοχή βέβαια αλλά στα παλιά σπίτια είναι πάντα εντονότερο). Και τι δε θα έδινα να μετακομίζαμε σε καινούριο σπιτάκι κι ας ήταν και μικρότερο! Αυτό το καθαρίζω, το καθαρίζω και δεν αισθάνομαι ποτέ βρε παιδί μου να αστράφτει, να λαμποκοπάει! Τα παλιά πλακάκια, τα παλιά είδη υγιεινής,τα παλιά ντουλάπια, ο παλιός πάγκος της κουζίνας, όσο και να τα τρίβω, λόγω της φθοράς όλο "βρώμικα" μου φαίνονται.

Το θέμα του ρετιρέ που είναι ζεστό το καλοκαίρι-κρύο το χειμώνα μπορεί να αυξάνει τα κοινόχρηστα αλλά από την άλλη τα λίγα τετραγωνικά τα μειώνουν. Επίσης τα παλιά σπίτια έχουν απώλειες που κι αυτά με τη σειρα τους αυξάνουν τα κοινόχρηστα!

Συμφωνώ απολύτως!Το παλιό οσο και να καθαριστεί δεν λάμπει ποτέ...

Και επίσης εγω θεωρώ πολύ σημαντικό το θέμα της ησυχίας,γιατί τι να το κάνω το άνετο & ευρύχωρο σπιτι αν δεν μπορώ να ηρεμήσω σε αυτό?

Ψηφίζω κι εγω το ρετιρε;)Καλή ευκολία με τη μετακόμιση

10Ddp3.png

OaR2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγώ το μικρό θα ψηφίσω παρόλο που το βρίσκω αρκετά μικρό αλλά στέκομαι μόνο στο ότι το ερωτευτήκατε!!!! Αυτό και μόνο μου αρκεί, γιατί και εγώ πάντα όταν μετακόμζα και έψαχνα για σπίτι ήθελα να μου κάνει το 'κλικ'... όλα τα άλλα θα τα βρείτε στην πορεία αν σας αρέσει πολύ το σπίτι!!

Link to comment
Share on other sites

Για μενα παντως χιλιες φορες μικρο και κοινουργιο και ησηχο παρα μεγαλο παλιο και με φασαρια.Καλη επιτυχια ευχομαι.

 

Λίγα και καλά πράγματα ίσον θετική ενέργεια, για μένα.

 

Βέβαια και ένα πιο παλιό σπίτι μπορει να μην έχει καλά αλουμίνια και να έχεις πάλι έξοδα:rolleyes:.Εσυ που έχεις δει τα σπίτια κάνε λίστα των υπέρ και των κατά και αποφάσισε;).

 

να διαλέξεις εκείνο το διαμέρισμα που σου θα δώσει αυτό που μέχρι τώρα δεν είχες σε άλλα διαμερίσματα.

 

Αυτό το καθαρίζω, το καθαρίζω και δεν αισθάνομαι ποτέ βρε παιδί μου να αστράφτει, να λαμποκοπάει! Τα παλιά πλακάκια, τα παλιά είδη υγιεινής,τα παλιά ντουλάπια, ο παλιός πάγκος της κουζίνας, όσο και να τα τρίβω, λόγω της φθοράς όλο "βρώμικα" μου φαίνονται.

Το θέμα του ρετιρέ που είναι ζεστό το καλοκαίρι-κρύο το χειμώνα μπορεί να αυξάνει τα κοινόχρηστα αλλά από την άλλη τα λίγα τετραγωνικά τα μειώνουν. Επίσης τα παλιά σπίτια έχουν απώλειες που κι αυτά με τη σειρα τους αυξάνουν τα κοινόχρηστα!

 

Συμφωνώ απολύτως!Το παλιό οσο και να καθαριστεί δεν λάμπει ποτέ...

Και επίσης εγω θεωρώ πολύ σημαντικό το θέμα της ησυχίας,γιατί τι να το κάνω το άνετο & ευρύχωρο σπιτι αν δεν μπορώ να ηρεμήσω σε αυτό?

Ψηφίζω κι εγω το ρετιρε;)Καλή ευκολία με τη μετακόμιση

 

 

 

Kοριτσια μου μπηκατε 100% στο μυαλο μου.. εχω ζησει σε παλιο σπιτι να σφουγγαριζω και να χουν τοσα σημαδια τα πλακακια που να φαινεται πενταβρωμικο.. να φυσα βαρδαρης και η κουρτινα να κανει βολτες απο το ρευμα που εμπαινε απο ΚΛΕΙΣΤΗ μπαλκονοπορτα..( και σε οικοδομη 14ετιας οχι πολυ παλια)

Επισης θεωρω οτι σιγουρα θα εχει ζεστη, αλλα μπροστα δεν εχει αλλο σπιτι, φαινεται ολη η θεσ/νικη,(τη θεα την ανεφερα?) δεν μπορει θα φυσα κανενα αερακι.. εχει και ενα παραθυρο βορινο..

Σας ευχαριστω πολυ!!!!!! αυριο θα παρω τον μεσιτη να το ξαναδουμε πολυ πιο προσεκτικα και μαλλον θα το κλεισουμε...!

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites

Και εγω το καινούριο με χίλια. Μάλιστα σε λίγες μέρες μετακομίζω και εγω σε ένα σπίτι σαν αυτο που λες. Και εγω είχα και έχω τις ίδιες ανησυχίες. Μάλιστα το ενοίκιο είναι 500 ευρώ:( διολου ευκαταφρόνητο ποσό.... Αλλά δεν μπορώ να το βγάλω απο το μυαλό μου. Να κάθομαι αγκαλιά με τον αντρούλη μου όταν κοιμάται το μωρο μπροστά στο τζάκι ή να πίνω το κρασάκι μου καλοκαίρι στη βεράντα και να βλέπω την θέα. Και να σου πω κάτι; Δουλεύουμε όλη μέρα. Γυρνάμε και καθόμαστε σπίτι, βάλε το μωρο βάλε ταοικονομικα δεν βγαίνουμε έξω. Ε το σπίτι μου θέλω να το ζήσω να το ευχαριστηθώ γιατί προβλέπεται να περάσω την ζωή μου εκει μέσα. Ε ας πληρώσω λίγα κοινόχρηστα παραπάνω η λίγο πιο πολυ ενοίκιο. Τα έχω ήδη κόψει απο αλλού. Και σε ότι αφορά την ζέστη ή το κρύο δεν μπορω να πιστέψω ότι είναι τόοοοσο χάλια και τοοοοσο διαφορετικά απο τον απο κάτω όροφο! Για 5 βαθμούς χαλάλι;) καλη μετακόμιση λοιπόν και στην τελική αν δεν μας αρέσει φεύγουμε!

Link to comment
Share on other sites

και εγω ψηφιζω ρετιρε με χιλια! το σπιτι που μενω εγω ειναι επισης στον 5ο οροφο αλλα ειναι 70τμ!! αμα σου εκανε το κλικ απο την αρχη μην το συζητας καθολου! οσο για τον χωρο...στην πορεια συνηθιζεις!δεν μαζευεις αχρηστα πραγματα και καθαριζεται και στο αψε σβησε!!:wink:

as1cJTh0g410000MTA3MzUzZHwwMDczMDVkfHRvIG5lcmFpZGFraSBtb3UgZWluYWk.gif
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...