Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδικός σταθμός σε άλλη χώρα & μη γνώση της γλώσσας


Recommended Posts

να΄μαι κι εγώ...εμείς είμαστε από τον Δεκέμπβρη Σουηδία,η μικρή δεν μιλάει ακόμα καθαρά τα ελληνικά,ενώ τα λέει όλα.και σε μερικούς μήνες υπολογίζω να πάει παιδικό.

διάβασα τις ιστορίες σας,ελπίζω να μην έχουμε θέμα στην αρχή γενικά με την προσαρμογή,δεν είναι μόνο η γλώσσα.

στα ικέα την αφήσαμε 2 φορές στον παιδότοπο,τους είπαμε ότι δεν ξέρει την γλώσσα, την πρώτη φορά έμεινε 1 ώρα και όλα μια χαρά.

την δεύτερη ήθελε τουαλέτα να την πάμε,ντρεπόταν,δεν μπορούσε να συννενοηθεί κιόλας,έκανε τσίσα πάνω της.μας πήραν τηλ να πάμε...την αλλάξαμε και συνέχισε το παιχνίδι.

την τρίτη φορά δεν ήθελε να μπει καν στον παιδότοπο γιατί λέει έκανε τσίσα πάνω της...μάλλον στεναχωρήθηκε.

φαντάζομαι τέτοια θα έχουμε και στον παιδικό σταθμό!!

τα ελληνικά το ξέρω ότι θα τα ξεχάσει,εμείς θα προσπαθήσουμε να της μιλάμε πάντα σπίτι,κι αργότερα να κάνει μάθημα ελληνικών. ελπίζω να μην μιλάει σαν την καλομοίρα...αλλά σαν την πασχαλίδου,παπαρίζου,αλιάγα!!!!!!!:P:p

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ο μικρος σημερα εψαχνε το "le skyl" (αφου ο ιπποποταμος ειναι l'hyppopotam γιατι να ην ειναι και ο σκυλος le skyl ε? γιατι? )

Ο μεγαλος παιζει με τα αυτοκινητακια του και μιλαει στους συμμαθητες του (σαν να ηταν εδω) στα γαλλικα αλλα οταν ζηταει απο τον μικρο να του φερει κατι το ζηταει στα ελληνικα

Link to comment
Share on other sites

τα ελληνικά το ξέρω ότι θα τα ξεχάσει,εμείς θα προσπαθήσουμε να της μιλάμε πάντα σπίτι,κι αργότερα να κάνει μάθημα ελληνικών. ελπίζω να μην μιλάει σαν την καλομοίρα...αλλά σαν την πασχαλίδου,παπαρίζου,αλιάγα!!!!!!!:P:p

 

Αυτο εξαρτάτε από το παιδί ή και απο τις γνώσεις που θα του προσφέρεις? Δηλαδη αν του μιλάς ελληνικά ΜΟΝΟ ή το στελνεις και Ελληνικο σχολείο 1-2 φορές την εβδομάδα...

 

Εγω τι να κάνω που αν ΤΕΛΙΚΑ μεινουμε εδω που είμαστε, το Ελληνικό σχολείο είναι 15 χιλιομετρα περιπου μακρυά?

Link to comment
Share on other sites

εδώ κάνουν ελληνικά στο σχολείο,την διαλέγουν σαν extra γλώσσα.

δεν ξέρω καν αν έχει ελληνικό σχολείο...

μπορείς να βρεις δάσκαλο να του κάνει μάθημα,αλλά μιλάμε για αργότερα,δημοτικό.

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σχετικά με το θέμα των Ελληνικών...εχω δύο ξαδέρφες που ζουν Αυστραλία, έχουν ένα χρόνο διαφορά και έφυγαν γύρω στα 6-7....Οι γονεις μιλούσαν μόνο Ελληνικά (αφού οι άνθρωποι δεν ήξεραν Αγγλικά) πήγαν και σε Ελληνικό σχολείο. ΑΛΛΑ η μια ακόμα μιλαει ελληνικά ή άλλη όμως μετα βιας. Έχει να κάνει και με το παιδί. Και από ηλικίες η μια 30 η άλλη 31.

 

Εμενα η μικρή μεχρι τώρα δεν έιχε πρόβλημα με τα παιδάκια στην παιδική χαρα. Το καλό είναι ότι ούτε και τα αλλα μιλάνε τη μητρική τους καλα οπότε τα βρίσκουν. Το θέμα είναι του χρόνου που θα μιλάνε όλα και θα τα κοιτάει με ανοιχτό το στόμα. Επίσης αυτή την εβδομάδα ξεκίνησε τις ντροπές (πρώτη φορά μου το κάνει). Ενω δεν είχε πρόβλημα με τα άλλα παιδάκια, τα πλησίαζε, τώρα ξαφνικά ντρέπεται.

Link to comment
Share on other sites

Stellinula παλι καλα που εσας ειναι μονο 15 χιλιομετρα...εμεις πρεπει να παμε 250 χιλ και αν βρουμε εκει σχολειο ελληνικο η εστω ρε παιδι μου μια δυο ωρες....εχω συγγενεις στην Ελβετια και η μικρη τους παει σε κανονικο σχολειο μονο που εκει κανουν και 2ωριτσες αν θυμαμαι καλα και ελληνικα...οσο για δασκαλο που αναφερθηκε παραπανω δεν υπαρχει,που να τον βρω;;;Παντως βρε κοριτσια ηθελα να σας ρωτησω τωρα με την κριση και τον γενικο χαμο στην Ελλαδα σας την λενε;;;πχ.εμεις ειχαμε παει παιδιατρο πριν 2 μηνες και θυμαμαι τοτε μας πετουσε σποντες του τυπου και τωρα τι θα κανετε;;και πως θα τα βγαλετε περα κια εμεις προσπαθουμε να σας βοηθησουμε αλλα δεν θα τα βγαλουμε και απο την τσεπη μας κλπ κλπ...αφηστε που οση ωρα εξεταζε τον μικρο μας μιλουσε....μεχρι που στο τελος μας ειπε αντε καλα ξεμπερδεματα και περαστηκα...(ο μικρος δεν ηταν αρρωστος...αρα τα περαστηκα σαν χωρα)να σας πω την αληθεια με αγχωνει και αυτο λιγο,λες λεω να αρχησουν τιποτα τετοια κουλα και οι δασκαλες η και τα παιδακια ακομα....ισως ειναι χαζομαρα μου που τα σκεφτομια αλλα το ψηλοφοβαμαι...αν και πιστευω σε τοσο μικρα παιδια δεν νομιζω αλλα ποτε δεν ξερεις.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα τον ελληνικων θα το αντιμετωπισεται οταν ερθει η ωρα δξλαδη γυρω στα 4 γιατι με την κατασταση στην Ελλαδα τα πραγματα αλλαζουν και εξω.

Εδω εκτως απο το ευρωπαικο σχολειο που ειναι για τους εργαζομενους στην ευρωπαικη ενωση και το νατο στις Βρυξελλες υπαρχει τουλαχιοστον 1 ελληνικο σχολειο και 2 Τμηματα Ελληνικης Γλωσσας αλλα οι εκπαιδευτικοι των ΤΕΓ λενε οτι μαλλον του χρονου δεν θα τους διορισει το υπουργειο...

Παντως συγουρα διαφορετικα μιλανε τα ελληνικα τα παιδια που τα ακουν και στο σπιτι τους και διαφορετικα αυτα που τα ακουν μονο στο σχολειο σαν ξενη γλωσσα. Εγω ανυσηχω για το αν θα μαθουν σωστα ελληνικα (γραμματικη και συνταξη) και συγκροτημενα μια και στο σπιτι μιλαμε και οι δυο γονεις (και η γιαγια) ελληνικα.

Επισεις μπορειτε να κοιταξετε και τι προγραμμα εχουν τα σχολεια στην περιοχη σας. Πχ αν υπαρχει ελληνικη κοινοτητα ειναι πιο πιθανο να βρεθει καποιος να κανει ελληνικα (εμας στο σχολειο μας εχει Ορθοδοξια και την διδασκει ελληνας - μηπως διδασκει στα ελληνικα??)

Μαρια 2010 και εμενα με ρωτανε οι γερμανοι στο γραφειο (νιωθω σαν να εκπροσωπευω ολη τη χωρα) αλλα δεν νομιζω οτι το συζητανε στο σχολειο. Οχι σε τοσο μικρες ηλικιες..

Link to comment
Share on other sites

Α! Ξεχασα οτι για το Βελγιο υπογραφτικε συμφωνια οτι θα διδασκονται Ν. Ελληνικα ή Ελληνικος Πολιτισμς σαν μαθημα στα σχολεια. Ελπιζω στα ελληνικα...

Link to comment
Share on other sites

Kalispera kai apo emena, eimai kai ego katoikos eksoterikou, Frankfurti, kai exo 2 mikra, o gios mou einai 4 kai i mikri mou 11 minon.

Eimaste edo 10 xronia, kai panta milousame ellinika sto spiti akoma kai me ton mikro. Auto alloste mas simvoulepse na kanoume kai o paidiatros. Esteila to mikro ston paidiko otan itan 1 1/2, kai itan oti kalitero. Den iksere katholou germanika, alla xreiastike mono 2 imeres gia prosarmostei, ton pigena stis 8 kai ton eperna stis 1500. Ton evlepa pos epeze me ta alla paidakia kai den mporousa na katalavo pos ta katafernan. Tora ennoeite pos milaei kalitera apo emas, alla sto spiti milame akoma mono ellinika. I mikri mou arxizei ton augousto, pisteuo oti kai auti den tha exei provlima, thelei kiolas na einai sunexeia me paidakia, tha einai kais ton idio xoro me ton adelfo tis. Pragmatika anipomono!!!

To mono pou mporo na po stis manoules tou eksoterikou einai, min fovaste ta mikra sas, einai san sfouggaria mathenoun ta panta toso grigora!!! Oso pio noris ta pate paidiko toso kalitera, argotera tha einai polu pio diskolo na sas apoxoristoun alla kai na epoikinonisoun me alla paidia!!!

 

Kalinixta kai signomi gia to megalo post!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Έχω ένα κοριτσάκι 16 μηνών. Γεννήθηκε στην Αγγλία και συνεχίσαμε να ζούμε εκεί μέχρι που έγινε 10 μηνών. Τώρα μένουμε Ελλάδα αλλά κάποια στιγμή προς το τέλος του 2013 θα ξαναφύγουμε για Αγγλία και δεν ξέρουμε αν θα επιστρέψουμε ποτέ. Το κοριτσάκι μας τότε θα είναι 2 ετών. Είμαστε και οι δύο γονείς Έλληνες και ξέρουμε πολύ καλά Αγγλικά αλλά όχι άψογα.

 

Όταν μετακομίσουμε στην Αγγλία σκέφτομαι να το στείλω από νωρίς σε παιδικό σταθμό για να μάθει νωρίς να μιλάει αγγλικά. Θα ήθελα όμως πριν πάει στον παιδικό να έχει μάθει να συννενοείτε τουλάχιστον για τα βασικά πράγματα στα αγγλικά. Να μπορεί να πει ας πούμε θέλω να πάω τουαλέτα, με πονάει η κοιλιά μου, διψάω κ.τ.λ.

 

Τους τελευταίους μήνες της μιλάω συνειδητά κάποιες φορές στα αγγλικά. Δε θα μου άρεσε σε καμία περίπτωση να της μιλάω μόνο στα αγγλικά γιατί ο βαθμός που κατέχω τη γλώσσα είναι καλός για να επικοινωνήσω σε γενικές γραμμές, αλλά όχι για να εκφράσω όλα αυτά τα πράγματα που έχει την ανάγκη ένας γονιός να εκφράζει στην επικοινωνία του με το παιδί του. Επιπλέον όλοι οι άλλοι γύρω της, της μιλάνε μόνο στα ελληνικά. Βλέπω τώρα ότι το παιδί έχει μάθει να λέει κάποιες λεξούλες στα ελληνικά και καταλαβαίνει αρκετά πράγματα στα ελληνικά αλλά ως προς τα αγγλικά δε μου έχει δέιξει ακόμα ότι μπορεί να καταλάβει μία πρόταση που θα της πω ή να προσπαθήσει να πει κάτι. Ποιός πιστεύετε ότι είναι ο καλύτερος τρόπος για να βοηθήσουμε το παιδί μας να μάθει και τα αγγλικά;

 

Επίσης πότε πιστεύετε ότι είναι η καλύτερη στιγμή να τη στείλουμε παιδικό σταθμό; Η σκέψη που κάνουμε εμείς είναι να τη στείλουμε στον παιδικό την αμέσως επόμενη σχολική χρονιά από τη χρονιά που μετακομίζουμε. Δηλαδή τη σχολική χρονιά 2014-2015. Μέχρι τότε θα έχει ελπίζω συνηθίσει το καινούργιο περιβάλλον μετά τη μετακόμιση και θα έχει βγάλει ελπίζω και την πάνα. Αυτούς τους μήνες που θα είμαστε στην Αγγλία χωρίς να την έχουμε στείλει ακόμα στον παιδικό σκέφτομαι να περνάμε πολύ χρόνο σε διάφορα playgroups, τα οποία στην Αγγλία διοργανώνονται από το δήμο και είναι δωρεάν, ώστε να βρίσκεται σε αγγλόφωνο περιβάλλον αλλά να είμαι κι εγώ εκεί για να νιώθει ασφάλεια. Τι λέτε;

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου (που υποστηρίζεται και από τη βιβλιογραφία) αν το παιδί βρεθεί σε ένα αλλόγλωσσο περιβάλλον μέσα σε 3 μήνες θα έχει μάθει τη γλώσσα σε ικανοποιητικό βαθμό.

 

Όσο για το πώς θα ζητήσει νερό ή φαί ή πώς θα δείξει ότι πονάει.....Υπάρχει και η μη λεκτική επικοινωνία! Θα προσαρμοστεί τόσο γρήγορα που θα σε αφήσει άφωνη! Αν δε καταφέριες να βρεις και 2-3 παιδιά από τη γειτονιά για να παίζουν συστηματικά μαζί (να μην αλλάζει δηλαδή κάθε μέρα "φίλους") θα είναι ακόμα πιο εύκολα τα πράγματα!

 

Και μην ξεχνάς, τέλος, ότι ειδικά στην Αγγλία οι εκπαιδευτικοί ξέρουν από αλλόγλωσσα παιδιά! Ξέρουν πώς να τους φερθούν, πώς να τους μάθουν τη γλώσσα κλπ

Link to comment
Share on other sites

οσο πιο νωριτερα, τοσο πιο καλα. Η κορη μου πηγε σε αποκελειστικα αγγλοφωνο σταθμο στα 4 και μεσα σε 6 μηνες μπορουσε να επικοινωνησει και να κανει βασικες συζητησεις στα αγγλικα. Ηταν αποκλειστικα αγγλοφωνος σταθμος στην Αθηνα, αλλα βεβαια ιδιωτικος.

 

Ο γιος μου που ειναι 1.5 χρονων θα παει απο Σεπτεμβριο παλι σε αγγλοφωνο.

 

Για μενα ηταν απαραιτητο τα παιδια μου πλεον να μιλανε απταιστα αγγλικα και στο δημοτικο- 1η ταξη- να αρχισω μια δευτερη γλωσσα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν θα αναφερθώ καθαρά στην δική μας εμπειρία. Η μικρή μου γεννηθηκε στην αμερική, όπου και συνεχίζει να ζει. Το άγχος μου με την γλώσσα ήταν απίστευτο και ήταν αυτό που με ώθησε να την στείλω παιδικό όταν ήταν 2 1/2, είχαν προηγηθεί και κάτι σκηνικά με κάποια παιδάκια από λατινική αμερική (ω ναι!) που την είχαν κοροιδέψει επειδή δεν μιλούσε αγγλικά και καταλαβαίνεις.... η εμπειρία ήταν δυστυχώς τραυματική για όλους μας! δεν ξέρω αν έφταιγε οτι δεν ήταν έτοιμη να πάει, αν το σχολείο δεν ήταν κατάλληλο ή οτι δεν ήξερε την γλώσσα πάντως ένα κοινωνικότατο παιδάκι είχε μετατραπεί σε ένα απίστευτα φοβισμένο πλάσμα .... Έτσι την σταμάτησα.... και την τρέλανα στην αμερικάνικη παιδική τηλεόραση, μιλάμε την αποβλάκωσα!!! το καλό είναι οτι εδώ έχουμε καταπληκτικές εκπαιδευτικές εκπομπές (σε καμία περίπτωση δεν συμβουλεύω να κάνεις το ίδιο, απλά αναφέρω την εμπειρία μας). Στην αρχή γκρίνιαζε γιατί δεν καταλάβαινε, σε ένα δίμηνο είχε μάθει όλες τις βασικές εκφράσεις και προσπαθούσε να μιμηθεί τον ήχο της γλώσσας λέγοντας ότι να ναι!!! Ο συμβουλές από όλους τους δίγλωσσους, μορφωμένους -το τονίζω-, φίλους μας (Ελληνες, Ινδους, Γερμανούς κτλ) ήταν ποτέ να μην της μιλάμε αγγλικά εμείς, απλά να την διορθώνουμε αν κάτι λέει λάθος, όπως φυσικά και στα Ελληνικα...

Και φτάνουμε 3 1/2 χρονών, τον Σεπτέμβριο του 12, οπου ξεκινάμε δυναμικά παιδικό, μετά ένα τρίμηνο ταξίδι στην Ελλάδα και η μικρή σε μια εβδομάδα μπορούσε να να συνεννοηθεί αρκετά καλά στα βασικά (η αμερικάνικη τηλεόραση συνεχίστηκε και στην Ελλάδα)!!! Μέχρι τα χριστούγεννα πετούσε!!! Εδω και ένα μήνα όταν θέλει να ρωτήσει "τι είναι αυτό" ρωτάει "τι είναι αυτό για??? (what is this for?) :P. Το αποκορύφωμα? χθες είχε γενέθλια και αρνήθηκε να της τραγουδήσουμε το γνωστό ελληνικό τραγουδάκι γενεθλίων :(...

Ελπίζω να τα πάτε πολύ πολύ καλά σε ότι και να αποφασίσετε! Εγώ είμαι σίγουρη οτι η μικρή σας θα τα πάει υπέροχα!!!!

tb2xm4.png
Link to comment
Share on other sites

εσεις δε χρειαζεται να της μιλατε αγγλικα και ιδιαιτερα αφου δεν ειναι η μητρικη σας γλωσσα..πιστεψε με αν κρινω απο τα παιδια της αδελφης μου που ειναι γερμανια θα μαθει τα βασικα πολυ πιο γρηγορα απο οσο νομιζεις οταν πατε στην αγγλια , οποτε μην ανησυχεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο γιος μου πηγαίνει σε playgroup εδω στην Ελβετία απο 21 μηνών, 2 φορές την εβδομάδα. Πολυ γρήγορα άρχισε να καταλαβαίνει Γερμανικά σε ένα βαθμό και ότι χρειαζόταν το ζητούσε με τη γλώσσα του σώματος, που είπε και μια κοπέλα πιο πάνω. Τώρα λέει λίγες λεξουλες (είναι 25 μηνών) άλλες γερμανικές και άλλες ελληνικές, αλλα ξεχωρίζει σε ποιον λέει τι. Δηλαδή σε εμένα ΄μιλαεί ελληνικά. Στη δασκάλα του Γερμανικά ή δείχνει με το χέρι τι θέλει.

Έχουμε και μια παιδαγωγο που έρχεται κάθε εβδομάδα στο σπίτι και παίζουν στα Γερμανικά, είναι πρόγραμμα του δήμου. Είμαι κι εγω μαζί και βλέπω ότι ακολουθεί τις περισσότερες απο τις οδηγίες που του δίνει η δασκάλα, που σημαίνει πως καταλαβαίνει αρκετά.

Μην αγχωνεσαι καθόλου, σε αυτή την ηλικία έρχεται με φυσικό τροπο η γλώσσα. Κι εγω ξέρω ότι οι γονείς πρέπει να μιλάμε στα παιδιά ο καθένας στη γλώσσα του. Να τον φερνεις σε επαφή με αλλα παιδάκια γενικά

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...