Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Η πρώτη μας εγχείριση/κρεατάκια...


Recommended Posts

Εμεις θα βγαλουμε τα κρεατακια μονο τον Ιουλιο. Εχουμε κανει ακτινογραφια και η παιδιατρος του μας παρεπεμψε σε ΩΡΛ (τον ειδε και αλλη παιδιατρος και ειπε οτι πρεπει να βγουν και η αμυγδαλες αλλα η ΩΡΛ ειπε μονο τα κρεατακια)...

Εμας μας ειπε να την κανουμε οποτε θελουμε αλλα πιθανοτατα θα ειναι και παλι πολυ ευαισθτος στις ιωσεις το χειμωνα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ακόμη θυμάμαι αυτήν την εγχείριση..

Την έκανα πριν 25 χρόνια που ήμουν 5 και ο μόνος λόγος που γράφω εδώ είναι γιατί όταν συνήλθα από την νάρκωση ρώτησα τι μου έκαναν και ο γιατρός είχε την ιδέα να μου δείξει έναν κουβά με αυτά που μου είχε βγάλει(κρεατάκια και αμυγδαλές)!

Ακόμη έχω την εικόνα!!! Ολο το σκηνικό μπροστά στα μάτια μου!

Βλακεία του νομίζω..

 

Από τότε πάντως δεν με έχει πονέσει ποτέ ο λαιμός μου.. Γενικά, δεν αρρωσταίνω σχεδόν ποτέ..

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

ELINIKOLAS ΓΕΙΑ! Η ΣΥΜΠΤΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ.ΕΜΑΣ ΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ 29 ΙΟΥΝΙΟΥ ΜΕ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΙΣ 28 ΤΟ ΠΡΩΙ.ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΠΗΓΑ ΣΤΟΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ ΜΑΣ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ....ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΡΝΗΤΙΚΟΣ,ΘΕΩΡΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ ΚΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΥΝΤΡΕΧΟΥΝ ΣΟΒΑΡΟΙ ΛΟΓΟΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΦΑΙΡΕΣΗ.ΓΕΝΙΚΑ ΤΟΥ ΕΧΩ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ,ΑΦΟΥ ΕΧΩ ΤΡΕΙΣ ΓΙΟΥΣ ΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΑΠΟ ΜΩΡΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟΣ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ.

ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΓΙΑ ΑΠΝΟΙΕΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ.ΜΑΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΕ ΝΑ ΔΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΙΔΙΩΤΗΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΓΛΑΙΑ ΚΥΡΙΑΚΟΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΟΥΜΕ.

ΘΑ ΠΑΜΕ ΣΤΟΝ ΙΔΙΩΤΗ ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ...

ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ,ΣΚΟΠΕΥΕΤΕ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΤΕ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ?ΔΙΝΟΥΜΕ ΦΑΚΕΛΑΚΙ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ?ΓΙΑΤΙ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΛΕΝΕ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΠΟΣΑ ΘΑ ΠΑΡΕΙ.

ΑΝ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ,ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ,ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΝΤΕΛΩΣ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ.

ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΟΣ.

ΣΕ ΧΑΙΡΕΤΩ.

 

Εμείς επιλέξαμε το χειρουργείο της μιας ημέρας (δηλ. θα φέρουμε τις εξετάσεις μας εκείνο το πρωϊ -που θα τις έχουμε κάνει έξω σε μικροβιολόγο- θα κάνουμε την επέμβαση και μόλις συνέλθουμε θα φύγουμε). Θεωρήσαμε ότι θα είναι πιο εύκολο για το παιδί να αναρώσει στο δικό του περιβάλλον παρά σε ένα "ελληνικό δημόσιο νοσοκομείο". Ο γιατρός μας είπε ότι δεν έχουμε λόγο να φοβόμαστε για κάτι, αντιθέτως αν εκείνος δει κάτι που θεωρήσει ότι πρέπει να παραμείνουμε στο νοσοκομείο, θα μας το πει τότε (σπάνια περίπτωση το αποκάλεσε).

Σε σχέση με το αν πρέπει ή όχι να γίνει το χειρουργείο, η γνώμη μου είναι να επισκεφτείς ΩΡΛ και όχι να βασίζεσαι στον παιδίατρο. Και ο δικός μας παιδίατρος είναι της άποψης ότι αφού δεν μας πειράζουν δεν τα πειράζουμε, αλλά μόνο ένας ΩΡΛ (ή περισσότεροι) μπορεί να κρίνει την πραγματική κατάσταση. Και εγώ έχω αγωνία για το αν πρέπει να κάνουμε την αφαίρεση ή όχι, αλλά θα πάω σε δεύτερο ΩΡΛ και αν χρειαστεί και σε τρίτο (παρ'ότι εμπιστεύομαι τον παιδίατρό μας).

Τώρα σε σχέση με το θέμα φακελάκι!! Κατ'αρχήν μην κάνεις τον κόπο να το πας και στο άλλο νοσοκομείο, γιατί προσπάθησα και εγώ να κάνω το ίδιο. Βρήκα μέσω γνωστού το τηλ ενός ΩΡΛ στο Αγλαϊα Κυριακού και τον πήρα συστημένη. Η απάντηση στο τηλέφωνο (χωρίς να δει το παιδί!!) ήταν φέρτε το να το χειρουργήσουμε εμείς εδώ. Το θέμα τους λοιπόν είναι ποιός θα αρπάξει το φακελάκι. Έμαθα από γνωστή νοσηλεύτρια εκεί ότι όχι μόνο παίρνουν φακελάκι, αλλά έχουν και ταρίφα. Ο συγκεκριμένος EUR 500!! Εγώ είμαι τελείως αντίθετη στο χρηματισμό των γιατρών και θεωρώ ότι φταίμε και εμείς που τους έχουμε μάθει έτσι. Προτιμώ από ευγνωμοσύνη να του κάνω ένα δώρο, παρά να του δώσω χρήματα, πόσο μάλλον να μου ζητήσει και ταρίφα. Δεν ξέρω πως θα εξελιχθεί και δεν θέλω να λέω μεγάλα λόγια, γιατί για το παιδί μου πρόκειται. Πάντως η πρόθεση μας είναι να μην του δώσουμε. Για να πω την αλήθεια δεν μπορώ να διαθέσω EUR 500 για φακελάκι. Έλεος!!! Πάντως αν το αποφασίσετε και το αποφασίσουμε και είμαστε όλοι μαζί στις 28.6 στο Αγία Σοφία, να γνωριστούμε και να αλληλο-συμπαρασταθούμε. Εύχομαι όλα να πάνε καλά, όχι μόνο για τα δικά μας τα παιδάκια αλλά και για όλου του κόσμου.

Link to comment
Share on other sites

Εμεις θα βγαλουμε τα κρεατακια μονο τον Ιουλιο. Εχουμε κανει ακτινογραφια και η παιδιατρος του μας παρεπεμψε σε ΩΡΛ (τον ειδε και αλλη παιδιατρος και ειπε οτι πρεπει να βγουν και η αμυγδαλες αλλα η ΩΡΛ ειπε μονο τα κρεατακια)...

Εμας μας ειπε να την κανουμε οποτε θελουμε αλλα πιθανοτατα θα ειναι και παλι πολυ ευαισθτος στις ιωσεις το χειμωνα...

 

Από ότι έχω διαβάσει η αφαίρεση για κρεατάκια έχει πολύ ανώδυνη ανάρρωση. Χαίρομαι που θα βγάλετε μόνο αυτά! Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη θυμάμαι αυτήν την εγχείριση..

Την έκανα πριν 25 χρόνια που ήμουν 5 και ο μόνος λόγος που γράφω εδώ είναι γιατί όταν συνήλθα από την νάρκωση ρώτησα τι μου έκαναν και ο γιατρός είχε την ιδέα να μου δείξει έναν κουβά με αυτά που μου είχε βγάλει(κρεατάκια και αμυγδαλές)!

Ακόμη έχω την εικόνα!!! Ολο το σκηνικό μπροστά στα μάτια μου!

Βλακεία του νομίζω..

 

Από τότε πάντως δεν με έχει πονέσει ποτέ ο λαιμός μου.. Γενικά, δεν αρρωσταίνω σχεδόν ποτέ..

 

Itsme ευχαριστούμε για την συμπαράστασή σου. Τουλάχιστον έχουμε ένα ζωντανό παράδειγμα ότι όλα θα πάνε καλά. Όσο για τον γιατρό που σε χειρούργησε, μάλλον είχε τρελλή ανοσία με το αντικείμενο. Πάλι καλά που δεν έδωσε τον κουβά να τον αδειάσεις. Τι να πω....:shock:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Itsme ευχαριστούμε για την συμπαράστασή σου. Τουλάχιστον έχουμε ένα ζωντανό παράδειγμα ότι όλα θα πάνε καλά. Όσο για τον γιατρό που σε χειρούργησε, μάλλον είχε τρελλή ανοσία με το αντικείμενο. Πάλι καλά που δεν έδωσε τον κουβά να τον αδειάσεις. Τι να πω....:shock:

Χαχα..

Μπορεί να έπεσε στο τριπάκι πώς πρέπει να αντιμετωπίζουμε τα παιδιά ως ενήλικες και να τους λέμε πάντα την ωμή(κυριολεκτικά :) ) αλήθεια.. Αλλά και σε αυτό πρέπει να υπάρχει ένα όριο!

Σίγουρα όλα καλά θα πάνε! Ηταν επέμβαση ρουτίνας από τότε που την έκανα εγώ. Πόσο μάλλον τώρα!

Και αυτό που λένε πως θα αρρωσταίνει συνέχεια μετά είναι τεράστιος μύθος.

 

 

Κάποια μανούλα ανέφερε το παγωτό μετά το χειρουργείο! Πω! Τι μου θύμισες!

Εγώ που, δεν με λες και φυσιολογικό παιδί, τους έλεγα να πάρουν το παγωτό και να μου φέρουν μία ζεστή μπουγάτσα με κρέμα! Πώς δεν ζήτησα και το μενού!

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΝΑΜΕ ΤΗΝ ΑΦΑΙΡΕΣΗ (ΑΜΥΓΔΑΛΕΣ ,ΚΡΕΑΤΑΚΙΑ & ΥΓΡΟ ΑΠΟ ΤΑ ΑΥΤΙΑ) ΠΡΙΝ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΣΤΟ ΠΑΙΔΩΝ ΠΕΝΤΕΛΗΣ .ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΤΗΝ ΕΚΑΝΕ Ο Κ.ΣΑΡΑΒΑΚΟΣ.Η ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΟΛΟΓΟΣ ΗΤΑΝ ΕΝΑ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ ΚΟΡΙΤΣΙ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΜΠΕΙΡΟΣ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΣ.ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΑΣ ΜΠΗΚΕ ΠΡΩΤΟ ΣΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΟ ΕΠΕΙΔΗ ΗΤΑΝ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟΣ (2,5).ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΜΕΡΑ ΧΕΙΡΟΥΡΓΗΘΗΚΑΝ ΚΑΜΙΑ ΔΕΚΑΡΙΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΕΠΑΙΡΝΑΝ ΗΛΙΚΙΑΚΑ ΑΝΑ ΜΙΣΑΩΡΟ.Η ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΚΡΑΤΗΣΕ ΠΕΡΙΠΟΥ 40 ΛΕΠΤΑ .Ο Μ ΞΥΠΝΗΣΕ ΑΜΕΣΩΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΝΑΡΚΩΣΗ ΚΑΙ ΓΙΑ 4-5 ΩΡΕΣ ΜΕΤΑ ΠΟΝΑΓΕ ΚΑΙ ΛΑΓΟΚΟΙΜΟΤΑΝ .ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΓΥΡΙΣΑΜΕ ΧΕΡΑΚΙ ΧΕΡΑΚΙ ΟΛΟ ΤΟ ΧΩΡΟ ΤΟΥ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ.ΒΓΗΚΑΜΕ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΕΙ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ .ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ,ΔΕΝ ΡΟΧΑΛΙΖΕΙ ΠΙΑ, ΚΑΙ ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΠΩΣ ΜΙΛΑΕΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ,ΠΙΟ ΚΑΘΑΡΑ.ΓΕΝΙΚΑ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΞΕΙ Η ΧΡΟΙΑ ΤΗΣ ΦΩΝΗΣ ΤΟΥ.ΤΟ ΠΑΙΔΩΝ ΠΕΝΤΕΛΗΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ,ΠΙΟ ΖΕΣΤΟ ΑΠΟ ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΤΟΥ ΚΕΝΤΡΟΥ.ΦΑΚΕΛΑΚΙ ΔΕΝ ΔΩΣΑΜΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΔΑΜΕ ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ,ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ ,ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΑΣ ΖΗΤΗΣΕ ΤΙΠΟΤΑ.ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΙΣ ΕΠΕΜΒΑΣΕΙΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ ΠΩΣ ΟΛΑ ΟΤΑΝ ΠΙΑ ΓΙΝΟΥΝ, ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΠΙΟ ΑΠΛΑ.

Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτησω κατι...

Θεωρειται οτι ειναι καλο να του πω απο πριν που θα παμε και τι θα του κανουν? Το νοσοκομιο σαν χωρος του ειναι γνωστο (οχι βεβαια το συγκεκριμενο τμημα). Επισεις η παιδιατρος μου ειπε οτι θα ειναι ξυπνιος και θα τον ναρκωσουν στο χειρουργιο. Εγω θα μπορω να παω μεχρι την πορτα...

Link to comment
Share on other sites

κ βεβαια θα πρεπει να του εξηγησεισ τη διαδικασια ωστε να μην τρομοκρατηθει αυτο αναλογα την ηλικια μπορεισ να το προσαρμοσεισ ενασ απλοσ τροποσ ειναι να το δραματοποιησεισ ισωσ χρησιμοποιωντασ καποιο λουτρινο η μια κουκλα παιζοντασ ολη την ιστορια απτην αρχη ωσ το χειρουργειο κ παραλληλα με χιουμορ δινουμε στο παιδι να καταλαβει οτι ειναι κατι ακινδυνο για καλο σκοπο κ εμεισ θαμαστε στο πλαι του τωρα αν υπαρχει ενδεχομενο να πονεσει μετα το προετοιμαζουμε κ γιαυτο εξηγωντασ οτι θαναι λιγοσ πονοσ θα περνα γρηγορα [πχ πολλα παιδια το δεχονται οταν μετα τισ αμυγδαλεσ ακουσουν για το παγωτο που ακολουθει] αντε καλη επιτυχια ολα καλα θα πανε:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Την καναμε και εμεις σημερα την επεμβαση. Μπηκαμε 7 το πρωι και φυγαμε στις 2μιση. Βγαλαμε (πολλα) κρεατακια. Παντως το δυσκολο (εκτως φυσικα απο την ωρα της επεμβασης που δεν ξερεις τι γινεται) ειναι οταν ξυπναει.. Εκλεγε, πνιγοταν απο φλεματα, διψαγε και φυσικα η πιεση του ανεβοκατεβαινε. Οταν πηγαμε στο δωματιο ηρεμισε καπως και οταν εβγαλε και τα φλεματα συνηρθε...

Ειχαμε και παιχνιδακια.. Ενα το πρωι που ξυπνησαμε και ενα οταν συνηρθε (του δωσαμε το δωρο των γενεθλιων του). Τωρα διχνει μια χαρα. Θα βαλουμε μερικες μερες σταγονιτσες και θα παμε να μας ξαναδει την αλλη βδομαδα (αν βρουμε ραντευου)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας και από μένα.

Επισκεύτηκα τον κ. Σαραβάκο στο παιδων Πεντελης για να εξετάσει την κόρη μου, 4 ετών, για κρεατάκια. Μου είπε ότι πρέπει μαζί με τα κρεατάκια να βγάλουμε και τις αμυγδαλές γιατί θα αντιμετωπίσουμε πάλι πρόβλημα και δεν είναι καλό να υποβάλουμε το παιδί συνέχεια σε νάρκωση. Αυτό όμως εμένα με έχει προβληματίσει, γιατί έχω πάει και σε άλλους δύο ωρλ όπου ο ένας μου έιπε μόνο κρεατάκια και ο δεύτερος κρεατάκια και ψαλίδισμα τις αμυγδαλές.

Να σημειώσω ότι το παιδί δεν έχει κάνει ποτέ αμυγδαλίτιδες και ωτίτιδες. Βέβαια ,λόγω και του παιδικού σταθμού, τον πρώτο χρόνο ήταν συνέχεια άρρωστη, και παρά το αντιγριπικό εμβόλιο, ενώ τον δεύτερο αρρώστησε πολύ λίγο αλλά και πάλι είχε κάνει αντιγριπικό.

Πραγματικά, δεν ξέρω τι να κάνω. Τι με συμβουλεύετε;:?

Link to comment
Share on other sites

Παιρνουμε σειρά και εμεις για κρεατάκια γιατι εδω και 4 μηνες-απο τοτε που ανακαλύψαμε το φυστικι στη μυτη του...:shock:...το ειδα και αυτο στη ζωη μου!!!!

 

Κοιματε και κάνει οντως σαν τον καρβουνιάρη Αθηνων -Θεσσαλονικης.

Θελει να κοιματε πολύ αφου δεν ξεκουραζεται, και εχει απνοιες...

 

Θα δουμε την αλλη εβδομαδα τον Κουδουμνακη στο Παιδων...Τι γιατρος ειναι;;;Τι εχετε ακουσει;;;

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Ηρθε κ η δικη μας σειρα για την επεμβαση αυτη.

Αμυγδαλες κρεατακια και παρακεντηση στα αυτια για το υγρο ωστε να αποφυγουμε τα

σωληνακια.

εδω και καιρο λογω παιδικου κυριως, Η ΜΕΓΑΛΗ ΜΟΥ ΚΟΡΗ (3,5) εχει κολλησει τα παντα, κ ειναι συνεχεια μπουκωμενη κ αρρωστη... μυξες να δουν τα ματια σας.

Ομως τις τελευταιες 2 βδομαδες το κακο παραγινε! Απνοιες, ροχαλητο και στον υπνο αλλα και ξυπνια (λες και εχεις ενα κροκοδειλο σπιτι σου )

ολη μερα αναπνεει με το στομα ανοιχτο, εχει χαμηλο οξυγονο (το κυριοτερο), και αρχισε να κατουριεται παλι τη νυχτα ΕΝΩ καθε βραδυ με ξυπνουσε και με φωναζε να την παω!!!

Το εχω αποδωσει στο οτι δε ξεκουραζεται, και δε κοιμαται σωστα γιατι αλλιως παντα με φωναζει. και γιαυτο χρονικα εχω προσδιορισει τις 2 τελευταες εβδομαδες ως

σταθμο στη χειροτερευση του πραγματος.

Θα παμε δευτερα για εξετασεις και τριτη θα κανουμε εισαγωγη. Μας ειπαν τεταρτη θα βγουμε. Εσεις που εχετε κανει την επεμβαση ειναι κατι που πρεπει να ξερω?

Κατι μου ειπαν οτι μετα δε ξερω για ποσο, δε πρεπει να της δωσω πιπιλα...και το κακο ειναι πως ακομα τη θελει οπωςδηποτε για να κοιμαται (μονο για υπνο την παιρνει ασχετο αν τη βγαζει μετα απο 2 λεπτα γιατι δε μπορει να αναπνευσει)...

Μετα απο ποσες μερες μπορει να ξαναπαει σχολειο, να βγει εξω κλπ?(απο θεμα μη κολλησει τιποτα φρεσκοχειρουργημενη εννοω)

Πειτε μου τις εμπειριες σας απο τα μικρα σας!!!!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Ηρθε κ η δικη μας σειρα για την επεμβαση αυτη.

Αμυγδαλες κρεατακια και παρακεντηση στα αυτια για το υγρο ωστε να αποφυγουμε τα

σωληνακια.

εδω και καιρο λογω παιδικου κυριως, Η ΜΕΓΑΛΗ ΜΟΥ ΚΟΡΗ (3,5) εχει κολλησει τα παντα, κ ειναι συνεχεια μπουκωμενη κ αρρωστη... μυξες να δουν τα ματια σας.

Ομως τις τελευταιες 2 βδομαδες το κακο παραγινε! Απνοιες, ροχαλητο και στον υπνο αλλα και ξυπνια (λες και εχεις ενα κροκοδειλο σπιτι σου )

ολη μερα αναπνεει με το στομα ανοιχτο, εχει χαμηλο οξυγονο (το κυριοτερο), και αρχισε να κατουριεται παλι τη νυχτα ΕΝΩ καθε βραδυ με ξυπνουσε και με φωναζε να την παω!!!

Το εχω αποδωσει στο οτι δε ξεκουραζεται, και δε κοιμαται σωστα γιατι αλλιως παντα με φωναζει. και γιαυτο χρονικα εχω προσδιορισει τις 2 τελευταες εβδομαδες ως

σταθμο στη χειροτερευση του πραγματος.

Θα παμε δευτερα για εξετασεις και τριτη θα κανουμε εισαγωγη. Μας ειπαν τεταρτη θα βγουμε. Εσεις που εχετε κανει την επεμβαση ειναι κατι που πρεπει να ξερω?

Κατι μου ειπαν οτι μετα δε ξερω για ποσο, δε πρεπει να της δωσω πιπιλα...και το κακο ειναι πως ακομα τη θελει οπωςδηποτε για να κοιμαται (μονο για υπνο την παιρνει ασχετο αν τη βγαζει μετα απο 2 λεπτα γιατι δε μπορει να αναπνευσει)...

Μετα απο ποσες μερες μπορει να ξαναπαει σχολειο, να βγει εξω κλπ?(απο θεμα μη κολλησει τιποτα φρεσκοχειρουργημενη εννοω)

Πειτε μου τις εμπειριες σας απο τα μικρα σας!!!!

 

Εμας με την πιπιλα πηγε στο χειρουργιο και του την ξαναβαλε η γιατρος οταν αρχισε να συνερχεται...

Εμεις βγαλαμε μονο κρεατακια και απλα τις πρωτες μερες δεν επρεπε να φαει ζεστα και σκληρα πραγματα. Τωρα για το σχολειο δεν μπορω να σε βοηθεισω γιατι εμεις την καναμε οταν ειχε διακοπες. Και την επομεμη του χειρουργιου εμφανισε ανεμοβλογια!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστω για την απαντηση....αρα μαλλον δεν ισχυει αυτο με τη πιπιλα, βασικα η μαμα μου μου το ειπε για πριν 25 χρονια που ειχε κανει η αδερφη μου και της απαγορευσανε μετα τη πιπιλα.....ε τοσα χρονια μετα η επιστημη μπορει να αλλαξε γνωμη...

Παντως αν εχει και καμια αλλη κοπελα απαντησεις στις ερωτησεις μου ας με ενημερωσει, κυριως για το μετα γιατι εγω την επομενη που θα γυρισουμε πρεπει να παω στη δουλεια και θα την αφησω με τη πεθερα μου κ τη μικρη και οσο να ναι θα χω την εννοια...μακαρι να μπορεσει να παει σχολειο συντομα μετα . ετσι κ αλλιως δε τρωει τιποτα εκει να ανησυχω δε της αρεσουνε.... το καλυτερο της ειναι τα γιαουρτια πραγμα που ειναι κρυο και μαλλον θα μας το επιτρεπουνε και κρεμες και φιδες η μακαρονακια... οποτε δε νομιζω να χουμε πολυ θεμα με το φαι. Κυριως με το οτι θα θελουμε να τη κανουμε να ξεχαστει εδω μεσα κλεισμενη ειναι το θεμα μου...

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

kalhspera sas kai kali xronia euxomai se olous mas !!!

 

h megali mou kori einai 3 eton kai apo ton septembrio einai sunexos me mia antibiosi logo otitidas.

tin pigame se orila kai mas eipe oti ta autakia tis exoune para polu ugro mesa kai oti epireazete kai i akoi tis apo auto kai oti ta kreatakia tis einai polu megala kai tha prepei na ta bgaloume kai na tis aferesei kai ena "kommataki" piso apo to ayti kai na tis baleio solinaki.

 

tin idia epembasi tin ekana ki ego otan imoun 3. kreatakia amugdales kai ayto sto auti.

 

thelo na rotiso to exei kanei kaneis sto paidaki tou??

me ta kreatakia meneis sto nosokomeio i feugeis meta tin epembasi?

kai kati akomi!! einai kalutero na tin bgaloume kai tis amugdales tora pou tha kanei ta kreatakia i oxi? o giatros mou eipe oti mallon tha tis tis kopsoune ligaki alla tha to doume ekeini ti stigmi ean xreiastei na afairethoune.

Link to comment
Share on other sites

προχθες εκανε ο ανηψιος μου. (4χρ.)

 

εβγαλε κρεατακια και αμυγδαλες

το πρωι μπηκε το απογευμα βγηκε. σε κλινικη ομως. δεν ξερω στα νοσοκομεια τι γινεται

σαν να μην εκανε επεμβαση ενα πραγμα.... αμεσως βελτιωθηκε ο υπνος του, η ορεξη του και η ολη του συμπεριφορα αφου πλεον δεν εχει ενοχλησεις

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Καναμε την ιδια εγχειριση πριν τρεις μηνες. Αφαιρεση κρεατακια και συρρικνωση των αμυγδαλων με τη μεθοδο των υπερηχων. Μειναμε ενα βραδυ σε κλινικη και μετα θες γυρω στη βδομαδα για να επανελθει το παιδι

στους παλιους του ρυθμους. Σαφως καμια συγκριση με πριν οσο αφορα την αναπνοη και τα μπουκωματα.

Link to comment
Share on other sites

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα και χρόνια πολλά.Ο γιος μου είναι 3 ετών και μια ζωή είναι μπουκωμένος και ροχαλίζει σαν τρένο.Και δυσκολεύεται πολύ στην αναπνοή του.Έχει κάνει και κάποιες μικρές άπνοιες το βράδυ στον ύπνο του.Βγάλαμε ακτινογραφία για κρεατάκια και ο ΩΡΛας ήταν κάθετος πως πρέπει να τα βγάλει γιατί του έχουν δημιουργήσει πρόβλημα και στην ακοή του από υγρό που έχει μαζέψει.Ενώ η παιδίατρος ήταν απόλυτη να μη τα βγάλουμε ακόμη.Και στους δύο έχουμε εμπιστοσύνη σαν γιατρούς και δεν ξέρουμε πλέον τι να κάνουμε.Έχουμε ιδιωτική ασφάλεια,αλλά θέλουμε να πάμε εκεί που είναι οι καλύτεροι γιατροί.Ξέρετε να μου προτείνεται κάποιον?Αθήνα είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...

Καλησπέρα! Ο γιός μου είναι 27 μηνών και μα ς σύστησε ιδιώτης γιατρός να κάνει τριπλή επέμβαση σωληνάκι+κρεατάκια+αμυγδαλές. Έκλεισα ραντεβού στο παίδων απογευματινό για να τον δεί ο ΩΡΛ. Ξέρετε περίπου πόσο καιρό μετά το ραντεβού κανονίζουν το χειρουργείο? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπερα εγω ενα αγορακι 3 χρόνων το οποιο οταν κοιμάται το βραδυ ροχαλιζη εχω παει σε 9 γιατρούς μας εχουν πει οτι το παιδι εχει κρεατάκια και αμυγδαλές εχουμε πλησει ραντεβού στο παιδων αλλα λογο το οποιον δεν εχουν ανεστησειωλογο μας εχουν πει οτι πρεπει να περιμένουμε....ξερετε τι γινεται με αυτο το χειρούργο και πως γινεται και ποσο θα κάτσει το παιδι μεσα στο νοσοκομείο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...