Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΛΛΕΡΓΙΚΗ ΠΟΡΦΥΡΑ - ΑΓΓΙΕΙΤΙΔΑ


Recommended Posts

Πρόσφατα περάσαμε αυτή την ασθένεια, συμπτώματα : κόκκινα εξανθήματα στα κάτω άκρα, πρήξιμο πελμάτων, αδυναμία βάδησης, νοσηλευθήκαμε 20 ημέρες με χορήγηση ενδοφλέβιας κορτιζόνης και κατόπιν για 1 μήνα μετά λήψη χαπιών κορτιζόνης..εξετάσεις κάθε εβδομάδα και πολύ προσοχή για 6-8 μήνες..θα ήθελα να μου πει αν κάποιος έχει περάσει (δεν το εύχομαι σε κανέναν!!!!) την ίδια ασθένεια --σημείωση : οι γιατροί μας είπαν ότι αυτό συμβαίνει 1/10.000 παιδιά...και δυστυχώς ήμασταν οι τυχεροί (!).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


beautifull περαστικα σας ,καλη δυναμη και υπομονη.μια ξαδερφη μου ηταν μια απο του 10000 " τυχερους" και την περασε η πρωτη της κορη.οντως μετα απο πολλη προσοχη,εξετασεις και ολα τα υπολοιπα που σας εχουν πει οι γιατροι την περασε και εναιμια χαρα τωρα.θα προσπαθησω να επικοινωνησω μαζι της να την φερω σε επαφη μαζι σου.υπομονη καιπαλι περαστικα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Αγαπητοι γεια σας!!!!

 

Ειμαστε και εμεις απο τους τυχερους της αλλεργικης πορφυρας....Με εχει αρκετα προβληματισει η ολη πορεια της..Ο μικρος ειναι 7μιση ετων.Νοσηλευτηκαμε για 1 εβδομαδα καιεχουμε κανει εξεταση ουρων 2 φορες.Ειμαστε στην 3η εβδομαδα και κατα τη διαρκεια της ημερας ειναι μια χαρα ,δειχνει να αναρρωνει ενω το βραδακι αρχιζει να παρουσιαζει διαφορα πρηξιματα τα οποια μεχρι το πρωι αρχιζουν να υποχωρουν και ....παει ετσι...

Αν τυχει και καποιος μπορει να μου μιλησει για την ολη πορεια ...καλοδεχουμενος.

Εχω φυσικα ενημερωθει και απο τους γιατρους και απο βιβλια αλλα η προσωπικη εμπειρια ειναι μερικες φορες πιο διαφωτιστικη..

 

Σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

αλλεργικη πορφυρα περασε και ο ανηψιος μου 10 χρ προ μηνος!

νοσηλευτηκε στο παιδων γιατι περα απο το εξανθημα και το πρηξιμο στα ποδια ειχε και εντονο πονο στην κοιλια και για αυτο του εδωσαν και κορτιζονη για 8 ημερες συνολο...απο τα νεφρα επισης κανενα προβλημα...βεβαια μεσα σε 15ημερες εκανε παλι επιδεινωση στο εξανθημα και ειχε στα ποδια του ελκη τη δευτερη φορα...αυτο τρομαξε λιγο τους παιδιατρους γιατι δεν ηταν πολυ συνηθισμενο και τελικα φωναξαν τον παιδοδερματολογο της κλινικης (αλεξοπουλο) που του εκανε βιοψια και επιβεβαιωσαν τη διαγνωση...απλα χρειαζεται να κανει γενικες ουρων για κανα 6μηνο και να ελεγχει τα νεφρα ετσι!

ελπιζω ολα να πανε καλα παντως οι παιδιατροι ειναι καθησυχαστικοι περα απο αυτη την επιπλοκη με το εξανθημα! Ειπαν οτι βλεπουν σχετικα συχνα τετοιες αρρωστιες και απλα παρακολουθουν για καποιο διαστημα για τυχον επιπλοκες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Ζαχαρη ,δυστυχως μολις τωρα ειδα το μηνυμα σου!!!!!!!!!!!!!!

Ελπιζω οταν δεις το μηνυμα μου η μικρουλα σου να εχει ξεπερασει το προβλημα της Πορφυρας....Λογικα κανετε και εσεις τις απαραιτητες εξετασεις ουρων...

Σας ευχομαι να ειναι παντα καλες ...αν και τελικα πιστευω οτι ειναι κατι που οπως τις περισσοτερες ασθενειες ξεπερνιεται.

Ειναι σπανια και αυτο μας τρομαζει,οπως αλλωστε και εμενα.

Απο τοτε ομως που το συζητησα ολο και περισσοτεροι μου εχουν πει οτι καποιος στην οικογενεια τους την εχει περασει...Αν εξακολουθεις να θες να επικοινωνησω μαζι σου ξαναγραψε ....Θα συνδεομαι για καμια εβδομαδα....

Ευχομαι το καλυτερο για τα παιδια ολου του κοσμου:P:p:p:p

Link to comment
Share on other sites

Σε εμας, παρουσιαστηκε πριν δυο χρονια στον αντρα μου (43 χρονων τοτε).

Ηταν η πρωτη φορα στη ζωη του που το εμφανιζε , και μαλιστα ηταν πολυ εντονη η εκδηλωση της στα ποδια του.Εγω πραγματικα ειχα τρομαξει.

Στο νοσοκομειο νοσηλευτηκε στην ρευματολογικη κλινικη , γιατι σε αυτη παρακολουθει τα αυτοανοσα, κ αι η πορφυρα ειναι αυτοανοσο.

 

Του χορηγηθηκε αρχικα μεγαλη δοση κορτιζονης, την οποια επαιρνε, σε πολυ μικροτερες δοσεις φυσικα ,για ενα χρονο.

Αυτο που θυμαμαι ειναι οτι μας ειχαν πως ειναι συχνοτερη στα παιδια, και πως αν νοιωσει πονο στην κοιλια να τρεξουμε στο νοσοκομειο γιατι υπηρχε πιθανοτητα η εκδηλωση της νοσου να γινοταν εσωτερικα στα οργανα και κυριως στα νεφρα

Απο τοτε παει πολυ καλα , δεν παρουσιαστηκε ξανα κατι τετοιο, αλλα συνεχιζει καθε εξαμηνο να κανει εξετασεις και να επισκεπτεται τον ρευματολογο για ελεγχο.

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να πω ,οτι ρωτουσαν μηπως παρουσιαστηκε απο αλλεργεια σε κατι (φαρμακο κλπ),αλλα δεν ιχυε κατι τετοιο,και τελικα το χαρακτηρισαν -συστηματικη αγγειιτιδα-πορφυρα

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Δε ξέρω αν είμαστε κ εμείς μέσα στους τυχερούς διαβάζω τώρα για αυτή την αρρώστια και ταιριάζουν τόσο τα συμπτώματα, αφού περάσαμε οστρακιά... με 10ημερη αντιβίωση μια εβδομάδα μετά συγκεκριμένα προχθές εμφάνισε εξάνθημα μόνο στα πόδια-γλουτούς με δέκατα εως 37,8 κ πονόκοιλο. Το παράξενο ειναι οτι το εξάνθημα το πρωί που ξυπνάει ειναι φουντωμένο και μετά απο λίγο ηρεμεί.... .Σκέφτηκα μήπως ηταν αλλεργία σε κάτι αλλά μόνο στα πόδια??? και μετά πάλι να φουντώνει κ να ηρεμεί έτσι ξαφνικά?? Αυριο το πρωι θα πάμε στην γιατρό μας... υπάρχει κάποια συγκεκριμένη εξέταση που γίνεται για να είμαστε σίγουροι οτι ειναι αυτό?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

σας παρακαλώ μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο γιατρό; έχει η κόρη μου αλλεργική πορφύρα, ήταν 1 εβδομάδα νοσοκομείο και τώρα παρακολούθηση για 5 χρόνια μας είπαν και θέλω και μια δεύτερη γνώμη γιατί βγαίνουν συνέχεια θετικές οι μάγερ κοπράνων. σας ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...