Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υστεροσκόπηση (επεμβατική) - λαπαροσκόπηση


Recommended Posts

καλημερα κοριτσια!! επειδη δεν θυμαμαι αν εχω ξαναγραψει στο συγκεκριμενο θεμα θελω να σας κανω την εξης ερωτηση, ειχα κανει πριν 4 μηνες σαλπιγγογραφια και ηταν οκ! σε ποιες περιπτωσεις κανουμε λαπαροσκ.- υστεροσκ.?

θελω να πω με μια εξεταση σαλπιγγογραφιας ειμαι "καλημενη"??

θα με βοηθουσατε παρα πολυ αν μου απαντησετε!

ευχαριστω εκ-των προτερων

Λιν μου,κι εγώ είχα κάνει πέρυσι σαλπιγγογραφία και έδειξε πως ήταν όλα οκ.Δυστυχώς όμως πριν λίγες μέρες έκανα λαπαρ/υστερ και το αποτέλεσμα ήταν να μου αφαιρέσουν τη μια σάλπιγγα κ η άλλη να είναι προβληματική και επίσης διάγνωση παλιάς ενδομητρίωσης!Καλό θα ήταν νομίζω να κάνεις την εξέταση γιατί σου δείχνει τα πάντα!!!!Ακόμα κ πράγματα που δεν έχει δείξει άλλη εξέταση....η απόφαση δικιά σου.:roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κοριτσια σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας!

το ιστορικο μου ειναι πολυ μεγαλο και θα σας κουρασω!!!

ειχα κυστη στην αριστερη ωοθηκη,εκανα λαπαροσκοπηση,3 μηνες διακοπη περιοδου και 1 μηνα μετα την 1η περιοδο(ναι,ΤΟΣΟ γρηγορα) ανακαλυπτω κυστη δεξια αυτη τη φορα!

η αριστερη ωοθηκη δεν λειτουργει ακομα καλα(η λαπαροσκοπηση εγινε απριλιο) και γι'αυτο φοβαμαι τοσο!αν γινει αυτο και δεξια θα καταφερουν τα φαρμακα της εξωσωματικης να τις διεγειρουν??σημειωτεον οτι τωρα θα με χειρουργησει αλλος γιατρος γιατι ο 1ος ηταν μ@...και ΠΟΛΥαδιαφορος!!!

 

margi ποιος σου εκανε την υστεροσκοπηση γιατι κι εγω στο πανεπιστημιακο θα παω τωρα..

Link to comment
Share on other sites

newbie G,λυπαμαι τοσο πολυ!!δεν μπορω να πω τιποτα αλλο,μονο κανε κουραγιο!!ολοι ανεβαινουμε εναν γολγοθα!δεν ειμαι το καταλληλο ατομο να σου δωσω κουραγιο γιατι κι εγω χαλια ειμαι αλλα κανε υπομονη κι ολα θα γινουν..καπου στη γωνια μας περιμενει κι εμας το ονειρο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

newbie g λυπαμαι κοριτσι μου!! Σιγουρα οτι και να σου πουμε ολες μας, ειναι πολυ μικρο μπροστα σ'αυτο που νιωθεις! Ομως ειμαστε εδω για οτι χρειαστεις, ειπαμε θα εμψυχωνουμε η μια την αλλη, μεχρι να πετυχουμε το ονειρο μας!!! Φιλια πολλα και κανε κουραγιο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρνητικό :-(

Κοριτσάρα μου,λυπάμαι πολύ που δεν ήταν τα πράγματα θετικά...:cry:μην στεναχωριέσαι,στο δρόμο είναι κ θα΄ρθει το bebe,που θα πάει.....να είσαι δυνατή κ να συνεχίσεις την προσπάθεια για το όνειρό σου...don't give up...

φιλιά

Link to comment
Share on other sites

Newbie, λυπάμαι πραγματικά. Κουράγιο, κοπέλα μου ! Ξέρω ότι είναι δύσκολο, αλλά πού θα πάει....Να προσέχεις.

Κάτια, σου στέλνω pm

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας!

το ιστορικο μου ειναι πολυ μεγαλο και θα σας κουρασω!!!

ειχα κυστη στην αριστερη ωοθηκη,εκανα λαπαροσκοπηση,3 μηνες διακοπη περιοδου και 1 μηνα μετα την 1η περιοδο(ναι,ΤΟΣΟ γρηγορα) ανακαλυπτω κυστη δεξια αυτη τη φορα!

η αριστερη ωοθηκη δεν λειτουργει ακομα καλα(η λαπαροσκοπηση εγινε απριλιο) και γι'αυτο φοβαμαι τοσο!αν γινει αυτο και δεξια θα καταφερουν τα φαρμακα της εξωσωματικης να τις διεγειρουν??σημειωτεον οτι τωρα θα με χειρουργησει αλλος γιατρος γιατι ο 1ος ηταν μ@...και ΠΟΛΥαδιαφορος!!!

 

margi ποιος σου εκανε την υστεροσκοπηση γιατι κι εγω στο πανεπιστημιακο θα παω τωρα..

 

κάτια και γω είχα κύστη δεξιά παραωθηκηκή από τα 16 που την ανακάλυψα και την χειρούργησα όταν έγινα 21 όμως στο μεσοδιάστημα για να καλύψουμε την πιθανότητα μεγένθυνσης ή επανεμφάνισης έπαιρνα αντισυλληπτικά χωρίς καθόλου διακοπή... Διέκοψα όταν βάλαμε μπρος για παιδάκι και η αλήθεια είναι ότι έκανα 2 χρόνια ελεύθερα για να μείνω έγκυος! Εσύ δεν πήρες καθόλου αντισυλληπτικά; Η πρόληψη κύστεων γίνεται μόνο με παρακολούθηση ορμονών και μη παραγωγή ωαρίων γιατί αυτά κατ ουσίαν προκαλούν κύστες.. Μάλιστα μετά από την λαπαροσκόπηση εμφανίστηκε μία στην αριστερή πλευρά αλλά την "έδιωξα" με αντισυλληπτικά...

 

Εγώ πάντως απο τότε που γέννησα μάλλον οι ορμόνες μου σταθεροποιήθηκαν γιατί κύστη δεν ξαναείδαμε από τότε... Γενικά ορμονολογικές εξετάσεις έκανες ή απλά έχεις προδιάθεση;

eNortjKzUjI0MjAztVSyBlwwFXYC1A,,39.png
Link to comment
Share on other sites

despoina οι κυστες οι δικες μου ειναι ενδομητριωσης,δεν φευγουν με αντισυλληπτικα!μονο με χειρουργειο..εννοειται οτι εχω παρει και αντισυλληπτικα ως δοκιμη πριν βεβαιωθω οτι ηταν ενδομητριωση..

 

margi μου σ'ευχαριστω για το πμ.ελπιζω να καταφερα κι εγω να σου το στειλω γιατι ειμαι λιγο ασχετη ακομα με το parents..;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λιν μου,κι εγώ είχα κάνει πέρυσι σαλπιγγογραφία και έδειξε πως ήταν όλα οκ.Δυστυχώς όμως πριν λίγες μέρες έκανα λαπαρ/υστερ και το αποτέλεσμα ήταν να μου αφαιρέσουν τη μια σάλπιγγα κ η άλλη να είναι προβληματική και επίσης διάγνωση παλιάς ενδομητρίωσης!Καλό θα ήταν νομίζω να κάνεις την εξέταση γιατί σου δείχνει τα πάντα!!!!Ακόμα κ πράγματα που δεν έχει δείξει άλλη εξέταση....η απόφαση δικιά σου.:roll:[/QUOT

 

καλημερα giannaki,λαπαρ/υστερ γινεται με ναρκωση?

αν επιτρεπεται ποσο κοστος εχει? μηπως γνωριζεις αν γινεται στο ΙΑΣΩ.

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Λινάκι,εγώ την έκανα στο Λητώ και μου κόστισε 2500 ευρώ.Δυστυχώς δεν ξέρω πόσο κοστίζει σε άλλες κλινικές...Γίνεται με ολική αναισθησία κ κράτησε περίπου 1 ώρα σε μένα γιατί όπως σου είπα από διαγνωστική κατέληξε σε επεμβατική!Αλλά μετά δεν έχεις πρόβλημα,εγώ έμεινα 1 βράδυ στο νοσοκομείο κ την άλλη μέρα βγήκα.Ούτε πόνους ούτε τίποτα.:wink:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Λινάκι,εγώ την έκανα στο Λητώ και μου κόστισε 2500 ευρώ.Δυστυχώς δεν ξέρω πόσο κοστίζει σε άλλες κλινικές...Γίνεται με ολική αναισθησία κ κράτησε περίπου 1 ώρα σε μένα γιατί όπως σου είπα από διαγνωστική κατέληξε σε επεμβατική!Αλλά μετά δεν έχεις πρόβλημα,εγώ έμεινα 1 βράδυ στο νοσοκομείο κ την άλλη μέρα βγήκα.Ούτε πόνους ούτε τίποτα.:wink:

 

 

Καλησπέρα. Πρόκειται να κάνω λαπαροσκόπηση - υστεροσκόπηση στο ΛΗΤΩ μεθαύριο, Τρίτη. Από τιμές με έχουν αφήσει να "υποθέτω" μόνο τόσο ο γιατρός όσο και το μαιευτήριο... (Αφού ποικίλουν οι τιμές για το αν θα μείνει σε διαγνωστικό επίπεδο ή αν θα γίνει και επεμβατική σου λέει...) Θα με βοηθήσεις πολύ αν πεις στην τιμή που λες περιλαμβάνεται και η αμοιβή του γιατρού?

Ευχαριστώ πολύ,

Κρίστυ.

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Πρόκειται να κάνω λαπαροσκόπηση - υστεροσκόπηση στο ΛΗΤΩ μεθαύριο, Τρίτη. Από τιμές με έχουν αφήσει να "υποθέτω" μόνο τόσο ο γιατρός όσο και το μαιευτήριο... (Αφού ποικίλουν οι τιμές για το αν θα μείνει σε διαγνωστικό επίπεδο ή αν θα γίνει και επεμβατική σου λέει...) Θα με βοηθήσεις πολύ αν πεις στην τιμή που λες περιλαμβάνεται και η αμοιβή του γιατρού?

Ευχαριστώ πολύ,

Κρίστυ.

Καλημέρα Κρίστυ,ναι στην τιμή που αναφέρω είναι κ η πληρωμή του γιατρού κ του αναισθησιολόγου.Στο γιατρό αναλογούν περίπου 700 ευρώ απ'ότι υπολόγισα.Όλα τα άλλα πάνε στην κλινική.Πάντως έμεινα πολύ ευχαριστημένη οπότε...χαλάλι.Καλή επιτυχία κ καλά αποτελέσματα σου εύχομαι για αύριο κοριτσάκι μου!!Be power κι όλα θα πάνε καλά!:wink::D

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια την έκανα!

Διαγνωστική Λαπαροσκόπηση που στην πορεία έγινε επεμβατική καθώς βρέθηκαν αρκετές εστίες ενδομητρίωσης που καυτηριάστηκαν και Υστεροσκόπηση της οποίας θα περιμένουμε τα αποτελέσματα της ιστολογικής. Πιθανολογείται η ύπαρξη πολυπόδων. Η όλη διαδικασία έλαβε χώρα στο ΛΗΤΩ. Διανυκτέρευσα μια μέρα. Έχω λίγο τράβηγμα από τα ραμματάκια και φουσκωμένη κοιλίτσα από τον πολύ αέρα που "έφαγα" φαντάζομαι. Ο γιατρός συνέστησε να φορτσάρουμε κατευθείαν με σπερματέγχυση και μικρή ορμονική υποστήριξη στον επόμενο κύκλο.

Κόστος: 3242 ευρώ το μαιευτήριο και 3000 ευρώ ο γιατρός. Θα καλυφθεί το κόστος κατά 80% από την ασφάλεια του συζύγου.

Για να δούμε τη συνέχεια...

Καλό βράδυ.

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια την έκανα!

Διαγνωστική Λαπαροσκόπηση που στην πορεία έγινε επεμβατική καθώς βρέθηκαν αρκετές εστίες ενδομητρίωσης που καυτηριάστηκαν και Υστεροσκόπηση της οποίας θα περιμένουμε τα αποτελέσματα της ιστολογικής. Πιθανολογείται η ύπαρξη πολυπόδων. Η όλη διαδικασία έλαβε χώρα στο ΛΗΤΩ. Διανυκτέρευσα μια μέρα. Έχω λίγο τράβηγμα από τα ραμματάκια και φουσκωμένη κοιλίτσα από τον πολύ αέρα που "έφαγα" φαντάζομαι. Ο γιατρός συνέστησε να φορτσάρουμε κατευθείαν με σπερματέγχυση και μικρή ορμονική υποστήριξη στον επόμενο κύκλο.

Κόστος: 3242 ευρώ το μαιευτήριο και 3000 ευρώ ο γιατρός. Θα καλυφθεί το κόστος κατά 80% από την ασφάλεια του συζύγου.

Για να δούμε τη συνέχεια...

Καλό βράδυ.

Ρε κοπελιά, τι ασφάλεια έχει ο σύζυγος; Εμεινα με ανοιχτό το στόμα, όταν το διάβασα. Κάποια ιδιωτική θα είναι σίγουρα. Μπορείς να μας πεις- έστω και με πμ, ποια είναι και τι πληρώνετε;

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Μαργκυ,

σου έστειλα λεπτομερές πμ, ο σύζυγος εργάζεται στον όμιλο Marfin στον οποίο ανήκει απ΄ ότι κατάλαβα και το ΛΗΤΩ, εξ' ου και οι καλύψεις, οι οποίες προέκυψαν αφού είχε κλείσει κάποιο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα στη συγκεκριμένη θέση. Ελπίζω να σε φώτισα.

Φιλάκια.

Κρίστυ.

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κοριτσάρες καλησπέρα και Καλή Σαρακοστή!

Σάββατο πρωί πρωί επανήλθε ο κύκλος μου, ακριβώς στην ημερομηνία που περίμενα χωρίς να την επεμβασούλα... Θεωρητικά, αφού στις 15/2 έκανα απόξεση (=επεμβατική υστεροσκόπηση) γύρω στις 14 Μάρτη έπρεπε να αδιαθετήσω... Τεσπα... Για να δούμε... Σ' αυτόν τον κύκλο έχει μόνο παρακολούθηση με υπέρηχο, είπε ο ντόκτορ.

Φιλιά σε όλες σας.

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάρες καλησπέρα και Καλή Σαρακοστή!

Σάββατο πρωί πρωί επανήλθε ο κύκλος μου, ακριβώς στην ημερομηνία που περίμενα χωρίς να την επεμβασούλα... Θεωρητικά, αφού στις 15/2 έκανα απόξεση (=επεμβατική υστεροσκόπηση) γύρω στις 14 Μάρτη έπρεπε να αδιαθετήσω... Τεσπα... Για να δούμε... Σ' αυτόν τον κύκλο έχει μόνο παρακολούθηση με υπέρηχο, είπε ο ντόκτορ.

Φιλιά σε όλες σας.

Καλή Σαρακοστή κοριτσάκι μου!Δηλαδή τώρα πας τον άλλο μήνα για σπερματέγχυση?

Link to comment
Share on other sites

giannaki,

παρακολούθηση ωορρηξίας και πιθανόν "παραδοσιακά" αυτό το μήνα... από τον άλλον, εφόσον αρνητικό το αποτέλεσμα, ξανά μανά πανηγύρι αναλόγως, δεν το σκέφτομαι πάντως. Εσύ πως πας? όλα καλά?

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

ειμαι καινουργια στο φορουμ..εκανα σαλπιγγογραφια κ το αποτελεσμα η δεξια μου σαλπιγγα κλειστη! το επομενο βημα ειναι η λαπαροσκοπηση. Θα ηθελα να μαθω ποσο σα ς στοιχισε η επεμβαση κ που την κανατε! Οποια γνωριζει...

Link to comment
Share on other sites

giannaki,

παρακολούθηση ωορρηξίας και πιθανόν "παραδοσιακά" αυτό το μήνα... από τον άλλον, εφόσον αρνητικό το αποτέλεσμα, ξανά μανά πανηγύρι αναλόγως, δεν το σκέφτομαι πάντως. Εσύ πως πας? όλα καλά?

Καλά είμαι,δουλειά πολύ κ τρελλό κρύο:evil:!!!Κι εμείς "παραδοσιακά" ξεκινήσαμε ξανά κι ό,τι γίνει...δεν τρέφω ελπίδες βέβαια,αλλά δεν θα τρελλαθώ κιόλας.Είπαμε το καλοκαιράκι να δούμε το θέμα της εξωσωματικής..:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

ειμαι καινουργια στο φορουμ..εκανα σαλπιγγογραφια κ το αποτελεσμα η δεξια μου σαλπιγγα κλειστη! το επομενο βημα ειναι η λαπαροσκοπηση. Θα ηθελα να μαθω ποσο σα ς στοιχισε η επεμβαση κ που την κανατε! Οποια γνωριζει...

 

Καλώς όρισες!!!

Εμένα μου κόστισε 3242 το ΛΗΤΩ και 3000 ο γιατρός, επεμβατική λαπ και υστεροσκόπηση με απόξεση. 80% θα καλύψει ιδιωτική ασφαλιστική. Διανυκτέρευσα μια μέρα. Στείλε μου πμ αν θες περισσότερες λεπτομέρειες. Καλή επιτυχία.

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...