Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΧΑΜΗΛΟΣ ΑΙΜΑΤΟΚΡΙΤΗΣ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αυτό εξαρτάτε από τον γιατρό, είτε σου γράφει σίδηρο είτε όχι.

Δεν είναι κάτι ανησυχητικό συμβαίνει πάντα γιατί τα μωράκια μας, ρουφάνε τρελά……… :P:P

Η καλή διατροφή (μοσχάρι μπρόκολο σπανάκι φακές) βοηθούν σημαντικά. Από προσωπική εμπειρία και μόνο να σου πω πως εγώ ξεκίνησα με 38 και στον τέταρτο έφτασα 36,8 ο γιατρός μου είπε ότι η τιμές της γενικής εξέτασης αίματος είναι μια χαρά και δεν χρειάζεται προς το παρόν να πάρω συμπληρώματα (μόνο ασβέστιο μου έδωσε και αυτό γιατί του είπα πως έχω δυσανεξία στο γάλα και προτιμώ να τρώω γιαούρτια και τυρί).

 

Βέβαια ξαναλέω ότι η διατροφή μου και πριν την εγκυμοσύνη ήταν σε εβδομαδιαία βάση τα παραπάνω που ανέφερα.

Σε κάθε περίπτωση ο αρμόδιος για να λύσει τέτοιες απορίες είναι ο γιατρός μας

Φιλικά

 

Εύα

:P

Link to comment
Share on other sites

Η Age έχει απόλυτο δίκιο για την διατροφή, παίζει πολύ ρόλο. Και μάλλον θα σου χορηγήσει αργότερα ο γιατρός σου συμπληρώματα σιδήρου.Πάντως δεν είναι καθόλου ανησυχητικό,αντίθετα κάτι πολύ αναμενόμενο και αντιμετωπίσιμο.Εγώ ξεκίνησα με 37,2 αιματοκρίτη κ σε 2 μήνες έπεσε στο 36.Το πολύ πολύ να αλλάξω σκεύασμα σιδήρου.

Α, επίσης για καλύτερη απορρόφηση του σιδήρου, είναι καλό να πίνουμε μαζί ένα χυμό πορτοκάλι,βοηθάει η βιταμίνη C, και όχι μαζί με γαλακτοκομικά.

Link to comment
Share on other sites

Σκεύασμα σιδήρου! Εγώ παίρνω το tardyferon που δεν με πειράζει. Μου είχε γράψει και το Floradix αλλά μου προκαλούσε καούρες και φουσκώματα οπότε το 'κοψα. Οι εξετάσεις μου είναι πολύ καλές αλλά από την αρχή μου 'γραψε πολυβιταμινούχο σκεύασμα, σίδηρο και μετά τον τελευταίο υπέρηχο επειδή εκείνη τη στιγμή ήταν πολύ σκληρή η μήτρα, μαγνήσιο.

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.

Εγώ έπαιρνα συμπλήρωμα σιδήρου (και ασβεστίου) από την πρώτη στιγμή. Ο σίδηρος είχε φτάσει μέχρι και 32, αν θυμάμαι καλά, ενώ στο κατώτατο χαμηλό όριο -και κάποιες στιγμές αμέσως κάτω από αυτό- ήταν και η αιμοσφαιρίνη μου. Το παρακολουθούσα τουλάχιστον κάθε μήνα, αύξησα και τη δόση του σιδήρου και έφτασα στο τέλος, γέννησα την μπεμπούλα μου χωρίς κάποιο πρόβλημα.

Νομίζω πως παίζει ρόλο και το πότε και πώς παίρνεις τον σίδηρο. Να έχεις πιει πολύ νερό, χυμό με βιταμίνη C (πχ πορτοκάλι) και να μην παίρνεις παράλληλα ασβέστιο (είτε σε συμπλήρωμα, είτε μέσω τροφίμων ή υγρών).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω πως παίζει ρόλο και το πότε και πώς παίρνεις τον σίδηρο. Να έχεις πιει πολύ νερό, χυμό με βιταμίνη C (πχ πορτοκάλι) και να μην παίρνεις παράλληλα ασβέστιο (είτε σε συμπλήρωμα, είτε μέσω τροφίμων ή υγρών).

 

ΣΟΒΑΡΑ? εγω περνω και ασβεστιο λες για αυτο να μην ανεβαινει

ο αιματοκριτης μου? :?:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως παίζει ρόλο και το πότε και πώς παίρνεις τον σίδηρο. Να έχεις πιει πολύ νερό, χυμό με βιταμίνη C (πχ πορτοκάλι) και να μην παίρνεις παράλληλα ασβέστιο (είτε σε συμπλήρωμα, είτε μέσω τροφίμων ή υγρών).

 

ΣΟΒΑΡΑ? εγω περνω και ασβεστιο λες για αυτο να μην ανεβαινει

ο αιματοκριτης μου? :?:

 

Το ασβεστιο επιβραδυνει την απορροφηση του σιδηρου απο τον οργανισμο.

Καλο θα ειναι να παιρνεις τον σιδηρο μαζι με χυμο πορτοκαλι οπως προειπαν και αλλες κοπελες και το ασβεστιο μετα απο 2-3 ωρες.

Καλυτερα θα ηταν να παιρνεις το ασβεστιο μετα το φαγητο το μεσημερι.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω και θυροειδη και περνω φαρμακο μου εχει πει η ενδοκρινολογος μου οτι το σιδηρο πρεπει να το περνω μεσημερι βραδυ και οχι πρωι μαζι με το φαρμακο του θυροειδη. Μηπως να πινω το ασβεστειο

το πρωι και το απογευμα? θα ρωτησω τον γιατρο. :wink:

Link to comment
Share on other sites

εγω πηγα σε αιματολογο για την αναιμια,μου αλλαξε κατ αρχην το σιδηρο που επερνα και μου ειπε οτι αυστηροτατα θα πρεπει να τον περνω ή 2 1/2 ωρες μετα το φαγητο ή 1 2/2 ωρα μετα μονο με νερο,πορτοκαλαδα μπορω να πινω 1 ωρα μετα,αλλα τον σιδηρο παντα με αδειο στομαχι και ΜΟΝΟ με νερο,το ασβεστιο 3 ωρες μετα ή πριν απο τον σιδηρο,το ιδιο ισχυει και αν πινεις γαλα ή καφε,δεν πρεπει μαζι με τον σιδηρο,μονο 3 ωρες μετα ή πριν ολα αυτα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η βιταμίνη C, είτε σε χάπι είτε τρώγοντας φαγητά που είναι πλούσια στη βιταμίνη αυτή (πορτοκάλια, άλλα εσπεριδοειδή ή χυμός πορτοκαλιών), όταν λαμβάνεται ταυτόχρονα με μια διατροφή πλούσια σε σίδηρο, βοηθά τον οργανισμό να απορροφά περισσότερο σίδηρο.

Επίσης η βιταμίνη C βοηθά την απορρόφηση του σιδήρου και από τα φαρμακευτικά σκευάσματα είτε αυτά είναι χάπια είτε κάποιας μορφής διάλυμα.

 

 

Κάποια φαγητά εμποδίζουν την απορρόφηση του σιδήρου.

Το γάλα, η σόγια, ο κρόκος του αυγού, οι φυτικές ίνες, το τσάι και ο καφές μπορεί να εμποδίζουν την απορρόφηση του σιδήρου και για το λόγο αυτό θα πρέπει να αποφεύγονται όταν κάποιος παίρνει μια διατροφή πλούσια σε σίδηρο.

 

 

http://www.medlook.net/article.asp?item_id=210

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

κανετε ολες πλακα ετσι...την 5η εβδομαδα της εγκυμοσυνης και εχω 32,6 λογω στιγματος...δεν εχω ιδεα που μπορει να φτασει αν και εχω αρχισει εντατικα σιδηρο φυλλικο οξυ και πολλλλλεςςςς πορτοκαλαδες!!!! :lol:

bf2Bp2.png

 

rTodp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν εχει σημασια ο αιματοκριτης..... ακριβως οπως τα λεει η Nadine!!!! H αιμοσφαιρινη εχει σημασια....εγω ξεκινησα με 42 και τωρα ειμαι 35. Εκανα εξετασεις την προηγουμενη εβδομαδα και ηταν χαμηλη και μου πε να τρωω μια μπριζολα την ημερα...μοσχαρι!!!!! Το σιχαθηκα

εχω πηξει στο κρεας

 

:lol::lol:

 

Link to comment
Share on other sites

tzoutza εχω κι εγω θυρεοειδη. Θα παιρνεις το πρωι το χαπι σου και μετα απο μιση ωρα το πρωινο σου. Αφου περασει μια ωρα απο το πρωινο θα παιρνεις το σιδηρο ΜΟΝΟ του και δε θα τρως τιποτα για 1 ωρα. Το πορτοκαλι βοηθα στην απορροφηση του σιδηρου, οταν τρως πορτοκαλι με φακες, ΟΧΙ το χαπι. Το χαπι του σιδηρου για να εχει την καλυτερη δυνατη απορροφηση χρειαζεται κενο στομαχι.

Αντιθετα το ασβεστιο, το παιρνεις μαζι με φαγητο.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα είναι χαμηλός, αλλά ο γιατρός μου είπε ότι δεν είναι ανησυχητικά χαμηλός.

Ήθελα να σας ρωτήσω, κάπου διαβασα ότι καλό είναι να αποφεύγουμε να τρώμε στην εγκυμοσύνη συκώτια, εντόσθια κλπ.

Μου αρέσει η σπλήνα, και παλιότερα όταν έβλεπα σε εξετάσεις χαμηλό αιματοκρίτη, έτρωγα συχνά. Γνωρίζετε κάτι γι'αυτό;

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Να σας κουφανω τωρα?

Πρωτη εξεταση αιματοκριτη μολις διαπιστωθηκε η εγκυμοσυνη 43,3 τελευταια εξεταση 10 μερες πριν γεννησω 28 :shock::shock: Ο γιατρος μου δεν ανησυχουσε καθολου Α ξεχασα να πω πως απο την αρχη επαιρνα και ενα gynotardyferon την ημερα

Link to comment
Share on other sites

XAXAXAXAXA πλάκα έχετε!!!

Μην πανικοβάλλεστε κοριτσάκια μου, εγώ κοντέυω να στραγγίξω.

Στην 8η εβδομάδα είχα 32,2.

Στην 17η 28

Τώρα έχω 25

Σε ελέυθερη πτώση, έχω στίγμα και πέρνω την ανώτερη ημερίσια δόση σιδήρου και filicine.

Απλά δεν τρώω κρέας. Αντε να δούμε μέχρι το τέλος που θα φτάσει...

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα είναι χαμηλός, αλλά ο γιατρός μου είπε ότι δεν είναι ανησυχητικά χαμηλός.

Ήθελα να σας ρωτήσω, κάπου διαβασα ότι καλό είναι να αποφεύγουμε να τρώμε στην εγκυμοσύνη συκώτια, εντόσθια κλπ.

Μου αρέσει η σπλήνα, και παλιότερα όταν έβλεπα σε εξετάσεις χαμηλό αιματοκρίτη, έτρωγα συχνά. Γνωρίζετε κάτι γι'αυτό;

 

Mata φιλενάδα μου, κι εγώ έχω διαβάσει ότι πρέπει να αποφεύγουμε το συκώτι και τα εντόσθια στην εγκυμοσύνη. Άλλες τροφές πλούσιες σε σίδηρο είναι τα ψάρια, ο κρόκος των αυγών, το κόκκινο κρέας, τα δημητριακά, τα βερίκοκα και τα φασολάκια. Οπότε καλύτερα απόφυγε τα εντόσθια και προτίμησε τις υπόλοιπες τροφές, που είναι αρκετές όπως βλέπεις :wink::wink: Φιλιά

Qep5p3.pngrWtbp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ki ego san thn kyriakoula. sthn 17 ebdomada 28 aimatokrith gyro sto 9 aimosfairini.... Troo kreas ki exo kala epipeda sidhrou kai feritinhs opote pairno mono filicine.

Fisika exo stigma. Isos na einai fysiologiko gia mas... sthn arxh eixa tromaksei pantvs!

"What makes the desert beautiful", said the Little prince, "is that somewhere it hides a well."

 

04724e2229.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...