Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μυκόπλασμα-Ουρεόπλασμα -προγεννητικές


Recommended Posts

Καλησπέρα.

Σήμερα πήρα τις εξετάσεις για μια απο τις εξετάσεις του προγεννητικού ελέγχου και έδειξε οτι έχω ureaplasma.

θα πάω με τις εξετάσεις στη γυναικολόγο μου να τις δεί αλλά ηθελα να ρωτήσω αν σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο και πως το αντιμετωπίσατε.

Ευχαριστώ,

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κατερινα πριν κανα 2μηνο ειχα κανει κι εγω εξετασεις και μου ειχαν βρει ουρεοπλασμα.Η γυναικολογος μου μου εδωσε και σε μενα και στον αντρα μου(γιατι ειναι κολλητικο) ισχυρη αντιβιωση(για 10 μερες) για να το καταπολεμησουμε..Μην το αμελησεις γιατι το συγκεκριμενο μικροβιο οφειλεται για αποβολη σε περιπτωση εγκυμοσυνης. :(:!:

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τηλέφωνο τη γιατρό μου και της έστειλα με fax τα αποτελέσματα της εξέτασης και μου ειπε οτι είναι οκ δεν χρειάζεται να πάρω αντιβίωση.Τώρα όταν ξαναπάω θα την ρωτήσω.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Λόγω των υψηλών ποσοστών λευκών αιμοσφορίων που είχα, έκανα κολπική καλλιέργεια και ούρων. Εκεί, μόλις σήμερα το απόγευμα ένημερώθηκα πως βρέθηκε μυκόπλασμα-ουρεοόπλασμα και μου χορηγήται αντιβίωση ερυθροσέν των 500. Γνωρίζει κανείς πώς και που οφείλεται αυτό το μικρόβιο; Πώς το κολλάς και από πού; Τι επιπτώσεις έχει; Σημειωτέον οτι ειμαι στην 35η εβδομάδα...

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Εύχομαι με το καλό να το μωράκι σου και με ένα πόνο!

Εγώ είχα κάνει την εξέταση στον προγεννητικό έλεγχο και είχα ουρεόπλασμα. Το είχα λοιπόν πριν την εγκυμοσύνη….. Πήρα την ίδια αντιβίωση και θυμάμαι ότι ο γιατρός μου είχε πει ότι το ουρεόπλασμα το φοβούνται για 2 λόγους πρώτον για αποβολή στο πρώτο τρίμηνο και δεύτερον και σημαντικότερο μπορεί να κάνει ελιποβαρή μωρά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα,ειναι σεξουαλικος μεταδιδομενο νοσημα το μυκοπ/ουρεοπ.εγω ειχα πριν απο την εγκυμοσυνη(ουρεοπλασμα μονο) κ εκανα θεραπεια,εφυγε αλλα το ειχε ο αντρας μου κ μου το ξαναεδωσε οταν εμεινα εγκυος.οποτε ειχα κατα την διαρκεια τις εγκυμοσυνης.το πρωτο 3μηνο επαιρνα αντιβιωση κ μετα στο δευτερο κολπικη κρεμα.δεν εφυγε οποτε γεννησα με το ουρεπλασμα παρεα.επειδη το εψαξα πολυ το θεμα αυτο που λεει η yaki ισχυει για αποβολη δηλαδη κ ελιποβαρη παιδια.εμενα βεβαια ο μικρος γεννηθηκε 3240gr στην 38εβδομαδα.οταν το συζητησα μετα την γεννα με την παιδιατρο(για το ουρεοπλασμα) με ειπε οτι υπηρχε περιπτωση να γεννηθει με αναπνευστικα προβληματα.δεν υπαρχει λογος να αγχωνεσαι,εγω οταν σταματησα να σκεφτομαι ολα πηγαν καλα!

Ο υιός μου:20/03/08 H κόρη μου:17/12/09

Μωράκι μου σε περιμένουμε...25/09/2012

Link to comment
Share on other sites

Εντοπίστηκε ότι είχα μυκόπλασμα από τις πρώτες εξετάσεις που είχα κάνει. Επειδή το πρώτο τρίμηνο έκανα εμετούς συνέχεια η γυναικολόγος μου δεν μου έδωσε αμέσως θεραπεία. Κάπου στον 5ο προς 6ο πήρα την αντιβίωση μαζί με τον άντρα μου για 10 μέρες. Ευτυχώς όταν εντοπίστηκε ήταν στα όρια μεταξύ θετικού και αρνητικού και δεν χρειάστηκε να βιαστούμε. Μετά την θεραπεία όταν ξαναέκανα εξέταση είχε περάσει. Διάβασα ότι προέρχεται από διάφορα, όπως κατοικίδιο, από όχι καλά πλυμένα φρούτα-χορταρικά, από όχι καλά ψημένα κρέατα κτλ. Έχει ένα ποσοστό αποβολής όταν είναι νωρίς αλλά χαμηλό. Δεν νομίζω ότι υπάρχει λογος να ανησυχείς ιδιαίτερα. Με τη θεραπεία όλα καλά θα πάνε...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

καλησπέρα σε όλους. Έχω μια ερώτηση και ελπίζω να με βοηθήσετε. Στην αρχή της εγκυμοσύνης μου ο γιατρός μου διέγνωσε ουρεοπλασμα. Μου έδωσε μια θεραπεία με rulid για 10 μέρες. Στη συνέχεια άλλαξα γιατρό ( γιατί άλλαξα πόλη) και ενημέρωσα τον καινούργιο μου γιατρό για το πρόβλημα που αντιμετώπισα. Τώρα είμαι στην 37η βδομάδα της εγκυμοσύνης μου, ο γιατρός δεν μου έγραψε εξετάσεις για να δούμε αν θεραπεύτηκε το ουρεόπλασμα, (το ξέχασε?) μπορεί να γεννήσω οποτεδήποτε και δεν ξέρω αν θα χρειαστεί καισαρική σε περίπτωση που έχω ακόμα το μικρόβιο. Ο προβληματισμός μου μου προέκυψε σήμερα (δυστυχώς ) και δεν ξέρω αν πρέπει να επικοινωνήσω με το γιατρό σήμερα ή να περιμένω μέχρι την Δευτέρα που έχουμε ραντεβου. Μπορεί κάποιος να μου δώσει τα φώτα του?

...άνθρωπέ μου τί ξεφτύλα,να σου χαλάνε το όνειρο κι εσύ να τους αφήνεις

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είχα ουρεόπλασμα και στα δύο παιδιά. Κανένα απολύτως πρόβλημα στις καισαρικές μου. Το ουρεόπλασμα φημολογείται (δεν έχει αποδειχθεί) ότι προκαλεί αποβολές στο πρώτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης και πρόωρο τοκετό στο τέλος. Μετά το πρώτο τρίμηνο δεν το ελέγχουν οι γιατροί γιατί πολύ απλά δεν επηρρεάζει τίποτα. Κι εγώ rulid πήρα για 10 μέρες αφού πρώτα είχα πάρει μια άλλη αντιβίωση για 14 μέρες. Μετά το rulid δεν ξανακάναμε εξετάσεις γιατί πλέον δεν υπήρχε πρόβλημα (ήμουν στην 13 εβομάδα).

 

Με το καλό το μωράκι σου. Μην αγχώνεσαι για τίποτα.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγώ είχα ουρεόπλασμα στην αρχή της εγκυμοσύνης και έκανα θεραπεία με clarisid αργότερα στον 8 μήνα έκανα εξετάσεις και είδα ότι είχα πάλι και έκανα ξανά θεραπεία με το ίδιο φάρμακο, ρώτησα το γιατρό αν θα υπήρχε πρόβλημα με το μωρό και μου είπε κανένα απολύτως τότε μιλούσαμε για φυσιολογικό τοκετό .Τελικά γέννησα με καισαρική λόγω προεκλαμψία και όλα πήγαν καλά ,μην ανησυχείς λοιπόν . Αντε με το καλό το μωράκι σου

Link to comment
Share on other sites

το ουρεοπλασμα ειναι κατι το οποιο απαξ και μπει στον οργανισμο συνηθως παραμενει και ας εχουν γινει αγωγες..ειναι σαν τον ερπη εφ ορου ζωης..γι αυτο και οι γιατροι συνηθως δινουν εφ απαξ μια αντιβιωση και αυτη απλα καταστελλει το ουρεοπλασμα για την περιοδο τη συγκεκριμενη. Οπως σου προειπε αλλη φιλη παταπανω το ουρεοπλασμα ενοχοποιειται για αποβολες των δυο πρωτων τριμηνων αλλα οχι αποδεδειγμενα. Εγω ας πουμε σε προηγουμενη εγκυμοσυνη το ειχα, σε αλλη οχι και στην τρεχουσα το ειχα και το αντιμετωπισα στο α τριμηνο..τωρα που ειναι να γεννησω με φυσιολογικο τοκετο (λογικα) εκανα κολπικη εξεταση για να δω αν υπαρχει κατι στον κολπο η στον τραχηλο διοτι εχω κανει περιδεση και εχω παρει αρκετα φαρμακα..αλλα αυτο γινεται για να προφυλαξουμε τον φ.τ. μιας και απο τον κολπο μεταφερονται τα νοσηματα αυτα στο βρεφος..Στο θεμα της καισαρικης γενικα τα νοσηματα αυτα δεν εχουν ιδιαιτερη σημασια διοτι πχ για να καταλαβεις οταν υπαρχει περιπτωση κολπιτιδας, μυκητιασης η υποτροπιασμου ερπη γεννητικων οργανων και αλλων συναφων παθησεων οι γιατροι καταφευγουν στην καισαρικη οπου μετα απο αυτη συνηθως δινουν μια ανωδυνη στοιχειωδη αντιβιωση για την τομη.

Παρολα αυτα καθε σου σχετικη ανησυχια ειναι καλο να τη συζητας με τον γιατρο σου γιατι οχι και αυτη..μην εφησυχαζεσαι σε θεωριες ατομων με μεμονωμενες εμπειριες και γνωσεις..καλο ειναι να ενημερωνεσαι αλλα για θεματα που σιβαρα σε απασχολουν να αρχιζεις η να καταληγεις με τον γιατρο σου..αλλωστε αυτη ειναι η δουλεια του και για αυτο μαλλον τον πληρωνεις..

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ prosperous για την απάντηση σου. Εννοείται θα το συζητήσω με τον γιατρό μου. Αυτό που με ανησυχεί είναι μήπως μεταφέρω το μικρόβιο στο μωρό μου μέσω του φ.τ., ενώ το ενδεχόμενο της κ.τ. δε με ενθουσιάζει :?

...άνθρωπέ μου τί ξεφτύλα,να σου χαλάνε το όνειρο κι εσύ να τους αφήνεις

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διαφημίσεις

Καλημέρα Καλλι29 , εχω και γω ουρεοπλασμα και αυτη τη στιγμη παιρνω αντιβιωση.

Θα ακουσεις παρα πολλα σχετικα.. απο το ότι μπορει να αποβάλλεις μεχρι το οτι ειναι ακινδυνο.Οπως και να εχει πρεπει να το "καταπολεμησεις" για να εχεις το κεφάλι σου ησυχο.

Σε τι ποσοστο στο βρήκαν και τι ειπε ο γιατρός σου?

 

Ριξε και δω μια ματιά.

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=17613

η κούκλα μου...18/8/2009

το αγορακι μου... 6/11/2012

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το τοπικ διαβασα κ ανησυχησα λιγο.

Εκανα καλλιεργεια κολπικου υγρου κ βγηκε θετικο. Δε ξερω νουμερα. Ο γιατρος μου ειπε δεν ειναι κατι ανησυχητικο κ τωρα που μπηκα στο 4 θα παρω φαρμακακι αλλα διαβασα τα παραπανω κ θορυβηθηκα.

Link to comment
Share on other sites

Και γω θορυβηθηκα αλλα αποφασισα να σταματησω.Διαβασα τοσες μελετες και πουθενα δεν ελεγε οτι αποδεδειγμένα προκαλεί αποβολή.

Παιζουν και αλλα πραγματα ρολο εξάλλου π.χ. μηκος τραχηλου.

Εγω δυστυχως το εχω σε μεγαλο ποσοστο απο οτι μου ειπαν οι γιατροι

10,000 αποικίες/ml ενω το "φυσιολογικο" ειναι 1,000/ml.

Το 80% των γυναικων το εχει αλλα σε υποτροπιάζουσα μορφή, δηλαδη το μικροβιο υπάρχει στον κόλπο τους αλλά "κοιμάται".

Δεν ανησυχω ομως πια, σκεφτομαι οτι ολα θα πάνε καλά.

Σου συνιστώ το ίδιο να κανεις και συ αφου στο ειπε και ο γιατρος σου!

Με το καλο το μωράκι σου!!!!!

η κούκλα μου...18/8/2009

το αγορακι μου... 6/11/2012

Link to comment
Share on other sites

Πριν 2-3 χρόνια είχα κάνει θεραπεία για μυκόπλασμα και ουρεόπλασμα με αντιβίωση. Τελειωσα την αντιβίωση και ο γιατρός μου μου είπε "ξέχνα το, αν δεν έχεις ενόχληση μην ασχοληθείς άλλο", οπως και έκανα. Λίγες μέρες πριν μάθω για την εγκυμοσύνη είχα κάνει τεστ παπ και καλλιέργεια κολπικού υγρού, πάλι θετική για ουρεόπλασμα. Πήγα στον γιατρό μου, μαζί με τη θετική χοριακή, και μου είπε "καλό θα ήταν να μην το είχες, αλλά και που το έχεις δε θα κάνουμε τίποτα στην παρούσα φάση". Στον 6ο μήνα έκανα μια καλλιέργεια γιατί δε μου έφευγε απ' το μυαλό και ήταν καθαρή! :) Χωρίς θεραπεία, χωρίς τίποτα... Περίεργο μου φαίνεται, αλλά τι να πω, είμαι απλά ευτυχής που το ξεφορτώθηκα! :D

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Kalli,μην ανησυχείς καθόλου εγώ έχω κάνει 2 θεραπείες και στη προηγούμενη εγκυμοσύνη μου και σε αυτή,μας έδωσε(και στον συζυγό)αντιβίωση erythrosin των 500 και όλα μια χαρά!!Θα κάνεις κι εσύ τη θεραπεία σου και όλα θα πάνε καλά!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αύριο θα πάω για να κάνω την καλλιέργεια. Πριν μείνω έγκυος είχε βγει θετική και έκανα θεραπεία, αλλά μάλλον δεν έφυγε το μικρόβιο, γιατι η προηγούμενη γυναικολόγος μου, μου έδωσε ελάχιστες μέρες αντιβίωση.

 

Η τωρινή γυναικολόγος ( Γεωργιάδου στο Ελενα ) μου είπε να κάνω καλλιεργεια και όταν με ξαναδεί,( κατά τα μέσα Απρίλη ) να της πάω τα αποτελέσματα. Εν τω μεταξύ κανένα σύμπτωμα! Ούτε τώρα ούτε πριν.

Τυχαία διαγνώστηκε.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...