Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΑΣ ΕΜΒΟΛΙΟ Infanrix hexa


bizoudaki

Recommended Posts

Τελος του μηνα θα κανουμε το πρωτο μας εμβολιο.

 

Ο γιατρος μου εγραψε το Infanrix hexa. Ειναι εξαδυναμο δηλαδη το μωρο θα εμβολιαστει για 6 (διφθεριτιδα, κοκκυτη, τετανο, αιμοφιλου β, ηπατητιδα β και πολυομελιτιδα) πραγματα μαζι!!!!

 

Μου φαινεται too much για τοσο μικρο παιδακι.

 

Εσεις ποιο πρωτο εμβολιο κανατε??

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 154
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Το ίδιο έκανα κι εγώ πρώτο.

 

Όλοι οι παιδίατροι δηλαδή αυτό κάνουν, δεν χωράνε πρωτοτυπίες σ' αυτά! :)

 

Μην ανησυχείς, δεν είναι τίποτα.

 

Υπάρχουν βέβαια κάποιες παρενέργειες όπως πυρετός, ανορεξία, πρήξιμο στο σημείο του εμβολίου, αλλαγή συμπεριφοράς (πολλές ώρες ύπνου ή νευράκια) αλλά είναι όλα απολύτως φυσιολογικά.

 

Εννοείται βέβαια ότι μπορεί να μην παρουσιαστεί και καμία απολύτως παρενέργεια! Στο εύχομαι! :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελος του μηνα θα κανουμε το πρωτο μας εμβολιο.

 

Ο γιατρος μου εγραψε το Infanrix hexa. Ειναι εξαδυναμο δηλαδη το μωρο θα εμβολιαστει για 6 (διφθεριτιδα, κοκκυτη, τετανο, αιμοφιλου β, ηπατητιδα β και πολυομελιτιδα) πραγματα μαζι!!!!

 

Μου φαινεται too much για τοσο μικρο παιδακι.

 

Εσεις ποιο πρωτο εμβολιο κανατε??

 

και εμεις αυτο καναμε αλλα το πενταπλο,η ηπατητιδα εγινε μετα απο 3 μηνες.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο έκανα κι εγώ πρώτο.

 

Όλοι οι παιδίατροι δηλαδή αυτό κάνουν, δεν χωράνε πρωτοτυπίες σ' αυτά! :)

 

Μην ανησυχείς, δεν είναι τίποτα.

 

Υπάρχουν βέβαια κάποιες παρενέργειες όπως πυρετός, ανορεξία, πρήξιμο στο σημείο του εμβολίου, αλλαγή συμπεριφοράς (πολλές ώρες ύπνου ή νευράκια) αλλά είναι όλα απολύτως φυσιολογικά.

 

Εννοείται βέβαια ότι μπορεί να μην παρουσιαστεί και καμία απολύτως παρενέργεια! Στο εύχομαι! :)

 

kai emeis tha to kanoume to proto emnolio authn thn ebdomada!

Oi parenergies - an uparxoun- meta apo posi ora emfanizonte kai poso diarkoun???????

Link to comment
Share on other sites

kai emeis tha to kanoume to proto emnolio authn thn ebdomada!

Oi parenergies - an uparxoun- meta apo posi ora emfanizonte kai poso diarkoun???????

 

είναι λίγες οι πιθανότητες να εμφανιστεί παρενέργεια στο πρώτο εμβόλιο...

απ ότι μου έχει πει ο γιατρός μου είναι της τάξεως του 5% να κάνει λίγο πυρετό το παιδί κι αυτό είναι όλο

αν σου κάνει, θα είναι μέσα στο πρώτο 24ωρο κι όπως καταλαβαίνεις όσο απομακρύνεσαι απ το πρώτο 12ωρο τόσο μειώνονται και οι πιθανότητες.

Εμας μας έκανε λίγο πυρετό στο δεύτερο εμβόλιο

Κάπου στις 8-10 ώρες μετά.... έκανε 38,5

Του έδωσα μόνο μια φορά αντιπυρετικό, του έβαλα και λίγες κομπρεσούλες στο κεφάλι γιατί με έπιασε πανικός :oops: και το παιδάκι μέσα σε μισή ώρα ήταν περδίκι και πραγματικά κελάιδαγε :lol:

 

Δεν είναι λοιπόν κάτι σοβαρό :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς πρώτο εμβόλιο κάναμε πενταπλό Infanrix-IPV-Hib. Παρενέργειες δεν είχε αλλα πιστεύω ότι είναι πολύ το πενταπλό! Αν ήξερα αυτά που ξέρω τώρα θα το ξανασκεφτόμουν.

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Και εμεις την αλλη βοδμαδα το πρωτο!!Το πενταπλο..και εχω αγχος για τις παρενεργειες..και αντε την γκρινια την παλευεις πυρετο και τετοια δεν θελω...και αγχχωνομαι...για να δουμε...μετα θα ξανανοιξουμε το θεμα για τις παρενεργειες...ειναι ΠΡΙΝ και ΜΕΤΑ. :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πρώτο εμβόλιο κάναμε πενταπλό Infanrix-IPV-Hib. Παρενέργειες δεν είχε αλλα πιστεύω ότι είναι πολύ το πενταπλό! Αν ήξερα αυτά που ξέρω τώρα θα το ξανασκεφτόμουν.[/q

 

 

και εμεις αυτο καναμε πρωτο και μελανιασαμε στο κλαμα :cry:

 

το δευτετο ειναι το prevenar σε αυτο κλαψαμε λιγακι

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πρώτο εμβόλιο κάναμε πενταπλό Infanrix-IPV-Hib. Παρενέργειες δεν είχε αλλα πιστεύω ότι είναι πολύ το πενταπλό! Αν ήξερα αυτά που ξέρω τώρα θα το ξανασκεφτόμουν.[/q

 

 

και εμεις αυτο καναμε πρωτο και μελανιασαμε στο κλαμα :cry:

 

το δευτετο ειναι το prevenar σε αυτο κλαψαμε λιγακι

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πρώτο εμβόλιο κάναμε πενταπλό Infanrix-IPV-Hib. Παρενέργειες δεν είχε αλλα πιστεύω ότι είναι πολύ το πενταπλό! Αν ήξερα αυτά που ξέρω τώρα θα το ξανασκεφτόμουν.[/q

 

 

και εμεις αυτο καναμε πρωτο και μελανιασαμε στο κλαμα :cry:

 

το δευτετο ειναι το prevenar σε αυτο κλαψαμε λιγακι

 

εμείς σε αυτό κλάψαμε ενώ στο πρώτο δεν πήραμε χαμπάρι :lol:

επίσης σε αυτό ανεβάσαμε πυρετούλι :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμείς το Infanrix hexa κάναμε. Έκανε πυρετό για 2 μέρες κ ήταν σα κοτόπουλο και κοιμόταν πολύ [να πω την αμαρτία μου, καλό μου έκανε γιατί κοιμήθηκα κ εγώ λιγάκι]. Δεν παραπονέθηκε καθόλου ούτε εμφάνισε τίποτα στο σημείο του τσιμπήματος. Πιο πολύ πόνεσα εγώ όταν είδα τη βελόνα να μπαίνει στο μπουτάκι της παρά η μπέμπα... :oops:

3ig4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Εμείς κάναμε 2 σήμερα το pentavac και το prevenar δεν ξέρω σε ποιό από τα 2 ούρλιαξε, το ένα το δέχτηκε αλλά στο άλλο σήκωσε τον κόσμο στο πόδι, τώρα μόνο ηρέμησε λίγο και κοιμάται. Γκρίνιαζε όλη μέρα φαινόταν να πονάει :cry:

Link to comment
Share on other sites

Εμείς κάναμε 2 σήμερα το pentavac και το prevenar δεν ξέρω σε ποιό από τα 2 ούρλιαξε, το ένα το δέχτηκε αλλά στο άλλο σήκωσε τον κόσμο στο πόδι, τώρα μόνο ηρέμησε λίγο και κοιμάται. Γκρίνιαζε όλη μέρα φαινόταν να πονάει :cry:

 

στο prevenar φώναξε γιατί πονάει το φάρμακο από μόνο του κι όχι η τσιμπιά :?

μου κάνει όμως πάρα πολύ μεγάλη εντύπωση που τα έκανε μαζί ο γιατρός σας

εμεις όπως έχω ξαναγράψει στο pentavac δεν είχαμε παρενέργεια αλλά στο prevenar καναμε λίγο πυρετο...

γιαυτο και μόνο το λόγο... αναρωτιέμαι αν όντως κάνει να κάνει το παιδί δύο εμβόλια μαζί... ήδη το ένα απ τα δυο είναι 5πλό!

Link to comment
Share on other sites

Ποιό είναι το πενταπλό το prevenar; Φαντάζομαι ότι για να κάνει και τα 2 δεν θα υπάρχει πρόβλημα τί να πω... μου είπε ότι θα ξανακάνουμε 2 και στον 4ο μήνα :roll:

 

το pentavac ειναι το 5πλό

εμείς κάναμε το pentavar στον 2ο, το prevenar στον 3ο, επαναληπτικό του pentavac στον 4ο και το επαναληπτικό του prevenar θα το κάνουμε στον 5ο...

και πάει λέγοντας ένα δλδ κάθε μήνα ώσπου να τελειώσουν τα εμβόλια και τα επαναληπτικά τους

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εμεις καναμε στους 2 μηνες το PENTAVAC και το ROTATEQ!Η μονη παρενεργεια που ειχαμε ήταν λιγουλακι ανορεξία και γκρίνια οταν εμπαινε το μπιμπερο στο στομα μας!!Στους 3 μηνες θα κανουμε πάλι ROTATEQ και το Engerix για την ηπατιτιδα!Αυτά..... :)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια,

σε 2 ώρες θα κάνουμε το πρώτο μας εμβόλιο, το Infanrix hexa :cry: . Κάπου διάβασα χθες -δεν θυμάμαι πού, το Αλτσχάιμερ βλέπετε...- ότι αν το μωρό θηλάζει την ώρα της ένεσης τρομάζει και ποναέι λιγότερο. Να το επιχειρήσω να την βάλω να θηλάζει :o ? Θα το επιτρέψει η γιατρός?

Link to comment
Share on other sites

pio polu tha poneseis esu apo to moro!

 

 

Ωχ! :shock:

Ποναω απο τωρα!!! :cry:

 

Τελος της εβδομαδας θα κανουμε κ μεις εμβολιο!Το Infanrix hexa μας εγραψε κ μας!

 

 

Ψυχραιμια Alienaki ψυχραιμιαααααα!!!

age.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...