Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΣΤΟ EMBRYOLAB στη θεσσαλονικη


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Κοριτσια καλημερα

 

πηγα και σημερα για υπερηχο και η κατασταση εχει ως εξης:

 

ύπαρχει ενα ωοθυλακιο 20χιλ 1 ακομη περιπου στα 13χιλ και 2 κοντα στα 10χιλ.

σημερα θα επρεπε κανονικα να ειναι απο της τελευταιες μερες της διεργεσης ...

αυτο σημαινει οτι δεν προχωρησαν ...οτι ο κυκλος δεν ειναι καλος...

περιμενω να με παρουν τηλεφωνο (αφου δουν την Ε2) και να μου πουν αν θα συνεχισω για να παρουν ισως 2 ωαρια για καταψυξη..ή αν παμε για σπερματεγχυση ή δεν ξερω τι αλλο .....δεν ξερω τι να σκεφτω ...να κλαψω ή οχι?

εσεις τι λετε????

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και να μην κλάψεις.. τί είναι αυτά που λες? Το παιχνίδι παίζεται στην μέτρηση της οιστραδιόλης και όχι στον αριθμό των ωοθηλακίων. Τί σημαίνει δεν προχώρησαν...? έστω και με αυτά τα 2 (τα πιο μεγάλα) αν η οιστραδιόλη σου είναι καλή θα συνεχίσετε.

Μην μου στεναχωριέσαι.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και να μην κλάψεις.. τί είναι αυτά που λες? Το παιχνίδι παίζεται στην μέτρηση της οιστραδιόλης και όχι στον αριθμό των ωοθηλακίων. Τί σημαίνει δεν προχώρησαν...? έστω και με αυτά τα 2 (τα πιο μεγάλα) αν η οιστραδιόλη σου είναι καλή θα συνεχίσετε.

Μην μου στεναχωριέσαι.

 

 

τελικα μολις με πηραν τηλεφωνο ....και μου ειπαν να συνεχισω!!!!

και δεν θα ημουν κανονικα τοσο απογοητευμενη αλλα ετσι οπως τα παρουσιαζει η κα Ιωακειμιδου με ριχνει ψυχολογικα....

σαν να μην αξιζει ....σαν να μην υπαρχει ελπιδα!!! δεν ξερω ρε κοριτσια....πολυ χλυαρα τα ακουω....τα αλλα που ειναι 13 λετε να μεγαλωσουν μεχρι την τεταρτη???? ποσο πρέπει να γινουν??

επισης αυτο που ειναι 20 ποσο θα γινει μεχρι την τεταρτη??? δεν υπαρχει οριο στο μεγαλωμα.πανε μεχρι και 30???

Link to comment
Share on other sites

Synik μην α π ο γ ο η τ ε ύ ε σ α ι, αφού σου αύξησε τη δόση μπορεί τη Δευτέρα να φτάσουν σε καλό μέγεθος! αυτά τα μικρούτσικα πόσα χιλιοστά είναι? Τον ανταγωνιστή (οrgalutran) πότε τον ξεκινάς? Nα πάρεις να ρωτήσεις και για την οιστραδιόλη σου σήμερα.

 

 

τα μικρα δεν ξερω ποσο ειναι ...δεν ρωτησα ...το orgalutran θα το ξεκινησω σημερα μαζι με puregon απο 250 παω στα 350

τι ακριβως κανει ο ανταγωνιστης??

αν παω την Δευτερα αυτο με τα 16 χιλιοστα δεν θα εχει γινει τεραστιο ??? δεν διατρεχω κίνδυνο?? υπαρχει κινδυνος να γινει ωορρυξια??? (γιατι εχω τα υγρα της)

τωρα θα μου πειτε γιατι δεν τα ρωτησα στον γιατρο???

ξερω εγω γιατι!!!

Δεν ξερω πολλες λεπτομερειες αλλά μπορω να σου πω για μενα .Εγω ξεκινησα με 300 μοναδες puregon και την τεταρτη μερα μετα τον υπέρηχο αρχισα τις orgalutran και συνολικά εκανα 6 ταυτοχρονα με την puregon που δεν διαφοροποιηθηκε σε δοσολογια ως το τελος.Με την τελευταια puregon και orgalutran εκανα και 2 pregnyl. Οι ανταγωνιστες βοηθανε στην ρυθμιση των τελικων διαστασεων των ωοθυλακιων,δηλαδη απο οσο καταλαβα δεν επιτρεπουν να αυξηθουν υπερμετρα και αποτομα για να μην παραωριμασουν ενω αλλα μεινουν μικρουτσικα.Εμενα στον τελευταιο υπερηχο μετρουσε 16 ωοθυλακια.Τελικα πήρε 16 αλλα τα 12 ηταν καλα (22-24άρια)ενω τα 4 ήταν αωρα (μολις 16άρια-αυτά μαλλον δεν ειχαν καν ωάρια μεσα).σήμερα με πηρε η εμβρυλογος τηλεφωνο.Με περιμενουν 9 εμβρυακια στο κέντρο και θα βαλουμε τα 3 αυριο , ενω θα καταψυξουμε τα υπολοιπα για την επόμενη φορά.Ελπίζω ότι θα μεινω εγκυος και θα ερθει και το δευτερο μωρακι από τα κατεψυγμενα μου.(υπερβολικά αισιοδοξη...).Την ρωτησα και αν ειναι καλα ποιοτικα τα εμβρυα και μου ειπε ότι τα 6 είναι αριστα χωρις θρυμματισμο και με σαφη βλαστομεριδια ενω τα 3 ειναι ενα βηματακι πισω αλλα εχουν καλες πιθανοτητες να εμφυτευθουν και να γεννηθουν.Παρακαλω το Θεο να μου δώσει ένα μωρακι από τα εννια...εγω προσωπικα αν μπορουσα θα κρατουσα και τα εννια.όατν με ρωτησε αν θελω να καταψυξω μου φανηκε αστειο.Εννοειται!!!για μενα τουλαχιστον.

Πάντως να ξερεις οτι ο οργανισμος της καθεμιας αντιδρα διαορετικα στα φαρμακα.Γι αυτο κανουν υπερηχο για να ρυθμισουν τη δοσολογια ωστε να παρουν οσο περισσοτερα ωαρια ωριμα γινεται.Η ουσια είναι να παρεις καλα ωαρια και όχι πολλα ωαρια(καλα θεωρουνται αυτα που ειναι τουλαχιστον πάνω απο 18,5 και ιδανικα πάνω από 20).

Να μην στεναχωρεθεις παντως αν σταματησεις τα φαρμακα.Η αδερφη μου διεκοψε την πρωτη φορα την διαδικασια γιατι δεν εκανε καθολου ωαρια.Την δευτερη φορά εκανε μολις τρια και γονιμοποιηθηκε το ένα. Σαν εμβρυακι το θεωρουσαν οτι δεν ηταν πολυ καλο και εκεινη δεν ηθελε να παει να της το βαλουν.Τοσο απογοητευμενη ηταν.Την πηγαμε με το ζορι,γιατι ποτε δεν ξερεις πιο ειναι το τυχερο σου. Σημερα εχω εναν κουκλο και πανεξυπνο ανηψιο τεσσαρων ετων που εχει αλλαξει τη ζωη ολων μας.Ελπιζω οτι θα του κανω κι εγω ενα ξαδερφακι μια και συνεχεια με ρωταει η ψυχουλα μου "θεια που ειναι το δικο σου το μωρακι???".Καμια φορα τα μωρα ειναι τοσο σκληρα μεσα στη γλυκια τους αθωοτητα....

με συγχωρεις για τα πολλα λογια...αν θελεισ κατι αλλο χαρα μου.Α,τα υγρα οφειλονται στην ωριμανση των ωοθυλακιων(ειναι φυσιολογικα,κι εγω ειχα).Κινδυνος να ωριμασει πολυ το 16αρι όχι δεν νομιζω οτι υπάρχει.Πρωτον έχει περιθωριο να μεγαλώσει κι αλλο και ύστερα το orgalutran θα το προστατεψει.

ysjfp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ωραία Synik , καλή συνέχεια να έχεις.! το 13άρι γιατί να μην μεγαλώσει ? τώρα το πόσο ακριβώς είτε αυτό είτε το μεγάλο το 20άρι που λες δεν ξέρω καλή μου να σου απαντήσω, θα σε γελάσω. Πόσο ήταν η οιστραδιόλη και πόσο η LH ?

Link to comment
Share on other sites

Synik μην α π ο γ ο η τ ε ύ ε σ α ι, αφού σου αύξησε τη δόση μπορεί τη Δευτέρα να φτάσουν σε καλό μέγεθος! αυτά τα μικρούτσικα πόσα χιλιοστά είναι? Τον ανταγωνιστή (οrgalutran) πότε τον ξεκινάς? Nα πάρεις να ρωτήσεις και για την οιστραδιόλη σου σήμερα.

Και αυτά με τα δανεικά που λες τί πράγματα είναι? 35 χρονών κοπέλα...υπάρχει και ο φυσικός κύκλος, τον ξέχασες....???? τον Μάρτιο γίνομαι 34, πρέπει δλδ, επειδή δεν ανταποκρίθηκα στα φάρμακα να σκέφτομαι από τώρα για δανεικά??? Αμ δε...θα εξαντλήσω όλα τα περιθώρια με τον φυσικό ο κόσμος να χαλάσει...

Και η leon74 φυσικό κύκλο κάνει.

Εδώ άλλες κοπέλες με FSH 50, 80 και βάλε και με ΑΜΗ από 0, .... το πολεμούν με φυσικό κύκλο και έχουν μια χαρά ωάριο και εσύ με FSH 7 και 12 το σκέφτεσαι??

Συνεχίζω να μένω έκπληκτη με αυτά που διαβάζω... Πώς είναι δυνατόν να λες ότι με FSH 50 και 80, δηλαδή ορμόνες εμμηνοπαυσιακές, μπορεί να κάνει μία γυναίκα ένα "μια χαρά ωάριο"??? Καμία ελπίδα δεν έχει μια γυναίκα με τέτοιες ορμόνες να κάνει "μια χαρά ωάριο"... Ας είμαστε λίγο ρεαλιστές.. Είναι πολύ άσχημο να δίνεις ψεύτικες ελπίδες και οι γυναίκες να προσπαθούν, να ξοδεύουν χρήματα, να απογοητεύονται και να μην καταλήγουν πουθενά...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια όλες εδώ μέσα ψάχνουμε να βρούμε και να μοιραστούμε ιστορίες και εμπειρίες που θα μας αλληλοβοηθήσουν να πάμε ένα βήμα παρακάτω και να αναπτερώσουν το ηθικό μας... τίποτε περισσότερο και τίποτε λιγότερο... αν αυτό που έγραψα θεωρήθηκε από την Bettina ακραίο (το οτι δηλαδή κορίτσια με FSH 50, 80 κλπ, τα κατάφεραν στα πλαίσια πάντα του φυσικού κύκλου εξωσωματικής και έχουν τώρα τα παιδάκια τους αγκαλιά) τότε ρίξτε με στην πυρά αλλά παρακαλώ τελευταία... πρώτες θα μπουν όλες οι μανούλες που τα κατάφεραν και τελευταία εγώ η αχρεία που τις άκουσα και πίστεψα τις άθλιες ιστορίες τους κατά τα λεγόμενα της αγαπητής κατά τα άλλα συναγωνίστριας.

Ας δούμε το θέμα συνολικά λοιπόν και ας αποφεύγουμε κραυγαλέα σχόλια του τύπου ...δίνω ψεύτικες ελπίδες...είναι τουλάχιστον άκομψη και άχαρη αυτή η πρόταση συναγωνίστριά μου...

Φιλικά

Δηλαδή συγνώμη φίλη mir... Θέλεις να πεις ότι γνωρίζεις "κορίτσια", πληθυντικό αριθμό δηλαδή, που με αυτές τις ορμόνες έκαναν παιδί με δικά τους ωάρια? Επειδή δεν θέλουν να παραδεχτούν ότι έχουν κάνει δωρεά, και καλά κάνουν δηλαδή, δεν είναι κάτι που πρέπει να κοινοποιείται, σημαίνει ότι θα τις έχουμε σαν παράδειγμα και όλες εμείς που προσπαθούμε και παλεύουμε???

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν γνωρίζω προσωπικά ούτε ένα κορίτσι. Διάβασα τρείς (3) ιστορίες από το IVF forum και συγκεκριμένα στο θέμα ¨ΥΨΗΛΗ FSH ΚΑΙ ΕΠΙΤΕΥΞΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ¨. Στα πλαίσια του φυσικού κύκλου, ναι, τα κορίτσια αυτά τα κατάφεραν. Τις έστειλα λοιπόν πμ ζητώντας περισσότερες λεπτομέρειες. Μου απάντησε η μία. Η συγκεκριμένη λοιπόν έκανε 4-5 εξωσωματικές με δόσεις ελέφαντα (όσον αφορά τα φάρμακα) αλλά δεν είχε καθόλου καλή ανταπόκριση, λόγω της υψηλής FSH και χαμηλής ΑΜΗ, τελικά με φυσικό κύκλο και με ελάχιστη δόση φαρμάκων , στην 2η προσπάθειά της τα κατάφερε. Ανέπτυξε όλο κι΄όλο 3 ωοθηλάκια αλλά τώρα έχει δίδυμα.

Αυτό εννοούσα αγαπητή συναγωνίστρια όταν αναφερόμουν πως υπάρχουν κορίτσια που τα κατάφεραν. Κατανοείς φυσικά οτι προσωπικά κανένα συμφέρον δεν έχω για να μοιράζω ελπίδες και δη τόσο αβίαστα.

Κλείνοντας αυτό το θέμα εξακολουθώ να θεωρώ το σχόλιό σου άστοχο γι΄αυτό και το αντιπαρέρχομαι αλλά σου εύχομαι ολόψυχα καλή επιτυχία στην οποιαδήποτε προσπάθειά σου.

Link to comment
Share on other sites

Mir κορίτσι μου, πρέπει να είμαστε ρεαλιστές...... Και ξέρεις κάτι, κανένας δεν έχει δικαίωμα να χάνει τον χρόνο μας και φυσικά και τα χρήματά μας. Θα πρέπει να μας λέν αλήθειες όσο και να μας πονούν. Κοίταξε τα ποσοστά σου είναι πολύ μικρά, αν θέλεις να το προσπαθήσεις κάντο. Ο Θεός είναι μεγάλος. Ετσι θα πρέπει να μας λένε απο τα Κέντρα και όχι να μας δείνουν ψεύτικες ελπίδες. Εμείς θα αποφασίσουμε ξέροντας όλη την αλήθεια. Μπορεί σε κάποιους να πέφτει το λαχείο, τι θα πεί αυτό, οτι θα πέσει σε όλους μας; Καλά θα ήταν , αλλά θα πέσει;

Μονο θυμό έχω για κάποιους σε αυτή την ιστορία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οχι δεν γνωρίζω προσωπικά ούτε ένα κορίτσι. Διάβασα τρείς (3) ιστορίες από το IVF forum και συγκεκριμένα στο θέμα ¨ΥΨΗΛΗ FSH ΚΑΙ ΕΠΙΤΕΥΞΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ¨. Στα πλαίσια του φυσικού κύκλου, ναι, τα κορίτσια αυτά τα κατάφεραν. Τις έστειλα λοιπόν πμ ζητώντας περισσότερες λεπτομέρειες. Μου απάντησε η μία. Η συγκεκριμένη λοιπόν έκανε 4-5 εξωσωματικές με δόσεις ελέφαντα (όσον αφορά τα φάρμακα) αλλά δεν είχε καθόλου καλή ανταπόκριση, λόγω της υψηλής FSH και χαμηλής ΑΜΗ, τελικά με φυσικό κύκλο και με ελάχιστη δόση φαρμάκων , στην 2η προσπάθειά της τα κατάφερε. Ανέπτυξε όλο κι΄όλο 3 ωοθηλάκια αλλά τώρα έχει δίδυμα.

Αυτό εννοούσα αγαπητή συναγωνίστρια όταν αναφερόμουν πως υπάρχουν κορίτσια που τα κατάφεραν. Κατανοείς φυσικά οτι προσωπικά κανένα συμφέρον δεν έχω για να μοιράζω ελπίδες και δη τόσο αβίαστα.

Κλείνοντας αυτό το θέμα εξακολουθώ να θεωρώ το σχόλιό σου άστοχο γι΄αυτό και το αντιπαρέρχομαι αλλά σου εύχομαι ολόψυχα καλή επιτυχία στην οποιαδήποτε προσπάθειά σου.

Αυτό κι αν είναι αστείο... Σε φυσικό κύκλο, με εμμηνοπαυσιακές ορμόνες, με προηγούμενες εξωσωματικές χωρίς ανταπόκριση... και τελικά 3 ΩΟΘΥΛΑΚΙΑ ΚΑΙ ΔΙΔΥΜΑ!!! χα χα χα.... καλο!!! Φίλη mir κόβω το κεφάλι μου ότι πρόκειται για δωρεά.. Δεν φταις εσύ, καταλαβαίνω... Αλλά βάλε λίγο την λογική σου να δουλεψει.. Καλή σου μέρα!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημερα

 

σημερα ειμαι πολυ χαρουμενη....πηγα για υπερυχο και τελικα αργα μεν αλλα πηραν μπρος οι μηχανες μου και απο εκει που θα σταματουσα την διαδικασια τελικα την παρασκευη παω για ωοληψια....με 4 αυγουλακια...μακαρι να ειναι τουλαχιστον τα 3 καλα και να γονιμοποιηθουν για να γλυτωσω την θεραπεια για ακομη μια φορα...

 

φιλακια πολλα ......

Link to comment
Share on other sites

εχω ακομα κατι να σας εξομολογηθω....

 

εχω και αλλα αυγουλακια (3 νομιζω) περιπου στα 12 με 13 χιλιοστα...

ειμαι σιγουρη οτι αν με αφηνε ακομα 2-3 μερες να συνεχισω την θεραπεια θα τα περναμε και αυτα...γιατι λετε με σταματαει εδω??? σημειωση: σημερα ειναι η 11 μερα διεργεσης...

Link to comment
Share on other sites

Synik μπορεί να φοβάται για τα άλλα τα μεγάλα, μη χάσει κι΄αυτά. Εντάξει παίρνεις τον ανταγωνιστή αλλά δεν ξέρεις τί γίνεται καμιά φορά. Χάρηκα πολύ, μακάρι να σου πάνε όλα καλά. :P

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν μην απογοητεύεσαι και φυσικά όπως σου είπε και η mir, μην σκέφτεσαι αρνητηκα! Εγώ παλέυω από τον Σεπτέμβριο με φυσικό κύκλο... Εκανα τρείς και τώρα πάω για το τέταρτο... Θα το παλέψω όσο μπορώ, όμως για δανεικό δεν πρόκειται να πάω... Καλύτερα να μην κάνω... Αποψη μου αυτή... Προσπαθώ να μαζέψω εμβρυάκια και μετά να κάνω εμβρυομεταφορά... Μέχρι τώρα έχω δύο...

Α μην ντρέπεσαι πάρε τηλ. και ρώτα... Ελεος τόσα λεφτά παίρνουν...

Διαβάζω με ενδιαφέρον ότι έχεις κάνει μέχρι τώρα 3 φυσικούς κύκλους, έχεις κατεψυγμένα 2 έμβρυα και πας με το καλό για τον τέταρτο φυσικό, για να μαζέψεις και τρίτο έμβρυο. Το γιατί όμως πρέπει να μαζέψεις 3 έμβρυα και γι'αυτόν το λόγο, αναγκάζεσαι να καταψύχεις έμβρυα για να τα κάνεις 3, δεν μπορώ να το καταλάβω!!! η απλή λογική μου λέει ότι:

καταρχήν τα κατεψυγμένα έμβρυα έχουν μικρότερα ποσοστά επιτυχίας. Σε όποια ιστοσελίδα και να κοιτάξεις μπορείς να το επιβεβαιώσεις. Επίσης όταν βγάζεις από την κατάψυξη τα έμβρυα, δεν σημαίνει ότι σίγουρα θα ζήσουν, οποότε από τα 3 έμβρυα, μπορεί να καταλήξεις με 2, 1 ή και κανένα, εξαρτάται από την ποιότητά τους.

Με ποια λογική λοιπόν τα μαζεύεις και τα καταψύχεις?

Επίσης σημαντικό, ας υποθέσουμε ότι κάνεις έναν φυσικό κύκλο και κάνεις ένα καλό έμβρυο, το οποίο όπως θα ήταν πιο λογικό το μεταφέρεις και μπορεί να μείνεις έγκυος και να κάνεις το παιδάκι σου. Οπότε δεν χρειάζεται να συνεχίσεις να κάνεις την δεύτερη θεραπεία, την τρίτη, την τέταρτη ή όποια τέλος πάντων χρειαστεί να κάνεις, για να μαζέψεις τα 3 έμβρυα, εφόσον ήδη θα έχεις πετύχει. Τι λόγος υπάρχει εκτός του ότι πληρώνεις παραπάνω χρήματα τα οπόια πιθανότατα δουλεύεις σκληρά για να τα βγάλεις, αλλά επιπλέον ταλαιπωρείσαι και σωματικά και φθείρεσαι ψυχικά.

Γιατί λοιπόν πρέπει να πληρώνεις σ'ένα κέντρο παραπάνω χρήματα για θεραπείες, εξετάσεις, κατάψυξη κ.λ.π. ΚΑΙ να ρίχνεις τα ποσοστά επιτυχίας σου? Εκτός εάν έχεις ακούσει πουθενά ότι αν βάλεις 3 έμβρυα, κάνουν παρέα μεταξύ τους και θα καθίσουν μέσα, ενώ το ένα μόνο του θα έχει μοναξιές και δεν θα καθίσει.. :P Εάν σου έχουν προτείνει κάτι τέτοιο, αυτό λέγεται "εμπορικό δαιμόνιο" για να κάνεις θεραπείες που μπορεί ενδεχομένως και να μην χρειάζεσαι, δεν λέγεται επιστήμη... Ψάξ'το λίγο καλή μου...:rolleyes: Α! και κάτι τελευταίο.. Ας υποθέσουμε ότι έχει κάνει 3 καταπληκτικά έμβρυα και τα μάζεψες γιατί σου αρέσει να τα βάζεις στη δροσιά και να κάνεις παραπανίσιες θεραπείες και να σου τρυπάνε τις ωοθήκες και να πληρώνεις τζάμπα λεφτά γιατί σου περισσεύουν ή ότι σου τα κάνουν όλα δωρεάν και το κάνεις γιατί αυτό πιστεύεις και αυτό σου αρέσει.. Εχεις ακούσει όμως για τους κινδύνους που θα έχεις αν υποθέσουμε ότι και τα 3 αυτά έμβρυα εμφυτευτούν? Μικρές οι πιθανότητες, δεν λέω, αλλά υπάρχουν. Εχεις ακούσει ποτέ ότι υπάρχει μεγάλος κίνδυνος να χαθεί όλη η εγκυμοσύνη? Σκέψου τα λοιπόν καλή μου Leon εάν σε όλα αυτά υπάρχει λογική ή επιστημονική βάση?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

rosalina, έχω παρατηρήσει ότι συχνά επικρίνεις τις προσπάθειές μας εδώ μέσα. Μπορώ να μάθω για ποιο λόγο το κάνεις αυτό και γιατί θεωρείς ότι οι γιατροί μας δεν μας κατευθύνουν σωστά; Εσύ από πού έχεις προσκομίσει τόσες γνώσεις ώστε να δίνεις συμβουλές; Γιατί θεωρείς ότι εσύ ξέρεις κι εμείς όχι; Μην υποτιμάς τη νοημοσύνη μας. Έχεις σκεφτεί ότι αποθαρρύνεις κοπέλες πάνω στην προσπάθειά τους; Βλέπω πως έχεις γράψει μόνο 19 μηνύματα, μερικά εκ των οποίων ήταν προς εμένα. Πουθενά δεν είδα μια καλή κουβέντα, εκτός ίσως από το τελευταίο που απευθυνόταν προς εμένα, όπου ακόμα κι εκεί, αισθάνθηκα ότι το ύφος σου ήταν ειρωνικό.

 

Εσύ έχεις κάνει εξωσωματικές; Πόσες, με ποιον τρόπο και ποιο ήταν το αποτέλεσμα;

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω με ενδιαφέρον ότι έχεις κάνει μέχρι τώρα 3 φυσικούς κύκλους, έχεις κατεψυγμένα 2 έμβρυα και πας με το καλό για τον τέταρτο φυσικό, για να μαζέψεις και τρίτο έμβρυο. Το γιατί όμως πρέπει να μαζέψεις 3 έμβρυα και γι'αυτόν το λόγο, αναγκάζεσαι να καταψύχεις έμβρυα για να τα κάνεις 3, δεν μπορώ να το καταλάβω!!! η απλή λογική μου λέει ότι:

καταρχήν τα κατεψυγμένα έμβρυα έχουν μικρότερα ποσοστά επιτυχίας. Σε όποια ιστοσελίδα και να κοιτάξεις μπορείς να το επιβεβαιώσεις. Επίσης όταν βγάζεις από την κατάψυξη τα έμβρυα, δεν σημαίνει ότι σίγουρα θα ζήσουν, οποότε από τα 3 έμβρυα, μπορεί να καταλήξεις με 2, 1 ή και κανένα, εξαρτάται από την ποιότητά τους.

Με ποια λογική λοιπόν τα μαζεύεις και τα καταψύχεις?

Επίσης σημαντικό, ας υποθέσουμε ότι κάνεις έναν φυσικό κύκλο και κάνεις ένα καλό έμβρυο, το οποίο όπως θα ήταν πιο λογικό το μεταφέρεις και μπορεί να μείνεις έγκυος και να κάνεις το παιδάκι σου. Οπότε δεν χρειάζεται να συνεχίσεις να κάνεις την δεύτερη θεραπεία, την τρίτη, την τέταρτη ή όποια τέλος πάντων χρειαστεί να κάνεις, για να μαζέψεις τα 3 έμβρυα, εφόσον ήδη θα έχεις πετύχει. Τι λόγος υπάρχει εκτός του ότι πληρώνεις παραπάνω χρήματα τα οπόια πιθανότατα δουλεύεις σκληρά για να τα βγάλεις, αλλά επιπλέον ταλαιπωρείσαι και σωματικά και φθείρεσαι ψυχικά.

Γιατί λοιπόν πρέπει να πληρώνεις σ'ένα κέντρο παραπάνω χρήματα για θεραπείες, εξετάσεις, κατάψυξη κ.λ.π. ΚΑΙ να ρίχνεις τα ποσοστά επιτυχίας σου? Εκτός εάν έχεις ακούσει πουθενά ότι αν βάλεις 3 έμβρυα, κάνουν παρέα μεταξύ τους και θα καθίσουν μέσα, ενώ το ένα μόνο του θα έχει μοναξιές και δεν θα καθίσει.. :P Εάν σου έχουν προτείνει κάτι τέτοιο, αυτό λέγεται "εμπορικό δαιμόνιο" για να κάνεις θεραπείες που μπορεί ενδεχομένως και να μην χρειάζεσαι, δεν λέγεται επιστήμη... Ψάξ'το λίγο καλή μου...:rolleyes: Α! και κάτι τελευταίο.. Ας υποθέσουμε ότι έχει κάνει 3 καταπληκτικά έμβρυα και τα μάζεψες γιατί σου αρέσει να τα βάζεις στη δροσιά και να κάνεις παραπανίσιες θεραπείες και να σου τρυπάνε τις ωοθήκες και να πληρώνεις τζάμπα λεφτά γιατί σου περισσεύουν ή ότι σου τα κάνουν όλα δωρεάν και το κάνεις γιατί αυτό πιστεύεις και αυτό σου αρέσει.. Εχεις ακούσει όμως για τους κινδύνους που θα έχεις αν υποθέσουμε ότι και τα 3 αυτά έμβρυα εμφυτευτούν? Μικρές οι πιθανότητες, δεν λέω, αλλά υπάρχουν. Εχεις ακούσει ποτέ ότι υπάρχει μεγάλος κίνδυνος να χαθεί όλη η εγκυμοσύνη? Σκέψου τα λοιπόν καλή μου Leon εάν σε όλα αυτά υπάρχει λογική ή επιστημονική βάση?

 

Δεν χρειάζεται να κάνεις καμία θεραπεία όταν κάνεις φυσικό κύκλο. Ούτε φάρμακα παίρνεις ούτε τίποτα, απλά κάνεις ωοληψία και συνήθως πληρώνεις τα μισά. Αν προχωρήσεις σε εμβρυομεταφορά, πληρώνεις τα υπόλοιπα χρήματα. Περιμένοντας λοιπόν μέχρι να μαζέψεις 2-3 έμβρυα, γλιτώνεις χρήματα και δεν ξοδεύεις περισσότερα, όπως εσύ πιστεύεις. Δε σε βρίσκω τόσο ενημερωμένη, όσο νομίζεις ότι είσαι. Θεραπείες και εξετάσεις έξτρα δεν κάνεις στον φυσικό κύκλο, τουλάχιστον όχι περισσότερες απ' ότι στις άλλες περιπτώσεις. Να σου υπενθυμίσω ότι φυσικό κύκλο προτέινουν σε γυναίκες που δεν ανταποκρίνονται καλά στα φάρμακα ή που δεν θέλουν οι ίδιες να μπουν σ΄αυτή τη διαδικασία. Και περιμένοντας μέχρι να έχεις 2 ή 3 έμβρυα, αυξάνεις τις πιθανότητες να εμφυτευτεί κάποιο από αυτά. Οι τρίδυμες κυήσεις είναι απειροελάχιστες. Και ανάλογα με την ηλικία πάντα, καθώς και το ιστορικό κάθε γυναίκας, ο γιατρός δεν είναι χαζός να βάλει 3 έμβρυα σε γυναίκα 30 ετών, σε μία όμως που είναι 40 θα βάλει και πολύ καλά θα κάνει. Αλήθεια έχουμε ακούσει για καμιά τρίδυμη κύηση εδώ μέσα; Όχι! Τυχαίο; Δε νομίζω.

 

Εγώ αναρωτιέμαι πόση λογική ή επιστημονική βάση υπάρχει σ' αυτά που λες εσύ!

 

Αυτά δεν θα τα σχολιάσω, απλά θα σου πω ότι φαίνεται πόση εμπάθεια έχεις κοπέλα μου και λυπάμαι πάρα πολύ που τέτοια άτομα σαν εσένα γράφουν σε φόρουμ όπου οι περισσότερες γυναίκες ταλαιπωρούνται για να κάνουν ένα παιδάκι.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω με ενδιαφέρον ότι έχεις κάνει μέχρι τώρα 3 φυσικούς κύκλους, έχεις κατεψυγμένα 2 έμβρυα και πας με το καλό για τον τέταρτο φυσικό, για να μαζέψεις και τρίτο έμβρυο. Το γιατί όμως πρέπει να μαζέψεις 3 έμβρυα και γι'αυτόν το λόγο, αναγκάζεσαι να καταψύχεις έμβρυα για να τα κάνεις 3, δεν μπορώ να το καταλάβω!!! η απλή λογική μου λέει ότι:

καταρχήν τα κατεψυγμένα έμβρυα έχουν μικρότερα ποσοστά επιτυχίας. Σε όποια ιστοσελίδα και να κοιτάξεις μπορείς να το επιβεβαιώσεις. Επίσης όταν βγάζεις από την κατάψυξη τα έμβρυα, δεν σημαίνει ότι σίγουρα θα ζήσουν, οποότε από τα 3 έμβρυα, μπορεί να καταλήξεις με 2, 1 ή και κανένα, εξαρτάται από την ποιότητά τους.

 

Επιπροσθετα να αναφερω οτι η εμβρυολογος του συγκεκριμμενου κεντρου η κα Χατζηπαρασιδου μου ειπε με μεγαλη βεβαιοτητα οτι στο εργαστηριο της απο την κρυοσυντηρηση χανουν το παρα πολυ 1 εμβρυο ετησιως

 

την ρωτησα :ποσοστο να μην επιβιωσουν τα εμβρυακια μου απο την καταψυξη-αποψυξη??? και μου ειπε 0%

 

φαντασου οτι εμενα θα μου παρουν αυριο 4 ωαρια θα τα καταψυξουν και θα μου τα βαλουν σε αλλο κυκλο ηρεμο και καθαρο απο φαρμακα ...

αυτη την μεθοδο την χρησιμοποιουν πολυ στο εξωτερικο και εχουν καλα αποτελεσματα....η επιστημη εχει προχωρησει αρκετα(εμβρυολογια και τα εργαστηρια τους) οποτε η κρυοσυντηρηση δεν εχει τους κινδυνους που ειχε παλιοτερα....

εγω παντως θελω να τους εμπιστευτω φιλη μου rosalina...

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημερα!!!

 

τελειωσα την ωοληψια ....πηραμε 3 ωαριακια.....και τωρα θα πρεπει να τα γονιμοποιουν ...αυριο θα ξερω ΠΟΣΑ μωρακια εχω!!!!

μακαρι 3 ..αλλα τουλαχιστον 2....γιατι αλλιως παλι θεραπεια...παλι ωοληψια....παλι χρηματα...

θα τα βαλουμε στο ψυγειακι..να μεινουν φρεσκα και θα τα παραλαβω μαλλον στον επομενο κυκλο...δηλαδη Μάρτιο...

να βοηθησει η Παναγιτσα μας να πανε ολα καλα...αυτη τη φορα!!!

φιλια κοριτσια!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, παρακολουθώ από την αρχή του τόπικ τις συζητήσεις σας και με κινδυνο να τα "ακουσω" και εγώ νομίζω οτι είναι κρίμα να αναλώνεστε σε ιντερνετικούς καυγάδες οπου εύκολα ο γραπτός λόγος μπορεί να παρεξηγηθεί.

Όλες προσπαθείτε για 1 σκοπό, την απόκτηση παιδιών και κάνετε μεγάλη προσπάθεια. Σεβαστείτε η μια τον αγώνα της άλλης και μην επιτείθεστε προσωπικά.

Είναι κρίμα να υπάρχει στήριξη και ανταλλαγή απόψεων τόσων ανθρωπων και να χαλιέται το τοπικ και εσείς, φυσικά με μικροτητες (ασχετα απο που ξεκινούν).

Για να τελειώνουμε, επειδή δεν είναι δυνατόν να αναλώνω το χρόνο μου και την σκέψη μου για να απαντάω σε φανταστικά πρόσωπα

Συγνώμη αλλά υπερβάλεις, όλοι εδω μεσα και η κοπέλα που ανοιξε το τοπικ είναι για υποστήριξη του κέντρου και είναι φανταστικά πρόσωπα? Εγώ είμαι αληθινή καθώς και η dawn ματς μουτσς :-D:grin::-D που γνωρισα πριν καιρό. ( για τις άλλες δεν παίρνω όρκο, :-P:razz::-P:razz::-P:razz::-P),

 

ΕΓΩ λοιπόν, έχω κάθε δικαίωμα να γράφω και να εκφράζω τη γνώμη μου,

 

Εννοείται όπως όλοι μας ;)

ιδίως όταν διαβάζω τέτοιες τερατώδεις επιστημονικές ανακρίβειες,

Δεν γνωρίζω πολλά για υψηλή fsh κλπ αλλά αυτό που έχω καταλάβει γενικα με την ιατρική είναι οτι τίποτα μα τίποτα δεν ειναι σιγουρο, καμια θεραπεία, κανενα φαρμακο.

Καθε οργανισμος διαφορετικός και όλα να τα περιμένεις. Όλα μπορούν να ανατραπούν είτε προς το καλυτερο είτε προς το χειρότερο

θα φρόντιζα με την επαγγελματική μου πλέον ιδιότητα (είμαι νομικός), να πάρει όλη αυτή η γελοιότητα το δρόμο της δικαιοσύνης και να πάψει να υφίσταται και να κοροϊδεύει τον κόσμο..

 

Υπερβάλεις πάλι κοπελιά :D:D:D:D:D

 

Και κατι τελευταίο που ήθελα να πω, γιατι σου φαίνεται παράξενο που η καθεμια έχει ψάξει και εχει βρει πολλά πράγματα γυρω απο εξετασεις ή στατιστικά ή οτιδήποτε. Φυσικά τιποτα δεν ειναι απόλυτο αλλά λογικό δεν είναι εγώ πχ που εχουμε προβλημα αζωοσπερμίας να ξερω 5-10 πραγματα επιπλέον από κάποιον που δεν το αντιμετωπισε? Από την εμπειρία μας δεν μαθαίνουμε κάποια πράγματα ιδιαίτερα όταν τα επαναλαμβάνουμε?

 

Και κάτι τελευταίο καλή επιτυχία σε όλες τι κοπέλες που προσπαθούν :D:D

For the record όταν εκανα την προσπάθεια με τα κατεψυγμένα το 2009 είχα 3 στα 3 επιζήσαντα εμβρυάκια αν και το 3ο οχι σε τόσο καλή κατάσταση :P

4Xjop3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια τελικα 2 εμβρυα γονιμοποιηθηκαν απο τα 3 (υπερβολη να ελπίζω 3 στα 3) και σημερα τα καταψυξαμε ..το ενα 2 διαιρεσεων και το αλλο 4..

ειμαι λιγο απογοητευμενη....

μετα απο ολη την διαδικασια κατεληξα με 2 εμβρυακια μονο και αυτα μαλλον οχι και πολυ καλης ποιοτητας...

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά, εάν δεν ήταν το θέμα του παιδιού, που μονοπωλεί το ενδιαφέρον μου και μου στερεί τη διάθεση για πολλά πράγματα, θα φρόντιζα με την επαγγελματική μου πλέον ιδιότητα (είμαι νομικός), να πάρει όλη αυτή η γελοιότητα το δρόμο της δικαιοσύνης και να πάψει να υφίσταται και να κοροϊδεύει τον κόσμο..

 

χα χα χα !!!!! εμενα mir με αυτα που διαβαζω δεν μου κοβεται το γελιο με τιποτα......

 

Για να γελάσεις δε ακόμη περισσότερο σε παραπέμπω στον ακόλουθο σύνδεσμο: http://www.hfea.gov.uk/45.html#2

Τι θα διαβάσεις εκεί?

What is embryo freezing and storage?

 

During in vitro fertilisation (IVF) or intra-cytoplasmic sperm injection (ICSI) treatment, fertility drugs are used to stimulate the ovaries to produce more eggs than usual. These are then fertilised with your partner’s, or a donor’s sperm to create embryos.

Because there is normally a number of unused embryos, some people choose to freeze the good quality unused embryos for use in later treatment cycles or for donation.

What is your chance of having a baby using frozen embryos?

 

Due to the freezing and thawing process, your chances of having a baby using a thawed frozen embryo are lower than with a fresh embryo.

 

What are the risks of freezing embryos?

 

Not all embryos will survive freezing and eventual thawing when they come to be used. Very occasionally no embryos will survive.

It is not uncommon for those embryos that do survive freezing and thawing to lose a cell or two. Ideally the embryos should continue to divide between thawing and transfer.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μήπως γνωρίζετε κάποιον καλό γυναικολόγο για σπερματέγχυση στη Θεσσαλονίκη; Επίσης ποιο κέντρο υποβοηθούμενης αναπαραγωγής έχετε να μου συστήσετε;

 

Ευχαριστώ

Καλή σας μέρα:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,εγώ εχώ κάνει δύο σπερματεχύνσεις στον Νίκο.Την πρώτη πλήρωσα 600 ευρώ και την δεύτερη 690 γιατί χρείαστηκε κάποιες ορμόνες παραπάνω(εξετάσεις).Πέτυχε η δέυτερη,όλα αυτά τον απρίλιο του 2010,τώρα δεν ξέρω τι ισχύει.Τα φάρμακα τα πήρα με το ικα.;)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...