Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κάμερα παρακολούθησης μωρού


Recommended Posts

Ψάχνω να αγοράσω ασύρματη κάμερα παρακολούθησης του μωρού γιατί όταν είναι στην κούνια μόνος του και κάνω δουλειές σε άλλο δωμάτιο αισθάνομαι ανασφάλεια που δεν τον βλέπω και έχουν κουραστεί τα πόδια μου από το πήγαινε - έλα, διότι έχει αρχίσει να σκαρφαλώνει τώρα πια. Ψάχνω μια καλή που να έχει καλή εικόνα αλλά να μην είναι πανάκριβη.

 

 

Ξέρει καποια κοπέλα να μου δώσει επιπλέον πληροφορίες για αυτές ή για κάποια άλλη που έχει και έχει μείνει ευχαριστημένη ??? Εγώ προσωπικά ότι έχω πάρει από avent έχω μείνει πολύ ευχαριστημένη

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Λοιπόν ....δεν χρειαζεται να πας να ξοδέψεις τα λεφτά σου. Πήρα από τα JUMBO την καμερα που εχει (μαυρόασπρη) και ήταν τέλεια. εγω την αγόρασα 90 ευρω και τωρα που την είδα έκανε 60 ευρ'ω!!! Να φανταστείς οτι έχω μεζονέτα και βλέπω από κατω μια χαρά . Εμένα με βόλεψε να το βλέπω το παίδι παρά να το ακούω .Ασε που οσες δοκίμασα έχουν απαίσιο ήχο και εχω κλειστό τον ήχο και βλέπω μόνο ......μια χαρα !!!! δεν χρειαζεται να πληρωσεις μια περιουσία!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω παρει αυτήν της κίκο που έχεις βάλει στο πρώτο λινκ απο το λητώ. Την πήρα γύρω στα 200 ευρώ.

Τα αξίζει τα λεφτά της. Κάνει ακριβώς αυτά που λεει. Δεν κάνει θόρυβο, η εικόνα είναι τελείως καθαρή, ειδικά όταν έχει φως το δωμάτιο, είναι εγχρωμη.

Στο σκοτάδι είναι αρκετά καθαρή εικόνα, όσο χρειαζεται για να βλέπεις ένα παιδί που κοιμάται δλδ.

Το μόνο είναι οτι θέλει συχνά φόρτιση, επειδη έχει την κάμερα τρώει πολύ μπαταρία. Μπορείς όμως να την έχεις μόνιμα στη φόρτιση, έτσι κάνω εγώ.

 

Η δευτερη που έβαλες στο λινκ. δεν νομίζω να αξίζει τόσα παραπάνω λεφτά για αυτα που προσφέρει, είναι αχρηστα πράγματα. το θέμα είναι να βλέπεις το παιδί.

 

Πάντως άλλο πράγμα να βλέπεις καί άλλο μόνο να το ακους. Παλιά είχα της αβέντ την ενδοεπικοιν, καλή ήταν, είχε θερμοκρασία και υγρασία, νανουρίσματα οκ, αλλά τί να τα κάνεις αυτά αν δεν βλέπεις? ένιωθα οτι δεν είχα τον έλεγχο. Τώρα αισθάνομαι σίγουρη.

Link to comment
Share on other sites

καιγω το σκεφτομαι για καμερα. κοιτουσα κατι σαν ενδοεπικοινωνια με καμερα η καμερα σκετη. ειναι ακριβες σχετικα. ΑΛΛΑ βρηκα σε μαγαζι με ηλεκτρικα καμερα ψειρα. ουτεφαινετε. ασυρματη και συνδεετε και με pc. 24ωρη παρακολουθηση αν θελεις και ακομη και με μνημη (το λεω σε αλλες περιπτωσης...ντανταδες κλ..) τετοια θα παρω. το σκεφτομαι και για την εισοδο εξω στο σπιτι. αυτα. τιμη? 50Ε μονο!!!

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καιγω το σκεφτομαι για καμερα. κοιτουσα κατι σαν ενδοεπικοινωνια με καμερα η καμερα σκετη. ειναι ακριβες σχετικα. ΑΛΛΑ βρηκα σε μαγαζι με ηλεκτρικα καμερα ψειρα. ουτεφαινετε. ασυρματη και συνδεετε και με pc. 24ωρη παρακολουθηση αν θελεις και ακομη και με μνημη (το λεω σε αλλες περιπτωσης...ντανταδες κλ..) τετοια θα παρω. το σκεφτομαι και για την εισοδο εξω στο σπιτι. αυτα. τιμη? 50Ε μονο!!!

 

Σε επώνυμο μαγαζί την βρήκες ή σε συνοικιακό ??

Link to comment
Share on other sites

η σιγκεκριμενη στο κεντρο αλλα οχι επωνυμο τυπου τα μεγαλα καταστηματα με ηλεκτρικα ηδη. εγω το βρηκα σε ενα μαγαζι που ειχε λαμπες τηλεφωνα καλωδια κτλ. αλλα τωραπου ρωτησατον αντρα μου πριν για να γραψω την τιμη που δε θυμομουν μου ειπε πωςεχει και στα μεγαλα μαγαζια τα ηλεκτρονικα.. επισης ειχαμε δει και στο πλαισιο. λιγο ακριβοτερη αλλα οχι πανω απο 100. εχει δηλ καιμε τοσο αλλα δε χρειαζετε νομιζω

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον. ρωτησα τον mr χακερ στο σπιτι μου!χαχα τον αντρα μου παλι. μου ειπε. περα απο τιμη τωρα γιατι λογικα ειναι πιο ακριβα αυτα.

πρωτον υπαρχει τετοιακαμερα που να εχεις επαφη με το κινητο σου. να βλεπεις δηλ απτο κινητο σου.

2ον ενας γνωστος μας που τωρα το θυμηθηκα. υπαρχει ενα προγραμμα (αν θελετε μπορω να ρωτησω πιο αλλα στειλτε πμ γιατι θατο ξεχασω. λοιπον ενα προγραμμα παλι με καμερα και κινητο. που ειναι ανιχνευτης κινησης. ο γνωστος μας ειχαν παει διακοπες. ε και θελαν να πανε βολτα γυρω απτοξενοδοχειο.. ειχε αυτο. κοιμησαν τα παιδια και βγηκαν. τα παιδια ξυπνησαν και επιασε την κινηση η καμ. και χτυπησε το κινητο. αμεσως γυρισαν πισω.χαχαχα καλο? αλλα περα αποτην πλακα μια καλη καμερουλα και ειναι οκ νομιζω

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι πανάκεια οι ασύρματες κάμερες, θέλουν σκέψη - σκεφτείτε σοβαρά τα εξής 2:

1. ηλεκτροναγνητικά κύματα/ ακτινοβολία: ναι μεν είναι η γνωστή και συνηθισμένη μπάντα των 2,4 ghz (όπως είναι τα wifi, και τα dect), αλλά για μωρό και τόσες ώρες έκθεσης εγώ θα προβληματιζόμουν. Τουλάχιστον φροντίστε να υπάρχει απόσταση μεγαλύτερη του 1-1,5 μέτρου από το μωρό σας.

2. Οι μπάντες που εκπέμπουν τα απλά (και φτηνά) συστήματα αναμετάδοσης ήχου και εικόνας στα 1,2 και στα 2,4 ghz είναι δημόσιες, δηλαδή ο οποιοσδήποτε έχει δέκτη που συντονίζεται στα στανταρ κανάλια αυτά, μπορεί να βλέπει την εικόνα που αναμεταδίδετε εσείς.

 

Και απο τα 2 παραπάνω μπορεί να προκύψουν και θέματα παρεμβολών (π.χ. αν έχετε dect ή wifi, σίγουρα 1-2 από τα 4 κανάλια θα έχουν παράσιτα, επίσης αν ο γείτονας έχει τέτοιο σύστημα αναμετάδοσης ήχου-εικόνας για κάποιο κανάλι nova, πάλι κάποιο κανάλι θα είναι δεσμευμένο και θα βλέπετε ποδόσφαιρο!).

 

Εγώ πάντως, αν και άνθρωπος της τεχνολογίας, ασύρματη κάμερα στο μωρό μου δεν έβαλα και δεν θα σύστηνα. Αρκεί το ηχητικό (και αυτό σε απόσταση 1-1,5 μέτρου) για ν αακούσεις και να πας να τσεκάρεις το μωρό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι του jumbo ή κάποιας άλλης μάρκας ?

Μπορείς να μου δώσεις περισσότερες πληροφορίες ?

 

Δεν θυμάμαι αλλά είναι σαν τηλεωρασίτσα ασπρη. Είναι η μονη που κάνει 60-5 ευρω. Θα την βρεις

Link to comment
Share on other sites

eliana_1976_ είπε:
Τώρα μας τα έκανες μαντάρα :)

Οπότε όχι ασύρματη κάμερα, έχεις δίκιο σε αυτά που γράφεις δεν τα είχα σκεφτεί

 

αν πράγματι έχεις ανάγκη την οπτική παρακολούθηση (π.χ. διόρωφο σπίτι που έγραψε μια κοπέλα πιό πάνω) μπορείς να ψάξεις για σύστημα κάμερα+πομπός+δέκτης, και έτσι αντιμετωπίζεις τον βασικό κίνδυνο της ακτινοβολίας (δηλαδή βάζεις την κάμερα σχετικά κοντά με το κρεβάτι, αλλά τον πομπό όσο πιό μακριά μπορείς).... π.χ.

 

κάμερα καλωδίου:

 

 

και σετ αναμετάδοσης: 

συνδέεις την έξοδο της κάμερας (βύσματα rca κόκκινο -κιτρινο) με τον πομπό (κόκκινο-κιτρινο), δίνει ρεύμα στα μαύρα βίσματα και στα δύο από ένα πολύμπριζο και είσαι έτοιμη. Καλό θα ήταν να βάλεις και ένα καλώδιο προέκταση rca μεταξύ της κάμερας και του πομπού, για να πετυχεις ικανή απόσταση από τομωρό.

 

Τα παράπανω λινκ στα έβαλα για πληροφόρηση και φωτο και όχι για προώθηση του site, μπορείς να βρεις αντίσοτιχες λύσεις και σε Ελληνικά μαγαζιά ηλεκτρονικών. Και βέβαια παραμένουν τα θέματα ιδιωτικότητας και παρασίτων...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Διαφημίσεις

Κι εμείς του Jumbo έχουμε και την έχουμε χιλιοβολευτεί.έχει φάει και κάτι τούμπες και η κάμερα και το μόνιτορ και δεν έπαθαν τίποτα...απλά τη βάζουμε στο ένα μέτρο από τη μικρή!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εγώ πάλι έβαλα μια ενσύρματη κάμερα με υπέρυθρες,πέρασα όμορφα όμορφα και διακριτικά καλώδιο στις 2 τηλεοράσεις του σπιτιού και βλέπω το παιδικό δωμάτιο τέλεια,ούτε παρεμβολές,ούτε μπαταρίες ούτε τίποτα.

 

Είναι η φύση της δουλειάς μου τέτοια(τεχνικός συστημάτων ασφαλείας) που μου επέτρεψε να το φτιάξω μόνος μου,όποιος θέλει όμως,μπορώ να του δώσω δυο συμβουλές να το κάνει μόνος του.Το κόστος ήταν γύρω στα 40 ? η κάμερα και άλλο τόσο το καλώδιο(χωρίς ήχο,δεν με νοιάζει ο ήχος) και η εργασία μου 2 με 3 ώρες,για να γίνει και όμορφη η δουλειά και να μην φαίνεται καλώδιο.

Παναγιώτης 12/12/2009

 

Ειρήνη - Άγγελος 29/10/2011

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αυτές οι κάμερες που είναι ασύρματες, δεν έχουν ακτινοβολίες?

 

 

 

 

Κι εμείς του Jumbo έχουμε και την έχουμε χιλιοβολευτεί.έχει φάει και κάτι τούμπες και η κάμερα και το μόνιτορ και δεν έπαθαν τίποτα...απλά τη βάζουμε στο ένα μέτρο από τη μικρή!
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ενδιαφερόμαστε και εμείς να βάλουμε σύστημα παρακολούθησης βρέφους αλλα να είναι όλα ενσύρματα λόγω της ακτινοβολίας των ασυρμάτων.

Αρα θέλουμε κάμερα και μικρόφωνο και αν είναι εφικτό να συνδέονται με Η/Υ.

Εχεις κάτι να προτείνεις?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι έβαλα μια ενσύρματη κάμερα με υπέρυθρες,πέρασα όμορφα όμορφα και διακριτικά καλώδιο στις 2 τηλεοράσεις του σπιτιού και βλέπω το παιδικό δωμάτιο τέλεια,ούτε παρεμβολές,ούτε μπαταρίες ούτε τίποτα.

 

Είναι η φύση της δουλειάς μου τέτοια(τεχνικός συστημάτων ασφαλείας) που μου επέτρεψε να το φτιάξω μόνος μου,όποιος θέλει όμως,μπορώ να του δώσω δυο συμβουλές να το κάνει μόνος του.Το κόστος ήταν γύρω στα 40 ? η κάμερα και άλλο τόσο το καλώδιο(χωρίς ήχο,δεν με νοιάζει ο ήχος) και η εργασία μου 2 με 3 ώρες,για να γίνει και όμορφη η δουλειά και να μην φαίνεται καλώδιο.

 

 

Ενδιαφερόμαστε και εμείς να βάλουμε σύστημα παρακολούθησης βρέφους αλλα να είναι όλα ενσύρματα λόγω της ακτινοβολίας των ασυρμάτων.

Αρα θέλουμε κάμερα και μικρόφωνο και αν είναι εφικτό να συνδέονται με Η/Υ.

Εχεις κάτι να προτείνεις?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...