Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι ώρα, βάζετε τα μωρακια σας για ύπνο;


anastasiago

Recommended Posts

Καλησπέρα,σε όλες και όλους.

Έχω ένα κοριτσάκι 4 μηνών.Της κάνω κάθε βράδυ μπάνιο στις 20: 30 ,μετά γάλα και ύπνο. Ξυπνάει 1— 2 φορές γιά γάλα, μέχρι τις 6— 7 το πρωί.

Το απόγευμα όμως, η μικρή δείχνει να νυστάζει απο τις 19: 30 περίπου, την κρατάω με το ζόρι ξύπνια ως τις 20 :30,με αποτέλεσμα να είναι εκνευρισμενη πρίν κοιμηθεί, παρόλο που κοιμάται εύκολα.

Φοβάμαι να την κοιμησω νωρίτερα, γιατί πιστεύω πως θα ξυπνήσει απο τις 5.

Κάποιοι μου λένε,πως δεν έχει σχέση, και ίσως κοιμηθεί περισσότερο, αν ξαπλώσει νωρίτερα.

Εσείς, τι λέτε; περιμένω τις συμβουλές σας.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γιατί δεν κάνεις μία δοκιμή να την κοιμήσεις στις 8 να δεις πώς θα αντιδράσει; Αν δεις ότι ξυπνάει πιό νωρίς τότε ξαναγυρνάς στο παλιό πρόγραμμα αλλιώς το καθιερώνεις.

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω γενικα ειμαι της αποψης πως οταν το παιδι νυσταζει πρεπει να κοιμηθει...δε θα μου αρεσε να νυσταζω εγω και να μη με αφηνουν να κοιμηθω...οποτε δε μου αρεσει να κανω κατι τετοιο και στο παιδι.Κι εμενα ο μικρος 4 μηνων 7.30 με 8 κοιμαται.Βεβαιως ξυπναει στις 5 οπως λες αλλα δε με πολυενοχλει .Ετσι κι αλλιως κι εγω δεν κοιμαμαι πολυ...με εχει προπονησει ο μεγαλος μου ο οποιος ετσι κι αλλιως ξυπναει στις 6 οποτε μια ωρα υπνου παραπανω δε θα μου κανει διαφορα.Το ξεω οτι ειναι νωρις να κοιμαται απο τις 7.30 αλλα προσωπικα με βολευει γιατι μετα εχω χρονο να ασχοληθω με το μεγαλο..να ηρεμησω κι εγω λιγο...να δω καμια ταινια με τον αντρουλη μου.Ασε που αν προσπαθησω να τον κρατησω ξυπνιο εκνευριζεται οπως λες και ειναι μεσα στην γκρινια...πραγμα που με κουραζει αφανταστα.ωστοσο θα σου ελεγα να το δοκιμασεις...δε σημαινει οτι σωνει και ντε θα σου ξυπνησει στις 5...καθε παιδκι διαφερει.

Link to comment
Share on other sites

Αφού το παιδί σου δείχνει να νυστάζει νωρίτερα τότε να του κάνεις νωρίτερα μπάνιο ή μεσημέρι.

Αφού νυστάζει γιατί να του κάνεις μπάνιο και να δίνεις γάλα? Να κοιμηθεί θέλει.

 

Φρόντισε μόνο αν πρόκειται για τον βραδυνό του ύπνο να είναι καθαρό (αλλαγμένο), σωστά ντυμένο και να έχει πάρει πρίν το βραδυνό του γάλα, να έχει χωνέψει κτλ.

Και άσχετα με το τί ώρα θέλει να κοιμάται για βράδυ πρέπει οι συνθήκες να είναι σχετικές, δηλ. όχι να θέλει να κοιμηθεί κι εσείς να κάνετε φασαρία.

 

Αν το παιδί καθιερώσει τον βραδυνό του ύπνο τότε θα λειτουργείτε σα να είναι βράδυ (σκοτεινά το δωμάτιο του, ησυχία, να μην έχει πολλά πολλά ερεθίσματα)

 

Εμάς κοιμάται 11- 12 το βράδυ από μικρό, τώρα είμαστε 8 μηνών. (εσύ ρώτησες, δεν ήθελα να σε σοκάρω :lol:).

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,σε όλες και όλους.

Έχω ένα κοριτσάκι 4 μηνών.Της κάνω κάθε βράδυ μπάνιο στις 20: 30 ,μετά γάλα και ύπνο. Ξυπνάει 1— 2 φορές γιά γάλα, μέχρι τις 6— 7 το πρωί.

Το απόγευμα όμως, η μικρή δείχνει να νυστάζει απο τις 19: 30 περίπου, την κρατάω με το ζόρι ξύπνια ως τις 20 :30,με αποτέλεσμα να είναι εκνευρισμενη πρίν κοιμηθεί, παρόλο που κοιμάται εύκολα.

Φοβάμαι να την κοιμησω νωρίτερα, γιατί πιστεύω πως θα ξυπνήσει απο τις 5.

Κάποιοι μου λένε,πως δεν έχει σχέση, και ίσως κοιμηθεί περισσότερο, αν ξαπλώσει νωρίτερα.

Εσείς, τι λέτε; περιμένω τις συμβουλές σας.

 

 

εσύ είσαι πολύ τυχερή μανούλα!!εμένα ο γιος μου 4άρων μηνών δεν έκλεινε μάτι πριν τις 01:00 μετά τα μεσάνυχτα.Πέρασα μεγάλη φρίκη!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ θα την άφηνα να κοιμηθεί την ώρα που νυστάζει. Ο δικός μου κοιμάται στις 8 το βράδυ το αργότερο και κοιμάται σερί ως τις 7 το πρωί. Από 4 μηνών άρχισε να κοιμάται σερί το βράδυ, κοιμόταν βέβαια αργότερα το βράδυ και ξυπνούσε νωρίτερα το πρωί. Τα μωρά συνήθως κάπου εκεί γύρω στον 5ο μήνα στρώνουν πρόγραμμα και καλό είναι να ακολουθούμε το δικό τους, παρά να τους επιβάλλουμε εμείς το δικό μας.

Link to comment
Share on other sites

Όταν ο μικρός μου ήτανε περίπου 9 μηνών κοιμόταν γύρω στις 9.30 το βράδυ.Αλλά πάντα στις 8 κοιμότανε κανένα 30' γιατί νύσταζε. Τελικά άρχισα να τον κοιμίζω για βράδυ στις 8-8+ και έτσι είναι και αυτος πιο χαρούμενος,έχει μπει σε πρόγραμμα και εγώ έχω χρόνο για εμάς μετά..Βέβαια αυτό είναι λίγο δίκοπο μαχαίρι τώρα γιατί πάντα πρέπει να κανονίζουμε να επιστρέφουμε σπίτι το αργότερο στις 9 γιατί δεν κοιμάται στο καρότσι πλέον αλλά δεν έχει σημασία.Είμαι της άποψης (γιατί άκουσα πάρα πολλά γιατι τον κοιμίζω τόσο νωρίς!!!) ότι εφόσον νυστάζει δεν υπάρχει λόγος να τον κρατάω με το ζόρι,να εκνευρίζεται και μετά να παθαίνει υπερένταση και να μην κοιμάται.

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,σε όλες και όλους.

Έχω ένα κοριτσάκι 4 μηνών.Της κάνω κάθε βράδυ μπάνιο στις 20: 30 ,μετά γάλα και ύπνο. Ξυπνάει 1— 2 φορές γιά γάλα, μέχρι τις 6— 7 το πρωί.

Το απόγευμα όμως, η μικρή δείχνει να νυστάζει απο τις 19: 30 περίπου, την κρατάω με το ζόρι ξύπνια ως τις 20 :30,με αποτέλεσμα να είναι εκνευρισμενη πρίν κοιμηθεί, παρόλο που κοιμάται εύκολα.

Φοβάμαι να την κοιμησω νωρίτερα, γιατί πιστεύω πως θα ξυπνήσει απο τις 5.

Κάποιοι μου λένε,πως δεν έχει σχέση, και ίσως κοιμηθεί περισσότερο, αν ξαπλώσει νωρίτερα.

Εσείς, τι λέτε; περιμένω τις συμβουλές σας.

 

 

Εισαι πολυ τυχερη που κατφερνεις να την κρατας ξυπνια:):):)

Η μικρη μου εμενα οταν ηθλε να κοιμηθει εκλεινε απλα τα ματια της και οτι κι αν εκανα εγω δεν ξυπναγε!!!!

Εγω θα σου προτεινω το αλλο,Επειδη ειναι μικρουλι ισωσ χρειαζεται εναν απογευματινο υπνο γυρω στις 6.Εμεις μεχρι 6 μηνων κοιμομασταν ως εξης:

23:00-08:00

10:00-11:00 περιπου

14:00-16:00

18:00-18:45 περιπου

και ξανα 23:00 για βραδυ

 

τωρα εκοψε τον απογευματινο...

ειναι υπναρου η δικη μου το ξερω αλλα για δοκιμασε λιγο να την βαλεις κι εσυ

για υπνι λιγο πιο νωρις για λιγη ωρα

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!ο γιος μου ειναι 4 μηνων κ 2 ημερων!απο 2 μηνων κανουμε το εξης προγραμμα!

πρωινο:08:30

ενδιαμεσο:12:00

μεσημεριανο:15:00

ενδιαμεσο:18:30

βραδυνο:21:30 μπανακι κ υπνο μεχρι το πρωι που θα φαει!

γενικα κοιμαται μετα απο καθε γευμα!εχω ξεκινησει απο νωρις να τον εχω σε αυτο το προγραμμα γιατι οταν ερθει η ωρα των στερεων τροφων κτλ να ειμαστε ετοιμη οσον αφορα το ωραριο!

Link to comment
Share on other sites

για δοκιμασε λιγο να την βαλεις κι εσυ

για υπνι λιγο πιο νωρις για λιγη ωρα

 

Βρε κορίτσια, πείτε μου κι εμένα,,πώς τα βάζετε για ύπνο;;;;;

εμένα αν δεν θέλει να κοιμηθεί, δεν κοιμλαται με τίποτα! Εδώ νυστάζει και προσπαθεί με νύχια και με δόντια να κρατήσει τα μάτια του ανοιχτά λες και θα χάσει κανα επεισόδιο:lol:

τι ακριβώς κάνετε; για τη μέρα μιλάω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε κορίτσια, πείτε μου κι εμένα,,πώς τα βάζετε για ύπνο;;;;;

εμένα αν δεν θέλει να κοιμηθεί, δεν κοιμλαται με τίποτα! Εδώ νυστάζει και προσπαθεί με νύχια και με δόντια να κρατήσει τα μάτια του ανοιχτά λες και θα χάσει κανα επεισόδιο:lol:

τι ακριβώς κάνετε; για τη μέρα μιλάω...

Χαχαχα!Εγω τον βαζω τη μερα μονο οταν βλεπω οτι πραγματικα θελει να κοιμηθει αλλιως δε θα κοιμηθει..Βεβαια εμενα ειναι 12 μηνων δεν ειναι πολυ μικρουλι..

Link to comment
Share on other sites

:D κι εγώ έτσι, μόνο όταν τον βλέπω ότι νυστάζει πολύ. Αλλά φαίνεται να νυστάζει περίπου κάθε 2 με 3 ώρες, παρόλα αυτά δεν κοιμάται με τίποτα παρά μόνο αν έχει προηγηθεί γάλα (στήθος) και μόλις τον αφήσω στο καρότσι/κούνια/οπουδήποτε, το μάτι γαρίδα.

Αφού καμιά φορά αναρωτιέμαι μήπως έχει βάλει στοίχημα με τον εαυτό του:lol:

Και κάτι άλλο: όταν δεηθεί και κοιμηθεί, κάθε τόσο, αλλά αλήθεια κάθε τόσο, τνάζεται τρομαγμένος χωρίς να ξυπνάει. Γιατί;;; θα νομίζει κανείς ότι κάτι κάναμε και τρομάζει το μωρό:( Στο μεταξύ, όλη μέρα που είναι ξύπνιος, όλο γέλια και χαρές, ευτυχώς:-D Ρώτησα την παιδίατρο και μου είπε ότι δεν το αξιολογούμε αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα!Εγω τον βαζω τη μερα μονο οταν βλεπω οτι πραγματικα θελει να κοιμηθει αλλιως δε θα κοιμηθει..Βεβαια εμενα ειναι 12 μηνων δεν ειναι πολυ μικρουλι..

Το ίδιο κάνω κι εγώ στη δική μου που είναι 13 μηνών. Τη βάζω όταν νυστάζει. Επειδή όμως έχει σταθερό ωράριο νυστάζει πάντα γυρω στις 3:30 και κοιμάται περίπου μέχρι τις 5:30. Μετά κοιμάται για βράδυ 11-12 αλλά ξυπνάει επίσης αργά γύρω στις 10:30 με 11. Καλά δεν το συζητώ αν έχουμε κόσμο σπίτι ή είμαστε έξω. Ούτε τρίβει τα μάτια ούτε νυστάζει. Όλη την ώρα παίζει. Μπορεί να φτάσει και μια και να μη διαμαρτυρηθεί καθόλου. Θέλω όμως να αρχίσω να την ξυπνάω λίγο νωρίτερα γιατί καθυστερεί πολύ ταγεύματά της μετα. Βεβαια επειδή έχει συνηθίσει να κοιμάται αργά (από μόνη της δεν την πίεσα εγώ, ίσα-ίσα όταν την έβαζα νωρίτερα γύρω στις 9:30 μου ξύπναγε 11:30 και ξανακοιμόταν 1:30 οπότε σταμάτησα να τη βάζω) και δεν γκρινιάζει όταν είμαστε εκτός σπιτιού με έχει βολέψει και εμένα γιατί δε θέλω να την αφήνω στο σπίτι θέλω να την παίρνω μαζί μου όπου μπορώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,σε όλες και όλους.

Έχω ένα κοριτσάκι 4 μηνών.Της κάνω κάθε βράδυ μπάνιο στις 20: 30 ,μετά γάλα και ύπνο. Ξυπνάει 1— 2 φορές γιά γάλα, μέχρι τις 6— 7 το πρωί.

Το απόγευμα όμως, η μικρή δείχνει να νυστάζει απο τις 19: 30 περίπου, την κρατάω με το ζόρι ξύπνια ως τις 20 :30,με αποτέλεσμα να είναι εκνευρισμενη πρίν κοιμηθεί, παρόλο που κοιμάται εύκολα.

Φοβάμαι να την κοιμησω νωρίτερα, γιατί πιστεύω πως θα ξυπνήσει απο τις 5.

Κάποιοι μου λένε,πως δεν έχει σχέση, και ίσως κοιμηθεί περισσότερο, αν ξαπλώσει νωρίτερα.

Εσείς, τι λέτε; περιμένω τις συμβουλές σας.

 

anastasiago όπως σου είπαν και κάποιες άλλες κοπέλες αν θες ξεκίνα να τη βάζεις λίγο νωρίτερα μισή ωρίτσα ας πούμε και βλέπεις πως θα πάει. Είναι λογικό να ξυπνάει νωρίς το πρωί είναι μικρόυλι ακόμα και εμένα γύρω στους 3-4 μήνες εκανε ένα γευμα θυμάμαι γύρω στις 6:30 το πρωί με τελευταίο γεύμα γύρω στις 12:30. Μετά όμως εμένα ξανακοιμόταν μέχρι τις δέκα θυμάμαι. Μετά από κανένα μήνα έκοψε το γεύμα των 6:30 και ξύπναγε στις 10...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κορίτσια για τις προτάσεις σας.

Σήμερα δεν έδειξε να νυστάζει νωρίτερα, οπότε κοιμήθηκε στήν ώρα της. Θα δοκιμάσω να την βάλω μόλις νυστάξει την επόμενη φορά, έτσι απο περιέργεια να δω τι ώρα θα ξυπνήσει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ κορίτσια για τις προτάσεις σας.

Σήμερα δεν έδειξε να νυστάζει νωρίτερα, οπότε κοιμήθηκε στήν ώρα της. Θα δοκιμάσω να την βάλω μόλις νυστάξει την επόμενη φορά, έτσι απο περιέργεια να δω τι ώρα θα ξυπνήσει.

Ακολούθησε το παιδί, εκείνο σε πάει. Δεν είπαμε να κάνει τη νύχτα μέρα και να το αφήσεις, αλλά το ωράριο του εκείνο το κάνει κι συ το τηρείς.

Επίσης να ξέρεις πως συνήθως έχει σχέση και με το ωράριο των γονιών.

Μάλλον μαζεύεστε νωρίς το βράδυ και όταν το βγάζετε βόλτες αυτό δε συμβαίνει βράδυ.

Εμάς η παιδίατρος μας είχε πεί "γονείς ξενύχτηδες παιδί ξενύχτης" :D

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησε το παιδί, εκείνο σε πάει. Δεν είπαμε να κάνει τη νύχτα μέρα και να το αφήσεις, αλλά το ωράριο του εκείνο το κάνει κι συ το τηρείς.

Επίσης να ξέρεις πως συνήθως έχει σχέση και με το ωράριο των γονιών.

Μάλλον μαζεύεστε νωρίς το βράδυ και όταν το βγάζετε βόλτες αυτό δε συμβαίνει βράδυ.

Εμάς η παιδίατρος μας είχε πεί "γονείς ξενύχτηδες παιδί ξενύχτης" :D

Σωστή η παιδίατρος. Το μόνο καλό που έχει βέβαια να κοιμάται λίγο αργότερα είναι όπως είπα και πριν να πηγαίνεις κάπου και να μπορεί το παιδί να κάτσει χωρίς να ταλαιπωρείται και να νυστάζει. Μια κοπέλα που γεννησαμε μαζί μας εχει επισκεφτεί δυο φορές και το παιδάκι της επειδή κοιμάται σπο τις 8 άρχισε να γκρινιάζει απο τις 7:30. Η κοπέλα μου έλεγε ότι δεν μπορεί να παει πουθενα με το παιδί. Μιλάω βέβαια για λιγο μεγάλυτερο παιδάκι σαν το δικό μου 13 μηνών όχι για μικρότερα μωράκια που εννοείται κοιμούνται πολύ περισσότερο. Από την άλλη βέβαια το να κοιμαται νωρίς έχει άλλα θετικά, όπως ότι μενει λιγος χρόνος στο γονιό να χαλαρώσει και να κάνει ό,τι θέλει πριν κοιμηθεί και επίσης (αυτό που φοβάμαι εγώ με τη δικιά μου που κοιμάται αργά) το παιδί μπαίνει σε ένα πρόγραμμα να κοιμάται και να ξυπνάει νωρίς που θα το ακολουθεί όλα τα χρόνια μόλις ξεκινήσει το σχολειο. Αλλά νομίζω οτι τελικα σε αυτές τις μικρές ηλικίες επηρεάζονται και απο το ωράριο των γονιών έχει όμως και το κάθε παιδάκι το δικό του "ρολοι", οπότε απο το συνδυασμο αυτόν βγαίνει ένας ρυθμός που έχει κάθε παιδάκι που πρέπει να τον ακολουθούμε. Τώρα για μας που τα μωράκια μας κοιμούνται λίγο πιο αργά και σηκώνονται πιο αργά θα δούμε τι θα κάνουμε όταν πάνε σχολείο και θα πρέπει να συνηθίσουν σε άλλα ωράρια!

Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησε το παιδί, εκείνο σε πάει. Δεν είπαμε να κάνει τη νύχτα μέρα και να το αφήσεις, αλλά το ωράριο του εκείνο το κάνει κι συ το τηρείς.

Επίσης να ξέρεις πως συνήθως έχει σχέση και με το ωράριο των γονιών.

Μάλλον μαζεύεστε νωρίς το βράδυ και όταν το βγάζετε βόλτες αυτό δε συμβαίνει βράδυ.

Εμάς η παιδίατρος μας είχε πεί "γονείς ξενύχτηδες παιδί ξενύχτης" :D

 

Χμμμ, όχι πάντα μάλλον! Είμαστε και οι δύο φοβερά ξενύχτηδες και πολύ του έξω (πολύ όμως!) κι όμως το μωράκι μας, 5 μηνών τώρα, κοιμάται 18.30 ακριβώς, ο κόσμος να χαλάσει! Ειδικά αν είμαστε έξω για βόλτα! Αλλά και σπίτι να είμαστε αρχίζει τη μουρμούρα γύρω στις 6 παρά για να μας προειδοποιήσει μπας και ξεχάσουμε ότι σε λίγη ώρα θα θέλει συμπαράσταση για να κοιμηθεί:lol:

Αυτό το κάνει από νεογέννητο. Προσπαθήσαμε να του το αλλάξουμε λίγο, δηλαδή το έπαιρνε ο ύπνος στισ 18.30 στο πορτ μπεμπέ και τον αφήναμε εκεί μέχρι τις 8 και μισή. Τον ξυπνούσαμε, μπάνια, γάλα και ύπνος. Αλλά μετά είπαμε, τι το βασανίζουμε το μωρό να το ξυπνάμε εμείς από τον ύπνο του; οπότε τον κάνουμε μπάνιο πλέον στις 6, γάλα και ύπνος στις 6.30. Ξυπνάει 12 για να φάει και ξανακοιμάται. (ξαναξυπνάει εννοείται αλλά αυτό είναι άλλο θέμα:lol: )

Τώρα που είναι χειμώνας είναι οκ, το καλοκαίρι που θα είναι ακόμα μέρα και θα έχει ζέστη δεν ξέρω αν θα το συνεχίσει. Ως νεογέννητο (καλοκαίρι) το έκανε πάντως αλλά το επόμενο καλοκαίρι θα είναι 1 χρόνου, θα έχει αλλάξει φαντάζομαι συνήθειες έτσι κι αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ, όχι πάντα μάλλον! Είμαστε και οι δύο φοβερά ξενύχτηδες και πολύ του έξω (πολύ όμως!) κι όμως το μωράκι μας, 5 μηνών τώρα, κοιμάται 18.30 ακριβώς, ο κόσμος να χαλάσει! Ειδικά αν είμαστε έξω για βόλτα! Αλλά και σπίτι να είμαστε αρχίζει τη μουρμούρα γύρω στις 6 παρά για να μας προειδοποιήσει μπας και ξεχάσουμε ότι σε λίγη ώρα θα θέλει συμπαράσταση για να κοιμηθεί:lol:

Αυτό το κάνει από νεογέννητο. Προσπαθήσαμε να του το αλλάξουμε λίγο, δηλαδή το έπαιρνε ο ύπνος στισ 18.30 στο πορτ μπεμπέ και τον αφήναμε εκεί μέχρι τις 8 και μισή. Τον ξυπνούσαμε, μπάνια, γάλα και ύπνος. Αλλά μετά είπαμε, τι το βασανίζουμε το μωρό να το ξυπνάμε εμείς από τον ύπνο του; οπότε τον κάνουμε μπάνιο πλέον στις 6, γάλα και ύπνος στις 6.30. Ξυπνάει 12 για να φάει και ξανακοιμάται. (ξαναξυπνάει εννοείται αλλά αυτό είναι άλλο θέμα:lol: )

Τώρα που είναι χειμώνας είναι οκ, το καλοκαίρι που θα είναι ακόμα μέρα και θα έχει ζέστη δεν ξέρω αν θα το συνεχίσει. Ως νεογέννητο (καλοκαίρι) το έκανε πάντως αλλά το επόμενο καλοκαίρι θα είναι 1 χρόνου, θα έχει αλλάξει φαντάζομαι συνήθειες έτσι κι αλλιώς.

Είναι μικρούλι ακόμα αν μεγαλώσει λιγάκι εκεί μπορεί να σταματήσει να κοιμάται στις 18:30 και να κοιμάται πιο αργά. Και εμένα όταν ήταν 5 μηνών κομόταν 3 φορές μέσα στην ημέρα ενω τώρα 1. Και όταν βγαίναμε εξω με το καρότσι πάντα την έπαιρνε ο υπνος ακόμα κι αν είχε μόλις ξυπνήσει. Γύρω στον όγδοο άρχισε να αλλάζει συνηθειες και να κοιμάται δυο φορές μέσα στην ημέρα και τώρα που είναι 13 κοιμάται 1 φορά και μετα΄στις 11-12.

Link to comment
Share on other sites

Kαθε μωρακι εχει τις δικες του συνηθειες που οσο μεγαλωνει αλαζουν και πιστεψτε με πολυ λιγο επηρεαζονται απο το ωραριο των γονιων!!

Εμενα η μεγαλη μου οπως το ειπε και πιο πανω και η φιλη προβατακι ειχε βαλει "στοιχημα" και ΟΛΗ την ημερα δεν εκλεινε το ματι ...νυσταζε,γκρνιαζε και εκανα ολοκληρες πατεντες για να κοιμηθει...το ιδιο και το βραδυ μεχρι που ξερενοταν στον υπνο για 12-13 ωρες.Η μικρη μου βγηκε υπναρου και δεν προσπαθησα καθολου για αυτο.Οταν νυσταζει και αρχιζει την γκρινια του υπνου αρκει να την παρω αγκαλιτσα κλεινει τα ματια και κοιμαται.

Ειμαστε εξω και θελει να κοιμηθει κοιμαται.Ακομα και σε γαμο με τα οργανα να βαρανε πριν ενα μηνα:confused::confused: κοιμοταν στο καροτσι του καλου καιρου ..κατα τις 5 το πρωι πηγαμε σπιτι και συνεχισε απλα τον υπνο της!!!!

Δεν υπηρχε περιπτωση να το ζησω αυτο με τη μεγαλη που ακομη και τωρα μεσημερι δεν κοιμαται απλα το βραδυοταν ερθει η ωρα κλεινει διακοπτες!!!

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Kαθε μωρακι εχει τις δικες του συνηθειες που οσο μεγαλωνει αλαζουν και πιστεψτε με πολυ λιγο επηρεαζονται απο το ωραριο των γονιων!!

Εμενα η μεγαλη μου οπως το ειπε και πιο πανω και η φιλη προβατακι ειχε βαλει "στοιχημα" και ΟΛΗ την ημερα δεν εκλεινε το ματι ...νυσταζε,γκρνιαζε και εκανα ολοκληρες πατεντες για να κοιμηθει...το ιδιο και το βραδυ μεχρι που ξερενοταν στον υπνο για 12-13 ωρες.Η μικρη μου βγηκε υπναρου και δεν προσπαθησα καθολου για αυτο.Οταν νυσταζει και αρχιζει την γκρινια του υπνου αρκει να την παρω αγκαλιτσα κλεινει τα ματια και κοιμαται.

Ειμαστε εξω και θελει να κοιμηθει κοιμαται.Ακομα και σε γαμο με τα οργανα να βαρανε πριν ενα μηνα:confused::confused: κοιμοταν στο καροτσι του καλου καιρου ..κατα τις 5 το πρωι πηγαμε σπιτι και συνεχισε απλα τον υπνο της!!!!

Δεν υπηρχε περιπτωση να το ζησω αυτο με τη μεγαλη που ακομη και τωρα μεσημερι δεν κοιμαται απλα το βραδυοταν ερθει η ωρα κλεινει διακοπτες!!!

Σίγουρα το κάθε παιδάκι έχει το ρυθμό του αλλά νομίζω ότι επηρεάζονται λίγο και απο το ωράριο των γονιών. Εμένα η μπεμπα μου επειδη ξυπνάω εγώ γύρω στις 10 (αργώ λίγο γιατί κοιμάμαι αργά) συνήθως ξυπνάει κανένα μισάωρο πιο μετά. Ε κάποια στιγμή που σηκωνόμουν λίγο νωρίτερα, κατά τις 8:30, γιατί είχα κάποιες δουλειές, δεν πέρναγε πάλι μισάωρο τσουπ να σου ξύπναγε. Είναι λογικό γιατί μπορεί να ακούνε κάποιο θόρυβο, οπότε πιστεύω ότι με αυτόν τον τρόπο επηρεάζονται απο το ωράριο των γονιών. Αν συνέχιζα να ξυπνάω νωρίτερα ενδεχομένως να ξύπναγε κι αυτή νωρίτερα επειδή θα με άκουγε.

Link to comment
Share on other sites

Είναι μικρούλι ακόμα αν μεγαλώσει λιγάκι εκεί μπορεί να σταματήσει να κοιμάται στις 18:30 και να κοιμάται πιο αργά. Και εμένα όταν ήταν 5 μηνών κομόταν 3 φορές μέσα στην ημέρα ενω τώρα 1. Και όταν βγαίναμε εξω με το καρότσι πάντα την έπαιρνε ο υπνος ακόμα κι αν είχε μόλις ξυπνήσει. Γύρω στον όγδοο άρχισε να αλλάζει συνηθειες και να κοιμάται δυο φορές μέσα στην ημέρα και τώρα που είναι 13 κοιμάται 1 φορά και μετα΄στις 11-12.
αυτά ισχύουν και για εμάς. Τώρα με τα δοντάκια ίσως πέσει και 1-2 αν πονάει.

 

gavramid διαφωνώ, εμάς επηρεάζεται πάρα πολύ από το ωράριο μας. Το καλοκαίρι δούλευα ώς τις 1-2 το βράδυ.Ο σύζηγος έφερνε το παιδί στη δουλειά και κάνανε βόλτες εκεί γύρω κάθε βράδυ.

Το παιδί μέχρι τα μεσάνυχτα αλληλεπιδρούσε με κόσμο.

Αρχικά κοιμόταν στο καρότσι (μιλάμε ήταν μικρούλι τότε λίγων μηνών) μετά όμως έμαθε στον κόσμο και το μάτι γαρίδα.

Ετσι έμαθε μικρό έτσι έμεινε και τώρα.

(Δεν υπήρξε ποτέ το μωρό που κοιμάται 9 το βράδυ, δεν ξέρει τί θα πεί βραδυνός ύπνος τότε. Ακόμα και πρίν καιρό που έκοβε υπνάκο εκείνη την ώρα μετά έψαχνε να δεί τί έχασε από την βόλτα του! Αν είμασταν σπίτι με ησυχία και γαλατάκι προφανώς θα μάθαινε να κοιμάται στις 9 για βράδυ...)

 

Μπορεί να μη δουλεύω τώρα βράδυ αλλά βλέπουμε τιβι και το σπίτι είναι "ενεργό" μέχρι αργά, έτσι ξενυχτά και αυτό.

Απόψε ήρθε μια φίλη να μου κάνει παρέα γιατί λείπει ο άντρας μου. Μέχρι τα μεσάνυχτα που έφυγε κάναμε και οι 3 παρέα. Καταλάβαινε ότι έχουμε κόσμο :D

Ε μετά ήθελε τη ρουτίνα και την ηρεμία του και άρχισε τη γκρίνια, έφυγε τρέχοντας η φιλενάδα. Ηρεμήσαμε λίγο παρέα στο σαλόνι και τον έβαλα για ύπνο, κοιμάται σαν πουλάκι (ας ευχηθώ για πολλές ώρες :lol:).

SYMM 13 μηνών...μου φαίνεται τόσο μακρυνό αλλά και τόσο κοντινό. Πώς είναι στους 13 μήνες? Με τα δοντάκια θα ηρεμήσουμε λίγο άραγε? :)

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

εμενα μολις εκλεισε χρονο κ εξακολουθει να κοιμαται 3 φορες την ημερα.το πρωι στις 10-10.30 το μεσημερι 2-2.30 κ το βραδυ απο τις 7.30 μεχρι το πρωι!μονο οταν ειναι αρρωστος αλλαζει προγραμμα.

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

αυτά ισχύουν και για εμάς. Τώρα με τα δοντάκια ίσως πέσει και 1-2 αν πονάει.

 

gavramid διαφωνώ, εμάς επηρεάζεται πάρα πολύ από το ωράριο μας. Το καλοκαίρι δούλευα ώς τις 1-2 το βράδυ.Ο σύζηγος έφερνε το παιδί στη δουλειά και κάνανε βόλτες εκεί γύρω κάθε βράδυ.

Το παιδί μέχρι τα μεσάνυχτα αλληλεπιδρούσε με κόσμο.

Αρχικά κοιμόταν στο καρότσι (μιλάμε ήταν μικρούλι τότε λίγων μηνών) μετά όμως έμαθε στον κόσμο και το μάτι γαρίδα.

Ετσι έμαθε μικρό έτσι έμεινε και τώρα.

(Δεν υπήρξε ποτέ το μωρό που κοιμάται 9 το βράδυ, δεν ξέρει τί θα πεί βραδυνός ύπνος τότε. Ακόμα και πρίν καιρό που έκοβε υπνάκο εκείνη την ώρα μετά έψαχνε να δεί τί έχασε από την βόλτα του! Αν είμασταν σπίτι με ησυχία και γαλατάκι προφανώς θα μάθαινε να κοιμάται στις 9 για βράδυ...)

 

Μπορεί να μη δουλεύω τώρα βράδυ αλλά βλέπουμε τιβι και το σπίτι είναι "ενεργό" μέχρι αργά, έτσι ξενυχτά και αυτό.

Απόψε ήρθε μια φίλη να μου κάνει παρέα γιατί λείπει ο άντρας μου. Μέχρι τα μεσάνυχτα που έφυγε κάναμε και οι 3 παρέα. Καταλάβαινε ότι έχουμε κόσμο :D

Ε μετά ήθελε τη ρουτίνα και την ηρεμία του και άρχισε τη γκρίνια, έφυγε τρέχοντας η φιλενάδα. Ηρεμήσαμε λίγο παρέα στο σαλόνι και τον έβαλα για ύπνο, κοιμάται σαν πουλάκι (ας ευχηθώ για πολλές ώρες :lol:).

SYMM 13 μηνών...μου φαίνεται τόσο μακρυνό αλλά και τόσο κοντινό. Πώς είναι στους 13 μήνες? Με τα δοντάκια θα ηρεμήσουμε λίγο άραγε? :)

Πόσο είναι το μωράκι σου dimmi μου;Και εμένα ο πρώτος χρόνος μου φαινόταν ατελείωτος αλλά τώρα κυλανε πιο γρήγορα τα πράγματα!Έχει πλάκα αυτή η ηλικία γιατί τα μωρά αρχίζουν να καταλαβαίνουν πράγματα, μιμούνται πιο συνειδητά (εμενα κανένα μηνα μιλάει στο τηλέφωνο) έχουν ήδη περπατήσει ή ξεκινάνε τις προσπάθειες. Όσο για τα δόντια υπάρχουν μέρες που έχουμε θέμα αλλά η δικιά μου γενικά δεν έχει πολύ γκρίνια ούτε τωρα, ούτε στις αρχές, φυσιολογικά πράγματα θα έλεγα!

Link to comment
Share on other sites

αυτά ισχύουν και για εμάς. Τώρα με τα δοντάκια ίσως πέσει και 1-2 αν πονάει.

 

gavramid διαφωνώ, εμάς επηρεάζεται πάρα πολύ από το ωράριο μας. Το καλοκαίρι δούλευα ώς τις 1-2 το βράδυ.Ο σύζηγος έφερνε το παιδί στη δουλειά και κάνανε βόλτες εκεί γύρω κάθε βράδυ.

Το παιδί μέχρι τα μεσάνυχτα αλληλεπιδρούσε με κόσμο.

Αρχικά κοιμόταν στο καρότσι (μιλάμε ήταν μικρούλι τότε λίγων μηνών) μετά όμως έμαθε στον κόσμο και το μάτι γαρίδα.

Ετσι έμαθε μικρό έτσι έμεινε και τώρα.

(Δεν υπήρξε ποτέ το μωρό που κοιμάται 9 το βράδυ, δεν ξέρει τί θα πεί βραδυνός ύπνος τότε. Ακόμα και πρίν καιρό που έκοβε υπνάκο εκείνη την ώρα μετά έψαχνε να δεί τί έχασε από την βόλτα του! Αν είμασταν σπίτι με ησυχία και γαλατάκι προφανώς θα μάθαινε να κοιμάται στις 9 για βράδυ...)

 

Μπορεί να μη δουλεύω τώρα βράδυ αλλά βλέπουμε τιβι και το σπίτι είναι "ενεργό" μέχρι αργά, έτσι ξενυχτά και αυτό.

Απόψε ήρθε μια φίλη να μου κάνει παρέα γιατί λείπει ο άντρας μου. Μέχρι τα μεσάνυχτα που έφυγε κάναμε και οι 3 παρέα. Καταλάβαινε ότι έχουμε κόσμο :D

Ε μετά ήθελε τη ρουτίνα και την ηρεμία του και άρχισε τη γκρίνια, έφυγε τρέχοντας η φιλενάδα. Ηρεμήσαμε λίγο παρέα στο σαλόνι και τον έβαλα για ύπνο, κοιμάται σαν πουλάκι (ας ευχηθώ για πολλές ώρες :lol:).

SYMM 13 μηνών...μου φαίνεται τόσο μακρυνό αλλά και τόσο κοντινό. Πώς είναι στους 13 μήνες? Με τα δοντάκια θα ηρεμήσουμε λίγο άραγε? :)

 

Κουκλα μου ετσι ελεγα κι εγω και αυτο το μωρο που περιγφαφεις ειναι η πρωτη μου κορη...λες και τα πρωτα ειναι ολα ιδια:P:p

Εγω στανταρ γυριζω απο τη δουλεια 10+ το βραδυ.με εξαιρεση 1-2 φορες την εβδομαδα..και ο αντρας μου φαντασου ειναι ακομα στη δουλεια..θα γυρισει 2 περιπου και θα μιλαμε κι ολας..κανονικα..Η δικια σου λοιπον δεν υπαρχει περιπτωση να ξυπνησει... και το καλοκαιρι επισης ειμασταν καθε μερα εξω ως τις 12+...Η μεγαλη ακολουθησε το προγραμμα μας και ακομα και τωρα που κλεινει τα 4 δεν δειχνει να εχει καλη σχεση με τον υπνο...εκτως αν τα φτυσει!!!

η μικρη 10 μηνων πια...αλλο παιδι..λες και δεν ειμαστε οι ιδιοι γονεις που τα μεγαλωσαμε.Σημερα την πηρα απο την πεθερα μου 10:30...ειχε ψιλοκοιμηθει η μεγαλη μιλαγε τσιτιζε..την μικρη την εκανα μπανιο κλπκλπ και ασφαλως μολις ξαηπιε γαλα κοιμηθηκε!!!

Ιδιες ωρες γυριζα και με την μεγαλη και φαντασου την προσεχε και κοπελα στο σπιτι που την ειχε κανει μπανιο και την ειχε με γαλατακι απο τις 9-οχι να την τραβολογαω και στο κρυο μεσα στη νυχτα.Το σκατουλι κοιμοταν 12-13:00.Αν το βγαζα στο δρομο τοτε το μεγαλο-ενω ειχε ριξει το μισαωρακι υπνου θα το πληρωνα πολυυυυ ακριβα!!!καλο πρωι δηλαδη

Ειναι θεμα παιδιου και οταν κανεις το δευτερο θα με θυμηθεις

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...