Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εγχείρηση ΘΥΡΕΟΕΙΔΟΥΣ


Recommended Posts

georgiamami, σ΄ευχαριστώ για την απάντηση!

 

Σήμερα είδα τον γιατρό, μου έκοψε το ράμμα και μου έδωσε να κάνω εξετάσεις ασβέστιο, ιονισμένο ασβέστιο και φωσφορο.

 

Τις απαντήσεις θα του τις πάω την επόμενη Πέμπτη.

Η βιοψία, επειδή πρόκειται για δημόσιο νοσοκομείο με πολύ μεγάλο φόρτο θα είναι έτοιμη σε ένα μήνα περίπου.

 

Τον ρώτησα λέγοντάς του "εσείς έχετε δει χιλιάδες περιπτώσεις, όπως και να ΄χει μπορείτε να διακρίνετε ως ένα βαθμό τις περιπτώσεις. Σ΄εμένα τι είδατε?"

 

Μου απάντησε πως δεν είδε ΄τιποτα κακό αλλά ό,τι και να είναι σε κάθε περίπτωση αντιμετωπίζεται.

 

Το ίδιο απάντησε χθες και στην κοπέλα με την οποία μοιραστήκαμε το δωμάτιο.

 

Ξέρω ότι είναι αντιδεοντολογική και μάλλον μπακαλίστικη η ερώτησή μου αλλά ο άνθρωπος έχει κατανόηση και υπομονή.Μου εξήγησε ότι η περίπτωσή μου τον δυσκόλεψε γιατί "το να καθαρίζεις μια θυρεοειδίτιδα είναι πολύ πιο δύσκολο κι επίπονο ακόμα και από το να καθαρίζεις έναν καρκίνο"

 

Όσο για το τ3 την ίδια αγωγή έδωσε και στις άλλες κυρίες που χειρουργήθηκαν εκείνες τις μέρες (και σε κάποιες μόνο περιπτώσεις ασβέστιο).Δεν ξέρω γιατί υπάρχει αυτή η διαφοροποίηση. Κι αυτό με ανησυχεί επίσης.

 

Από την άλλη, αισθάνομαι πιο δυνατή μέρα με τη μέρα, έχω καλή διάθεση, καλό ύπνο τρωω κανονικά, έχω χάσει και δυόμισι κιλάκια λόγω πόνου στην κατάποση μάλλον, αλλά η αγωνία , αγωνία...

Είμαι πολύ φοβητσιάρα και εκείνο που σκέφτομαι πιο πολύ, όπως όλες μας, είναι τα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 558
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Για το Τ3 μην ανησυχεις...μερικοι γιατροι δινουν Τ3 γιατι αν δωσουν Τ4 και η ιστολογικη δεν βγει καλη, πρεπει να περασει αρκετος χρονος χωρις Τ4, ωστε να μπει ο ασθενης σε ιωδιο. Αλλοι δνε δινουν τιποτα...για εμενα η καλυτερη λυση ειναι το Τ3.

Για το ασβεστιο μακαρι να πανε ολα καλα ...εγω ακομη ταλαιπωρουμαι....

σιδερενια...καλα αποτελεσματα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα ασβέστιο έχω κάνει διατριβή μετά από την επέμβαση που έκανα πριν 8 χρόνια και ο κορυφαίος χειρουργός μου αφαίρεσε τους 3 από τους 4 παραθυροειδείς αδένες. Το αποτέλεσμα ???? Επεσε το ασβέστιο στο 3 από το 8 που ήταν το κατώτατο όριο. Στην αρχή ξεκίνησα με 18 carcioral 500mg την ημέρα και την ίδια μέρα που βγήκα από το νοσοκομείο έπαθα κρίση ασβεστίου, χωρίς ο κορυφαίος χειρουργός να με ενημερώσει ότι μπορούσα να πάθω κάτι τέτοιο. Για όσους δεν ξέρουν οι κρίσεις ασβεστίου είναι ότι σου αγγειλώνουν τα δάχτυλα προς τα μέσα χεριών και ποδιών και δεν μπορείς να τα ανοίξεις ούτε να πιάσεις ουτε να κάνεις τίποτα και στα πόδια χάνεις την ισορροπία σου και δεν μπορείς να περπατήσεις. Πέρασα 2 χρόνια μαρτυρικά. Εάν τον έβλεπα αυτό τον άνθρωπο στο δρόμο θα τον έφτυνα όπου και αν είμασταν. Κάνανα μετρήσεις κάθε 2-3 μέρες. Ηταν καλοκαίρι και φορούσα μακρύ μανίκι από τα τριπήματα σαν τα πρεζόνια είχα καταντήσει. Ψυχολογία στο μηδέν. Ασβέστιο, μαγνήσιο, σίδηρος ακόμα χειρότερα. Ευτυχώς κάποια στιγμή κατάφερα να ισορροπήσω με τη βοήθεια του ενδοκρινολόγου μου. Θα παίρνω εφόρου ζωής ασβέστια. Προς το παρόν παίρνω 1000μγ + βιταμίνη d σε καθημερινή βάση, η οποία είναι ΑΚΡΩΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ για την σωστή απορρόφηση του ασβεστίου. Πριν 10 μέρες είχα πάει πελοπόννησο με τον άντρα μου και το παιδί και πάντα στα ταξίδια οδηγώ εγώ, ο άντρας μου βαριέται. Επειδή έχει έλλειψη το caltrade 600 + vitamine d από το καλοκαίρι μου είπε ο γιατρός να πάρω το calcioral αλλά δεν κατάλαβα σωστά και πήρα αυτό χωρίς την βιταμίνη d ενώ ξέρω ότι πρέπει να την παίρνω. Εγώ παράλληλα παίρνω καθημερινά και μία ακόμα βοταμίνη d μετα από οδηγίες του γιατρού. Τους τελευταίους μήνες επειδή είχα κουραστεί δεν την έπαιρνα αυτή την βιταμίνη και επειδή δεν είχε ούτε το ασβέστιο ΄κάποια στιγμή εκεί που οδηγούσα, άρχισαν να μου τρέμουν τα πόδια, τα χέρια και να μου αγγειλώνουν. Τρελάθηκα !!! Είμασταν εθνική και δεν μπορούσα να βρω πάρκινγκ να σταματήσω μέσα στη νύχτα. Παίρνω 2 χάπια και τα συμπτώματα αντί να υποχωρούν γίνονταν πιο έντονα. Πάιρνω τον γιατρό μου και μου λέει πάρει ΤΩΡΑ την βιταμίνη αλλιώς θα σου ξεραθούν τα άκρα. Χέστ........ πάνω μου, μου έρχονταν οι παλιοί εφιάλτες. Είμασταν στην εθνική, χωρίς βιταμίνη, η ώρα 8:20 το βράδυ και τα φαρμακεία είχαν κλείσει. Ο άντρας μου δε με είχε γνωρίσει όταν είχα τέτοια προβλήματα. Του λέω πήγαινε το αυτοκίνητο όσο πάει, δεν είμαι καλά. Οτι και να γίνει προσπαθησε να μπεις αττική οδό και εάν χρειαστεί θα πάρουμε τηλ για ασθενοφόρο. Πηγαίναμε με 190 χλμ με αλάρμ και με το παιδί στο αυτοκίνητο. Στην αττική μας σταμάτησε η αστυνομία !!! Μόνο αυτό μου έλειπε. Τους είπαμε γρήγορα οτι δεν είμαι καλά και χρειάζομαι επειγόντως ένα χάπι. Οντως τα παιδιά μας άφησαν να φύγουμε αυτοί πήγαιναν μπροστά και μας άνοιγαν δρόμο. Μέχρι που φτάσαμε σπίτι. Δεν μπορούσα να περπατήσω μέχρι το 2ο όροφο χωρίς ασανσέρ !! Από τη στιγμή που ήπια το χάπι άρχισα να επανέρχομαι. Ο άντρας μου κατάχλωμος. Πάνω από όλα σκεφτόμουν το παιδί !!! Μου ξύπνησαν πολύ άσχημες μνήμες. Οπότε το ασβέστιο είναι από τα πιο σημαντικά στον οργανισμό μας και πρέπει να τρώμε και τροφές πλούσιες σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

εγω εκανα χειρουργειο τελη Οκτωβριου 2008 και ακομη ταλαιπωρουμαι με ασβεστιο...εβγαλα εναν παραθυρεοειδη μου ειπε ο χειρουργος (ειχε μπλεχτει με τον θυρεοειδη και δνε μπορουσε να τον γλιτωσει).

Βεβαια ενας ενδοκρινολογος μου ειπε να παω να κανω υπερηχο μπας και μου εβγαλε παραπανω...θα παω....

Παντως και εγω 1000 μγ παιρνω + βιταμινη D την ημερα...και παλι 8 εχω.....

Link to comment
Share on other sites

aleca, πήρα κουράγιο για το τ3

Αν κατάλαβα ή μάλλον έτσι με συμφέρει να το καταλάβω, δεν το δίνουν μόνο στα ύποπτα αλλά γενικότερα μέχρι να βγει η βιοψία.

 

Από την άλλη διαβάζοντας και την eliana_1976_ το ασβέστιο δεν είναι βέβαιο ότι θα πάψει να με απάσχολεί... αν και μου είπε ο γιατρός ότι δεν αφαίρεσε κανέναν παραθυρεοειδή, αλλά ότι τους ταλαιπώρησε προσπαθώντας να καθαρίσει. Να τον πιστέψω?

 

Την Τετάρτη τελειώνουν οι ταμπλέτες ασβεστίου και θα σας πω τα νεότερα...Καλύτερα να πάρω και κάποιο κουτί για ώρα ανάγκης...

 

Έχει περάσει καμία -κανένας θυρεοειδίτιδα, όχι hassimoto, χωρίς να το ξέρει πριν τη διάγνωση?

 

Τι επιπτώσεις έχει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

aleca, πήρα κουράγιο για το τ3

Αν κατάλαβα ή μάλλον έτσι με συμφέρει να το καταλάβω, δεν το δίνουν μόνο στα ύποπτα αλλά γενικότερα μέχρι να βγει η βιοψία.

 

Από την άλλη διαβάζοντας και την eliana_1976_ το ασβέστιο δεν είναι βέβαιο ότι θα πάψει να με απάσχολεί... αν και μου είπε ο γιατρός ότι δεν αφαίρεσε κανέναν παραθυρεοειδή, αλλά ότι τους ταλαιπώρησε προσπαθώντας να καθαρίσει. Να τον πιστέψω?

 

Την Τετάρτη τελειώνουν οι ταμπλέτες ασβεστίου και θα σας πω τα νεότερα...Καλύτερα να πάρω και κάποιο κουτί για ώρα ανάγκης...

 

Έχει περάσει καμία -κανένας θυρεοειδίτιδα, όχι hassimoto, χωρίς να το ξέρει πριν τη διάγνωση?

 

Τι επιπτώσεις έχει?

Link to comment
Share on other sites

Απλά συστήνω σε όποια κοπέλα θα παίρνει χρόνια λήψη ασβεστίου να κάνω κάθε 1-2 χρόνια υπέρηχο άνω - κάτω κοιλίας για να βλέπει τα νεφρά. Η χρόνια λήψη ασβεστίου δημιουργεί πρόβλημα στα νεφρά. Εγώ την κάνω κάθε χρόνο και κάθε 2 χρόνια μέτρηση ωστικής πυκνότητας για την οστεοπόρωση. Οταν έχει αφαιρεθεί παραθυροειδής πρέπει να γίνεται σωστά η αγωγή με το ασβέστιο γιατί είναι άτιμο πράγμα !!! Και να κάνετε πάντα μαζί με το ασβέστιο και εξέταση για την παραθορμόνη γιατί αυτή είναι όλα τα λεφτά. Αυτή δείχνει το πρόβλημα της απορρόφησης. Και η σωστή μέτρηση του ασβεστίου γίνεται δυστυχώς χωρίς λαστιχάκι στο μπράτσο και η βελόνα πονάει αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

Απλά συστήνω σε όποια κοπέλα θα παίρνει χρόνια λήψη ασβεστίου να κάνω κάθε 1-2 χρόνια υπέρηχο άνω - κάτω κοιλίας για να βλέπει τα νεφρά. Η χρόνια λήψη ασβεστίου δημιουργεί πρόβλημα στα νεφρά. Εγώ την κάνω κάθε χρόνο και κάθε 2 χρόνια μέτρηση ωστικής πυκνότητας για την οστεοπόρωση. Οταν έχει αφαιρεθεί παραθυροειδής πρέπει να γίνεται σωστά η αγωγή με το ασβέστιο γιατί είναι άτιμο πράγμα !!! Και να κάνετε πάντα μαζί με το ασβέστιο και εξέταση για την παραθορμόνη γιατί αυτή είναι όλα τα λεφτά. Αυτή δείχνει το πρόβλημα της απορρόφησης. Και η σωστή μέτρηση του ασβεστίου γίνεται δυστυχώς χωρίς λαστιχάκι στο μπράτσο και η βελόνα πονάει αρκετά.

Για να επιβαρυνθουν τα νεφρα δεν θα πρεπει να γινεται υπερπροσληψη ασβεστιου? Η ετσι και αλλιως μπορει να επιβαρυνθουν?

Και αυτη η εξετασαη παραθορμονης τι ειναι?? ουφ......:confused:

Link to comment
Share on other sites

Παραθυρεοειδείς αδένες και παραθορμόνη (PTH)

 

 

 

 

 

Σε στενή ανατομική σχέση με το θυρεοειδή αδένα βρίσκονται και οι παραθυρεοειδείς αδένες. Οι παραθυρεοειδείς αδένες είναι συνήθως τέσσερεις και γειτνιάζουν συχνότερα με την οπίσθια επιφάνεια του θυρεοειδούς. Παρουσιάζονται αρκετές ανατομικές παραλλαγές, τόσο σε σχέση με τον αριθμό τους, όσο και με την εντόπισή τους. Μπορούν να διακριθούν από τη διαφορετική χροιά που έχουν σε σχέση με το γειτονικό παρέγχυμα του θυρεοειδούς. Οι παραθυρεοειδείς αδένες εκκρίνουν την παραθορμόνη (PTH), μια πεπτιδική ορμόνη, που συμμετέχει στο μεταβολισμό του ασβεστίου μαζί με την καλσιτονίνη και τη βιταμίνη D.

 

Κύριο ερέθισμα για την έκκριση παραθορμόνης είναι η πτώση του ασβεστίου του πλάσματος (υπασβεστιαιμία). Δευτερευόντως, και η υπομαγνησιαιμία προκαλεί την έκκριση παραθορμόνης. Αντιθέτως, η βιταμίνη D και η υπερασβεστιαιμία αναστέλλουν την έκκριση παραθορμόνης.

 

Με τις δράσεις της, η παραθορμόνη τείνει να αυξήσει το ασβέστιο του πλάσματος. Στους νεφρούς, διεγείρει την επαναρρόφηση του ασβεστίου, ενώ αναστέλλει την επαναρρόφηση του φωσφόρου. Στους νεφρούς, επίσης, διεγείρει τη σύνθεση της δραστικής μορφής της βιταμίνης D (1,25-διυδροξυχοληκαλσιφερόλη ή καλσιτριόλη), και με τον τρόπο αυτό αυξάνει την εντερική απορρόφηση του ασβεστίου, που εξαρτάται από τη βιταμίνη D. Σε μεγάλες συγκεντρώσεις της ορμόνης, διεγείρεται η δράση των οστεοκλαστών, δηλαδή των κυττάρων εκείνων του οστίτη ιστού, που απορροφούν τις οστικές δοκίδες, στα πλαίσια της οστικής αναδόμησης. Το αποτέλεσμα είναι η απελευθέρωση ασβεστίου στην κυκλοφορία, που προέρχεται από την αποδόμηση του οστού. Αξίζει να σημειωθεί ότι τόσο τα ερεθίσματα για την έκκριση της παραθορμόνης, όσο και η δράση της είναι ακριβώς τα αντίθετα, απ'ό,τι ισχύει για την καλσιτονίνη.

 

Στον πρωτοπαθή υπερπαραθυρεοειδισμό παρατηρείται ανεξέλεγκτη παραγωγή παραθορμόνης, με αποτέλεσμα την υπερασβεστιαιμία και την οστεοπενία. Σε εγχειρήσεις του θυρεοειδούς αδένα είναι δυνατόν να εξαιρεθούν μαζί και οι παραθυρεοειδείς αδένες (μετεγχειρητικός υποπαραθυρεοειδισμός). Αυτό προκαλεί την πτώση του ασβεστίου του αίματος και την κλινική εμφάνιση της τετανίας (ανεξέλεγκτες μυϊκές συσπάσεις συνοδευόμενες από παραισθησίες).

 

 

Ο γιατρός μου μου είχε πει ότι η χρόνια λήψη ασβεστίου μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα στα νεφρά. Αυτό δεν είναι απόλυτο βέβαια γιατί εγώ κάνω εξέταση πλέον κάθε 2 χρόνια και είμαι μια χαρά. Απλά όταν λαμβάνεις δόση ασβεστίου πρέπει να πίνεις αρκετό νερό μου είχε πει κατά τη διάρκεια της ημέρας για να μην γίνεται κατακράτηση στα νεφρα. Πάντα μαζί με το ασβέστιο κάνουμε και μέτρηση παραθορμόνης (αυτή έχει το καθοριστικό ρόλο στον οργανισμό μας). Εάν έχεις ασβέστιο στο 8 (οριακό φυσιολογικό) τότε εάν κάνεις παραθορμόνη θα δεις ότι τα επίπεδά της είναι πολύ χαμηλά. Αυτό σημαίνει ότι δεν εκκρίνεται από μόνο του το ασβέστιο στο οργανισμό γι αυτό λαμβάνεις δισκίο.

Εγώ μετά την επέμβαση κάνω σε μόνιμη βάση

T3, FT4, PTH, CA

Και κάποιες φορές κάνω κάτι επιπλέον για βιταμίνη d και κάτι άλλες.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παλι απο μενα. Θα ηθελα τη γνωμη σας.

Οπως εχω αναφερει σε προηγουμενα ποστ μου, εχω αφαιρεσει ολοκληρο τον αδενα (4/2009) και απο τοτε διανυω εναν μαραθωνιο ρυθμισης της δοσης χαπιου.

Προσφατα, και μετα απο τις τελευταιες εξετασεις που ειχα την TSH 4.8 ne FT 0,4-5 και την FT4 16 με ΦΤ 10-25 και εφοσον δυσκολευομαι παρα πολυ να χασω τα κιλα που πηρα, ο γιατρος μου μου προτεινε το EUTHYROX αντι του Τ4 που επαιρνα ως τωρα.

Αν υπαρχει καποια απο εσας που παιρνει αυτο το χαπι, θα ηθελα να μου πει την προσωπικη της γνωμη απο την εμπειρια της.

Ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εγω δυσκολευομαι πολυ.....να δοκιμασω να αλλαξω το χαπι? τι σημασια ομως θα ειχε??? φοβαμαι μην κανω ζημια αντι για καλο

 

Να διευκρινισω κατι για να μην παρεννοηθω. Το χαπι δεν μου το αλλαξε ο γιατρος επειδη δυσκολευομαι να χασω κιλα. Αλλα επειδη η τιμη της TSH ειναι πολυ υψηλη (πολυ κοντα στο ανωτατο επιτρεπτο οριο) πραγμα που σημαινει οτι η δοση που επαιρνα πριν , δεν επαρκουσε. Επομενως, μου αυξησε ο γιατρος τη δοση (απο το 112 σε 125) κε με παρακολουθηση παντα αν χρειαστει θα μου την αυξησει παλι. Τωρα οσων αφορα και την αλλαγη του σκευασματος (νομιζω πως ειναι θεμα μαρκας).

 

Αλεκα, σε καμια περιπτωση μην αλλαξεις κατι στο χαπι ή τη δοσολογια χωρις την συμφωνη γνωμη του γιατρου σου. Εγω εκτος απο την δυσκολια στην απωλεια κιλων, εχω κι αλλα διαφορα, γιάυτο αλλωστε μου αλλαξε και το ειδος χαπιου. Δυστυχως η περιπτωση δοσολογιας θυροξινης ειναι θεμα πειραμματισμου που εξαρταται απο πολλους παραγοντες ανα οργανισμο.

Link to comment
Share on other sites

Εγχειρίστηκα την Τρίτη.

Αισθάνομαι τέλεια, ούτε πόνο, ούτε τίποτα, εκτός από το κλασσικό "τράβηγμα" από τα ράμματα, που υπάρχει σε κάθε επέμβαση.

Ακόμα δεν άρχισα να παίρνω φάρμακα (θα δω το γιατρό μου τήν Πέμπτη που θα αφαιρέσω τα ράμματα).

Το μόνο που μου έχει προκληθεί, και νομίζω ότι δεν έχε σχέση με την επέμβαση αυτή καθεαυτή, αλλά με το δικό μου άγχος και την όλη αναταραχή, είναι πολύ έντονη δυσκοιλιότητα, την οποία προσπαθώ να παλαίψω με "ματζούνια"/συνταγές της γιαγιάς και ίσως προχωρήσω και σε φαρμακευτικά σκευάσματα.

Καλή ανάρρωση σε όλους και όλες τις εγχειρισμένες!

Link to comment
Share on other sites

Εγχειρίστηκα την Τρίτη.

Αισθάνομαι τέλεια, ούτε πόνο, ούτε τίποτα, εκτός από το κλασσικό "τράβηγμα" από τα ράμματα, που υπάρχει σε κάθε επέμβαση.

Ακόμα δεν άρχισα να παίρνω φάρμακα (θα δω το γιατρό μου τήν Πέμπτη που θα αφαιρέσω τα ράμματα).

Το μόνο που μου έχει προκληθεί, και νομίζω ότι δεν έχε σχέση με την επέμβαση αυτή καθεαυτή, αλλά με το δικό μου άγχος και την όλη αναταραχή, είναι πολύ έντονη δυσκοιλιότητα, την οποία προσπαθώ να παλαίψω με "ματζούνια"/συνταγές της γιαγιάς και ίσως προχωρήσω και σε φαρμακευτικά σκευάσματα.

Καλή ανάρρωση σε όλους και όλες τις εγχειρισμένες!

 

Καλη αναρρωση emmaki.

Χωρις να θελω να σου πω κατι με σιγουρια, γιατι αφορα αποκλειστικα την δικη μου εμεπιρια, σου λεω οτι 20 μηνες μετα την επεμβαση ακομη ταλαιπωρουμαι με τη ρυθμιση της δοσης θυροξινης και κατα συνεπεια με το θεμα του εντερου. Αυτο που την προκαλει ειναι η αναστατωση των ορμονων και η μη σωστη λειτουργια του σφικτηρα. Οταν με το καλο ρυθμισεις τη δοσολογια του χαπιου, θα αποκατασταθει και η λειτουργια του εντερου σου.

Προσεξε ιδιαιτερα το θεμα κιλων.

Αν θελεις πες μας, τι ακριβως ειχες και κατεληξες χειρουργειο!!!

Επισης, σου ευχομαι καλα αποτελεσματα και απο την ιστολογικη (επισης σημαντικο κεφαλαιο).

Τα λεμε....

Link to comment
Share on other sites

Είχα χρόνια θυρεοειδιτιδα, υποθυρεοειδισμό και μονήρη όζο.

Προσπαθούσα εμ φαρμακευτική αγωγή εδώ και 3 χρόνια, έκανα 2 βιοψίες (απίστευτος πόνος) που βγήκαν αρνητικές για κακοήθεια και κάθε 4 μήνες αιματολογικές με αποτελέσματα (την τελευταία χρόνιά) φυσιολογικά.

Μέχρι τώρα ο γιατρός μου έλεγε να περιμένω να ολοκληρώσώ τις σπουδές μου (διδακτορικό, δυστυχώς δεν είμαι ακόμα "κανονική" φοιτήτρια :D) και μετά να κάνω την επέμβαση.

Πριν 10 μέρες, όμως, μου είπε κατά λέξη "Γιατί δεν μπαίνεις τώρα για επέμβαση;" και μέσα σε 4 μέρες την έκανα! Γενικά είμαι των γρήγορων αποφάσεων!

Α!!! Να πω και πώς κατέληξα να ψάξω το θυρεοειδή. Κάθε φορά που έκανα γενικές αίματος, έκανα και για θυρεοειδή και ποτέ δεν έδειξαν κάτι. Σε κάποια φάση όμως είχα πολύ έντονα γυναικολογικά προβλήματα (περίοδο κάθε 16 μέρες με α΄πίστευτο πόνο, εμετούς κλπ) και έβαζα κιλά τρώγοντας (κυριολοκτικά) μόνο ντομάτες γιατι μου αρέσουν πολύ. Ο γυναικολόγος μου είπε να κάνω και μια εξέταση θυρεοειδούς μέσα σε όλα, και οι τιμές βγήκαν στα ύψη! Πάρτυ έκαναν!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Emmaki, επωφελουμε της ευκαιριας σου, να διευκρινισω κατι σε ολα τα μελη που διαβαζουν και ψαχνονται.

 

Οι αιματολογικες εξετασεις η λεγομενη δηλαδη ως γενικη αιματος, δεν δειχνει τυχον προβληματα των ορμονων του θυρεοειδη. Οσες επιθυμειτε να τσεκαρετε το θεμα, θα πρεπει να ζητησετε συγκεκριμενα εξετασεις για θυρεοειδη. Οι πρωτες και πιο απλες (αιματολογικη επισης) ειναι οι TSH, T3 & T4. Οι τιμες πρεπει να ερμηνευονται απο γιατρο και οχι να ευησυχαζει καποιος οταν δει εντος οριων τα αποτελεσματα.

Και επειδη ειναι ενας αδενας πολυ σημαντικος για τη λειτουργια πολλων ζωτικων οργανων, θα προτεινα σε ολα τα ατομα να κανουν καποια στιγμη εστω και προληπτικα την εξεταση.

Link to comment
Share on other sites

Emmaki, επωφελουμε της ευκαιριας σου, να διευκρινισω κατι σε ολα τα μελη που διαβαζουν και ψαχνονται.

 

Οι αιματολογικες εξετασεις η λεγομενη δηλαδη ως γενικη αιματος, δεν δειχνει τυχον προβληματα των ορμονων του θυρεοειδη. Οσες επιθυμειτε να τσεκαρετε το θεμα, θα πρεπει να ζητησετε συγκεκριμενα εξετασεις για θυρεοειδη. Οι πρωτες και πιο απλες (αιματολογικη επισης) ειναι οι TSH, T3 & T4. Οι τιμες πρεπει να ερμηνευονται απο γιατρο και οχι να ευησυχαζει καποιος οταν δει εντος οριων τα αποτελεσματα.

Και επειδη ειναι ενας αδενας πολυ σημαντικος για τη λειτουργια πολλων ζωτικων οργανων, θα προτεινα σε ολα τα ατομα να κανουν καποια στιγμη εστω και προληπτικα την εξεταση.

 

 

Εννοείτα ότι πρέπει ο καθένας να ψάχνεται και να μην επαφίεται σε μια απλή γενική αίματος κάθε χρόνο....

Απλά εμένα δεν φαινόταν τίποτα ούτε στις TSH, T3, T4!!!! Τι να πω, είμαι μάλλον μεγάααααααλη περίπτωση και αποδεικνύεται ακόμα μία φορά!!!!!!! χεχεχεχεχεχε

 

Επίσης, να προσθέσω, ότι καλό είναι όταν κάτι φανεί να μην πηγαίνει καλά, η ερμηνεία των αποτελεσμάτων αλλά και η φαρμακευτική αγωγή να δίνεται από γιατρό εξειδικευμένο στην ενδοκρινολογία και όχι από απλό παθολόγο ή άλλης ειδικότητας (εμένα ήθελε νεμου δώσει χαπάκι ο γυναικολόγος χωρίς περαιτέρω εξετάσεις, στην κολλητή μου έδωσε παθολόγος)....

Link to comment
Share on other sites

Απλά εμένα δεν φαινόταν τίποτα ούτε στις TSH, T3, T4!!!! Τι να πω, είμαι μάλλον μεγάααααααλη περίπτωση και αποδεικνύεται ακόμα μία φορά!!!!!!! χεχεχεχεχεχε

 

Εμμακι, θελεις να πεις οτι εκανες εξετασεις για τις συγκεκριμενες ορμονες και σου εδειξε οτι εχεις φυσιολογικες τιμες?

Link to comment
Share on other sites

Εμμακι, θελεις να πεις οτι εκανες εξετασεις για τις συγκεκριμενες ορμονες και σου εδειξε οτι εχεις φυσιολογικες τιμες?

 

Ναι. Εκτός από την τελευταία, αυτή που μου έγραψε ο γυναικολόγος και με οδήγησε στον ενδοκρινολόγο! Συμπτώμτα θυρεοειδούς (αδικαιολόγητη αύξηση βάρους, κούραση, υπνηλία, κρυάδες) είχα γύρω στο έτος ΠΡΙΝ απο τη διάγνωση. Επειδή υποψιαζόμουν για θυρεοειδή (είχε ο πατέρας μου αλλά το ξεπέρασε με φαρμακευτική αγωγή μόνο) είχα ζητήσει από το γιατρό να μου γράψει και γι' αυτόν εξετάσεις, οι οποίες βγήκαν φυσιολογικές (3 διαφορετικές φορές έγιναν).

Μέχρι την τελευταία φορά, που με έστειλε ο γυναικολόγος για εξετάσεις, όπου οι τιμές απλά έκανα πάρτυ!!!!!!!!!! Μάλιστα ο ενδοκρινολόγος όταν τις είδε ξαφνιάστηκε και με ρώτησε γιατί το καθυστέρησα!!!!

Από εκέι και πέρα, έκανα σπινθιρογράφημα αμέσως, και πυρηνικές και ξεκίνησα σε το χαπάκι. Στη διαδρομή, άλλαξα 3 χαπάκια και πολλές δόσεις (ξεκίνησα από 25(?) και κατέληξα στο 150), έκανα 2 βιοψίες (απίστευτος πόνος όπως είπα) με αποτελέσματα αρνητικά για κακοήθεια, και, επειδή δεν υπήρχε αλλάγή στο μέγεθος του όζου, τον έβγαλα (ολική αφαίρεση).

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παλι απο μενα. Θα ηθελα τη γνωμη σας.

Οπως εχω αναφερει σε προηγουμενα ποστ μου, εχω αφαιρεσει ολοκληρο τον αδενα (4/2009) και απο τοτε διανυω εναν μαραθωνιο ρυθμισης της δοσης χαπιου.

Προσφατα, και μετα απο τις τελευταιες εξετασεις που ειχα την TSH 4.8 ne FT 0,4-5 και την FT4 16 με ΦΤ 10-25 και εφοσον δυσκολευομαι παρα πολυ να χασω τα κιλα που πηρα, ο γιατρος μου μου προτεινε το EUTHYROX αντι του Τ4 που επαιρνα ως τωρα.

Αν υπαρχει καποια απο εσας που παιρνει αυτο το χαπι, θα ηθελα να μου πει την προσωπικη της γνωμη απο την εμπειρια της.

Ευχαριστω!!

 

 

εγω παιρνω το euthrox 150 5 μερες την εβδομαδα και 175 τις αλλες 2. εκανα κι εγω εγχειρησητον 4 του 2009 και θεραπευτικο ιωδιο τον 7 του 2009. αμεσως μετα το ιωδιο ξεκινησα αυτα τα φαρμακα. δεν μου εχουν φερει καποιο ιδιαιτερο προβλημα . μερικες μερες εχω καποια ταραχη αλλα τα κιλα που πηρα τα εχασα αργα αργα βεβαια αλλα τα εχασα.

Link to comment
Share on other sites

εγω παιρνω το euthrox 150 5 μερες την εβδομαδα και 175 τις αλλες 2. εκανα κι εγω εγχειρησητον 4 του 2009 και θεραπευτικο ιωδιο τον 7 του 2009. αμεσως μετα το ιωδιο ξεκινησα αυτα τα φαρμακα. δεν μου εχουν φερει καποιο ιδιαιτερο προβλημα . μερικες μερες εχω καποια ταραχη αλλα τα κιλα που πηρα τα εχασα αργα αργα βεβαια αλλα τα εχασα.

 

Το θεμα κιλων, εμενα με ταλαιπωρει ακομη. Τι γυμναστηρια, τι στο σπιτι, τι διατροφες, τι προσοχη κι ομως μετα τα πρωτα 10 που εχασα, εχω κολλησει και μαλιστα εβαλα παλι 3 (ειχα βαλει 19 σε 9 μηνες). Θαρρεις και ο οργανισμος μου δεν καιει καθολου. Βασικα, μεχρι και πριν 10 μερες περιπου, ειμαι στα ορια της φασης πριν τον υποθυρεοειδισμο, οποτε καπως εξηγειται η δυσκολια στην απωλεια βαρους.

Ελπιζω τωρα με το νεο χαπι που παιρνω να αποκατασταθει πληρως η υγεια μου γιατι αρχιζω και κουραζομαι ψυχολογικα απο ολο αυτο.

Link to comment
Share on other sites

georgiamami συνήθως μετά από την επέμβαση παίρνεις αμεσως κιλά. Ομως με τη σωστή ποσότητα χαπιού (κάνοντας αρχικά αρκετά συχνά εξετάσεις) όλα θα ρυθμιστούν. Το Τ4 δεν είναι και τόσο καλό χάπι μου είχε ει ο δικός μου ενδοκρινολόγος που είναι ταυτόχρονα και διατροφολόγος και μου έδωσε το euthyrox αμέσως μετά την επέμβαση. Πριν 9 χρόνια φυσικά δεν γραφόταν το συγκεκριμένο φάρμακο και έπρεπε να κατεβαίνω Βασ. Σοφίας να το αγοράζω από ένα συγκεκριμένο και μόνο φαρμακείο. Είναι από τα καλύτερα σκευάσματα.

Οσο για το ασβέστιο έχω δοκιμάσει calcioral, ideos, mega calcium και επειδή είχα κουραστεί να μασάω συνέχεια κάτι στο στόμα μου ή να βάζω αναβράζοντα στο ποτήρι ρώτησα τον γιατρό μου εάν υπάρχει κάτι σε χάπι. Τελικά μου έδωσε το caltrade 600+ vit d και σώθηκα. Αλλαξε και η ψυχολογία μου. Ηταν το μοναδικό χάπι που με κάλυπτε απόλυτα, αλλά τα 60 δισκία κόστιζαν περίπου 10,00 και δεν γράφονταν σε κανένα βιβλιάριο. Δε με πείραζε γιατί είχα βρει τη σωτηρία μου. Μέχρι που από το καλοκαίρι λόγω μιας λάθος ετικεττοποιησης στο κουτί έχουν αποσύρει όλες τις παρτίδες από τα ράφια των φαρμακείων και δεν υπάρχει πουθενά μέχρι νεοτέρας. Γύρισα στα mega calcium των 1000mg που σιχαίνομαι και περιμένω πως και πως πότε θα ξανακυκλοφορήσει το caltrade

Link to comment
Share on other sites

Εγχειρίστηκα την Τρίτη.

Αισθάνομαι τέλεια, ούτε πόνο, ούτε τίποτα, εκτός από το κλασσικό "τράβηγμα" από τα ράμματα, που υπάρχει σε κάθε επέμβαση.

Ακόμα δεν άρχισα να παίρνω φάρμακα (θα δω το γιατρό μου τήν Πέμπτη που θα αφαιρέσω τα ράμματα).

Το μόνο που μου έχει προκληθεί, και νομίζω ότι δεν έχε σχέση με την επέμβαση αυτή καθεαυτή, αλλά με το δικό μου άγχος και την όλη αναταραχή, είναι πολύ έντονη δυσκοιλιότητα, την οποία προσπαθώ να παλαίψω με "ματζούνια"/συνταγές της γιαγιάς και ίσως προχωρήσω και σε φαρμακευτικά σκευάσματα.

Καλή ανάρρωση σε όλους και όλες τις εγχειρισμένες!

 

Και επανέρχομαι!

προχθές έβγαλα τα ράματα μου ή μάλλον τις γαζες. Η τομή είναι γύρω στα 4 εκατοστά και σχεδόν ήδη δεν φαίνεται!!!! Πολύ με χαροποιεί αυτό!

Η παθολογοανατομική δεν έδειξε κάτι κακό!!!!!!

Ο γιατρός μου, μου ξεκίνησε χαπάκι, ή μάλλον μου συνέχισε το χαπάκι που έπαιρνα και πριν (medithyrox 150). Σε ένα μήνα θα κάνω την πρώτη αίματος να δω τις τιμές μου.

Το μόνο κακό της υπόθεσης είναι ότι μου κόψανε τον καφέ!!!! Με πολλά παζάρια μου επέτρεψε ο ενδοκρινολόγος να πίνω ένα πολύ ελαφρύ καφέ τη μέρα (νερομπλούμι που έλεγε και η γιαγιά μου!) και αυτό γιατί λόγω εξάρτησης από τηα καφεΐνη, αν δεν πιω καφε με πιάνει τρελός πονοκέφαλος! Τι να κάνω; Θα το υποστώ!

 

Καλή ανάρρωση σε όλους!!!!!!

Χρόνια πολλά και χρόνια καλά!

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο κακό της υπόθεσης είναι ότι μου κόψανε τον καφέ!!!! Με πολλά παζάρια μου επέτρεψε ο ενδοκρινολόγος να πίνω ένα πολύ ελαφρύ καφέ τη μέρα (νερομπλούμι που έλεγε και η γιαγιά μου!) και αυτό γιατί λόγω εξάρτησης από τηα καφεΐνη, αν δεν πιω καφε με πιάνει τρελός πονοκέφαλος! Τι να κάνω; Θα το υποστώ!

 

Καλή ανάρρωση σε όλους!!!!!!

Χρόνια πολλά και χρόνια καλά!

 

Τι συμβαινει με τον καφε?? Για εξηγησε το μας σε παρακαλω!!!!

Εγω δεν εχω καλη σχεση με τον καφε αλλα για να μαθαινουμε απο τις εμπειριες των αλλων!!!!

 

Και για την ιστορια...... το δικο μου ΚΑΛΟ της υποθεσης ειναι οτι εκοψα -μαχαιρι- το τσιγαρο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...