Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

singulair


Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

Έχετε ακούσει κάποια παρενέργεια από το συγκεκριμένο φάρμακο;

Γιατί ψάχνοντας βρήκα το εξής

http://www.medications.com/se/singulair#add

και κάποια άλλα στοιχεία στο youtube οπότε αποφάσισα να το σταματήσω, χωρίς να έχω, προς το παρόν, ενοχληθεί από αυτό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Παιρνω singulair ενηλικων.

Ειναι πολυ καλο για ασθμα και δεν μου εχει παρουσιασει καμια παρενεργεια μεχρι τωρα (3 μηνες καθε βραδυ). Βεβαια επειδη επαιρνα παραλληλα και καποια αλλα που δημιουργουσαν ταραχη και τα εκοψα προσφατα ισως να μην το παρατηρησα. Τωρα που θα παιρνω μονο αυτο θα εχω το νου μου.

 

Αυτο που μου εχει κανει εντυπωση τελευταια ειναι οτι ακουσα γονεις να το δινουν σε παιδια και βρεφη χωρις να εχουν ασθμα και απλα για να βελτιωσουν το ανοσοποιητκο τους :confused::confused::confused: και για ιωσεις.

Ρωτησα τον πνευμονολογο μου και μου ειπε οτι ειναι αντιθετος για την χρηση του σε παιδια χωρις ασθμα και ιδιαιτερα σε βρεφη.

 

Εσενα εχει ασθμα? Ποσο ειναι?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. Δεν ξέρω για τους ενήλικες, αλλά η κόρη μου το παίρνει 3 χρόνια τώρα, (απο 3,5 χρονών) κάθε βράδυ ώς προφύλαξη γιατι εκανε βροχίτιδες, και μέχρι τώρα δεν είχαμε απολύτωε καμία παρενέργεια.

Link to comment
Share on other sites

To ξεκίνησε από 9μηνων γιατί έκανε βρογχίτιδες, αλλά συνέχισε να κάνει. Φέτος δεν ξέρω αν οφείλεται σε αυτό ή γιατί μεγάλωσε, έχει κάνει μόνο μια. Αλλά δεν μπορώ να ξέρω για παρενέργειες που αναφέρονται, αφού δεν είναι σε ηλικία να συζητήσεις. Απλά νίωθω ότι πήγα να το προστατεύσω από την αντιβίωση και του έδινα συνέχεια φάρμακο!!!Πάντα με συναινεση γιατρού.

Link to comment
Share on other sites

η μικρη το παιρνει απο το νοεμβριο (13 μηνων) και θα συνεχισει να το παιρνει μεχρι το μαρτιο τουλαχιστον που θα μας ξαναδει ο πνευμονολογος μας.

μας εκανε βροχιολιτιδα , ειχε 2 συνεχομενες κρισεις ασθματος, και γλιτωσαμε την πνευμονια και το νοσοκομειο στο τσακ. απο τοτε που το αρχισε δεν ξαναειχαμε κανενα προβλημα.

δεν μπηκα στη διαδικασια να διαβασω παρενεργειες, δεν το κανω συνηθως για να μην τρελαινομαι..παντως μεχρι στιγμης που το περνει 2 μηνες δεν εχω παρατηρησει διαφορα στην συμπεριφορα της..

μερικες φορες τα οφελη ενος φαρμακου, ειναι μεγαλυτερα απο τις περενεργειες..ετσι τουλαχιστον πιστευω εγω, και εχω εμπιστοσυνη στο γιατρο μας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ολο το χειμωνα περυσι και μεχρι τον Ιουνιο ο 2,5 πλεον ετων γιος μου,την εβγαλε με το singulair λογω του οτι μας εκανε συχνα βρογχιολιτιδες.Φετος μεχρι στιγμης το παιδι,εκτος απο απλα κρυολογηματα,δεν εχει κανει τιποτε αλλο.Η αληθεια ειναι οτι δεν ειχα παρατηρησει να εχει κανει παρενεργειες αλλα ηταν μικρος ωστε να μπορει να εκφρασει αν ενιωθε κατι διαφορετικο.Ουτε αλλαγη στη συμπεριφορα θυμαμαι να ειχε.Η αληθεια ομως ειναι οτι οταν προκειτε για τοσο μικρο παιδι που δεν μπορει να εκφραστει και αν δεν εχεις διαβασει κατι τετοιο (οπως εγω τωρα),μπορει καποιες αλλαγες στην συμπεριφορα να την αποδωσεις απλα στην φαση της ηλικιας του παιδιου.Παντως εγω πλεον αν τυχον ξαναχρειαστει(αχρειαστο να ναι),θα ειμαι πιο προσεκτικη...

Τα παιδιά μου....η ζωή μου

Link to comment
Share on other sites

Απλά νίωθω ότι πήγα να το προστατεύσω από την αντιβίωση και του έδινα συνέχεια φάρμακο!!!Πάντα με συναινεση γιατρού.
Παιδιατρο ή πνευμονολογο? Παντως ο πνευμονολογος μου οπως ειπα παραπανω γουρλωσε οταν ακουσε να δινετε αυτο σε παιδια χωρις ασθμα ή ασθματικες κρισεις.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδίατρο. Πνευμονόλογο ούτε που τον σκέφτηκα. Νόμιζα ότι είναι κάτι συνηθες οι βρογχίτιδες.

 

Το singulair ειναι για ασθμα.

"Ενα χάπι για το άσθμα χαιρετίζεται από τους παιδιάτρους όλου του κόσμου

Οι ομιλητές στο 12ο διεθνές συνέδριο παιδιατρικής στο Amsterdam υποστήριξαν οτι το σκεύμασμα singulair (
) μπορεί να βοηθήσει αποτελεσματικά στον έλεγχο του άθματος σε παιδιατρικούς ασθενείς. Το φάρμακο είναι σε μορφή χαπιού και όχι εισπνεόμενο, πράγμα που βοηθάει πολύ στην συμμόρφωση των παιδιών στην θεραπεία. Επίσης το σχήμα χορήγησης είναι πολύ απλό - ενα χάπι την ημέρα.

 

Περίπου 50% των ασθματικών αναπτύσουν συμπτωματολογία πρίν από τα πρώτα γενέθλιά τους και 90% πρίν συμπληρώσουν το 5ο έτος της ηλικίας τους.

Τα φάρμακα για το
δίδονται συνήθως μέσω inhalers είναι δηλαδή εισπνεόμενα φάρμακα που χορηγούται μέσω ειδικής συσκευής. Αν και η δραστική ουσία αποδίδεται πολύ καλά στον πνεύμονα μέσω των εισπνοών, τα παιδιά συνήθως δεν συμορφώνονται με αποτέλεσμα να μην κάνουν αποτελεσματική θεραπεία. Τα μεγαλύτερα παιδιά μάλιστα, βρίσκουν συνήθως τους inhalers άβολους και ντρέπονται να κάνουν τις εισπνοές τους παρουσία άλλων ατόμων. Η συμμόρφωση των παιδιών που είναι πραγματικός πονοκέφαλος για τους παιδιάτρους, μπορεί να γίνει πολύ πιο εύκολα με φάρμακα χορηγούμενα από το στόμα και μια μόνο φορά την ημέρα.

 

Το φάρμακο ανταγωνίζεται τις
, οι οποίες είναι ουσίες που ευοδώνουν την φλεγμονή και τον μυικό σπασμό στα μικρά βρογχιόλια. Αλλα

παρόμοια φάρμακα είναι το
της
και το
της
, όμως τα δύο αυτά φάρμακα δίδονται δύο φορές την ημέρα.
"

 

 

Πως μπορει ενας παιδιατρος να δωσει κατι τετοιο σε ενα παιδι χωρις λογο.....

 

 

 

 

"Ψυχιατρικές παρενέργειες του singulair

 

Ιούνιος 17, 2009 από mypharm

 

 

Ο FDA είναι σε διαρκή επαγρύπνηση για τις νευρολογικές παρενέργειες του συγκεκριμένου σκευάσματος. Έτσι ενώ αρχικά στις παρενέργειες του γίνονταν αναφορά μόνο σε 2 ψυχιατρικές παρενέργειες του φαρμάκου την κατάθλιψη και την αϋπνία τώρα οι ερευνητές καταλήγουν στο συμπέρασμα ότι προκαλεί και άλλες νευρολογικές παρενέργειες όπως η αλλαγή στη συμπεριφορά και η τάση αυτοκτονίας. Καλό λοιπόν είναι να βρισκόμαστε σε σχετική φαρμακοεπαγρύπνηση."

http://www.mypharm.gr/node/284

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

α ωραια..τοσο καλα..

δεν ξερω αν αυτες οι παρενεργειες γινονται μετα απο μακροχρονια χρηση του φαρμακου..παντως απο τα συμπτωματα αυτα εμεις κανενα δεν εχουμε..και κοιμαται οπως πριν, και μες την καλη χαρα ειναι..θα εχω το νου μου ομως τωρα που το ξερω αν δω καποια αλλαγη!

πολυτιμες οι πληροφοριες..ευχαριστω!

α, και η δικια μου το παιρνει σε σκονη, που μπαινει στο γιαουρτι το απογευμα..το χαπι θα ηταν πιο δυσκολο να το δεχτει.

 

vm1 παντως καλο ειναι να πατε σε πνευμονολογο..

εμεις δευτερα μας ειπε ο παιδιατρος για υποψια ασθματος, τεταρτη πηγαμε σε παιδοπνευμονολογο. και πολυ καλα καναμε γιατι γλιτωσαμε στο παρα πεντε την πνευμονια..( χωρις να μας το προτεινει ο παιδιατρος, ο οποιος εφαγε σουτ και ειμαστε στην αναζητηση νεου, αλλα αυτο ειναι μια αλλη ιστορια :| )

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παντα στα φαρμακα βαζεις τα υπερ και τα κατα οπως ειπες fasolaki.

Οταν εχει ασθμα ή ασθματικες κρισεις δυστυχως το singulair ειναι κατι που δυσκολα θα αποφυγεις. Οποτε ναι το ρισκαρεις (γιατι σιγουρα δεν γινονται σε ολους οι παρενεργειες οπως σε ολα τα φαρμακα) αλλα παντα μετα απο επισκεψη σε πνευμονολογο.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

O γιος μου απο τις πρωτες 2 εβδομαδες χρησης μου παραπονιοταν οτι πονουσε πριν την ουρηση και επιανε στο σημειο των νεφρων.Ηταν σε ηλικια 2,5 ετων.Μετα τον 2 μηνα και αφου το συζητησαμε με την παιδιατρο μας το σταματησαμε και μετα απο 1 περιπου εβδομαδα σταματησαν και οι ενοχλησεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
καλησπέρα. Δεν ξέρω για τους ενήλικες, αλλά η κόρη μου το παίρνει 3 χρόνια τώρα, (απο 3,5 χρονών) κάθε βράδυ ώς προφύλαξη γιατι εκανε βροχίτιδες, και μέχρι τώρα δεν είχαμε απολύτωε καμία παρενέργεια.

 

3 χρονια :shock::shock::shock: . Μα κι αυτοι που το συστηνουν για εναν χρονο λενε :confused::confused:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ανησύχησα πολύ διαβάζοντας το συγκεκριμένο θέμα. Χρησιμοποιώ και εγώ το σκεύασμα στα ζουζούνια μου, κατόπιν σύστασης της παιδιάτρου μας. Πέρυσι το έδινα σε μορφή χαπιού, το οποίο έλιωνα και έβαζα στο γάλα τους. Επειδή μια άλλη παιδίατρος που είχα επισκεφθεί όταν έλειπε η δική μας μου είπε ότι δεν πρέπει να το λιώνω γιατί χάνεται η μισή δράση του, το άλλαξα με σκόνη. Το βάζω κάθε απόγευμα στο γιαουρτάκι τους. Πέρυσι παρά το ότι το χρησιμοποιούσα τα παιδιά ήταν μονίμως άρρωστα και πήρανε πολλές φορές αντιβίωση. Φέτος που το χρησιμοποιώ σε σκόνη έχουμε αρρωστήσει λιγότερες φορές και δεν έχουμε πάρει ακόμη αντιβίωση. Διαβάζοντας τα σχόλιά σας συνειδητοποίησα ότι ο γιος μου πέρυσι είχε αλλαγές στη συμπεριφορά του (κακοδιάθετος και επιθετικός). Φέτος δεν έχω παρατηρήσει τίποτα το ιδιαίτερο, όλα βαίνουν φυσιολογικά. Όταν είμαστε άρρωστα χρησιμοποιώ επιπλέον εισπνεόμενα! Σε πνευμονολόγο δεν έχω απευθυνθεί και ούτε το σκέφτηκα, γιατί έχω εμπιστοσύνη στην παιδίατρο μου! Ίσως θα έπρεπε!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια πρίν μια εβδομάδα έδωσα για πρώτη φορά το συγκεκριμένο φάρμακο στον μικρό. Μετά την δεύτερη δοση το επόμενο πρωϊ ξύπνησε με πολύ πρισμένα χείλη!! πήρα κατευθείαν τηλ. την παιδίατρο να τη ρωτήσω για τυχον αλλεργία και μου είπε ότι δεν της έχει τύχει κάτι ανάλογο και συμβαίνει εξαιρετικά σπάνια γιατί είναι ένα φάρμακο που πολλά παιδάκια το παίρνουν για μήνες που έχουν βρογχιολίτιδες κ.λ.π. Ωστόσο μου λέει δεν αποκλείεται. Του έδωσα xozal για μια μέρα και το σταμάτησα κατευθείαν όπως μου είπε. Μετά ξεπρίστηκε το παιδί. Τι να πώ πάντως την Παρασκευή ρώτησα και μια άλλη παιδίατρο-λοιμοξιολόγο και μου είπε ότι το συγκεκριμένο φάρμακο δεν είναι επικίνδυνο. Τώρα για την αλλεργία σπάνια μεν αλλά μπορεί να συμβεί...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το έχω δώσει και εγώ στην μικρή μου κάποια στιγμή το συγκεκριμένο χωρίς να είχε άσθμά ή κάτι σχετικό απλά είχε πολύ έντονο βήχα κάτι σαν κρίσεις βήχα για την ακρίβεια και μου το πρότεινε ο παιδιάτρος δεν ήξερα βέβαια ότι έχει τόσο έντονες παρενέργεις ούτε νομίζω έγραφε κάτι τέτοιο το χαρτί θα το τσεκάρω όταν γυρίσω απο την δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 1 χρόνο μετά...

Το οτι θα παρει το παιδι το φάρμακο δεν σημαινει οτι δεν θα αρρωστήσει ξανά. Οπως μου είπε η παιδίατρος είναι για να μη φθασει το απλο κρυολόγημα να γίνει κρίση άσθματος.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Γεια σας!

 

Να ρωτήσω κάτι; Το singulair βγαίνει σε συσκευασίες των 10 mg μόνο;

 

Και άλλη μια ερώτηση : παρενέργεια του φαρμακού αυτού δεν είναι η υπνηλεία; Γιατί εδώ διάβασα πως είναι το αντίθετο, δηλαδή η αυπνία!

 

Ευχαριστώ! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Περνουμε εδω κ 2 μηνες το συγκεκριμενο σκευασμα σχεδον απο τοτε εχει υπερβολικα πολλα σαλια ο μικρος ειναι 2.5ετων...δεν ειχε μεχρι τοτε μονο οταν ηταν κρυομενος...δεν γραφει τετια παρενεργεια βεβαια αλλα αναροτιεμε αν ετυχε σε καμια?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...