Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ίωση με ... σπυράκια;;;


Recommended Posts

Ναι το σαιτ ειναι σωτηριο και εγω ειχα πανικοβληθει αλλα μπηκα στο Parents και με ησυχασε αμεσως ..

Οταν ηρθε η παιδιατρος με βρηκε αλλη μια φορα καλα διαβασμενη χαχα!!

cca53e644d.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • rosi

    rosi 5 δημοσιεύσεις

  • FEHKO

    FEHKO 4 δημοσιεύσεις

  • malecon

    malecon 3 δημοσιεύσεις

  • elen

    elen 2 δημοσιεύσεις

ακριβως το ιδιο επαθε η κορη απο εναν ξαδερφο του αντρα μαου...ειναι 6μηνων και επαθε φαρυγγιτιδα με 39πυρετο και 2μερες που τις επεσε ο πυρετος γεμισε παντου σπυρακια...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Σημερα το πρωι ο μικρος ξυπνησε με 38.5 και με λιγο γκρινια... δεν εχασε την ωρεξη για το γαλα του το ηπιε ολο... του εδωσα πονσταν και μετα απο λιγο παρουσιασε σε ολο το σωμα το ενα ψιλο σπιρακι

πηγα στη παιδιατρο και ειδε πως ο λαιμος του ηταν παρα πολυ κοκκινος, ειπαι πως ειναι μια ιωση και οντως στο γιατρειο ειχε αλλα μωρα με τα ιδια συμπτωματα...του εδωσε ΑΥΓΜΕΝΤΙΝ...εσας για παρομοια ιωση τι φαρμακευτικη αγωγη σας εδωσε ο γιατρος????

e977372361.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εμας μας περασε ο πυρετος και ειμαστε στο σταδιο των εξανθηματων..ο πυρετος κρατησε 4 μερες και μετα απο καποιες ωρες τσουπ και τα σπυρακια.ο γιατρος δε μας εδωσε τιποτα ουτε για τον πυρετο που διεγνωσε ιωση αλλα ουτε και για τα σπυρακια.απλα αντιπυρετικα οταν εκανε πυρετο.δε νπμιζω οτι χρειαζεται αντιβιωση.απλα οι ιδιωτικοι γιατροι για να εχουν ησυχο το κεφαλι τους πασαρουν και μια αντιβιωση με καθε συναχι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Απο την Τεταρτη ο μικρος μας καιγεται στα 39+. Σαββατο πρωι δεν ειχε πυρετο ενω μεσημερι και βραδυ ειχε. Κοκκινος λαιμος, συναχι, επεφικιτιδα και ψιλοδιαροια και εμετος υπαρχουν επισης.

Το θεμα ειναι οτι σημερα το μεσημερι εγινε πουα. Ο παιδιατρος ειπε ξεσπασε ο πυρετος. Αμ δε... παλι με ντεπον κοιμηθηκε γιατι 39αρισε.

Τι συμβαινει? Παντα πεφτει πρωτα ο πυρετος και μετα βγαινουν τα σπιρακια? Λετε να παιζει τιποτα αλλο?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

γεια σας και εγω ειμαι μια απο τα ιδια....την προηγουμενη παρασκευη ξεκινησε με ενα ελαφρυ πυρετο γυρω στο 38.5 π επεφτε ευκολα με τα αντιπυρετικα....ιοση μ ειπαν κ να μην ανυσηχω.ομως ο πυρετος συνεχιζοταν μεχρι την κυριακη οσπου φτασαμε στα χειροτερα.....αρχισε το παιδι να εχει σπασμους μαυρισαν τα χειλακια της κ τα ματακια της απο κατω κ στο τελος εχασε τισ αισθησεις της:-(φοβηθηκαμε τοσο πολυ κ οταν επανηλθε πηγαμε στο παιδων κ εξετασεις στισ σξετασεις.....φοβηθηκαν την μηννιγγιτιδα αλλα μετα απο 2 μερες διαμονης στο νοσοκομειο η μικρη γεμισε εξανθηματα.....:!:εγω τρομαξα αλλα οι παιδιατροι ησυχασαν....αιφνιδιο εξανθημα μου ειπαν.......ιοση με μεγαλο ποσοστο σπασμων.....τωρα ειμαστε σπιτι μια χαρα....ξερει κανεισ αν ειναι πιθανο να το ξανακανει???ειχε κανενα απο τα παιδακια σας σπασμους???σας ευχαριστω εκ των προταιρων.....

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα!!!! η μικρή μου έχει το "αιφνίδιο εξάνθημα". Γνωρίζει μήπως καμία σας ποιος είναι ο τρόπος μετάδοσης (Δεν είχε επαφή με κάποιο άρρωστο παιδάκι)? Κι επίσης, αν εμείς ως γονείς υπάρχει περίπτωση να το μεταφέρουμε σε κάποιο άλλο μωρό....

 

Και το ρωτάω αυτό γιατί όλοι στην παρέα μας έχουν βρέφη 3-11 μηνών. Το μωρό μας δεν θα το φέρουμε σ'επαφή με τα μικρούλια. Όμως εμείς θα μπορέσουμε να συναντήσουμε έστω τους γνωστούς μας? Μετά από πόσο διάστημα δεν υπάρχει κίνδυνος μετάδοσης? Έψαξα στο internet, αλλά δεν βρήκα αυτές τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Υπαρχει περιπτωση να εχουμε απο αυτο και να γλυτωσαμε τον πυρετο??? Ο Δημητρης εμφανισε κοκκινιλες σε ολο το σωμα χωρις κανενα αλλο συμπτωμα. Ο παθολογος που ηρθε μου ειπε οτι και ο λαιμος του ειναι ετσι και με τρομαξε για υψηλο πυρετο που θα πρεπει να ριξω κτλ. Ο μικρος χτες ειχε 37,6 (απο την τσαντιλα για τον γιατρο) και σημερα αν και εξακολουθει να εχει κοκκινιλες δεν εχει δοξα τω Θεω πυρετο...

Link to comment
Share on other sites

μακρια απο τα πολυσυχναστα μερη κοριτσια...η παιδιατρος μιας φιλης μου που ειναι στο παπαγεωργιου στη μοναδα νεογνων..συνεστησε μεγαλη προσοχη αυτη την εποχη κυκλοφορουν πολλες ιωσεισ !μεχρι και κρουσματα κοξακι υπαρχουν!μεχρι και 15 μερες μπορει να μεταδοθει το μικροβιο οχι μονο απο τα παιδακια αλλα και απο εμας και μεσω του αερα ,δεν ειναι αναγκη η επαφη ..αυτα ανεφερε..καλυτερα να μιλατε με τον παιδιατρο σας παντως και ας τον ζαλιζετε δεν θα παθει τιποτα...

www.babiesphotos.comall i have ever wanted,all i have ever needed is here in my arms....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

mmdad μιας και τα συμπτωματα που αναφερεις ειναι πονολαιμος και σπυρακια, να σου πω πως ο γιος ενος γνωστου μας ειχε τα ιδια και ο γιατρος τους ειπε, μετα απο εξετασεις, πως προκειται για οστρακια.
sYSBp3.pngR9zap3.png
Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια, τυχαία είδα το θέμα. Εμας εδώ και 3 εβδομάδες κυκλοφορεί οστρακιά στην περιοχή και ο γιός μου από την Τετάρτη παρουσίασε εξάνθημα το οποίο αρχικά νόμιζα ότι ήταν από ιδρώτα. Μετά από Παρακσευή βράδυ κάνει πυρετό που φτάνει και το 39,5 και σήμερα εξαπλώθηκε το εξάνθημα σε στερνο, πλάτη χέρια, βουβωνική χώρα..η γιατρός μου είπε οστρακιά και παίρνουμε αουγκμεντιν και εμείς..

v6Khp3.pngBoDsp3.png
Link to comment
Share on other sites

mmdad μιας και τα συμπτωματα που αναφερεις ειναι πονολαιμος και σπυρακια, να σου πω πως ο γιος ενος γνωστου μας ειχε τα ιδια και ο γιατρος τους ειπε, μετα απο εξετασεις, πως προκειται για οστρακια.

 

Παντως και τα σπυρακια του εφυγαν και πυρετο δεν εκανε. Ελπιζω οτι ηταν να περασε. Δυστυχως εδω δεν ειναι τοσο ευκολο να βρεις παιδιατρο εδω και πιθανοτατα οι παθολογοι να μην αναγνωριζουν ολες τις παιδικες ασθενιες..

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!

Εμεις αρχισαμε με δεκατα..μετα βγαλαμε εξανθηματα στον κορμο χερια ποδια..ειπα αλλεργια..την πηγα στην παιδιατρο μου εδωσε αταραξ και μια αλλη κρεμα..ενα βραδυ δεν μπορουσε να κοιμηθει το παιδι απο την φαγουρα..τα εξανθηματα στο σωμα φυγαν αλλα εβγαλε πολλα στα χερια και στις παλαμες και αντιστοιχα στα ποδια και πατουσες.Την πηγα σε δερματολογο η οποια μου ειπε οτι ειναι ιος..Μου ειπε επισης οτι τα σημαδια θα αργησουν να φυγουν.2 βδομαδες..η παιδιατρος μου ειπε οτι σε ενα αλλο ενα παιδακι που ειχε εκαναν τα σπυρακια να φυγουν 2,5 μηνες..δεν ειναι κατι σοβαρο απλα αργουν να φυγουν.Τωρα εχουμε παλι ραντεβου την τριτη να μας δει..Φαγουρα δεν εχει καθολου αλλα τα σπυρακια ειναι εκει και δεν ειναι πια κοκκινα.Τι να πω ρε κοριτσια 1 βδομαδα μας παει ολο αυτο..Την τριτη θα το ξαναδουμε στην δερματολογο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κι εμείς στο κλαμπ από ότι φαίνεται...

 

ξεκίνησε πριν 5 μέρες με δέκατα (10 μέρες μετά το MMR και στην αρχή υποπτευθήκαμε το εμβόλιο), μετά ανέβασε 38,5 για μία μέρα, που όμως έπεσε με το αντιπυρετικό αμέσως. με το που έπεσε ο πυρετός, μετά από λίγες ώρες άρχισαν να εμφανίζονται τα κόκκινα στίγματα... στην αρχή ανεπαίσθητα στα μάγουλα, μετά είδα μερικά στον κορμό και τα άκρα και σε 2 μέρες (δηλ. χθες το βράδυ) είχε γίνει το παιδί εμπριμέ, γεμάτο όλο το πρόσωπο και ο κορμός μπρος πίσω και λιγότερα στα άκρα.

 

όπως φαντάζεστε φρικάραμε... είχα διαβάσει κάτι σχετικό στο παρελθόν αλλά άμα βλέπεις το παιδί σου καλυμμένο από κόκκινα στίγματα κάτι παθαίνεις όσο να'ναι!...

 

επίσης για έξτρα μπόνους είχαμε και κάτι σκόρπιες διάρροιες, οπότε έχει ξενηστικωθεί η καημένη και αυτό επιτείνει βέβαια τη γκρίνια και την ανάγκη για πολλές αγκαλίτσες

 

παίρναμε ομοιοπαθητικά αυτές τις μέρες, η παιδίατρος είπε ότι πρόκειται για ίωση (χωρίς να τη δει, από την περιγραφή μόνο...), και επειδή το βράδυ χτυπιέται στον ύπνο μας είπε να πάρουμε αταραξ για 2 μέρες (μόνο βράδυ)

 

περιμένουμε να υποχωρήσει τώρα λοιπόν... (ευτυχώς είναι ακόμα απύρετη)

Be thankful for what you've got

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

καλησπέρα και απο εμάς...η μικρή έχει δεύτερη ημέρα υψηλό πυρετό την ειδε η παιδίατρος και μας ειπε πως υποπτεύεται αιφνίδιο εξάνθημα γιατί δεν έχει άλλες ενδείξεις..εσείς που περάσατε την ίωση απο την εμπειρία σας τι γινεται με το εξάνθημα; υποχωρεί μόνο του και σε πόσες ημέρες; ευχαριστώ...περαστικά σε όλους

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και απο εμάς...η μικρή έχει δεύτερη ημέρα υψηλό πυρετό την ειδε η παιδίατρος και μας ειπε πως υποπτεύεται αιφνίδιο εξάνθημα γιατί δεν έχει άλλες ενδείξεις..εσείς που περάσατε την ίωση απο την εμπειρία σας τι γινεται με το εξάνθημα; υποχωρεί μόνο του και σε πόσες ημέρες; ευχαριστώ...περαστικά σε όλους

 

 

Καλησπέρα... Εμείς το περάσαμε αυτό όταν η μικρή ήταν 9 μηνών. Την τρίτη μέρα του πυρετού το παιδί ήρθε και έγινε πουά! Πρόσωπο και κοιλιά μέσα στο εξάνθημα! Η παιδίατρος μας είχε πει να έχουμε το νου μας γιατί πέραν του πυρετού δεν είχε κάτι άλλο οπότε την ενημερώσαμε και μας είπε όλα οκ. Συνεχίσαμε το depon, μετά από μια μέρα έπεσε ο πυρετός και σε τρεις μέρες εξαφανίστηκε και το εξάνθημα! Για το εξάνθημα μας είπε να μην κάνουμε τίποτα γιατί δεν ενοχλεί το παιδί και όντως δεν το ενοχλούσε! Περαστικά σας...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Κοριτσια βοήθεια....

Ο μικρός, σχεδόν 1 έτους, έβγαλε χτες κοκκινιλες γυρω από το στόμα και εξάνθημα στο σώμα του. Μιλήσαμε με την γιατρό που είναι εκτός Αθηνών λόγω των ημερών και αρχικα υποψιαστήκαμε αλλεργικη αντίδραση. Όμως αφού και σήμερα δεν ειχε υποχωρήσει πήγαμε νοσοκομειο όπου μας είπαν ότι είναι ιογενούς προέλευσης. Πήρα τηλ την παιδιατρό μας και μας είπε πως λογικά είναι κοξάκι αφού και ο παιδικός που πηγαινει η κόρη μου είχε πολλά κρούσματα. Και οι δυο ήταν πολύ καθυσηχαστικοί.

Υπάρχει κάποια με αναλογη εμπειρία? Πόσο κράτησε? Το ότι δεν εχει κανει πυρετο και δεν εχει φαγούρα είναι καλό?????

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια βοήθεια....

Ο μικρός, σχεδόν 1 έτους, έβγαλε χτες κοκκινιλες γυρω από το στόμα και εξάνθημα στο σώμα του. Μιλήσαμε με την γιατρό που είναι εκτός Αθηνών λόγω των ημερών και αρχικα υποψιαστήκαμε αλλεργικη αντίδραση. Όμως αφού και σήμερα δεν ειχε υποχωρήσει πήγαμε νοσοκομειο όπου μας είπαν ότι είναι ιογενούς προέλευσης. Πήρα τηλ την παιδιατρό μας και μας είπε πως λογικά είναι κοξάκι αφού και ο παιδικός που πηγαινει η κόρη μου είχε πολλά κρούσματα. Και οι δυο ήταν πολύ καθυσηχαστικοί.

Υπάρχει κάποια με αναλογη εμπειρία? Πόσο κράτησε? Το ότι δεν εχει κανει πυρετο και δεν εχει φαγούρα είναι καλό?????

 

Ο συγκεκριμενος ιος , εμφανιζει εξανθηματα που εξελισσονται σε φουσκαλες στο στομα , ποδια και χερια. Κυριως παλαμες, δαχτυλα και πατουσες. Εμφανιζει και πυρετο.

Πρεπει να ειναι πολυ επωδυνος κυριως στο στομα, γιατι ο μικρος μου παρολο που ειναι πολυ ανθεκτικος και υπομονετικος στο πονο , ειχε πολλη γκρινια και δεν μπορουσε να φαει τιποτα. Με μεγαλη δυσκολια μιλουσε, και μου παραπονιοταν οτι δεν μπορει να ανοιξει το στομα του καλα.

Ανησυχησαμε και εμεις πολυ , αλλα ο γιατρος ηταν πολυ καθυσηχαστικος.

Ομως τα συμπτωματα τoυ μικρου σου, ετσι οπως τα περιγραφεις δεν μοιαζουν για αυτον τον ιο.

 

Ριξε μια ματια και εδω

http://www.makthes.gr/news/reportage/97342/

http://www.altasoft.gr/Software/Kids/kids88.html

 

Εδω υπαρχει και αντιστοιχο θεμα , οπου εχει περισσοτερες εμπειριες απο τις μητερες.

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=95482&highlight=%EA%EF%EE%E1%EA%E9

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Τα εξανθηματα είναι κυρίως στα πόδια του και σήμερα ίσως έχουν μεγαλώσει. Στο πρόσωπο είναι σαν φουσκάλες, πιο μεγαλα. Και ο λαιμός του εσωτερικά ήταν κόκκινος... Όμως δεν πρέπει να ποναει γιατι γενικά είναι ευδιάθετος, μόνο ενα βραδυ δεν κοιμηθηκε και εκλαιγε συνεχεια.

Εσάς πόσο σας κρατησε?

Link to comment
Share on other sites

Αυτές τις ημέρες το περνάμε και εμείς. Δεν έχει αναρρώσει ακόμα. Όμως εχθες είδα μια βελτίωση στο φαγητό του. Σημερα είναι η πεμπτη ημερα και ειμαστε καλυτερα. Το πιο προηγούμενο βράδυ έκλεγε σπαρακτικά μέσα στον ύπνο του . Είχε γαντζωθεί επάνω μου και δεν με άφηνε καθόλου. Είχαμε τρομάξει γιατί δεν είχε γίνει διάγνωση ακόμα και το μυαλό μας πήγε σε άλλες ασθένειες. Πρέπει να υπόφερε πάρα πολύ.

Αρχικά σε εμάς ξεκίνησε πριν 4 ημερες με κόκκινο λαιμό κυρίως στον ουρανίσκο (με παραξενεψε πολυ ο κοκκινος ουρανισκος που ηταν σαν πληγη και τον πήγα αμέσως στο γιατρό). Έμοιαζε για φαρυγγίτιδα η στρεπτόκοκκο και κάναμε καλλιέργεια, αλλά δεν είχαν εμφανιστεί ακόμα τα εξανθήματα στις παλάμες και τα πόδια . Μετά από 2 ημέρες αποκτήσαμε και τις φουσκάλες , ετσι η διάγνωση για τον συγκεκριμένο ιό ήταν πιο ξεκάθαρη, αφου ειχαμε και αρνητικη καλλιεργεια.

Δεν είναι τίποτα το ανησυχητικό , μας είπε ο γιατρός.

Link to comment
Share on other sites

Αυτές τις ημέρες το περνάμε και εμείς. Δεν έχει αναρρώσει ακόμα. Όμως εχθες είδα μια βελτίωση στο φαγητό του. Σημερα είναι η πεμπτη ημερα και ειμαστε καλυτερα. Το πιο προηγούμενο βράδυ έκλεγε σπαρακτικά μέσα στον ύπνο του . Είχε γαντζωθεί επάνω μου και δεν με άφηνε καθόλου. Είχαμε τρομάξει γιατί δεν είχε γίνει διάγνωση ακόμα και το μυαλό μας πήγε σε άλλες ασθένειες. Πρέπει να υπόφερε πάρα πολύ.

Αρχικά σε εμάς ξεκίνησε πριν 4 ημερες με κόκκινο λαιμό κυρίως στον ουρανίσκο (με παραξενεψε πολυ ο κοκκινος ουρανισκος που ηταν σαν πληγη και τον πήγα αμέσως στο γιατρό). Έμοιαζε για φαρυγγίτιδα η στρεπτόκοκκο και κάναμε καλλιέργεια, αλλά δεν είχαν εμφανιστεί ακόμα τα εξανθήματα στις παλάμες και τα πόδια . Μετά από 2 ημέρες αποκτήσαμε και τις φουσκάλες , ετσι η διάγνωση για τον συγκεκριμένο ιό ήταν πιο ξεκάθαρη, αφου ειχαμε και αρνητικη καλλιεργεια.

Δεν είναι τίποτα το ανησυχητικό , μας είπε ο γιατρός.

Ωχχχ εσείς είσαστε χειρότερα από εμας. Περαστικά σας!!!

Τεστ για στρεπτόκοκκο έκαναν και σε εμάς για καθαρά τυπικους λόγους, το οποίο βγηκε αρνητικο. Η κλινική εικόνα του έδειχνε ιογενή προέλευση και αφού υπάρχει επιδημια κοξακι καταλήξαμε οτι -μαλλον- είναι αυτό.

Όπως είπα και στο προηγουμενο ποστ κανενας από τους δυο γιατρους, ούτε αυτός που τον εξετασε, ούτε η παιδιατρος μας, έδειξε να ανησυχεί. Απλά ενω σκοπευαμε να κανουμε βολτες αυτες τις μερες και να συναντηθούμε με φιλους με παιδακια, θα το αποφυγουμε

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...