Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αλλαγή χώρας - α΄ταξη δημοτικού


Recommended Posts

η κορη σου ειναι 5.5?δηλαδη του χρονου θα παει δημοτικο αν ερθετε εδω.οκ μπορεις με το που ερθετε να την γραψεις σε εναν παιδικο σταθμο.50-55 ευρω το μηνα ειναι μονο κ αν σε βοηθησουν οι συγγενεις σου να κανεις ορισμενα χαρτια τοτε ειναι 20 το μηνα.εγω για 2 παιδια στον παιδικο πληρωνω 40 το μηνα κ εδω δεν εχει ιδιωτικους κλπ ολα κρατικα ειναι.λοιπον αν παει ως του χρονου παιδικο θα τα μαθει πολυ καλα τα γερμανικα για να μη δυσκολευτει στο σχολειο!η δικια μου αρχισε σχεδον 3 χρονων παιδικο κ τωρα ειναι 5 κ τα μιλαει σαν γερμανιδα.με προφορα κιολας:rolleyes: μας εχει φαει λαχανο σου λεω!6 χρονια στη γερμανια ειμαστε κ αλλα 6 να κατσω τετοια γερμανικα δε θα μιλαω:lol: τα μικρα μαθαινουν αμεσως!

Ναι 5,5 είναι.Ετσι ακριβως οπως τα λες ειναι.Φετος ειναι για παιδικο σταθμο στην Γερμανια.Για πες μου εσυ Δημητρα που ζεις εκει,πως ειναι τα πραγματα?Θα γυριζες πισω στην Ελλαδα?Εσεις αν επιτρεπετε γιατι πηγατε στην Γερμανια?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ναι 5,5 είναι.Ετσι ακριβως οπως τα λες ειναι.Φετος ειναι για παιδικο σταθμο στην Γερμανια.Για πες μου εσυ Δημητρα που ζεις εκει,πως ειναι τα πραγματα?Θα γυριζες πισω στην Ελλαδα?Εσεις αν επιτρεπετε γιατι πηγατε στην Γερμανια?

 

εμεις ηρθαμε γερμανια οταν ημασταν 21 χρονων αρραβωνιασμενοι.ο λογος που ηρθαμε ηταν πολυ απλα επειδη ζουσαμε στην ελλαδα:rolleyes: κ οχι δε θα γυριζα ποτε.μονο για διακοπες.γιαυτο ειναι για μενα πλεον η ελλαδα.ερχομαι 40 μερες το χρονο το καλοκαιρι τρωμε 4 χιλιαρικακια βγαζουμε τα γουστα μας κ επιστρεφουμε.δε λεει για τιποτα παραπανω.οχι μονο σε θεμα οικονομιας αλλα σε ολα!εκατομμυρια ετη φωτος πισω σου μιλαω.για μενα τουλαχιστον ετσι ειναι.ετσι τα βλεπω εγω!οχι με τιποτα δε θα γυριζα πισω!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα!

 

Λοιπον ηθελα να ρωτησω και εγω κατι με την σειρα μου προσ γερμανια!

Ποσο δυσκολο θα ειναι να φυγεις απο ελλαδα για γερμανια χωρις κανεναν εκει?

Δεν ξερουμε γλωσσα και εχουμε και ενα μωρακι 16 μηνων και επισης θελουμε αν γινετε φυσικα να φυγουμε ολοι μαζι μια και εξω!

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις βρει ηδη δουλεια κ μερος να μεινεις δεν ειναι κ τοσο δυσκολο.εμεις οταν ηρθαμε δε ξεραμε ουτε μια γερμανικη λεξη κ φυσικα κ κανεναν.μονο ενα ξαδερφο του μπαμπα μου που πρωτη φορα οτα ηρθα γερμανια τον γνωρισα οποτε δεν ειχα θαρρος ουτε κ πολλα παρε δωσε.τα παιδακια απο 2 ετων τα παιρνουν σε κρατικο σταθμο με ωραριο που εσυ κανονιζεις.ειναι μεχρι τις 5.30 το απογευμα αλλα το πας οτι ωρα θες κ το παιρνεις οτι ωρα θες.

δεν θα σου στρωσουν κ τα κοκκινα χαλια αλλα αν ειστε ενωμενοι μια χαρα θα τα καταφερετε

 

ματενια να στειλεις το παιδακι σου σε παιδικο να μαθει την γλωσσα να μη δυσκολευτει στο δημοτικο

Link to comment
Share on other sites

εμεις ηρθαμε γερμανια οταν ημασταν 21 χρονων αρραβωνιασμενοι.ο λογος που ηρθαμε ηταν πολυ απλα επειδη ζουσαμε στην ελλαδα:rolleyes: κ οχι δε θα γυριζα ποτε.μονο για διακοπες.γιαυτο ειναι για μενα πλεον η ελλαδα.ερχομαι 40 μερες το χρονο το καλοκαιρι τρωμε 4 χιλιαρικακια βγαζουμε τα γουστα μας κ επιστρεφουμε.δε λεει για τιποτα παραπανω.οχι μονο σε θεμα οικονομιας αλλα σε ολα!εκατομμυρια ετη φωτος πισω σου μιλαω.για μενα τουλαχιστον ετσι ειναι.ετσι τα βλεπω εγω!οχι με τιποτα δε θα γυριζα πισω!

 

 

Δηλαδη οπως καταλαβαινω 21 χρονια ζουσες στην Ελλαδα κι εσυ και ο συζηγος ,ετσι?Καμια σχεση με Γερμανια μεχρι την στιγμη που φυγατε για εκει?

Το ιδιο και για εμας .Απλα πριν εξι χρονια που πηγατε εσεις νομιζω οτι τα πραγματα ηταν καπως καλυτερα απο θεμα δουλειας .Πως βιωνεται στην Γερμανια την κρίση?Υπαρχει εκει κριση?Εχει δουλειες?Εσυ δουλευεις εκει?

Ξερεις κατι , μου κανει πολυ καλο που εχω αυτην την επικοινωνια μαζι σου με ενημερωνεις και με καθυσηχαζεις για καποια πραγματα που με τρομαζουν...:?:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

 

Δηλαδη οπως καταλαβαινω 21 χρονια ζουσες στην Ελλαδα κι εσυ και ο συζηγος ,ετσι?Καμια σχεση με Γερμανια μεχρι την στιγμη που φυγατε για εκει?

Το ιδιο και για εμας .Απλα πριν εξι χρονια που πηγατε εσεις νομιζω οτι τα πραγματα ηταν καπως καλυτερα απο θεμα δουλειας .Πως βιωνεται στην Γερμανια την κρίση?Υπαρχει εκει κριση?Εχει δουλειες?Εσυ δουλευεις εκει?

Ξερεις κατι , μου κανει πολυ καλο που εχω αυτην την επικοινωνια μαζι σου με ενημερωνεις και με καθυσηχαζεις για καποια πραγματα που με τρομαζουν...:?:

 

δεν αλλαξε κατι οχι,ουτε ηταν αλλιως πριν 6 χρονια.εγω δε δουλευω οχι.αλλα παιρνω 500 το μηνα επιδομα για 2 παιδια.δουλειες εχει αρκει να θες να δουλεψεις φυσικα .αν καποιος ειναι κολλημενος σε ενα κ μονο πραγμα κ ψαχνει κατι συγκεκριμενο κ μονο αυτο κ τιποτε αλλο τοτε θα δυσκολευτει εννοειται.υπαρχουν κ τετοια ατομα.πχ ενας ξαδερφος του αντρα μου ηθελε να ερθει γερμανια κ να του βρουμε εμεις δουλεια σαν τεχνικος υπολογιστων.δυσκολο φυσικα!χωρις να ξερει γερμανικα χωρις καμια προυπηρεσια ενα χαρτι κατι τελος παντων!:shock:

Link to comment
Share on other sites

δεν αλλαξε κατι οχι,ουτε ηταν αλλιως πριν 6 χρονια.εγω δε δουλευω οχι.αλλα παιρνω 500 το μηνα επιδομα για 2 παιδια.δουλειες εχει αρκει να θες να δουλεψεις φυσικα .αν καποιος ειναι κολλημενος σε ενα κ μονο πραγμα κ ψαχνει κατι συγκεκριμενο κ μονο αυτο κ τιποτε αλλο τοτε θα δυσκολευτει εννοειται.υπαρχουν κ τετοια ατομα.πχ ενας ξαδερφος του αντρα μου ηθελε να ερθει γερμανια κ να του βρουμε εμεις δουλεια σαν τεχνικος υπολογιστων.δυσκολο φυσικα!χωρις να ξερει γερμανικα χωρις καμια προυπηρεσια ενα χαρτι κατι τελος παντων!:shock:

Αντε να δουμε τι εξελιξεις θα εχουμε ,παντως θα φροντισω να σε ενημερωσω ,μιας και γνωριστηκαμε.ηρθατε φετος Ελλαδα?Διακοπες πηγατε?Φετος οποιον ρωταω για διακοπες περνω αρνητικη απαντηση...κριση μου λενε....επεται χειμωνας δυσκολος .....

Ειχα ερθει στην Γερμανια κι εγω διακοπες μια εβδομαδα το 2003 οταν ειμασταν αρραβωνιασμενοι ακομη.Ειχα ενθουσιαστει,θυμαμαι οτι οταν φτασε το αεροπλανο πανω απο την Ελλαδα ,την Θεσσαλονικη συγκεκριμενα ,ελεγα απο μεσα μου -Ωχ που ηρθα τωρα εγω?τι ειναι αυτη η τσιμεντουπολη?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια,

Πολύ ενδιαφέρουσα η συζήτηση και οι εμπειρίες της καθεμιάς μας.

Κι εγώ ζω τα τελευταία χρόνια στη Γερμανία.

Ήρθα γιατί μου δοθηκε η ευκαιρία από τη δουλειά μου,έτσι για αλλαγή και χωρίς να το πολυσκεφτώ.

Γλώσσα δεν ήξερα και δεν είχα γνωστούς,αν και με τη δουλειά γρήγορα βρέθηκα σε ελληνογερμανικό περιβάλλον.

Επειδή ήθελα να ρουφήξω όλα όσα αυτό το καινούριο περιβάλλον μου προσέφερε,αποφάσισα να πάρω στα σοβαρά την εκμάθηση της γλώσσας,κάτι που με έκανε αποδεκτή από τους Γερμανούς συναδέρφους μου,αλλα και μου έλυσε πολλά πρακτικά προβλήματα της καθημερινότητας. Και σίγουρα μου άναψε πράσινο φως για όλα όσα με ενδιαφέρουν,από μαγειρική μέχρι σινεμά,παρέες,ταξίδια,αλλά και γιατρούς,δημόσιες υπηρεσίες κλπ.κλπ.

Όσους γνωστούς και συγγενείς να έχει κανείς,που να έχουν τη διάθεση να βοηθήσουν,καλό είναι,αλλά την προσαρμογή του την βιώνει ο καθένας διαφορετικά.

Όσο πιο νέος είναι κανείς,τόσο πιο εύκολα προσαρμόζεται, ιδιαίτερα τα παιδιά,όπως έγραφε και η Δήμητρα γρήγορα μαθαίνουν τη γλώσσα και βρίσκουν φίλους.

Αφού εχετε παιδάκια μέσω του σχολείου γρήγορα θα γνωριστείτε με άλλους γονείς.Είναι συνηθισμένο π.χ. να φιλοξενούνται τα παιδιά σε σπίτια άλλων παιδιών για όλο το σαββατοκύριακο,φυσικά κάποια στιγμή ανταποδίδεις.

Οι σχέσεις και οι φιλίες είναι αλλιώς,πιο τυπικές,πιο συγκρατημένες.Μιλάω για σχέσεις με Γερμανούς-ίδες.Τις Ελληνίδες φίλες μου μέχρι σήμερα δεν τις έχω αντικαταστήσει και ούτε πρόκειται.Για μένα εκεί είναι το μεγάλο μείον της διαμονής μου...αλλά ευτυχώς έχω τον άντρα μου.

Το δεύτερο μείον είναι ο καιρός,το κρύο με προσεκτικό ντύσιμο αντέχεται,αλλά η έλλειψη του ήλιου,αυτό δεν αντέχεται με τίποτα λέμε!

Τα μείον όμως αντισταθμίζονται με τα χίλια καλά μιας σούπερ οργανωμένης κοινωνίας με τους κανόνες της,που όλοι σέβονται και τηρούν και που σε ξεαγχώνει τελικά.

Κανείς δεν πάει να στη φέρει,η ειλικρίνεια είναι αυτονόητη.

Το επίπεδο ζωής μέσα στα χρόνια που εντωμεταξύ ζω εκεί έχει αλλάξει,τα τελευταία δύο χρόνια οι τιμές ανέβηκαν στην πόλη μου(ενοίκια πχ.),όμως οι τιμές στο σούπερ μάρκετ είναι πολύ λογικές.Και πάντα και παντού υπάρχουν προσφορές.

 

Παρασύρθηκα και έγραψα κάτι παραπάνω,ελπίζω να έδωσα μια εικόνα.

Πιστεύω ότι όλα θα σας πάνε καλά,αν ξεκινήσετε με αισιοδοξία.

Link to comment
Share on other sites

Γ

Το δεύτερο μείον είναι ο καιρός,το κρύο με προσεκτικό ντύσιμο αντέχεται,αλλά η έλλειψη του ήλιου,αυτό δεν αντέχεται με τίποτα λέμε!

Τα μείον όμως αντισταθμίζονται με τα χίλια καλά μιας σούπερ οργανωμένης κοινωνίας με τους κανόνες της,που όλοι σέβονται και τηρούν και που σε ξεαγχώνει τελικά.

Κανείς δεν πάει να στη φέρει,η ειλικρίνεια είναι αυτονόητη.

Το επίπεδο ζωής μέσα στα χρόνια που εντωμεταξύ ζω εκεί έχει αλλάξει,τα τελευταία δύο χρόνια οι τιμές ανέβηκαν στην πόλη μου(ενοίκια πχ.),όμως οι τιμές στο σούπερ μάρκετ είναι πολύ λογικές.Και πάντα και παντού υπάρχουν προσφορές.

 

Παρασύρθηκα και έγραψα κάτι παραπάνω,ελπίζω να έδωσα μια εικόνα.

Πιστεύω ότι όλα θα σας πάνε καλά,αν ξεκινήσετε με αισιοδοξία.

ακριβως αυτο.κ εγω το μονο που δε μαρεσει σαυτη τη χωρα ειναι η ελειψη ηλιου .αν κ φετος δε μπορεις να πεις.μας εκανε μια χαρα καλοκαιρι!σαν ελληνικο:lol:για την οργανωση που ειπες κ της τιμες συμφωνω.εχουν ανεβει κ εδω κ σε ολη τη χωρα τιμες αλλα παρολα αυτα καμια σχεση με την ελλαδα.εγω πχ παω σουπερ μαρκετ κ με 200 ευρω θα κανω τα ψωνια του μηνα.αντε κ αλλα 50 σε χαζομαρουλες που δε τις εχουμε κ απολυτη αναγκη.προχτες μαλιστα αγορασαμε ενα επιπλο για σαλονι ,ενα τραπεζακι 1 κρεβατι διπλο για μας κ ενα μονο για τον μικρο(με τα στρωματα τους) ενα στρωμα καινουριο για της κορης μου το κρεβατι ενα διπλο παπλωμα 2 τεραστειες μαξιλαρες κ 2 κομοδινα.ολα αυτα 800 ευρω .κ η ποιοτητα σουπερ.ρηνουλα απο το neckermann.σιγουρα το ξερεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

kalημερα κοριτσια....εχω 2 παιδακια ενα 3,5 ετων και το αλλο 8 μηνων..

η κατασταση μας ειναι η εξης...ο αντρας μου δουλευει σαν ιδιωτικος υπαλληλος σε μια εταιρια κι εγω απο τοτε που γεννησα δνε μπορω να βρω δουλεια με τιποτα...( ειμαι πτυχιουχος διαιτολογος) ουτε καν καπου σαν υπαλληλο δεν με παιρνουν...οπως καταλαβαινεται καθε μηνα με το ορι τα βγαουμε περα και με πολυ αγχος...εχω ενα θειο στο ντισελντορφ ο οποιος εχει ενα εστιατορειο εκει και μενει πολλα χρονια και μας εχει φαει να παμε εκει..μου λεει οτι κι εσεις και η αληθεια ειναι οτι εχω αρχισει να το σκεφτομαι...η ερωτηση μου ειναι ποσο περιπου ειναι οι μισθοι εκει στη γερμανια και αν νομιεται οτι εγω θα μπορεσω να βρω καποια δουλεια..γιατι εδω στην ελλαδα δε νομιω....δηλαδη με ενα μισθο του αντρα μπορει μια οικογενεια να ειναι καλα;;; εχουμε και ενα μικρο σπιτι εδω ελλαδα οπου το ενοικιο θα μου το δινουν οι δικοι μου...θα ηθελα πολυ τις γνωμες των κοριτσιων που ειναι εκει!!! ευχαριστωωωωωωωωωω

Link to comment
Share on other sites

εξαρταται για ποσες ωρες σας θελει ο θειος σου στο εστιατοριο.ντισελντορφ?2 ωρες απο μενα ειναι:P συνηθως στα εστιατορια περνουν 12ωρες.επειδη ο αντρας μου 6 χρονια που ειμαστε εδω δουλευει σε εστιατοριο μαγειρας,να ξερεις οτι δουλειακ να κανεις σε εστιατοριο για αρχη ολοι δεινουν απο 1000 κ πανω.οποτε μη συμβηβαστεις με λιγοτερα.ο αντρας μου πριν 6 χρονια ξεκινησε με 1000 ως βοηθος.δηλαδη εκανε σαλατες καθαριοτητα στην κουζινα ετοιμαζε οτι χρειαζοταν ο μαγειρας κλπ. κ τωρα εχει γινει ο ιδιος μαγειρας κ περνει 1800.ο βασικος στη γερμανια ειναι 1300 βεβαια...αλλα να ξερεις οτι για αρχη θα πρεπει να παιρνετε απο 1000.επισης να ξερεις πως ολοι οσοι εχουν εστιατορια εχουν κ σπιτι για το προσωπικο τους.εμεις τον πρωτο εναμισι χρονο μεναμε στο σπιτι που μας ειχε δωσει το αφεντικο(δωρεαν τα παρεχουν εννοειται και με επιπλωση)οκ δεν ηταν κ μεγαλο μη φανταστεις.μπανιο σαλονοκουζινα κ 1 υπνοδωματιο ηταν αλλα οταν ηρθαμε ημασταν αρραβωνιασμενοι κ οταν φυγαμε κ ηρθαμε σαυτο που μενουμε τωρα η κορη μου ηταν 6 μηνων οποτε μια χαρα μας βολευε τοτε κ ας ηταν μικρο.ενα 6μηνο πρεπει να κανεις υπομονη .να ειστε δηλωμενοι δηλαδη οτι δουλευετε 6 μηνες κ μενετε καπου.μετα εχει παρα πολλες ακρες κ δικαιουσε παρα πολλα.

τωρα θα ψηφιστει ενας νομος οπου τα παιδια που πηγαινουν σχολειο θα δικαουνται δωρεαν μια εξωσχολικη δραστηριοτητα.πχ το παιδι σου ειναι 7 ετων κ θελει να παει χορο η μουσικη η καρατε κλπ δε θα πληρωσεις τιποτα.κ το επιδομα παιδιου ειναι 190 ευρω το μηνα για καθε παιδι συν κατι εξτρα που δικαιουσε αν την ψαξεις τη δουλεια.οποτε γυρω στα 500 θα περνεις με 2 παιδια.

Link to comment
Share on other sites

ax υπαρχει συστημα και δουλευει δηλαδη...οχι οπως εδω.!!!! δηλαδη αν παιρνεις 500 απο το κρατος για τα παιδια...γυρω στα 500 το ενοικιο που θα μου στελνουν..δε χρειαεται να αγχωθω για δουλεια...δημητρα μου pigasos λεγεται το ετιατορειο..αν σας βγαλει ποτε ο δρομος!! εσεις με τη γλωσσα πως τα πηγατε;;; αν το αποφασισουμε θα κανω καποια μαθηματα πρωτα στην ελλαδα μεχρι να φυγουμε να υπαρχει μια επαφη αλλα δυσκολα τα γερμανικα ρε παιδι μου!!! και τα ενοικια ...που κυμαινονται;;dηλαδη για ενα σπιτι νορμαλ οχι κανενα τεραστιο..με τον θειο μου εχουμε πολυ καλες σχεσεις οποτε δεν πιστευω να μη μας δωσει αυτα που ππρεπει...αχ εχω αγχωθει....με τα παιδια δημητρουλα πως τα καταφερνεις;;μονη ετσι δεν εχεις βοηθεια...σαμπως εδω που ειμαστε εχουμε;;τελοσπαντων... δηλαδη μια 4μελης οικογενεια με 2000 μπορει και περναει μια χαρα ετσι;; sorry που σ επρηξα αλλα εσυ ξερεις τα πραγματα απο πρωτο χερι!!

Link to comment
Share on other sites

ax υπαρχει συστημα και δουλευει δηλαδη...οχι οπως εδω.!!!! δηλαδη αν παιρνεις 500 απο το κρατος για τα παιδια...γυρω στα 500 το ενοικιο που θα μου στελνουν..δε χρειαεται να αγχωθω για δουλεια...δημητρα μου pigasos λεγεται το ετιατορειο..αν σας βγαλει ποτε ο δρομος!! εσεις με τη γλωσσα πως τα πηγατε;;; αν το αποφασισουμε θα κανω καποια μαθηματα πρωτα στην ελλαδα μεχρι να φυγουμε να υπαρχει μια επαφη αλλα δυσκολα τα γερμανικα ρε παιδι μου!!! και τα ενοικια ...που κυμαινονται;;dηλαδη για ενα σπιτι νορμαλ οχι κανενα τεραστιο..με τον θειο μου εχουμε πολυ καλες σχεσεις οποτε δεν πιστευω να μη μας δωσει αυτα που ππρεπει...αχ εχω αγχωθει....με τα παιδια δημητρουλα πως τα καταφερνεις;;μονη ετσι δεν εχεις βοηθεια...σαμπως εδω που ειμαστε εχουμε;;τελοσπαντων... δηλαδη μια 4μελης οικογενεια με 2000 μπορει και περναει μια χαρα ετσι;; sorry που σ επρηξα αλλα εσυ ξερεις τα πραγματα απο πρωτο χερι!!

 

δε με επριξες μη στεναχωριεσαι:P

οταν ηρθαμε δε ξεραμε γερμανικα βεβαια.εγω ηξερα αγγλικα κ γαλλικα.ο αντρας μου κατι κουτσοαγγλικα.η αληθεια ειναι οτι μοιαζουν με τα αγγλικα κατα το ημισι απλα αλλαζει ο προφορα.αν μπορεις να κανεις 3 μηνες ταχυρυθμα ετσι για να μαθεις τα βασικα καλο θα ηταν γυσικα.οσο για τα ενοικια ειναι καπως διαφορετικα για την ελλαδα.πχ στην ελλαδα εχεις το ενοικιο συν εξτρα κοινοχρηστα συν εξτρα νερο.εδω ειναι ολα μαζι ενσωματωμενα.εμεις ας πουμε νοικιαζουμε σχεδον 100 τμ .το ενοικιο κανονικα ειναι 600.αλλα απο αυτα τα 150 καθε μηνα ειναι για κοινοχρηστα κ νερο.αν στο τελος του χρονου καψεις περισσοτερα η λιγοτερα δινεις η παιρνεις πισω.ουσιαστικα το ιδιο πραγμα με την ελλαδα ειναι η τιμη πανω κατω απλα αντι να πληρωνεις 3 διαφορετικους λογαριασμους,πληρωνεις εναν.α κ να σε ενημερωσει ο θειος σου για τα σκουπιδια γιατι εδω ειναι αλλιως.μεχρι να τα μαθω κ να τα συνηθισω ειδα κ επαθα.λοιπον σε αλλη σακουλα πεταμε τα φαγωσημα.σε αλλη τα γυαλινα σε αλλη τα πλαστικα κ λοιπα ανακυκλωσιμα κ σε αλλη τα παμπερς κ χαρτια τουαλετας!ΟΛΑ ανακυκλωνονται.γιαυτο κ σε καθε οικοδομη εχει αλλο καδο για φαγωσιμα αλλον για γυαλια αλλον για πλαστικα αλλον για πανες κ χαρτια τουαλετας σερββιετεσ κλπ.ειναι υποχρεοτικο κ αν δε το κανεις πεφτουν οι γερμανοι να σε φανε κ πληρωνεις κ προστιμο!σαυτα δε σηκωνουν κουβεντα.οταν ηρθα πρωτη φορα σαν κλασσικη ελληνιδα τα πετουσα ολα μαζι:rolleyes:

κ τελος πιστευω πως μια 4μελης οικογενεια με 2000 τα βγαζει ΑΝΕΤΟΤΑΤΑ περα κ φυσικα οταν καποια στιγμη δουλεψεις κ εσυ κ παιρνεις αλλα 1000 τοτε βαζει κ στην ακρη χαλαρα.κ μην ανυσηχεις.για αρχη θα ειναι 2000 .αργοτερα θα ειναι 2500.αρκει φυσικα να ειστε καλοι στη δουλεια σας κ να μην την αμελειτε.

Link to comment
Share on other sites

δημητρα μου pigasos λεγεται το ετιατορειο..αν σας βγαλει ποτε ο δρομος!! εσεις με τη γλωσσα πως τα πηγατε;;; αν το αποφασισουμε θα κανω καποια μαθηματα πρωτα στην ελλαδα μεχρι να φυγουμε να υπαρχει μια επαφη αλλα δυσκολα τα γερμανικα ρε παιδι μου!!! και τα ενοικια ...που κυμαινονται;;dηλαδη για ενα σπιτι νορμαλ οχι κανενα τεραστιο..

 

Εγώ μένω στο Duesseldorf και το ξέρω το εστιατόριο του θειου σου.

 

Για τη γλώσσα θα σε συμβούλευα να την μάθεις όσο πιο γρήγορα γίνεται γιατί μόλις έρθετε εδώ θα πρέπει να πας σε δημόσιες υπηρεσίες για να δηλωθείς, για να ασφαλιστείς, για να πάρεις τα λεφτά που δικαιούσαι για τα παιδιά, για να πάνε τα παιδιά στο παιδικό σταθμό κτλ.

 

Εδώ τα ενοίκια είναι πιο ακριβά από εκεί που μένει η Δήμητρα.

Εγώ έχω ένα διαμέρισμα στο κέντρο 90 τμ και πληρώνω 900? , χώρια άλλα 90? για το ρεύμα.

 

Ότι άλλο θέλεις εδώ είμαστε....μπορεί να τα πούμε και από κοντά όταν με το καλό έρθετε, μένω πολύ κοντά στο εστιατόριο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικα νομιζα οτι το θεμα αυτο αποσχολουσε μονο εμενα αλλα μαλλον ειμαστε πολλες-οι

!!Να φυγουμε κοριτσια ,να φυγουμε ......Εμενα οταν μου το πρωτοειπε ο συζηγος σαν σκεψη με επιασε πανικος ,και τωρα δεν βλεπω την ωρα να φυγω.....

Και 30 χρονια τωρα που εζησα Ελλαδα τι καταλαβα???Παντα αριστη μαθητρια ,ξοδεψαν οι γονεις μου τοσα χρηματα να με σπουδασουν ,ξοδεψαμε με το συζηγο μια περιουσια για κανουμε το σπιτι μας ,εεεε και ????Ανεργη ειμαι απο την στιγμη που εμεινα εγγυος στο πρωτο μας παιδι,εξι χρονια τωρα....και οταν δουλευα μη φανταστειτε σε λογιστηριο εταιρειας 12 ωρες για 650 ψωρο ευρουλακια.καταντια....απαπα.και ο συζηγος δικο του μαγαζι ,επισης 12 ωρες εργασιας να κανει δουλειες και οταν ερχετε η ωρα της πληρωμης να του λενε - θα περασουμε ......το ποτε ομως ξεχνανε να το πουν....και εσυ να περιμενεις ...

Μου αρεσε πολυ αυτο που εγραψε η Ρηνουλα<<Κανείς δεν πάει να στη φέρει,η ειλικρίνεια είναι αυτονόητη.>>μεγαλη κουβεντα.Πολυ θα ηθελα να το ζησω αυτο,γιατι εδω στην Ελλαδα ταιριαζει ακριβως το αντιθετο.....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια της Ελλάδας και της Γερμανίας!

Τα τελευταία χρόνια,επειδή λόγω της δουλειάς μου έχω μια ιδέα για τις μετακινήσεις των Ελλήνων,βλέπω μια τάση (νεο-)μετανάστευσης από ανθρώπους που καμία σχέση δεν είχαν πρωτύτερα με τη Γερμανία,δηλαδή δεν είναι σε καμία περίπτωση παιδιά παλιών μεταναστών.Ατομα όπως η Δήμητρα και ο άντρας της και άλλοι σαν αυτούς.

Που έχουν απυβδήσει από την ελληνική τους πραγματικότητα.

Που ονειρεύονται,που θέλουν να ρισκάρουν.Για εμένα είναι αξιέπαινοι,μόνο και μόνο για το ξεβόλεμα.

Βέβαια,η Γερμανία δεν είναι "πια" η γη της Επαγγελίας.

Οι καιροί της απόλυτης οικονομικής ανόδου(δεκαετίες ΄60,70,80)έχουν περάσει ανεπιστρεπτί,η ανεργία χτυπάει σε πολλούς Γερμανούς την πόρτα.

Όμως,δεν παύει να έχει σαν κοινωνία άλλη οργάνωση και άλλους κανόνες.

Κι αν πας με τους κανόνες τους,δεν θα αντιμετωπίσεις προβλήματα.Εμείς,τώρα,σαν Έλληνες,κουνάμε και λίγο την ουρίτσα μας,αλλά σύντομα καταλαβαίνουμε ότι εκεί υπάρχει κάτι που σε εμάς λείπει σε μεγάλο βαθμό:ο έλεγχος.

Πας να περάσεις με κόκκινο;Μια,δυο,την τρίτη θα το πληρώσεις (παν-)άκριβα.

Θέλεις να μπεις χωρίς εισιτήριο σε μέσο μαζικής μεταφοράς;Το ίδιο.

Σε μια γνωστή μας που οδηγώντας δεν σεβάστηκε το όριο ταχύτητας,της επιβλήθηκε προστιμο και απαγόρευση να οδηγήσει για κάποιους μήνες.Γρήγορα καταλαβαίνει κανείς ότι δεν συμφέρει κι ότι τον περιμένουν στη γωνία.

Και ναι ,ρε κορίτσια,το προτιμώ από το να μου κόβει τον γλυκό μου ύπνο ο οποιοσδήποτε .................. με την κομμένη του εξάτμιση ή το γουφερ του στις 3 τα ξημερώματα.

Προσοχή,δεν θεωρώ ότι είναι και καμια ιδανική κοινωνία, υπάρχουν κι εκεί στραβά,να μην γράφω πάλι τα περί ανθρώπινων σχέσεων,αλλά-εδω είστε και εδώ θα είμαι-θα ξεαγχωθείτε στα καθημερινά.Κι αν έχετε όρεξη για δουλειά και όρεξη για προσαρμογή,δεν θα το μετανιώσετε.

Κι όπως παραπάνω έγραψε η Ολυμπια να μάθετε τη γλώσσα,αφού μάλιστα έχετε και κάποιο χρονικό περιθώριο.

Καλό απόγευμα σε όλες και αισιοδοξία για το μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Ρηνουλα και σενα, εσυ με τι ασχολησε αν επιτρεπετε?Εγραψες πιο πανω οτι σου δοθηκε η ευκαιρεια απο την δουλεια σου για να πας Γερμανια.Τωρα απο οτι καταλαβαινω εισαι ακομη εκει,ετσι?Θα γυρνουσες πισω στην Ελλαδα με την δεδομενη κατασταση???

Link to comment
Share on other sites

..να σου πω,όπως λέει κι ενας γνωστός μου,το καλύτερο πράγμα

είναι το δίπορτο:P.

Άλλα καλά και στραβά έχει η Γερμανία,άλλα η Ελλάδα.

Τώρα που το σκέφτομαι για μένα λειτουργούν συμπληρωματικά

αυτές οι δυο χώρες.

Εκεί που είναι η κόλαση στη μία χώρα, είναι ο Παράδεισος της άλλης.

Πχ.ο καιρός,:cool:

τα φρούτα και γενικά η διατροφή,

η τάξη και η αταξία......χαχαχα,όσο ψάχνω τόσα βρίσκω,

....πάμε κι άλλα.....η καθαριότητα,

η διαχείριση των σκουπιδιών......βοηθάτε βρε κορίτσια κι οι άλλες...

 

Εγώ προσωπικά ψηφίζω Ελλάδα,αλλά τώρα πια, με την πρόσβαση στη Γερμανία.

Δίπορτο!!!

Link to comment
Share on other sites

..να σου πω,όπως λέει κι ενας γνωστός μου,το καλύτερο πράγμα

είναι το δίπορτο:P.

Άλλα καλά και στραβά έχει η Γερμανία,άλλα η Ελλάδα.

Τώρα που το σκέφτομαι για μένα λειτουργούν συμπληρωματικά

αυτές οι δυο χώρες.

Εκεί που είναι η κόλαση στη μία χώρα, είναι ο Παράδεισος της άλλης.

Πχ.ο καιρός,:cool:

τα φρούτα και γενικά η διατροφή,

η τάξη και η αταξία......χαχαχα,όσο ψάχνω τόσα βρίσκω,

....πάμε κι άλλα.....η καθαριότητα,

η διαχείριση των σκουπιδιών......βοηθάτε βρε κορίτσια κι οι άλλες...

 

Εγώ προσωπικά ψηφίζω Ελλάδα,αλλά τώρα πια, με την πρόσβαση στη Γερμανία.

Δίπορτο!!!

 

 

 

 

 

Ετσι ειναι........ το θεμα ειναι να προσαρμοζεσαι ! Αλλα και η αλλαγη στην ζωη μας χρειαζεται!Βεβαια δεν την σηκωνουν ολοι οι ανθρωποι αλλα....εμεις δεν ειμαστε απο αυτους:P κι αν ειμουνα μονη μου δεν θα το πολυσκεφτομουν αλλα οταν εχεις δυο παιδια πρεπει να το σκεφτεις απο ολες τις μεριες.Πρεπει να σκεφτεις το τωρα αλλα και το μελλον τους.Να ζυγισεις τα πραγματα και να καταληξεις για το που θα ζησουν πιο αρμονικα ,με παιδεια ,με τροπους, με αμεση επαγγελματικη αποκατασταση και συνεπως και οικονομικη:-P Διοτι καλη η Ελλαδα (ηλιος,θαλασσα,φραππε και γενικα χυμα στο κυμα) αλλα κατα τα αλλα αγγιζει την διαλυση....:rolleyes:

Τα συμπερασματα δικα σας :lol:

Link to comment
Share on other sites

matenia ευχομαι με το καλο να μας ερθετε και ολα να σας πανε τελεια!!!

 

Μην στενοχωριεσαι για τα παιδια. Δεν ξερω βεβαια για την πολη που θα πατε αλλα γενικως υπαρχει εδω το μερακι των εκπαιδευτικων να μαθουν στα παιδια την γλωσσα χωρις μειονεκτηματα.

Καλο ταξιδι να εχετε και γρηγορα καλη ανταμωση με τον αντρουλη σου.

Οπου και να πας...αν θελεις Ελληνες θα τους βρεις...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

καλησπερα σε όλες τις ξενιτεμένες μας. ευτυχώς διαπιστώνω ότι δεν είμαστε οι μόνοι(εγώ κ ο άντρας μου) που έχουμε αποφασίσει να τα βροντήξουμε από μια χώρα που ξέρει μόνο να παίρνει κ τίποτε να μην δίνει.οι λόγοι που σκεφτόμαστε τη φυγ΄έχουν ήδη ειπωθεί πολλές φορές.εμείς έχουμε βάλει πλώρη για σκανδιναβία-νορβηγία- για την ακρίβεια.μήπως υπα΄ρχει καμια ξενιτεμένη ψυχή που να μπορούσε να με κατατοπίσει γενικα παρόλο που τα έχω ψάξει αρκετα κ υπάρχουν κ κάτι γνωστοί-παρόλα αυτά μια εικόνα από μια ελληνιδα μανούλα θα ήταν πολύτιμη. ακόμη θα ήθελα την άποψη σας για τη μετάβαση των παιδιών.έχω έναν πιτσιρικά που του χρόνου θα πάει α' δημοτικού κ μια μικρούλα μόλις 4 μηνών.θα ήταν καλύτερα το βήμα να το κάνω τώρα ή να περιμένω να πάει ο μεγάλος στην πρώτη?πως άραγε θα βοηθηθεί εστω τον πρωτο καιρό στην συνεννόησή του με τους δασκάλους?καμιά ιδέα? μήπως έχει αντιμετωπίσει καμιά σας παρόμοια κατάσταση????ικετεύω για βοήθειαααααα:?

Link to comment
Share on other sites

Γλώσσα-γλώσσα-γλώσσα.

Το πρώτο και κυριότερο στην προσαρμογή σας.

Αν είναι δυνατόν από την πρώτη μέρα!

Και,όχι μόνο τα παιδιά,αλλά και οι μεγάλοι...

τα παιδιά θα μάθουν γρήγορα,σίγουρα γρηγορότερα από τους μεγάλους και σωστότερα."Ξεπατικώνουν" τα άτιμα την προφορά παίζοντας μεταξύ τους ή με τη δασκάλα τους.Σφουγγαράκια κανονικά.

Οι δάσκαλοι έχουν μεγαλύτερη εμπειρία σε μαθητές που δεν μιλούν τη γλώσσα και τους βοηθούν πολύ να ενταχθούν.

Με τους μεγάλους όμως είναι αλλιώς....και πώς όχι,αφού έχουν να σκεφτούν τα διάφορα της καθημερινής ζωής, συν το βάρος της προσαρμογής,αλλά αν καταλαβαίνετε και μιλάτε ή προσπαθείτε τελοσπάντων,οι άλλοι θα σας βοηθήσουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπερα και απο εμενα...την Κυριακη πεταω για Γερμανια και σηγκεκριμενα στο ASCHAFENBURG...εχω βρει και δουλεια και εχω μαθει και λιγα Γερμανικα.Πρωσορινα θα μεινω σε μια θεια μου ...εχω 2 παιδια μια κορη 7 ετων και θα παει τωρα δευτερα δημοτικου και ενα γιο 2 ετων.....αν ολα πανε καλα θα ερθουν και αυτοι μετα απο κανα εξαμηνο....το προβλημα μου ειναι τι να κανω με την κορη μου...να κοιταξουμε για Ελληνογερμανικο σχολειο η` απευθειας σε Γερμανικο???μπορει να με βοηθησει κανεις??Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...