Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΠογοητευτηκα


casperαki

Recommended Posts

Για πολλούς λόγους και εγώ αυτό θα σου πρότεινα!α) Καλύτερα κήπος από ταράτσα, όσο όμορφα διακοσμημένη και αν είναι. Δεν είμαι σίγουρη για τα μέτρα ασφαλείας (αυτό πες στη μαμά σου!)β)τι πιο ωραίο από μια δροσερή αυλή με όμορφη μουσική, διακοσμείς όπως, αν και όποτε θέλεις!Βάζεις λίγα μαξιλάρια, μερικά φανάρια και λίγες κορδέλες στα δέντρα ή στα φυτά και θα είναι παράδεισος!Καλά και η πεθερά θα καμαρώνει...δε σου λέω τίποτα!Αντε, με το καλό!

Vd4Sp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν είμαι σίγουρη για τα μέτρα ασφαλείας (αυτό πες στη μαμά σου!)

Oχι μην το πεις αυτο.

Αν θες να γλιτωσεις φασαριες (γνωμη μου παντα) μιλησε στην μαμα σου ειλικρινα και θεσε της το οικονομικο και τον φοβο σου μην παρεξηγηθει καποια απο τις 2 τους και ρωτησε την αν θα την πειραζε να το κανετε στις πεθερας σου τονιζοντας οτι εκεινη θα χαρει με την χαρα σου ασχετως χωρου και το ξερεις :cool: . Θα κανει πισω απο μονη της και ειμαι σιγουρη ;)

Μην μειωσεις εκεινης το σπιτι και υψωσεις της πεθερα σου θα βγαλει καπνους :lol::lol:

Ακομα και αν κι εμενα μ αρεσει πιο πολυ ο κηπος δεν θα το ξεστομιζα :?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

μια απο τα ίδια και εγώ...

ξεκινησα να ρωτάω πριν απο 2 εβδομαδες και οι τιμές είναι ίδιες με αυτες του γάμου.

Απογοητευτηκα και εγώ. Και κυρίως όταν στο γάμο είχαμε πληρωσει ένα σωρό λεφτά για να χορευουν οι ξαδερφες του αντρα μου πάνω στα τραπεζια (sorry αλλα το έχετε δει ξανά αυτό σε γάμο;) Και κυριως για να φάει ένα σωρό κόσμος που δε πήρε ουτε τηλ. για να δει τι κανει η μικρή. Και ο αντρας μου τσατιστηκε. Ρωτησα σε catering αλλά μου είπανε ιδια σχεδόν τιμη σαν να πηγαιναμε σε κεντρο. Όποτε κλεισαμε σε μια ωραιότατη ταβερνα διπλα στο κυμα με 13 ευρώ το ατομο, και όποιος θελει γκλαμουριες ας μην ερθει να φάει. (εχει φοβερό φαϊ!!)

Αν δεν εβρισκα ταβερνα σε τετοια τιμή θα εκανα μια ωραια παρουσιαση στην εκκλησία τις μπουμπουνιερες, και πιθανον να ειχα ή μαλλί της γριας ή παγωτό απο παγωτατζή (βγαινουν φτηνά σε σχεση με το τραπέζι) και μετά ο καθε καλεσμενος σπιτάκι του και τραπεζι μονο σε κουμπάρο και γονείς.Αυτό προτεινω και σε σένα.

 

ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΤΑΒΕΡΝΑ ΠΟΥ ΒΡΗΚΕΣ?

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ Η ΖΩΗ ΜΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου casperαki να σου ζήσει η κόρη σου

Εγώ έκανα τη βάπτιση σε ένα μοναστήρι, ρώτησα και ο ηγούμενος επέτρεπε το τραπέζι στην αυλή. όταν όμως άκουσα τις τιμές το μετάνιωσα. Κλείσαμε σε κοντινή ταβέρνα κάτω από τα πλατάνια με φαγητά της ώρας σε πολύ καλύτερη τιμή(10 ευρώ το άτομο). Ετσι όσους κάλεσα στη βάπτιση ήταν και στο τραπέζι.

Αν σκέφτεσαι για έξω θα πρέπει να υπολογίζεις και τα παιχνίδια του καιρού.

τώρα η λύση της πεθεράς είναι καλή ιδέα. Βρες και κάποιο φούρνο που μπορεί να κάνει διαφορα εδέσματα, αλλά πάλι αν υπολογίσεις φαγητό, ποτά, αναψυκτικά κλπ.... Κάνε τα γενέθλια ή τη γιορτή του μωρού στη μαμά σου.

Και μην αγχώνεσαι... Κάνε ότι μπορείς και να χαρείς τη βάπτιση του παιδιού σου

Σε εμάς τίποτα δεν πήγε όπως είχε προγραμματιστεί αλλά ένιωσα καλά γιατί εκπλήρωσα το τάμα μου και μπήκε το παιδί στο δρόμο του θεού

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια διάβασα όλες τις απάντησεις και κόντεψα να μέινω φαλακρή.....Τι νούμερα είναι αυτά?????????Ούτε στεγαστικό δάνειο να πάρεις δεν φτάνει.....Ευχαριστώ τον θεό που μένω επαρχεία.....Το Πάσχα βαφτίζω τον μπέμπη μου και έκλεισα ένα από τα μεγαλύτερα κέντρα στην περιοχη μου το πιο γνωστό θα έλεγα και η τιμή??????8 ευρω το άτομο με το ουζάκι, το ορεκτικό,τις σαλάτες(3 είδη) και επιλογη μενού (από 6 πιάτα).Εξτρα 1,40 το αναψικτικο και 2 ευρω η μπυρα ή η ρετσίνα.Οπως το υπολόγισα πάνω κάτω γύρω στα 9 με 10 ευρω το άτομο θα μου βγει.........Καλά δεν είναι????Σε σύκριση αυτά που διαβάζω.........

Με το καλό όλες μας να βαπτίσουμε τα παιδλακια μας.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια διάβασα όλες τις απάντησεις και κόντεψα να μέινω φαλακρή.....Τι νούμερα είναι αυτά?????????Ούτε στεγαστικό δάνειο να πάρεις δεν φτάνει.....

 

Αυτο ξαναπες το.Και οχι τιποτα αλλο μιλαμε αντε να παρεις ενα για το γαμο, αλλο ενα για την βαφτιση και αν κανεις κι αλλο παιδι αντε παλι... ξαφνικα χρεωνεσαι τοσο που σου κανουν την χαρα λυπη (καταλαβαινετε πως το εννοω πιστευω).

Μας εχουν βαλει σε μεγααααλο τρυπακι και φεσονομαστε χωρις να αντεχουμε :roll::roll:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

αυριο πιστευω να παμε απο την πεθερα να μιλησουμε.Ψιλομπαχαλο μεσα στο μυαλο μου ολα....θελω πρωτα να μου πουνε ποσοι θα ερθουν απο το σοι τους στην βαφτιση.Με ονοματα εναν εναν για να τα εχω για τα προσκλητηρια.Εγω προσωπικα μονο κανα δυο ξαδελφια ξερω.Ολη η οικογενια που ειναι κ μεγαααααλη μου ειναι αγνωστοι .Οποτε θα τους καλεσει η πεθερα και ο πεθερος.Αλλα θελω ΓΡΑΠΤΩΣ ονοματα αυριο.Φυσικα και να μιλησω μαζι της για το αν ακομα ισχυει οτι προσφερει το σπιτι και να πω οτι θελω να ειναι σαν παρτυ(πως θα το κανω αυτο?????)

 

Μετα απο αυτο σκεφτομαι να ρωτησω την εκκλησια που με ενδιαφερει αν μπορει την ταδε του μηνος.Να κλεισω δηλαδη.

Μετα να κοιταξω μπομπο και προσκλησεις.

και τελος να παρω ιδεες διακοσμησης για το παρτακι.Ελπιζω να πανε ολα καλα γιατι μια ταση να μπερδευομαι την εχω...οπως κ να τα αφηνω τελευταια στιγμη ολα

Link to comment
Share on other sites

αυριο πιστευω να παμε απο την πεθερα να μιλησουμε.Ψιλομπαχαλο μεσα στο μυαλο μου ολα....θελω πρωτα να μου πουνε ποσοι θα ερθουν απο το σοι τους στην βαφτιση.Με ονοματα εναν εναν για να τα εχω για τα προσκλητηρια.Εγω προσωπικα μονο κανα δυο ξαδελφια ξερω.Ολη η οικογενια που ειναι κ μεγαααααλη μου ειναι αγνωστοι .Οποτε θα τους καλεσει η πεθερα και ο πεθερος.Αλλα θελω ΓΡΑΠΤΩΣ ονοματα αυριο.Φυσικα και να μιλησω μαζι της για το αν ακομα ισχυει οτι προσφερει το σπιτι και να πω οτι θελω να ειναι σαν παρτυ(πως θα το κανω αυτο?????)

 

Μετα απο αυτο σκεφτομαι να ρωτησω την εκκλησια που με ενδιαφερει αν μπορει την ταδε του μηνος.Να κλεισω δηλαδη.

Μετα να κοιταξω μπομπο και προσκλησεις.

και τελος να παρω ιδεες διακοσμησης για το παρτακι.Ελπιζω να πανε ολα καλα γιατι μια ταση να μπερδευομαι την εχω...οπως κ να τα αφηνω τελευταια στιγμη ολα

 

Βρε κασπερακι συγνωμη αλλά με ολο το θαρρος ποσα ατομα σκοπευουν να καλεσουν τα πεθερικα σου? Αν είναι παρα πολλά νομιζω οτι μπορεις να κοψεις καποιους μακρυνους, αλλωστε δε καλουν οι παππουδες, εσυ βαπτιζεις εσυ καλεις. Τωρα αν θες να τους δωσεις το περιθωριο και στους γονεις σου και στα πεθερικα να καλεσουν καμια 10 ατομα ο καθενα που μπορει να θελουν είναι τελειος δικο σου θεμα. Απο τι στιγμη βρε κουκλα μου που δεν τους ξερεις δε σε ξερουν να ερθουν να κανουν τι? Εγω με οσους συγγενεις δεν εχω επαφες απλα δε τους καλω. Να πουν οτι τους καλω για το δωρο κιολας....

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites

δεν διαβασα ολα τα μυνηματα συγνώμη.

Προσωπικά στο τραπέζι καλεσα μονο τους γονεις μας τα αδέλφια και τους νονούς σε μια κυριλέ ταβέρνα και δεν θεωρώ οτι κανεις το παρεξήγησε!

Η βαφτιση είναι τελειως διαφορετικό πραγμα απο τον γαμο (θεωρώ εγω) και προτιμω τα 3000 ευρώ να τα δώσω στην Ντισνευλαντ οταν θα είναι το παιδάκι μου 7 χρονων να το ευχαριστηθεί.

Φυσικά μιλώ ετσι διότι δεν είμαι απο αυτούς που μπορουν και την βαφτιση και την Ντισνευλαντ :)))

Link to comment
Share on other sites

Αλαν σωστη σε βρισκω. Οταν φτασουν 7 χρονων και εχεις 2 παιδακια φτανουν τα 3000 κλαψ,κλαψ.

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ κοριτσια !!!

Λοιπον δικα μου ατομα ειναι περιπου 40.Α{Πο αυτους δεν κοβω κανεναν ειναι αδελφια με τους αντρες τους μαμα μου θειος μου (σαν πατερας μου ενα πραγμα)οι 3 φιλες μου με τις μαμαδες τους και αυτες (σαν δευτερες μαμαδες μου και αυτες)...τους μετρησα και πανε περιπου 40.ειναι πολυ δικοι μου.Εχω στενοτατες επαφες.

Τωρα απο τον αντρα μου μονο ο αδελφος του με γυναικα του μαμα του και μπαμπας του.Δηλαδη 4 ατομα....????δεν ειναι πολυ δεμενος καθολου μην πω με τους υπολοιπους.

ΑΛΛΑ...επειδη καμαρωνουν τωρα μεγαλοι ανθρωποι για το μωρο μου και θελουν να καλεσουν ας πουμε δικους τους.Η πεθερα μου τις αδελφες τις ο πεθερος τους δικους του...αλλα αυτοι εχουν παιδια καπως μεγαλα οποτε...καταλαβετε...

Δεν με ενοχλει καθολου αν ερθουν οι "ασχετοι".Ας ερθουν.Μιας και το "τραπεζι" θα ειναι παρτυ ορθιο με μουσικη φαι μονο ορεκτικα////

Τωρα αν αυτοι θελουν να καλεσουν 50 ατομα(που δεν το πιστευω) ας τους καλεσουν σκεφτηκα.Εμενα προσωπικα με νοιαζει που θα ειναι τα δικα μου αγαπημενα ατομα εκει.

Αν εκανα τραπεζι σε μαγαζι και πληρωνα ναι θα ειχα προβλημα και αν ηθελαν να ερθουν ολοι αυτοι στο τραπεζι θα μου εδινε τα λεφτα.Ετσι κ αλλιως ειχαν πει τα πεθερικα οτι επειδη ο μικρουλης θα παρει το ονομα τους θα μου πληρωναν το τραπεζι.Αλλα εγω δεν θελω να βαλω τωρα την γυναικα να δωσει τοσα πολλα λεφτα.Καλυτερα να εβαζε τα μισα στην ακρη για το παιδι οταν μεγαλωσει.

Link to comment
Share on other sites

αχ κοριτσια !!!

Λοιπον δικα μου ατομα ειναι περιπου 40.Α{Πο αυτους δεν κοβω κανεναν ειναι αδελφια με τους αντρες τους μαμα μου θειος μου (σαν πατερας μου ενα πραγμα)οι 3 φιλες μου με τις μαμαδες τους και αυτες (σαν δευτερες μαμαδες μου και αυτες)...τους μετρησα και πανε περιπου 40.ειναι πολυ δικοι μου.Εχω στενοτατες επαφες.

Τωρα απο τον αντρα μου μονο ο αδελφος του με γυναικα του μαμα του και μπαμπας του.Δηλαδη 4 ατομα....????δεν ειναι πολυ δεμενος καθολου μην πω με τους υπολοιπους.

ΑΛΛΑ...επειδη καμαρωνουν τωρα μεγαλοι ανθρωποι για το μωρο μου και θελουν να καλεσουν ας πουμε δικους τους.Η πεθερα μου τις αδελφες τις ο πεθερος τους δικους του...αλλα αυτοι εχουν παιδια καπως μεγαλα οποτε...καταλαβετε...

Δεν με ενοχλει καθολου αν ερθουν οι "ασχετοι".Ας ερθουν.Μιας και το "τραπεζι" θα ειναι παρτυ ορθιο με μουσικη φαι μονο ορεκτικα////

Τωρα αν αυτοι θελουν να καλεσουν 50 ατομα(που δεν το πιστευω) ας τους καλεσουν σκεφτηκα.Εμενα προσωπικα με νοιαζει που θα ειναι τα δικα μου αγαπημενα ατομα εκει.

Αν εκανα τραπεζι σε μαγαζι και πληρωνα ναι θα ειχα προβλημα και αν ηθελαν να ερθουν ολοι αυτοι στο τραπεζι θα μου εδινε τα λεφτα.Ετσι κ αλλιως ειχαν πει τα πεθερικα οτι επειδη ο μικρουλης θα παρει το ονομα τους θα μου πληρωναν το τραπεζι.Αλλα εγω δεν θελω να βαλω τωρα την γυναικα να δωσει τοσα πολλα λεφτα.Καλυτερα να εβαζε τα μισα στην ακρη για το παιδι οταν μεγαλωσει.

 

Ετσι οπως το θέτεις είναι οκ. Αφου δε θα κανεις τραπεζι σε ταβερνα για να σου έρθει ο κουκος αιδονι.

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites

Θα μου αρεσε ολο αυτο το γκλαμουρ με δεξιωση κτλ αλλα δεν μπορω οικονομικα.Μονο αν επερνα δανειο!!!!Ετσι κ αλλιως σκεφτηκα να παρηγορηθω οτι μια χαρουμενη μερα ειναι ειτε ημαστε σε σουπερ ντουπερ δεξιωση ειτε σε ενα παρτακι στο σπιτι....

 

 

Ασχετο..το ΕΙΤΕ ετσι γραφετε?????????

Link to comment
Share on other sites

Θα μου αρεσε ολο αυτο το γκλαμουρ με δεξιωση κτλ αλλα δεν μπορω οικονομικα.Μονο αν επερνα δανειο!!!!Ετσι κ αλλιως σκεφτηκα να παρηγορηθω οτι μια χαρουμενη μερα ειναι ειτε ημαστε σε σουπερ ντουπερ δεξιωση ειτε σε ενα παρτακι στο σπιτι....

 

 

Ασχετο..το ΕΙΤΕ ετσι γραφετε?????????

 

Να σου πω την αληθεια εμενα τα πολυ γκλαμουρατα δεν τα μπορω. Μου αρεσει να φαμε καλα, και να μπορει η γιαγια μου να πιασει τη μπριζολα με το χερι (αστειακι) να χορεψουμε και γενικα απλα και να περασουμε καλα. Αφου λοιπον εχει ηπεθερα τοσο ομορφο κηπο, ευχομαι να κανει μια ηλιολουστη μερα, να έχετε ομορφη διαθεση με το ποτακι σας, να γεμισεις τον κηπο μπαλονια και να ξεσαλωσουν τα παιδια στην απλα. Και εμενα οι γονεις μου εχουν εξωχικο κοντα στη αθηνα και ψην ωμουν τη βαπτιση του μπεμπη να τη κανω εκει αλλά η διαφορα είναι οτι εγω με τα πεθερικα δεν εχω τις καλυτερες των σχεσεων και επισης τα πεθερικα μου δε πανε τους γονεις μου. Αρα δε θελω πολλα-πολλα στο σπιτι των γονιων μου. Εμ δε τους πανε,εμ θα κατσουν να φανε και να κοιμηθουν εκει.

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites

ωχ....ασχημο αυτο με τα πεθερικα.....Πρεπει να νιωθεις αρκετα αβολα.Κοιτα τα πολυ πολυ γκλαμουρ ουτε κ εμενα.Μου αρεσε ομως να εκλεινα σε καποιο κτημα ετσι με απλα σε εναν κηπω με κορδελες να ανεμιζουν μουσικη και χορο....αυτο για μενα ειναι Γκλαμουρ!!!!αλλα οκ δεν πειραζει@@@

Με απασχολει κατι ακομα.Αν γινει η βαφτιση το μωρο θα ειναι τοτε 13 η 14 μηνων....φανταζομαι οτι θα περπατει???και τι φαση ειναι αυτη με τα μωρα?θα πρεπει να ειμαι απο πισω του ειναι επικυνδινα?μιλανε?δεν ξερω καθολου...φανταζομαι οτι θα παραμεινει οπως τωρα και ολη την βαφτιση παρτακι θα την βγαλω με το μωρο παραμασχαλα και εκεινος να γκρινιαζει γιατι θελει υπνο............

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ωχ....ασχημο αυτο με τα πεθερικα.....Πρεπει να νιωθεις αρκετα αβολα.Κοιτα τα πολυ πολυ γκλαμουρ ουτε κ εμενα.Μου αρεσε ομως να εκλεινα σε καποιο κτημα ετσι με απλα σε εναν κηπω με κορδελες να ανεμιζουν μουσικη και χορο....αυτο για μενα ειναι Γκλαμουρ!!!!αλλα οκ δεν πειραζει@@@

Με απασχολει κατι ακομα.Αν γινει η βαφτιση το μωρο θα ειναι τοτε 13 η 14 μηνων....φανταζομαι οτι θα περπατει???και τι φαση ειναι αυτη με τα μωρα?θα πρεπει να ειμαι απο πισω του ειναι επικυνδινα?μιλανε?δεν ξερω καθολου...φανταζομαι οτι θα παραμεινει οπως τωρα και ολη την βαφτιση παρτακι θα την βγαλω με το μωρο παραμασχαλα και εκεινος να γκρινιαζει γιατι θελει υπνο............

 

Κοιτα εμενα η μπουρμπουληθρα μου που τη βαπτισαμε 9 μηνων περπαταγε, δε μιλαγε όμως. Στη ταβερνα που πηγαμε μετα (ειχα παρει και το καροτσι μαζι) εφαγε μπριζολα η μαλλον εγλυφε τα κοκαλα και μετα σηκωθηκε και καλα χορευε. Δε γκρινιαξε στιγμη ( δεν είναι γκρινιαρα απο τη φυση της) και μετα στο σπιτι ενω περιμενα να πεσει ξερη αυτη είχε ορεξη για παιχνιδια και κοιμηθικε 12 το βραδυ. Τι να πω. Τωρα ο μπουμπουκος που θα είναι 1 ετους που θα τον βαπτισουμε δε ξερω τι θα κανει.Εμενα παντως μου αρεσει να είναι λιγο μεγαλα οταν τα βαπτιζουμε (καλα οχι και 5 χρονων,μεχρι 13-14 μηνων εννοω) ετσι γιατι εχουν πλακα οι αντιδρασεις τους. Οσο για τα πεθερικα εγω δε νιωθω καθολου αβολα πλεον, αυτοι πρεπει να νιωθουν αβολα που και εγω και οι γονεις μου τους εχουμε φερθει αψογα και το παιδι τους οι δικοι μου τολμω να πω οτι του φερονται και το στιρηζουν περισσοτερο και απο μενα. Αυτα γιατι θα ξεφυγω απο το θεμα και θα το κανω 7 θανασιμες πεθερες χαχα...

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites

Casperaki κι' εγώ το ίδιο ακριβώς θέμα είχα...αποφάσισα λοιπόν να κάνω μια ωραία, ανοιχτή βάπτιση, να έχω παγωτατζή ή το αυτοκίνητο αντίκα του Κωνσταντινίδη, μια κοπέλα να μοιράζει τις παιδικές μπομπονιέρες και τέλος. Είναι πάρα πολλά τα χρήματα για ένα αξιοπρεπές τραπέζι και στην εκκλησία που έλεισα δεν επιτρέπεται το catering.

Πάντως είναι κρίμα να έχεις 2 χώρους που μπορείς να κάνεις κάτι και να μην μπορείς!!! :( Δεν θέλεις να το ξανασκεφτείς???

 

Συμφωνω και εγώ γιατί δεν κάνεις στην μια γιαγια τα γενέθλια και στην άλλη την βάπτιση... και επισης θα μπορούσε όλο το θέμα της προσκλησης να μιλάει το μικρο σου και να λεει ότι μετά σας καλούμε στο σπίτι της γιαγιας να διασκεδάσουμε - όπως έπισης και η πρόσκληση για τα γενέθλια.

 

Εγώ στην βάπτιση κάλεσα 50 άτομα και πάλι μετάνιωσα για άτομα που δεν κάλεσα- βέβαια όσοι έρχονταν από μακρία τους κάλεσα στο τραπέζι.

1gGKp3.png
Link to comment
Share on other sites

εμείς κάναμε "ορθιο" (όπως το λένε υποτιμητικά) τραπέζι και δεν το μετανιώσαμε καθόλου!

Καλέσαμε όλους τους καλεσμένους της εκκλησίας, με περίπου 13 ευρώ το άτομο καλύψαμε πολύ περισσότερο κόσμο από τα 20+ που ήθελαν οι ταβέρνες. Το catering άψογο, ήρθαν νωρίς και καθάρισαν το παρκάκι πίσω από τον ναό, έστησαν 2-3 μπουφέδες με φαγητά χωρίς σάλτσες κτλ (μίνι σουβλάκι, φιλετάκι κοτόπουλο, λουκανικάκι, μπόμπες, τυροπιτάκια, κροκκέτες κτλ), έστησαν 3-4 τραπέζια για να ακουμπάνε τα ποτήρια και τα πιάτα - όλα γυάλινα, και έβαλαν και 20-25 καρέκλες τριγύρω - όχι στα τραπέζια όμως - για να κάτσουν οι ηλικιωμένοι και μαμάδες με μωρά και καρότσια κτλ... Βέβαια ήταν και Σεπτέμβριος, οπότε δεν υπήρχε θέμα κρύου (αν και μέχρι την προηγούμενη έβρεχε καταρακτωδώς!)

 

Έμειναν όλοι απόλυτα ευχαριστημένοι και νομίζω οτι ήταν η καλύτερη λύση.

 

casperaki τώρα που ψάχνεις εκκλησίες, μήπως να κοιτάξεις και κάποιες που έχουν παρκάκια δίπλα τους και δεν ενοχλούνται οι ιερείες κτλ? έτσι για να έχει ανοικτές όλες τις επιλογές, γιατί και στον κήπο της γιαγιάς θα χρειαστεί εξοπλισμό και φαγητό και κούραση και ταλαιπωρία και έξτρα άγχος, και πάλι "στο πόδι" θα είναι.

Link to comment
Share on other sites

εμείς κάναμε "ορθιο" (όπως το λένε υποτιμητικά) τραπέζι

 

 

δεν το λενε ορθιο να πεις στους ασχετους κακοβουλους και ντεμοντε

αλλα φινγκερ-φουντ!!!!!!

αϊ να πανε που θα σου πουν και υποτιμητικα ορθιο (που ορθιο να μην το ξαναδούνε:lol::lol::lol::lol:)

Link to comment
Share on other sites

Εμείς αν και μένουμε Αθήνα κάναμε τη βάπτιση στην επαρχία και κόστισε 18 ευρώ το άτομο για 120 άτομα σε μεγάλη αίθουσα ξενοδοχείου με στρογγυλά τραπέζια, ανετους χώρους και πίστα, άσπρα τραπεζομάντηλα, κυριλέ γκαρσόνια κλπ. Επειδή πλήρωσαν οι γονείς μου καλέσαν όποιον ήθελαν και δεν είχαμε κανένα πρόβλημα με αυτό. Προσωπικά αν πληρώναμε εγώ με τον άντρα μου θα καλούσαμε τους απολύτως απαραίτητους. Και θα κόβαμε από το μενού ότι μπορούσαμε αφού έτσι κι αλλιώς πολύ μα πολύ φαγητό πετιέται.

 

Αν θέλεις πολύ να κάνεις τραπέζι μήπως να ρωτούσες και πιο έξω από Αθήνα. Πχ καμιά ταβέρνα προς Λούτσα, Σχοινιά ή Ανατολική Αττική γενικότερα; Στην Αθήνα την έχουν ψωνίσει και δεν ξέρουν τι ζητάνε. Επίσης τα catering είναι καμιά φορά πιο ακριβά από τις ταβέρνες. Και μεταξύ μπουφέ και καθιστού το πιο σίγουρο είναι το καθιστό γιατί έχουν υπάρξει περιπτώσεις εδώ στο φόρουμ όπου τελειώναν τα φαγητά στον μπουφέ και έμεινε ο κόσμος νηστικός.

Link to comment
Share on other sites

Εχω νεα λοιπον

πηγαμε σημερα στην πεθερα.Της ειπα να μου πει καλεσμενους.Ειναι 20 και 20 δικα μου 40.αντε 45 γιατι μπορει να ερθουν μερικοι ακομα.Τα παιδια ειναι 12 περιπου ηλικιες 4 εως 11 χρονων/

Η πεθερα ειπε οτι δεν θα χωρεσουμε τοσα ατομα στο κηπο.ΘΑ χωρεσουμε μεν αλλα οχι πολυ ανετα.Οποτε ειπε να παμε να ρωτησουμε σε μια ταβερνα εκει κοντα που μενει για τιμες.

Της ειπα οτι εμεις δεν εχουμε λεφτα για το τραπεζι και επεμενε οτι θα το πληρωσει εκεινη.Στα αλλα εγγονια τα πληρωσαν ειπε το δικο μας θα αφησουν?Της εξηγησα οτι οι τιμες θα ειναι καπου στα 20 ευρω το ατομο και αυτο σε μετριες συνθηκες.Επεμενε να παμε στην ταβερνα και γενικως να το ψαξω.

Οποτε παλι ολα ανατρεπονται και ειμαι σε αναζητηση καποιου εστιατοριου ταβερνας......

Εχετε υποψιν κατι?Νοτια προαστια.

Μου εχει κατσει το Πετρινο στην Γλυφαδα.Αν και δεν εχω παει μου αρεσει πολυ απο τις φωτο.Μενου 26 ευρω κ 17 παιδικο.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα αν σου πω ότι εξαρχης όταν διάβασα για την προσφορά χώρου από τις γιαγιαδες ήμουν σίγουρη ότι όταν το αποφασίσεις κάτι θα βρουν και δεν θα το κανεις εκεί τι θα μου πεις? Κάθε εμπόδιο για καλό! Αν δεν κάνω λάθος έχει πάει ο άνδρας μου σε αυτό το μαγαζί καλεσμένος σε γαμο-βάφτιση. Αν δεν βρεθει άλλη κοπέλα να σου πει εντυπώσεις θα τον ρωτήσω και θα σου πω

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

εμείς κάναμε "ορθιο" (όπως το λένε υποτιμητικά) τραπέζι και δεν το μετανιώσαμε καθόλου!

Καλέσαμε όλους τους καλεσμένους της εκκλησίας, με περίπου 13 ευρώ το άτομο καλύψαμε πολύ περισσότερο κόσμο από τα 20+ που ήθελαν οι ταβέρνες. Το catering άψογο, ήρθαν νωρίς και καθάρισαν το παρκάκι πίσω από τον ναό, έστησαν 2-3 μπουφέδες με φαγητά χωρίς σάλτσες κτλ (μίνι σουβλάκι, φιλετάκι κοτόπουλο, λουκανικάκι, μπόμπες, τυροπιτάκια, κροκκέτες κτλ), έστησαν 3-4 τραπέζια για να ακουμπάνε τα ποτήρια και τα πιάτα - όλα γυάλινα, και έβαλαν και 20-25 καρέκλες τριγύρω - όχι στα τραπέζια όμως - για να κάτσουν οι ηλικιωμένοι και μαμάδες με μωρά και καρότσια κτλ... Βέβαια ήταν και Σεπτέμβριος, οπότε δεν υπήρχε θέμα κρύου (αν και μέχρι την προηγούμενη έβρεχε καταρακτωδώς!)

 

Έμειναν όλοι απόλυτα ευχαριστημένοι και νομίζω οτι ήταν η καλύτερη λύση.

 

casperaki τώρα που ψάχνεις εκκλησίες, μήπως να κοιτάξεις και κάποιες που έχουν παρκάκια δίπλα τους και δεν ενοχλούνται οι ιερείες κτλ? έτσι για να έχει ανοικτές όλες τις επιλογές, γιατί και στον κήπο της γιαγιάς θα χρειαστεί εξοπλισμό και φαγητό και κούραση και ταλαιπωρία και έξτρα άγχος, και πάλι "στο πόδι" θα είναι.

 

Σε ποια εκκλησία το κάνατε και με ποιο catering?

GUryp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...