Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΙ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ? (ΕΧΩ ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΟΛΑ)


Recommended Posts

κοριτσια σας ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!παντως οταν θα ερθει η ωρα θα το ψαξω και στον οαεδ γιατι εμαθα οτι η επιχειριση πηρε το οκ απο εκει.αυτη τη στιγμη το εχουν επιτρεψει σε μια κοπελια(το 6μηνο) αλλα θελουν να μας κανουν να νιωθουμε υποχρεωμενες,οτι το κανουν απο την καλη τους την καρδια....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 371
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

[color=cyan]καλησπέρα σας έιμαι η Σοφία και πρόκειται να γίνω μανούλα στις 10-10-2009 περίπου

 

όπως λοιπόν μπορείτε να καταλάβετε καθώσ είναι και το πρώτο μου, έχω αμέτρητες απορίες αλλα δεν ξέρω από που να αρχίσω και αν κάποια από εσάς με τόσο μικρά ζουζούνια έχει χρόνο να απαντήσει!!!!!![/color] :?::?::?:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στο φόρουμ να σε παραπέμψω

http://parents.org.gr/forum/viewforum.php?f=2

http://parents.org.gr/forum/viewforum.php?f=34

http://parents.org.gr/forum/viewforum.php?f=35

http://parents.org.gr/forum/viewforum.php?f=36

http://parents.org.gr/forum/viewforum.php?f=56

http://parents.org.gr/forum/viewforum.php?f=20

 

είναι μαζεμένα ολα τα θέματα συγκεντρωμένα και οτιδήποτε αλλο χρειαστείς εδώ είμαστε :wink:

 

υγ.Γιατι τόσα πολλά ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ και σσσσσσσσσσσσσσσ? :D

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ πολύ

 

δεν υπάρχει κάποιος λόγος για την ύπαρξη τόσο πολλών συμφώνων απλά έτσι προέκυψε

 

 

Καλέ συνονόματη, αν σου ξεφύγει κανά 'Α' πως θα κάνεις login, πως τα κατάφερες έτσι? Αν δεν σε βολεύει ζήτα από τους Admin να στο "μεταλλάξουν"

 

Με το καλό το μπεμπάκι σου

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα σε όλουσ !!!

 

μήπωσ μπορεί κάποιος να μου πει πότε θα πρέπει να αρχίσω να κοιτάω για κούνια και γενικότερα για πραγματα στο δωμάτιο ?????

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

ΕΓΩ ΓΕΝΝΗΣΑ ΠΕΡΣΥ ΤΟΝ ΟΚΤΩΒΡΙΟ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΚΟΙΤΑΩ ΚΟΥΝΙΕΣ ΚΤΛ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΠΕΜΠΤΟ ΜΗΝΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟ..ΟΠΟΤΕ ΘΕΣ ΕΣΥ.ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΡΘΕΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ..ΠΟΤΕ ΓΕΝΝΑΣ?

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

 

τώρα πλέον δεν γεννάω υπήρξε επιπλοκή και η κύηση έγινε παλλίνδρομη οπότε και έκανα απόξεση

 

τέλος πάντων τι τα θές τι τα γυρέυεις προσπαθούμε να το ξεχάσουμε και πάμε για άλλα τώρα

 

 

ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον !!

Link to comment
Share on other sites

Σοφάκι μου μην σε παίρνει από κάτω, πολλές από εμάς είχαμε μια παλίνδρομη κύηση στην αρχή και πολύ γρηγορα μας ήρθε ένα μωράκι!

Εύχομαι και σε σένα το ίδιο!

an1cEQ40g411210NjFsenwwMDA1NjY5ZGF8aSBuZXJhaWRvdWxhIG1hcyBlaW5haQ.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Λοιπόν, μπορώ να πω με σιγουριά ότι τα χω διαβάσει σχεδόν όλα εδώ μέσα και έχω χάσει τα αβγά και τα πασχάλια! Νόμιζα είχα καταλάβει αλλά εδώ μέσα διάβασα ένα σωρό και τα χω χάσει! Μπορεί κάποια μη μπερδεμένη να βοηθησει?

1. Αλλο το επίδομα κυοφορίας και το επίδομα λοχείας και άλλο το βοήθημα τοκετού του ικα? Για πόσα χρήματα μιλάμε και πότε τα παίρνεις?

2. Υπάρχει και κάτι άλλο που δικαιούσαι από το ικα, οαεδ κλπ?

3. Κατα τη διάρκεια της άδειας πληρώνεσαι κανονικά το μισθό σου, δώρα κλπ από τον εργοδότη ε? Εκτός από το 6μηνο που πληρώνεσαι από οαεδ το βασικό. Σωστά?

 

Υπάρχει κάτι που να τα λέει αυτά αναλυτικά, και τι χαρτιά χρειάζονται κλπ? Οτι βρίσκω είναι αποσμασματικό. Κανα βιβλιαράκι ή κάτι τέτοιο?

Με βλέπω να απευθύνομαι σε λογιστή γιατί έτσι άσχετη που είμαι θα χάσω και αυτά που δικαιούμαι!!!!

k6rO.png

yMCu.png

 

Τα thavmatakia μου και γω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα honey μου και με το καλό να έρθει το μωράκι σου.

Λοιπόν απο το ΙΚΑ πληρώνεσαι 3 φορές, μια όταν σταματήσεις την δουλειά σου αν δουλεύεις δηλ 56 μέρες πριν την πιθανή σου ημερομηνία, μετά την γέννα σου ξαναπάς στο ΙΚΑ για το επίδομα λοχείας και το βοήθημα τοκετού. Απο κει θα σου δώσουν ένα χαρτί για τον ΟΑΕΔ για να πάρεις και απο κεί λεφτά.

Απο τον εργοδότη σου πληρώνεσαι μόνο για τον πρώτο μήνα που κάθεσαι. Ενσυμα επίσης ο εργοδότης σου θα σου κολλήσει για ένα μήνα.

 

δες αναλυτικά εδώ: http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?autocom=ineo&showarticle=76

 

Καλό υπόλοιπο εγκυμοσύνης να έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Εχμ......δηλαδή για το σύολο 14 μηνών περίπου που θα κάθομαι δε θα πλρώνομαι το μισθό μου? Εγώ γιατί ήξερα ότι πληρώνεσαι κανονικά στην άδεια κυοφορίας κ λοχείας και μετά στο μειωμένο, και μόνο στο 6μηνο πληρώνεσαι λιγότερα?????

k6rO.png

yMCu.png

 

Τα thavmatakia μου και γω!

Link to comment
Share on other sites

απο το ικα πληρωνεσε αποκλειστικα την αδεια τοκετου μαλιστα εφαπαξ πριν γεννησεις.Οταν γεννησεις πας στο ικα και σου δινει το επιδομα τοκετου που ειναι καπου στα 950 ευρω + αδεια λοχειας και αυτη εφαπαξ.Ποσα ακριβως θα παρεις δεν μπορω να σου πω αυτο εξαρταται με ποσα αμοιβεσαι.πχ εγω περνω μισθο 1400 ευρω,το ικα μου εδωσε 1700 αδεια τοκετου,2300 ευρω αδεια λοχειας και 950 επιδομα τοκετου,τα ποσα ειναι περιπου...

Και στο τελος πας στον ΟΑΕΔ που σου δινει συμπληρωμα οτι δεν σου εδωσε ο εργοδοτης και το ικα,εμενα μου εβγαλε 1580 ευρω περιπου,το εξαμηνο ειναι αλλο καπελο

yVzdp3.png sW6gp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αχα, άρα ο εργοδότης δεν θα μου ξανακαταβάλλει μισθό μέχρι την συσσωρευτική άδεια μειωμένου ωραρίου. Νομίζω κατάλαβα. Εϊπα και γω! Τι επιδόματα είναι αυτά που δε τα ξερα! Ουσιαστικά οι μισθοί μου μαζεμένοι θα ναι λοιπόν! Ααααααχ, άσχετοσύνη!

 

Κορίτσια ευχαριστώ βραδιάτικα και Πασχαλιάτικα!

k6rO.png

yMCu.png

 

Τα thavmatakia μου και γω!

Link to comment
Share on other sites

Αχα, άρα ο εργοδότης δεν θα μου ξανακαταβάλλει μισθό μέχρι την συσσωρευτική άδεια μειωμένου ωραρίου. Νομίζω κατάλαβα. Εϊπα και γω! Τι επιδόματα είναι αυτά που δε τα ξερα! Ουσιαστικά οι μισθοί μου μαζεμένοι θα ναι λοιπόν! Ααααααχ, άσχετοσύνη!

 

Κορίτσια ευχαριστώ βραδιάτικα και Πασχαλιάτικα!

Σε καταλαβαινω και εγω την ιδια αγωνια ειχα.Εχεις παρει αναρρωτικη???
yVzdp3.png sW6gp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

aa και κατι αλλο,αν θες να παρεις το μειωμενο ωραριο σε αδεια πρωτα πρεπει να συμφωνει ο εργοδοτη σου και αν σου την δωσει πρεπει να την παρεις ακριβως μετα την αδεια λοχειας

yVzdp3.png sW6gp3.png
Link to comment
Share on other sites

όχι, είμαι οκ, έχω 1 μήνα δουλειά ακόμα, θα κολλήσω πριν την άδεια τοκετού και την άδεια που δικαιούμαι για το 2009 (22 μέρες) οπότε θα φύγω νωρίτερα από 56 μέρες πριν.

Βέβαια τις 15 μέρες ανρρωτική που διακαιούμαι για το 2009 δε τις χαρίζω, τις παίρνω λίγο λίγο όποτε τα φτύνω και θέλω λίγη ξεκούραση!

Κουφάθηκα προς στιγμήν γιατί ήξερα σαν έξτρα λεφτά μόνο το βοήθημα τοκετού. Και είδα για τα επιδόματα κυοφορίας κ λοχείας και είπα ΟΠΑ θα βγάλουμε τα έξοδα του ΛΗΤΩ! Αλλά τζίφος! Γιατί εγώ πάντα πίστευα ότι ο μισθός δε σταματά καθόλου να μπαίνει στο λογαριασμό μου οεο(εκτός βέβαια απο το 6μηνο).

 

Ευχαριστώ πολύ και πάλι!

k6rO.png

yMCu.png

 

Τα thavmatakia μου και γω!

Link to comment
Share on other sites

aa και κατι αλλο,αν θες να παρεις το μειωμενο ωραριο σε αδεια πρωτα πρεπει να συμφωνει ο εργοδοτη σου και αν σου την δωσει πρεπει να την παρεις ακριβως μετα την αδεια λοχειας

 

Ευτυχώς είναι οκ με αυτό κ με το 6 μηνο, είναι μεγάλη εταιρεία κ πολύ τυπικοί. ΟΥΦ.

k6rO.png

yMCu.png

 

Τα thavmatakia μου και γω!

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια τις 15 μέρες ανρρωτική που διακαιούμαι για το 2009 δε τις χαρίζω, τις παίρνω λίγο λίγο όποτε τα φτύνω και θέλω λίγη ξεκούραση!

!

 

Αν κανεις χρηση αναρωτικης δεν ισχυει το 30 μερες απο ΙΚΑ+ εργοδοτη. Εισαι μονο απο ΙΚΑ εκει τοτε γιατι θα εχεις ηδη κανει χρηση τους.

 

Στα υπολοιπα συμφωνω με τις προλαλησασες.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Αν κανεις χρηση αναρωτικης δεν ισχυει το 30 μερες απο ΙΚΑ+ εργοδοτη. Εισαι μονο απο ΙΚΑ εκει τοτε γιατι θα εχεις ηδη κανει χρηση τους.

 

Στα υπολοιπα συμφωνω με τις προλαλησασες.

 

Χμμμ αυτό δε το πολυκατάλαβα!!! ???

k6rO.png

yMCu.png

 

Τα thavmatakia μου και γω!

Link to comment
Share on other sites

honey απλά να ξέρεις οτι στο 6μήνο δεν θα πέρνεις το μισθό που πέρνεις κανονικά αλλά 701 ευρώ μικτά δηλ περίπου 650 καθαρά!!!!

 

Αυτό τελικά είναι το μόνο το οποίο ήξερα!

Νόμιζα πως σε όλη την υπόλοιπη περίοδο μπαίνει κανονικά ο μισθός κάθε μήνα, δώρα κλπ.

Τελοσπάντων, καλά ναναι η μπέμπα μου μόνο! Τα άλλα τα βρίσκουμε!

k6rO.png

yMCu.png

 

Τα thavmatakia μου και γω!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπερα κοριτσια.Εχω το εξης θεμα που χρειαζομαι βοηθεια.

Δουλευω σχεδον τρια χρονια σε μια εταιρια ως πωλητρια κανονικο

οκταωρο.

Ο μισθος μου ειναι 800 ευρω καθαρα περιπου 1000 ευρω μικτα.

Ειμαι στην 14 βδομαδα κυησης και λογο μικροπροβληματων,

ο γιατρος μου, μου εγραψε ενα μηνα αδεια (απο αυριο)αλλα

μαλλον το βλεπω να καθομαι μεχρι να γεννησω.

Οι αποριες μου ειναι οι εξης.

Τι επιδοματα δικαιουμε απο ικα και οαεδ (και ποσο?)και εαν γενικα επηρεαζονται

οικονομικα, απο την πιθανη μεγαλη αδεια που θα παρω μεχρι να γεννησω?

Υπαρχει καποιος τροπος υπολογισμου η καμια σελιδα που μπορω να τα υπολογισω απο μονη μου?

Τελος εαν τελικα δεν δουλεψω μεχρι να γεννησω χανω το δικαιωμα μου για την 6μηνη αδεια απο τον οαεδ?

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

THELW NA SAS ROTISW TA EKSIS...

8)EIMAI 6 MHNWN..APO 5 NOEMVRIOU PAIRNW ADEIES GIATROU IKA KAI KATHOMAI SPITI.KANONIKA STAMATAW NOMIMA 22 IANOUARIOU.ALLA EXO GNOSTO KAI THA PAIRNW SINEXEIA ADEIES!THA PAIKSEI KAPOIO ROLO STA EPIDOMATA POU THA PARW ARGOTERA?THA IPARKSEI DILADI KAPOIA MEIWSH STA XRHMATA?

8-)EPISIS AN KSEREI KAPOIOS TI PLIRONOMAI GIA AFTES TIS ADEIES..GIATI PROS TO PARON EXW PLIROTHI MONO APO TO IKA GIA 12 MERES 120 EYRW!APTI DOULEIA MOU LENE THA TA PARW OLA TON DEKEMVRI .DIKAOOUMAI KANONIKO MISTHO?

8)TELOS AN GNORIZETAI TI XARTIA THA XRIASTOUN GIA MAIEYTIRIO,IKA,OAED I OTI ALLO IPARXEI...PANTOU TA VRISKW MISA KAI AKATALAVISTIKA!

:oops:EYXARISTW EK TWN PROTERWN!

Link to comment
Share on other sites

καλωςηρθες και με το καλο το μωρο σου.

 

τις πρωτες 25 μερες αναρρωτικης θα πληρωθεις και απο το ικα και απο τον εργοδοτη σου.μετα μονο απο το ικα.τα επιδοματα σου δεν θα επηρεαστουν,απλα αν δεν επαιρνες αναρρωτικη ο εργοδοτης σου θα σου εδινε καποιο ποσο πριν βγεις σε αδεια κυοφοριας.(νομιζω θα σου εδινε το ποσο που θα σου δωσει τωρα για αυτες τις 25 μερες)

μετα τις 25 μερες δεν θα παιρνεις κανονικα το μισθο σου,θα ειναι λιγοτερο,αυτο εξαρταται απο τα μικτα σου.υπολογισε ενα 70% περιπου.

στο μαιευτηριο,εγω που θα γεννησω στο ελενα,μας ειπαν στα μαθηματα ανωδυνου τοκετου να εχουμε μαζι μας στην εισαγωγη την ληξιαρχικη πραξη γαμου γιατι η εισαγωγη γινεται με το επιθετο του συζηγου.τα χαρτια που χρειαζεσαι για το ληξιαρχειο ειναι:

 

ληξιαρχικη πραξη γαμου (να βγαλεις μια απο τα κεπ προσφατη,6 μηνων)

πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης

οι ταυτοτητες και των 2 σε φωτοτυπια + τις πρωτοτυπες.

 

για τον οαεδ το μονο που ξερω ειναι οτι αφου παρεις τα 3 επιδοματα απο το ικα πας με τις αποδειξεις στον οαεδ για να σου δωσουν καποια διαφορα που ισως προκυψει σε σχεση με τους μισθους σου.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...