Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μεγάλο βάρος μωρού 4 μηνών


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 83
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εμενα ειναι 68 εκ και σε βαρος 6300 :D τρωει παρα πολυ κ απορω γιατι ειναι τοσο λιγο :shock:

 

εκανα λαθος ειναι 63 οχι 68 :oops::!:

 

Δεν είναι καθόλου μικρό το βάρος του, γιατί το λες αυτό; Πόσο τρώει;

Link to comment
Share on other sites

εμενα ειναι 68 εκ και σε βαρος 6300 :D τρωει παρα πολυ κ απορω γιατι ειναι τοσο λιγο :shock:

 

εκανα λαθος ειναι 63 οχι 68 :oops::!:

 

με βάση τις καμπύλες των κοριτσιών είναι πολύ αρμονική η κοράκλα σου

είναι στο 75 στο βάρος και ανάμεσα στο 75 και το 90 στο ύψος...

άρα κουκλάρα θεά είναι και μην σκας καθόλου!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΤΟΥ FORUM.

 

ΓΕΝΝΗΣΑ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 4ΜΙΣΗ ΜΗΝΕΣ, ΗΤΑΝ 3,16kg ΚΑΙ ΥΨΟΣ 51 εκ.

 

ΣΗΜΕΡΑ ΖΥΓΙΖΕΙ 8,5kg ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΥΨΟΣ 69εκ.

ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΞΗΣ: ΟΛΟΙ ΤΟΝ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΝ ΧΑΡΙΤΩΜΕΝΑ ΒΕΒΑΙΑ ΑΛΛΑ ΟΛΟΙ ΤΟΝ ΛΕΝΕ ΧΟΝΤΡΟΥΛΗ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟΝ ΤΑΙΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΤΕΤΟΙΑ...

 

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΡΩΤΗΣΑ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΓΙΑ ΤΟ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΙΑΙΤΑ ΣΕ ΕΝΑ ΒΡΕΦΟΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΕ ΡΩΤΑΝΕ ΟΛΟΙ ΚΑΘΕ ΒΔΟΜΑΔΑ -ΠΟΣΟ ΖΥΓΙΖΕΙ ΤΩΡΑ Ο ΜΠΕΜΠΗΣ?

 

ΔΕΝ ΜΟΙΑΖΕΙ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙ 4 ΜΗΝΩΝ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΩΝ 6 ΜΕ 7 ΚΑΙ ΕΝΩ ΤΟΝ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΖΩΗΡΟΥΛΗΣ ΚΑΙ ΠΙΟ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟ ΜΕ ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΤΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ ΤΟΥ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΜΑΙ ΠΟΥ ΤΟΝ ΛΕΝΕ ΟΛΟΙ ΧΟΝΤΡΟΥΛΗ.

 

PLEASE ΜΙΑ ΓΝΩΜΗ ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΩ ΛΙΓΟ, ΝΑ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΟΝΟ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΟΣΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΒΑΡΟΣ. :):P

 

ROULI να χαίρεσαι το μωρουλινι σου!!

κοίταξα τώρα το βιβλιάριο του μικρού μου... (ειχε γεννηθεί 3800 και 54 εκ)

τους πρώτους 3 μηνες ανέβαζε δύο-δύο τα κιλά!! (ευτυχως σταδιακα φρεναρε!!!) και 4,5 μηνων ήταν 8400γρ 68 εκ... με αποκλειστικα μητρικο θηλασμο! και μενα η γιατρος μου ειχε πει πως σε μωρο δε μπορουμε ουτε διαιτα να κανουμε ουτε να περιορισουμε τα γευματα!!

τον προηγουμενο μηνα (9 μηνων) είχαμε ξεπεράσει τα 10 κιλά!!! ειμαστε μονιμα εκτος καμπύλης και ολοι λενε διαφορα χαριτωμενα για την αναπτυξη του! Να δω τωρα, την ερχομενη εβδομαδα ποσο θα μας βρει η γιατρός!!!

προσπερνας τις βλακειες, καμαρωνεις για το μωρο σου και προχωρας μες την καλη χαρα!!!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δοκίμασα να αραιώσω τα γεύματά του τίποτα.

Χειρότερα.

Τρώει και 1-2 γεύματα λιγότερο ενώ την ποσότητα δεν την αυξάνει.

 

Πάντα έτρωγε λίγο ή άρχισε να μειώνει την ποσότητα από ένα σημείο και μετά;

 

Αν πάντοτε έπινε λίγο γάλα, έτσι είναι το παιδί, μην το ψάχνεις!

 

Ξέρω πολλές περιπτώσεις μωρών (όχι μια και δύο) που ποτέ δεν ήπιαν μεγάλες ποσότητες αλλά μεγάλωσαν χωρίς κανένα πρόβλημα :D

 

Όλοι οι άνθρωποι το ίδιο τρώμε; :wink:

Link to comment
Share on other sites

τους 2,5 πρώτους μήνες έτρωγε καλά .

2,5 μηνών όμως άρχισε να μην τρωει και έτσι κάναμε εξετάσεις και βρήκαμε ότι είχε ουρολοίμωξη....

Οι γιατροί είπαν θα επανέλθει η όρεξη του σε 5-7 μέρες αλλά ακόμη μας βασανίζει με την ανορεξία του...2 μήνες μετά

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς στην ίδια ηλικία άρχισε και το δικό μου να μην τρώει.

 

Τελικά βοήθησε:

1. Άνοιξα αρκετά (έως πολύ θα έλεγα) τη θηλή του μπιμπερό.

2. Άρχισα να το ταΐζω στο ριλάξ, όπου βολεύεται καλύτερα.

3. Από κάθε 4 ώρες που το τάιζα, άρχισα να το ταΐζω κάθε πέντε.

4. Αν δεν έχει όρεξη, δεν επιμένω. Φροντίζω το γεύμα του να μην κρατάει πάνω από ένα τέταρτο.

 

Ειδικά το τελευταίο ήταν αυτό που με έσωσε.

Μάλλον επειδή το πίεζα και το ταλαιπωρούσα πολλή ώρα για να φάει, αντιδρούσε έτσι.

 

Από τη στιγμή που σταμάτησα να το πιέζω, άρχισε και πάλι να τρώει.

Όχι όμως αμέσως, σταδιακά. Κάθε μέρα ήταν και καλύτερα.

Ακόμα καμιά φορά πίνει λίγο σε κάποιο γεύμα (αν και πολύ σπάνια) αλλά στο επόμενο γεύμα επανέρχεται στη φυσιολογική ποσότητα.

Ελπίζω να βοήθησα... :)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια βοήθεια.

 

Η μικρή μου μπουρεκίτσα

 

1. Γεννήθηκε 4.400

2. Φεύγοντας απο το νοσοκομείο είμασταν 4.285

3. Σήμερα 3,5 μηνών είμαστε 6.400

 

Ο παιδίατρος μου είχε πει ότι το 1ο τρίμηνο παίρνουν κατα μέσο όρο 750-900 γρ. Εμάς φαίνεται τελικά να έχει πάρει 2.115 απο τότε που φύγαμε.

 

Είναι κάπως οριακά, αλλά εντός της καμπύλης ανάπτυξης. Επίσης είναι αδύνατον να την ταίσω παραπάνω όταν δεν θέλει. Υπάρχει κάποια μαμά που να έχεικάτι να προτείνει? Οπότε Rouli μην ανησυχείς. Πολλλές θα ήθελαν να ήταν στη θέση σου. :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Geia sou elenitsa78,

 

Eida ti dimosiefsi sou to Febrouario gia to baros tou mikrou sou.

An theleis steile mou nea sas kai pws einai twra to mwro. Exoume kai emeis antistoixo problima me to agoraki mas. Einai disfagos apo tote pou gennithike. Molis ekleise tous 5 mines kai einai 5200.

Telika ti kanate kai pws to exete antimetwpisei??

Link to comment
Share on other sites

τι σε κανει να νομιζεις οτι εχει παθολογικο προβλημα το παιδι?

πολλα παιδακια ειναι ελλειποβαρη σε τετοια ηλικια και δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα...

σαφως και θα του κανεις ΟΛΕς τις εξετασεις αλλα ολα θα πανε καλα θα δεις...μονο το αγχος μας μενει...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα ,

 

το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να μιλήσεις με τον παιδίατρο σου και να του κάνεις αν κρίνει ο παιδίατρος έναν καλό έλεγχο ( εξετάσεις) .

 

στην προκειμένη περίπτωση Haroulini τι σου λέει ο παιδίατρος?

 

απο την elenitsa υπήρχε τελικά κάποια ενημέρωση ?

Link to comment
Share on other sites

Gia na eimai eilikrinis exw arxisei na ksexnaw tin pithanotita tou pathologikou problimatos oso pernaei o kairos. Exoume bebaia psaksei to gastrenterologiko tou kai einai mia xara. Epipleon, i ypoloipi anaptyksi tou (ektos tou barous ennow) einai super.. To ypsos tou einai kalo kai to megethos tou kefaliou kai apo psyxokinitikis apopsis einai proxwrimenos(idi kanei barelakia kai einai molis 5 minwn)..

Apla trwei ligo, einai anwrimos se kathe allagi fagitou, den exei faei kala pote sti zwi tou mexri twra kai auto se kanei na anisyxeis, perissotero gia to kata poso, oso auksanontai oi anagkes tou, to fagito kai oi bitanines pou pairnei tha tou arkoun.

O giatros me kathysixazei kai mou leei oti to paidi einai entaksei. Exw epileksei na empisteftw auton ton giatro. Bebaia den sas krybw oti exw milisei kai me allous giatrous otan o Xaris itan 2 minwn kai den epairne baros, metaksy twn opoiwn 1-2 itan arketa anisyxoi kai mou elegan na balw to paidi sto nosokomeio gia 1 ebdomada toulaxisto, opou tha tou ekana eksonixistiko elegxo (me megali talaipwria gia to paidi). Egw den to ekana, blepontas to paidi mou na anaptyssetai kanonika kata ta alla kai afou eida beltiwsi me ena gala pou mou proteine i paidogastrenterologos tou Paidwn. Pantws, otan to paidi sou den trwei kala, den mporeis na papseis na anisyxeis (ennow otan einai mwro kai den exeis kai polles epiloges)..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κοριτσια εχει περασει καιρος απο τις δημοσιευσεις σας αλλα εχω να σας πω πως και εγω εχω εναν γιο ο οποιος ειναι 4 μηνων με βαρος 9350 και υψος 67 ποντους πριν δυο εβδομαδες που τον πηγα στο γιατρο.απο κιλα εχει τη δικη του πλεον καμπυλη αλλα οπως ολοι οι γιατροι ετσι και ο δικος μου μου ειπε πως δεν γινεται διαιτα.σταδιακα θα το σταματησει μονος του πιστευω.τρωει σε καθε γευμα ανα 3-3,5 ωρες 210 γρ.το βραδυ κοιμαται μεχρι το πρωι στις 9 τουλαχιστον.τα γευματα του ειναι 5-6.

γεια σας μανουλες.λοιπον εγω εχω ενα αγορακι 2 μηνων και 1 εβδομαδας.εχει υψος 63 εκ.και ζυγιζει 7600.ο παιδιατρος μας ειπε πως ειναι στα ανωτατα επιπεδα.εχει καμμια αναλογη περιπτωσ紨

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και να φανταστειτε δεν το ειχα δει αυτο το θεμα και δεν το ανοιγα γιατι λεω θα μας κοροιδεύουν.Και εμεις ημαστε 4.5 μηνων και ειναι 8κιλα και 70 εκατ. κοπελαρα. Ζουμπουρλου μαγουλου με τα ολα της! Αρχισα να ανησυχω και να αγχωνομαι οχι τοσο για το τωρα αλλα για το μελλον της γιατι υπαρχει και ενα γονιδιο παχυσαρκιας απο το ενα το σοϊ οφειλω να ομολογησω...Δεν θελω να μου γινει απο κεινα τα χοντρουλικα μωρα που βλεπουμε...Ετσι λοιπον σκεφτομουν τι να κανω για να μην τρωει πολυ αλλα δεν γινοταν τιποτα το μωρο πεινουσε και εκλαιγε. Η γιατρος μας λεει οτι ειναι ολα καλα.Φυσικα παμε πανω στις ανω καμπυλες. Το μονο παρηγορω ειναι οτι αυτο τον μηνα εβαλε μονο 600 γρ αλλα αν θελετε το πιστευετε απο 64 εκ εγιεν 70. Η γιατρος δεν το πιστευε την μετρουσε και την ξαναμετρουσε μηπως κανουμε λαθος. Τουλαχιστον λεω να τα παιρνει σε υψος.Αφου λεω οτι αλλες μαμαδες θα στεναχωριοντουσαν αν επαιρνε το παιδακι τους μονο 600 γρ. εγω καταχαρηκα. Επισης αρχισα να εφαρμοζω καποιες απο τις μεθοδους Maria-P.

δηλαδη δεν την πιεζα καθολου για φαι, με την πρωτη που αρχιζει να δυσανασχετει της παιρνω το μπιμπερο και προσπαθω να επιμηκυνω οσο τον δυνατον περισσοτερο το ωραριο.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, εγώ αυτό που κατάλαβα τώρα που χρονίζουμε, είναι πως πρέπει να σεβόμαστε τους ρυθμούς ανάπτυξης που έχουν τα μωρά μας!!

Η φύση ξέρει καλύτερα και από μας και απο τους γιατρούς τις περισσότερες φορές! Δεν πρέπει ούτε να τα μπουκώνουμε αλλά ούτε να τους κόβουμε ποσότητες και ώρες!!!

Εμένα ο μπέμπης έβαλε πιά φρένα! έτσι χθες που πήγαμε στη γιατρό ήταν 10.500γρ και 77 πόντους! :D

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, εγώ αυτό που κατάλαβα τώρα που χρονίζουμε, είναι πως πρέπει να σεβόμαστε τους ρυθμούς ανάπτυξης που έχουν τα μωρά μας!!

Η φύση ξέρει καλύτερα και από μας και απο τους γιατρούς τις περισσότερες φορές! Δεν πρέπει ούτε να τα μπουκώνουμε αλλά ούτε να τους κόβουμε ποσότητες και ώρες!!!

Εμένα ο μπέμπης έβαλε πιά φρένα! έτσι χθες που πήγαμε στη γιατρό ήταν 10.500γρ και 77 πόντους! :D

βρε κοριτσαρες!!! συνεχεια ανησυχουμε! αλλη γιατι πηρε λιγοτερο, αλλη γιατι πηρε περισσοτερο! τα δαχτυλα του χεριου μας ιδια ειναι? γινεται οοολα τα μωρακια να ειναι το ιδιο? δηλαδη αν ενα παιδακι εχει παρει παραπανω απο το συνηθες, κακο ειναι?? ειναι στρουμπουλομπουλουκακι!! ε και???

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, εγώ αυτό που κατάλαβα τώρα που χρονίζουμε, είναι πως πρέπει να σεβόμαστε τους ρυθμούς ανάπτυξης που έχουν τα μωρά μας!!

Η φύση ξέρει καλύτερα και από μας και απο τους γιατρούς τις περισσότερες φορές! Δεν πρέπει ούτε να τα μπουκώνουμε αλλά ούτε να τους κόβουμε ποσότητες και ώρες!!!

Εμένα ο μπέμπης έβαλε πιά φρένα! έτσι χθες που πήγαμε στη γιατρό ήταν 10.500γρ και 77 πόντους! :D

βρε κοριτσαρες!!! συνεχεια ανησυχουμε! αλλη γιατι πηρε λιγοτερο, αλλη γιατι πηρε περισσοτερο! τα δαχτυλα του χεριου μας ιδια ειναι? γινεται οοολα τα μωρακια να ειναι το ιδιο? δηλαδη αν ενα παιδακι εχει παρει παραπανω απο το συνηθες, κακο ειναι?? ειναι στρουμπουλομπουλουκακι!! ε και???

 

Πες τα Sofia-Nefeli!

 

Κι εμάς τα ίδια μας λένε... ο ένας μας λέει ότι είμαστε μπουλουκάκια, ο άλλος μας "προτείνει" να τρώμε λιγότερο. Η παιδίατρος πάντως μου είπε ότι σε αυτή την ηλικία το φαϊ είναι υγεία!

 

Είμαστε σχεδόν 3 μηνών, 6.600κιλα και 64 πόντους. Γεννηθήκαμε 3.500 κιλα και 50 πόντους (μέτριοι δηλαδή). Τρώμε 5 φορές την ημερα από 180 ml και το τελευταιο πριν κοιμηθούμε 210.

 

Είμαι περήφανη για τις "δίπλες" στα μπουτάκια μας! Άσε που τρελαίνομαι να τις φιλάω!!!! :D:D:D

dsla.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εμάς τα ίδια μας λένε... ο ένας μας λέει ότι είμαστε μπουλουκάκια, ο άλλος μας "προτείνει" να τρώμε λιγότερο. Η παιδίατρος πάντως μου είπε ότι σε αυτή την ηλικία το φαϊ είναι υγεία!

 

Είμαστε σχεδόν 3 μηνών, 6.600κιλα και 64 πόντους. Γεννηθήκαμε 3.500 κιλα και 50 πόντους (μέτριοι δηλαδή). Τρώμε 5 φορές την ημερα από 180 ml και το τελευταιο πριν κοιμηθούμε 210.

 

Είμαι περήφανη για τις "δίπλες" στα μπουτάκια μας! Άσε που τρελαίνομαι να τις φιλάω!!!! :D:D:D

Σοφία τα παιδάκια μας είναι συνομίληκα (ο μπέμπης μου γεννήθηκε 1 Μαρτίου) κι έχουν ακριβώς τις ίδιες αναλογίες!!!

Η διαφορά είναι ότι εμένα η παιδίατρος μου είπε να μην τον ταϊζω τόσο πολύ και στο ενδιάμεσο να του δίνω και λίγο χαμομήλι να ξεγελιέται. Δεν το κάνω όμως. Δεν ξέρω και πόσο τρώει κάθε φορά με το στήθος...

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

Κι εμάς τα ίδια μας λένε... ο ένας μας λέει ότι είμαστε μπουλουκάκια, ο άλλος μας "προτείνει" να τρώμε λιγότερο. Η παιδίατρος πάντως μου είπε ότι σε αυτή την ηλικία το φαϊ είναι υγεία!

 

Είμαστε σχεδόν 3 μηνών, 6.600κιλα και 64 πόντους. Γεννηθήκαμε 3.500 κιλα και 50 πόντους (μέτριοι δηλαδή). Τρώμε 5 φορές την ημερα από 180 ml και το τελευταιο πριν κοιμηθούμε 210.

 

Είμαι περήφανη για τις "δίπλες" στα μπουτάκια μας! Άσε που τρελαίνομαι να τις φιλάω!!!! :D:D:D

Σοφία τα παιδάκια μας είναι συνομίληκα (ο μπέμπης μου γεννήθηκε 1 Μαρτίου) κι έχουν ακριβώς τις ίδιες αναλογίες!!!

Η διαφορά είναι ότι εμένα η παιδίατρος μου είπε να μην τον ταϊζω τόσο πολύ και στο ενδιάμεσο να του δίνω και λίγο χαμομήλι να ξεγελιέται. Δεν το κάνω όμως. Δεν ξέρω και πόσο τρώει κάθε φορά με το στήθος...

 

Souzy εγώ δεν τον θηλάζω πια και το χαμομήλι ούτε να το μυρίσει! Δεν ξεγελιέται με τίποτα και επιπλέον όταν πεινάει ξεσηκώνει το σύμπαν από τις φωνές... Προσπαθώ να τον τα'ιζω μόνο όταν πεινάει.... (καλή ώρα τώρα κοιμάται και έχουν περάσει 6 ώρες από την τελευταια φορά που έφαγε!)

Να σου ζήσει!

dsla.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εμάς τα ίδια μας λένε... ο ένας μας λέει ότι είμαστε μπουλουκάκια, ο άλλος μας "προτείνει" να τρώμε λιγότερο. Η παιδίατρος πάντως μου είπε ότι σε αυτή την ηλικία το φαϊ είναι υγεία!

 

Είμαστε σχεδόν 3 μηνών, 6.600κιλα και 64 πόντους. Γεννηθήκαμε 3.500 κιλα και 50 πόντους (μέτριοι δηλαδή). Τρώμε 5 φορές την ημερα από 180 ml και το τελευταιο πριν κοιμηθούμε 210.

 

Είμαι περήφανη για τις "δίπλες" στα μπουτάκια μας! Άσε που τρελαίνομαι να τις φιλάω!!!! :D:D:D

Σοφία τα παιδάκια μας είναι συνομίληκα (ο μπέμπης μου γεννήθηκε 1 Μαρτίου) κι έχουν ακριβώς τις ίδιες αναλογίες!!!

Η διαφορά είναι ότι εμένα η παιδίατρος μου είπε να μην τον ταϊζω τόσο πολύ και στο ενδιάμεσο να του δίνω και λίγο χαμομήλι να ξεγελιέται. Δεν το κάνω όμως. Δεν ξέρω και πόσο τρώει κάθε φορά με το στήθος...

 

Souzy εγώ δεν τον θηλάζω πια και το χαμομήλι ούτε να το μυρίσει! Δεν ξεγελιέται με τίποτα και επιπλέον όταν πεινάει ξεσηκώνει το σύμπαν από τις φωνές... Προσπαθώ να τον τα'ιζω μόνο όταν πεινάει.... (καλή ώρα τώρα κοιμάται και έχουν περάσει 6 ώρες από την τελευταια φορά που έφαγε!)

Να σου ζήσει!

dsla.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εμάς τα ίδια μας λένε... ο ένας μας λέει ότι είμαστε μπουλουκάκια, ο άλλος μας "προτείνει" να τρώμε λιγότερο. Η παιδίατρος πάντως μου είπε ότι σε αυτή την ηλικία το φαϊ είναι υγεία!

 

Είμαστε σχεδόν 3 μηνών, 6.600κιλα και 64 πόντους. Γεννηθήκαμε 3.500 κιλα και 50 πόντους (μέτριοι δηλαδή). Τρώμε 5 φορές την ημερα από 180 ml και το τελευταιο πριν κοιμηθούμε 210.

 

Είμαι περήφανη για τις "δίπλες" στα μπουτάκια μας! Άσε που τρελαίνομαι να τις φιλάω!!!! :D:D:D

Σοφία τα παιδάκια μας είναι συνομίληκα (ο μπέμπης μου γεννήθηκε 1 Μαρτίου) κι έχουν ακριβώς τις ίδιες αναλογίες!!!

Η διαφορά είναι ότι εμένα η παιδίατρος μου είπε να μην τον ταϊζω τόσο πολύ και στο ενδιάμεσο να του δίνω και λίγο χαμομήλι να ξεγελιέται. Δεν το κάνω όμως. Δεν ξέρω και πόσο τρώει κάθε φορά με το στήθος...

 

Souzy εγώ δεν τον θηλάζω πια και το χαμομήλι ούτε να το μυρίσει! Δεν ξεγελιέται με τίποτα και επιπλέον όταν πεινάει ξεσηκώνει το σύμπαν από τις φωνές... Προσπαθώ να τον τα'ιζω μόνο όταν πεινάει.... (καλή ώρα τώρα κοιμάται και έχουν περάσει 6 ώρες από την τελευταια φορά που έφαγε!)

Να σου ζήσει!

dsla.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...