Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΓΙΑ ΑΠΟΦΥΓΗ ΣΑΚΧΑΡΟΥ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ?


Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!ΕΚΑΝΑ ΧΘΕΣ ΤΗΝ ΚΑΜΠΥΛΗ ΤΩΝ 50 ΚΑΙ ΒΓΗΚΕ 160!ΜΕ ΟΡΙΟ 140!ΘΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΠΕΜΠΤΗ ΤΩΝ 100!ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΤΣΑΝΤΙΣΤΗΚΑ ΠΑΡΑ ΣΤΕΝΟΧΩΡΗΘΗΚΑ!ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ 7ΚΙΛΑ, ΓΥΜΝΑΖΟΜΑΙ, ΤΡΩΩ ΦΡΟΥΤΑ......ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΑΚΟΥΓΑ ΟΤΙ ΖΑΧΑΡΟ ΕΧΟΥΝ ΟΙ ΕΓΓΥΕΣ ΠΟΥ ΠΕΡΝΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΚΙΛΑ Η ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΥΣΕΙΣ ΛΟΓΩ ΑΚΙΝΗΣΙΑΣ!!ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ ΔΙΑΒΑΖΩ ΟΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΤΙ ΩΡΑ ΘΑ ΦΑΣ ΤΑ ΦΡΟΥΤΑ, ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΠΡΙΝ ΚΟΙΜΗΘΕΙΣ να φασ φρυγανια και γαλα να μην ειναι αδειο το στομαχι κτλ.Στα καταραμενα βιβλια εγκυμοσυνησ γραφει τι ποσοτητεσ πρεπει να τρωμε απο καθε ειδοσ αλλα οχι τα υπολοιπα!!εχει καποια μηπωσ αντιστοιχη εμπειρια?μηπωσ γνωριζετε κατι απο γιατρο?συγνωμη για την πολυλογια μου αλλα απο χθεσ το απογευμα κροσια τα νευρα!!!!!!!!ευχαριστω!:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καταρχήν καλημέρα και δεύτερον μην αγχώνεσαι!!! Περπάταγα κάθε μέρα μια ώρα στανταρ, έκανα ανάβαση σε βουνά σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μου κτλ και όμως έκανα σάκχαρο το οποίο κατάφερα να ελέγξω μόνο με τη διατροφή , κάτι που δεν ισχύει για όλες τις εγκυούλες. Για τη ρύθμιση της διατροφής πήγα σε διατροφολόγο . Τα φρούτα πχ, μια μπανάνα αντιστοιχεί σε 2 φρούτα( δεν την άγγιξα 3 ½ μήνες, τα πορτοκάλια , οι φράουλες και άλλα φρούτα. Κάνε την εξέταση πάλι και ξόδεψε λίγα χρήματα παραπάνω για να βρεις μια καλή διατροφολόγο για να στο ρυθμίσει . Αν δε τα καταφέρεις θα χρειαστεί ινσουλίνη. Πάντως δεν έχει να κάνει απόλυτα με τα κιλά και την καθιστική ζωή , όχι όμως πως δεν παίζει σημαντικό ρόλο.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!ΕΚΑΝΑ ΧΘΕΣ ΤΗΝ ΚΑΜΠΥΛΗ ΤΩΝ 50 ΚΑΙ ΒΓΗΚΕ 160!ΜΕ ΟΡΙΟ 140!ΘΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΠΕΜΠΤΗ ΤΩΝ 100!ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΤΣΑΝΤΙΣΤΗΚΑ ΠΑΡΑ ΣΤΕΝΟΧΩΡΗΘΗΚΑ!ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ 7ΚΙΛΑ, ΓΥΜΝΑΖΟΜΑΙ, ΤΡΩΩ ΦΡΟΥΤΑ......ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΑΚΟΥΓΑ ΟΤΙ ΖΑΧΑΡΟ ΕΧΟΥΝ ΟΙ ΕΓΓΥΕΣ ΠΟΥ ΠΕΡΝΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΚΙΛΑ Η ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΥΣΕΙΣ ΛΟΓΩ ΑΚΙΝΗΣΙΑΣ!!ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ ΔΙΑΒΑΖΩ ΟΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΤΙ ΩΡΑ ΘΑ ΦΑΣ ΤΑ ΦΡΟΥΤΑ, ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΠΡΙΝ ΚΟΙΜΗΘΕΙΣ να φασ φρυγανια και γαλα να μην ειναι αδειο το στομαχι κτλ.Στα καταραμενα βιβλια εγκυμοσυνησ γραφει τι ποσοτητεσ πρεπει να τρωμε απο καθε ειδοσ αλλα οχι τα υπολοιπα!!εχει καποια μηπωσ αντιστοιχη εμπειρια?μηπωσ γνωριζετε κατι απο γιατρο?συγνωμη για την πολυλογια μου αλλα απο χθεσ το απογευμα κροσια τα νευρα!!!!!!!!ευχαριστω!:D

 

καλημερα Ελενη!στις αρχες της εγκυμοσυνης μου,μου ειχαν βρει σχετικα ανεβασμενο ζαχαρο κ μου ειχαν πει να το κοιταξω..ειχα παει στο ελενα στο αρμοδιο τμημα και μου ειχαν δωσει διατροφη και μηχανημα για να μετριεμαι καθημερινα για 10 μερες(χαλιαααααααααααααα)τα φρουτα ηταν πολυ περιορισμενα στην διατροφη και η διατροφολογος μου ειχε πει οτι ενα βασικο μυστικο για την ρυθμιση ειναι ενα ποτηρι γαλα πριν τον υπνο 1,5%λιπαρα..και απο τοτε ολες οι μετρησεις μου βγηκαν μια χαρα...πριν να πας να κανεις την επομενη μετρηση ξεκινα το γαλατακι το βραδυ..το σιγουρο ειναι οτι κακο δεν θα σου κανει!!;)

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου κοριτσάκι...

 

Μία από τα ίδια... και εγώ έκανα τη μικρή και βγήκε 155...και έκανα και τη μεγάλη και θα πάρω σήμερα τα αποτελέσματα και ο Θεός βοηθός... πάντως το θέμα του σακχάρου είναι πιο πολύ ορμονικό παρά οτιδήποτε άλλο... σίγουρα μπορείς να το βοηθήσεις με διατροφή αλλά μέχρι εκεί...

 

Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη επειδή είχα αυξημένο αμνιακό φοβήθηκαν για διαβήτη οπότε μπήκα σε πρόγραμμα διατροφής και ινσουλίνης για καθαρά προληπτικούς λόγους... καθώς όλες οι μετρήσεις ήταν κάτω από τα όρια...

 

Τη διατροφή πρέπει να στη δώσει ενδοκρινολόγος... αυτό που μπορείς να κάνεις εσύ είναι να αποφεύγεις γλυκά, ψωμιά, ζυμαρικά...και να τρως κυρίως σαλάτες και κρέας ψητό ή ψάρι...

 

Αν χρειαστείς κάτι πες μου....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μη σε παίρνει από κάτω. Μια τσιμπημένη καμπύλη δεν σε κάνει διαβητική. Με λίγη προσοχή στη διατροφή σου, θα σου πει ο γιατρός σου τι να προσέχεις, θα είσαι μια χαρά.

Και στις δύο μου εγκυμοσύνες οι καμπύλες ήταν λίγο ανεβασμένες, αλλά ζάκχαρο δεν είχα κάνει. Ούτε και εγώ είχα πάρει εξωφρενικά κιλά (συνολικά 11 στην πρώτη και 5 στη δεύτερη). Παίζει και η κληρονομικότητα πάντως σε αυτά τα θέματα.

Όλα θα πάνε καλά, μην ανησυχείς :D

etCDp3.png hk8kp3.png

 

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας

Link to comment
Share on other sites

σασ ευχαριστω παρα πολυ κοριτσια!!!θα το κανω αυτο με το γαλα το βραδυ το εχω διαβασει και αλλου!!καλα αποτελεσματα στην μεγαλη καμπυλη!!εκανεσ διατροφη στο ενδιαμεσο?γιατι λενε πριν κανουμε καμπυλη για 3 μερεσ να τρωμε υδατανθρακεσ?αυτοι δεν ανεβαζουν το ζαχαρο?εχω βγαλει τα ματια μου στο διαβασμα απο χθεσ!!ανεβηκα και στη ζυγαρια και ειδα οτι σε ενα μηνα πηρα 3κιλα και επαθα σοκ!οποτε θα κανω διατροφη ετσι και αλλιωσ γιατι εχω αλλεσ 10βδομαδεσ μπροστα μου!!!καλη επιτυχια σε ολεσ μασ!!!:D

Link to comment
Share on other sites

Τα κιλά δεν παίζουν ρόλο, εκτός και αν είχες προϋπάρχοντα διαβήτη.

Αν σου βρήκαν ανεβασμένο σάκχαρο πρόσεξε πολύ τη διατροφή σου, απευθύνσου σε κάποιον ενδοκρινολόγο κατάλληλο για τον διαβήτη κύησης. Από βδομάδα σε βδομάδα τα δεδομένα αλλάζουν και μάλλον χειροτερεύουν για όσες πάσχουν από αυτό!

Αρκεί να σου πω, ότι και τώρα στην 2η εγκυμοσύνη μου έκανα διαβήτη, με διατροφή μόνο δεν αντιμετωπίστηκε. Κάνω και ινσουλίνη, 2 φορές την ημέρα, και κάθε 2 βδομάδες αυξάνεται η δόση! Στην 1η εγκυμοσύνη πήρα μόλις 6 κιλά...

Γι'αυτό προσοχή! Εμένα με έστειλε ο γιατρός μου σε ενδοκρινολόγο στο ΙΑΣΩ και εκεί μου έδωσαν συγκεκριμένο διαιτολόγιο, λεπτομερείς οδηγίες, μετρήσεις 4 φορές την ημέρα και εβδομαδιαία παρακολούθηση των τιμών.

ΚΑΙ ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ: Όχι άγχος και νεύρα, αυξάνουν ΠΟΛΥ τα επίπεδα σακχάρου! :-)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ titi!!θα κανω μια διατροφη μεχρι την αλλη πεμπτη και θα κανω των 100!εσενα στη διατροφη ποσα φρουτα και τι ωρεσ να τα τρωσ σου επιτρεπουν?πρεπει το βραδυ να τρωσ αλλα πολυ μικρη ποσοτητα και πριν τον υπνο γαλα?δεν εχουμε καμια κληρονομικοτητα!!παντα ειχα χαμηλο ζαχαρο!καπου διαβασα οτι τα παιδια που γεννηθηκαν πανω απο 3500γρ. οπωσ εγω,και οσεσ εχουν πολυκυστικεσ ωοθηκεσ,οπωσ εγω, εχουν προδιαθεσ!το διαβασα στο σαιτ του ιασω!!ολα οι γυναικεσ τα τραβαμε!!!!:o

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες.

 

Ελένη εμένα στην πρώτη εγκυμοσύνη, στις αιματολογικές εξετάσεις είχα πρωινό ζάχαρο 102 (τυχαία). Ο γιατρός μου πανικοβλήθηκε (επειδή είχα και σύνδρομο πολυκυστηκών ωοθηκών και κάποια κιλά παραπάνω) και μου δήλωσε ότι θα κάνω σίγουρα διαβήτη κύησης. Με παρέπεμψε σε ενδοκρινολόγο ο οποίος με έβαλε σε διατροφή από το 2ο μήνα και να μετριέμαι 1 ώρα μετά από κάθε γεύμα. Τα φρούτα θυμάμαι και εγώ χαρακτηριστικά όταν λέγαμε για το σταφύλι π.χ. ότι μπορώ να φάω 3-4 ρόγες!!! Οι πρωινές μου μετρήσεις πάντως ήταν εκεί γύρω 87-105 και μεταγευματικά ποτέ δεν ανέβαινα πάνω από το 90 (εκτός από σπάνιες περιπτώσεις). Το αποτέλεσμα ήταν ότι έχασα 9 κιλά (κοινώς δεν πήρα γραμμάριο στην εγκυμοσύνη), αλλά επειδή βλέπανε ότι γυρόφερνα το 100 στο πρωινό ζάχαρο και μου έλεγαν ότι στην εγκυμοσύνη το πρωινό ζάχαρο δεν πρέπει να ξεπερνάει το 95 (βλακείες!!) μου έβαλαν μια βραδυνή ινσουλίνη στον 7ο προς 8ο μήνα για να κάνω το 95, 85 και να γεννήσω με καισαρική μήν τυχόν κάνω ζάχαρο ή υπογλυκαιμία την ώρα που γεννάω!!! Το τι νεύρα είχα ήταν άλλο πράγμα...

 

Αυτό για το γάλα το βράδυ πρώτη φορά το ακούω. Εγώ πάντως όταν τσιμπολόγαγα κάτι το βράδυ αργά, το πρωί ξύπναγα με περισσότερο ζάχαρο.

 

Τώρα στη δεύτερη εγκυμοσύνη, αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι εάν φάω junk food, ή έξω ή πολύ μεγάλη ποσότητα, το επόμενο πρωί είμαι γύρω στο 105. Εάν φάω μακαρόνια με μπριζόλα και λίγη σαλάτα που έφαγα εχθές ας πούμε, το πρωί είχα 93!

 

Άντε βγάλε άκρη...

 

Καλή εγκυμοσύνη σε όλες μας.

Η Δαναη μου ήρθε 16-2-2008

Αντίο μεμπάκι 28-7-2010

Ο Τάσος μου ήρθε 22-8-2011

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστω πολυ titi!!θα κανω μια διατροφη μεχρι την αλλη πεμπτη και θα κανω των 100!εσενα στη διατροφη ποσα φρουτα και τι ωρεσ να τα τρωσ σου επιτρεπουν?πρεπει το βραδυ να τρωσ αλλα πολυ μικρη ποσοτητα και πριν τον υπνο γαλα?δεν εχουμε καμια κληρονομικοτητα!!παντα ειχα χαμηλο ζαχαρο!καπου διαβασα οτι τα παιδια που γεννηθηκαν πανω απο 3500γρ. οπωσ εγω,και οσεσ εχουν πολυκυστικεσ ωοθηκεσ,οπωσ εγω, εχουν προδιαθεσ!το διαβασα στο σαιτ του ιασω!!ολα οι γυναικεσ τα τραβαμε!!!!:o

 

Εμένα έχει 5 γεύματα την ημέρα. Πρωινό, δεκατιανό, μεσημεριανό, απογευματινό, βραδυνό και κατι πριν τον ύπνο, το οποίο συνήθως δεν τρώω. Κάτι λίγο, ας πούμε μια φέτα σικάλεως με λίγο γιαούρτι.

Φρούτα λίγα, πχ ένα μήλο, ή ένα νεκταρίνι ΟΛΗ μέρα.

Εννοείται ότι καρπούζι, πεπόνι και όλα τα γλυκά φρούτα σε ΠΟΛΥ ΛΙΓΕΣ ποσότητες, ένα φλυτζάνι τσαγιού. Και πάντα μετά το γεύμα. Ή το απόγευμα με ένα γιαούρτι με χαμηλά λιπαρά.

Εγώ πάντως σου συνιστώ να πάρεις συγκεκριμένες οδηγίες, γιατί οι απαιτήσεις τις εγκύους στις τροφές ποικίλουν, και δεν θέλουν να αποκλείεις τροφές, απλά να τρως συγκεκριμένες ποσότητες από αυτές.

Είναι θέμα ανταπόκρισης του οργανισμού στην παραγόμενη ινσουλίνη στην εγκυμοσύνη σε σχέση με τις ορμόνες που παράγει ο πλακούντας. Οπότε το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να προσέχουμε τι τρώμε, και συστηματική παρακολούθηση.

Πρωινές μετρήσεις κάτω από 95, μία ώρα μετά το γεύμα κάτω από 140. Εγώ κατάφερα να διατηρήσω αυτά τα όρια στην αρχή της εγκυμοσύνης μου (μιλάμε από τον 2ο μήνα) με διατροφή, και από τον 4ο με ινσουλίνη. Σκέψου να μην την έκανα κιόλας τι θα γινόταν. Ούτε πολυκυστικές έχω, ούτε παχύσαρκη είμαι, και γεννήθηκα 3100.

Ο γιατρός μου πάντως με είχε και έχει φοβίσει πολύ σε σχέση με το σάκχαρο, προφανώς υπάρχουν λόγοι που δεν θεωρεί σωστό να μου λέει συνέχεια. Μια φορά τον ρώτησα και επέμενα πολύ τι μπορεί να προκαλέσει στο μωρό και μου είπε μέχρι και θάνατο! ΟΚ, αυτό μου ήταν αρκετό! Δεν ξαναμπήκα στη διαδικασία να ρωτήσω πώς και γιατί! Αφού χρειαζόταν διατροφή, είπα τέλος, κάνω ό,τι καλύτερο για το παιδί μου, άλλωστε δεν μου έλειψε και κάτι ιδιαίτερα, έτρωγα και ένα κουταλάκι γλυκό κάθε Κυριακή! :wink:

Σου εύχομαι πραγματικά, με διατροφή και μόνο να καταφέρεις να συγκρατήσεις το σάκχαρο (αν παρουσιάσεις τελικά διαβήτη κύησης) σε λογικά επίπεδα.

Ό,τι άλλο χρειαστείς είμαι στη διάθεσή σου!

Link to comment
Share on other sites

Επειδη στο αλλο thread δεν πηρα απαντηση μεταφερω τις αποριες και εδω

 

Την εκανα και γω αυτη τη καμπυλη των 100 gr.Σα γευση καλο ηταν απλα στο πρωτο μισαωρο τα δα ολα ζαλιζομουν ζεσταινομουν οσο περναγε η ωρα βεβαια καλυτερευε. Τα αποτελεσματα τωρα ηταν τα εξης:

 

0' 80

60' 173

120' 134

180' 144

 

Το τελευταιο με αγχωνει ο γιατρος μου πε οτι δεν εχω αλλα πρεπει να προσεξω την διατροφη μου. Τι να κανω να παω σε ενδοκρινολογο ή να κανω προσπαθεια μονη μου? Αυτο το μεσοβεζικο μου τη δινει ή να χα και να πηγαινα κατευθειαν σε γιατρο ή να μην ειχα και να ημουν χαλαρη. Τωρα δεν ξερω τι να κανω?

 

Εσεις πως τα βλεπετε τα νουμερα? Τι μου προτεινετε?

RD3Up3.png
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ titi!!θα κανω μια διατροφη μεχρι την αλλη πεμπτη και θα κανω των 100!εσενα στη διατροφη ποσα φρουτα και τι ωρεσ να τα τρωσ σου επιτρεπουν?πρεπει το βραδυ να τρωσ αλλα πολυ μικρη ποσοτητα και πριν τον υπνο γαλα?δεν εχουμε καμια κληρονομικοτητα!!παντα ειχα χαμηλο ζαχαρο!καπου διαβασα οτι τα παιδια που γεννηθηκαν πανω απο 3500γρ. οπωσ εγω,και οσεσ εχουν πολυκυστικεσ ωοθηκεσ,οπωσ εγω, εχουν προδιαθεσ!το διαβασα στο σαιτ του ιασω!!ολα οι γυναικεσ τα τραβαμε!!!!:o

 

Mια που ξέθαψα τα κιτάπια μου να σου πω...

Φρούτα είχε το Πρωί, το Μεσημέρι, το Απόγευμα (μεταξύ4 και 5) και το Βράδυ...

μιλώντας για φρούτο μιλάμε για 1 μικρό μήλο, ή 2 μεσαία βερύκοκα, ή 1/2 μικρή μπανάνα,

2 σύκα, 1 μικρό πορτοκάλι ή 1/2 φλυτζάνι χυμό, 1 μεσαίο ροδάκινο, 1/2 φλυτζ. πεπόνι κλπ...

 

Και το βραδινό είχε τα πάντα... κρέας, λίγα δημητριακά, λίγα χορταρικά και το φρούτο... ίσα για συντήρηση δηλαδή... αλλά με 6 γεύματα έστω και μικρά δεν πεινάς...

 

Πριν τον ύπνο είχε 3/4 φλυτζ. γάλα και 1 φέτα ψωμί...

 

ελπίζω να βοήθησα λίγο

Link to comment
Share on other sites

Επειδη στο αλλο thread δεν πηρα απαντηση μεταφερω τις αποριες και εδω

 

Την εκανα και γω αυτη τη καμπυλη των 100 gr.Σα γευση καλο ηταν απλα στο πρωτο μισαωρο τα δα ολα ζαλιζομουν ζεσταινομουν οσο περναγε η ωρα βεβαια καλυτερευε. Τα αποτελεσματα τωρα ηταν τα εξης:

 

0' 80

60' 173

120' 134

180' 144

 

Το τελευταιο με αγχωνει ο γιατρος μου πε οτι δεν εχω αλλα πρεπει να προσεξω την διατροφη μου. Τι να κανω να παω σε ενδοκρινολογο ή να κανω προσπαθεια μονη μου? Αυτο το μεσοβεζικο μου τη δινει ή να χα και να πηγαινα κατευθειαν σε γιατρο ή να μην ειχα και να ημουν χαλαρη. Τωρα δεν ξερω τι να κανω?

 

Εσεις πως τα βλεπετε τα νουμερα? Τι μου προτεινετε?

 

dear Catherine...

 

σύμφωνα πάντα με τα κιτάπια μου... κρατάω τρελό αρχείο το παραδέχομαι...

οι τιμές σύγκρισης είναι οι εξής...

γλυκόζη νηστείας <96

60 min <181

120 min <156

180 min <141

συνεπώς στην ώρα είσαι οριακά και στο 3ωρο είσαι ελαφρώς παραπάνω...

 

μια και ο γιατρός σου δεν ανησυχεί ιδιαίτερα για να σε στείλει σε ενδοκρινολόγο πρόσεξε απλά τι τρως... κομμένα γλυκά, αναψυκτικά και αηδίες από το super market... πολλά λαχανικά, ψητό ψάρι και κρέας...περιορισμό στο ψωμί... από ζυμαρικά δοκίμασε και τα ολικής αλέσεως.. εμένα μου άρεσε η γεύση τους και τα συνέχισα και μετά...

από παγωτά προτίμησε τη γρανίτα... στην αρχή μπορεί να σου φανεί λίγο δύσκολο αλλά μετα συνηθίζεις...

 

Φυσικά όχι άγχος... και μην τρελαίνεσαι με το πρόγραμμα... το να κάνεις μία παρασπονδία που και που δεν σημαίνει τίποτα...

 

Συγνώμη αλλά τι εννοείς "Σα γευση καλο ηταν"... γιακ και πάλι γιακ... δεν πίνεται αυτό το πράγμα... αυτό και την αναμονή δεν αντέχω στην καμπύλη... τα τρυπήματα δεν με νοιάζουν και ας έχω λεπτές φλέβες και με ταλαιπωρούν συνήθως... προχθές δε είχα τέτοια ανακατωσούρα που στο τσακ τη γλύτωσα να μην τα βγάλω όλα... και να τους πω... άντε γεια και δεν πειράζει... πάντως πάει ο σύζυγος τώρα να πάρει τα αποτελέσματά μου οπότε πάω να χτυπήσω κανα παγωτό όσο προλαβαίνω...

Link to comment
Share on other sites

GeorginaT σ ευχαριστω για την απαντηση σου. Γλυκα ομολογω οτι ετρωγα αλλα ψωμι δεν τρωω παγωτακι μ αρεσει η γρανιτα ετρωγα ομως ενα πεπονι μικρο στην καθησια μου. Τωρα δεν ξερω τι πρεπει να τρωω και τι οχι σε τι ποσοτητες ποσο? Δημητριακα ετρωγα 2 μπολ ενα πρωι ενα γαλα. Μπισκοτα χωρις ζαχαρη κανει να τρωω τωρα? Διαιτολογος βοηθαει ή πρεπει ενδοκρινολογος? Αν αφεθω θα γραψω ενα κατεβατο με αποριες.

 

Και εδω και ενα μηνα δεν εχω παρει ουτε ενα κιλο. Εχω αγχωθει γιατι δεν ξερω τι πρεπει να κανω. Οτι οι διαβητικοι ή να μαι πιο ευελικτη με το φαι. Ασε που ο δικος μου πανικοβληθηκε και δεν μ αφηνει να τρωω τιποτα (του πα για γλυκα διαβητικων και αντεδρασε επιτοιπου)

 

Γι αυτο κανε οτι κανεις τωρα γιατι μετα....Κι εγω το ιδιο δεν εχω φλεβες αλλα δεν εχω προβλημα με τις βελονες. Κ εγω την αναμονη δεν μπορω και αυτη η ζαλαδα....Σα γευση ηταν οκ μεχρι τη μεση μετα δεν κατεβαινε με τιποτα Ελπιζω να παρεις καλα αποτελεσματα να μην τραβιεσαι κι εσυ εξαλλου καλοκαιρι χωρις παγωτο μαρτυριο....

RD3Up3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Mια που ξέθαψα τα κιτάπια μου να σου πω...

Φρούτα είχε το Πρωί, το Μεσημέρι, το Απόγευμα (μεταξύ4 και 5) και το Βράδυ...

μιλώντας για φρούτο μιλάμε για 1 μικρό μήλο, ή 2 μεσαία βερύκοκα, ή 1/2 μικρή μπανάνα,

2 σύκα, 1 μικρό πορτοκάλι ή 1/2 φλυτζάνι χυμό, 1 μεσαίο ροδάκινο, 1/2 φλυτζ. πεπόνι κλπ...

 

Και το βραδινό είχε τα πάντα... κρέας, λίγα δημητριακά, λίγα χορταρικά και το φρούτο... ίσα για συντήρηση δηλαδή... αλλά με 6 γεύματα έστω και μικρά δεν πεινάς...

 

Πριν τον ύπνο είχε 3/4 φλυτζ. γάλα και 1 φέτα ψωμί...

 

ελπίζω να βοήθησα λίγο

ευχαριστω GEORGINA!!!καπωσ ετσι τα βρηκα κι εγω σε ερευνεσ για ζαχαρο σε εγκυμοσυνη!θα κανω μια διατροφη και θα κανω των 100!καλα αποτελεσματα κι εσυ!!!και καλο καλοκαιρι!!!αλλα καλοκαιρι χωρισ παγωτο?σνιφ!!!:cool:

Link to comment
Share on other sites

Σε νοιώθω απόλυτα!! Εμένα μου την έδωσε την εξέταση έτσι προληπτικά μιας και περπάταγα 5 χιλιόμετρα τη μέρα, δεν είχα πάρει ούτε μισό κιλό, δεν είχα κληρονομικότητα και οι μετρήσεις του ζαχάρου κάθε μήνα ήταν γύρω στο 75. Και όμως έβγαλα πρόβλημα με τη καμπύλη την πρώτη ώρα πήγε 208, για να καταλάβεις. Αν σου πει ο γιατρός ότι θες παρακολούθηση να πας σε πολύ καλή διατροφολόγο και αν δε σου φτάσει η διατροφή τότε σε ενδοκρινολόγο. Εγώ 2 μήνες τώρα το κρατάω με διατροφή (τη κρατάω ευλαβικά) σε ιδανικά επίπεδα. Το σημαντικό είναι τι τρως και να κρατάς σταθερές τις ώρες των γευμάτων. Για να σε βοηθήσω σου γράφω ενδεικτικά μια ημέρα μου.

Πρωινό 9:00

Τα ¾ μιας κούπας γάλα πλήρες

Δεκατιανό 11:00

Ένα αυγό με μία φέτα ψωμί και ένα φρούτο (όχι μπανάνα)

Μεσημεριανό 2:00

150γρ. κρέας άπαχο όπως θες μαγειρεμένο εκτός από τηγανητό

1φέτα ψωμί

Σαλάτα με μία μέτρια ντομάτα, αγγούρι όσο θές και μία κουταλιά της σούπας λάδι.

Απογευματινό 17:00

Ένα φρούτο και 10 αμύγδαλα ανάλατα

Βραδινό 9:00

Σαλάτα με μία μέτρια ντομάτα, αγγούρι, 30 γρ τυρί, 30γρ ψωμί και μία κουταλιά της σούπας λάδι.

Προ ύπνου 11:00

Ένα γιαούρτι ή ένα ποτήρι γάλα.

Ελπίζω να σε βοήθησα!!!!! Όσο για τα παγωτά, εμένα μου έχει δώσει το οκ τις ημέρες που έχω πολύ καλές μετρήσεις μπορώ στο απογευματινό να τρώω μία μπάλα παγωτό βανίλια, βέβαια δε θα φάω το φρούτο.

 

Α!!!! Ουδέν κακό αμιγές καλού. ¨Εχω πάρει 1,5 κιλό απο όταν έμεινα έγκυος, δεν έχω βαρύνει καθόλου και γενικά είμαι σε καλή φόρμα.

Link to comment
Share on other sites

Σε νοιώθω απόλυτα!! Εμένα μου την έδωσε την εξέταση έτσι προληπτικά μιας και περπάταγα 5 χιλιόμετρα τη μέρα, δεν είχα πάρει ούτε μισό κιλό, δεν είχα κληρονομικότητα και οι μετρήσεις του ζαχάρου κάθε μήνα ήταν γύρω στο 75. Και όμως έβγαλα πρόβλημα με τη καμπύλη την πρώτη ώρα πήγε 208, για να καταλάβεις. Αν σου πει ο γιατρός ότι θες παρακολούθηση να πας σε πολύ καλή διατροφολόγο και αν δε σου φτάσει η διατροφή τότε σε ενδοκρινολόγο. Εγώ 2 μήνες τώρα το κρατάω με διατροφή (τη κρατάω ευλαβικά) σε ιδανικά επίπεδα. Το σημαντικό είναι τι τρως και να κρατάς σταθερές τις ώρες των γευμάτων. Για να σε βοηθήσω σου γράφω ενδεικτικά μια ημέρα μου.

Πρωινό 9:00

Τα ¾ μιας κούπας γάλα πλήρες

Δεκατιανό 11:00

Ένα αυγό με μία φέτα ψωμί και ένα φρούτο (όχι μπανάνα)

Μεσημεριανό 2:00

150γρ. κρέας άπαχο όπως θες μαγειρεμένο εκτός από τηγανητό

1φέτα ψωμί

Σαλάτα με μία μέτρια ντομάτα, αγγούρι όσο θές και μία κουταλιά της σούπας λάδι.

Απογευματινό 17:00

Ένα φρούτο και 10 αμύγδαλα ανάλατα

Βραδινό 9:00

Σαλάτα με μία μέτρια ντομάτα, αγγούρι, 30 γρ τυρί, 30γρ ψωμί και μία κουταλιά της σούπας λάδι.

Προ ύπνου 11:00

Ένα γιαούρτι ή ένα ποτήρι γάλα.

Ελπίζω να σε βοήθησα!!!!! Όσο για τα παγωτά, εμένα μου έχει δώσει το οκ τις ημέρες που έχω πολύ καλές μετρήσεις μπορώ στο απογευματινό να τρώω μία μπάλα παγωτό βανίλια, βέβαια δε θα φάω το φρούτο.

 

Α!!!! Ουδέν κακό αμιγές καλού. ¨Εχω πάρει 1,5 κιλό απο όταν έμεινα έγκυος, δεν έχω βαρύνει καθόλου και γενικά είμαι σε καλή φόρμα.

 

Καλα εσυ εισαι παραδειγμα προς μιμηση! Ειναι πολυ χρησιμες οι πληροφοριες σου. Απ οτι καταλαβα πρεπει να παω σε ειδικο τουλαχιστον να με κατευθυνει στο τι πρεπει και τι οχι για την περιπτωση μου. Εμενα δεν μου ειπε κατι για μετρησεις (ουτε να παω σε διατροφολογο) απλα να προσεχω, να μην τρωω ψωμι γλυκα (εγω καταλαβα υδατανθρακες δηλαδη (ρυζι μακαρονια πατατες) ειναι αρκετο ομως αυτο ή καλυτερα να μπω σε προγραμμα?

 

Το θεμα μου ειναι πως θα καταλαβω οτι τα παω καλα?Απ το βαρος που θα παιρνω καθε βδομαδα?

 

Και αν παω σε ενα ραντεβου και με καλυψει πως θα πω οτι δεν χρειαζομαι αλλη συνεδρεια?

 

Η περιπτωση σου βεβαια μου ανεβασε την ψυχολογια απλα δεν ξερω ποσο σοβαρα ειμαι.....

 

Μπραβο σου παντως....

RD3Up3.png
Link to comment
Share on other sites

Σε νοιώθω απόλυτα!! Εμένα μου την έδωσε την εξέταση έτσι προληπτικά μιας και περπάταγα 5 χιλιόμετρα τη μέρα, δεν είχα πάρει ούτε μισό κιλό, δεν είχα κληρονομικότητα και οι μετρήσεις του ζαχάρου κάθε μήνα ήταν γύρω στο 75. Και όμως έβγαλα πρόβλημα με τη καμπύλη την πρώτη ώρα πήγε 208, για να καταλάβεις. Αν σου πει ο γιατρός ότι θες παρακολούθηση να πας σε πολύ καλή διατροφολόγο και αν δε σου φτάσει η διατροφή τότε σε ενδοκρινολόγο. Εγώ 2 μήνες τώρα το κρατάω με διατροφή (τη κρατάω ευλαβικά) σε ιδανικά επίπεδα. Το σημαντικό είναι τι τρως και να κρατάς σταθερές τις ώρες των γευμάτων. Για να σε βοηθήσω σου γράφω ενδεικτικά μια ημέρα μου.

Πρωινό 9:00

Τα ¾ μιας κούπας γάλα πλήρες

Δεκατιανό 11:00

Ένα αυγό με μία φέτα ψωμί και ένα φρούτο (όχι μπανάνα)

Μεσημεριανό 2:00

150γρ. κρέας άπαχο όπως θες μαγειρεμένο εκτός από τηγανητό

1φέτα ψωμί

Σαλάτα με μία μέτρια ντομάτα, αγγούρι όσο θές και μία κουταλιά της σούπας λάδι.

Απογευματινό 17:00

Ένα φρούτο και 10 αμύγδαλα ανάλατα

Βραδινό 9:00

Σαλάτα με μία μέτρια ντομάτα, αγγούρι, 30 γρ τυρί, 30γρ ψωμί και μία κουταλιά της σούπας λάδι.

Προ ύπνου 11:00

Ένα γιαούρτι ή ένα ποτήρι γάλα.

Ελπίζω να σε βοήθησα!!!!! Όσο για τα παγωτά, εμένα μου έχει δώσει το οκ τις ημέρες που έχω πολύ καλές μετρήσεις μπορώ στο απογευματινό να τρώω μία μπάλα παγωτό βανίλια, βέβαια δε θα φάω το φρούτο.

 

Α!!!! Ουδέν κακό αμιγές καλού. ¨Εχω πάρει 1,5 κιλό απο όταν έμεινα έγκυος, δεν έχω βαρύνει καθόλου και γενικά είμαι σε καλή φόρμα.

σε ποιο μηνα εισαι και εχεισ παρει μονο 1,5????ησουν σε φυσιολογικο βαροσ πριν?εγω σρχισα να περνω στον 4ο και τωρα ειμαι στον 7ο και εχω παρει 8!πεινασ?τι περιμενεισ?εγω αγορακι!και ειναι και γλυκατζησ σαν τη μανα του και τον πατερα του!κανεισ μετρησεισ μονη σου?με τα τσιμπηματακια?:D

Link to comment
Share on other sites

GeorginaT σ ευχαριστω για την απαντηση σου. Γλυκα ομολογω οτι ετρωγα αλλα ψωμι δεν τρωω παγωτακι μ αρεσει η γρανιτα ετρωγα ομως ενα πεπονι μικρο στην καθησια μου. Τωρα δεν ξερω τι πρεπει να τρωω και τι οχι σε τι ποσοτητες ποσο? Δημητριακα ετρωγα 2 μπολ ενα πρωι ενα γαλα. Μπισκοτα χωρις ζαχαρη κανει να τρωω τωρα? Διαιτολογος βοηθαει ή πρεπει ενδοκρινολογος? Αν αφεθω θα γραψω ενα κατεβατο με αποριες.

 

Και εδω και ενα μηνα δεν εχω παρει ουτε ενα κιλο. Εχω αγχωθει γιατι δεν ξερω τι πρεπει να κανω. Οτι οι διαβητικοι ή να μαι πιο ευελικτη με το φαι. Ασε που ο δικος μου πανικοβληθηκε και δεν μ αφηνει να τρωω τιποτα (του πα για γλυκα διαβητικων και αντεδρασε επιτοιπου)

 

Γι αυτο κανε οτι κανεις τωρα γιατι μετα....Κι εγω το ιδιο δεν εχω φλεβες αλλα δεν εχω προβλημα με τις βελονες. Κ εγω την αναμονη δεν μπορω και αυτη η ζαλαδα....Σα γευση ηταν οκ μεχρι τη μεση μετα δεν κατεβαινε με τιποτα Ελπιζω να παρεις καλα αποτελεσματα να μην τραβιεσαι κι εσυ εξαλλου καλοκαιρι χωρις παγωτο μαρτυριο....

 

hello oμοιοπαθούσες...

λοιπόν πήρα τα αποτελέσματά μου....

γλυκόζη νηστείας 90

60 min 166

120 min 125

180 min 69

άρα... χτυπάω άνετα ένα ταψί γαλακτομπούρεκο... λέμε τώρα...

 

Ενδοκρινολόγος κυρίως θα σε βοηθήσει και όχι διαιτολόγος... αλλά πρέπει να το συζητήσεις και με το γιατρό σου... δεν είσαι στην περίπτωση των διαβητικών άρα είσαι πιο ευέλικτη με το φαγητό... και να πεις στον καλό σου ότι δεν σου κάνει καλό έτσι και πρέπει να σε αφήσει ελεύθερη... :)

 

Για πρωινό και απογευματινό τα δημητριακά σου τα βλέπω καλά... από κει και πέρα μεσημεριανό και βραδινό θα πρέπει να περιλαμβάνουν όλες τις ομάδες κρέας, δημητριακά, λαχανικά... απλά το βραδινό είναι πιο μικρό σε ποσότητα από το μεσημεριανό... κυρίως ότι λένε για σωστή και ισορροπημένη διατροφή τώρα πρέπει να το κάνεις...

κατάλληλο μεσημεριανό πχ. κοτόπουλο ψητό, σαλάτα, 1 φέτα ψωμί και 1 μικρό φρούτο...

και είσαι πλήρης και έχεις καλύψει όλες τις ομάδες

 

Μπορείς να φας τα πάντα αλλά σε μικρές ποσότητες... δηλαδή πεπόνι 1 φέτα... όχι το μισό...

2 σουβλάκια μπορείς να τα φας δεν χάλασε ο κόσμος... δεν θέλει ακρότητες και υπερβολές... λίγο μέτρο θέλει μόνο...

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω GEORGINA!!!καπωσ ετσι τα βρηκα κι εγω σε ερευνεσ για ζαχαρο σε εγκυμοσυνη!θα κανω μια διατροφη και θα κανω των 100!καλα αποτελεσματα κι εσυ!!!και καλο καλοκαιρι!!!αλλα καλοκαιρι χωρισ παγωτο?σνιφ!!!:cool:

 

Γρανίτες... ή κανένα παγωτάκι που και που... όχι 1 κιλό παγωτό κάθε μέρα σίγουρα... :)

καλή επιτυχία σου εύχομαι και με το καλό το μωράκι σου...

Link to comment
Share on other sites

Καλα εσυ εισαι παραδειγμα προς μιμηση! Ειναι πολυ χρησιμες οι πληροφοριες σου. Απ οτι καταλαβα πρεπει να παω σε ειδικο τουλαχιστον να με κατευθυνει στο τι πρεπει και τι οχι για την περιπτωση μου. Εμενα δεν μου ειπε κατι για μετρησεις (ουτε να παω σε διατροφολογο) απλα να προσεχω, να μην τρωω ψωμι γλυκα (εγω καταλαβα υδατανθρακες δηλαδη (ρυζι μακαρονια πατατες) ειναι αρκετο ομως αυτο ή καλυτερα να μπω σε προγραμμα?

 

Το θεμα μου ειναι πως θα καταλαβω οτι τα παω καλα?Απ το βαρος που θα παιρνω καθε βδομαδα?

 

Και αν παω σε ενα ραντεβου και με καλυψει πως θα πω οτι δεν χρειαζομαι αλλη συνεδρεια?

 

Η περιπτωση σου βεβαια μου ανεβασε την ψυχολογια απλα δεν ξερω ποσο σοβαρα ειμαι.....

 

Μπραβο σου παντως....

 

 

κοριτσάκι μου γλυκό νομίζω ότι ανησυχείς υπερβολικά... άμα χρειαζόσουν ενδοκρινολόγο και διατροφή ή μετρήσεις θα στο είχε προτείνει και ο γιατρός σου...

Άμα προσέξεις λίγο τι τρως θα είσαι μία χαρά...έχε υπόψη σου ότι στα δημητριακά (υδατάνθρακες) περιλαμβάνονται...ρύζι, μακαρόνια, ψωμί, φάβα, όσπρια, πατάτες και αρακάς...

 

Αν το βάρος σου είναι ικανοποιητικό... αν το αμνιακό δεν είναι αυξημένο... και αν οι μετρήσεις του παιδιού δεν βγαίνουν πολύ μεγάλες τότε είσαι μία χαρά... πάνω από όλα όχι άγχος... και έξω μπορείς να βγεις να φας... απλά εκεί θέλει λίγο κράτει και ίσως παραγγείλεις εσύ κάτι ξεχωριστό αν η παρέα θέλει όλα τα "υγιεινά" μεζεκλίκια...

Link to comment
Share on other sites

hello oμοιοπαθούσες...

λοιπόν πήρα τα αποτελέσματά μου....

γλυκόζη νηστείας 90

60 min 166

120 min 125

180 min 69

άρα... χτυπάω άνετα ένα ταψί γαλακτομπούρεκο... λέμε τώρα...

 

Ενδοκρινολόγος κυρίως θα σε βοηθήσει και όχι διαιτολόγος... αλλά πρέπει να το συζητήσεις και με το γιατρό σου... δεν είσαι στην περίπτωση των διαβητικών άρα είσαι πιο ευέλικτη με το φαγητό... και να πεις στον καλό σου ότι δεν σου κάνει καλό έτσι και πρέπει να σε αφήσει ελεύθερη... :)

 

Για πρωινό και απογευματινό τα δημητριακά σου τα βλέπω καλά... από κει και πέρα μεσημεριανό και βραδινό θα πρέπει να περιλαμβάνουν όλες τις ομάδες κρέας, δημητριακά, λαχανικά... απλά το βραδινό είναι πιο μικρό σε ποσότητα από το μεσημεριανό... κυρίως ότι λένε για σωστή και ισορροπημένη διατροφή τώρα πρέπει να το κάνεις...

κατάλληλο μεσημεριανό πχ. κοτόπουλο ψητό, σαλάτα, 1 φέτα ψωμί και 1 μικρό φρούτο...

και είσαι πλήρης και έχεις καλύψει όλες τις ομάδες

 

Μπορείς να φας τα πάντα αλλά σε μικρές ποσότητες... δηλαδή πεπόνι 1 φέτα... όχι το μισό...

2 σουβλάκια μπορείς να τα φας δεν χάλασε ο κόσμος... δεν θέλει ακρότητες και υπερβολές... λίγο μέτρο θέλει μόνο...

μπραβο georgina!!!μου δινεισ κουραγιο!εκανεσ διατροφη αναμεσα στισ δυο καμπυλεσ?μακαρι να εχω κι εγω τετοια αποτελεσματα!εγω τρεμω στην ιδεα για καθημερινη αυτομετρηση!!τι σου ειπε ο γιατροσ?σε ποιο μηνα εισαι?καλη συνεχεια να εχουμε ολεσ!!!!:D

Link to comment
Share on other sites

μπραβο georgina!!!μου δινεισ κουραγιο!εκανεσ διατροφη αναμεσα στισ δυο καμπυλεσ?μακαρι να εχω κι εγω τετοια αποτελεσματα!εγω τρεμω στην ιδεα για καθημερινη αυτομετρηση!!τι σου ειπε ο γιατροσ?σε ποιο μηνα εισαι?καλη συνεχεια να εχουμε ολεσ!!!!:D

 

Kαλησπέρα Ελένη...

 

απλά πρόσεξα μία μέρα πριν... τι έτρωγα... αυτό ήταν όλο... βέβαια αν είχα θέμα είχα τη διατροφή έτοιμη από την προηγούμενη εγκυμοσύνη... και άμα δω ότι ξεφεύγω στα κιλά πάλι θα μαζευτώ... αλλά προς το παρόν είμαι καλά... άρα συνεχίζω ως έχω... το οποίο σημαίνει όχι υπερβολές αλλά ούτε και στέρηση... τρώω κανονικά... απλά έχω προσθέσει σαλάτα στα γεύματά μου απαραιτήτως... και που και που χτυπάω και κανά γλυκάκι...

 

Ο γιατρός μου είπε ότι οι μετρήσεις είναι καλές... άρα δεν χρειάζομαι κάτι παραπάνω...

Έχω μπει στον 6ο μήνα...

 

Η καθημερινή αυτομέτρηση είναι πιο πολύ διαδικαστικό το θέμα παρά πόνου ή οτιδήποτε άλλο...

εγώ φρόντιζα και έβαζα ξυπνητήρι στο κινητό αλλιώς υπήρχε περίπτωση να ξεχάσω να κάνω μέτρηση...

 

Καλά αποτελέσματα και καλή συνέχεια κοριτσάκι...

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα Ελένη...

 

απλά πρόσεξα μία μέρα πριν... τι έτρωγα... αυτό ήταν όλο... βέβαια αν είχα θέμα είχα τη διατροφή έτοιμη από την προηγούμενη εγκυμοσύνη... και άμα δω ότι ξεφεύγω στα κιλά πάλι θα μαζευτώ... αλλά προς το παρόν είμαι καλά... άρα συνεχίζω ως έχω... το οποίο σημαίνει όχι υπερβολές αλλά ούτε και στέρηση... τρώω κανονικά... απλά έχω προσθέσει σαλάτα στα γεύματά μου απαραιτήτως... και που και που χτυπάω και κανά γλυκάκι...

 

Ο γιατρός μου είπε ότι οι μετρήσεις είναι καλές... άρα δεν χρειάζομαι κάτι παραπάνω...

Έχω μπει στον 6ο μήνα...

 

Η καθημερινή αυτομέτρηση είναι πιο πολύ διαδικαστικό το θέμα παρά πόνου ή οτιδήποτε άλλο...

εγώ φρόντιζα και έβαζα ξυπνητήρι στο κινητό αλλιώς υπήρχε περίπτωση να ξεχάσω να κάνω μέτρηση...

 

Καλά αποτελέσματα και καλή συνέχεια κοριτσάκι...

σ ευχαριστω πολυ!!!!εσενα ο γιατροσ σου σε ποιο μαιευτηριο ειναι??εγω στο 6ο πηρα 3κιλα!βεβαια το ειχαμε παρακανει γιατι και ο ανδρασ μου γλυκατζησ και μερα παρα μερα 1κιλο παγωτο!!αστα!!!αλλα τωρα φοβηθηκε κι εκεινοσ οποτε ραψιμο!!!!συνεχιζω και το AQUA AEROBIC για εγκυουσ και ελπιζω να πανε ολα καλα!!!βρε κοριτσια θα πατε διακοπεσ?εμενα εχει αδεια μονο αυγουστο!!θα ειμαι στον 8ο οποτε μακαρι να ειμαι καλα και να παμε καπου κοντα!:cool:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...