Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σας Αρέσει το πλέξιμο, ράψιμο,κέντημα.....


Recommended Posts

Siderenia εδω εχει free patterns για baby clothes και εχει διαφορα, ακόμα και με μανικια που θες..

 

http://www.crochetpatterncentral.com/directory/baby_dresses.php

 

Δείχνει πολύ ωραίο!!!!!!!!!! θα το ψάξω λίγο καλύτερα!!!!!

 

Siderenia,

πως κατάφερες να φτιάξεις κορδέλα;;

Εάν κοιτάξεις κι εσύ το σάιτ, να σε έχω υπόψιν για απορίες!!!

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 415
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

την κορδελίτσα για τα μαλλια εννοεις? Εκανα οσες αλυσιδες χρειαζονται αναλογα το κεφάλι της μικρης και μετά σειρες αναλογα πόσο φαρδια την θελεις και ενωσα τις ακρες. εφτιαξα και ένα φιογκάκι και το έραψα πάνω και είναι έτοιμη. και κάνεις ότι πλέξη αου αρεσει απλα να μην είναι πολύ σφιχτή για να έχεις κάποια ελαστικότητα.

Link to comment
Share on other sites

την κορδελίτσα για τα μαλλια εννοεις? Εκανα οσες αλυσιδες χρειαζονται αναλογα το κεφάλι της μικρης και μετά σειρες αναλογα πόσο φαρδια την θελεις και ενωσα τις ακρες. εφτιαξα και ένα φιογκάκι και το έραψα πάνω και είναι έτοιμη. και κάνεις ότι πλέξη αου αρεσει απλα να μην είναι πολύ σφιχτή για να έχεις κάποια ελαστικότητα.

 

Ωραία!! Μπορεί να το προσπαθήσω!!! Απλά μου φαίνεται δύσκολο να κάνω ευθεία σωστή για κορδέλα με το βελονάκι!!! Συγχαρητήρια!!!

 

 

Siderenia εδω εχει free patterns για baby clothes και εχει διαφορα, ακόμα και με μανικια που θες..

 

http://www.crochetpatterncentral.com/directory/baby_dresses.php

 

Μιας και το έχεις πάρει πολύ ζεστά, Σιδερένια, αυτό το σάιτ το είδες; προσπαθώ να βγάλω κάποια άκρη με ίντσες κλπ, αλλά δε βγάζω!!!

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι καθόλου δύσκολο. προσπάθησε το και θα σου βγει. εγώ να σκεφτείς τώρα αρχισα να ασχολούμαι και έχω φτιάξει αρκετά πραγματάκια. Δεν γαίνουν όλα τέλεια αλλά όσο πιο πολύ ασχολούμαι τόσο καλύτερα πάει. Το είδα το σαιτ αλλά δεν έχω φτιάξει κάτι από κει. Κατάλαβα περιπου τα μανικια ομως και το παλευω. ισως αν έψαχνες στο ιντερνετ μετατροπέα για να βάλεις τις ιντσες και να σου δώσει τα εκατοστα να σε βοηθούσε.

Link to comment
Share on other sites

η μικρή έρχεται σε λίγους μήνες!

θα ήθελα κι εγώ να της φτιάξω κάτι!

αλλά είμαι άσχετη εντελώς!

θα μπορούσα λέτε να φτιάξω κάτι εύκολο για αρχή;

ένα σκουφάκι πχ;

γαντάκια;

κλατσάκια;χιχι

τι;;

πώς μπορώ να μάθω;;;

και τι υλικά χρειάζομαι;;;

 

μετατροπή μπορείτε να δείτε και στο google!

γράφετε σε ίνστες και σας βγάζει πόσο είναι!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ntemi δες εδω,για βελονακι

 

 

κι εδω για βελονες

 

 

και εχει παρα πολλα στο youtube, τυχαια το βρηκα αυτο, όρεξη να έχεις κουκλιτσα, με το καλο να ερθει το μωράκι σου!!!

Πάρε βελονακι και νημα και ξεκινα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ντέμι για αρχη κάνε σκουφάκι (οχι καπελάκι που πάει κύκλο κύκλο είναι λίγο πιο δύσκολο). και γω δεν είχα ιδεα τώρα έμαθα (εχω 2 βδομάδες που ασχοληθηκα) και έμαθα με βοήθεια από βίντεο στο youtube και το ιντερνετ.

 

το πρώτο μου σκουφί φυσικά είναι λίγο ατσούμπαλο αλλά οσο πιο πολλά πράγματα κάνω τόσο πιο πολύ μαθαίνω. τώρα τελειωσα άλλο ένα φορεματάκι της μικρής και ξεκινησα ενα γελεκάκι για τον γιο μου. Κάθε φορά δοκιμάζω κι άλλα πράγματα (πλέξεις, σχεδια κλπ) και βλέπω πως βγαίνουν. δοκιμάζω γενικά για να μαθαίνω Ορεξη ναχεις.

 

Υλικα θα δεις τι θες να μάθεις (βελόνες ή βελονάκι;) αφού αποφασίσεις πας σε ένα μαγαζί με τέτοια είδη και ρωτας. Συνηθως έχει κυρίες μέσα που ασχολουνται και μπορείς να ρωτήσεις. Ακόμα και να σου δείξουν αν βρεις καμια ηλικιωμενη. Μια φίλη μου που άρχισε κι εκείνη πρόσφατα να ασχολείτε βρήκε μια κυρία (πελάτισσα) σε ένα μαγαζι και τις έδειξε. Επίσης συνηθως στα βιντεακια λένε τι νημα ή βελόνα θα χρειαστείς οπότε σε διευκολύνουν και από κει. Περισσότερα και γω δεν ξέρω να σου πω γιατί ακόμα μαθαίνω και οι γνώσεις μου είναι περιορισμένες.

 

Καλή αρχή!

Link to comment
Share on other sites

αποφασισα να φτιαξω ενα κασκολ του συζυγου και πηγα στο μαγαζι της γειτονιας μου για να αγορασω μαλλι για πλεξιμο. 2,80 ευρω η κουκλα!!! μου φανηκε τσουχτερο. εσεις ποσο τις αγοραζετε τις κουκλιτσες; διαβασα πιο πανω για την κοπελα που τις αγορασε 0,50 και τρελαθηκα.

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ και εγω ποσο τα ζηλευω ολα τα αυτα αλλα δυστηχως ειμαι αρκετα ασχετη και δεν υπαρχει και χρονος. Ποσο χρονο πχ χρειαζετε για να φτιαχτει ενα ζακετακι απο μια ασχετη μαμα εγκυουλα με ενα διχρονο αγορακι? ¨))) Υπαρχει κανενα σαιτ στο νετ που να σου δινει οδηγιες πως να τα φτιαξεις και αλλο σαιτ που να μπορεις να αγορασεις τα υλικα?

Τι καλα να βαζατε και φωτο απο τα ρουχαλακια και μη που φτιαχνετε.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου "Κουκλάκι", τα κορίτσια σε προηγούμενες σελίδες έχουν δημοσιεύσει σάιτς που έχουν πολλά είδη πλεκτικής-ραπτικής μέσω ίντερνετ και κάποια βιντεάκια που έχουν πολύ καλές οδηγίες για το πλέξιμο-ράψιμο. Να σου ζήσει το αγοράκι σου και με το καλό να αποκτήσεις ένα γερό δεύτερο μωράκι.

 

Μισπίγκι η πραγματική σύγκριση στις κούκλες μαλλιού μπορεί να γίνει αν αναφέρετε και οι δύο πόσα γραμμάρια είναι η κάθε κούκλα που βρήκατε και τι σύνθεση έχει. Τα ακρυλικά μαλλιά είναι κατά πολυ φθηνότερα από τα μαλλιά που έχουν μέσα σύνθεση μαλλιού προβάτου ή βαμβακιού ή μεταξιού κλπ.

Εγώ εδώ στη Γερμανία βρίσκω πανάκριβα μαλλιά. Αυτά που είνα ακρυλικά στοιχίζουν μέσο όρο γύρω στα 2 ευρώ και αυτά που έχουν καλό ποσοστό μαλλιού προβάτου τα βρίσκω από 3.50 μέχρι 4.50 ευρώ. Φυσικά δεν έχω αγοράσει, αν μου τύχει, θα ψάξω και αλλού. Προς το παρόν φτιάχνω γιλέκο παραδοσιακής στολής για τη μεγάλη μου κόρη και αυτό θα μου πάρει πολύ χρόνο.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ ακρυλικές κούκλες 50γρ τις πέρνω 1 ευρω. τις έχει όμως προσφορά το μαγαζί. Ποιο ακριβες που έχω δει είναι 2-3 ευρω στο μαγαζί αυτό και μου φάνηκαν καλές. Μια φιλη παρόμοιο μαλλι με το δικό μου το πήρε 1,40.

 

τώρα μου είπε η μαμα μου σε άλλο μαγαζί επίσης 1 ευρω προσφορα (το μαλλι μου φάνηκε πιο χοντρο) και τα καλοκαιρινά νήματα 50 λεπτα. επίσης τα έχει προσφορά γιατί κλείνει το μαγαζί. Της είπαν ότι ηθελαν να το κρατήσουν αλλά τα νέα νηματα που είδαν έβγαιναν προς πώληση 7 ευρω και φυσικά κανεις δεν θα τα έπερνε. Αν θες να φτιάξεις μια μπλουζα και γενικά ρουχα τότε δεν συμφερει. Πραγματικά θα το πάνε τόσο ακριβα; Κρίμα είναι...

Link to comment
Share on other sites

Της είπαν ότι ηθελαν να το κρατήσουν αλλά τα νέα νηματα που είδαν έβγαιναν προς πώληση 7 ευρω και φυσικά κανεις δεν θα τα έπερνε. Αν θες να φτιάξεις μια μπλουζα και γενικά ρουχα τότε δεν συμφερει. Πραγματικά θα το πάνε τόσο ακριβα; Κρίμα είναι...

 

Ήμαστε σοβαροί;;;;; :shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:

Δλδ για να πλέξει κανείς τι θα θέλει;;;; το μισθό του μήνα για πουλόβερ;;;

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είπαν και οι άνθρωποι και αναγκαζονται να κλείσουν το μαγαζι τους. Δεν ξέρω ποια η λογική να πουλάνε τα νήματα 7 ευρω την κούκλα. Πότε δεν φτάνει 1 για να κάνεις κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας , το κεντημα και το πλεξιμο ειναι ευκολα, εκεινο που θελει μεγαλυτερη δεξιοτεχνεια ειναι το βελονακι

 

Εμένα πάντως με δυσκολεύουν οι βελόνες.... Δεν μπορώ να τις βολέψω στην πολυθρόνα που κάθομαι. Υπάρχουν βέβαια και αυτές με το καλώδιο αλλά και αυτές δεν με βόλεψαν. Άρα μένει το βελονάκι . Για τα σκουφάκια που κάνω και τα κασκώλ μια χαρά βολεύει. Γέμισα όλους τους συγγενείς σκουφάκια. Τώρα με τα χιόνια εκτιμήθηκαν δεόντως....

 

 

Και για τις φίλες που θέλουν βιντεάκια ψάξτε στο youtube για "Art of Crochet by Teresa". Η γυναίκα έχει πάνω 800 video tutorials. π.χ.

http://www.youtube.com/results?search_query=Art+of+Crochet+by+Teresa&oq=Art+of+Crochet+by+Teresa&aq=f&aqi=g10&aql=&gs_sm=e&gs_upl=22555l22555l0l23577l1l1l0l0l0l0l208l208l2-1l1l0

 

ή

 

http://www.youtube.com/user/tjw1963#g/u

 

 

 

Έχω μάθει πολλές πλέξεις από εκεί π.χ. αντί για γαιτανάκι:

 

.pngy3DLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια μαρέσουν πολύ τα πλεχτά και το πεδεύω να μάθω.Θα ήθελα αν έχετε τίποτα σχέδια παιδικά για βελονάκι.Αρκουδάκια,ζωάκια και τέτοια γιατί θέλουμε να φτιάξουμε με την πεθερά μου παιδική κουβερτούλα και ψάχνουμε ζωάκια και τέτοια παιδικά να την φτιάξουμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια μαρέσουν πολύ τα πλεχτά και το πεδεύω να μάθω.Θα ήθελα αν έχετε τίποτα σχέδια παιδικά για βελονάκι.Αρκουδάκια,ζωάκια και τέτοια γιατί θέλουμε να φτιάξουμε με την πεθερά μου παιδική κουβερτούλα και ψάχνουμε ζωάκια και τέτοια παιδικά να την φτιάξουμε.

 

Για δες εδώ:

http://www.crochetpatterncentral.com/directory/girls_clothing.php

έχει διάφορα!!

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Για δες εδώ:

http://www.crochetpatterncentral.com/directory/girls_clothing.php

έχει διάφορα!!

 

κοριτσια καλησπερα. εγω ειμαι αρχαρια ακομα στο πλαξιμο . να φανταστειται εχω πλεξει ενα κασκολ με βελονακι και τωρα τελειωνω το δευτερο με βελονεσ αυτη τη φορα. αυτο που θα ηθελα να σασ ρωτησω ειναι αν καποια απο εσασ εχει βρει καποιο site πουν απαραγγελνεισ νηματα σε οικονομικεσ τιμεσ. ευχαριστω πολυ για το χρονο σασ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο μενα. Σκεφτομαι να ασχοληθω με το πλεξιμο (με βελονες) γενικα πιανουν τα χερια μου αλλα δεν εχω ασχοληθει ποτε ξανα με το σπορ. Υπαρχει καποιο σαιτ για οδηγιες για αρχαριους? τι υλικα να προμηθευτώ πρώτα?

Link to comment
Share on other sites

και εγω μεσω ιντερνετ εμαθα να πλεκω!!εχει πολλα βιντεακια.τα πρωτα τα ειδα στο ftiaxto.gr. εγω ξεκινησα οταν εμεινα ανεργη πριν εναμιση χρονο.θα σου προτεινα 6mm ή 7mm βελωνες για αρχη.και μαλλι παρε καποιο για αυτες τις βελωνες.τα μαλλια εχουν ετικετες ,οι οποιες πανω γραφουν αναλυτικα:για τι βελωνες ειναι , ποσα γραμμαρια και ποσα μετρα ειναι κτλ. εγω μαλλια περνω απο τουρκια.τα θεωρω πιο φτηνα και τα φερνουν σε 3 μερες.(1 φορα πηρα βασικα).απο το yarn-paradise.com.τα βιντεο που εβλεπα ηταν στα αγγλικα και ολα τα πατρον που εχω βρει ειναι και παλι στα αγγλικα .ακομα ελληνικα δεν βρηκα. αυτη ειναι η σελιδα μου στο facebook για να δεις τι μπορει να φτιαξει ο ανθρωπος ακομα και αν βλεπει μονο απο το ιντερνετ.... https://www.facebook.com/pages/Vassilikis-creations/241573619257278?ref=tn_tnmn . πολλα απο αυτα ειναι δικα μου πατρον. τωρα αμα θελει καποιος ...του φτιαχνω κιολας.ελπιζω να βοηθησα .καλη αρχη !!εγω κολλησα παντως.:-)

Link to comment
Share on other sites

και εγω μεσω ιντερνετ εμαθα να πλεκω!!εχει πολλα βιντεακια.τα πρωτα τα ειδα στο ftiaxto.gr. εγω ξεκινησα οταν εμεινα ανεργη πριν εναμιση χρονο.θα σου προτεινα 6mm ή 7mm βελωνες για αρχη.και μαλλι παρε καποιο για αυτες τις βελωνες.τα μαλλια εχουν ετικετες ' date='οι οποιες πανω γραφουν αναλυτικα:για τι βελωνες ειναι , ποσα γραμμαρια και ποσα μετρα ειναι κτλ. εγω μαλλια περνω απο τουρκια.τα θεωρω πιο φτηνα και τα φερνουν σε 3 μερες.(1 φορα πηρα βασικα).απο το yarn-paradise.com.τα βιντεο που εβλεπα ηταν στα αγγλικα και ολα τα πατρον που εχω βρει ειναι και παλι στα αγγλικα .ακομα ελληνικα δεν βρηκα. αυτη ειναι η σελιδα μου στο facebook για να δεις τι μπορει να φτιαξει ο ανθρωπος ακομα και αν βλεπει μονο απο το ιντερνετ.... https://www.facebook.com/pages/Vassilikis-creations/241573619257278?ref=tn_tnmn . πολλα απο αυτα ειναι δικα μου πατρον. τωρα αμα θελει καποιος ...του φτιαχνω κιολας.ελπιζω να βοηθησα .καλη αρχη !!εγω κολλησα παντως.:-)[/quote']

 

απο ποιο σαιτ παιρνεις τα μαλλια?

μπορεις να δωσεις το λινκ?

9Onsp3.png

Link to comment
Share on other sites

και εγω μεσω ιντερνετ εμαθα να πλεκω!!εχει πολλα βιντεακια.τα πρωτα τα ειδα στο ftiaxto.gr. εγω ξεκινησα οταν εμεινα ανεργη πριν εναμιση χρονο.θα σου προτεινα 6mm ή 7mm βελωνες για αρχη.και μαλλι παρε καποιο για αυτες τις βελωνες.τα μαλλια εχουν ετικετες ' date='οι οποιες πανω γραφουν αναλυτικα:για τι βελωνες ειναι , ποσα γραμμαρια και ποσα μετρα ειναι κτλ. εγω μαλλια περνω απο τουρκια.τα θεωρω πιο φτηνα και τα φερνουν σε 3 μερες.(1 φορα πηρα βασικα).απο το yarn-paradise.com.τα βιντεο που εβλεπα ηταν στα αγγλικα και ολα τα πατρον που εχω βρει ειναι και παλι στα αγγλικα .ακομα ελληνικα δεν βρηκα. αυτη ειναι η σελιδα μου στο facebook για να δεις τι μπορει να φτιαξει ο ανθρωπος ακομα και αν βλεπει μονο απο το ιντερνετ.... https://www.facebook.com/pages/Vassilikis-creations/241573619257278?ref=tn_tnmn . πολλα απο αυτα ειναι δικα μου πατρον. τωρα αμα θελει καποιος ...του φτιαχνω κιολας.ελπιζω να βοηθησα .καλη αρχη !!εγω κολλησα παντως.:-)[/quote']

 

Κανεις πλάκα!!!! ειναι καταπληκτικα όλα!!! Μπραβο σου κι ευχαροστω για τις πληροφοριες!!!:-P:razz::-P:razz:

Link to comment
Share on other sites

ξεκινησα να κενταω λιγο καιρο μετα την απολυση μου. με εμαθε η μητερα μου, εφτιαξα ηδη ενα μαξιλαρακι και 2 σετ σεντονια/μαξιλαροθηκες (με σχεδιακα εννοω και τα αρχικα) για το παιδακι μου. τωρα εχω ξεκινησει ενα σχετικα μεγαλο καρε και οταν το τελειωσω εχω παρει ηδη και ενα σεμεδακι. θα αρχισω συντομα και μαθηματα πλεξιματος δαντελας απο τη γιαγια μου. και ξεδινω βρε κοριτσια και χαιρομαι να φτιαχνω μονη μου πραγματα για το σπιτι. ειναι ομως μια ευκαιρια να κανω πραγματα με την μαμα και τη γιαγια μου και αυτο με χαροποιει περισσοτερο απο ολα.

ολα τα λεφτα ομως ειναι ο μικρος!ακομα και τωρα καμαρωνει για αυτα που του εφτιαξα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...