Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΞΥΛΟΚΑΙΝΗ ΚΑΙ ΠΕΡΙΝΕΟΤΟΜΗ


despgreg

Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ! ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΩ ΤΗΝ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΣΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΓΕΝΝΑ ΑΛΛΑ ΖΗΤΗΣΑ ΞΥΛΟΚΑΙΝΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΝΕΟΤΟΜΗ ΚΑΙ ΤΟ ΡΑΨΙΜΟ. ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΥΝΗΘΙΖΕΤΑΙ( ΣΤΟ ΓΕΝΕΣΙΣ- ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ) ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΗ ΣΤΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΠΕΡΙΟΧΗ.ΟΠΟΙΑ ΕΧΕΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΘΑ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕΙ. ΕΠΙΣΗΣ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΑΝ ΑΥΤΗ Η ΤΟΠΙΚΗ ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΑ ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΟ ΒΡΕΦΟΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.

Ψυχραιμία!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμενα μου εκανε ξυλοκαινη η γιατρος στο ράψιμο και ημουν μια χαρά....το μωρό φυσικά ειχε βγει γιατι μετά σε ραβουν :D

Οταν ενιωσα κάτι μου εκανε συμπληρωματική...δεν πονεσα καθολου παντως οποτε στο συνιστώ...παντως κοριτσακι γέννησα χωρις επισκληρίδιο και ομολογω οτι δεν ξερω αν θα το ξαναεκανα αυτο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σ' ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ. ΕΠΕΙΔΗ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡ ΤΗΣ ΠΕΡΙΝΕΟΤΟΜΗΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΔΕΥΤΕΡΟΝ ΕΠΕΙΔΗ ΣΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΓΕΝΝΑ Η ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΣ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΕ ΝΑ ΔΡΑΣΕΙ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΠΟΝΕΣΩ ΦΡΙΧΤΑ ΣΤΟ ΚΟΨΙΜΟ, ΓΙ' ΑΥΤΟ ΖΗΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΞΥΛΟΚΑΙΝΗ.ΤΟ ΜΩΡΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΜΕΣΑ ΓΙ' ΑΥΤΟ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΑΝ ΕΠΗΡΕΑΖΕΤΑΙ ΤΟ ΒΡΕΦΟΣ.

Ψυχραιμία!

Link to comment
Share on other sites

Σ' ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ. ΕΠΕΙΔΗ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡ ΤΗΣ ΠΕΡΙΝΕΟΤΟΜΗΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΔΕΥΤΕΡΟΝ ΕΠΕΙΔΗ ΣΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΓΕΝΝΑ Η ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΣ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΕ ΝΑ ΔΡΑΣΕΙ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΠΟΝΕΣΩ ΦΡΙΧΤΑ ΣΤΟ ΚΟΨΙΜΟ, ΓΙ' ΑΥΤΟ ΖΗΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΞΥΛΟΚΑΙΝΗ.ΤΟ ΜΩΡΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΜΕΣΑ ΓΙ' ΑΥΤΟ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΑΝ ΕΠΗΡΕΑΖΕΤΑΙ ΤΟ ΒΡΕΦΟΣ.

 

Δεν νομιζω να επηρεαζει πολυ...τι να σου πω :roll::roll: Εκεινη την ωρα που γινονται οι εξωθησεις ποσο να περασει το φάρμακο στην κυκλοφορία και απο κει στον πλακούντα :roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ειδικά για την περινεοτομή αλλά τουλάχιστον ο δικός μου γιατρός μου επέτρεπε ξυλοκαϊνη κατά την εγκυμόσυνη ως τοπική αναισθησία για κάποια σφραγίσματα στον οδοντίατρο.

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια κι απο μενα.εγω γεννησα φυσιολογικα χωρις επισκληριδιο.δεν ηθελα εγω κ δεν το μετανιωσα.ηθελα να νιωσω τουσ πονους κανονικα.)ο γιατρος μου με ειπε μαζοχα βεβαια)την επισκληριδιο ομως θα την ηθελα στο ραψιμο!!!

πεθανα!!!η ξυλοκαινη δεν επηρεαζει το μωρο.στο κοψιμο δεν πονας καθολου.δεν νιωθεις γιατι ειναι τεντομενο το περινεο.ισως κ να μη βαζουνε ξυλοκαινη πια στην περινεοτομη.στο ραψιμο θα βαλουνε σιγουρα.εδω παιζει ρολο το χερι του γιατρου κ ποσο σκιστηκες.εγω σκιστηκα εσωτερικα γι αυτο πονεσα πολυ στα ραμματα.δεν ειναι τιποτα ομως.τα ξεχνας αμεσως μολις δεις το μωρακι σου....

τελεια εμπειρια.

 

 

 

line_line_b_beg_39_time_1208577600_text_e720ece5ebe9f3f3effdebe120eceff520e5e9ede1e9.gif :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν εβαλε κατι εκεινη την στιγμη αλλα γεννησα χωρις επισκληριδιο και δεν καταλαβα καν το κοψιμο. Ισως να ειχα παραλυσει απο τους πονους :?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα χωρίς επισκληρίδιο, ο γιατρός μου εξηγούσε συνεχώς τί έκανε. Όταν ήταν η ώρα μου είπε οτι θα κάνει μια ένεση τοπική αναισθησία - σχεδόν δεν κατάλαβα το τσίμπημα. Μετά μου είπε μή φοβάμαι γιατί δεν θα το καταλάβω καθόλου - πράγματι δεν κατάλαβα τίποτα. Οι πόνοι που κατάλαβα αλλά αντέχονταν ήταν της γέννας πίσω στη μέση, και μετά στο δωμάτιο που με πονούσαν τα ράματα για μια μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι απο μένα! Και τις δύο γέννες τις έκανα ΦΤ χωρίς επισκληρίδειο... Στην κόρη μου (γεν. 3400γρ 53εκ) μου είπε η γιατρός ότι θα χρειαζόμουνα "κόψιμο" και με ενημέρωσε τη στιγμή που το έκανε (μακάρι να μη το ήξερα... :( το χρρρτσσσ δεν θα το ξεχάσω ποτέ) και στα ράμματα δεν κατάλαβα τίποτα... Στον μπεμπάκο μου που γεννήθηκε πιο μικρός (3030γρ και 50εκ) δεν χρειάστηκε να με κόψει... ή μάλλον δεν πρόλαβε γιατί τον γέννησα στο κρεβάτι... :roll: Μου εξήγησε ότι δεν χρειαζότανε ούτως ή αλλως γιατί λόγω της πρώτης γέννας ήταν όλα "προετοιμασμένα"... Δυστυχώς όμως είχα πρόβλημα με τον πλακούντα που δεν έβγαινε (μάλλον κάποια φλεγμονή... :( ) και χρειάστηκα γύρω στο 15 να σπρώχνω εγώ και ένας γιατρός να μου πιέζει την κοιλιά (εκεί να δεις πόνος :shock: ) και η γιατρός να βάζει το χέρι της για να μου βγάλει τον πλακούντα αλλά είχα τον μπεμπάκο στο στήθος και τον θήλαζα και δεν με ένοιαξε τόσο.... Μόνο όταν ήρθε η ώρα για τα ράμματα τα είδα όλα γιατί ήταν επιδερμικά (αχ αυτά τα νύχια του μπαγάσα) και σε σημεία που δεν έπιανε η ξυλοκαΐνη... σνιφ.... :cry:

Πάντως τέλως καλό όλα καλά και τώρα έχω τον μπεμπάκο μου στην αγκαλίτσα μου!

 

ΥΓ πάντως όλοι μου λένε αφού γεννάς τόσο καλά και γρήγορα (την κόρη μου σε 3 ώρες και τον γιό μου σε 40 λεπτά) να κάνεις γρήγορα και το 3ο...

Η απάντησή μου??? :lol::lol::lol::lol: NO WAY!!! :?:shock:

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα χωρίς επισκληρίδιο, ο γιατρός μου εξηγούσε συνεχώς τί έκανε. Όταν ήταν η ώρα μου είπε οτι θα κάνει μια ένεση τοπική αναισθησία - σχεδόν δεν κατάλαβα το τσίμπημα. Μετά μου είπε μή φοβάμαι γιατί δεν θα το καταλάβω καθόλου - πράγματι δεν κατάλαβα τίποτα. Οι πόνοι που κατάλαβα αλλά αντέχονταν ήταν της γέννας πίσω στη μέση, και μετά στο δωμάτιο που με πονούσαν τα ράματα για μια μέρα.

 

Σαν να τα έχω γράψει εγώ..Συμφωνώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γέννησα φυσιολογικά και χωρίς επισκληρίδιο από επιλογή μου! ήθελα να νοιώσω τους πόνους κανονικότατα και τους κατάλαβα με το παραπάνω...... :shock:

ο γιατρός μου δε με έκοψε γιατί δεν το συνηθίζει :shock: αλλά ράμματα μου έκανε για να "κλείσω".... κι αυτά χωρίς αναισθησία... τσιμπήματα ήταν που ακόμη και τώρα με την αλλαγή του καιρού τα νοιώθω.... :shock:

 

για το θέμα πόνος έχω να πω πως είναι υποκειμενικό!

κάτι που εγώ αντεχω για άλλη είναι φριχτό!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω χωρις επισκληριδιο γεννησα γιατι εφαγα ολους τους πονους στο σπιτι,οταν εφτασα στην κλινικη ημουν ετοιμη να γεννησω.Το σκισιμο το καταλαβα πιο πολυ απο τον θορυβο,πονεσε βεβαια πολυ αλλα μπερδευτηκε με τους υπολοιπους πονους κ αμεσως μετα βγηκε το μπεμπακι κ τα ξεχασα ολα..Στο ραψιμο εγω πονεσα αρκετα παρολο που μου εκανε 2 ενεσεις ξυλοκαινη,επειδη ειχα χαλαρωσει προφανως ενω οσο διαρκουσε ο τοκετος ημουν σε ενταση.Κ γκρινιαζα αρκετα,αφου ο γιατρος μου ειπε"καλα γεννησες χωρις επισκληριδιο κ θα κολλησεις σε 2 ραμματα?"Αφου εισαι αποφασισμενη να γεννησεις χωρις αναισθησια μην κολλας σε ενα πονο παραπανω..καλο κουραγιο καλη δυναμη.

line_flow_rose_beg_39_time_1228194000_text_c720ccf0eff5f1ecf0eff5ebe7e8f1e120eceff520e5e9ede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...