Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αυγολεμονο


Agapi6

Recommended Posts

Εγω ενα εχω να πω! σταματα να το παιρνεις απο φοβο και θα το πετυχεις!!

ειχα το ιδιο προβλημα με τη μπεσαμελ...δε τη πετυχαινα ΠΟΤΕ οτι κ αν εκανα! καποια στιγμη αφου απογοητευτηκα την εκανα χωρις αγχος και μου πετυχε! :shock: απο τοτε λοιπον ολα καλα!

προσωπικα θα συμφωνησω με τη sabrina... κ εγω ετσι το κανω :shock:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Και πόσα χέρια πρέπει να έχω;;;;;

 

Λοιπόν θα κάνω πάλι τη Δευτέρα και αν ξαναποτύχω θα έρθουν οι:sabrina, ΛΕΝΑΝΕΚ, Λαμπρινή, Ντινα και φυσικά η Afroditi D να την αυγοκόψουν!!!

 

 

 

 

 

Agapi6 έγραψε:

Παράθεση:

]τοκετό εχω ...ανυπνία επίσης ... εδω θα μείνω απόψε

 

Shocked Shocked Shocked Shocked ??????????

 

Αγάπη μου σε τρόμαξα ... Laughing συγνώμη

 

Βρε Αγάπη, εγώ να μην έρθω να ελένξω το αυγό;

Μια χαρά αυγοκόβω κι εγω!

Γιατι με πληγώνεις έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Βρε Αγάπη, εγώ να μην έρθω να ελένξω το αυγό;

Μια χαρά αυγοκόβω κι εγω!

Γιατι με πληγώνεις έτσι;

 

 

Γιατί εσύ μόνο για το αλανιάρη μου είπες!!!!! Αυτό μου απόσπασε την προσοχή από το αυγό! Αυτό δε με βοήθησε!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσαρες μου ανοιξατε την ορεξη για κοτοσουπα.........

 

ΜΜΜ θα κανω μια καλα αυγολεμονοκομμενη σουπα το βραδυ..... (μαγειρευω το βραδυ για την αλλη μερα).

Και θα χτυπησω τοσο καλα την μαρεγκα να γινει κρεμααααα.......

 

Και θα σας πω αν πέτυχε ή οχι...

Εγω συνηθως, βλεποντας την μαμα μου, χτυπαω μαζι ολο το αυγο και ριχνω σιγα σιγα το λεμονι και μετα λιγο λιγο του ζουμακι. Αλλα τωρα θα χτυπησω πρωτα το ασπραδι μετα το κροκο μετα θα τα αναμειξω μαζι με το λεμονι και στο τελος με το ζουμακι... Το εμαθα καλα????

 

Και για βοηθο μμμ θα παρω την κορη μου κανει????

Link to comment
Share on other sites

Βρε Αγάπη, εγώ να μην έρθω να ελένξω το αυγό;

Μια χαρά αυγοκόβω κι εγω!

Γιατι με πληγώνεις έτσι;

 

 

Γιατί εσύ μόνο για το αλανιάρη μου είπες!!!!! Αυτό μου απόσπασε την προσοχή από το αυγό! Αυτό δε με βοήθησε!!!!!

 

 

Δώσε μου διευθυνση να σου στείλω μια κότα από το χωριό!

Να την αυγοκόψεις και να μην μείνει τίποτα στην κατσαρόλα! Γιατί μπορείς να την καταφέρεις άψογα, χωρίς αγχος!

Και φρέσκα αυγά επίσης!

Μπας και εξιλεωθώ η καψερή!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε Αγάπη, εγώ να μην έρθω να ελένξω το αυγό;

Μια χαρά αυγοκόβω κι εγω!

Γιατι με πληγώνεις έτσι;

 

 

Γιατί εσύ μόνο για το αλανιάρη μου είπες!!!!! Αυτό μου απόσπασε την προσοχή από το αυγό! Αυτό δε με βοήθησε!!!!!

 

 

Δώσε μου διευθυνση να σου στείλω μια κότα από το χωριό!

Να την αυγοκόψεις και να μην μείνει τίποτα στην κατσαρόλα! Γιατί μπορείς να την καταφέρεις άψογα, χωρίς αγχος!

Και φρέσκα αυγά επίσης!

Μπας και εξιλεωθώ η καψερή!

 

Έτσι μπράβο!! Φέρε κανένα αυγό γιατί θα έπρεπε ήδη να έχω ξεκινήσει τον μπόμπο αλλά δε βρίσκω πουθενά φρέσκα!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι ποτέ δεν κατάλαβα γιατί ξεχωρίζετε το ασπράδι από τον κρόκο.

 

Εγώ δεν τα ξεχωρίζω ποτέ, τα χτυπάω όλα μαζί, μετά βάζω το χυμό λεμόνι και ξαναχτυπαω λιγάκι και μετά αραιώνω με το ζουμί από την σούπα ώσπου να αποκτήσει το μείγμα ζεστή θερμοκρασία πριν το ρίξω στην κατσαρόλα και πάντα βγαίνει τέλειο.

 

Σήμερα μάλιστα στην κρεατόσουπα το έριξα πριν καλά καλά κλείσω το μάτι και πάλι δεν έκοψε. :wink:

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

jen αυτο το κανουμε για να γινει πιο κρεμωδες το αυγολεμονο, οχι για να μη κοψει! η μαμα μου το εκανε ετσι οπως λες αλλα ηταν πιο νερουλο. ο αντρας μου μου εμαθε αυτον τον τροπο απο τη μανα του και γινεται το αυγολεμονο σα κρεμα :wink:

ειναι οπως το κεικ! αλλοι χτυπανε ολο μαζι το αυγο και αλλοι χωρια το ασπραδι και χωρια το κροκο για να γινει πιο αφρατο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά τι να το κάνεις το αφράτο αφού μέσα στην σούπα δεν θα φανεί καθόλου? Επειδή και η μαμά μου τα ξεχωρίζει εγώ δεν έχω δει διαφορά...σίγουρα στο κεηκ είναι διαφορετικά... :roll:

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αφρατο το κεικ! δε γινεται η σουπα αφρατη! η σουπα γινεται πιο κρεμωδης πιο πως να το πω? βελουδινη! σε ολα τα φαγητα με αυγολεμονο οχι μονο στη σουπα. στους λαχανοντολμαδες ας πουμε γινεται τελειως διαφορετικο!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ειμαι η Ματινα(καινουργια στο site)!.

Eνα κολπο για να γινει πιο κρεμωδες το αυγολεμονο και να μην κοψει εινα το εξης: την ωρα που χτυπατε τα ασπραδια ( και πριν ριξετε τους κροκους )ριξτε μεσα στο μπωλ 2 κουταλιες της σουπας κοφτες corn flour.

καλη επιτυχια. :lol:

matina

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
  • 2 χρόνια μετά...

δεν μου λετε ρε κοριτσια..εσεις το αυγολεμονο πως το κανετε;οχι σε σουπα..σε φαγητο οπως ..λαχανοντολμαδες;η πεθερα μου ας πουμε εβαζε και αλευρι,εκτος απο αυγο και λεμονι..εσεις πως το κανετε;και αν βαζετε και εσεις αλευρι πως το κανετε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν μου λετε ρε κοριτσια..εσεις το αυγολεμονο πως το κανετε;οχι σε σουπα..σε φαγητο οπως ..λαχανοντολμαδες;η πεθερα μου ας πουμε εβαζε και αλευρι,εκτος απο αυγο και λεμονι..εσεις πως το κανετε;και αν βαζετε και εσεις αλευρι πως το κανετε;

 

εγώ ποτέ δεν βάζω αλεύρι.... προφανώς η πεθερά σου θέλει να το κάνει πιο πηχτό και βάζει αλεύρι.... αν όμως δεν έχει πολύ ζουμί το φαγητό σου (όπως έχουν οι σούπες) πάλι θα γίνει πηχτό, σαν χυλός....

Στους λαχανοντολμάδες όμως, όπως και στα γιουβαρλάκια που δεν τα κάνω σουποειδή, χτυπάω τα αυγά καλά, ρίχνω το λεμόνι και ξαναχτυπάω και μετά προσθέτω λίγο λιγο ζωμο του φαγητού ανακατεύοντας για να μην "ψηθει" το αυγό.... στο τέλος το ρίχνω όλο στο φαγητό σε σβηστό μάτι όμως και ψηλοανακατεύω αν έχω περιθώριο για να μην διαλυθεί το γιουβαρλάκι ή κουνάω γύρω γυρω την κατσαρόλα....

Link to comment
Share on other sites

Αν θες νακανεις το αυγολεμονο σαν σαλτσα και να το ριξεις πανω απο λαχανοντολμαδες, θα βαλεις και λιγο κορν φλαουρ οταν χτυπας το αυγο και το λεμονι. Ετσι κανω εγω τουλαχιστον.

h0MYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αν θες νακανεις το αυγολεμονο σαν σαλτσα και να το ριξεις πανω απο λαχανοντολμαδες, θα βαλεις και λιγο κορν φλαουρ οταν χτυπας το αυγο και το λεμονι. Ετσι κανω εγω τουλαχιστον.

δηλαδη χτυπας τα αυγα ριχνεις το λεμονι μετα το κορν φλαουρ..και μετα ριχνεις λιγο λιγο ζουμακι απο το φαγητο;σε 2 αυγα και 2 λεμονια ποσο κορν φλαουρ

Link to comment
Share on other sites

εγω την ωρα που το φαγητο κοντευει να γινει βαζω λιγο ζουμι σε μια κουπα

 

και προσθετω μια κουταλια αλευρι ... το ανακατευω και το περιχυνω πανω απο το φαγητο

 

μετα απο αυτο αρχιζω την διαδικασια του αυγολεμονου κανονικα

 

και οταν το ριξω απο πανω ..αυτο ενωνεται με το ειδη πηχτο ζουμακι...

 

σκετη μουρλια

 

μου ανοιξες την ορεξη βραδιατικα :o

Link to comment
Share on other sites

πω πεινάω κι γω τώρα...Περί γιουβαρλακίων (λαχανοντομάδες δεν έχω κάνει ως τώρα)

μαγειρεύεις το φαγητό τελείως, να μείνει με όσα υγρά επιθυμείς (και εν ανάγκη σημειώνεις και πόσο νερό να βάζεις ώστε να μη σου βγαίνει διαφορετικό κάθε φορά) μόλις γίνει το βγάζεις από το μάτι να μην είναι καυτή η κατσαρόλα.

Χτυπάς το αυγολέμονο σου ως συνήθως και ρίχνεις λίγο λίγο ζωμό από το φαγητό μέσα ανακατεύοντας πάντα.

Μετά ρίχνεις το μίγμα στο φαγητό και ανακατεύεις την κατσαρόλα να πάει παντού και να γίνει ομοιόμορφο και πηχτό. (Και στις σούπες το ίδιο κάνω αλλά φυσικά εκεί δεν πήζει με τόσα υγρά :) )

Εγώ το βράζω μετά για να ψηθεί το αυγό. Ανάβω το μάτι σε χαμηλή ένταση, ξανά την κατσαρόλα πάνω, ανακινώ σηκώνοντας όλη την κατσαρόλα πολύ συχνά, μέχρι να πάρει μια βράση οπότε και είναι έτοιμο και τέλειο!

 

Τώρα η μάνα μου πχ το κάνει σούπερ πηχτό άρα σίγουρα βάζει κορνφλάουρ. Δεν έχω χρησιμοποιήσει όμως ποτέ ακόμη και δνε ξέρω. Απορία το έχω κι γωπως χρησιμοποιείται πάντως σε περίπτωση ανάγκης που σου βγεί πιο νερουλό το φαγητό από ότι θα ήθελες. (προσοχή το τσεκάρεις πάντα μέσα γιατί αν δε το χρησιμοποιείς συχνά κάνει μαμουνάκια!!!)

Πω πω πεινάω! καιγομαι :)

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...