Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Έκλεισε το μάτι του από πρήξιμο.


Recommended Posts

Χθες το βράδυ ύστερα από πολύ καιρό ο μικρός ήρθε και κοιμήθηκε τα ξημερώματα στην κρεβατοκάμαρα. Σε κάποια φάση έπεσε και βρήκε η γωνία του κομοδίνου ακριβώς στο μάτι του. Έκανε ένα άουτς το έτριψε και ξανακοιμήθηκε.

Κατά τις 7παρά έπινα καφεδάκι, να κλαίει γοερά και έρχεται στο μπαλκόνι. ‘Επαθα σοκ παιδιά. Κατέβηκε το βλέφαρο από το πρήξιμο και δεν μπορούσε να ανοίξει κανένα από τα δύο μάτια, το χτυπημένο μάτι κόκκινο. Του λέω πονάς τόσο πολύ, όχι φοβάμαι μήπως μου πεις να μην πάω εκδρομή ( πήγαν ημερήσια σήμερα, χωρίς γονείς ). Εν τω μεταξύ το μάτι έτρεχε

Τεσπα του έκανα κομπρεσούλες με χαμομήλι, του έβαλα βούτυρο, του έκλεισα το χτυπημένο με γαζούλα αυτοκόλλητη και βαμβάκι και μετά αμέσως άνοιξε το «καλό».

Ενημέρωσα τη δασκάλα, οκ λέει, θα τον πάρω και αν χρειαστεί έχω τα τηλέφωνα σου. Θα είναι 25χλμ από Θες/νίκη.

Ερωτήσεις:

Τι να περιμένω όταν γυρίσεις ? π.χ θα μελανιάσει όλο το μάγουλο ή αν ήταν θα μελάνιαζε ήδη

Τι βάζουμε για να ξεπρηστεί ?

Σε ποια περίπτωση μιλάμε με οφθαλμίατρο ?

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Επειδή το ίδιο πράγμα με το κομοδίνο το έπαθα κι εγώ και ήμουν σαν να με έδειρε ο Κασιδιάρης ξέρω πως είναι δύσκολο, οπτικά τουλάχιστον. Όταν γυρίσει προσπάθησε να του ανοίξεις το ματάκι και δες αν είναι κόκκινο εσωτερικά ή αν δείχνει να έχει χτύπημα (που σημαίνει πως μπήκε η γωνία μέσα στο μάτι). Αν είναι έτσι καλύτερα να μιλούσες με οφθαλμίατρο. Αν δεν έχει κάτι και απλά δακρύζει τότε το χτύπημα ήταν εξωτερικό και δακρύζει από το πρήξιμο. Κομπρέσες κρύες, βιτάμ πού και πού και προσπάθησε να του στάξεις φυσιολογικό ορό να καθαρίζει και να υγραίνεται το ματάκι ή ίσως και κολύριο αν έχεις στο σπίτι.

Περαστικά σας!

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ πολύ...

αυτό με τον ορό ούτε που το σκέφτηκα.

Το χτύπημα είναι εξωτερικό, φαίνεται σαν γρατζουνιά επάνω στο βλέφαρο, αλλά είναι πόλύ κόκκινο.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αν το χτυπημα ειναι εξωτερικο στο πανω βλεφαρο, το πρηξιμο οφειλεται στο οτι το παιδι ήταν ξαπλωμενο. Το μεσημερι που θα γυρισει το πιο πιθανο ειναι λογω της βαρύτητας το πρηξιμο να εχει μετακινηθει στο κατω βλεφαρο και σιγα σιγα να μελανιασει από κατω. Τα πρωινα βεβαια θα βλεπεις και το πανω βλεφαρο λιγο φουσκωμενο αλλά με τη βαρυτητα θα ξεφουσκωνει παλι... Σιγουρεψου οτι το παιδι δεν έχει τραυματισει το ματι εσωτερικα. Κατα τα αλλα ότι σου ειπε η κοπελα παραπανω. κομπρεσουλες βουτυρο φυσικα δακρυα κτλ. Αλλα σιγουρεψου οτι ειναι ενταξει το εσωτερικο του ματιου.

Link to comment
Share on other sites

dalia μου καταρχην περαστικα σας!!

η περιοχη του ματιου ειναι πολυ ευαισθητη και ισως γιαυτο πρηστηκε κιολας τοσο ευκολα..

μηπως ομως τελικα ειναι καμια αλλεργικη αντιδραση σε κανενα τσιμπιμα απο βρωμοκουνουπι??στο λεω γιατι ετσι την εχω πατησει δις με τον μικρο μου...φενιστιλ για 3-4 μερες και οκ...

σε καθε περιπτωση ομως θαλεγα να πας σε οφθαλμιατρο,αν και δε νομιζω ναναι τιποτα το ιδιαιτερο..ευχομαι να περασε καλα το καμαρι σου..αν θελεις οφθαλμιατρο κ δεν εχεις μπορω να σου πω και τη δικια μας ..

υ.γ.χαρηκα που ταπαμε χθες,εστω κ λιγο..ισως και αυριο..λεμε ναρθουμε..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Περαστικά!!!Το έχω πάθει και εγώ αυτό ολοκληρη γαιδούρα και πονάει αρκετά...και είναι λίγο ενοχλητικό αργότερα κατά την επούλωση.Καθαριότητα και προσοχή , μακριά από σκόνες κτλ.Θα σου τα πουν τα αυριο.Και παλι περαστικά στον μικρούλη σου.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

Σ΄ευχαριστώ πολύ. Μου είπαν και για σεναριο που δεν θελω να σκέφτομαι λογω της έκτασης του σκισίματος. Ο γιατρός του ειπε χιλια μπραβο διότι ο πόνος λεει δεν περιγράφεται.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σ΄ευχαριστώ πολύ. Μου είπαν και για σεναριο που δεν θελω να σκέφτομαι λογω της έκτασης του σκισίματος. Ο γιατρός του ειπε χιλια μπραβο διότι ο πόνος λεει δεν περιγράφεται.

 

Φιλενάδα μου, περαστικά,

αχ το χρυσό μου πόσο γενναίο παιδάκι είναι!

 

Περαστικά και να μας γράψεις, θα έχω έννοια!

Link to comment
Share on other sites

σοκ! :shock:

 

Περαστικά!!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να ειστε ολες καλά. Ευχαριστώ. Απο το τιποτα ρε γμτ... Ειναι 6,5 χρονων παιδια, πρωτη φορα τον ειδα σε ευτή την κακή κατασταση, τοσο καταβεβλημενο. Καλα που του το ειχα κλειστό..αυτο που με άγχωσε ειναι οτι δεν ανταποκριθηκε σε αυτα που του έδειχναν.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ ρε γμτ το ήξερα πως μάλλον ήταν ζόρικο αλλά δεν ήθελα να σε τρομάξω.....

 

Περαστικά του πάντως! Μην ανησυχείς όμως, μπορεί να πονάει αλλά θα επουλωθεί, είναι μικρούλης και τα κύτταρά τους ανανεώνονται με ταχύτητα φωτός.

Link to comment
Share on other sites

Περαστικά dalia. Το είχε πάθει ο άντρας μου. Επειδή δεν μπορούσε να το κρατήσει κλειστό του είχαν βάλει έναν φακό επαφής μέχρι να επουλωθεί για να μην γδέρνεται ανοιγοκλείνοντας το βλέφαρο. Άμα ανησυχείς πάρε και δεύτερη γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Το πρωι μου ειπαν οτι πάμε καλά. Επειδή το παιδί ειναι πολυ χαλια πηρα τηλ εναν καθηγητη οφθ. ξαδερφο της πεθερας μου, πηρε τις εξετασεις απο το νοσοκομειο και μου ειπε οτι μάλλον υα χρειαστεί ραψιμο. Δεν εχει κουραγιο ουτε να κουνηθεί παιδιά απο τον πόνο. Μακαρι Θεε μου να γλιτωσουμε αυτη την επιπονη διαδικασία.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

περαστικα του και ολα να πανε καλα, καλα εκανες και πηρες και δευτερη γνωμη βρες καλο οφθαλμιατρο και μην ανυσηχεις το ειχε παθει ενα φιλικο παιδακι σε πολυ σοβαρο βαθμο και ολα εξελιχθηκαν καλα.

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλα οτι να'ναι....εγω ΤΩΡΑ ειδα οτι ειναι απο σενα το ποστ ρε Νταλια. Περαστικα στο παιδι! Τι να πω.....σοκαριστηκα....ποσο ευκολα γινονται απο το τπτ τετοια πραγματα. Πως ειναι σημερα?

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...