Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΖΑΧΑΡΟ ΣΤΑ ΟΡΙΑ.....


Recommended Posts

Εκανα εξετασεις και ειδαμε οτι το ζαχαρο ειναι ακριβως στο οριο. :( Πριν τη γλυκοζη φυσιολογικο και μετα μια ωρα αφου πηρα τη γλυκοζη στα υψη!

 

Με εβαλε τωρα να ξανακανω καμπυλη ζαχαρου αλλα να μετρηθω στη μια ωρα, στις δυο και στις τρεις. Θα με ξεζουμισουν στο μικροβιολογικο..... :shock::shock::shock:

 

Επισης μου ειπε οτι μαλλον οφειλεται στα κιλα που εχω παρει :oops: (17 παρακαλω παροτι δεν μου φαινονται!) και να μην τρωω καθολου γλυκα. Και ολο να λαχταραω τα παγωτα τωρα με τη ζεστη..... :cry:

 

Εσεις ειχατε τετοια θεματα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


mimika μου δεν αντιμετώπισα τετοιο θέμα.. Ειχε ομως η κουνιάδα μου και ταλαιπωρήθηκε πολύ πείνα πέρασε και δεν νομιζω οτι οφειλετε στα κιλά. Το παθαίνουν πολλές εγκυες κατά την εγκυμοσύνη να εμφανίζουν σάκχαρο.. Εσένα μπορει να ναι απλώς αυξημένο από καμμιά παρασπονδία :wink: Στο εύχομαι και δεν πειραζει αν περάσει μόνο ελαττώνοντας τα παγωτάκια γιατί η άλλη περίπτωση έχει πολύ μα πολύ πείνα..

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειχα ποτε προδιαθεση για ζαχαρο και κανεις στην οικογενεια. Απλα μετα την γλυκοζη πεταχτηκε στα υψη!

Μαλλον δεν ειναι τιποτα απλα δεν το ρισκαρει να μην κανουμε την εξεταση ξανα.

 

Ισως και να ακουγεται σαν γκρινια αλλα τι θα κανω χωρις τα παγωτα μουουουουουου...................!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

μιμικα μου κι εγω ευτυχως δεν ειχα τετοια με το ζαχαρο αν και εχω παρει 12 κιλα !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!κι ολο γλυκα τρωω συνεχεια ομως.....η κουμπαρα μου το περασε και πεινασε και γκρινιαξε ομως δοξα το θεο ολα καλα κι εκεινη ευχαριστημενη γιατι δεν πηρε κιλο παραπανω..

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σημερα εκανα ολοκληρη την καμπυλη γλυκοζης (με τρεις ωρες αναμονη δηλαδη) και με ξεζουμισαν τεσσερις φορες!!!! Χωρια η νηστεια σχεδον ολη μερα. Αντε να παρω τις απαντησεις να δω τι μπορω να τρωω να ησυχασω!

Link to comment
Share on other sites

Ωχ μιμίκα μου καλά είσαι.. Όταν έκανα καμπύλη ζαχάρου με τρύπησαν 6 φορές γιατί δεν έβρισκαν φλέβαααα :cry:

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν παντως μερικες στα μικροβιολογικα που δεν ξερουν να παρουν αιμα!

Σημερα ηταν μια που ενω ειχε βαλει τη βελονα εψαχνε να βρει τη φλεβα ή πετρελαιο.......δεν ξερω ακομα! Τοσο αχρηστη! Κι οταν τη ρωτησα τι κανει εκει κι οτι δεν παιρνουν ετσι αιμα (γιατι κι εγω βοηθος μικροβιολογου τελειωσα) με στραβοκοιταξε κιολας! Και ηρθε μια αλλη κοπελα και σε μισο λεπτο ειχα τελειωσει.

Για πολυ βλαμμενη μιλαμε!

Link to comment
Share on other sites

Έτσι και εμένα στο ΙΚΑ... κάθε φορά που έβαζε τη βελόνα τη στριφογύριζε μέσα να βρει φλέβα... Κι αν δεν έβρισκε, την έβγαζε τη βελόνα και άντε ξανά ! Να μη σου πω πως ήταν τα χέρια μου για 10 μέρες τουλάχιστον...

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η καμπύλη ζαχάρου κανονικά κρατάει 2 1/2 ώρες περίπου. Σου πέρνουν 1 φορά αίμα (πριν πιεις την αηδία) και μετά που θα την πιεις σου παίρνουν άλλες 4 φορές ανά μισάωρο. Και όλη η ιστορία γίνεται για να δουν πως απορροφάται από τον οργανισμό η γλυκόζη. Κανονικά η τιμή του ζαχάρου θα πρέπει να έχει μια κορυφή (peak) στην 1 ώρα και μετά να αρχίσει να πέφτει...

Εγώ όταν την έκανα πριν από 3 περίπου χρόνια, μάλλον δεν υπήρχαν αυτά τα μπουκαλάκια με γεύση πορτοκάλι και λεμόνι και με έβαλαν να πιω ένα διάλυμα γλυκόζης με νερό το οποίο φυσικά το "έβγαλα" μετά από μισή ώρα κι έτσι η εξέταση δεν ολόκληρώθηκε ποτέ... Τώρα τελευταία που ξαναέκανα (με μπουκαλάκι πλέον) ήταν πολύ πιο χαλαρά τα πράγματα.

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

Παντως εγω που τελειωσα βοηθος μικροβιολογου και τα εφαγα στη μαπα ολα αυτα, ξερω οτι για την καμπυλη ζαχαρου παιρνεις αιμα ενδοφλεβια νηστικη, πινεις διαλυμα νερου γλυκοζης 50 ή 100 γραμμαριων και μετριεσαι ανα μια ωρα, τρεις φορες. Οντως το σωστο ειναι να ανεβει και μετα σταδιακα να κατεβαινει. Φυσικα αναμεσα στις μετρησεις απαγορευεται να κανεις το οτιδηποτε διοτι η γλυκοζη καιγεται ευκολα απο τον οργανισμο και τοτε θα σου δωσει ψευδη αποτελεσματα.

 

Απο το δαχτυλο παιρνουμε αιμα για να κανουμε αιματοκριτη.

 

Σημερα παντως που πηρα τις απαντησεις ηταν φυσιολογικοτατες. Τσαμπα τρυπηθηκα!!! Τουλαχιστον ο γιατρος μου ειναι σχολαστικος με αυτα και τελικα αυτο ειναι αρκετα καλο. Δεν σε ξεπεταει.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

ΠΗΓΑ ΣΗΜΕΡΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΜΠΥΛΗ ΓΛΥΚΟΖΗΣ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΜΟΥ ΠΗΡΑΝ ΑΙΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ. ΑΥΤΟ ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΙΣΤΟΡΙΚΟ (ΓΟΝΕΙΣ ΜΕ ΖΑΧΑΡΟ, ΠΡΙΝ, ΜΕΤΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ) ΟΠΟΤΕ ΜΟΥ ΚΑΝΑΝΕ SCREENING ΤΕΣΤ ΣΑΚΧΑΡΟΥ. ΜΟΥ ΠΗΡΑΝ ΑΙΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ ΟΤΑΝ ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΕΔΕΙΞΕ 85, ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΩΡΑ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΕΙΧΑ ΠΙΕΙ ΤΟ ΖΑΧΑΡΟΝΕΡΟ ΜΟΥ ΕΔΕΙΞΕ 137 ΜΕ ΟΡΙΟ ΤΟ 140. ΑΝ ΕΔΕΙΧΝΕ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΘΑ ΞΑΝΑΠΗΓΑΙΝΑ ΑΛΛΗ ΜΕΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΟ (3 ΩΡΕΣ).

Dwnjp2.png

O ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4/4/09

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δυστυχώς κι εγώ θα έχω ζάχαρο είτε τρωω είτε όχι.Έπαιρνα κορτιζόνες για 7 χρόνια μεγάλη δόση οπότε με έχουν σε ειδική διαιτα με το που βγήκε το τεστ θετικό.Δεν είμαι υπερβαρη απλά απο τις παλιές θεραπείες.Να πω την αλήθεια δε με πειράζει το μωράκι να βγει υγιές κι ας μη φάω γλυκά.Υπομονή σε όσες έχουν ζάχαρο,Υπάρχουν λύσεις πάντως ειδικά γλυκά για διαβητικούς,η φρουκτόζη,μαρμελάδες ειδικές κτλ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

κι εγώ που την έκανα βγηκα με υπογλυκαιμία χιιχ 64! Ομως θα ξανακάνω.Ε μπορεί εσυ να μη χρειάζεσαι προφανώς το ιστορικό σου ειναι καλό για αυτό.Εγώ τι να πω το ιστορικό μου ειναι αστα να πάνε!!!

Link to comment
Share on other sites

Καθε εγκυμοσυνη είναι διαφορετική.Μην ανησυχεις μια χαρά πας !!!!!Φαε κανα γλυκο και για μενα .Γιατι που εδειξε χαμηλο δε με αφήνουν να φαω γλυκα οι κακοι γιατροι χεχε.Αχ να χα ενα γαλακτομπουρεκο μιαμ

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα θα παω στο θειο μου το γιατρό.Βασικά αν κρίνω απο τους γονείς μου ολο τηλεφωνα ειναι με Κυπρο και χτες ειδαμε και ολοι μαζι ταινια που ηταν κι ο θειος αυτός μεσα και δεν τον βριζαν.Μακάρι να με αναλάβει και επίσης να τα βρούνε κι οι γονείς μου και να πετυχω με ενα σμπαρο 2 τρυγόνια

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτή την εξέταση την έκανα αλλά με διαφορετιό τρόπο απο αυτό που λέτε εσείς. Πήγα το πρωί μου πήραν αίμα, μου έδωσαν ένα ποτήρι ζάχαρη (μια αηδία) και μετά απο μια ώρα ξαναπήγα και μου πήραν πάλι αίμα. Αυτό ήταν, λέτε να έπεσα σε μάπα μικροβιολόγο;;;

preg.png

Link to comment
Share on other sites

βασικά νομίζω πως λεει ο γιατρος αν θέλει τα επιπεδα ζαχαρου 15 λεπτα,30,45 κτλ μετα που θα πιεις τη γλυκόζη.Ανάλογα είναι.Μη φοβασαι η μικροβιολόγος κανει οτι της λενε μη φοβάσαι!

Link to comment
Share on other sites

gianna εσύ μάλλον έκανες τη μικρή καμπύλη ζαχάρου!Στη μεγάλη πρέπει να καθήσεις στο μικροβιολόγο 3 ώρες και σου παίρνουν αίμα κάθε 1 ώρα για τρεις ώρες αφού πιεις το ζαχαρόνερο

.png.png.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...