Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

διαδικασια σπερμ/σης


parent?

Recommended Posts

Ρωτησα ενα συναδελφο και φιλο, διευθυντη μικροβιολογικου, και μου ειπε πως η επεξεργασια δε μπορει να στοιχισει πανω απο 100, αντε 120 ευρω.

Επισης ο γυναικολογος σου δεν επρεπε να παρει πανω απο 250, το πολυ 300 ευρω.

 

ΑΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΑ ΥΨΗΛΟ ΠΟΣΟ για σπερματεγχυση σε φυσικο κυκλο!!!

Στη θεση σου δε θα τον εμπιστευομουν και τοσο τον τυπο.

 

Αγαπητη Kinder...καλησπερα!Χθες πηγα στον γυναικολογο μου και διαπιστωσε ενα ωοθυλακιο απο την δεξια αυτη τη φορα μερια , και ξεκινησε το ιδιο τροπαριο για σπερματεγχυση! Το πρωτο που του ρωτησα ηταν:γιατρε ποσα θα μας παρεις αυτη την φορα; και μου απαντησε: θα σας κανω καλυτερη τιμη!θα παρω 400€ !!! Γιουπι!!!! Καλε....τι καλος γιατρος που ειναι αυτος???Τι μεγαλη ψυχη που αμεσως μας εκοψε 100€ σε σχεση με τον προηγουμενο μηνα....Φυσικα αρνηθηκα και σκεφτηκαμε να προσπαθησουμε μονοι μας για καποιους μηνες ακομη μεχρι να νοιωσουμε και παλι ετοιμοι....Συγνωμη αν σε ζαλιζω , απλα θεωρησα οτι με καταλαβες στο οικονομικο θεμα του γιατρου! φιλια πολλα και να εχεις ενα ομορφο απογευμα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 203
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δε με ζαλιζεις καθολου κοριτσι μου. :D

Καλα, ο τυπος απαραδεκτος! :evil:

Να παιρνει τοσα σε σπερματεγχυση σε φυσικο κυκλο, χωρις διεγερση ωοθηκων, ισα ισα για το καθετηρακι που θα βαλει μεσα?

Νομιζω πως οι αποφασεις σας ειναι πολυ σωστες.

Να εισαι καλα, σε φιλω. :D

 Παιδιά μας είναι τα παιδιά όλου του κόσμου.

Link to comment
Share on other sites

Εγω σημερα 8η μερα του κυκλου ειδα το αυγουλακι μου..Μικρουλικο ειναι ακομα 1.2. Θα ξαναπαω την Πεμπτη για υπερηχο, οπου λογικα θα ειναι περιπου 1.8 ειπε ο γιατρος, αρα την Παρασκευη μαλλον προβλεπεται η ωορρηξια και Σαββατο πρωι η σπερματεγχυση! Για να δουμε τι..αυγα θα πιασουμε! :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω σημερα 8η μερα του κυκλου ειδα το αυγουλακι μου..Μικρουλικο ειναι ακομα 1.2. Θα ξαναπαω την Πεμπτη για υπερηχο, οπου λογικα θα ειναι περιπου 1.8 ειπε ο γιατρος, αρα την Παρασκευη μαλλον προβλεπεται η ωορρηξια και Σαββατο πρωι η σπερματεγχυση! Για να δουμε τι..αυγα θα πιασουμε! :)
Καλη επιτυχια!!!!!και εγω περιμενω σε λιγες μερες να μου ερθει για να ξεκινησω παλι απο την αρχη!!

το παραξενο ειναι οτι δεν εχω καθολου πρησμενο στηθος,νοιωθω σουβλιες σαν κραμπα πολυ δυνατη στην δεξια σαλπιγγα,που συνηθως εχω και πρησμενο στηθος και με ποναει εχω και πονους περιοδου!!και καθε φορα νομιζω οτι ειναι συμπτωματα εγκυμοσυνης!!τελος παντων!!!καλη επιτυχια και στις δυο μας,και σ'ολες τις κοπελες που προσπαθουν!!! :roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστω κοριτσακια μου, καλη επιτυχια σε ολες τις κοπελες που προσπαθουν με τον ενα ή τον αλλο τροπο, ολες για τον ιδιο ομορφο σκοπο!

Ευουλα μου , ολα θα πανε καλα! Λες να εχουμε κανα ευχαριστο πριν την σπερματεγχυση?? Μακαρι κοριτσι μου, στο ευχομαι ολοψυχα!!! :D

Εχω αγωνια και για μια αλλη φιλη που ειδε σημερα τ αυγουλακια της (6 παρακαλω ) και την Πεμπτη θα κανει σπερματεγχυση με τη νεα μεθοδο! Ολα καλα να πανε για ολες!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω κοριτσακια μου, καλη επιτυχια σε ολες τις κοπελες που προσπαθουν με τον ενα ή τον αλλο τροπο, ολες για τον ιδιο ομορφο σκοπο!

Ευουλα μου , ολα θα πανε καλα! Λες να εχουμε κανα ευχαριστο πριν την σπερματεγχυση?? Μακαρι κοριτσι μου, στο ευχομαι ολοψυχα!!! :D

Εχω αγωνια και για μια αλλη φιλη που ειδε σημερα τ αυγουλακια της (6 παρακαλω ) και την Πεμπτη θα κανει σπερματεγχυση με τη νεα μεθοδο! Ολα καλα να πανε για ολες!

Mακαρι να εχουμε τετοια ευχαριστη εξελιξη!!!θα ειναι το καλυτερο δωρο!!!πολλα φιλια!!! :D
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακια σημερα πηγα για τον δευτερο υπερηχο! Μια χαρα ειναι το αυγουλακι μου, μεγαλωσε το χρυσο μου οσο ειχαμε υπολογισει, ειναι 1,8. Και το ενδομητριο μια χαρουλα κι αυτο! Αρα Σαββατο πρωι θα γινει η προσπαθεια μας! Μας ειπε να εχουμε και σημερα επαφη αλλα δεν το περιμενα να σας πω ξαφνιαστηκα! Γιατι εγω ηξερα οτι πρεπει να υπαρχουν 3 μερες αποχη!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακια σημερα πηγα για τον δευτερο υπερηχο! Μια χαρα ειναι το αυγουλακι μου, μεγαλωσε το χρυσο μου οσο ειχαμε υπολογισει, ειναι 1,8. Και το ενδομητριο μια χαρουλα κι αυτο! Αρα Σαββατο πρωι θα γινει η προσπαθεια μας! Μας ειπε να εχουμε και σημερα επαφη αλλα δεν το περιμενα να σας πω ξαφνιαστηκα! Γιατι εγω ηξερα οτι πρεπει να υπαρχουν 3 μερες αποχη!

 

Ετσι ακριβως ειναι (τουλαχιστον ετσι υπαγορευει το πρωτοκολλο της διαδικασιας) -μαλιστα πολλοι συνιστουν ως ιδανικη την 4ημερη αποχη πριν τη σπερματεγχυση... :roll:

Αυτο εχει σαν αποτελεσμα το σπερμα να εχει τη μεγιστη πυκνοτητα τη στιγμη της εγχυσης.

Μηπως ο γιατρος φοβαται μη τυχον γινει νωριτερα η ωορρηξια και δεν την προλαβετε και γι'αυτο προτεινει επιπλεον επαφη ?

Την pregnyl ποτε θα την κανεις?

 Παιδιά μας είναι τα παιδιά όλου του κόσμου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξερω μωρε κοριτσακι μου τι να πω κι εγω δεν το περιμενα.. :roll: Ποσο μαλλον που θα κανουμε και σπερμοδιαγραμμα την ιδια μερα, τι να πω!

Pregnyl δεν θα κανω, δεν μου πε τιποτα τετοιο! Απλως βασει υπολογισμων απ οτι καταλαβα υποθετουμε οτι θα γινει αυριο η ωορρηξια..

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω μωρε κοριτσακι μου τι να πω κι εγω δεν το περιμενα.. :roll: Ποσο μαλλον που θα κανουμε και σπερμοδιαγραμμα την ιδια μερα, τι να πω!

Pregnyl δεν θα κανω, δεν μου πε τιποτα τετοιο! Απλως βασει υπολογισμων απ οτι καταλαβα υποθετουμε οτι θα γινει αυριο η ωορρηξια..

 

ΕΙΔΙΚΑ πριν απο σπερμοδιαγραμμα ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ η τριημερη αποχη. :roll:

Λογικα, ωορρηξια θα κανεις αυριο το απογευμα ή ,το πολυ, το Σαββατο το πρωι, οποτε καλυπτεστε για τη σπερματεγχυση.

Εφοσον δεν πας με pregnyl ,και η ωορρηξια δεν ειναι προγραμματισμενη, δικαιολογειται σε ενα βαθμο η προτροπη του γιατρου για επαφη σημερα -προφανως για την ,μικρης πιθανοτητας, περιπτωση που η ωορρηξια γινει σημερα εως αυριο το πρωι.

Ομως, οπως σου εξηγησα, αυτο ερχεται σε αντιθεση με το πρωτοκολλο της σπερματεγχυσης και του σπερμοδιαγραμματος...

Κανονικα, σχεδον παντα πριν απο σπερματεγχυση γινεται ενεση προκλησης ωορρηξιας, ωστε ολα να ειναι προγραμματισμενα (αν εκανες ενεση, θα την εκανες αυριο το βραδυ και θα πηγαινες για σπερματεγχυση την Κυριακη το πρωι, 36 ωρες μετα).

Επισης, το να γινει το σπερμοδιαγραμμα ταυτοχρονα με τη σπερματεγχυση δε μου φαινεται και πολυ σωστο, γιατι, για να γινει σωστα η εξεταση, το σπερμα πρεπει να μελετηθει τουλαχιστον για 24 ωρες (κινητικοτητα κλπ).

Πώς θα γινει αυτο οταν εσεις θα πρεπει να παραλαβετε πολυ συντομοτερα το δειγμα...?

Και πώς θα γινει η επεξεργασια και ο εμπλουτισμος, αν το σπερμα πρεπει να παραμεινει στη φυσικη του μορφη ωστε να εξεταστει? :roll:

 Παιδιά μας είναι τα παιδιά όλου του κόσμου.

Link to comment
Share on other sites

ΕΙΔΙΚΑ πριν απο σπερμοδιαγραμμα ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ η τριημερη αποχη. :roll:

Λογικα, ωορρηξια θα κανεις αυριο το απογευμα ή ,το πολυ, το Σαββατο το πρωι, οποτε καλυπτεστε για τη σπερματεγχυση.

Εφοσον δεν πας με pregnyl ,και η ωορρηξια δεν ειναι προγραμματισμενη, δικαιολογειται σε ενα βαθμο η προτροπη του γιατρου για επαφη σημερα -προφανως για την ,μικρης πιθανοτητας, περιπτωση που η ωορρηξια γινει σημερα εως αυριο το πρωι.

Ομως, οπως σου εξηγησα, αυτο ερχεται σε αντιθεση με το πρωτοκολλο της σπερματεγχυσης και του σπερμοδιαγραμματος...

Κανονικα, σχεδον παντα πριν απο σπερματεγχυση γινεται ενεση προκλησης ωορρηξιας, ωστε ολα να ειναι προγραμματισμενα (αν εκανες ενεση, θα την εκανες αυριο το βραδυ και θα πηγαινες για σπερματεγχυση την Κυριακη το πρωι, 36 ωρες μετα).

Επισης, το να γινει το σπερμοδιαγραμμα ταυτοχρονα με τη σπερματεγχυση δεν ειναι και πολυ σωστο, γιατι, για να γινει σωστα η εξεταση, το σπερμα πρεπει να μελετηθει τουλαχιστον για 24 ωρες (κινητικοτητα κλπ).

Πώς θα γινει αυτο οταν εσεις θα πρεπει να παραλαβετε πολυ συντομοτερα το δειγμα...?

Και πώς θα γινει η επεξεργασια και ο εμπλουτισμος, αν το σπερμα πρεπει να παραμεινει στη φυσικη του μορφη ωστε να εξεταστει? :roll:

 

Δεν ξερω τι να πω..οντως ευλογες οι αποριες και οι ενστασεις σου..ειλικρινα δεν ξερω πως μπορει να συνδυαστουν και τα δυο...Αρχικα υποτιθεται οτι θα καναμε σπερμοδιαγραμμα και μας προτεινε να κανουμε την ιδια μερα και σπερματεγχυση (οταν δηλ θα εχω ωορρηξια..) Για την κινητικοτητα και τον αριθμο παντως απ οτι ξερω βγαινουν την ιδια μερα τα αποτελεσματα..τωρα μετα απο ποσες ωρες δεν ξερω. Τελοσπαντων θα παω ετσι και βλεπουμε..επαφη ακομα δεν ειχαμε σημερα και προβληματιζομαι αν πρεπει να χουμε..Ουφ!

Link to comment
Share on other sites

Καμαρι μου, για την πληρη διερευνηση της κινητικοτητας, το σπερμα πρεπει να μελετηθει για τουλαχιστον 24 ωρες, ωστε να διαπιστωθει ποσα σπερματοζωαρια κινουνται στις 1,3,12,24 ωρες και τί ειδους κινηση εχουν την αντιστοιχη χρονικη στιγμη (υπαρχει ειδικος δεικτης).

Στο 24ωρο υπολογιζονται και η βιοσιμοτητα/διαρκεια ζωης του σπερματος.

Ενα πληρες και σωστο σπερμοδιαγραμμα ποτε δε μπορει να παραδωθει πριν περασει μια μερα, ωστε να διερευνηθουν και οι παραπανω παραγοντες...

 Παιδιά μας είναι τα παιδιά όλου του κόσμου.

Link to comment
Share on other sites

Δικιο εχεις ναι, απλως αναφερθηκα στην κινητικοτητα και στον αριθμο, γιατι ειχα παρει τηλ να μου δωσουν μια πρωτη εικονα την ιδια μερα που ειχα παραδωσει το σπερμα για το προηγουμενο σπερμοδιαγραμμα. Ισως το ρωτησω αυτο το Σαββατο παντως , να μην δωσουμε και χρηματα χωρις αντικρυσμα για το σπερμοδιαγραμμα κιολας! Ας κανουμε μονο τη σπερματεγχυση! Σ ευχαριστω πολυ Kinder , τι χαζη που ειμαι, δεν τα χα σκεφτει ολ αυτα να ρωτησω νωριτερα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Gary μου,

σκεφτηκα πως ο τροπος με τον οποιο μπορουν να συνδυαστουν η σπερματεγχυση και το σπερμοδιαγραμμα ειναι αν, μετα την καταμετρηση του ολικου αριθμου των σπερματοζωαριων και του ογκου σπερματος, χωριστει το δειγμα σε δυο μερη:

 

-Μια μικρη ποσοτητα που θα εξεταστει περαιτερω, ως προς την κινητικοτητα, τη μορφολογια κλπ και θα παραμεινει στο εργαστηριο για 24 και πλεον ωρες

(αυτα εκτιμουνται ως ποσοστα επι τοις εκατο, οποτε ισως δεν ειναι απαραιτητη ολη η ποσοτητα του σπερματος, αφου οι αναλογιες διατηρουνται ανεξαρτητα απο την ποσοτητα).

 

-Μια μεγαλυτερη ποσοτητα, η οποια θα υποστει επεξεργασια (εμπλουτισμο και φυγοκεντρηση), προκειμενου να χρησιμοποιηθει για σπερματεγχυση, και την οποια θα παραλαβετε εντος μιας ωρας περιπου.

 

Ισως ετσι μπορει καποιος να συνδυασει τις δυο διαδικασιες.

Αν θες, ρωτησε τον γιατρο σου αν ισχυει το παραπανω σκεπτικο, θα μ'ενδιεφερε η απαντηση του.

 

Και παλι σου ευχομαι ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!

 Παιδιά μας είναι τα παιδιά όλου του κόσμου.

Link to comment
Share on other sites

Δε με ζαλιζεις καθολου κοριτσι μου. :D

Καλα, ο τυπος απαραδεκτος! :evil:

Να παιρνει τοσα σε σπερματεγχυση σε φυσικο κυκλο, χωρις διεγερση ωοθηκων, ισα ισα για το καθετηρακι που θα βαλει μεσα?

Νομιζω πως οι αποφασεις σας ειναι πολυ σωστες.

Να εισαι καλα, σε φιλω. :D

 

Μα μπορεί το καθετηράκι να είναι χρυσό!!! :lol::lol::lol:

 

Ο δικός μου, όταν χτυπιόμουνα για σπερματέγχυση σε φυσικό κύκλο, μου είπε ότι οι πιθανότητες αυξάνονται ελάχιστα σε σχέση με τη φυσική σύλληψη.

 

Επίσης ότι αφού θα μπω στη διαδικασία (εννοώντας ότι θα πληρώσω που θα πληρώσω), καλύτερα να κάνω πρόκληση.Μας χρέωσε το μαιευτήριο 145 ευρώ και ο γιατρός ζήτησε 120, τα οποία έδωσε στο τμήμα εξωσωματικής, όπου έγινε η διαδικασία. Για τον ίδιο δεν ζήτησε τπτ. Μάλιστα μετά τη 2η, με το ζόρι του δώσαμε 80 ευρώ για αυτόν και τις μαίες που ήταν δίπλα μου.

 

Πολλά-λίγα δεν ξέρω. Αλλά και στο ιατρείο του που έχω πάει για συνταγολόγιο αρκετές φορές κ με δέχεται κ ο ίδιος, πάλι δεν παίρνει τπτ σαν "επίσκεψη".Το ΠΑΠ το χρεώνει 50 ευρώ, ενώ κάποιος άλλος στο Ψυχικό, στον οποίο πήγαινα παλιότερα 250!!!

Φιλικά,

Ελίνα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Ελίνα,

δε μου λες τελικά έμεινες έγκυος? εγώ έκανα μια φορά αποτυχημένη σπερματέγχυση με Clomiphene στο οποίο δεν ενταποκρίθηκε καλά ο οργανισμός μου και έκανα μόνο ένα ωάριο κανονικό που μεγάλωσε και ένα αλλό μικρό που δε μεγάλωσε. και τώρα σκέφτομαι να κάνω τη δεύτερη σε φυσικό κύκλο, γι'αυτό σε ρωτάω.

φιλιά

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Ελίνα,

δε μου λες τελικά έμεινες έγκυος? εγώ έκανα μια φορά αποτυχημένη σπερματέγχυση με Clomiphene στο οποίο δεν ενταποκρίθηκε καλά ο οργανισμός μου και έκανα μόνο ένα ωάριο κανονικό που μεγάλωσε και ένα αλλό μικρό που δε μεγάλωσε. και τώρα σκέφτομαι να κάνω τη δεύτερη σε φυσικό κύκλο, γι'αυτό σε ρωτάω.

φιλιά

 

Καλημέρα!

 

Δεν ξέρω ακόμη καλή μου, είμαι στην αναμονή!!!

 

Γιατί δεν συζητάς με το γιατρό σου να δοκιμάσεις κάποιο άλλο σχήμα για πρόκληση?Για τα κλομιφέν έχω ακούσει ότι κ άλλες κοπέλες δεν ανταποκρίθηκαν.

 

Επίσης, πήρες μόνο κλομιφέν?Ρωτάω γιατί σθνήθως τα δίνουν σε συνδυασμό με ενέσεις αλτερμόν.

Φιλικά,

Ελίνα

Link to comment
Share on other sites

μόνο κλομιφέν πήρα, και μετά πρεγκνυλ για ελεγχόμενη ωρηξία, μου είπε ότι αμα είναι να βομβαρδίσουμε τον οργανισμό σου με ενέσεις γιατί να μη πάμε αμέσως για εξωσωματική που έχουμε περισσότερες πιθανότητες. και να σου πώ την αλήθεια με έπεισε πλήρως, αλλά απο τη στιγμή που δεν είμαστε έτοιμοι ακόμα για εξωσωματική, ας δοκιμάσω άλλη μια φορά και ας είναι λίγες οι πιθανότητες, τι να πώ είδωμεν.

εσύ τί έκανες, σπερματέγχυση ή εξωσωματική?

καλή αναμονή και σου εύχομαι πραγματικά όλα καλά και να είναι η τελευταία αναμονή "πρίν τους 9 μήνες" :))

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια,τι κάνετε? ηθελα να ρωτησω αν ξερει καμμια αν υπαρει πιθανοτητα να πιασει η σπερματεγχυση με την πρωτη.εκανα την πρωτη πριν 2 βδομαδες σχεδον και την τριτη παω για χοριακη. οπως καταλαβαινετε το αγχος αρχιζει.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...