Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θελω να κοιμαμαι με το μωρο μου


nikol28

Recommended Posts

Συγνώμη δηλαδή οι επιστήμονες θα μας πούνε τι θα κάνουμε με τα παιδιά μας;κ επειδή κάποια θέλει να το έχει μαζί της στον ύπνο ΠPEΠEI να παραθέσει κ ένα άρθρο κάποιου επιστήμονα;

Η κάθε μια από μας κάνει αυτό που πιστεύει σωστό.κ το σωστό κ το λάθος είναι διαφορετικό στο μυαλό της καθεμιάς μας.

 

Σε καμία περίπτωση δεν προσπαθούσα να ισχυριστώ κάτι τέτοιο.

Ήταν μια αντίδραση στο κακώς της Lucy.

Η άποψή μου είναι ότι η κάθε μανούλα ξέρει καλύτερα τι είναι το καλύτερο για το παιδί της.

Δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν ότι αυτό που κάνω είναι το σωστό και αυτό που κάνουν οι άλλοι είναι το λάθος.

Για το λόγο αυτό με ενοχλούν εκφράσεις και διατυπώσεις του είδους "είναι λάθος", "κακώς" κοκ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ωραίο θέμα νικόλ...εμείς τώρα τελευταία τον έχουμε συχνά στο κρεβάτι...κι εμένα πολύ μου είπανε μην το κάνεις...θα συνηθίσει και τα κλασσικά που ξέρετε, αλλά δεν με νοιάζει καθόλου. Παιδάκι μου είναι κι ό,τι θέλω θα κάνω ;)

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

οσο για αυτο που ειπε η ελενικ συμφωνω αλλα μερικοι συζυγοι ας μην ξεχνανε οτι ειναι και πατεραδες και μετα συζυγοι

 

Mε τον ερχομο ενος παιδιου πολλοι αντρες αισθανονται παραγκονισμενοι. Θεωρω λοιπον πιο σωστο (κατα την γνωμη μου και αυτο ειχα κανει κι ολας) να κοιμαται ενα παιδι και με τους 2 μαζι και οχι να ειναι μονο προνομιο της μαμας (ειναι ισοβαθμος ρολος και τα λατρευουν οσο και εμεις αν τους δωσουμε την ευκαιρια να το εκφρασουν) .Ο Βασιλης ηταν σχεδον μεχρι 3 ετων (αν θυμαμαι καλα) αναμεσα μας απο τις 5 και μετα . Και ο μπαμπας το απολαμβανε οσο κι εγω χωρις να αλλαξε η 2αδα (μανα - γιος αντι ζευγαρι) . Απλα εγινε 3αδα .

Αχ ποσο θα θελα να ζησω αυτες τις στιγμες και με τον μικρο. Να ξυπναει στις 5 να παιρνει την κουβερτουλα και να ερχεται να χουχουλιαζουμε ολοι μαζι. Αλλα δυστυχως μετα δεν θα θελω κρεβατι διπλο αλλα τεραστιων διαστασεων ωστε να χωραει 4 :rolleyes:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

ΕΧΩ ΕΝΑ ΑΓΟΡΑΚΙ 14ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΜΑΖΙ ΜΑΣ. ΑΥΤΟ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΑΠΟ ΤΟΝ 6ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ. ΠΟΛΥ ΣΠΑΝΙΑ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΤΟΥ. ΦΥΣΙΚΑ ΕΜΑΣ ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΝΟΧΛΕΙ. ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΠΛΑ ΜΑΣ. ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΤΟΥ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΤΑ ΜΕΣΗΜΕΡΙΑ. Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ. ΑΝ ΑΚΟΥΣΕΙΣ 10 ΑΤΟΜΑ ΚΑΙ ΤΑ 10ΘΑ ΣΟΥ ΠΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΓΝΩΜΕΣ. ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΚΟΜΑΘΕΙ. ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΠΑΕΙ ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΕΛΠΙΖΟΥΜΕ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΤΟΥ. ΠΑΝΤΩΣ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΟ ΩΡΑΙΟ ΠΡΑΓΜΑ ΟΤΑΝ ΞΥΠΝΑΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΔΙΠΛΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΗΡΕΜΟ ΤΟ ΓΛΥΚΟ. ΕΙΜΑΣΤΕ ΧΑΖΟΓΟΝΕΙΣ ΠΕΙΡΑΖΕΙ;

Link to comment
Share on other sites

κακώς κοιμάσαι στο ίδιο δωμάτιο μαζί της. σε νιώθω και σε καταλαβαίνω απόλυτα, αλλά το μωρό πρέπει να είναι και να νιώθει ανεξάρτητο, αλλιώς θα αναπτύξει φοβίες. τώρα που είναι νωρίς προσπάθησε να τη μάθεις να κοιμάται τη νύχτα μόνη της στο δωμάτιό της, εκτός εξαιρέσεων (αν είναι πχ άρρωστη, κάποιο μεσημέρι κατ'εξαίρεση κτλ).

 

Πουθενά δεν έχει γραφτεί από επιστήμονες κάτι τέτοιο!

 

Το να χρησιμοποιούμε επιστημονικούς όρους για να γράφουμε διάφορες αυθαιρεσίες προσπαθώντας να φοβίσουμε μια μητέρα είναι το λιγότερο αντιδεοντολογικό.

 

Ο καθένας γράφει ό,τι του κατεβαίνει και το σερβίρει σαν επιστημονική άποψη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

υπάρχουν πολλές θεωρίες όσον αφορά τον ύπνο

έτσι απο την αρχη που ήρθαμε στο σπίτι με την μπέμπα μου, την κοιμίζω στο κρεβατάκι της. ποτέ δεν κοιμήθηκε στο κρεβάτι μας...τώρα πλέον την έχω στο δικό της δωμάτιο απλά κοιμάμαι κι εγώ εκεί....

δεν μπορώ όμως...θέλω που και που να την έχω δίπλα μου, όταν κοιμάται τώρα που είναι μωρουδέλι, νομίζω ότι μεγαλώνει γρήγορα και αυτό δεν θα το ξανανιώσω, θέλω να την έχω αγκαλίτσα....

νομίζω κακώς δεν το έκανα αυτό μέχρι τώρα...

το έχετε νιώσει αυτό ???

η μπέμπα μου βέβαια μια χαρά κοιμάται στο κρεβάτι της, δεν υπάρχει πρόβλημα(εκτός απο τα κακά όνειρα που βλέπει καμμιά φορά)εγώ όμως κοιμάμαι αλλά νιώθω ότι κάτι μου λειπει !!!!!!!!!!

 

Όλα τα θηλαστικά έτσι μεγαλώνουν τα μικρά τους, από κοντά!

Link to comment
Share on other sites

παιδιά να το παίξω κακιά για άλλη μια φορά

 

ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΘΑ ΤΟ ΠΑΜΕ ΑΚΟΜΗ ΤΟ ΘΕΜΑ ΟΕΟ...

ένας φαύλος κύκλος....:rolleyes:

 

 

Συμφωνω,νομιζω το εχουμε εξαντλησει...σε αλλα τοπικ ;)

 

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ όταν ένα θέμα έχει ξανασυζητηθεί να στέλνετε ένα μήνυμα πμ

στον Συντονιστή Περιεχομένου ο οποίος θα μπορεί να παραθέτει τους συνδέσμους,

 

και να το κλειδώνει (θα έχει αυτή τη δυνατότητα σύντομα)

 

το να παρεμβαίνουν τα μέλη μέσα σε θέματα προσπαθώντας να συντονίσουν μια συζήτηση μπορεί να τα βάλει σε ευάλωτη θέση απέναντι στα άλλα μέλη παρά την καλή τους πρόθεση

 

 

Για να βρείτε τον συντονιστή περιεχομένου πάτε στην αρχική σελίδα του φόρουμ

 

 

πατάτε κάτω κάτω κάτω στο φόρουμ την φράση

 

Δείτε τους υπευθύνους των φόρουμς

 

Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα Δείτε τους υπεύθυνους των forums

 

 

(είναι μια μπάρα κολλημένη πάνω στην τελευταία ενότητα του φόρουμ)

 

 

εκεί θα δείτε συνδέσμους στους αρμόδιους συντονιστές ανά κατηγορία ή ενότητα ή θέμα (θα γίνει ανανέωση των ομάδων σύντομα)

 

κλειδώνουμε το θέμα και ο Συντονιστής Περιεχομένου θα παραθέσει εδώ όλα τα σχετικά θέματα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν έχω πρόχειρες πηγές αυτή τη στιγμή. απλώς επειδή το έχω ψάξει και σε βιβλία και στο ίντερνετ, αν το μωράκι μεγαλώνοντας συνεχίσει να κοιμάται με τους γονείς του, αναπόφευκτα θα αναπτύξει εξάρτηση (αλλά και ο γονιός το ίδιο). πιθανόν μετά να νιώθει ανασφάλεια ή και φόβο αν θα είναι μόνο του στο δωμάτιο. βέβαια, όλα αυτά είναι θεωρίες. εγώ πάντως την κόρη μου την έχω από 4 μηνών στο δωμάτιό της. τώρα που μεγάλωσε (19 μηνών) ορισμένες φορές την παίρνουμε στο κρεββάτι μας, αλλά πιο πολύ σε περίπτωση που είναι αρρωστούλα ή κάτι την ενοχλεί έντονα. αλλά προσπαθώ να το αποφεύγω. μέχρι τώρα δείχνει πάντως αρκετά ανεξάρτητη και δεν φοβάται ούτε να είναι μόνη της, ούτε καν το σκοτάδι. αν βρω κάποιο συγκεκριμένο άρθρο θα επανέλθω.

 

να διευκρινήσω ότι δεν μιλάω για τους πρώτους μήνες της ζωής του μωρού. μιλάω για αργότερα όταν το παιδάκι είναι 2-3 χρονών ή και παραπάνω και συνεχίσει να έχει ανάγκη την παρουσία ενός γονιού στο δωμάτιο ή ακόμα χειρότερα να μοιράζονται το ίδιο κρεββάτι...

 

 

θα παρακαλέσουμε να ψάξετε να βρείτε τις πηγές αυτές έτσι ώστε να στηρίξετε το επιχείρημά σας

και εάν φανεί ότι είναι μή έγκυρα κείμενα, να έρθει η ΕΕΕΓ σε επαφή με τις ιστοσελίδες που τα δημοσιεύουν έτσι ώστε να αφαιρεθούν.

 

Στο διαδίκτυο εάν ένα άρθρο δεν περιέχει βιβλιογραφία, ή δεν δημοσιεύεται απο έγκυρο οργανισμό ο οποίος δέχεται εποπτεία για τα κείμενα που δημοσιεύει,

είναι αρκετά πιθανό σαν κείμενο να μην είναι αξιόπιστο.

 

Εάν θέλετε μπορείτε να ανοίξετε ένα νέο θέμα παραθέτοντας αυτές τις πηγές αυτούσιες, έτσι ώστε να συζητηθουν απο τα μέλη.

Είναι όμως ένα θέμα το οποίο έχει συζητηθεί και για το οποίο έχουν ήδη παρατεθεί πολλές επιστημονικές απόψεις,

τις οποίες θα είναι ενδιαφέρον να διαβάσετε έτσι ώστε να μπορέσετε να επιλέξετε τις έγκυρες πληροφορίες που σας ενδιαφέρουν και σας καλύπτουν

 

 

Πουθενά δεν έχει γραφτεί από επιστήμονες κάτι τέτοιο!

 

Το να χρησιμοποιούμε επιστημονικούς όρους για να γράφουμε διάφορες αυθαιρεσίες προσπαθώντας να φοβίσουμε μια μητέρα είναι το λιγότερο αντιδεοντολογικό.

 

Ο καθένας γράφει ό,τι του κατεβαίνει και το σερβίρει σαν επιστημονική άποψη!

παρακαλούμε να μην σχολιάζετε την συμπεριφορά των μελών με αρνητικό τρόπο.

Δεν υπάρχει αρνητική πρόθεση σε κάποιο μέλος όταν θέλει απλώς να μεταδώσει τις γνώσεις του, ακόμα και αν αυτές ειναι λανθασμένες.

Εαν δεν είναι εν γνώση του μέλους μια ή περισσότερες ανακρίβειες στα γραπτά του, δε βλέπουμε το λόγο να κατηγορηθεί για κάτι.

Τα μέλη δεν φταίνε για ανακρίβειες που δημοσιεύουν ιστοσελίδες και εφημερίδες και περιοδικά, τις οποίες διαβάζουν μετά οι γονείς, βγάζοντας τα όποια συμπεράσματα βγάζουν.

Η όποια κατάσταση παραπληροφόρησης έχει τελικό αποδέκτη τον γονέα και είναι προιόν μιας μεγαλύτερης κουλτούρας - για την οποία ο γονέας σαν τελικός αποδέκτης δεν μπορεί να θεωρηθεί υπεύθυνος.

 

Θα θέλαμε την βοήθεια των μελών έτσι ώστε να μαζέψουμε όλες τις επιστημονικές κ έγκυρες απόψεις και θεωρίες που υπάρχουν, σε ένα θέμα, και αυτό να τοποθετηθεί υπόμνημα, προς την καλύτερη ενημέρωση των γονέων.

Όσοι θέλουν να βοηθήσουν σε αυτό μπορούν να στείλουν στον Συντονιστή Περιεχομένου προσωπικό μύνημα για το ποιό θέμα απο τα διάφορα που έχουν συζητηθεί για τον ύπνο, θα ταξινομήσουν.

 

Θα προτιμηθούν μέλη τα οποία έχουν εξοικείωση στο σύστημα της vbulletin αλλά και με τα γραπτά και τις έρευνες που έχουν δημοσιευτεί, καθώς θα μπορεί να γίνει σύντομα ρύθμιση

για μεμονωμένο διάστημα παροχής δυνατότητας διαχωρισμού και μετακίνησης δημοσιεύσεων σε μεμονωμένα μέλη που θα δηλώνουν την βοήθειά τους σε διάφορα θέματα, ανεξάρτητα απο την ύπαρξη των συντονιστών.

 

Στείλτε τις απόψεις σας για το θέμα, στον Συντονιστή Περιεχομένου.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...