Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τούρτες παιδικές, ιδέες!!!


desdemona

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 374
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΤΕΛΕΙΕς.................ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΕς............

Εδω στην Θεσσαλονικη υπαρχει μια κοπελα που σπουδασε Γαλλια μονο για τουρτες και οι τιμες ειναι λογικοτατες....

και οι 3D Απο 13 ευρω...αλλα ειναι λιγο μακρια 20 χιλ απο το κεντρο της πολης...

Link to comment
Share on other sites

ΤΕΛΕΙΕς.................ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΕς............

Εδω στην Θεσσαλονικη υπαρχει μια κοπελα που σπουδασε Γαλλια μονο για τουρτες και οι τιμες ειναι λογικοτατες....

και οι 3D Απο 13 ευρω...αλλα ειναι λιγο μακρια 20 χιλ απο το κεντρο της πολης...

 

 

Και εγώ που ξέρω ένα ζαχαροπλαστείο που θα τις έφτιαχνε είναι αρκετά μακριά από το σπίτι μας αλλά μία φορά το χρόνο γιορτάζουμε γενέθλια και θέλω να είναι ξεχωριστή μέρα... :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

209_1.jpg

363_1.jpg

289_1.jpg

294_1.jpg

358_1.jpg

106_1.jpg

109_1.jpg

 

άντε φτάνει γιατι μου άνοιξε η όρεξη :lol::lol:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι: αυτά τα έχετε δοκιμάσει; είναι νόστιμα;

 

Γιατί έχω την αίσθηση ότι όσα κερδίζεις σε όψη τα χάνεις σε γεύση.

 

Δηλαδή ότι αυτά τα υλικά που χρησιμοποιούνται για το στόλισμα είναι μάλλον άγευστα και σε μερικές περιπτώσεις μπορεί να χαλάνε και τη βασική γεύση της τούρτας. Θέλω να πω, αν είναι μια τούρτα σοκολάτα - βανίλια και σ'αυτό προσθέσεις και τα γλάσα, χρώματα και ιστορίες, έχω την αίσθηση ότι κάπως υποβαθμίζεται το τελικό αποτέλεσμα. Δεν ξέρω βέβαια, ίσως κάνω λάθος.

 

Και επιπλέον όλα αυτά βρε παιδιά πρέπει να είναι τίγκα στο χρώμα και στη ζάχαρη. Μήπως είναι καλύτερα να τα αποφεύγουν αυτά τα παιδάκια;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Maulwurfkuchen

Τούρτα γερμανικής προέλευσης

 

Υλικα για τη ζυμη

 

4 ασπραδια αυγων

125γρ μαλακο βουτυρο ή μαργαρινη

125γρ ζαχαρη

1 βανιλια

4 κροκοι αυγων

50γρ αλευρι

10γρ κακαο σκονη

4 κουταλακια μπεικιν παουντερ

75γρ φουντουκια κοπανισμενα

100γρ σοκολατα πικρη σε κομματακια

 

 

Υλικα για τη γεμιση:

 

1 βαζο βυσινο σε νερο

2-3 μεσαιες μπανανες

2 κουταλιες της σουπας χυμος λεμονιου

600γρ κρυα φυτικη σαντιγι

25γρ ζαχαρη

1 βανιλια

50γρ κομματακια σοκολατας

 

Οδηγίες

 

1. Χτυπαμε τα ασπραδια σε πολυ σφιχτη μαρεγκα.

2. Χτυπαμε στο μιξερ το βουτυρο με τη ζαχαρη, τη βανιλια και αφου ασπρισουν ριχνουμε ενα-ενα τους κροκους σε δυνατη ταχυτητα. Χαμηλωνουμε στη συνεχεια το μιξερ και προσθετουμε το αλευρι,το κακαο, τα φουντουκια και τα κομματακια της σοκολατας. Τελος ανακατευουμε απαλα με ενα κουταλι τη μαρεγκα προσεκτικα να ξεφουσκωσει η ζυμη.

3. Ψηνουμε στους 180 βαθμους σε μια στρογγυλη φορμα για παντεσπανι. Αφου ψηθει, αφηνουμε 10 λεπτα και ξεφορμαρουμε για να το αφησουμε να κρυωσει τελειως και με ενα κουταλακι αφαιρουμε απο το παντεσπανι το κεντρο, αφηνοντας τον πατο περιπου 1 εκατοστο. Φανταστητε το σαν μια στρογγυλη ρηχη λεκανη.

 

Γεμιση:

 

1. Στραγγιζουμε τα βυσσινα καλα.

2. Καθαριζουμε τις μπανανες, τις κοβουμε στη μεση σε λωριδες και τις ραντιζουμε με το χυμο του λεμονιου. Αφου τις στραγγισουμε τις τοποθετουμε στο παντεσπανι ετσι ωστε να μοιαζουν σαν ακτινες ποδηλατου η μια διπλα στην αλλη.

3. Χτυπαμε τη σαντιγι με τη ζαχαρη και τη βανιλια να γινει πηχτη - χρησιμοποιοντας λιγοτερο ισως γαλα - και ανακατευουμε μεσα το πολυ καλα στραγγυσμενο βυσσινο και τα κομματακια σοκολατας.

4. Στρωνουμε τη σαντιγι στο παντεσπανι σαν ημισφαιρειο και αφου τρυψουμε σε ψιχουλα το παντεσπανι που αφαιρεσαμε το κολλαμε πιεζοντας ελαφρα πανω στο μειγμα με τη σαντιγι.

 

Σερβιρουμε την αλλη μερα. :wink::D

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια πολύ ωραίες αυτές οι τούρτες πράγματι!!

Υπάρχει όμως καμμιά συνταγή για τούρτα πρώτων γενεθλίων με αγνά υλικά και όχι πολύ ζάχαρη για να μπορέσει και ο ζουζούνος μου να δοκιμάσει;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια πολύ ωραίες αυτές οι τούρτες πράγματι!!

Υπάρχει όμως καμμιά συνταγή για τούρτα πρώτων γενεθλίων με αγνά υλικά και όχι πολύ ζάχαρη για να μπορέσει και ο ζουζούνος μου να δοκιμάσει;

αντιγραφω απο αλλο τοπικ συνταγη της Eliza:

Τούρτα πρώτων γενεθλίων

 

Αφού εψαξα και εψαξα τι γλυκό να φτιάξω για τα γενέθλια του Κωστή -ήθελα να μπορεί να φάει κι αυτός (αλλά να είναι μια πραγματική τούρτα οχι αυτά τα διαφορα χαζο-καροτο-κεικ -συγγνώμη στους fan του είδους) κατέληξα σε ένα συνδυασμό από διάφορες συνταγές και το αποτέλεσμα ΠΕΤΥΧΕ Very Happy περισσότερο απ' οτι περίμενα Wink

 

Λοιπόν

 

1 πακέτο μπισκότα πτι-μπερ ολικής άλεσης

1 ζελέ ανανά

2-3 κεσεδάκια γιαούρτι στραγγιστό

1 κουτ σούπας ζάχαρη

1 κονσέρβα ανανά σε φυσικό χυμό (ΟΧΙ ΣΙΡΟΠΙ)

Λίγο βιταμ

Λίγο χυμό -εγώ έβαλα ΑΜΙΤΑ motion

 

Φτιάχνουμε το ζελέ σύμφωνα με τις οδηγίες και το ανακατεύουμε με το γιαούρτι και τη ζάχαρη. Το βάζουμε να παγώσει μέχρι να "στέκεται" (περίπου 1 ώρα στην κατάψυξη)

Σπάμε τα μπισκότα και τα περιχύνουμε με το χυμό και το λιωμένο βιταμ ώστε να κάνουμε ένα σχετικά εύπλαστο μίγμα.

Κόβουμε τις ροδέλες του ανανά σε μικρά κομμάτια. Κρατάμε 1-2 για το στόλισμα.

Φτιάχνουμε μια στρογγυλή φόρμα χωρίς πάτο από αλουμινόχαρτο την ακουμπάμε στην πιατέλα μας και στρώνουμε τα μπισκότα στον πάτο. Από πάνω τον κομμένο ανανά και μόλις το γιαουρτοζελέ πήξει το βάζουμε κι αυτό από πάνω.

Στολίζουμε και πάλι στο ψυγείο μέχρι τη μεγάλη στιγμή.

 

 

Εναλλακτικά μπορούμε να φτιάξουμε το γλυκό σε ταψάκι αλλά μετά δεν βγαίνει!! Sad

 

Επίσης μπορούμε να προσθέσουμε στην κορυφή σαντιγύ:

Χτυπάμε μια κρέμα γάλακτος παγωμένη σε παγωμένο μπωλ με 1 κουταλιά ζάχαρη μέχρι να πήξει.

 

Είναι πολύ ελαφρύ και κατάλληλο -μην απατάσται ότι το παιδί σας δεν έχει φάει μέχρι τώρα γλυκό -διαβάστε τι έχουν μέσα τα παιδικά γάλατα, γιαούρτια και κρέμες Wink

 

Καλή επιτυχία!!

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 2 months later...

Η περσινη τουρτα ....3 χρονια μαζι ....3 κοκκινα τριανταφυλλα....φετος εχουμε την αγαπουλιτσα μας αγκαλια και μας μελωνει :D

 

o62tpmmacc9fy21job8c_thumb.jpg

 

Υλικά :

Για το σιρόπι :

1/4 κούπας καφέ φίλτρου

1/4 κούπας λικέρ καφέ

3 κουταλιές μέλι

Συν :

50 γρμ κουβερτούρα

50 γρμ κρέμα γάλακτος

Για την γέμιση :

400 γρμ μασκαρπόνε ή τυρί κρέμα

200 γρμ κρεμα γάλακτος

300 γρμ nutella ή μερέντα

150 γρμ κουβερτούρα

4-5 κουταλιές λικέρ καφέ

Για την επικάλυψη :

150 γρμ λευκή σοκολάτα

100 γρμ τυρί κρέμα

50 γρμ κρέμα γάλακτος

Για τα πλαινά :

100 γρμ λευκή σοκολάτα

150 γρμ τυρί κρέμα

50 γρμ κρέμα γάλακτος

 

Φτιάχνουμε :

Ξεκίνησα με το σιρόπι ενώνοντας καφέ , λικέρ , μέλι . Έλιωσα και την κουβερτούρα με την κρέμα γάλακτος και τα κράτησα χωριστά απο το υπόλοιπο σιρόπι . Έβρεξα καλά τα παντεσπάνι με το σιρόπι και μετά πέρασα στο καθένα ένα λεπτό στρώμα απο την γκανάζ σοκολάτας . Για να φτιάξω την γέμιση χτύπησα αρκετά το μασκαρπόνε με την νουτέλα να ενωθούν και να αφρατήνουν , χτύπησα την κρέμα γάλακτος σε σφιχτή σαντιγύ και την πρόσθεσα , πρόσθεσα την λιωμένη κουβερτούρα και το λικέρ και τα ξαναχτύπησα όλα μαζί απαλά . Έβαλα την γέμιση στο ψυγείο για 30 λεπτά και μόλις έδεσε λίγο , πήρα το εξωτερικό της φόρμας μου (δεν έχω τσέρκι) προσάρμοσα το πρώτο παντεσπάνι , πρόσθεσα γέμιση και συνέχισα με τα υπόλοιπα . Έβαλα την τούρτα στο ψυγείο για 1 ώρα να δέσει . Για την επικάλυψη , έλιωσα την σοκολάτα μαζί με την κρέμα γάλακτος και σιγά σιγά την πρόσθεσα στο τυρί που το είχα χτυπήσει να αφρατέψει . Μόλις ενώθηκαν καλά , έβγαλα την τούρτα απο το ψυγείο και το πρόθεσα προσεχτικά να πάει παντού . Ξανά την τούρτα στο ψυγείο . Για την επικάλυψη στα πλαινά έκανα ακριβώς το ίδιο μόνο που πριν την στρώσω στην τούρτα την έβαλα στο ψυγείο να σταθεί . Στο επάνω μέρος της τούρτας θέλουμε πιο ρευστή επικάλυψη ώστε κουνώντας ελαφρά την φόρμα θα πάει παντού και δεν θα μας ζορίσει να την στρώσουμε . Για τα πλαινά η επικάλυψη πρέπει να στέκετε για να στρώσει καλά και να μην κάνουμε τα πάντα γεμάτα λευκές σοκολάτες . Μόλις ήταν έτοιμη , έβγαλα την φόρμα απο την τούρτα , την έστρωσα με προσοχή και μετά διακόσμησα όπως νόμιζα καλύτερα . Μας άρεσε πολύ και παρόλο τις πολλές σοκολάτες η γεύση της δεν σε λιγώνει :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

andrewsbirthday043.jpg

Εγώ αυτήν την τούρτα έφτιαξα για τα γενέθλια του γιού μου. Χωρίς χρώμα, με αγνά υλικά και όλοι εντυπωσιάστηκαν. Ήταν και καρναβάλι, τον είχα ντύσει και πειρατή και ξετρελλάθηκε!!!!

(να δω αν πέτυχα να ανεβάσω τη φωτο)

 

JQVOp3.png

Link to comment
Share on other sites

http://i846.photobucket.com/albums/ab23/minniemouse71/HPIM1075.jpg

http://i846.photobucket.com/albums/ab23/minniemouse71/HPIM1081.jpg

http://i846.photobucket.com/albums/ab23/minniemouse71/HPIM1080.jpg

Tις ξαναέβαλα γιατί καταλάθος τις έσβησα πριν.Είναι οι τούρτες από τα φετινά γενέθλια των παιδιών.

a63700a23b.png 87032dd023.png
Link to comment
Share on other sites

http://i846.photobucket.com/albums/ab23/minniemouse71/HPIM1075.jpg

http://i846.photobucket.com/albums/ab23/minniemouse71/HPIM1081.jpg

http://i846.photobucket.com/albums/ab23/minniemouse71/HPIM1080.jpg

Tις ξαναέβαλα γιατί καταλάθος τις έσβησα πριν.Είναι οι τούρτες από τα φετινά γενέθλια των παιδιών.

 

Καλά Minnie, έχω μείνει άφωνη!!!ΤΕΛΕΙΕΣ!!!!!

Πολύ ωραίες!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...