Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρώτες μέρες εγκυμοσύνης


Recommended Posts

Καλησπέρα! Με 2 θετικά τεστ (έχουν περάσει 5 βδομάδες από την τελευταία μου περίοδο) πήγα σήμερα στη γυναικολόγο και απλά μου έγραψε τον προγεννητικό έλεγχο και θα πάω στις 17/6 για υπέρηχο. Έχω λίγα καφέ και ροζέ μερικές φορές υγρά και ανησυχώ...Η γιατρός μου είπε απλά να ξεκουραστώ. Δεν μου έδωσε προγεστερόνη ή κάτι τέτοιο...μήπως πρέπει να το ψάξω περισσότερο? Έχει καμιά εγκυούλα παρόμοια εμπειρία να με βοηθήσει?

 

Ανυπομονώ για απάντηση!!

 

Φιλιά;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 76
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Sofanita καλησπέρα και με το καλό!

και εγώ στην5 εβδομαδα βρίσκομαι, και ό γιατρός μου μου έκλεισε ραντεβου γαι 24/06:shock::shock::shock:

επειδή είχα μια παλινδρομη κυηση πριν απο τρεις μήνες ειμαι τρομερά αγχωμένη και τον ρωτησα μήπως πρέπει να με δει νωρίτερα,

η απαντηση του ήταν οτι και να πάω τώρα δεν θα δούμε κάτι συγκεκριμένο, και θα πρέπει πάλι να περιμένω να περάσουν λίγες εβδομάδες, ούτε και θα μπορει να καταλάβει αν κάτι δεν παει καλά.

βέβαια δεν έχω ροζ υγρά, αλλά τον ρώτησα τι να κάνω αν δω κάτι και μου είπε να μην αγχωθω (εκτος αν είναι κανονική αιμοραγια) και ότι είναι φυσιολογικό.

όπως και να έχει εσύ να ακούς τον γιατρό σου και να έχεις μια ήρεμη εγκυμοσύνη!!!

19-02-2011 my first baby is gone...

25-06-2011 my second baby is gone...

12-05-2012 το θαύμα έγινε..καλωςήρθες μωρό μου!

 

tXbzp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ!! Μαζί θα γεννάμε ε? Άντε με το καλό κι εσύ, να σκεφτόμαστε θετικά και όλα θα πάνε καλά. εμένα μου είπε να κάνω υπέρηχο στις 17. Θα σου πω αν μου δείξει κάτι!

Όσο μπορούμε να ξεκουραζόμαστε για να ριζώσει το σποράκι!

 

Τα λέμε...!:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Με 2 θετικά τεστ (έχουν περάσει 5 βδομάδες από την τελευταία μου περίοδο) πήγα σήμερα στη γυναικολόγο και απλά μου έγραψε τον προγεννητικό έλεγχο και θα πάω στις 17/6 για υπέρηχο. Έχω λίγα καφέ και ροζέ μερικές φορές υγρά και ανησυχώ...Η γιατρός μου είπε απλά να ξεκουραστώ. Δεν μου έδωσε προγεστερόνη ή κάτι τέτοιο...μήπως πρέπει να το ψάξω περισσότερο? Έχει καμιά εγκυούλα παρόμοια εμπειρία να με βοηθήσει?

 

Ανυπομονώ για απάντηση!!

 

Φιλιά;)

 

καλημερα δηλ μονο προγεννητικο σας εγραψε? δε σας εκανε υπερηχο?τουλαχιστον στο προγεννητικο σας ζητησε να κανετε ελεγχο για κυστικη ινωση?

,,,,,,,?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα φρεσκιες εγκυουλες !!!

μετα απο μια παλλινδρομη, ειμαι και παλι εγκυος !

ειμαι 4εβδ, χθες πηγα στο γιατρο καια θα ξαναπαω την επομενη εβδ να δουμε σακο γιατι ειναι νωρις τωρα μου ειπε.

να σας ρωτησω, 2 μερες πριν την καθυστερηση ειχα χοριακη 100. μετα απο 2 μερες ,πηγε στο 340 !!! σαν πολυ δεν ειναι ;;; να ανησυχω;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα σε ολες, κι εγω εχω μια παλλινδρομη πριν απο 4 μηνες,τωρασ ειμαι 6w4d κι ολα καλα προς το παρον..ανησυχια δεν χρειαζεται(να τα ακουω κι εγω αυτα),μονο πολλη ξεκουραση(εγω εχω λιωσει 2 βδομαδες τωρα,ουτε καν μαγειρευω)..για τα ροζ υγρα δεν ξερω να πω την αληθεια,εγω ειχα στην παλλινδρομη αλλα μετα απο 2 μερες εγιναν κοκκινα και τοτε εγινε το κακο,το ροζ δεν πειραζε απο ο,τι ειπε ο γιατρος...zoun εμενα η χοριακη μου ηταν στην αρχη 540 και μετα 3 μερες πηγε 2500,μια χαρα ειδαμε το σακο προχθες και τωρα θα παμε να δουμε εμβρυο.Οι χοριακες σου ειναι μια χαρα,το θεμα ειναι ανα δυο μερες να διπλασιαζονται,απο κει και περα και να δεκαπλασιαζονται δεν υπαρχει προβλημα..Καλη επιτυχια σε ολες!!

tt8ef32.aspx
Link to comment
Share on other sites

.zoun εμενα η χοριακη μου ηταν στην αρχη 540 και μετα 3 μερες πηγε 2500,μια χαρα ειδαμε το σακο προχθες και τωρα θα παμε να δουμε εμβρυο.Οι χοριακες σου ειναι μια χαρα,το θεμα ειναι ανα δυο μερες να διπλασιαζονται,απο κει και περα και να δεκαπλασιαζονται δεν υπαρχει προβλημα..Καλη επιτυχια σε ολες!!

 

 

να σαι καλα κοριτσακι, ολα να πανε τελεια !!

Link to comment
Share on other sites

Και σε σενα κοπελα μου..εγω σιγα σιγα ξεκιναω να το πιστευω!!!Κανε το ιδιο και θα φυγει ενα βαρος απο πανω σου,πιστεψε με!!!

 

 

 

 

πως να το πιστεψω οταν προηγηθηκε παλλινδρομηση κι επεσα απ τα συννεφα στα ταρταρα μπρουμυτα κιολας !

αν δεν ακουσω καρδουλα αυτη τη φορα, δε θα ησυχασω λιγο ...

βεβαια με το αγχος δε βγαινει τιποτα. γι αρχη, σταματησα να διαβαζω δυσαρεστα και αγχωτικα θεματα. μονο κακο μου εκανε πριν...

Link to comment
Share on other sites

zoun κι εγω ειχα παλλινδρομη και μαλιστα αφου ειχαμε ακουσει καρδουλα τοτε..:(ειναι δυσκολο,το ξερω,αλλα καθε εγκυμοσυνη ειναι διαφορετικη..Εγω την πρωτη φορα,ενω ολες οι κοπελες λεγανε για τις εγκμοσυνες τους με χαρα,ενιωθα αν θελεις απο την αρχη οτι κατι πηγαινε στραβα.Μπορει απλα να ειχα δικιο,μπορει ομως και να το προκαλεσα με την τοση απαισιοδοξια.Και στο κατω κατω,πες οτι τυχαινει κατι και δεν παει καλα ουτε αυτη τη φορα,θα τα μαζεψω και θα προχωρησω(δυσκολα,αλλα δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο).Αν ομως αυτη τη φορα πανε ολα καλα,ποσες εγκυμοσυνες θα ζησουμε?Γιατι να χω να σκεφτομαι οτι ολο το πρωτο τριμηνο ελεγα οτι κατι θα παει στραβα??Θα την χαρω και απλα θα κανω το σταυρο μου να βοηθησει η Παναγια και η Οσια Ειρηνη να πανε ολα καλα..

tt8ef32.aspx
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

zoun κι εγω ειχα παλλινδρομη και μαλιστα αφου ειχαμε ακουσει καρδουλα τοτε..:(ειναι δυσκολο,το ξερω,αλλα καθε εγκυμοσυνη ειναι διαφορετικη..Εγω την πρωτη φορα,ενω ολες οι κοπελες λεγανε για τις εγκμοσυνες τους με χαρα,ενιωθα αν θελεις απο την αρχη οτι κατι πηγαινε στραβα.Μπορει απλα να ειχα δικιο,μπορει ομως και να το προκαλεσα με την τοση απαισιοδοξια.Και στο κατω κατω,πες οτι τυχαινει κατι και δεν παει καλα ουτε αυτη τη φορα,θα τα μαζεψω και θα προχωρησω(δυσκολα,αλλα δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο).Αν ομως αυτη τη φορα πανε ολα καλα,ποσες εγκυμοσυνες θα ζησουμε?Γιατι να χω να σκεφτομαι οτι ολο το πρωτο τριμηνο ελεγα οτι κατι θα παει στραβα??Θα την χαρω και απλα θα κανω το σταυρο μου να βοηθησει η Παναγια και η Οσια Ειρηνη να πανε ολα καλα..

 

 

 

 

πωπω.... τα ιδια σκεφτομουν κι εγω.

απο την ωρα που ειχα μαθει (στην παλλινδρομη)οτι ειμαι εγκυος,ειχα μια μαυριλα, μια υπερενταση κι ενα κακο προαισθημα -που επαληθευτηκε δυστυχως...

τωρα ομως δε θα τα σκεφτομαστε αυτα. παμε παρακατω μ ενα γλυκουλικο μωρακι σαν καραμελιτσα!

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό και καλές εγκυμοσύνες σε όλες!!!

άντε παρέα θα την βγάλουμε την εγκυμοσύνη!!!

εγώ κάνω υπομονή μέχρι το ραντεβού στον γιατρό...πολλές φορές μπαίνουν διαβολάκια μέσα μου και σκέφτομαι να πάω να κάνω έναν υπέρηχο ή μια χοριακή, αλλά μετά σκέφτομαι ότι το μόνο που με κρατάει σχετικά ήρεμη είναι το ότι δεν έχω μπει στην διαδικασία της εγκυμοσύνης και είμαι πιο χαλαρά...αφού ειδικά στη δουλειά, πολλές φορές το ξεχναω τελείως και μου κάνει καλό:-D:grin::-D

redrose πότε πας για καρδούλα???

19-02-2011 my first baby is gone...

25-06-2011 my second baby is gone...

12-05-2012 το θαύμα έγινε..καλωςήρθες μωρό μου!

 

tXbzp3.png

Link to comment
Share on other sites

greeklia εχουμε ραντεβου την παρασκευη σε ενα καινουργιο γιατρο(να δω ποτε θα κατασταλαξω,πριν γεννησω ή μετα:confused:),αλλα θα μαι 6w6d οποτε δεν νομιζω να την ακουσουμε,μαλλον θα δουμε το κουκι μας(ετσι μας λεει ο μπαμπας μας).Εσυ ποτε εχεις ραντεβου?:D

tt8ef32.aspx
Link to comment
Share on other sites

ααα, εμείς αργούμε ακόμα...στις 24 θα είμαι ακριβώς 7 εβδομάδων και τότα θα κάνω τον πρώτο υπέρηχο:-P:-P:-P

άντε με το καλό για την παρασκευή, ελπίζω να την ακούσετε, για την ακρίβεια ελπίζω να σας ξεκουφάνει!!!!!!!!!!:-P:razz::-P:razz:

19-02-2011 my first baby is gone...

25-06-2011 my second baby is gone...

12-05-2012 το θαύμα έγινε..καλωςήρθες μωρό μου!

 

tXbzp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σήμερα έκανα χοριακή και βγήκε 186 δηλαδή 4-5 εβδομάδων όπως είπε ο μικροβιολόγος. Μου είπαν συγχαρητήρια....τώρα ανυπομονώ να κάνω υπέρηχο την άλλη βδομάδα και ελπίζω να φανεί το σποράκι! Καλή επιτυχία σε όλες, να σκεφτόμαστε θετικά πάντως. Αυτό που μου είπαν, επειδή βλέπω ότι πολλές λιγάκι τρελαινόμαστε με τις τιμές της χοριακής, να μην συγκρίνουμε η μια την άλλη γιατί το κάθε μικροβιολογικό διαφέρει στις τιμές και επίσης υπάρχει διαφορά από γυναίκα σε γυναίκα. Άρα καλύτερα να ακούμε το γιατρό μας (αρκεί να τον εμπιστευόμαστε βέβαια), να προσέχουμε και να είμαστε χαλαρά. Εμένα ο γιατρός δεν μου έδωσε utrogestan επειδή έχω λίγα καφέ υγρά. Μου είπε αν δω κόκκινα να επικοινωνήσω.

 

Φιλιά κορίτσια!:eek:

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια σε όλες! Τι ωραίο παρεάκι φτιάξατε οι φρεσκοεγγυμονούσες!

Αντε και στα δικά μας οι υπόλοιπες όταν το θελήσουμε :D

Κορίτσια έτσι γράφετε αναλυτικά, θα σας διαβάζω με πολύ ενδιαφέρον για να ξέρω τι με περιμένει :rolleyes:

Προς το παρόν απ'όσα λέτε καταλαβαίνω ότι από την αρχή θέλει ξεκούραση!

Καλή συνέχεια και θα σας διαβάζω :wink:

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

αχ greeklia νομιζω οτι θα ναι νωρις για καρδουλα.Μακαρι να την ακουσουμε βεβαια αλλα δεν θελω να ενθουσιαζομαι γιατι ξερω οτι και να μην την ακουσουμε θα ναι φυσιολογικο...με το καλο και σε σενα,στην 7η βδομαδα θα δειτε σιγουρα και την κουκιδα σας!!

tt8ef32.aspx
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εδώ (Κατα τη διάρκεια της εγκυμοσύνης), και ελπίζω να μείνω για οκτώ- εννέα μήνες ακόμα.

Μετά απο 3 θετικά τεστ 1ο τεστ 3 μερες πριν την περίοδο αχνο θετικο, το 2ο το μεσημέρι της ιδιας μερας digital clear blue "εγκυος 1-2" και το 3ο τεστ μια μερα πριν την αναμενόμενη περίοδο δηλ. στις 6/6 (περίοδο περίμενα 7/6), έκανα σήμερα χοριακή μετα απο προτροπη της γυναικολόγου μου για να δουμε πως παει το πράγμα και ποτε αν όλα πανε καλά να πάω για υπέρηχο.

τα αποτελέσματα λοιπον είναι 476

Τωρα δηλαδή εγω πρέπει να χαρώ? γιατι αγχώθηκα περισσότερο.

Διάβασα για κατι τιμες χοριακής 700, 600, 800!!!!

και σκέφτομαι μηπως ειναι μικρη η τιμη.

τελευταία περίοδο είχα 11/5.

 

Πείτε μου καμία γνώμη βρε κορίτσια γιατι πάω να σκάσω.

db0ip3.png

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι η χοριακη σου,καταρχας οι τιμες ποικιλουν απο μικροβιολογικο σε μικροβιολογικο,και δευτερον απο μια τιμη και πανω θεωρεισαι εγκυος αρα με 476 εισαι σιγουρα..το θεμα δεν ειναι η τιμη αλλα να διπλασιαζεται ανα 2 μερες.Εγω την πρωτη μερα καθυστερησης ειχα 540 αυτη τη φορα,την προηγουμενη φορα την τριτη μερα καθυστερησης ειχα 117(εκεινη δεν πηγε καλα βεβαια,αλλα σε αυτο δεν εφταιγε η τιμη της χοριακης)

tt8ef32.aspx
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

redrose ευχαριστώ για την απάντηση,

σου εύχομαι μια πολύ καλή εγκυμοσύνη και ... με έναν πόνο που λένε :)

 

Σήμερα πήρα τη γιατρό μου η οποία μου είπε οτι για δυο μέρες καθυστέρηση είναι πολύ καλή η τιμή της χοριακής.

Να την επαναλλάβω λέει σε 4 μέρες για να δούμε ποτε θα κάνουμε τον 1ο υπέρηχο.

 

Και επειδή δεν γίνεται να μην είμαι αγχωμένη η ερώτησή μου είναι η εξής:

Αφού είναι καλή γιατί να την επαναλλάβω? ε?

 

Α! μου φαίνεται οτι τα έχω "παίξει".

Και μου αρέσει που έλεγα οτι θελω να κάνω δευτερο παιδί για να το απολαύσω ε[ειδη στο γιό μου ήμουνα πολύ αγχωμένη, τρομάρα μου!!!

Δεν αλλάζει ο άνθρωπος παιδί μου, ισα ισα που οσο μεγαλώνω χειρότερη γίνομαι και απο πλευράς άγχους και ψυχαναγκασμού, φρίκη!

τον άντρα μου σκεύτομαι τι έχει να τραβήξει, χεχεχε

καλημέρα και πάλι :)

db0ip3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλα βρε,εχεις και ενα παιδι και αγχωνεσαι ετσι??δλδ στο πρωτο τι εκανες??Σε εβαλε να την επαναλαβεις καταρχας για να σιγουρευτει οτι διπλασιαζεται και δευτερον για να υπολογισει ποτε θα φτασει σε ενα συγκεκριμενο νουμερο ωστε να φανει κατι στον υπερρηχο!!Ευχαριστω πολυ πολυ για τις ευχες σου,βασικα ανυπομονω να τελειωσει το πρωτο τριμηνο ωστε να νιωσω ελευθερη να χαρω!!:-P

tt8ef32.aspx
Link to comment
Share on other sites

redrose ποσο δίκιο έχεις!

Σου εύχομαι να κυλίσουν γρήγορα γρήγορα οι μήνες, αν και είναι μύθος οτι μολις περάσει το 1ο τρίμηνο ησυχάζεις, μετά έχεις αυχενικές, β' επιπέδου, άγχος για τον τοκετό, άγχος αν χρειαστεί αμνιοπαρακέντηση, κλπ....

Η αλήθεια είναι οτι μετά τον Β' Επιπέδου και αν έχουν πάει όλα καλά, επείδή ταυτόχρονα αρχίζεις να το νιώθεις κιόλας το μωρό, "το ακούς" που λένε, αισθάνεσαι καλύτερα, πιο σίγουρη, σαν να έχεις προσωπική επαφή καθημερινή μαζί του και να λέτε τα νέα σας :), οποτε σου φεύγει ένα άγχος,

Αυτά λοιπον, κουράγιο σε όλες τις "φρέσκιες" εγκυμονούσες, θετική ενέργεια και... όλα καλά θα μας πάνε :)

db0ip3.png

Link to comment
Share on other sites

Αθηνα ειπες αυτα ακριβως που σκεφτομουν!!!Νομιζω οτι τα αγχη δεν φευγουν ποτε,ουτε καν αν γεννησουμε,αλλα τι να κανουμε...εγω εχω το απογευμα ραντεβου στο γιατρο και τα χω παιξει!!!Τοσες μερες ημουνχαλαρη,σημερα ειμαι ολη μερα στην τσιτα..ευτυχως βεβαια την προηγουμενη φορα ειχαμε ενδειξεις οτι κατι δεν πηγαινε καλα,ειχα αιμα ενω αυτη τη φορα ολα καλα αλλα και παλι οσο να ναι εχω την εικονα απο τον τελευταιο υπερρηχο που μας ειπε ο γιατρος οτι δεν ακουγεται πλεον η καρδουλα του και δεν ξερω πως θα φυγει αυτη η σκεψη!!

tt8ef32.aspx
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...